2 PIEK Schooltuintjes blijven voorlopig ongemoeid -„Voonconsult 55+ helpt bij 'zorgen voor morgen' Siart Mariëtte Spigt maakt van medisch jargon heldere taal stematica speurt naar elpunten in organisaties Leiden VRIJE ZATERDAG VOOR Leiden Regio Directrices Jong Poelgeest gastsprekers Leidse Start DE IDAG 29 AUGUSTUS 1997 13 Het idee voor een medisch ver taalbureau is bij Mariëtte Spigt (36) gaandeweg ontstaan. Via bevriende advocaten kreeg ze geregeld vragen over medische kwesties waar een raadsman door de terminologie geen touw aan vast kon knopen. ,,Een van de eerste vragen die ik kreeg, kwam van een advocaat die iets wilde weten over een HIV-test. Ik heb toen bijvoorbeeld uitge legd dat zo'n test pas een half jaar na besmetting een be trouwbaar resultaat geeft." Spigt is van huis uit arts en psycholoog. Ze heeft enkele ja ren in een ziekenhuis en een verpleegtehuis gewerkt en kent zo verschillende kanten van de medische professie. „Je moet goed weten wat er in de kliniek gebeurt om specialistische brie ven en dossiers voor een leek begrijpelijk te vertalen." Mo menteel geeft ze nog parttime les aan de Leidse Hogeschool. „Dat doe ik al heel lang en het gaat me gemakkelijk af. Het uit leggen van dingen ligt me goed." Mariëtte Spigt heeft duidelijk plezier in het vertaalwerk, dat ze tot nu toe vooral als vrienden dienst heeft gedaan. „Het is zulk dankbaar werk als blijkt dat een advocaat het uiteindelijk begrijpt. Ze kunnen zo een veel beter pleidooi schrijven en hun cliënten zijn daar natuurlijk ook bij gebaat." Vooral in WAO- kwesties waar mensen een keu ringsuitslag aanvechten, staat de jurist op medisch gebied op ongelijke voet tegenover een arts. De raadsman kan dan wel wat kennisondersteuning ge bruiken. „Een specialistenrap port is geschreven voor een me dicus, niet voor een jurist. Een begrijpelijke interpretatie zorgt Mariëtte Spigt: „Het uitleggen van dingen ligt me goed." foto hielco kuipers ervoor dat de advocaat een goed weerwoord kan geven." De verbouwing en inrichting van het kantoor in haar woon huis is al in volle gang. Binnen kort gaat het bureau van start en ze heeft al nieuwe ideeën voor de toekomst. „Ik ga er van uit dat er na verloop van tijd nog diensten bijkomen. Een spoedservice voor dringende gevallen of meer diepgravend onderzoek waarvoor je de lite ratuur in moet duiken. Vroeger heb ik nooit echt gedroomd van een eigen bedrijf, maar ik merk nu wel dat het ondernemer schap goed bij me past." vajruitdenken over de oude doen de meeste mensen ifoi r eventjes, als ze hun pen- n regelen. In wat voor huis, of stad de oude dag door lacht gaat worden, is ;tal geen punt van zorg. in wil Jan Huisink (46) met bedrijf Woonconsult 55+ adering gaan brengen. „Ik mensen het verband laten tussen ouder worden en len. Daardoor kunnen men- voorbereidingen treffen in toekomstige woonsituatie, it ze de kans hebben zolang mogelijk zelfstandig te blijven." Volgens Huisink wordt er mo menteel vaak hulp geboden als er een noodsituatie ontstaat en mensen gedwongen naar een verpleeghuis moeten verkassen. Met de adviezen van wooncon sult 55+ kunnen mensen de kans verkleinen dat die proble men zich voordoen. Volgend op de algemene voorlichting van Huisink kun nen klanten hun eigen woonsi tuatie laten doorlichten. Aan de hand van die informatie kan nien besluiten te blijven of - op termijn - te verhuizen. „De ei gen voorkeur speelt een belang rijke rol. Waar wil men oud worden? Waar voelt men zich thuis? Het gaat niet alleen om het huis maar ook om de omge ving. Het is een totaalbeeld waarin ook wordt gekeken naar de bereikbaarheid van winkels." Huisink heeft ruime