Vissen in de Commodore-vijver Evacuatie ringslangen op Diemerzeedijk klus voor specialister Randstad Kabinet wil collectie Fokker beschermen Korpschef neemt afscheid van politie Haaglanden Loterij op Amsterdamse kamertram Amsterdamse havenpot' vraagt faillissement aar 'Nederland vies en vol' Pollux krijgt nieuwe bestemming in IJmuide VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1997 chef* hans jacobs, 071-5356414, plv -chef* rudolf k Haarlems café na explosie uitgebrand haarlem Café Turbulance aan de Gedempte Raamgracht in de Haarlemse binnenstad is vanochtend vroeg na een explosie vol ledig uitgebrand. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voor gedaan. De politie heeft onmiddellijk na de melding om 04.00 uur een bovenwoning en een daarnaast gelegen huis ontruimd. De brandweer heeft vervolgens de inmiddels uitslaande brand ge blust. De bovenwoning heeft zware rook- en waterschade opge lopen. De oorzaak van zowel de explosie als de brand is nog on bekend. De politie sluit brandstichting niet uit. den haag «jan kuys haags redacteur Staatssecretaris Nuis (cultuur) overweegt de zogeheten Fokker collectie te beschermen. Nuis heeft daarover advies gevraagd aan de Raad van Cultuur. Die moet aangeven of de collectie, dan wel delen daarvan, onder bescherming moeten komen van de wet tot behoud van cul tuurbezit. Het erfgoed van Fokker bevat veel waardevolle zaken. Daartoe behoren onder meer de be roemde 'Spin', persoonlijke be zittingen van Anthony Fokker, zijn eerste vliegtuigontwerp, een compleet audiovisueel ar chief, veel documentatie en meerdere vliegtuigontwerpen. Deze collectie wordt binnenkort in het openbaar door de curato ren van het failliete Fokker ge veild. De stichting Fokker Heritage Trust vreest dat tijdens de openbare veiling de waardevol le collectie uiteen zal vallen. Zij streeft ernaar de collectie als één geheel voor Nederland te behouden en heeft daartoe steun gevraagd van het kabinet. Dat is de reden dat Nuis wil we ten of de inhoud van de collec tie waardevol genoeg is om in bescherming te brengen. Momenteel is het erfgoed van Fokker tijdelijk in beheer bij de stichting Bedrijfshistorisch Mu seum Fokker. den haag anp van de politie elders in het land. De scheidend korpschef bleef zoals hem gewoon is nuchter onder alle complimenten die hem werden toebedeeld. Tot het laatste moment hield hij vast aan zijn bekende gevoel voor realiteit en haalde treffend een dichtregel van Leopold aan: „We werden voor ons komen niet gemist, het zal na ons ver trek niet anders zijn." De voormalige korpschef van Utrecht, J. Wiarda, neemt op 1 september de functie van Brand als korpschef van de politie Haaglanden over. Korpschef Jan Brand (60) heeft gistermiddag afscheid genomen van de politie Haaglanden. Hij gaat met pensioen, na 41 jaar bij de politie te hebben gewerkt. Op zijn receptie namen onder anderen Wim Deetman, korps beheerder en burgemeester van Den Haag, en de voorzitter van de Raad van Hoofdcommissa rissen, S. van Hulst, afscheid van Brand. Ze roemden hem als sober en zelfbewust en als een politiek strateeg, een echte te genhanger van de boegbeelden Optimistische stemming onder personeel nieuw-vennep nico volkerts De eerste stapt al om half tien De Rustende Jager binnen. De koffie is nog maar net klaar. Hij krijgt een pen, een sollicitatie formulier en een bedrijfsprofiel van Lan-Alyst, de redder in de nood uit Sassenheim. Hiermee gewapend zet hij zich aan een van de lage tafeltjes. Ebo Bakker is een van de honderden die door het faillis sement van Commodore op straat staat. Hij is er van het be gin af bij geweest en heeft alle ups en