Zware gevechten bij Thaise grens Buitenland Poncho is Roemeense vlag Israël heft na vier weken afsluiting Bethlehem op Komende El Nino-periode dramatischer dan vorige Uren vast in Sirocco Noord-Korea woedend over optreden van VS 'Plavsic heeft onaangename achtergrond' Breuk in Surinaamse regering wordt gelijmd AP Associated Pres DPA Deutsch Meisje (10) slaat meisje (7) dood kuala lumpur» In de Maleisische plaats Kuala Pilah heeft een tienjarig meisje een meisje van zeven met een lege fles doodge slagen. Een vriendinnetje van het slachtoffer raakte zwaar ge wond, zo meldde de krant The Star. De twee kregen het bij een bushalte aan de stok met het oudere meisje, dat vervolgens een lege fles van straat opraapte en sloeg. Chinees partijcongres op 12 september peking» De Chinese Communistische Partij begint op 12 sep tember haar vijftiende partijcongres. Het moet in ongeveer een week tijd de lijn bepalen waarlangs de Chinese communisten de volgende eeuw binnengaan. De bijeenkomst in september wordt de eerste sinds de dood van de 'Kleine Roerganger' Deng Xiao ping, die in februari op 92-jarige leeftijd overleed. Populariteit Britse regering daalt londen De regering van de Britse premier Blair is sinds vorige maand gedaald in populariteit. Volgens een opinieonderzoek van The Times zou op dit moment 54 procent van de onder vraagden voor Blairs Labour-partij kiezen. In juli was dat nog 57 procent. De Conservatieve Partij steeg daarentegen van 23 naar 28 procent. Joodse tv-zender binnenkort van start Jeruzalem Shalom Channel, een nieuwe televisiezender die de Europese dimensie van het jodendom wil bevorderen, gaat in oktober de lucht in. De omroep wil joden en niet-joden in Euro pa en Israël informeren over nieuws en cultuur van de joodse gemeenschappen in Europa. Shalom Channel moet niet onder de invloed staat van politieke of religieuze stromingen. De pro gramma's worden in het Engels, Frans, Duits, Russisch en He breeuws uitgezonden. Britten halen alcopops uit de schappen I londen Britse drankfabrikanten gaan vijf merken alcopops (al coholhoudende frisdranken) uit de schappen halen, aldus de BBC vandaag. Daarmee reageert de industrie op beschuldigin gen dat ze de leeftijdgrens voor alcohol wil ontduiken. De drank jes Barking Frog, Space Doubt, WKD, Red en Vixen zullen in de toekomst niet meer zijn te krijgen. Dino's krijgen wellicht kleur terug londen Hoe de dinosaurussen eruit zien, is inmiddels wel be kend uit wetenschappelijke studies en populaire films. Binnen kort is wellicht ook te achterhalen welke kleur ze hadden. Dit is mogelijk geworden nadat wetenschappers pigment in visfossie- len hebben aangetroffen. Soortgelijke kleurstoffen zijn mis schien ook in dinofossielen verborgen, zo stelt het Britse weten schappelijke tijdschrift New Scientist. Pastoor verkrachtte zeven jongens Brussel Een 63-jarige pastoor uit het Belgische Sint-Gillis heeft zeker zeven minderjarige jongens verkracht. Alle slachtoffers hebben verklaard dat de pastoor hen verplichtte tot seksuele handelingen. De geestelijke heeft zijn daden tegenover de politie bekend. De pastoor verklaarde de feiten onder invloed van alco hol te hebben gepleegd. Italië pakt vermeende terrorist op rome» De Italiaanse anti-terreurpolitie heeft in Rome een van terrorisme verdachte Libiër gearresteerd. De man was mogelijk betrokken bij de bomaanslag op de West-Berlijnse discotheek La Belle in 1986. Daarbij kwamen drie mensen om en raakten 153 anderen gewond. De disco was vooral in trek bij Amerikaanse militairen. De VS reageerden dan ook met bombardementen op Libië. Italië gaat de vermeende terrorist aan de Bondsrepubliek uitleveren. OEKAREST» ANP ien lap stof met een gat erin. 