Debat schaadt hoofdrolspelers Sterilisatie moest 'ideale maatschappij' dienen in Zweden Feiten Meningen Crisis in het kort Weisglas ergert zich aan 'pietluttigheden' DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1997 Het paarse kabinet ontsnapte gisteren tijdens het debat over de affaire-Bouterse aan een heuse crisis toen de WD bereid bleek op de belangrijkste punten water bij de wijn te doen. Van de WD'ers Boikestein en Weisglas mag minister Van Mierlo van buitenlandse zaken een rol blijven spelen bij de aanhouding van Desi Bouterse. Zelfs de opmerking dat op 18 juli een ander besluit had 'moeten' worden genomen, werd verzacht. Hieronder het verhaal van de crisis in de letterlijke bewoordingen van W eisglas. Van Mierlo en Boikestein. Frans W eisglas (WD) op dinsdag 26 augustus: ..De situ atie van 18 juli (toen op verzoek van Van Mierlo werd af gezien van arrestatie van Bouterse. red.) is volgens de WD-fractie niet voor herhaling vatbaar.En: ..Wij zeg gen tegen de bewindslieden dat wat op 18 juli is ge beurd. in onze ogen anders had moeten gebeuren. Wij vinden dat als er een internationaal signaleringsverzoek is gedeponeerd, dat als logisch gevolg moet hebben dat er ook een concreet arrestatieverzoek moet worden ge daan door de Nederlandse regering. Dat is onze wens en daarvan \Tagen we een bevestiging door de ministers Van Mierlo en Sorgdrager. Hans van Mierlo (minister van buitenlandse zaken) na crisisberaad in het kabinet op woensdag 27 augustus: ,.De Nederlandse regering erkent de logica dat signale ring leidt tot acties, tenzij er omstandigheden zijn die het op dat moment niet logisch maken. Dat was op 18 juli het geval. De regering neemt als uitgangspunt dat het op zichzelf logisch is tot actie over te gaan, maar er zal altijd een afweging plaats vinden. De vraag is of die redenering de steun van de WD kan hebben. Het is de houding die de regering wenst aan te nemen en al heeft aangenomen ten aanzien van de vervolging van de heer Bouterse. De formulering 'het had anders gekund en de WD zou het anders hebben gedaan is aanvaardbaar. Het zou anders gemoeten hebben' (zoals Weisglas zei, red.), dat kan niet. Gisteren maakte de WD-fractie de indruk dat die afweging niet mocht plaatsvinden.'' Frits Boikestein (fractievoorzitter VVD) na overleg met Van Mierlo. premier Kok en de fractieleiders van PvdA en D66: .De beslissing van 18 juli vinden wij onjuist. On ze mening is en blijft dat op 18 juli een andere beslissing had behoren te worden genomen. Wij venvachten dat de situatie van 18 juli zich niet zal herhalen. Maar we er kennen dat bij herhaling de minister van buitenlandse zaken het recht en misschien zelfs de plicht heeft zijn mening daarover te geven. Wij spreken alleen als onze wens uit dat het kabinet in een volgend geval overgaat tot een verzoek om uitlevering. Hans van Mierlo (minister van buitenlandse zaken): Als het in bepaalde situaties relevant is dat de minister van buitenlandse zaken eraan te pas komt. moeten bei de ministers (zijn collega van justitie Sorgdrager en Van Mierlo zelf. red. hun afweging inbrengen. Dat is de be leidslijn van het kabinet. Mijn vraag is domweg geweest of ik in ieder geval van de drie partijen in de coalitie daarop het ja kan horen. Dat is voor mij de essentie, an ders kunnen wij niet tot een beleid komen.'' DEN HAAG KOOS VAN WEES .De reactie van Van Mierlo was buiten alle proporties. Ik was stomverbaasd.WD-woordvoerder buitenlandse zaken Frans Weisglas kon er gisteren nog steeds niet over uit dat zijn kritiek de politiek leider van D66 zo de gordijnen had ingejaagd. Uren nadat de donkere wolken boven het paarse kabinet zijn opgetrokken, heeft Weisglas even tijd om terug te blikken. Uiteraard had hij van begin af aan kritiek op Van Mierlo, die op 18 juli een verzoek tot arrestatie van Bouterse in Brazilië had tegengehouden. En uiteraard