aterbedrijf Radio Leiderdorp vraagt extra luistergeld erdrinkt n protesten Duivenmelkers dreigen clubhuis kwijt te raken Gein Gunnewiek reeft nekschot Leiden Regio herdachte van dubbele noord komt later voor Veertig keer door 'rood' Wassenaar verhoogt belastingen fors Aanleg Bentwoud dichterbij Betaald parkeren in Katwijk uitgebreid iIJDAG 29 AUGUSTUS 1997 HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-5356436 Jonden uit Meijendel geweerd 'Wat is nu publieke omroep zonder publieke gelden?' eer dan honderd hondenbezitters hebben het Duinwa- rbedrijf Zuid-Holland (DZH) een boze brief geschre- n, omdat hun dier niet meer los mag lopen in het Was- naarse duingebied Meijendel. Hoewel het verbod al in 195 werd ingesteld, komt hiertegen nu pas een stroom n bezwaren los. issenaar/den haag )nica wesseling Kramer, natuurbeleidsmede- •rker van het waterbedrijf, nkt dat dit komt, omdat de meente Den Haag de touw- s strakker aantrekt. Dit zet de ndenbezitters ertoe aanzet c de DZH te schrijven. „Het .t vooral om de Harstenhoek, gedeelte tussen de waterto- bij Scheveningen en de par- ergarage daar. Maar overtre- ïgen komen in het hele ge- 'd voor". Wie wordt betrapt jgt een boete van zestig gul- n. Het regiem van buurman latsbosbeheer, die in het Kat- jkse Berkheide 'losse' honden I toestaat, maakt het voor amer niet eenvoudig de re- Is in Meijendel te motiveren. blijkt ook wel uit het aantal itoire overtreders. Vorige „hand stuurde het DZH zelfs ee hondenbezitters, die al di- irse bekeuringen hadden ge- d, een dreigbrief. Als ze nog echtbank gaat akkoord met reconstructie spe hi leiderdorp» judy nihof Moeten de inwoners van Lei derdorp straks ook gaan betalen voor de lokale radio? Als het aan de Stichting Radio Leiderdorp ligt, gaat de omroepbijdrage met twee gulden omhoog. Het gemeentebestuur, dat hiermee moet instemmen, is er nog niet uit. ,,Er lag een ambtelijk stuk, maar dat is teruggegaan. We willen eerst meer gegevens. Zo willen we bijvoorbeeld weten hoe de totale exploitatie van Ra dio Leiderdorp eruitziet", zegt wethouder C. Kerner (welzijn). Voor T. de Vrind, secretaris van de Stichting Radio Leider dorp, is het zonneklaar. „We zit ten om dat geld te springen. Het is moeilijk om rond te komen. Door die 'opcenten' krijgen we meer ademruimte. Meen daar van kunnen we niet leven, maar dan hebben we tenminste een basis." De eerste gemeente in de Leidse regio die zijn inwoners voor de lokale radio wil laten betalen, is Alkemade. Hier heb ben B en W voorgesteld om een gulden per jaar aan extra om roepbijdrage te heffen. Gaat de verhoging van de omroepbijdrage door, dan moe ten ook mensen voor de radio betalen die nooit luisteren. De Vrind kan zich voorstellen dat dit bij sommigen weerstand op roept. „Maar we zijn nu een maal een publieke omroep. En wat is nu een publieke omroep zonder publieke gelden? Trou wens, voor Radio West moeten de mensen ook betalen, via de provinciale heffing." Overigens zou Radio West van zijn inkom sten ook iets aan de 'kleintjes' moeten afstaan. „Maar zaken doen met Radio West is onmo gelijk. Ze willen daar niet met ons praten." Toen staatssecretaris Aad Nuis aankondigde dat gemeen ten maximaal twee gulden extra omroepbijdrage mogen heffen om de positie van de lokale ra dio te versterken, zag Radio Lei derdorp dan ook zijn kans schoon. Het bestuur klopte on middellijk bij wethouder Kemer aan. Als de gemeenteraad ak koord gaat met het maximum bedrag, kan de omroep onge veer 20.000 gulden vangen. Nu leeft Radio Leiderdorp van reclame-inkomsten. Dat is las tig, legt De Vrind uit. „Reclame inkomsten zijn heel onzeker. Het,is altijd passen en meten." De huur van het onderkomen aan de Ericalaan is de grootste kostenpost voor de omroep. „Maar ook de Buma vraagt een behoorlijke rekening. Voor de platen die we draaien, moeten