'oor de Amerikaanse presi- ient Clinton kan dat niets an- lers zijn dan een poncho, een Juid-Amerikaans kledingstuk lat vaak in westernfilms is te ien. Een dergelijk voorwerp ontving Clinton vorige maand ran de Roemeense senaats- 'oorzitter Roman tijdens diens lezoek aan Washington. In een iriefje bedankte de president lem voor de mooie poncho. Afgezette co-premier Cambodja krijgt steun Rode Khmer In het Cambodjaanse grensgebied met Thailand zijn gis teren zware gevechten uitgebroken tussen het leger van sterke man Hun Sen en de troepen die trouw zijn geble ven aan de afgezette co-premier prins Ranariddh. Diver se granaten sloegen in aan de Thaise kant van de grens, waarna het Thaise leger terug schoot. dat ze zowel in aantal als bewa pening worden overtroffen door de troepen van Hun Sen. Rana- riddhs eenheden kunnen echter rekenen op de hulp van strijders van de Rode Khmer, die in het oostelijker gelegen Anlong Veng hun bolwerk hebben. Ook zou den van hieruit de troepen van Ranariddh worden bevoorraad. Hun Sen, die dinsdag nog een bestandsaanbod van Ranariddh afwees als welkomsteken aan koning Norodom Sihanouk, die morgen in Cambodja terugkeert na een medische behandeling in China, lijkt vast van plan het verzet tegen zijn regime te bre- CHONG CHOM AP-AFP Bij de gevechten kwam een Thaise soldaat om het leven en raakten twee anderen gewond. Het Thaise ministerie van bui tenlandse zaken heeft geprotes teerd tegen de beschieting en liet weten er 'alles aan te zullen doen om Thais leven en eigen dom te beschermen'. De strijd concentreren zich rond het omstreden dorp O'S- mach, waarvan al dagenlang onduidelijk is wie het in handen heeft. Volgens de laatste berich ten houden de troepen van Ra nariddh stand ondanks het feit Overlopers krijgen asiel Overleg gestaakt wavre In attractiepark Walibi in het Belgische Wa- vre is gisteren paniek ontstaan toen 26 mensen twee uur lang met hun hoofd naar beneden vastzaten in de achtbaan Sirocco. Niemand viel er uit, want de onfortuinlijke meerijders zaten goed vastgesjord in hun stoelen. Het was overigens niet de eerste keer dat de Sirocco blokkeerde. De Waverse brandweer werd al twee keer eerder opgetrommeld. Alleen duurde het euvel toen enkele minuten. Tien inzitten den moesten naar het ziekenhuis wegens paniekaan vallen en onderkoeling. Volgens artsen heeft het angstige avontuur een dag zware hoofdpijn tot ge volg. Voor de meesten betekent het een levenslange afkeer van de Sirocco. foto gpd paul joachim PYONGYANG Rtr-AFP-ANP-DPA Het besluit van de Verenigde Staten om twee Noord-Ko- reaanse diplomaten politiek asiel te verlenen heeft tot een woede-uitbarsting in Py ongyang geleid. Noord-Korea noemde het Amerikaanse op treden een 'zware belediging'. De diplomaten en hun families werden het afgelopen weekein de in het geheim overgebracht naar de VS. Het maoïstische Noord-Korea schortte het voor gisteren ge plande overleg over de verkoop van raketten (met name aan landen in het Midden-Oosten) op en dreigde ook de bespre kingen over vrede op het Ko reaanse schiereiland af te gelas ten. Bovendien trok Pyongyang zich terug uit het VN-verdrag over de mensenrechten. De Noord-Koreaanse verte genwoordiging bij de Verenigde Naties waarschuwde dat het Amerikaanse besluit politiek asiel te verlenen aan de ambas sadeur van Noord-Korea in Egypte en zijn broer, die han delsattaché was in Frankrijk, de voor september voorziene be sprekingen over vrede in gevaar brengt. De Noord-Koreaanse re gering eist