uizenbouw roene Stee komt in zicht Bloemenveiling kruipt uit dal Een beetje gek doen en niet opvallen Rijn Veenstreek It Inburgering nieuwkomer in Alphen Efficiënter Alphenaar veroordeeld voor ontucht J acobswoude Ter Aar Zoeterwoude Alphense agenten met dood bedreigd RIJDAG 29 AUGUSTUS 1997 Automobilist rijdt door na ongeval langeraar Een bromfietsster uit Ter Aar is gisteren op de Woudsedijk in Langeraar gewond geraakt aan rug en benen. Zij moest plotseling uitwijken na een onverwachte manoeuvre van eiEi een auto die haar tegemoet kwam. De Ter Aarse belandde in de e 2 berm. De automobilist reed door. hi ro" Diefstal portemonnees na babbeltruc tunsaterwoudeEen 77-jarige inwoonster van Rijnsaterwoude is r gisteren slachtoffer geworden van een babbeltruc. Onder het mom van kennismaken in de buurt wist een circa 30-jarige vrouw de bejaarde in haar woning aan de Kerklaan aan de praat ie houden. Na het 'gezellige' babbeltje in de keuken kwam de bewoonster tot de ontdekking dat er enkele portemonnees met id waren gestolen. dtflan voorziet in 25 woningen lie let het bouwrijp maken van de grond na de komende ginter geeft Rijnwoude het startsein voor de realisatie gÉan Groenestein II. Dat bouwplan, dat de exploitatiete korten van Groenestein I moet aanzuiveren, voorziet in o'n 25 woningen rond het terrein van de voormalige ba- isschool de Groene Stee in Hazerswoude. inwoude marcel smeets ,,Dorwaarde is nog wel dat de ad op 25 september akkoord ',ai lat met het benodigde krediet (in ruim één miljoen gulden. Us verder niets tegenzit, kun- en we in maart of april begin- lesn", aldus een woordvoerder '?jin de gemeentelijke dienst ïimtelijke ontwikkeling. De plannen gaan nu nog uit ^in negen gestapelde huurwo- ,n ingen, die gebouwd worden in ,ne imenwerking met woning- auwvereniging Volksbelang, negen 'goedkope' woningen J(;flhn rond drie ton. Daarnaast ,l( lorziet het bestek in een aan- l duurdere woningen in de ije sector. Afhankelijk van de aag op de woningmarkt en de ivelgrootte, zullen er twee tot s van die huizen worden ge- ouwd. De exploitatie van Groenes- iin I heeft de gemeente geld kost. ,,Het gaat daarbij vooral n renteverlies. We hebben tijds de aankopen van de ond gedaan en bij de uitgifte 'an kwamen we met een te- irt te zitten", verklaart de mbtenaar. Om hoeveel geld et precies gaat, wil hij niet wijt. Om de verliezen nu zo el mogelijk te beperken, wil gemeente flink de wind er- rider houden. tlphen aan den run saskia buitelaar ei Alphen loopt, als de gemeen- •e. teraad instemt met het voor- ad stel van het gemeentebe stuur, vooruit op de Wet In burgering Nieuwkomers (WIN) die nog door de Twee de- en Eerste Kamer moet worden aangenomen. Nieuwkomers moeten zich melden bij één loket van de Öemeente, waarna in samen- 'erking met welzijns-, ar- eid- en onderwijsinstellin gen een individueel 'traject' wordt vastgesteld. Voor zo'n traject komen alle nieuwko- y mers (ouder dan 18 jaar) in aanmerking die in een ach terstandspositie verkeren of s dreigen te komen. „Door voortdurende aan- 3pj passing van landelijk beleid op het gebied van inburge ring, kan de WIN pas op 1 ja- gj nuari 1999 van start gaan, een jaar later dan gepland", zegt wethouder F.C. Dales van sociale voorzieningen. ,Maar nieuwkomers in Al phen moeten toch worden ingeburgerd. Vooruitlopend op de feiten, willen wij het oude beleid naast ons n leggen en met instemming van de Tweede Kamer, met de uitvoering van de WIN jinnen." Het in 1995 vast gestelde beleid voorzag in een soortgelijk inburgerings- bureau, waarbij echter de ge meente buiten spel bleef, eh Met het nieuwe plan voert de gemeente de regie. Daarbij ,et Werkt zij samen met onder eei meer vreemdelingendienst, arbeidsbureau, vluchtelin- tel genwerk, de taalschool Steva en stichting Meander. In de praktijk blijkt overigens het aantal nieuwkomers in Al- )hen af te nemen, terwijl de andelijke trend stijgende is. /er 11< Het plan-Groenestein is niet onomstreden. Bezwaren richten zich met name op de vermoe delijk toenemende verkeers