we auteursrechten betalen. En je hebt je telefoonkosten. Noem maar op. En al die kosten stij gen jaarlijks. Als we die 'opcen ten' niet krijgen, wordt het voor ons moeilijk om het hoofd bo ven water te houden. Heel moeilijk." een keer hun hond zouden la ten loslopen, zou deze in beslag worden genomen. Zo ver is het echter (nog) niet gekomen, maar de brieven leidden wel tot de oprichting van het actieco mité 'Honden los natuurgebied Harstenbroek'. Het DZH is niet van plan door de stroom bezwaarschriften door de knieën te gaan. Kramer herinnert zich de tijd dat hon den wel los mochten lopen. „Toen werd Meijendel gebruikt als ontmoetingsplaats voor leu ke hondenclubjes. Ook voor hondenuitlaatcentrales bleek het een ideale plek. En je kunt je afvragen of dat nou een goed gebruik is van een natuurter rein." Kramer staat vierkant achter het aanlijngebod. „Loslopende honden verstoren konijnen, vo gels en vossen." Me 100 bezwaarschrift schrijvers krijgen een briefje te rug. Het beleid blijft ongewij zigd. haag/noordwukerhout i van wanrooy zaak tegen de 27-jarige Hil- ■ornmer die ervan wordt ver- cht op 26 mei in een bollen- ads in Noordwijkerhout twee mnen te hebben doodge- v loten is gisteren verdaagd 13 november. De recht- nk ging in op het verzoek van advocaat van de verdachte getuigen te horen, een re- nstructie te houden en een ychologisch onderzoek van n cliënt toe te staan. Mr. J. tpltrop, president van de recht- nk, wil de verdachte ookmog or een psychiater laten on- rzoeken. Bij de dubbele moord kwa- 40-jarige Noordwijker- 'juter en een 30-jarige Haar- twee broers van Egyp- che afkomst, om het leven. ?>lgens de advocaat van de Hil- 'ommer zou zijn cliënt, die zie had met de beide slachtof- uit noodweer gehandeld ibben. Bij de schietpartij loot hij beide slachtoffers or het hoofd. „Mijn cliënt is van een schietvereniging. Hij gt het pistool bij zich gehad te bben omdat hij wist dat hij lor de slachtoffers werd ge- cht. Toen het tot een treffen de loods, vuurde hij adat hij door een van de slachtoffers met een mes werd aangevallen. Vervolgens kwam de ander op hem af en dat heeft hij ook als bedreigend ervaren. Ook toen schoot hij. Hoewel hij wel zegt geen wapen bij die an der ontdekt te hebben", ver klaarde mr. A. ten Broeke des- Bijna veertig automobilis ten zijn gisterochtend door het rode licht gere den op de kruising Rhijn- geesterstraatweg en Rijn- zichtweg in Oegstgeest. Dat bleek bij een verkeers controle door de politie. De automoblisten reden tussen half acht en negen uur rechtsaf de Rijnzicht- weg op, zonder voor het rode licht te stoppen. Zij krijgen binnenkort een ac ceptgirokaart in de bus. leiderdorp» Om de gemeenschapszin onder het politiekorps Hollands Midden te bevorderen, togen burgemeesters, officieren van justitie en politiemanagers op de fiets. De openbare dienders toeren elk jaar door de regio en tijdens die ritjes wordt de kennis getest van de functionaris sen over 'hun' district. Gisteren startte de tourcaravaan vanuit het hoofdkwartier aan de Leiderdorpse Elisabethhof om, via Leiden, Oegstgeest, Voorhout, Noordwijk en Hoogmade, tegen de avond bij restaurant Allemansgeest in Voorschoten weer uit het zadel te kunnen klimmen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN wassenaar dimitri walbeek Huizenbezitters in Wassenaar betalen volgend jaar 6,05 aan huizenbelasting (onroerend- zaakbelasting) voor elke vijfdui zend gulden die hun woning waard is. Dit jaar was dat 5,26 gulden. Een huis van vijf ton gaat de eigenaren die in hun ei gen huis wonen volgend jaar 605 gulden per jaar kosten. De ze stijging van dertien procent (en twee procent inflatie) is vol gens B en W nodig om de terug lopende inkomsten uit het ge meentefonds te compenseren. Dat meldt de begroting voor 1998. Ook de komende jaren stijgt de huizenbelasting