'Leiden Regio Buurt: rotondes op Lammenschansweg Stiltepleinin de ban van film Leerlingen Stedelijk Gymnasium weer onder één dak Zandvlakte Gastouderopvang onder vuur Ergernis bij commissie door optreden college RIJDAG 29 AUGUSTUS 1997 lef hans jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleijn, 071 -5356436 pSoordwijkse snorfietser gewond ■eiden Bij een aanrijding met een auto op het Levendaal is gis teren een 74-jarige snorfietser uit Noordwijk gewond geraakt, fij is met onbekend letsel naar het Rijnlandziekenhuis overge- ri iracht. De man reed de kruising de kmising Levendaal/Oranje- loomstraat/Sint Jorissteeg op en negeerde daarbij vermoedelijk iet rode licht. Een 41-jarige Rotterdamse automobilist kon de nan niet meer ontwijken. Brandje in supermarkt ■eiden Het personeel had uit voorzorg het pand ontruimd. Ach teraf viel het allemaal nogal mee. In een supermarkt aan het Be- /rijdingplein brak gisterochtend vlak na de opening een brandje uit, vermoedelijk door een technisch defect. De brandweer wist iet vuurtje snel te blussen. Diefstal antiek leiden Uit het Anna Aalmoeshuishofje zijn twee zogeheten ;omsierbanden uit de 15de eeuw verdwenen. Deze bekerringen waren begin juni voor taxatie weggebracht. Bij terugkomst wer- len de banden weer tentoongesteld voor publiek. Bij een inven- ;arisatie bleken de banden echter weg te zijn. In de bronzen banden staat de tekst 'Drinct bi maten het sal u baten'. Het is onbekend hoe de banden zijn verdwenen. Maredijk gaat fietsen verwijderen leiden De bewonersorganisatie Maredijk is al die rondslinge- ende oude fietsen zat. Daarom organiseert de buurt een grote opruimactie in samenwerking met de politie en wijkbeheer. Op donderdag 11 september zal er een team door de buurt lopen en Dp alle roestige fietswrakken een sticker plakken. De dinsdag daarop worden de oude fietsen daadwerkelijk verwijderd. Ook wrakken zonder stickers kunnen worden meegenomen. Fietsen die niet weg mogen moeten worden binnengezet. De organisatie Denadrukt dat alle fietsen zorgvuldig zullen worden beoordeeld, ifoor meer informatie: Wijkbureau van politie, Willem Durieux, telefoon 071-5258865. Professoren- en Burgemeesterswijk: weg dan pas écht veilig Rotondes op de kruisingen van de Lammenschansweg en de Tomatenstraat en de Lammenschansweg en de De Sitterlaan. Volgens de wijkvereniging Professoren- en Burgemeesterswijk wordt alleen met die ingreep de Lam menschansweg écht veilig. leiden «ruud sep Daarom probeert de wijkvereni ging de rotondes op de politieke agenda te krijgen. Omdat in een eerder stadium burgemeester en wethouders de suggestie van rotondes al hebben afgewezen, probeert de vereniging het nu via de commissies die de ver kiezingsprogramma's voor de komende gemeenteraadsverkie zingen voorbereiden. Het idee om rotondes aan te leggen op de gevaarlijke krui singen in de Lammenschans weg is in eerste instantie afkom stig van het onderzoeksbureau Via dat eerder dit jaar de recon structie van drie jaar geleden evalueerde. Het bureau deed verschillende suggesties om de weg veiliger te maken, waaron der de aanleg van rotondes. Burgemeester en wethouders namen de meeste suggesties over. Alleen de - dure - rotondes kwamen in het verhaal van B en W niet meer voor. „De aanleg van rotondes lijkt een gepasseerd station, maar je weet maar nooit", geeft secreta ris Ronald Stokkel van de wijk vereniging volmondig toe. ,,De politiek lijkt akkoord te gaan met aanpassingen aan de Lam menschansweg zonder dat daar rotondes worden Maar aan de andere kant hoor je vooral vanuit de PvdA pleidooien voor de aanleg van meer rotondes. Daarom willen we er nog maar eens op wijzen da't we een Lamenschansweg mét rotondes de beste oplos singvinden." De reconstructie van drie jaar geleden heeft er niet voor ge zorgd dat het aantal ongevallen op de Lammenschansweg is verminderd. Wel