downs meegemaakt. Ook de teloorgang van Escom dat daama doorging als Com modore. Bakker stapte twee weken geleden over van de winkel in Haarlem naar de faci litaire dienst in Nieuw-Vennep, zijn woonplaats. Hij had zich de ontwikkelingen anders voorgesteld. „Een nacht slapen en je bent je baan kwijt", zegt hij. Toen hij zich bij het GAK inschreef kreeg hij verschillen de folders. Daartussen zat de oproep van Lan-Alyst. Het be drijf heeft werk voor honderd mensen. Dertig tot veertig bij Lan-Alyst zelf, de rest bij part ners voor wie het Sassenheim- se bedrijf mensen zoekt. Lan-Alyst is opgezet door Rob Ruiten en Addie Wormg- oor. Met enkele collega's van Randstad automatisering be gonnen ze voor zichzelf. Het is een automatiseringsbedrijf in de breedste zin. Een van de po ten is detachering. Bedrijven zitten te springen om perso neel. „We zoeken mensen die technisch geschoold en gemo tiveerd zijn. We denken dat we in deze groep veel geschikte mensen kunnen vinden. Ze kennen de praktijk. Als ze ge motiveerd zijn, kunnen ze zo aan de slag", zegt Ruiten. Volgens de koffiejuffrouw heeft het gebouw waar Com modore in Nieuw-Vennep zat, weinig goeds gebracht. „Er rust geen zegen op. Eerst Bols en De eerste werknemers melden zich in De Rustende Jager in Nieuw-Vennep om sollicitatieformulieren in te vullen. foto united photos de boer ron pichel nou Commodore." Het pand werd ooit gebouwd door Bols als hoofdkantoor en voor de productie van gedistilleerd en likeuren. Bols was daarmee in één keer een van Nieuw-Ven- neps grootste werkgevers. Maar dat is historie, evenals Com modore. In het begin van de middag wordt het drukker. De meeste ex-werknemers zitten bij het GAK om zich in te schrijven. Daar kunnen ze ook geen ijzer met handen breken. André is daarvandaan meteen maar doorgereden naar de Rustende Jager. „De bedrijven staan bij het GAK voor de deur om per soneel te werven." Bang dat hij niet aan de bak komt, is hij niet. De automatiseringswereld zit te springen om personeel. Met zijn brede ervaring kan hij zo ergens aan de slag, denkt hij. Een collega die met hem is meegereden, ziet de toekomst al even zonnig in. Hij heeft zijn mobiele telefoon bij zich. Er zijn meer bedrijven die in de Commodore-vijver vissen. De automatisering is blijk baar een mannenwereld. Al leen of in kleine groepjes ko men ze binnen. Weinig be drukte gezichten. Vrolijke reac ties als hun gevraagd wordt op de achterkant van het formu lier op te schrijven met welke software programma's ze erva ring hebben. In de meeste ge vallen teveel om op te noemen. „De sfeer onder het personeel is altijd goed gebleven", vertelt een van hen. Hij komt uit Lely stad en ziet wel iets in het aan bod van Lan-Alyst. „Het ziet er goed uit. Ze geven een oplei ding met een garantie op werk daarna." Aan het eind van de dag maakt een tevreden Rob Ruiten de balans op. „Ongeveer 100 mensen hebben zich inge schreven, dat is wat we ver wacht hadden." Ruiten is ver rast over het niveau. Uit de sollicitatieformulieren blijkt dat de mensen over veel kennis en ervaring beschikken. Veel meer dan we verwacht hadden." Iedereen krijgt een uitnodi ging voor een gesprek volgende week. In november begint de eerste opleiding. amsterdam De drie niet-commerciële kamerbureaus in Amsterdam begonnen gisteren de jaarlijkse kamerwerfcampagne door met een opgetuigde tram door de stad te rijden. Ka merzoekenden konden meerijden en maakten via een loterij kans op een kamer. foto anp amsterdam anp De Amsterdamse havenpool (315 werknemers) vraagt het faillissement aan. De directie heeft de afgelopen maanden ge probeerd de havenpool, die offi cieel als