elk jaar met dertien procent. De ge meenteraad heeft dat vorig jaar al goedgekeurd. Ook blijkt dat de rioolrechten voor particulie ren het komende jaar moeten stijgen met vijf procent van 77,76 gulden naar 81,60 gulden. De volgende jaren wil het colle ge de rioolrechten laten stijgen met zeven procent per jaar. De reinigingsrechten blijven gelijk. De toeristenbelasting blijft ook hetzelfde, maar wordt eventueel verhoogd als com pensatie, omdat de begroting het komende jaar een tekort van bijna twee miljoen gulden kent. De belastingen moeten dit tekort voornamelijk dekken. Door de terugvallende inkom sten van het rijk groeit dit tekort tot 7,5 miljoen in 2002. De be groting wordt 20 oktober aan de gemeenteraad voorgelegd. Uit de begroting blijkt wel dat Wassenaar er ondanks het dichtdraaien van de landelijke geldkraan voorlopig nog warm pjes bij zit. Er is een kleine schuld (568.072 gulden) en een grote reservepot, bijna 95 mil joen gulden. Veertig procent daarvan is eigen kapitaal. De re serves worden achter de hand gehouden om 'in de toekomst noodzakelijke investeringen te kunnen doen.' Volgend jaar neemt de gemeente één miljoen gulden van die rekening. Die is hard nodig want Wassenaar wil voor bijna zestien miljoen gul den investeren. Meer dan drie miljoen gulden gaat naar de ge plande uitbreiding van indu strieterrein Maaldrift. Bijna twee miljoen wordt uitgetrok ken om de riolering op te knap pen. De nieuwe bibliotheek, de verbouwing van de Bloem- campschool en de herinrichting van het centrum staan ook op het lijstje. B en W tonen zich in de be groting nogmaals blij dat er geen stadsprovincie Haag landen komt. „Wel zal de ge meente zich inspannen om de bestaande samenwerking in ge westelijk verband te continu eren", schrijft het college. Beide slachtoffers overleden ter plaatse. De verdachte, die zich een dag na de schietpartij uit eigen beweging bij de politie meldde, heeft een volledige be kentenis afgelegd. Aanleiding tot de schietpartij was een con flict tussen de slachtoffers en de verdachte. Laatstgenoemde was eerder al als getuige opgetreden in een geschil toen een van de slachtoffers zijn baas van discri minatie beschuldigde. Dat was in het nadeel van dat slachtof fer. Sindsdien was er wrijving tussen de drie. Twee dagen voor de moord ontstond er in de bollenschuur een handgemeen tussen de drie mannen. De politie maakte daar proces-verbaal van op. Op de dag van de schietpartij zou den de Egyptenaren volgens Ten Broeke de verdachte ervan beschuldigd hebben hun auto te hebben vernield. Daarop es caleerde de boel met de fatale afloop als gevolg. De rechtbank verwees de zaak gisteren terug naar de rechter-commissaris. Gouden Rijnklievers Leiderdorp zitten in zak en as leiderdorp jaap van sandijk De Leiderdorpse postduivenvereniging De Rijnklievers zit in zak en as terwijl zij eigenlijk in een feeststemming zou moe ten zijn. Volgend jaar bestaat de club vijftig jaar. Maar in het jubileumjaar dreigen De Rijnklievers uit hun clubge bouw aan de Kom van Aaiweg te worden gezet. De gemeente heeft het huurcon tract opgezegd. En daar zijn de duiven melkers bijzonder teleurgesteld over. Hun toekomst is zelfs uiterst onzeker geworden. „We moeten oppassen dat we tijdens het jubileum niet zijn opge heven," sombert secretaris G. Kok. Het clubgebouw moet het veld ruimen voor woningbouw. „Wij tellen niet zo mee. We zijn geen voetbalclub of zo," stelt de secretaris, die vindt dat de gemeente het flink laat afweten. Nooit heeft zijn vereniging bij de ge meente hoeven bedelen. „Ia, we hebben een keer subsidie gekregen, toen we nog inwoonden bij de ijsclub. Maar van die uitbouw profiteert nu alleen nog de ijs- club." De club is dik tevreden met de huidige huisvesting „Twee jaar geleden hebben we het nog geschilderd. Het is een leuk lokaal op een