vond hij dat mevrouw Sorgdrager wel erg zwakke knieën had om gehoor te geven aan het bezwaar van Van Mier lo. Maar dat de D66-leider de zaak zo hoog zou opne men, dat had Weisglas niet verwacht. Weisglas staat bekend om zijn scherpe tong. Niet voor niets wordt de door zijn fractie gewaardeerde liberaal soms het keffertje genoemd. De scherpe opmerkingen en replieken van Weisglas betekenen echter vaker olie op het vuur, dan een heilzame zalf voor zwerende coali tieverhoudingen. ,,We zijn in de Kamer niet van suiker goed. Je moet wel tegen een stootje kunnen. Maar mis schien was Van Mierlo moe, had hij last van een jetlag, ik weet het niet. De reactie was in ieder geval overdreven.'' Bij D66 denken ze er toch heel anders over. .,Er werd ge pest, dus sla je hard terug", zegt een D66-prominent over de bijtende kritiek van Weisglas. De WD'er schud de Van Mierlo gisteren voor aanvang van het debat toch nog even de hand. Dat lapte zijn fractieleider Boikestein ook een keer toen de spanningen hoog waren opgelo pen. Toch heerst er bij Weisglas, die zelf ruim tien jaar als ambtenaar op Buitenlandse Zaken heeft gewerkt, behal ve verbazing over de plotseling stap van Van Mierlo ook irritatie. ..Ik zal eerlijk zeggen dat het Nederlandse parle ment en de kiezers 24 uur lang zijn beziggehouden met pietluttigheden van Van Mierlo en daar ben ik wel een beetje moe van geworden." Hij ontkent dat zijn fractie omwille van de paarse coali tie een knieval voor Van Mierlo heeft gemaakt. „Nee, on ze kritiek is recht overeind gebleven. Ik heb absoluut niet het gevoel dat mijn fractieleider Boikestein water in de wijn heeft gedaan. In zijn betoog citeerde hij mij ook. Nee, ik ben niet ontevreden." DEN HAAG CEES VAN DER LAAN Haagse politiek maakt na crisis winst- en verliesrekening op In politiek Den Haag bestaat een heel belangrijk gezelschapsspel: het berekenen van de politieke schade. De winst- en verliesrekening van een conflict wordt belangrijker naarmate de parlementsverkiezingen - mei 1998 - dichterbij komen. Welke personen hebben een kras opgelopen? Wie moest er door het stof? In hoeverre zijn kabinet of regeringscoalitie beschadigd? En - zeer belangrijk - hoe komt dit alles over op de kiezer? Alle betrokkenen bij de bijna- kabinetscrisis over het uitgeble ven verzoek tot aanhouding van Desi Bouterse kunnen die ana lyse heel goed maken. Maar hardop zeggen hoe ze er echt over denken, nee, dat doen ze natuurlijk niet. „Heeft u door deze affaire schade opgelopen? vraagt een journalist dan recht op de man af. En het ant woord is steevast: „Nee, natuur lijk niet. Alleen de oppositie en de pers zien al die krassen. De minister van buitenlandse zaken, Hans van Mierlo, vindt dat hij absoluut niet beschadigd is door het uit de hand gelopen debat over Bouterse, en datzelf de geldt voor zijn D66-collega Sorgdrager. WD-leider Boike stein kijkt ook al niet-begrij pend als hem wordt voorgelegd dat de WD zich toch wel een beetje door het kabinet terug in zijn hok heeft laten sturen. Ook de coalitie, de samenwer king tussen PvdA, WD en D66, lijdt nimmer onder relletjes of crisisdreigingen. 'Paars II' blijft in zicht, de combinatie kan wel tegen een stootje. Tot aan de verkiezingen zullen er nog wel meer botsingen ontstaan. De ei genheid van de drie deelne mende partijen moet gemar keerd worden zonder dat dat ten koste gaat van paars. Om maar eens wat gemeenplaatsen te noemen. Heel belangrijk in het spelletje van de schadeverdeling is de vraag 'wie is de zondebok?' Wie heeft het gedaan? Wie heeft de zaak op de spits gedreven en gezorgd voor een bijna-ontplof- fing van het paarse wonderkabi- net dat aan de vooravond staat van een prachtige begro tingspresentatie? Het geschil dat dinsdagavond nog ging tus sen de D66-ministers Van Mier lo en Sorgdrager en de D66- fractie aan de ene kant en de twee andere regeringspartijen WD