eidsch Dagblad 7 23 Bijenkorf schrapt 3.000 banen na groot verlies 9.99 1.99 'Laat vrouwen dan piccolo spelen' Brouwers Bier en buyvis Tijgernootjes 97 Achtervolging op tennisbaan fier verkrachtingen i 'Vogelenzang' )e Boer: Lagere uitstoot 02 kost 4,5 miljard Lan-Alyst biedt Commodore-personeel werk Bosniërs blokkeren SFOR-troepen in Brcko TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 J» Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Nieuwe oogoperatie j voor beperkt bijzienden rj maakt bril overbodig El Nino-effect verstoort het klimaat op wereldwijde schaal yü mm Comeback Spargo is geen studentengrap Sport LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 i-7 Stunt FC Lisse tegen Go Ahead Eagles NZH Travel in Den Haag Zie aanbieding elders in de krant w York Muster en Henman hadden tijdens hun partij in de eerste ronde van het US Open ook nog tijd m het publiek te vermaken met grappen en grollen. Nadat Henman een 'onmogelijke' bal had gehaald, esloot Muster zijn Britse tegenstander met een racket in aanslag te achtervolgen. Henman, die de wed- rijd uiteindelijk won, hield zich daarna enige tijd in de coulissen schuil, foto reuters ralfstockhoff Reorganisatie na tegenvallende resultaten Hema en Amici HET WOORD IS AAN Oscar Wilde Kinderen beginnen met van hun ouders te houden; later gaan zijn hen veroordelen en soms schenken zij hen ver giffenis. Het Bijenkorf-concern heeft tot een ingrijpende reorgani satie besloten, waardoor de onderneming in de eerste helft van dit jaar een verlies van 222,5 miljoen gulden zal lijden. In totaal gaan circa 3.000 van de 24.000 banen ver loren. Bij de Hema verdwijnen 750 arbeidsplaatsen. De raad van bestuur van de onderneming stapt op. amsterdam anp De Dienstenbonden FNV en CNV hebben vanochtend gema tigd positief gereageerd. Vol gens de FNV was al langer dui delijk dat ,,er iets moest gebeu ren". De collega's van de CNV noemen het „terecht" dat er maatregelen volgen. De FNV zal zich hard maken voor het voorkomen van ge dwongen ontslagen. De Konink lijke Bijenkorf Beheer (KBB) trekt voor de reorganisaties een bedrag van 200 miljoen uit. Het totale verlies komt nog hoger uit, omdat het concern ook een negatief resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening boekte: mi nus 22,5 miljoen, vergeleken met een winst van 2,5 miljoen in de eerste helft van vorig jaar. KBB stopt onder meer in Duitsland met de sterk verlies gevende activiteiten van M&S Mode. Het gaat om 181 winkels met 1.650 medewerkers, groten deels parttime. Daarnaast ver koopt het concern een aantal kleinere kwakkelende ketens, waar onder Decorette, Lampe nier, Signature Jeans en Van Dalen. De twee bestuurders Th. Hen- selijn en P. Dirks hebben hun functie ter beschikking gesteld. Zij worden opgevolgd door A. Maas, die al tot 1995 bestuurs voorzitter was. De ingrepen moeten binnen drie jaar resul teren in een jaarlijkse kostenbe sparing van 100 miljoen. Het negatieve resultaat is on der meer veroorzaakt door te genvallende resultaten van de iychiatrisch centrum in opspraak Wethouder Pechtold wil K G emanciperen NEBROEK ALLARD 8ESSE het Psychiatrisch Centrum gelenzang in Bennebroek zijn jaar meerdere vrouwelijke iënten door mannelijke pa nen verkracht en aangerand, teren is aangifte gedaan van vierde verkrachting en een eede aanranding, beide afge- ien zaterdag. In beide geval- ging het om dezelfde dader. )ok alle eerdere zaken speel- zich af binnen de instelling, man die zich zaterdag aan /rouwen vergreep werd vel tijdens de aanranding als lens de verkrachting door het rsoneel betrapt. Voor het ove- wil de politie geen medede gen doen, omdat het onder- ik nog in een pril stadium is. is nog onbekend hoe het dat de man binnen korte twee vrouwen kon belagen, een van de eerdere zaken, juni, werd een 51-jarige luw kort na elkaar verkracht or een 23-jarige en een 31-ja- patiënt. Beide verdachten zijn nog niet gehoord. De derde verkrachtingszaak, eind juli, is inmiddels aan justitie overge dragen. In geen van de ver krachtingszaken zitten verdach ten vast. Directeur W. van Ewijk van het Psychiatrisch Centrum Vo gelenzang liet vanochtend we ten dat een deel van de ver krachtingen te maken heeft met de individuele achtergrond van enkele verdachten. „Deze man nen hebben een voorgeschiede nis op dit gebied", aldus van Ewijk. „Ik heb te maken met een voortdurend gevaarlijke Toestand binnen de inrichting. De consequentie zou eigenlijk moeten zijn zulke patiënten permanent in de isoleercel te zetten." Van Ewijk laat zich echter niet uit