Arbeidspool te boek staat, over te laten nemen. De besprekingen hebben echter niet het gewenste resultaat op geleverd. Volgens directeur P. Wentink van de Arbeidspool is de finan ciële situatie van zijn organisa tie zo uitgehold, dat faillisse ment onafwendbaar is. De oor zaak van de ondergang van de Amsterdamse havenpool is het tekort aan werk voor de 315 werknemers. „Er is te weinig werk. De leegloop is te groot en dat moeten we allemaal uit ei gen zak betalen", aldus Wen- tink. Twee ontwikkelingen in de Amsterdamse haven hebben de ondergang van de Arbeidspool versneld. Dit jaar is de aanvoer van cacao voor het eerst in be langrijke mate in bulk (los ge stort in schepen) gebeurd. Dat betekende dat er veel minder een beroep gedaan werd op de Arbeidspool om schepen met zakken cacao te lossen. Daar door was er voor zestig werkne mers van de Arbeidspool ineens geen werk meer. Een andere negatieve ontwik keling was het vertrek van de Duitse rederij Hapag Lloyd bij het Amsterdamse stuwadF bedrijf Ceres. Daardoor haE res 35 mensen minder van de havenpool. Bestuurder D. ter Wi van de Vervoersbond FNV dat een doorstart van d beidspool tot de reële mop heden behoort. Dat betP wel dat de Amsterdamse hP bedrijven met 'enige miljo|{ over de brug moeten koP Ter Wisscha verwacht voof geen arbeidsonrust in dep sterdamse haven, maar aP werkgevers hun verantwoP lijkheid niet op zich nemen het wel eens hard tegen 1 gaan'. r Een nieuwe Arbeidspol zich volgens de vakbondt moeten verbreden tot eeiL zendorganisatie die ook t) nemers kan leveren aan bouw en aan Schiphol. Oi recteur Wentink ziet goedi gelijkheden in de bouw, t dan wel met een afgeslankt beidspool. De uitzendt Randstad haakte onlangs i kandidaat om de Arbeid! over te nemen. L De ondernemingsraad v[ Arbeidspool heeft geen - woord over voor de faile mentsaanvraag. „Deze tot- lijdende weg, ingeslagen werkgevers, zal door ons r broken worden, als het met shovels en bulldozersE slotte kunnen we daar mee overweg." umuiden anp leiden wim koevoet Nederland is vuil en volge bouwd. Zo denken Nederlan ders over hun eigen land. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Leidse bureau Research voor Beleid heeft verricht in op dracht van de Rijksplanologi sche Dienst. Hoewel ruim driekwart van de Nederlanders tevreden is over zijn eigen woonbuurt, zijn ze zwaar ontevreden over Ne derland als geheel. Vijfenzestig procent vindt Nederland vuil en 45 procent meent dat het is vol gebouwd. 85 procent voorspelt dat de eigen woonomgeving niet zo prettig meer zal blijven. De ondervraagden zien in dat het volbouwen ook voordelen heeft, zoals vergroting van het winkelaanbod. Toch vinden ze dat minder belangrijk dan het groen. r De eigenlijke naam van l|i 1940 gebouwde schip is fr II. Het is het zesde schip ii rij van opleidingsschepen* de koopvaardij. De geschie gaat terug tot 1849 toen d derlandse Zeil- en Roeivt ging een stichting opricht jonge matrozen ging opleit Er kwam een instituut d stond uit een opleidings' met internaat waar jonge best denkbare training zo krijgen voor het praktischeL aan boord van zeeschepenf De driemastbark Pollux, tot voor kort in gebruik als inter naatschip voor de koopvaar- dijopleiding bij het Maritiem Instituut in IJmuiden, krijgt een nieuwe bestemming. Het schip krijgt een functie als ontvangst en studieschip van het Interna tionaal Maritiem Trainings In stituut .Nederland in IJmuiden. Na een grondige opknapbeurt komt het vroegere opleidings schip te liggen aan de oostzijde van het Forteiland in IJmuiden. Den Haag krijgt dependance faculteit tandheelkunde den haag gpd De faculteiten tandheelkunde van de