drukte in Groenestein en Groenhof. „De bezwaren waren er destijds inderdaad mede de oorzaak van dat de voorberei dingen zo'n lange tijd in beslag hebben genomen", zegt de woordvoerder. „Maar ook de capaciteit hier in huis heeft een rol gespeeld. Nu proberen we alles in één keer té doen." Op 25 september moet de raad groen licht geven voor de bouwplannen van het college. Daarna, in oktober, volgt op nieuw een ronde waarin be langhebbenden bezwaar kun nen maken tegen de plannen. Of de gemeente inmiddels alle plooien heeft gladgestreken, kan dé woordvoerder nog niet zeggen. „Ik verwacht dat de plannen toch nog heel wat voe ten in de aarde zullen hebben." Woordvoerder Th. Wanders van wijkcomité Groenendijk ziet echter zijn verzoek ingewil ligd. „Op één van de te bebou wen terreinen is nu een voetbal veldje. Dat zouden we dus kwijtraken", zegt Wanders. „Maar de gemeente heeft mij mondeling een ander veld toe gezegd. Wij hebben nu geen be zwaren meer." „Niets heeft zekerheid, maar als wij de mogelijkheden niet zagen om door te gaan, waren wij nieuwbakken managers er niet ingestapt", aldus An- dré Akerboom (rechts op de foto) en Cees van Luiing. foto henkbouwman roelofarendsveen marieta kroft Ze horen het zo vaak van mensen in het dorp. „Werk jij bij de bloemenveiling? Die gaat toch dicht?" De twee bedrijfsleiders André Akerboom en Cees van Luling halen hun schouders op. „De buitenwereld heeft ons veroordeeld", merkt Akerboom op. „We gaan wel dicht: elke vrijdagmiddag om drie uur. Maar maandagochtend vroeg zijn we weer open. Ik heb me nog nooit zo goed in mijn vel gevoeld als sinds de reorganisatie." De Veense bloemenveiling heeft een roe rige tijd achter de rug. Ze werd de afgelopen jaren geconfronteerd met omzetten die kel derden en verliezen van zo'n miljoen gul den per jaar. Enkele jaren geleden over woog de directie van de Verenigde Bloe menveilingen Aalsmeer (VBA), waaronder Roelofarendsveen valt, nog om de veiling te sluiten. Begin dit jaar kondigde de VBA een reorganisatie aan, waarbij de veertien ar beidsplaatsen van de 48 zouden komen te vervallen. De reorganisatie kreeg op-28 mei zijn beslag. „Een akelige periode", blikt Van Luling terug. „Ik hoop nooit meer zoiets mee te maken. Wij waren betrokken bij de reorga nisatie en hadden dus veel informatie. En intussen werkte je gewoon door totdat we op 28 mei moesten vertellen wie mocht blij ven en wie niet. Er ontstond paniek. 'Waar om ik', vroegen de mensen die weg moes ten zich af." Meteen na d& mededeling mochten de vertrekkende personeelsleden naar huis. Na een paar vrije dagen, konden ze terecht bij het moederbedrijf in Aalsmeer. „We moes ten wel inkrimpen", zegt Van Luling veront schuldigend. „Het was de enige manier om hier te kunnen blijven voortbestaan." Naast de veertien, waren er zeven via natuurlijk verloop vertrokken, zodat er nu 27 mensen werkzaam zijn in Roelofarendsveen. Tegelijkertijd met het vertrek van een deel van het personeel, veranderde de naam veiling in bloemenhandelscentrum. Dat had te maken met een koerswijziging die de afgelopen jaren geleidelijk was inge zet. „We hebben het principe van een vei ling: 'de prijs van de bloemen en planten wordt bepaald door de vraag en het aan bod', verlaten", leggen Van Luling en Aker boom uit. „We richten ons alleen nog op de afnemers, onze klanten. Dat zijn voorname lijk Nederlandse detaillisten en kleine groothandels. We weten wat ze willen heb ben en daar stemmen we het aanbod op af. Dat doen we door het grootste deel zelf in te kopen in Aalsmeer. Kwekers kunnen dus niet meer zomaar hun producten hier afzet ten. Wij bepalen de prijs van de bloemen en planten." Het is een formule die werkt, zeggen de bedrijfsleiders. „We zien onze klanten weer terugkomen. Begin dit jaar zaten er nog maar zo'n veertig kopers op de tribune. Nu is er een bezetting van tussen de zeventig en honderdtwintig per dag. Als het aan ons ligt, komen er nog honderd bij." De omzet dit jaar is lager dan ooit: 25 miljoen gulden. Enkele jaren geleden, toen