ervaring in de gezondheidszorg. Als ver pleegkundige heeft hij zich via allerlei managementopleidin gen opgewerkt tot directeur van een verpleegtehuis. Toen dit te huis werd gesloten, is hij zijn plannen voor een adviesbureau verder gaan uitwerken. „De kennis van ouderen en woonsi tuaties uit de tijd van mijn di recteurschap vormt een van mijn sterkste punten." Woonconsult 55+ voorziet volgens Huisink in een sluime rende behoefte. Zijn doelgroep ligt in de leeftijdsklasse van 50 tot 75 jaar. „Veel mensen zijn nog niet met deze vraag bezig en ik zal ze eerst moeten over tuigen van het nut van die in formatie. Er zal in eerste instan tie veel tijd aan marketing wor den besteed. Maar ik heb er ver trouwen in. Mensen kunnen hier heel veel voordeel van heb ben. Het gaat tenslotte om het plezier van zelfstandig thuis te blijven wonen." Gemeente stelt omwonenden gerust: geen woningbouwplannen voor terrein Rijnkade/Oosterdwarsstraat probleem in de organisatie. Hierna starten we het program ma om de knelpunten in de communicatie weg te nemen." Vanuit zijn werk bij de Riagg op het gebied van arbeidspro- blematiek heeft Stigter in de loop der jaren zijn ideeën over het oplossen van knelpunten in organisaties uitgewerkt tot een werkmethode die het 'Systeem Dynamisch Proces' heet. Een toevallige ontmoeting met Hans Ranselaar, enkele jaren geleden, bracht de commerciële inbreng, die deze methode als product marktrijp heeft gemaakt. Ranselaar werkte voorheen als salesmanager bij Microsoft, nu doet hij de marketing voor Systematica. „Het belangrijke verschil met andere organisaties is dat wij een product aanbie den tegen een-vaste prijs. Ons product is niet als een dienst persoonsgebonden, maar het kan door verschillende consu lenten worden aangeboden. Zo doende kunnen we een bepaal de standaard en resultaat ga randeren." Systematica heeft momenteel een bestand van zes door het bedrijf opgeleide con sulenten. Uit de presentatie van de he ren blijkt dat aan alles is ge dacht: gedetailleerde productin formatie, folders en zelfs een pagina op Internet (http: Wwww.systematica.nl) in huis stijl. Het product is al uitgepro beerd, onder meer bij een paar grote multinationals. „De reac ties zijn zeer bemoedigend", al dus Stigter. Als de zaken naar verwachting lopen, opent Syste matica binnenkort een eigen bedrijfspand. Stigter en Hans Ranselaar: „Wij bieden een product aan tegen een vaste prijs." foto henkbouwman r intimidatie op kan- knemers die niet kun- aenwerken; onbegrip ïanagers en onderge- reorganisaties die zor- spanningen. Het kan feel punten misgaan met de nunicatie binnen bedrij- len instellingen, met als ge- een slecht functionerende fnisatie en ontevreden nemers. [et het bedrijf Systematica ien Michel Stigter (41) en Ranselaar (41) een pro tst ontwikkeld dat deze pro- .pTien kan opsporen en oplos- „Een manager komt bij beeld met een vraag bij illustreert Stigter. „We :en door observaties en in- .^"lews een analyse van het CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Ine Mulder en Joque Breure, die samen de directie vormen van het Oegstgeestse internaat Jong Poelgeest zijn dinsdag de gastsprekers tijdens de derde ronde van de Leidse Start. Jong Poelgeest is een internaat waar vooral kinderen wonen van wie de ouders in het bui tenland verblijven. De beide directeuren omschreven Jong Poelgeest dit jaar in een inter view met het Leidsch Dagblad als 'een volwaardig bedrijf, niet zomaar een winkeltje. Daar zijn we ook hartstikke trots op. Dat we onze zaak vanuit het niets met eigen handen hebben opgebouwd. De ondememerswedstrijd De Leidse Start neemt na een vakantiestop de