Universiteit van Am sterdam en de Vrije Universi teit openen een dependance in Den Haag. Als alles meezit doen vanaf 1 oktober dertig studenten per dag praktijker varing 'op bij Haagse patiën ten. Den Haag is de eerste stad in Nederland die een depen dance van het Academisch Centrum Tandheelkunde Am sterdam (Acta) krijgt. Acta is een samenwerkingsverband tussen de Universiteit van sterdam en de Vrije Univi r teit. Indien het experin, slaagt is het de bedoeling ook in enkele nog nad(e bepalen andere steden gelijke 'groepspraktijken' ouderejaarsstudenten kom Met het opzetten van de pendances wil de faculteit oplossing vinden voor hel kort aan patiënten in Am: dam zelf. Hierdoor zijn de studei niet in staat de benod praktijkervaring op te doen KLM verkoopt helikopterbedrijf aan Schreiner amstelveen anp KLM verkoopt zijn helikopter bedrijf KLE (KLM Era Helikop ters) aan Schreiner Airways. Bij KLE werken ongeveer 65 men sen. Schreiner is van dezelfde grootte. Beide bedrijven zijn al naast elkaar gevestigd op een helikopterbasis in Den Helder. KLM heeft een belang van 51 procent in KLE. De overige 49 procent is in handen van het Amerikaanse Rowan Compa nies. Schreiner is in principe be reid ook dit belang over te ne men. De nieuwe organisatie zal gaan opereren onder de naam Noordzee Helikopters. De verkoop past in het beleid van KLM van de afgelopen tijd om bedrijfsonderdelen die niet tot de kernactiviteiten behoren van de hand te doen. De vakb- bonden en de ondernemings raad van de luchtvaartmaat schappij zijn vrijdag door de di rectie ingelicht. KLE en Schreiner zijn beide vooral actief bij het bedienen van de vele boorplatforms in de Noordzee. De Vervoersbond FNV vindt de samenvoeging een goede zaak omdat KLE niet echt floreerde. Volgens be stuurster J. Smeets ontstaat door de samenvoeging een ster ker bedrijf. Zij gaat er wel vanuit dat Schreiner de bij KLM afge sproken arbeidsvoorwaarden overneemt. amsterdam theo haerkens Medewerkers van de Universi teit van Amsterdam vangen ringslangen weg van hun para dijsje op de voormalige vuilstort aan de Diemerzeedijk. Dit met chemicaliën vervuilde gebied aan de rand van het IJsselmeer wordt gesaneerd. De dieren zijn kansloos als de vuile bodem wordt afgedekt met folie en met schone grond wordt opge hoogd. De slangen worden met de hand gevangen en elders uit gezet. „Ja, ik heb er één!" Glunde rend stapt Ingo Janssen, laatste jaars student biologie, tussen de rietpluimen vandaan. In zijn hand wriemelt een piepklein ringslangetje. Het beestje is nauwelijks dikker dan een pot lood en meet zo'n dertig centi meter. Nieuwsgierig draait zijn kopje met de kenmerkende gele band in de rondte, het minus cule tongetje flitst de bek in en uit, terwijl het lijf zich om Jans- sens vingers kronkelt. Het rep tiel roept warempel vertedering op. „Het zijn leuke beestjes", vindt de student die zich spe cialiseert in amfibieën en rep tielen en zijn laatste stage loopt bij de afdeling herpetologie. „Ringslangen zijn zo weerloos, ze kunnen niets terug doen." De dieren, die maar een enkele keer langer worden dan een meter, zijn niet giftig en ook te klein om flink te bijten. Hun enige verweer is het afscheiden van een ongelofelijk stinkende stof of het uitbraken van hun laatste prooi. Dat is evenmin een genoegen, vertelt Ruud Wolterm an, een vrijwilliger die zich al zes jaar wijdt aan de stu die van de ringslangen in het gebied. Omdat de dieren zo schuw zijn, een schutkleur hebben en zich bij voorkeur schuil houden, is het een hele klus om de po pulatie te evacueren. Alleen mensen met kennis van zaken zijn in staat de slangen op te sporen en te