iedere kweker zijn producten nog in de Veen kon afzetten, was dat nog veertig. Omzetcijfers zijn niet echt belangrijk, bena drukken de twee managers. „Belangrijker is dat we voor het eerst sinds jaren geen ver lies meer draaien en we tevreden klanten hebben", aldus Akerboom. „Om de klant zo goedkoop mogelijk uit te laten zijn, moet de omzet wel iets omhoog. Volgend jaar stre ven we daarom naar een groei van tien pro cent. De marge, de prijs voor onkosten, ligt nu op elf procent, maar willen we terug zien te brengen naar acht a negen." De ondernemingsraad is minder optimis tisch. Hij keurde het reorganisatieplan dit voorjaar af omdat de VBA te weinig geld in de Veense vestiging wilde steken. De veiling kon dan beter direct dicht, zo oordeelden de personeelsvertegenwoordigers, want nu was er nog werk voor de bijna vijftig Veense werknemers in Aalsmeer. Over twee jaar moet je dat maar weer afwachten. Aker boom: „De OR bestaat vooral uit Aalsmeer- se medewerkers. Om te kunnen oordelen over ons plan, moet je onze bedrijfscultuur kennen. Als je altijd in weelde leeft en je komt hier, dan schrik je. Wij hebben een andere cultuur dan Aalsmeer. De OR wilde zekerheid voor het personeel en ging dus politiek bedrijven. Na een korte stilte: „Niets heeft zeker heid,- ook Aalsmeer niet. Maar als wij de mogelijkheid niet zagen om door te gaan, waren wij er als nieuwbakken managers niet ingestapt." Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia aan vooravond nieuw seizoen zoeterwoude eric-jan berendsen Het zomerkerstfeest staat voor vanavond op het programma. De themaparty's, schuurfeest- avonden, toneelrepetities en vrijdagnachtcafés vullen de rest van de agenda. Jongerenvereni ging Utopia uit Zoeterwoude is klaar voor de start van wéér een seizoen in clubgebouw Cascade aan de Nieuwe Weg. „Iets meer dan een kroeg", zo omschrijft voorzitter Rob de Ro- mijn (27) 'zijn' Utopia. „In een café wordt er toch naar je geke ken als je gek doet, bij Utopia niet. Hier in Cascade kunnen mensen lekker zot doen zonder dat daar aandacht aan wordt besteed." Utopia werd opgericht om de Zoeterwoudse jongeren in hun eigen dorp te vermaken. „Want ouders zijn toch bang dat hun kinderen naar Leiden' of Zoeter- meer gaan, de grote stad in", al dus De Romijn. Maar inmiddels stroomt de jeugd van buiten het dorp juist richting Zoeterwou de. „Vooral op de bieravonden waar. een pilsje één piek kost, zijn hier opvallend veel Leide- naars aanwezig", constateert De Romijn met een glimlach. Toch blijft de aandacht vooral op de Zoeterwoudse jeugd ge richt. Vanaf 15 jaar is iedereen welkom. Ook de zogenaamde hangjongeren die de straten in het dorp 's avonds bevolken. Maar De Romijn heeft weinig vertrouwen in hun komst. „De hangjongeren komen toch niet bij Utopia omdat ze hier in Cas cade worden gecontroleerd. Je gaat toch zeggen 'dit mag wel en dit mag niet', en daar heb ben ze natuurlijk geen trek in. Hangjongeren willen doen waar ze zelf zin in hebben en dat kan bij ons niet." Tot, half oktober is Cascade nog op zaterdagavond gesloten. De schuurfeesten die elk week einde in de regio worden geor ganiseerd, blijken een geduchte concurrent. De Romijn is zelf Rob de Romijn: „De ene avond denk je 'dat wordt een knaller' en blijft het rustig. De andere avond verwacht je niets en is het hier met 300 man propvol." foto hielco kuipers een regelmatig bezoeker van die van. Cascade is voorlopig dicht feesten. „Leuke party's maar wij en de kroegen zijn na een uurtje en de horeca hebben er wel last of tien bijna leeg omdat ieder een naar zo'n schuurfeest gaat." Maar Utopia heeft ook een gat in de markt ontdekt. In het najaar en de winter worden er schuurfeestavonden in Cascade georganiseerd. Succes verze kerd. Daarnaast worden er gab ber-, mellow- en beachparty's gehouden en staat er ook een westernfeest geprogrammeerd. Hoge verwachtingen heeft De Romijn ook van de vrijdag- nachtcafe's. „De zaal wordt dan kleiner gemaakt en er wordt rustige muziek gedraaid. Dat wordt vast een topper. Toch blijft het