Mars-auto overtreft alle verwachtingen Wetenschap Techniek Tjemobyl en rendiervlees Microfoon en versterker op één chip DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1997 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-5150265 Sojourner goot komende weken honderd meter verderop kijken Het Mars-autootje Sojourner' overtreft alle verwachtingen. Het doet al veel lan ger dienst dan gedroomd, het zendt een overstelpende stortvloed aan gegevens en inmiddels lijkt het puf te hebben voor nog een spectaculaire opdracht: Sojour ner kruipt de komende weken naar een honderd meter verderop gelegen heuvel. Sinds de succesvolle landing van het moederschip Pathfinder' op Mars (4 ju li) hebben de sonde en het autootje, niet groter dan een magnetron, meer dan twee 'giga-bytes' aan meetgegevens en beelden naar aarde gezonden. Dat is veel meer dan venvacht. Daaronder bijna tienduizend adembenemende foto's van een gebied vol stenen en rotsen. De hele wereld heeft kunnen meekijken, want ruimtevaartorganisatie NASA ver spreidde de binnenkomende beelden meteen via Internet. Volgens Mat Go- lombeg, verbonden aan NASA's 'Jet Pro- pulsion Laboratory' (JPL) en weten schappelijk teamleider van het Pathfin der-project, zijn er via de elektronische snelweg zo'n 700 miljoen keer foto's op gevraagd. ..De meeste Internetters zullen daar niet bij hebben stilgestaan.'' zegt Golombeg. „Maar dat is niet erg. Het is al mooi ge noeg zo; al die aandacht. Nog nooit kreeg een robot-expeditie naar een an dere wereld zoveel belangstelling." Golombeg is sinds half augustus een méér dan gelukkig mens. Toen kon hij meedelen dat de missie van de Pathfin der en dus ook van de Sojourner met mi nimaal twee maanden zou worden ver lengd. .Aanvankelijk hielden we reke ning met één tot hoogstens enkele we ken. maar alles funtioneert zo perfect dat het eeuwig zonde zou zijn de financiële sleutel nu ineens om te draaien", zei hij. In recordtijd werd extra geld vrijge maakt. Dat is Matthew Golombeg wel toevertrouwd. Verhalen over zijn gees teskind. dat 'fenomenale ding' daar op Mars, doet hij met een ontwapenend en thousiasme en. indien nodig, met een De Sojouner op pad. De komende weken zal het Mars-autootje weer een actieve rol krij gen op de Rode Planeet. Eerst op onderzoek in de Rotstuin, daarna moet er een heuvel worden getrotseerd. Op de top aangekomen worden er spectaculaire dingen verwacht. FOTO AP geweldige overtuigingskracht. „Dank zij de Pathfinder en de Sojourner weten we nu hoe het zou zijn om op Mars te staan", aldus Golombeg. „Enkele stukken rots. die we Barnacle Bill. Yogi, Ender, Scoobv Doo en Wedge hebben gedoopt, zijn door de röntgenspectro- meter van de Sojourner onderzocht. Maar de metingen zijn niet echt goed vanwege stof op deze rotsen. Daarom maakt men zich nu op om de Sojourner naar een gebiedje, ongeveer zes meter verderop te dirigeren. Dat heet inmiddels het 'Rotstuintje'. De rotsen daar zijn groter en een aantal daarvan is bovendien voorzien van steile, vrij vlakke zijkanten. Men verwacht dat zich daar weinig Marsstof op zal bevinden. Dat maakt de metingen met de APXS-sensor '.Alpha Proton X-ray Spectrometer van de Sojourner een stuk betrouwbaarder. „Na het onderzoek in de Rotstuin, zet de Sojourner koers naar een kleine richel zegt Golombeg. „We verwachten dat zich daarachter iets bevindt dat lijkt op de uitgedroogde bedding van een klein beekje. Zoals de plannen nu zijn, keert hij vervolgens weer terug naar de lander. Onderweg worden interessante objecten bekeken en afgetast. Daarna breekt een echte tocht aan naar een heuvel ten noorden van de lander." Die heuvel ligt op ongeveer honderd me ter afstand. Sojourner zal er vele dagen over doen. Want hij rijdt niet. maar kruipt. Alle bewegingen moeten heel be dachtzaam worden uitgevoerd, want zorgvuldigheid is prioriteit nummer één. Driehonderdvijftig miljoen kilometer staat namelijk gelijk aan bijna één lichtuur. Net als het licht hebben