uitlevering van de di plomaten. Washington deed een beroep op Pyongyang niet af te zien van deelneming aan besprekingen over vrede die op 15 september moeten begin nen. Het haperende overleg is vooral nadelig voor de bevol king van Noord-Korea. Na een reeks natuurrampen en een slecht economisch beleid heerst er hongersnood in het land. VS, Japan en Zuid-Korea willen eerst praten en dan pas hulp verlenen. Het bedankje wekte echter enige verbazing in Boekarest. Het cadeautje was namelijk een Roemeense vlag waar het communistische symbool uit was gesneden. Het dundoek met gat was het symbool van de revolutie van 1989 tegen dictator Ceausescu. „Ik was verrast", verklaarde Roman gisteren tegenover de Franse tv-zender 7V5. „Maar ik zou zeer tevreden zijn als de president de Roemeense vlag om zijn schouders wil dragen." iENÉVE BOB KROON :orrespondent )e Wereld Meteorologische Or ganisatie (WMO) voorspelt ern- tige storingen in het wereldkli- naat ten gevolge van verwar- ning van het oppervlaktewater n de oostelijke Stille Zuidzee. )it zogeheten El Nino-effect itaat centraal op de driedaagse :onferentie over internationaal climatologisch onderzoek in ienève. Het El Nino-effect, dat met ussenpozen van soms tiental- en jaren de kop opsteekt, be- eikt zijn hoogtepunt omstreeks (erstmis, vandaar de benaming Nino (het kerstkind). Door de wisselwerking tussen het oce- lanwater en de atmosfeer ont staan storingen in het wereldkli maat, die soms ernstige gevol- ;en hebben. Bij de laatste grote 11 Nino-episode in 1982-1983 vielen tweeduizend mensen ten iffer aan orkanen en overstro mingen en werd voor dertien miljard dollar schade aange- richt. Dr. J. Shukla, president van iiet Instituut voor Wereldmilieu ;n Maatschappij, voorspelde iat de zich momenteel ontwik telende El Nino-periode er dra matischer uitziet dan die van vijftien jaar geleden. Dit leidt hij if uit computermodellen, geba seerd op satellietwaarnemingen ïn watermonsters, die aantonen iat het oppervlaktewater in het oostelijke deel van de Stille Zuidzee vorige maand nog war mer was dan bij de peilingen van 1982. „Een absoluut re cordaldus meteoroloog Shukla. El Nino veroorzaakt een zoge heten 'zuidelijke oscillatie', uit gebreide schommelingen in de hoge- en lagedrukgebieden, die tot extreme droogte in sommige landen en overvloedige stormen en regenval elders kunnen lei den. Het fenomeen is vooral merkbaar in de tropengebieden tussen steenboks- en kreefts keerkring, maar heeft ook in vloed op het klimaat in meer gematigde streken. „Warmer oceaanwater leidt tot verande ringen in de oostelijke passaat winden rond de evenaar, en dat beïnvloedt weer de zeestromin gen. Het veroorzaakt tevens het opwellen van koeler oceaanwa ter naar de oppervlakte", aldus de WMO. El Nino veroorzaakte in 1982- 1983 droogte en bosbranden in Australië, Zuidelijk Afrika, Cen traal Amerika, Indonesië, de Fi lippijnen, Zuid-Amerika en In dia. Orkanen en extreme regen val teisterden toen de Verenigde Staten, Peru, Ecuador, Bolivia en Cuba en ook Tahiti en Hawaii ontkwamen niet aan ongewoon zware stormen. In 1982 was men volledig onkun dig van de invloeden van El Ni no, maar sinds die tijd is onder leiding van de Wereld Meteoro logische Organisatie een we reldwijd klimatologisch, atmos ferisch en oceanografisch on derzoek op gang gekomen. „We zijn nu in staat de ontwikkeling van El Nino op de voet te volgen en daardoor kan eventueel on heil tijdiger worden voorspeld", aldus dr. A. Leetma, directeur van het Amerikaanse Climate Prediction Center. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De inwoners van Bethlehem, op de Westelijke Jordaanoever, mogen hun stad weer uit. On der druk van groeiende interna tionale kritiek heeft de Israëli sche regering besloten de al vier weken durende afsluiting op te heffen. Bethlehem is de laatste Palestijnse stad die weer open gaat. De afsluiting van de Wes telijke Jordaanoever als geheel, ingesteld na de bomaanslag in Jeruzalem van 30 juli, duurt on verminderd voort. In Bethlehem was het gisteren betrekkelijk rustig, na enkele dagen van bot singen tussen het Israëlische le ger en met stenen gooiende jonge Palestijnen. Dinsdag kwa men door Israëlische soldaten gegooide traangasgranaten te recht bij een lagere school in de buurt. Zeven kinderen moesten in een ziekenhuis worden be handeld. Minister Levy (buitenlandse zaken) heeft gisteren laten blij ken dat wat hem betreft de af sluiting van de Palestijnse ge bieden mag worden opgeheven, omdat handhaving ervan de si tuatie alleen maar verslechtert. Maar premier Netanyahu blijft volhouden dat de maatregel in het belang is van de veiligheid van de Israëlische burgers. Gis teren zei hij in Zuid-Korea, waar hij op bezoek is, dat de afslui ting van Bethlehem langer heeft geduurd dan die van andere Pa lestijnse steden 'omdat er meer zelfmoordcommando's in die stad zouden kunnen zijn'. Een colonne Israëlische tanks op oefening in de Golan stopt voor een verfrissing bij een mobiele drankwinkel. Premier Netanyahu, momenteel op bezoek in Zuid-Korea, heeft nog eens herhaald dat van teruggave van de Golan aan Syrië in ruil voor vrede absoluut geen sprake kan zijn. foto 'ap' yaron kaminsky ken voordat Sihanouk arriveert. De 74-jarige ernstig zieke ko ning liet gisteren weten wegens zijn gezondheidstoestand slechts drie maanden in Cam bodja te kunnen blijven. Rode-Khmerleider Khieu Samphan heeft er gisteren in een brief bij de Verenigde Na ties op aangedrongen de staats greep van Hun Sen op 5 juli te gen Ranariddh te veroordelen en politieke benoemingen door Hun Sen niet te erkennen. Khieu Samphan stuurde de brief in zijn hoedanigheid als een van de ondertekehaars van de Parijse vredesakkoorden in 1991, die een voorlopig einde maakten aan de Cambodjaanse burgeroorlog. De ironie wil dat de Rode Khmer zich later niet aan de akkoorden hield en op nieuw een guerrillaoorlog tegen de regering in Phnom Penh be gon. 'President Congo wordt geholpen door huurlingen' BRAZZAVILLE AFP-DPA-Rtr Huurlingen bemannen vier he likopters waarmee de Congole se president Lissouba sinds dinsdag de noordelijke wijken van de hoofdstad Brazzaville laat beschieten. Zijn rivaal, ex- president Nguesso, heeft dit gis teren voor de Franse wereldom roep RFI gezegd. De luchtaanvallen hebben dinsdag de sinds juni woedende strijd in de Congolese hoofdstad verder doen escaleren. Er waren niet eerder vliegtuigen of heli kopters ingezet. Nguesso zegt dat Russische en/of Kroatische huurlingen in de havenstad Pointe-Noire aan boord zijn ge gaan van de vier Russische heli kopters die lissouba kortgele den zou hebben aangeschaft. Een groot deel van de bevol king die in Brazzaville is achter gebleven, ontvlucht nu ook hoofdstad. De slepende en vooralsnog vruchteloze onder handelingen tussen beide par tijen zijn opgeschort. De dele gatie van de president bleef dinsdag weg van een bijeen komst in Gabon. De strijd ontbrandde begin juni toen Lissouba met zijn le ger paramilitaire groeperingen wilde ontwapenen. Nguesso zag daarin een poging hem politiek uit te schakelen. Hij vecht sindsdien tegen de regering. Blindenstok met sensoren kan echt zien LONDEN Rtr Amerikaanse onderzoekers heb ben