moeilijk te voorspellen of iets wel of niet gaat 'lopen'. „Daar is eigenlijk niets zinnigs over te zeggen", weet De Romijn. „De ene avond denk je 'dat wordt een knaller' en blijft het rustig. De andere avond verwacht je niets en is het hier met 300 man propvol." Drie tot vier avonden in de weëk is hij in Cascade aanwe zig. „Het bestuur bestaat uit ze ven vrijwilligers. Een aantal zit op school de rest werkt. Zeven personen is bittere noodzaak omdat er op alle avonden be halve de donderdag wel iets te beleven is. En er moet altijd een bestuurslid bij evenementen in Cascade aanwezig zijn." De drukke programmering is nodig want Utopia draait op de contributie-inkomsten van de ruim 100 leden, entreegelden en de bar. De huurprijs die er voor Cascade moet worden betaald noemt De Romijn acceptabel. „Daar zit een stukje subsidie in verdisconteerd. Maar meer sub sidie willen we niet want dan krijgt de gemeente een voet tus sen de deur. En dat zien we niet zitten want dan zijn we een groot stuk van onze vrijheid kwijt." Het nieuwe seizoen gaat van avond van start met een zomer kerstfeest. Kerstbomen en bal len, sneeuw en een kerstman zijn aanwezig. „Dat wordt ge woon lekker gek doen", voor spelt De Romijn. den haag/alphen chef hans jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071 -5356436 KAAGEILAND De bewoners van vijf zomerwoningen aan de Balgerij op Kaageiland moeten hun aanbouw aan de achterzijde verwijde ren. Gemeenteambtenaren constateerden enkele weken geleden tijdens een controle de illegale bouwsels. De eigenaren van de zo merwoningen kunnen bezwaren indienen. ROELOFARENDSVEEN Sport- en gymnastiekvereniging Excelsior viert in de week van 8 tot en met 13 september haar veertigjarig ju bileum. De gewone gymlessen komen te vervallen. In de gymzaal aan de Wilgenstraat is er op 8 september 's avonds half acht een zaalvoetbaltoernooi. Op dinsdag 9 september 's morgens is er een sportfit 55-plustest in de gymzaal van de Mariaschool aan de Kerk- weg. Een fietspuzzeltocht is 's avonds gepland. Het vertrek is om kwart voor zeven bij de Watertoren. Clown Pagetti vermaakt kinde ren woensdagmiddag om half drie in de gymzaal aan de Wilgen straat. Vrijdagavond 12 september is er een grote disco in gebouw De Spreng in Oude Wetering. De feestweek wordt afgesloten met een receptie voor alle leden, oud-leden en sympathisanten van vier tot zes uur in De Spreng. RIDDERVELD Over het verlies van de partner op latere leeftijd houdt acitiviteitencentrum Driehoome met de Riagg op 1 september een voorlichtingsbijeenkomst. Wat betekent de dood van een partner op latere leeftijd, wat is normale rouw en wanneer is rouw abnor maal? De Riagg probeert deze vragen te beantwoorden. Verder geeft hij informatie over de gespreksgroep Verlies en dan verder' die in oktober in Alphen van start gaat. De bijenkomst begint om half drie. Driehoome is gelegen aan de Sterrenlaan 112. ZWAMMERDAM Het terras van het Dorpshuis van de Hooge Burch krijgt een windscherm. De Geus Interieurbouw Projectinrichting wil bekendheid aan zijn vijftigjarig bestaan geven en biedt de Zwammerdamse instelling een windscherm aan. De Hooge Burch noemt het scherm een welkome aanwinst, vooral omdat het in de bouwstijl van het Dorpshuis past. HOOGMADE De praktijk voor psychologie en lichaamswerk Marckant verhuist. Vanaf 15 september is psychologe Tilleke Marck niet meer aan de Doespolderkade te vinden, maar aan de Graaf Willem II-laan in Hoogmade. Marck combineert psychologische benadering met lichaamsgerichte oefeningen. Ze is gespecialiseerd in eetproblemen en psychosomatische klachten. Marck verkast omdat ze aan de Graaf Willem II-laan meer ruimte heeft. HAZERSWOUDE-DORP Het is een nieuwe weg en Rijnwoudé noemt het 'Denemarkenlaan'. Omdat de bomenkwekerij aldaar veel han del drijft met dat Scandinavische land en omdat die naam nog niet voorkomt in het gemeentelijke stratenregister, overweegt het colle ge van B en W de mogelijke toegangsweg tot het PCT-terrein zo te noemen. Op het ITC-terrein in