radio signalen bijna een uur nodig om die af stand te overbruggen. Als je de Sojourner naar een interessante rots wil sturen, moet van tevoren heel precies afstand tot en richting van die rots worden be paald. De Sojourner heeft daarvoor twee (elektronische) 'ogen'; hij kan 'stereo' zien. Dan volgt een precies daarop toe gesneden signaal vanaf de aarde als 'voeding' voor het dirigeerprogramma van de boordcomputer. Het duurt bijna een uur, voordat het (ra- dio)signaal daar is. Als het goed wordt verwerkt en geïnterpreteerd door de boordcomputer, doet het Mars-voertuig- je precies wat hem is opgedragen. Zijn 'oogjes' registreren vervolgens het nieu we (stereo)beeld en ook dat beeld ijlt weer met een (licht)snelheid van 300.000 kilometer per seconde terug naar de aar de. Pas twee uur na het verzenden van een commando, weten de aardse onder zoekers dus wat hun commando ople verde. Tijd is geld, zeggen ze hier; maar in de ruimtevaart is tijd pas werkelijk geld. „Gelukkig heeft de Sojourner ook nog zoiets als een geheugenzegt Matthew Golombeg. „Als zijn telemetrieverbin- ding met de lander wegvalt, bijvoorbeeld omdat hij een kuil is ingereden, dan houdt hij halt en keert automatisch terug naar de plaats waar de verbinding werd verbroken." „Die heuvel, waar hij (als alles goed gaat) over een paar weken zal zijn, ligt een meter of vijftien boven het niveau waar de lander zich bevindt. Op de top daar van moet het voertuig een wijds uitzicht hebben op de omgeving. Misschien ont dekken we dan wel bijzonder spectacu laire dingen." De besmetting van Zweedse rendieren door 'Tsjernobyl' neemt sterker af dan verwacht. In nog maar één procent van de geslachte dieren is de besmet ting door de radioactieve stof cesium te hoog. Dat blijkt uit een onderzoek van de Land bouw Universiteit Uppsala. De eerste radioactieve wolk na het ongeluk met de kerncentra le te Tsjernobyl in 1986 sloeg neer in Zweden en met name in die gebieden waar rendieren worden gehouden. De radioac tieve stoffen kwamen neer op mossen, het voedsel van de ren dieren. Deze mossen nemen ra- dioactivitiet goed op. In het eerste jaar na het Tsjer- nobyl-ongeluk troffen onder zoekers in acht van de tien ren dieren een te hoge hoeveelheid cesium aan: dit vlees mocht daarom niet gegeten worden. Door het verval van de radioac tiviteit van cesium gaat de be smetting tèrug. De wetenschap pers van Uppsala hebben bere keningen gemaakt over de te verwachten besmetting dit jaar aan de hand van de verminde ring van cesium en modellen over de opname van deze radio actieve stof. Ze hadden ver wacht dat dit jaar nog één derde van de geslachte rendieren een te hoge besmetting met cesium zouden vertonen. Uit metingen van 62.000 geslachte rendieren komt naar voren dat de daad werkelijke besmetting veel lager is. In nog maar één procent wordt de maximale norm over schreden. De overige rendieren bevatten weliswaar cesium, maar minder dan de norm die volgens de Europese Unie geldt voor veilige consumptie. Promovendus zorgt voor doorbraak door gebruik van kunststof 'Het dingetje' past op het topje van een wijsvinger. Groter dan vijf bij vijf millimeter zal het niet zijn. Maar het heeft vier jaar gekost om het te maken, vertelt ir. Michael Pedersen. Vo rige week promoveerde hij aan de faculteit Elektrotechniek van de Universiteit Twente op zijn vinding: een chip waarin een kwalitatief goede microfoon en een versterker zijn samenge bracht. De microfoon is te herkennen als het 'goudgekleurde gedeel te', en de rest van het piepkleine stukje technisch vernuft is ver geven van de 'elektrische scha kelingen'. Het is de 'ultieme mi- nituisatie'. zoals de weten schapper het zelf omschrijft: „Het kan niet kleiner." Pedersens vondst is toe te pas sen in gehoorapparaten, micro foons en zaktelefoons. Fabri kanten zouden ze daarmee nog compacter kunnen maken. „Het zou helemaal in de trend passen", vindt hij. Of dat gaat gebeuren, is de vraag. Het pa tent rust bij