en PvdA aan de andere kant, was na een nachtje slapen al verengd tot een probleem van minister Van Mierlo met de WD. Fractievoorzitter Wallage van de PvdA had dinsdagavond nog geen vijf minuten bedenktijd nodig na het onverwachte ul timatum van Van Mierlo om de toon te zetten: de WD pest mi nister Van Mierlo al drie jaar en het is heel begrijpelijk dat deze politicus daar eens emotioneel van wordt. De druppel-die-de- emmer-deed-overlopen-theorie was geboren. Een duidelijk ge val van schadebeperking van de PvdA. Wie breekt, betaalt. Wallage wilde niet dat de pro blemen in kabinet en rege ringscoalitie de PvdA aangere kend zouden worden. Hij wist behendig de aandacht te vesti gen op twee mogelijke oorza ken: het emotionele ego van minister Van Mierlo en de talrij ke aanvaringen tussen de WD en deze minister. Zo kwam de Pv dA zelf gemakkelijk weg en viel het gisteren nauwelijks op dat ook de sociaal-democraten hun kritiek bijstelden. En na tuurlijk is er ook nog PvdA-pre- mier Kok die een rol heeft ge speeld in het compromis dat gisteren uiteindelijk gevonden kon worden: Van Mierlo en Sorgdrager buigen een beetje en de WD een beetje meer. Kassa voor de PvdA. Bij D66 zullen ze heel gelukkig zijn dat het hoog spel van mi nister Van Mierlo vrucht heeft afgeworpen. Maar schieten ze er wat mee op? D66-minister De drie hoofdrolspelers van gisteren: WD-voorman Boikestein luistert aan het spreekgestoelte naar de interrupties, terwijl de ministers Van Mierlo en Sorgdrager toekijken, foto gpd phil nijhuis Sorgdrager is al een tijdje vleu gellam door de Van Randwijck- affaire, Securitel en de zaak- Lancee. Iedereen bleef maar be nadrukken dat zij het primaat heeft bij een arrestatie- en uitle veringsprocedure, maar daar van was in het debat niets te merken. Ze speelde een bijrol in de grote Hans van Mierlo-show. Van Mierlo bemoeide zich zelfs met haar beantwoording. Als ze aan het woord kwam sprak Sorgdrager daadkrachtig en kordaat. Helaas werd haar op treden ontsierd door een wat minachtende uithaal naar de oppositie. Een motie van het CDA wilde ze niet serieus be handelen omdat de argumenta tie 'nergens op sloeg'. En dan natuurlijk het fenomeen Hans van Mierlo. Die zag zich zelf na het debat van dinsdag al als verliezer voor de dag komen. De coalitiepartijen zouden dan wel geen moties van afkeuring aannemen, maar de kritiek zou overeind blijven. Dat zou hem altijd nagedragen worden. En dat kan de voorman en grond legger van D66 niet gebruiken in de aanloop naar de verkiezin gen. Nee, de WD en PvdA moesten inbinden, daar had de D66-leider zelfs een kabinetscri sis voor over. Van Mierlo speculeerde erop dat het zover niet zou komen. Maar het beeld blijft raar. De wegbereider van dit sociaal-li berale kabinet, de man achter het paarse ideaal, was bereid al les te riskeren om zijn gelijk te halen. Hij mag dan als 'overwinnaar' uit het debat zijn gekomen, de hele actie kwam toch niet bijster wijs en door- Hoe is het in vredesnaam mogelijk dat in een land als Zweden, dat overal ter wereld als open en democratisch wordt beschouwd, zestigduizend vrouwen tegen hun wil konden worden gesteriliseerd? Critici van de Zweedse politiek zullen minder hebben opgekeken van deze onthulling in Zwedens grootste seri euze krant, Dagens Nyheter. Roland Huntford, correspondent in Stock holm van de Britse zondagskrant The Obser ver, publiceerde in de jaren zeventig zijn boek 'The NewTotalitarians' waarin hij de Zweedse maatschappij vergeleek met het schrikbeeld dat schrijvers als George Orwell en Aldous Huxley in hun boeken schetsten. De wereld was te klein vopr alle kritiek. Alle gezaghebbende commentatoren in Zweden waren het erover eens dat Huntford spoken zag en meer oog moest hebben voor de voor delen van het Zweedse denken. Huntford schudde zijn hoofd en noemde de eensgezindheid van de critici alleen maar een bewijs