Hazerswoude-Dorp wordt het tracé van de Frankrijklaan aangepast en voert terug naar de Duitsland- laan. persbureau cerberus De 29-jarige Alphenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk. Daarnaast moet hij een therapie vol gen. Twee weken geleden hoorde de Alphenaar de straf tegen zich eisen om dat hij ontucht had ge pleegd met een 8-jarig jongetje. De ontucht had vorig jaar plaats in een speeltuin in Alphen. De aan alcohol en drugs verslaafde Alphe naar, die op dat moment onder invloed was van he roïne en bier, zag zijn slachtoffertje in de zand bak spelen. Toen het ventje even ging plassen, ging de Alphenaar mee en pleegde de ontucht. De ar restatie van de verdachte liet lang op zich wachten omdat het maanden duur de voordat het slachtoffer tje tegen zijn moeder het hele verhaal opbiechtte. Uiteindelijk werd hij in mei dit jaar aangehouden. Inbreker slaat toe op klaarlichte dag alphen aan den run» Uit een woning aan de Wilhel- mina Druckerstraat in Alphen aan den Rijn zijn gisteren een fototoestel, videocamera en 3000 gulden gestolen. De dader kwam op klaarlichte dag de wo ning binnen via een raam op de tweede verdieping, van hem ontbreekt elk spoor. KORTERAAR/AARDAM-OOST Burgemeester en wethouders fietsen maandagavond 1 september door Korteraar en Aardam-oost. Het college wil zich op zo'n manier op de hoogte stellen van de menin gen, ideeën en wensen die leven bij de inwoners. De rondgang be gint om zeven uur bij het Dorpshuis, Kerkweg 18 en eindigt daar ongeveer een uur later ook. Iedereen is daar welkom. AARD AM Basisschool Het Kompas in Aardam-west viert volgende week het 25-jarig jubileum. Maandagochtend begint met een op tocht door het dorp waaraan ook familie mag deelnemen. Dinsdag is er een playbackshow en 's avonds tussen zeven uur en half negen kunnen belangstellenden de tentoonstelling in Het Kompas bezoe ken. Woensdag 3 september is er voor de kinderen de Christiaan Crazyshow en 's avonds tussen zeven en negen uur is er een recep tie voor genodigden en oud-ouders. Donderdagavond om zeven uur geven de leerlingen een volksdansdemonstratie op het voetbal veld naast de school. Vrijdag 5 september is er een 'wereldspeur tocht' voor de leerlingen door het dorp. De festiviteiten worden za terdag 6 september afgesloten met een reünie tussen twaalf en vier uur voor de oud-leerlingen. ZOETERWOUDE De 14-jarige Kim Reibel uit Zoeterwoude-Dorp is een 10-badenkaart rijker. Zij was de 30.000ste bezoeker van zwem bad Haasbroek. Door het mooie weer in de afgelopen weken is het seizoen 1997 een van de beste van de laatste tien jaar. Verdachten gearresteerd alphen aan den run De politie in Alphen aan den Rijn heeft vier mannen aange houden omdat zij politieagen ten zouden hebben bedreigd op het Sint Jorisplein in Al phen aan den Rijn. Hoewel het incident zich afgelopen week einde afspeelde, zijn de ver dachten pas de afgelopen da gen gearresteerd. Zondagnacht namen Al phense politieagenten na een verkeerscontrole een auto in beslag. De auto kwam uit Diütsland en was nog niet in gevoerd: het had geen geldig kenteken. De 34-jarige be stuurder uit Zoetermeer werk te niet mee en haalde vervol gens drie maten. Het viertal, tussen 27 en 35 jaar, probeer de te voorkomen dat de auto werd weggesleept. Ze wilden er zelfs met de auto vandoor gaan. Een agente verhinderde dit door de politieauto ervoor te zetten. Een van de verdachten gaf daarop een kopstoot aan een politieagent. Deze kon de aan val net ontwijken. De agenten werden vervolgens met de dood bedreigd. De politie agenten achtten het op dat moment juist om de mannen niet te arresteren. „Om escala tie te voorkomen is besloten niet tot aanhouding van de verdachten over te gaan", schrijft de politie in een ver klaring. De vier verdachten waren bekenden van de politie en werden deze week uitgeno digd op het bureau. Twee zijn in verzekering gesteld. Op het moment van het voorval had den de mannen busjes traan gas, een verboden wapen, in hun bezit.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17