de Stichting voor Technische Wetenschappen (STW), dat het vier jaar durende onderzoek van Pedersen heeft gefinancierd. Wat de stichting met de chip wil, is de wetenschapper niet bekend. „Tja, iets commercieel maken, da s weer een heel an der verhaal". meent de uit De nemarken afkomstige specialist. „Ik neem aan dat ze de vinding verkopen, of de rechten verhu ren, zodat ze wat terugkrijgen voor de investering die ze de af gelopen jaren hebben gedaan. Pedersen is erin geslaagd om de twee functies op één chip te krijgen dankzij de toepassing van de kunststof polyimide. „Het is de eerste keer dat een microfoon is gemaakt van plas tic dat is nieuw voor de we tenschap", meldt hij. Verder is de chip volgens hem zo bijzon der omdat de geluidskwaliteit (door de korte verbinding tus sen versterker en microfoon) vergelijkbaar is met die van commerciële apparaten. „Maar het kan altijd nog beter." Toch is de 27-jarige Pedersen met dit resultaat ook al heel te vreden: Als je ziet dat het werkt, geeft dat een fijn gevoel. Je moet tijdens een onderzoek meerdere keren kiezen, en als dan achteraf blijkt dat je een goede keuze hebt gemaakt, dan besef je dat je geluk hebt ge had." De Deen had na één jaar onder zoek al het idee dat kunststof nodig zou zijn om zo'n chip te maken. Hij baseerde zich daar bij op het bestaande 'fabricage proces', en literatuuronderzoek. „Want ik ben natuurlijk niet de enige die hier mee bezig is ge weest." Op de Universiteit Twente alleen al gingen drie an deren hem voor. Ook zij be steedden ieder vier jaar aan het project. Tot nu toe werden voor de fa bricage van een versterker en een microfoon aparte chips ge bruikt. Het was moeilijk om de twee functies samen op één chip te zetten, omdat bij het aanbrengen van de microfoon de versterker (door het gebruik van dezelfde stof (silicium) en techniek) kon worden vernield. Het kunststof polyimide, die Pe dersen heeft gebruikt voor het membraan van de microfoon, kan bij een lagere temperatuur Michael Pedersen uitvinder van een nieuwe chip, waarop een goede microfoon en een versterker zijn samengebracht FOTO GPD GEORGE NUSMEIJER worden verwerkt dan op silici um gebaseerde materialen. Pedersen, die pas vier jaar in Nederland is, vertrekt binnen kort naar de Verenigde Staten, tenminste als hij vrijstelling krijgt van de dienstplicht in zijn geboorteland Denemarken. In Chicago heeft hij een baan aan geboden gekregen bij het be drijf Knowles Inc.. een onderne ming die gehoorapparaten ont wikkelt. Hij verwacht niet dat hij in een moeilijke positie komt door de gepatenteerde vinding die hij hier in Nederland heeft gedaan en het werk dat hij daar op een ontwikkelingsafdeling krijgt. „Ik laat dit achter mij. Daar ga ik me ook met micro foons bezighouden, maar vol gens een andere technologie." 8 9 10 6 1 2 3 9 1 9 7 9 9 7 4 3 9 2 7 8 9 3 9 1 2 8 10 9 7 5 9 9 7 7 2 8 8 9 7 8 7 2 2 10 7 2 10 3 9 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld moeten worden in de vakjes met een ge tal kunnen ook op de balk wor den ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? Horizontaal:1. In vroegere toe stand trechtgekomen; 2. ook; 3. slaapplaats; 4. graanzuiger; 5. genie; 6. onachtzaam; 7. onbe leefd; 8. Turkse waterpijp. ij del velen-r-o o-u-i-a-s o-stembus rot-ue sw-son twinset e-eu latwerk WAT zou SX/Af Mr ZJT7~£ASJAM 7J £>/A//<Y P/A/XY TOYS TA TOYS f Heer Bommel en de grauwe razer Inmiddels richtte de trouwe knecht zich uit zijn gebukte houding op. ,,Ik moet er wel even aan wennen, dat heer Ollie weer thuis is. Alles was hier zo rustig en vredig, dat ik onver wachte schokken ontwend ben." ,,Het was heel vervelend", gaf Tom Poes toe. „Maar ik moet je hulp heb ben, Joost. Heer Ollie heeft op reis kennisgemaakt met een monster - en dat heeft hij meegenomen om het te verbeteren." „Hoe z-zegt u?" vroeg Joost met trillende stem. „Een m- monster? Wat bedoelt u, als ik vragen mag?" Op dat moment klonk er buiten een kreet. Een grauwe