lekker rustige plek," aldus voorzitter J. Koster. Aan ver huizen wil hij niet denken. „Je moet er altijd weer geld tegenaan slingeren." De gemeente denkt daar anders over en wil dat de duivenliefhebbers vertrek ken naar sportpark De Bloemerd. Vol gens wethouder C. Kerner moeten de le den echter zelf voor de huisvesting zor gen. Een clubgebouw op gemeentekos- ten is onbespreekbaar. De verenging be grijpt daar helemaal niets van. „Drumfanfare Tamarco moest ook weg voor woningbouw. Kijk eens naar het schitterende gebouw dat ze kreeg!", zegt voorzitter J. Koster. Volgens de wethou der gaat die vergelijking niet op. „Het is makkelijk om naar een ander te wijzen, maar elke situatie is anders. Tamarco heeft heel wat achter zich staan, waar door ze veel investeringen en eigen werk kon leveren." De gemeente moet zorgen voor een clubgebouw, vindt de club. „Een twee dehands unit kost minstens dertigdui zend gulden. Dat geld hebben we niet", weet Kok. Omdat de Rijnklievers met 25 leden een kleine vereniging is, moet ze ook overwegen om in te trekken bij de postduivenvereniging Leiderdorp, ge huisvest op de Kleine Zandput, vindt wethouder Kerner. Dat zien de cluble den niet zitten. „UVS en Lugdunum gaan toch ook niet samen," gebruikt de voorzitter als voorbeeld. De vereniging vestigt nu alle hoop op een eventuele overplaatsing van peuter speelzaal Pippeloentje naar haar nieuwe locatie in De Bloemerd. Nu de peuters zijn verhuisd staat de houten huisves ting leeg. Voorzitter Koster heeft het ge bouwtje van de buren al aan een inspec tie onderworpen. „De achterkant is in goed staat," luidt zijn conclusie. Wet houder Kerner wil die laatste strohalm bespreken. Een andere oplossing is er ei genlijk niet, vindt Kok. en anders wordt het actie. „In het huurcontract staat dat de gemeente voor vervangende ruimte moet zorgen, als dat er niet is, blijven we toch gewoon zitten? Vriendendienst zoekt 'maatjes' De Vriendendienst Zuid-Hol land Noord zoekt vrijwilligers voor sociale steun aan men sen die door psychiatrische problemen in een isolement verkeren. De vrijwilligers be zoeken en ondersteunen hen als 'maatje': drinken samen koffie, winkelen, wandelen, vissen of doen een spelletje schaak. Vrijwilligers zijn geen hulpverleners maar enthou siaste mensen die betrokken zijn bij anderen. De vrijwilli gers kunnen rekenen op des kundige begeleiding, cursus sen en thema-avonden. Voor meer informatie, Vrienden dienst Zuid-Holland Noord, tel. 0172 - 448980, 071- 5161322, 0252-520650. ian der Veen bleef vechten tot het einde )ordwuk job de kruiff >eki vee maanden van politiek ikvechten gingen vooraf aan ït aftreden van wethouder F. n der Veen. De dinsdag inge- ende motie van wantrouwen jen hem had gisteravond op it beslissende moment de ;un van een krappe meerder- "iid van de gemeenteraad, let dank aan de WD", pakte Agnü wethouder van Noordwijks slang onmiddellijk zijn spul- n. Een kleine 48 uur achterka- idse ertjesoverleg had nog wel een ternatieve motie opgeleverd, ndertekenaars G. Klein Gun- rs (Rwiek (WD) en J. van Rijns- ndeou (D66) bleken bereid Van 'et l er Veen te laten zitten, maar psin met een onbesmette vierde nd ethouder in het college. In het jtrasissloten overleg voorafgaand in de hervatting van de raads- irgadering kreeg dit idee een goVarm onthaal. Maar toen hét id'. op aankwam bleken beiden urgt Dg steeds ook de motie tegen an der Veen te steunen. Motie- 'ee was voor daarna. Dit tot n hé atsteltenis van de collegepar- sati jen. „Hoe kunt u eerst een huidige aanwijzen en dan amp' ellen dat de schuldvraag niet ui belang is?" vroeg J. Willms (CDA) zich af. En Noordwijks Belang voelde zich misleid. Had Klein Gunnewiek twee minuten voor de vergadering niet gezegd zijn steun in te zullen trekken? De vermeende twijfelaar geeft toe dat gisteren een oplossing mét Van