van zijn stelling dat de opeenvolgende regeringen van dit Scandinavische land met succes hadden gestreefd naar een gelijkge schakelde groepsgeest, zonder ruimte voor het afwijkende individu. Zelfs intellectuelen en kunstenaars, liet hij weten, schikten zich. In de Scandinavische landen wordt wel ge sproken van de Wet van Jante. Een term, in 1933 bedacht door de Deens/Noorse schrij ver Aksel Sandemose, voor het repressieve handelen van mensen in kleinsteedse en dorpse milieus. Iedere vorm van afwijkend gedrag wordt onmiddellijk en resoluut uitge legd als gewichtigdoenerij of onaangepast heid. In Scandinavië is de veel aangehaalde 'wet' nog steeds van kracht. De milde Neder landse versie zou je kunnen omschrijven als je mag je kop niet boven het maaiveld uitste ken'. PRINCIPES Vooral 'onaangepast gedrag' is een ware zon de in Scandinavië, dat vele decennia onafge broken is bestuurd door sociaal-democrati sche regeringen, die door hun vaak riante meerderheidspositie alle ruimte kregen voor radicaal beleid. Het collectivisme, vormgege ven in 'folkhemmet' - de ideale verzorgings staat - werd in het begin van de jaren dertig voorop geplaatst en wie afweek had een pro bleem. Samenhangend met het sociaal-de mocratische wereldbeeld, werd gestreefd naar onvoorwaardelijk rationeel handelen, dat op ieder maatschappelijk gebied toepas baar was. Nergens anders werden ook zo ver gaande consequenties aan deze ideologische principes verbonden als juist in Zweden. Het echtpaar Gunnar en Alva Myrdal, hun hele leven radicale ideologen van de socialis tische partij, speelt in dit verband een hoofd rol. De twee wetenschappers stelden alles ten dienste van het ideaal van een socialistische maatschappij. In de geest van de jaren dertig hoorde daar ook een 'gezonde bevolking' bij 'zonder onwenselijke raciale trekken' of an dere 'inferieure kenmerken'. Gunnar Myrdal maakte in die periode onder meer naam met de studie 'An American Dilemma: The Negro Problem and Democracy'. In één van de documenten die Dagens Nyhe ter dezer dagen publiceerde, worden de crite ria opgesomd die destijds bij de sterilisaties zijn gehanteerd: 'onmiskenbaar zigeunerach tige gelaatstrekken, psychopathie, zwervers bestaan'. Andere criteria waren 'gemengd ras, ongehuwd moederschap en het bezit van een strafblad'. Huntford noemde de twee socialistische we tenschappers - die later overigens ieder op hun eigen terrein een Nobelprijs kregen toe gekend - sympathisanten van het nazi-regi me, waar het bevolkingspolitiek betrof. Ze hadden in het begin van de jaren dertig nauw contact met nazi-wetenschappers, die net als zij bezorgd waren over de afname van het aantal geboorten. Gunnar Myrdal zag des tijds het nazisme zelfs als een 'beweging van jeugd en toekomst'. SCHULD Daarbij moet wel worden aangetekend dat hem toen nog niet duidelijk zal zijn geweest wat de nazi's van plan waren. Myrdal kan zich hebben blindgestaard op bepaalde na- tionaal-socialistische ideeën die de bevolking welvaart en voorspoed beloofden. Op dat ter rein meende hij overeenkomsten te bespeu ren met het sociaal-democratische gedach- tengoed. De gezaghebbende opvattingen van Myrdal zijn echter tot zijn dood in 1987 radi caal gebleven. Weliswaar namen Gunnar en Alva Myrdal onmiddellijk afstand van de na zi-gedachten, toen de ware bedoelingen van Hitier en de zijnen bekend werden, maar tot op hoge leeftijd bleef Gunnar Myrdal pleitbe zorger van een sterk gecentraliseerde staat, die de burgers moest controleren op correct gedrag (persoonsnummer, alcoholrantsoene ring etc.), staatsopvoeding en psychiatrische behandeling van gedetineerden om de be trokkenen zo beter 'in te passen' in wat hem voor ogen stond als een 'ideale bevolking'. Ook de Lappen - wel de aboriginals van Scandinavië genoemd - dienden zich aan te passen. De nu in Dagens Nyheter aangekaarte sterili satie-zaak, die