vorm sprong door de deuropening naar binnen en wierp Joost terzijde om zich in de ka mer te kunnen terugtrekken. Heer Bommel, die buiten bij de Schicht langzaam tot zichzelf kwam, hoorde het hernieuwd gebonk van vallende voorwerpen - en een bange zucht ontsnapte hem. „Weer thuis", prevelde hij. „Ach, hoe anders had ik mij dit voorgesteld. Maar voor een heer die het goede zoekt, is er geen rust weggelegd." Nu, daar had hij gelijk in. Want over de heuvel achter hem kon men de markies De Canteclaer zien naderen, gevolgd door twee lakeien. H W R DOOR JAN VISSER Het aantal van 19 zomerse dagen in De Bilt blijft een magisch geta Ook gisteren is het kwik er niet in geslaagd om de 25 graden te ben ken doordat tijdens de middaguren de bewolking snel dikker werd. Maximaal kwam het KNMI op 24,1 graad. In de meetreeks van Utrecht/De Bilt vanaf 1849 zijn er nu vier oogstmaanden die 19 zo merse dagen hebben. Dat zijn 1884, 1947, 1975 en uiteraard dit jaar. Er is overigens nog een kleine kans dat op de slotdag van augi tus, aanstaande zondag, wel de 20ste zomerse dag wordt geboekt. Zuidelijke winden gaan in de loop van het weekeinde namelijk weei warme lucht aanvoeren. Dat gebeurt tussen een hogedrukgebied tx ven het midden van Europa en een depressie op weg van Ierland na IJsland. Na het weekeinde stijgen de temperaturen zelfs gemakkelijk tot m< dan 25 graden maar de kans op een regen of onweersbui wordt, om invloed van een storing boven Frankrijk, groter. Warmte in septemb de laatste jaren een zeldzaam verschijnsel, telt overigens mee met bepaling van het thermische karaktercijfer: het Warmtegetal. Dit is gebaseerd op de som van alle etmalen over de periode mei-septem| met een gemiddelde temperatuur boven de 18,0 graad. Op dit moment bedraagt het warmtegetal 112. Het warme seizoen staat daardoor reeds in de top tien van deze eeuw. Het aandeel van augustus in het Warmtegetal is maar liefst 75%. Na de regens en b en van vandaag is het morgen vriendelijk weer. Er kunnen weliswaa nog enkele buien vallen maar de zon komt ook tevoorschijn en het wordt 20 graden. Gistermiddag is de temperatuur in Bloemendaal i gestegen tot een zomerse waarde. Het werd op het duinstation 25, graad. In de loop van de middag kwamen van het zuidwesten uit zw re buien opzetten. Schiphol ving in korte tijd 15 mm op. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met vrijdag. Noorwegen: Vrij veel bewolking en vooral in het zuiden erg veel regen, ook kans op onweer Naar het noorden toe droger en wat zon. Middagtemperatuur van 18 graden vlak aan zee tot 23 plaatselijk in het zui- Zweden: Vandaag vooral in de ber gen veel wolken en buiige regen, in het zuidoosten geregeld zon. Morgen overal meer bewolking en kans op buien. Maxima 17 graden in het noorden tot boven de 25 op vandaag plaatselijk in het zuiden. Denemarken: Vrij veel wolken en van tijd tot tijd veel regen, soms onweer. In het oosten af. en toe ook zon. Middag- temperatuur ongeveer 23 graden, tij dens langdurige regen flink lager Engeland. Schotland. Wales en Ierland: Opklaringen, maar eerst nog in het oos ten, later opnieuw in het westen en zui den enkele buien Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, morgen met wat zon m Wales zo'n 21 graden. België en Luxemburg: Vandaag veel regen, kans op onweer Morgen enkele opklaringen en wat zon, maar ook kans op een bui. Middagtem peratuur rond 19 graden, bij langdurige regen hooguit 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Stevige regen- of onweersbuien, van daag vooral in het oosten mogelijk met hagel en zware windstoten. Vandaag la ter van het westen uit af en toe zon. Morgen perioden met zon, maar ook kans op een bui. Maxima van 17 tot 23 graden. Portugal: In het zuiden perioden met zon en veelal droog. In het noorden op beide dagen wolkenvelden en kans op een bui. Mid dagtemperatuur aan zee van 20 graden bij Porto tot 25 in de Algarve. Morgen in het binnenland flink hoger Madeira: Geregeld zon, maar vooral vandaag ook kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden Vandaag vooral in de noordelijke helft vrij veel wolken en kans op een bui. Naar het zuiden toe meer zon en meest droog. Morgen op de meeste plaatsen zonniger en alleen in het uiterste noor den nog een enkele bui. Middagtempe ratuur aan zee van 21 graden in het noorden tot bijna 30 aan de costa's in het zuiden en oosten. Canarische Eilanden: Flink wat zon. vandaag in het noorden kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust perioden met zon, maar van daag ook kans op een bui. Middagtem peratuur vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur aan zee rond of iets boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag wisselvallig en enkele regen- of onweersbuien, mogelijk met hagel en zware windstoten. In het oosten plaatse lijk veel regen. Morgen geregeld zon, maar ook kans op een bui Een opste kende Mistralwind. Middagtemperatuur rond 25 graden, vandaag met buien la ger, morgen met zon in het zuiden ho ger. Mallorca en Ibiza: Af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Morgen overwegend droog en zonnige perioden. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Italië: Perioden met zon. Vandaag vooral in het noorden enkele pittige regen- of on weersbuien. Morgen ook elders kans op buien. Middagtemperatuur veelal tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon. In de loop van vandaag kans op enkele stevige regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur onge veer 29 graden, morgen op Corsica min der warm Malta: Zonnige perioden en overwegend droog. Maxima ongeveer 30 graden Griekenland en Kreta: Flink wat zon en morgen vanuit het noorden toenemende kans op een on weersbui Middagtemperatuur ongeveer 28 graden Turkije en Cyprus: Flink wat zon en op de meeste plaatsen droog Middagtemperatuur vlak aan zee veelal iets onder 30 graden. Duitsland: Enkele stevige regen- of onweersbuien. Ook kans op hagel en zware windstoten Vandaag vooral in de westelijke helft, morgen in het oosten. Maxima vandaag uiteenlopend van bijna 20 graden in het westen tot 30 graden in het oosten Morgen overal niet veel hoger dan 20 graden. Zwitserland: Vandaag stevige regen- of onweersbui en, mogelijk hagel. Plaatselijk kan veel regen vallen Morgen in het oosten nog buien, in het zuiden en westen geleide lijk opklaringen en af en toe zon Mid dagtemperatuur dalend tot ongeveer graden. Oostenrijk: Vandaag veel zon en in het oosten warm. Later op de dag van het we uit stevige regen- of onweersbuien, gelijk hagel en windstoten Middagt peratuur vandaag nabij Wenen nog graden, in Tirol circa 23. Morgen ov flink lager: ongeveer 20 graden. Polen: Vandaag zonnig, in het oosten v ook wat wolken. Maxima rond 25 den. Morgen vanuit het westen overg naar koeler weer gepaard gaand met se regen- of onweersbuien. Tsjechië en Slowakije: Vandaag vrij zonnig en warm. N temperatuur iets onder de 30 graden de loop van de middag en avond en i gen kans op fikse regen- of on en, plaatselijk veel neerslag. Ma» dalend tot circa 21 graden. Hongarije: Vandaag zonnig. Middagtempera iets onder de 30 graden. Vooral n enkele fikse regen- of onweersbuiei overgang naar koeler weer. Maxima r 21 graden VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06 48 Zon onder Maan op 03 11 Maan onder 1! Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.45 14.29 01.18 1' Laag 10.11 22.30 23.52 2: Weerrapporten 28 augustus 08 u Rotterdam Vhssingen Maastricht licht bew r halfbew v Brussel Cyprus Dublin licht bew Frankfurt regen Genève regen Helsinki onbew. Innsbruck halfbew. Istanbul halfbew Klagenfurt mistbanken Kopenhagen halfbew. Las Palmas licht bew. Lissabon onbew. Locarno regen Londen regen Luxemburg regen Stockholm c Wenen c Zürich f Bangkok li Buenos Aires c Casablanca f Johannesburg c Los Angeles c New Orleans c Tel Aviv o ono4 28 19

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8