nam de ernst van de ongevallen af doordat het verkeer na de reconstructie langzamer ging rijden. Op de plaatsen waar het doorgaande verkeer invoegt op de busbaan, kwamen met name veel oudere weggebruikers in de problemen. Om aan die problemen een eind te maken wil de gemeente de plaats waar de bus en de au to's samen komen nu naar vo ren halen en de busbaan duide lijker aangeven met een andere kleur asfalt. iden thomas erdbrink et is waarschijnlijk nog nooit i stil geweest na koopavond het Beestenmarktplein. Ze- r niet tijdens een bioscoop- lorstelling in de open lucht, ich kon je gisteravond een •ld horen vallen terwijl film- :ld Tom Cruise met helicop- door tunnels vloog. Om er- >or te zorgen dat het evene- ent niet te veel decibellen zou ;oduceren had de organisatie ER iptelefoons uitgedeeld. ,,Het as een idee van de geluidswet- Duder zelf', zegt organisatrice Steverink. Toen wethouder A. Pechtold uituur en geluid) enige tijd ge werd benaderd door het :idsch Dagblad en de Beesten- iarkt ondernemers met het •rzoek een openluchtbioscoop het plein te plaatsen moest tot zijn spijt nee verkopen: er ren al te veel evenemeten op et plein geweest. ,,Als je het et koptelefoons doet, dan ag het. Echt waar, dat zei die. ij had natuurlijk nooit gedacht .t we het echt zouden doen", :gt Steverink lachend. iNu er ongeveer 450 mensen et koptelefoon naar de film tten te kijken moet de wet- Duder wel een beetje lachen. eens kijken of het vol- :nd jaar niet anders kan", zegt De eerste stap heeft hij al izet, want de Lakenfeestker- iis die vijf van de twaalf evene- lenten opslokt, wordt volgend ar naar het parkeerterrein van olen de Valk verplaatst. „Dus in kan hier nog wel het een en iderplaatsvinden." Een bioscoop zonder geluid, gisteravond op het plein van de Beestenmarkt dat vond decibellen-wethouder A. Pechtold wel een goed idee. Dus waren er 500 draadloze koptelefoontjes die met behulp van infrarode straling het geluid naar de oren van de toeschouwers brachten. foto loek zuyderduin Als het aan mede-organisator en Beestenmarktplein-gek Peter Labruyère ligt gebeurt er elke dag iets op het plein. „We zijn niet te stoppen", zegt hij strijd vaardig. het is zijn grote wens meer horeca rondom het Bees tenmarktplein te zien. Wat de bezoekers van de film willen zien is vooral actie van de kant van Tom Cruise en zijn companen. Op het scherm van 15 bij 7 meter wordt geschoten, gevlogen en gezoend. De kijkers vinden het allemaal prachtig. „Het geluid is prima", zegt stu dent Tijmen Bostoen. „En de bediening natuurlijk, die is ook Enkele meisjes van het Bees tenmarktplein Pretteam bren gen, in samenwerking met de lokale uitbaters, de nodige ver snaperingen rond. Omdat ze op skeelers rijden gaat er nog wel eens wat mis. „Ik heb net een paar biertjes laten vallen. Ja, er liggen hier ook allemaal snoe ren. Wat verwacht je?", zegt pretteam-meisje Cynthia. Jeniffer van 24 heeft eigenlijk alleen maar oog voor de film, ze schrikt dan ook een beetje als iemand op haar schouder tikt. „De film? Hartstikke leuk. Van mij mogen ze dit volgende zo mer weer doen. Desnoods be taal ik ervoor, maar ik kom Vier maanden cel voor straatrover den haag/leiden Eén jaar celstraf waarvan acht maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Die straf kreeg een 24-jarige Leidenaar gisteren van de Haagse rechtbank op gelegd. Hij werd veroordeeld voor zijn aandeel in vier mis drijven gepleegd binnen 24 uur in Leiden en Oegstgeest. In mei beroofde de man samen met een aantal vrien den in de Leidse Hout twee mensen met geweld van hun fiets en geld. Bij de skatebaan in de Stevenshof werden ver volgens twee jongens door dezelfde groep onder hedrei- ging met een mes van een T- shirt en een petje beroofd. Ten slotte sloeg de verdachte samen met een vriend in Oegstgeest een 15-jarige jon gen in elkaar. In het vonnis