een 'intelligente' witte blin denstok ontwikkeld, die met be hulp van sensoren obstakels kan zien. Het prototype Guide- Cane ziet eruit als een verticaal gehouden stofzuiger en weegt circa vier kilo. De sensoren be rekenen twintig keer per secon de de beste route. Volgens J. Borenstein van de University of Michigan vraagt de stok minder onderhoud dan een blindengeleidehond die ge voed en uitgelaten moet wor den. Een nadeel van GuideCane is dat hij alleen op gladde op pervlakten werkt en niet op trappen kan worden gebruikt. Ook ziet GuideCane geen overhangende obstakels. Dit probleem moet met naar boven gerichte sensoren worden ver holpen. In een volgende fase moet GuideCane worden uitge rust met het zogeheten Global Positioning System. Dan kan de stok met behulp van satellieten de weg vinden naar een door de gebruiker gekozen reisdoel. VS-bemiddelaar Holbrooke optimistisch over Republica Srpska BRCKO-BANJA LUKA Rtr-AFP Presideert Plavsic van de Republica Srpska heeft met steun van de internationale ge meenschap inmiddels het westelijk deel van de Republika Srpska in handen. De SFOR/IPTF-actie vanmorgen was moge lijk bedoeld om daar de steden Brcko en Bijeljina aan toe te voegen. Als dat lukt, houdt Plavsic voorganger Karadzic, we gens oorlogsmisdaden gezocht door het Joegoslavië Tribunaal, alleen nog het straatarme, bergachtige en dunbevolkte oosten van de Republika over. De spanning in dit Servische deel van Bosnië-Herzegovina neemt toe en naar het schijnt is de Joegoslavische president Milosevic onderweg voor een bezoek aan Banja Luka ter ondersteuning van presi dent Plavsic. De Amerikaanse bemidde laar voor Bosnië, Richard Holbrooke, zei ondanks alle spanningen dat „de afgelo pen vier dagen waren, wat de verwerkelij king van Dayton (het vredesakkoord - red.) betreft de positiefste in het afgelopen vier jaar." De huidige machtsstrijd vergroot vol gens Holbrooke de kans op vrede in Bos nië. „Mevrouw Plavsic is geen heilige, zij heeft een tamelijke onaangename achter grond. Maar zij heeft het besluit genomen Dayton te steunen." Holbrooke noemde het belangrijk dat de helft van de gene raals dinsdag met Plavsic heeft gesproken, en nog belangrijker dat het personeel van de tv-zender in Banja Luka naar haar is overgelopen. Plavsic probeert nu ook de staatstelevi sie onder haar beheer te krijgen. Veertig van haar aanhangers namen gisteren een tv-toren bij Duga Njiva over om die te koppelen aan haar tv-station in Banja Luka. Zij werden echter verjaagd door de mannen van Karadzic, die enkele schoten op hen afvuurden. Er vielen geen gewon den. PARAMARIBO PETER DE KNEGT De regeringscrisis in Suriname lijkt van korte duur. De begin deze week uit elkaar gespatte coalitie is achter de schermen bezig de conflicten uit de weg te ruimen en de eenheid te her stellen. Aanvankelijk leek de breuk na het ontslag van BVD-minister Mungra (financiën) onherstel baar, maai- gisteravond bleek dat Mungra (tevens voorziter van de Hindoestaanse partij BVD) zijn aanvankelijke wrok heeft ingeslikt. Maandag be schuldigde hij president Wij- denbosch nog van machtsdron- kenschap en vergeleek hij hem met keizer Bokassa (ex-dictator van de Centraal Afrikaanse Re publiek). Ook Wijdenbosch ziet vol doende mogelijkheden om door te gaan met de voormalige coa litiepartijen. Zo bezocht Wij denbosch het BVD-bestuur, sprak Bouterse (NDP-voorzitter en adviseur van staat) met Mungra, schoven ook de overi ge kleine partijen weer aan en werd besloten alles op alles te zetten de 'verschillen van in zicht' weg te werken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5