over de maatregelen die zijn getroffen met betrekking tot de verdachte patiënten binnen zijn instelling. Het hoge aantal ze dendelicten heeft volgens hem niet te maken met onachtzaam heid van het personeel. Een borrel onder mannen. Burgemeester Goekoop schonk gisteren een voor de muzikanten van K G. foto hielco kuipers leiden annet van aarsen C(1 Brouwers Bier, krat 24 flessen a 0.3 liter 1MT Duyvis Tijgernootjes, alle soorten, zak 200 gram Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten, ch ft Deze aanbiedingen gelden van donderdag 28 t/m zaterdag 30 augustus a s. De Leidse cultuurwethouder A. Pechtold deed gisteravond een voorzichtige poging om Show en Marchingband K G te eman ciperen. Hij stelde tijdens de huldiging van de wereldkampioenen in het stadhuis heel voorzichtig voor om voortaan ook vrouwen toe te laten bij het fanfarekorps. „Die picco lo, dat is bij de mannen toch geen favoriet instrument. Als jullie nou eens op die voor ste rijen..." Luid gejoel viel Pechtold ten deel. Burgemeester Goekoop schoot Kunst Genoegen te hulp. Zo vrouwonvriendelijk vindt hij de muzikanten niet. „Ik kan me nog herinneren dat we in de jaren tachtig in de politiek erover spraken dat er bij K G nou ook maar eens vrouwen moesten wor den toegelaten. We kregen een heleboel protesten. Niet van K G, maar van de an dere muziekkorpsen. Die waren allemaal bang dat hun vrouwelijke leden naar K G zouden overlopen. En verder, zonder meis jes is K G ook wereldkampioen geworden. Mischien moeten we het korps maar ge woon een jonge herengezelschap laten blij ven." Tambour-maitre Haasbroek haalde zijn schouders op. Hij ziet het niet zo snel gebeuren, dames bij K G. „Voor zover ik weet loopt dat politieke onderzoek naar da mes bij K G nog steeds." Kort maar krachtig was gisteren het be zoek van K G aan het Leidse stadhuis. De wereldkampioenen op de onderdelen Mars en Show hadden moeite om zich een weg door het verkeer te banen. En dus kwamen ze 25 minuten later dan verwacht aan in de Breestraat. „We werden wat opgehouden door het verkeer. We hadden gedacht dat we politiebegeleiding zouden krijgen", ex cuseerde de tambour-maitre zich. Het werd verminderen van de uit- lot van C02 met tien procent 2010 kost uiteindelijk 4,5 mil- d gulden per jaar. Het kabi- heeft dit jaar 750 miljoen s len beschikbaar gesteld. Igend jaar zal het kabinet op- iuw dat bedrag uittrekken. zijn stappen in de juiste hting, maar het is duidelijk er nog veel moet gebeuren, 'at zei minister De Boer van lieu gisteren in het Haagse ingresgebouw bij de opening de werkconferentie Kli- latverandering. Op de confe rentie werd gesproken over de bestrijding van het broeikasef fect in het licht van de interna tionale bijeenkomst over kli maatverandering, in december in de Japanse stad Kyoto. Volgens De Boer mocht het klimaatbeleid in het verleden nooit wat kosten. Dat is wat haar betreft voorbij. De minister wil in Kyoto vasthouden aan een vermindering van de C02- uitstoot met vijftien procent. Er is volgens haar sprake van een serieus mondiaal milieuvraag stuk, waardoor van iedereen re delijke offers worden gevraagd. Banen voor honderd van de driehonderd mensen sassenheim/nieuw-vennep annet van aarsen Een lichtpuntje voor de onge veer driehonderd werknemers van de failliete computerketen Commodore. Het Sassenheim- se bedrijf Lan-Alyst, detacher ingsbureau voor automatise ringspersoneel, deed hen van morgen in Café De Rustende Jager in Nieuw-Vennep een aanlokkelijk aanbod. Lan-Alyst wil honderd man aannemen. Een vaste baan, een opleiding van twee maanden gevolgd door een stage en direct een auto van de zaak voor de men sen die willen én geschikt zijn bevonden. Het grote tekort aan auto matiseringspersoneel lijkt zo de redding te worden voor tientallen mensen cfie deze week naar huis werden ge stuurd. Directeur R. Ruiten van Lan-Alyst: „Er is ontzettend veel vraag naar automatise ringspersoneel. Daarom bie den we de mensen die we aan nemen ook een opleiding aan." „Vandaag gaan we in Nieuw-Vennep de bereidwil ligheid peilen van Commodo re-mensen om bij ons in dienst te komen. We zijn op zoek naar kandidaten met een MBO- of HBO opleiding", zegt hij. „We zouden ontzettend blij zijn als honderd mensen zich inschrijven. In september volgen de sollicitatiegesprek ken en per 1 oktober komen degenen die aangenomen zijn in vaste dienst." Voor Lan-Alyst is de operatie eigenlijk niets nieuws, zegt Ruiten. „We doen dit soort projecten al enige tijd. Meestal voor werkzoekenden via het arbeidsbureau. Het gaat dan om tien