draad weer op. Drie deelnemers die na de voorselectie zijn overgebleven strijden dinsdagavond om de titel Starter van de maand september. Zij presenteren dan vanaf 19.30 in Holiday Inn Leiden hun ondernemings plannen. De winnaar sleept niet alleen 3.000 gulden aan juridische en accountants dienstverlening in de wacht, maar kan ook aanspraak ma ken op coaching door de di rectie van de Van Caem Klerks Group. De winnaar mag bo vendien op 15 december mee doen aan de verkiezing van de Starter van het Jaar. De win naar sleept dan een hoofdprijs van 10D00 gulden in de wacht. Lezers van het Leidsch Dag blad kunnen de wedstrijd dinsdag bijwonen. Om plaat sen te reserveren kan worden gebeld met Wilma Steverink, 071-5356206. De Leidse Start is een initia tief van de ABN Amro, Arent- hals Chaudron accountants en belastingadviseurs, De Clercq, Van Win en Wols advocaten, de Kamer van Koophandel Rijnland, het Leidsch Dagblad en de gemeente Leiden. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. WEST PESTHUISWUK Prof. dr. C.C. Sterk, hoofd afdeling Oogheelkunde AZL, houdt een lezing over het onderwerp 'Onderzoek en behande ling van oogafwijking door diabetes mellitus'. De lezing, georgani seerd door de Diabetesvereniging Nederland, afd. Leiden, vindt plaats op dinsdag 2 september om 20.00 uur in het Academisch Ziekenhuis Leiden, gebouw 1, collegezaal 1. Na afloop van de pre sentatie van Sterk is er gelegenheid tot het stellen van vragen. ZUID BOS- EN GASTHUIS De Leidse postzegelvereniging De Postzegel vrienden komt op maandag 8 september voor het eerst in het sei zoen 1997-1998 bij elkaar. Op deze maandelijkse clubavond zijn vanaf zeven uur vele kavels met postzegels te bezichtigen, die later op de avond worden geveild. Ook niet-leden zijn welkom in Het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. MIDDEN BINNENSTAD De winkeliers van de Morsstraat leggen morgen hun waar op straat. Tijdens een braderie hebben ze in de vele kraam pjes koopjes liggen en een worstspecialist uit Groningen verkoopt eigengemaakte droogworsten. Daarnaast zijn er onder andere cu riosa, stripboeken, grammofoonplaten en tweedehands spelletjes in de aanbieding. De braderie is van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. STATIONSKWARTIER De Aikido School Leiden houdt zondagmid dag 31 augustus een open dag. Tussen twee uur en half vier staan demonstraties en open lessen Kyudo en Aikido, twee Japanse krijgskunsten, op het programma. Voor deze open dag kunnen ge- interesseerden terecht in de gymzaaTvan basisschool 'De Twee Sleutels', Ballonpad2. Op zaterdag reist u extra voordelig met de bus. Een retourtje binnen de gemeentegrenzen van Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest en Voorschoten kost slechts twee piek. Geen parkeerproblemen, geen opstoppingen. Lekker winkelen of sporten, de bus brengt u waar u wilt. Snel. comfortabel en ontspannen. De zaterdag is een vrije dag. dus geniet ervan! De zaterdagaktie duurt tot en met 20 december 1997. Het 2-piekretourtje koopt u bij de buschauffeur en is geldig tot 19.00 uur. daarna reist u verder met de strippenkaart. weest van studie. Meer niet. En mocht de gemeente ooit wel wat zien in woningbouw, dan wordt er natuurlijk een belangenafweging gemaakt: kiezen we voor de wonin gen of voor de schooltuintjes?" „De gemeente heeft al sinds 1989 contact met de projectontwikke laar. Contact, meer niet. In de trant van: wat wil je nou precies met dat stuk grond? Zijn reactie: woningen bouwen. Maar het is niet zo dat wij hem ons stuk grond te koop heb ben aangeboden. En andersom is het niet zo dat we zijn terrein graag willen hebben. Dat