van de recht bank woog zwaar dat de Lei denaar de oudste van de groep was en niets had ge daan om de misdrijven te voorkomen. r- leiden Een zandvlakte waar normaal een weg is en reuzenmacaroni op het grasveld. Op het meest noor delijke deel van de Kanaalweg wordt sinds begin de ze week gewerkt aan de aanleg v i een nieuwe no tering. Dus ligt de straat open en moet het verkeer omrijden. De werkzaamheden duren nog tot eind volgende week. foto henk bouwman Forse kritiek Instituut Vrouw Arbeid op modelcontract leiden wim koevoet Vandaal gepakt Omdat hij een autospiegel ver nielde is afgelopen nacht op het Noordeinde een 23-jarige Lei denaar aangehouden. De politie onderzoekt op dit moment of de man nog meer vernielingen op zijn geweten heeft. „Knotsen van denkfouten", zijn volgens C. Driessen ter Meulen, directeur van de Centrale Organisatie Kinderopvang (COKL) de oorzaak van de scherpe kritiek van het Instituut Vrouw Arbeid op het modelcontract gastouderopvang. Dit contract is vanmiddag het belangrijkste punt van bespreking tijdens een landelijk symposium in Leiden over gastouderopvang. Het wordt aan geboden aan de staatssecretaris van financiën. PvdA'er W. Vermeend. Met het symposium wordt de 20ste verjaardag van het oudste gastouderbu reau van Nederland, het Leidse, gevierd. De juriste Sabine Kraus van Vrouw Arbeid laat in dagblad Trouw van vandaag weinig heel van het modelcontract. Ze stelt dat de gastouder opvang zijn eigen graf ermee graaft en geen vraag- of gastouder het ooit zal ondertekenen. Het modelcontract is opgesteld om de fiscus op afstand te houden. Die wil gastouderbureaus aanslaan als werkgevers en ze dwingen het mini mumloon aan gastouders uit te betalen. In het modelcontract worden beide gevaren omzeild. De gastouderopvang, zo denkt ook Driessen, wordt onbetaalbaar als de fiscus zijn zin krijgt. Maar volgens Kraus zijn gastouderbureaus veel te ver gegaan in het vermijden 'van elke schijn van werkgeverschap'. Er is geen enkele gezags verhouding meer, stelt ze, waardoor gastouders geen aanwijzingen hoeven op te volgen van de vraagouders. Driessen: ,AIs vraagouders niet tevreden zijn over de opvang van gastouders, komen ze ge woon terug naar het bureau. Dat zal dan opnieuw moeten bemiddelen. Dat was al zo en dat blijft ook met het modelcontract zo." Volgens Driessen is Kraus er vooral op uit dat gastouders een minimumloon krijgen uitbetaald. „Maar dat is onmogelijk. Daartoe zou of het tarief enorm moeten worden verhoogd of gastouders zouden vier kinderen moeten opvangen. Als ze er zelf al twee hebben, hebben ze er zes over de vloer. Dan zou je ze net zo vel moeten betalen als leidsters in crèches. Gastouderopvang wordt dan onbetaalbaar." Ook A. van Beek, beleidsmedewerkster van de VOG, een organisatie die de belangen behartigt van werkgevers in de welzijnssector zegt dat Kraus met haar kritiek de plank, volledig misslaat. Ze zegt het te betreuren dat juist op de dag van het symposium een heel verkeerd beeld van gast ouderopvang naar buiten is gebracht. iiden aad rietveld De gemeente moet besluiten 1 waartegen zij protesten kan 1 verwachten niet in de zomer vakantie publiceren. Die stel ling betrok voorzitter B. Olivier van de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften i vanochtend. De commissie 1 zou bezwaren tegen het auto- 1 vrij maken van de Nieuwe Rijn en de Botermarkt behandelen, maar stelde dat op verzoek twee weken uit. De wijkvereniging Pancras- West schitterde door afwezig- leid bij de vergadering van de commissie. Voorzitter J. van Meijgaarden had uitstel van de behandeling van zijn bezwaar ;evraagd, omdat de uitnodi- png voor de zitting van de lommissie midden in de va- lantie was gekomen. En op 29 lugustus zou het hele bestuur van Pancras-West op vakantie zijn, had Van Meijgaarden al laten weten. Aanvankelijk liet de com missie per