mensen per keer. Dit is precies hetzelfde, maar dan groter." En hoe zit het met die auto van de zaak? „Die is er voor ie dereen die dat wil. We sturen de mensen straks naar een op leidingsinstituut en dat bete kent dat ze moeten reizen. Openbaar vervoer zal voor sommigen heel lastig zijn. Na de opleiding en de stage wor den ze gedetacheerd en moe ten ze weer reizen." Hema en Amici, dat in de rode cijfers is beland. De Hema bleef nog net winstgevend. Na de verkoop van de kleine re ketens wil de onderneming zich volledig richten op de ver sterking van grotere dochteron dernemingen, met name de He ma, M&S Mode en Amici. De koers van het aandeel Ko ninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) is vanochtend op de Am sterdamse effectenbeurs onge wijzigd gebleven op 133 gulden. De aangekondigde reorgani satie compenseerde voor beleg gers kennelijk het slechte nieuws van het verlies dat KBB in de eerste helft van dit jaar heeft geboekt. Kassajuffrouw steelt 60.000 gulden van baas leiden thomas erdbrink Een 20-jarige Leidse kassa juffrouw rekende zich vaak rijk. Gisteren bekende de vrouw dat ze gedurende een aantal maanden voor ongeveer 60.000 gulden uit de kassa van een Leidse su permarkt had weggeno men. Bij het bedrijf ontstond argwaan nadat er onregel matigheden voorkwamen aan de kassa's waar zij aan werkte. De vrouw was ver slaafd aan drugs en aan gokken en gaf het geld daaraan uit. VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .17,18,19 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport 21,22,23 Strips Uitgaan .20 Kortingsbon voor het lezers menu door Mangerie De Jonge Koekop in Leiden. 13e PC-KOOPDAG Veel hardware, software, supplies, etc. tegen dumpprijzen. Zo. 31 aug. 10-17 uur PIETERSKERK, Leiden Mat adv. 3 gratis disks! Ook zo. 14sept. Haarlem, Spaarnehal de Show en Marchingband, vergezeld door Jong K G (eerste prijs voor de onderdelen Mars en Show), vergeven. Wethouder Pechtold had verder niets dan lovende woorden voor het gezelschap. Hij reisde in juli mee naar Kerkrade om de ver richtingen van K G tijdens de wereldkam pioenschappen te bekijken. „Toen jullie het veld opkwamen, en ik weet niet of ik het me verbeelde, zag ik boven het stadion een re genboog verschijnen", verklaarde Pechtold. De wethouder had een cadeautje voor de 'trots van Leiden'. Hij kon gisteravond mee delen dat een subsidieverzoek (10.000 gul den) was gehonoreerd. De meeste K G-leden konden haast niet wachten om de burgerzaal van het stadhuis te verlaten. „Gaan we nu weer effe lekker toeteren?", vroeg een van hen zich af. Dat was waar vele tientallen fans, verzameld op het stadhuisplein, voor waren gekomen. had de SFOR-leiding aanwijzin gen dat militairen die loyaal zijn aan Plavsic van plan waren po litiebureaus en omroepgebou- wen van Brcko en Bijeljina bin nen te vallen, alwaar zich Ka radzic-aanhangers bevonden. Duidelijk was wel dat onmid dellijk na aankomst van de troe pen in het zeer strategisch gele gen Brcko de plaatselijke autori teiten groot alarm sloegen. Vol gens ooggetuigen was de situa tie ook in de noordoostelijke stad Bijeljina zeer gespannen. Daar zou de IPTF het hoofdbu reau van politie zijn binnen ge gaan, terwijl de SFOR met veel troepen en materieel aanwezig was. De lokale radiozender heeft de bevolking van Bijeljina opgeroepen tot een demonstra tie tegen de internationale troe pen. Pagina 5: 'Mevrouw Plavsic heeft een onaangename ach tergrond' boedapest. hans gertsen correspondent Inwoners van de Bosnisch-Ser- vische steden Brcko en Bijeljina hebben vanochtend vroeg troe pen van de SFOR-vredesmacht en agenten van de internationa le politie IPTF verjaagd bij de politiebureaus in hun stad. SFOR en IPTF hebben zich te ruggetrokken om een confron tatie met de woedende burgers te voorkomen. De soldaten en hun voertuigen werden met ste nen bekogeld en er zouden ook schoten zijn gelost. Het doel van de acties in Brcko en Bijeljina, steden in de Republica Srpska, was niet hele maal duidelijk. Mogelijk wilden SFOR en IPTF het territorium van de Bosnisch-Servische pre sident Biljana Plavsic uitbreiden met de twee steden. Haar voor ganger Karadzic beheerst alleen nog het oosten van Srpska. Volgens een andere lezing Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Postcode: - Tel: -Plaats: i l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 92,05) i i automatisch (f. 31,95) O acceptgiro (f. 93,05) i Nr. bank/giro:Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 1 4" 'm vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1