vangen. Geamu- seerd vertelt Wolterman over een man met een hond die met grote stelligheid beweerde dat hier helemaal geen slangen zit ten. „Ik kan het weten, want ik woon hier al vijftig jaar", be toogde hij, terwijl aan zijn voe ten twee ringslangen zich koesterden in de zon. Wolter man en zijn collega maakten een snoekduik en toonden de verbouwereerde man de kron-« kelende reptielen. ,,'Dat kan he lemaal niet, die hadden jullie al bij je', was het enige dat hij wist uit te brengen", lacht Wolter man opgetogen. Nevelige ochtend Het is vroeg in de ochtend als de wetenschappelijke slangen bezweerders op pad gaan. Ze zijn blij dat het niet meer zo warm is, want dan liggen de koudbloedige dieren te zonne baden om energie te vergaren zodat ze op jacht kunnen. Bo vendien zijn ze extra alert. De wat nevelige ochtend is een stuk minder aantrekkelijk voor ze en dan schuilen ze in meters hoge braamstruiken, tussen riet, brandnetels en in hoopjes rot tende vegetatie. Voorzichtig onderzoeken Janssen en Wolterman de plek jes waar de slangen zich graag ophouden. „Ringslangen zijn nogal honkvast", zegt Wolter man. Autobanden, brokken steen, halfverrotte bielzen, bus sels riet en onfris ogende stuk ken zeil worden zorgvuldig om gekeerd, waarbij wormen, pis sebedden en ander kruipend grut zich ijlings uit de voeten maken. Opgerold als gehaakte pannenlappen wachten de slan gen betere tijden af en zo zijn ze gemakkelijk te pakken. „De afgelopen jaren heb ik soms in een week tijd wel vier keer hetzelfde exemplaar ge zien", vertelt Wolterman, die de dieren herkent aan de tekening op hun buik, die net zo karakte ristiek is als een vingerafdruk. Hij fotografeert de tekening en noteert tijd en vindplaats om zo zicht te krijgen op omvang en ontwikkeling van de populatie aan de boorden van het IJssel meer en de trekbewegingen van de dieren. Op sommige plekken worden vanaf maart uitsluitend volwassen reptielen aangetrof fen, die net hun ondergrondse winterschuilplaats hebben ver laten. Op andere plekken gaat het veelal om jonge dieren, het be wijs dat daar de voortplanting Het resultaat van een dag zoeken: een ringslangetje van circa 20 cm. genwurm uit het ei kruipen. zich afspeelt. Ze leggen hun eie ren in hopen rottend plantenaf- val of mest, waar tien tot twintig jongen ter grootte van een re- Beschermd Het moerasachtige gebied aan foto gpd roladb de bruin het IJmeer is bij uitstek geschikt voor de ringslang omdat er kik kers en muizen in overvloed zijn. Maar ze verschalken ook graag een visje en schrikk niet voor terug elkaar op te als dat zo uitkomt. Behalvri tigheid, waar deze geoefi zwemmers behoefte aan ben, zijn er ook voldoende ge plekken waar ze de w doorbrengen. Zelf staar i slangen weer op het menij de talrijke roofvogels, egels, sen en reigers. De omgeving van Amstei is een van de drie natuurg den waar de ringslang ir hoorlijke aantallen voorl Ook het zuidoosten van land en de omgeving vaj Gooimeer kennen flinke ps laties. Maar de vooruitzie zijn niet best. De sanering de Diemerzeedijk en de aic van het omstreden IJburg* ject voorspellen weinig g( meent Ingo Janssen, want mee worden routes doorsn die de verschillende leefg den van de dieren roni f hoofdstad met elkaar vej. den. Vooralsnog wordt de ve zing van zoveel mogelijk di n uit het vervuilde gebied bruikt om ze goed te ondei ken. Ze worden gemeten ei wogen en aan de hand DNA-onderzoek wordt de wantschap tussen de vers lende populaties uitgezocht dan worden ze weer uitg „Waar precies blijft geh want we hebben de indrul i er mensen zijn die probere beschermde dieren weg te gen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18