der Veen nabij was. „Maandag is in de besloten ver gadering een aantal dingen naar boven gekomen dat voor mij en voor het grootste deel van de raad onbekend was. Dat was een aantal druppels dat de em mer voor mij deed overlopen. Daarom heb ik dinsdag de mo tie ondertekend. Anderzijds, ook al heb je een verkeerd wiel aan de wagen, dan kun je met grote stuurmanskunst toch de weg op. Dat was de bedoeling van de tweede motie. En het zag er in het begin best goed uit. Maar gisteravond na het beslo ten overleg kwam er nieuwe in formatie. En je moet toch af gaan op je eigen waarnemin gen. Ik heb Noordwijks Belang voor negenen gemeld dat ik mijn handtekening niet zou in trekken." Dus moest Van der Veen weg. Meen Van Nes deed nog een goed woordje voor hem. „De een gelooft de een, de ander de ander, de waarheid ligt in het midden," meende de fractie- zoetermeer anp Frans van der Veen: „Ik vind dat ik een hardwerkende wethouder ben geweest." voorzitter van Noordwijks Be- dere motie aan bod. Een posi- tijen. Bovendien is nog onzeker lang. Waarna Klein Gunnewiek tieve toon, maar ook een aantal uit welke partij de aanvulling zijn beslissende stem voorzag onduidelijkheden werden erin van het college moet komen. De van de woorden 'er is geen mid- aangetroffen. Voor een half jaar PvdA verzocht Noordwijks Be den'. een vierde wethouder benoe- lang om een nieuwe wethouder Na het vertrek van Van der men kan Noordwijk zich finan- te leveren, het CDA deed een Veen, 'met opgeheven hoofd', cieel niet permitteren, vinden beroep op de PvdA. naar eigen zeggen, kwam de an- de twee resterende collegepar- Burgemeester H. van der FOTO LOEK ZUYDERDUIN Sluijs vond het verstandiger de discussie nog even te verdagen. Hij stelde in zijn slotwoord vast dat de discussie over de po sitie van de gemeentesecretaris en andere ambtenaren door de raad goed is afgesloten. De aanleg van het 1000 hectare tellende natuurgebied Bentwoud ten zuiden van Zoetermeer is gisteren een stapje dichterbij geko men. Tijdens een bijeenkomst in Zoetermeer installeerden gedepu teerde staten de zogeheten raamcommissie. Belangrijke taak van dit clubje is de aankoop van grond voor het natuurgebied en de uit eindelijke inrichting van het gebied. Veel agrarische stuken land krijgen door Bentwoud een nieuwe bestemming. Vertegenwoordigers van GS, de agrariërs en de be trokken gemeenten Zoetermeer, Rijnwoude, Waddinxveen en Ze- venhuizen-Moerkapelle kwamen hierover deze zomer tot een over eenstemming. De commissie bestaat uit tien vertegenwoordigers van gemeenten, waterschappen en organisaties op het gebied van landbouw, natuur, recreatie en milieu. Verder hebben het ministe rie van Landbouw, Natuur en Visserij, Staatsbosbeheer en de pro vincie een adviserende stem. zelf mogen parkeren. Het gaat dan om de Dirk Huijgenszdam, Louwestraat, Schippersdam, Weeshuisstraat, Princedwars- straat, een deel van de Baljuw straat en het Oostpad-Westpad. Meen bewoners met een ver gunning kunnen hun auto daar nog kwijt. Het nieuwe parkeerbeleid van Katwijk wordt in fases uitge voerd. Voor de volgende zomer zal in elk geval ook betaald par keren worden ingevoerd op ge deeltes van de Boulevard, in de Zuidstraat tot aan de Dwars straat, in de Dwarsstraat en het Noordeinde. katwuk conny smits Gratis een plekje vinden voor de auto wordt in het centrum van Katwijk steeds ingewikkelder. Vanaf volgende week breidt de gemeente het betaald parkeren uit met de Oosterhof, Elleboog straat, Baljuwplein, Museum straat, Kon. Emmastraat, Bur- gerdijkstraat, Sluisweg, Hoog straat, Kon. Wilhelmkiastraat, Havenstraat en de Loggerstraat. Bedoeling is de parkeeroverlast en onnodig verkeer door smalle straatjes tegen te gaan. Daartoe zijn ook een paar straten aange wezen waar alleen de bewoners

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15