terrein is ver vuild en moet worden gesaneerd. En dat kost nogal wat." Weinig kans op woningbouw dus? „Dat zeg ik niet. Maar als er uitein delijk wordt besloten huizen neer te zetten, moet eerst het bestem mingsplan gewijzigd worden. Nu is dat nog 'bedrijven' en het moet dan 'eengezinswoningen' worden. Bij zo'n wijziging treedt een hele procedure in werking: de buurt wordt geraadpleegd over de wijzi ging. Waarmee ik maar wil zeggen: als er gebouwd gaat worden, wordt de buurt tijdig geïnformeerd. De mensen kunnen er dan hun zegje over doen. Bovendien: bij wijziging van het bestemmingsplan mogen bouwen. Want dat gaat natuurlijk gebeuren." Ho, ho, de waarheid is dus wel een tikkeltje anders, laat A. van den Berge van stadsontwikkeling ons weten. Die ligt een stuk genuan ceerder. „De gemeente heeft nog helemaal niet besloten dat er wo ningbouw gepleegd zal worden. En er wordt ook helemaal niet onder handeld met de projectontwikke laar." Werkelijk niet? „Nee. Kijk, de ge meente is altijd op zoek naar loca ties waar kan worden gebouwd, in verband met de woningnood. Dit stuk grond is ook onderwerp ge Hoe zit dat nou precies: moeten de lieflijke schooltuintjes verdwijnen en komen er woningen op het braaklig gende terrein tussen de Oosterdwars straat en de Rijnkade? „We vrezen van wel. Dat is tenminste wat we hebben begrepen van de gemeente", zegt Inge Stallinga. „Dat is nog allerminst zeker", zegt A. van den Berge van de afdeling stadsontwikkeling van de gemeente. „We hebben nooit gezegd dat er abso luut zeker woningen zouden komen." Juist, hier spreekt men weer flink langs elkaar heen. Rara, hoe kan dat? Even in het kort de geschiedenis. Genoemd terrein ligt al jaren lang braak. De helft is eigendom van de gemeente, de an dere helft is van een projectontwikke laar. Inge Stallinga, die destijds haar kinderen op de nabijgelegen basis school De Dolfijn had zitten, bedacht een jaar of acht gelegen dat het wel aardig zou zijn schooltuintjes aan te leggen op het stuk grond van de ge meente. Het werd toch niet gebruikt en voor de kinderen zou een extra spetter- tje groen in de wijk niet verkeerd zijn. Na een jaar was de zaak rond: het mocht van de gemeente. En Stallinga werd beheerder van de tuintjes. „Maar de gemeente zei er meteen bij: dit be tekent niet dat jullie er rechten aan kunnen ontlenen. Daar is op zich niets verkeerds aan, maar als ze nu aan het onderhandelen zijn met een project ontwikkelaar, zonder de buurtbewo ners daar bij te betrekken, doet dat zeer." Zeker omdat de gemeente een maand of wat geleden een plan van Stallinga voor de actie 'Word milieuactief in de wijk' beloonde met een prijs. Haar plan: uitbrei ding van de schooltuin tjes. Leg een vlindertuin aan. En een buitenren. Kortom, haal nog meer natuur in de wijk. „Dat vind ik zo vreemd, dat men nu met de project ontwikkelaar om de tafel zit. Kan er nou niet eens een keer Wat anders wor den gedaan met een stuk grond dan alleen huizen De schooltuin tjes in de Zee heldenbuurt. In de toekomst de plek voor woningen? foto mark lamers er maximaal 35 huizen worden ge bouwd. Maar als we bouwen, wil len we het kleinschaliger. Met ruimte voor tuinen en parkeer plaatsen. Er is dan plek voor zeven tien woningen, hebben we uitgere kend." Uitgerekend? Dus er zijn toch al plannen? „Nee, nogmaals: het stuk terrein was onderwerp van studie. Er zijn nog géén plannen" En wat vindt Inge Stallinga van de verklaringen van Van den Berge? „Nou, de gemeente heeft het tegen ons nooit op een dergelijke manier verwoord. Als het klopt wat hij zegt, is het gunstig...Als het klopt."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13