enkele jaren geleden al voor beroering zorgde in medische vakkringen, wordt door velen 'extra pijnlijk' voor Zweden genoemd, omdat het land zich altijd zo graag laat voorstaan op zijn hoge morele gehalte. ANDRÉ KEIKES Kritiek op rol van Bukman Tweede-Kamervoorzitter Bukman heeft gisteren kri tiek gekregen op zijn rol ti dens het Bouterse-debatd dinsdag bijna tot een crisi leidde. Vooral binnen de D66-fractie maar ook bij d PvdA heerst onvrede over manier waarop de CDA'er veelbesproken vergaderinj leidde. Hij zou onder mee D66-minister Van Mierlo geen kans gegeven hebbei diens betoog helder neer t zetten. De kwestie is gisterochten aan de orde geweest tijdei een vergadering van het p sidium, het 'bestuur' van< Kamer. De fractiesecretari sen die daarvan deel uitmi ken willen er niets over ze| gen, maar wel werd duidel dat er vooral binnen D661 ze reacties waren op Buk- mans optreden. De Kamervoorzitter probe de dinsdagmiddag bij hetl gin van de bijdrage van de D66-ministers aan het deb 'omwille van de hoffelijkhi eerst het woord te geven a minister Sorgdrager in pla van aan haar collega Van Mierlo. Die wilde echter graag als eerste het woord voeren, omdat met name zijn rol onder vuur had gel gen. Bovendien werd Sorg drager kwetsbaarder geacl dan haar politieke voorma Toen Van Mierlo stelde da de hoffelijkheidsregels juis in acht genomen zouden worden door Sorgdrager h laatste woord te geven, be Bukman Van Mierlo toe d; hij dat 'geen manier van r< geren' vond. Vervolgens liet Bukman vc gens de critici bij het beto< van Van Mierlo zoveel inte rupties toe dat de bewinds man nauwelijks aan een h dere uiteenzetting toe kwa Zo n helder betoog werd ji nodig geacht om de kritisc WD en PvdA te kunnen overtuigen. Ook zou Bukni de bewindsman tot spoed hebben gemaand juist opi momenten dat Van Mierlo op een kernpunt van zijn verdediging was aangelani Op die manier zou Bukma bijgedragen hebben aan h dramatische verloop van h debat. Naar verwachting heeft de kritiek op de Kamervoorzi( geen verdere consequent! nu een kabinetscrisis is be zworen. Bukman blijft in e geval tot de verkiezingen v mei volgend jaar voorzittei Na zijn aantreden afgelopi jaar lag de CDA'er langdur onder vuur van anonieme critici uit de Kamer. DEN HAAG WILCO DEKKER dacht over. Waar was het ni lemaal voor nodig? Een bee beschadigd blijven de D66- nisters toch. Hoeveel gezichtsverlies hee WD met deze hele affaire g den? Een beetje. Hoe je het wendt of keert, de WD hee water bij de wijn moeten dt Maar WD-leider Bolkesteir greep de gelegenheid ook a om de schuld voor de hoogt gelopen gemoederen gehee minister Van Mierlo te leggi Die had onverstoorbaarder móeten zijn, meer ontspant Hij deed zijn best de indruk wekken dat de WD een be« gas terug nam, omdat hij, F Boikestein, wèl onverstoorb en ontspannen kan zijn. En wijs.om het kabinet niet tel struikelen over iemand als I Bouterse. Tot zover de voorlopige sch berekening. Over acht maat mag de kiezer het zeggen. DEN HAAG ANS BOUWMANS Sterilisaties in nog meer landf PRAAG-GENÉVE ANP-AP Na Zweden, Noorwegen, De marken, Estland, Zwitserlara blijken ook in Tsjechoslowa) Oostenrijk en Finland vrouw onvrijwillig te zijn gesterilise In voormalig Tsjechoslowak hebben zigeunervrouwen zil verplicht moeten laten steril ren, omdat ze volgens Roma (zigeuner-)onderzoekerRub Pellar anders uitkeringen nil uitbetaald kregen. In Zwitserland worden nog steeds gehandicapte mensei legaal en in het geheim ges« liseerd, aldus de Geneefse h( leraar kinderpsychologie Jac ques Voneche, „tegelijk met dere operaties of medischei grepen." Historicus Panu Pulma vani Universiteit van Helsinki ver klaarde gisteren dat ook Finl in de jaren dertig een bij wel regeld sterilisatieprogrammi had, net als Zweden. In Finl zouden 1.400 gedwongen st< lisaties zijn uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2