brief weten dat er van uitstel geen sprake kon zijn. Maar toen bleek er in een der burelen op het stadhuis plotseling nog een bezwaar te gen het autovrije maken van het stukje binnenstad te lig gen, dat wél op tijd was bin nengekomen, maar waarvan de indiener niet was uitgeno digd. En voor die bezwaarma ker moest in ieder geval nog een aparte zitting worden ge houden. Uitstellen dus, besloot de commissie vanmorgen ter zit ting. Twee van de drie indie ners van bezwaarschriften kojiden zich daar wel in vin den. Een derde vond het heel vervelend dat hij over twee weken nu weer vrij moest ne men. Commissievoorzitter Olivier kon zich die irritatie wel voorstellen. „Ik vind het heel vervelend dat burgemees ter en wethouders het besluit toch weer bekend hebben ge maakt in de vakantieperiode", zei hij. „Het was bij voorbaat duidelijk dat er bezwaren zou den komen." School kan na verbouwing de komende jaren doorgroeien kindertelefoon op zoek naar vrijwilligers matie geeft aan jongeren. Dins dag 9 september om 20.00 uur is er een informatieavond voor belangstellenden. Geïnteres seerden kunnen bellen met de Kinderlijn, tel. 0800-0432. leiden thoaaas erdbrink De nieuwbouw van het Stedelijk Gymnasium is af. Er is een compleet nieuw gedeelte naast het oude gebouw gezet waarin een grote aula en tien lokalen zijn gekomen. De verbouwing is grotendeels betaald door de ge meente Leiden en heeft in to taal ongeveer 8 miljoen gulden gekost. „Het Stedelijk is nu een gezonde school in een gezonde behuizing", vindt onderwijs wethouder H. Baaijens. Tijdens de openingsceremo nie gisteren werd duidelijk dat er zes jaar lang was afgezien door leerlingen, leraren en buurtbewoners. Bouwlawaai was overal en dat was niet echt handig bij het maken van een proefwerk. Rector M. Smits be dankte ook de buurtbewoners die flink last hebben gehad van het lawaai. Volgens haar kan de school dankzij de extra ruimte de komende jaren doorgroeien. Dat is mooi want er melden zich ieder jaar meer leerlingen aan bij de school aan de Fruin- laan. De nieuwe aanbouw heeft voor iedere schoolgebruiker zo zijn eigen voordelen. Zo is schoonmaakster Y. Ravensber- gen erg tevreden met de nieuwe lokalen. „Die zijn zo makkelijk schoon te maken. Nergens zit ten uitstekende plinten en ver- De nieuwbouw van het Stedelijk Gymnasium is helemaal af. De nieuwe aula is de trots van de school. velende hoekjes. Die zijn er in zegt ze. Tot haar grote blijd- school. Tot voor kort moest ze het oude gebouw voldoende", schap is er nu ook een lift in de al haar schoonmaakspullen de foto hielco kuypers trap op slepen. Oud-leerling Evelien van Rij is een jaar van school af en heeft dus moeten lijden voor de leer lingen die nu op het Stedelijk zitten. Volgens haar was het ie dere dag weer wachten op de bouwvakkers die 'I will always love you' van Whitney Houston meebrulden. „Dat was natuur lijk wel erg komisch, maar niet als je al je concentratie nodig had voor een moeilijk proef werk." Het lijkt haar heel prettig voor de huidige leerlingen dat ze niet meer tussen de vier ver schillende dependances heen ,en weer hoeven te pendelen. „De rector zei net in haar toe spraak dat er tijdens de lestijd naar de andere gebouwen werd gefietst. Nou, mooi niet. Ge woon in de pauze fietsen, en zorgen dat je op tijd was. Dat was natuurlijk zonde van je kor te pauze" Deze problemen zijn nu alle maal voorbij. Het lijden is be loond. „Het Stedelijk zit weer onder een dak", zegt de rector verheugd. Om te laten zien dat het gymnasium zijn wortels in het oude Rome heeft liggen is het reliëf van de vloer van het Romaanse Capitool nagebootst in de vloer van de aula. Of dat de leerlingen erg veel kan sche len is de vraag. Die zijn waar schijnlijk blijer dat ze hun fees ten nu niet meer in de gymzaal hoeven te organiseren.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11