Zwagerman spiegelt leven en letteren De nieuwe van Patricia is oké en die van Kathy iets te dik Films &Boeken Conspiracy Theory zeer geslaagde paranoia-film ONDERDAG 28 AUGUSTUS 1997 THRILLERS RECENSIE Kathy Reichs. Déjè Dead Uitgeverij Meulenhoff, 509 pag., Prijs 39,90 Patricia Cornwell. Onnatuurlijke Dood/uitgeverij Luitingh-Sijthoff, B04 pag., 29,90. 'Meeslepend debuut in de traditie van Pa tricia Cornweli', toeten de uitgever op de cover van Kathy Reichs' eersteling Déja Dead. Met die loftuiting is iets te veel ge zegd. Het klopt weliswaar dat Reichs voor het eerst van zich laat lezen en ze volgt de succesvolle misdaadauteur Patricia Corn well in zoverre dat haar heldin Temperan ce Breiman het in dezelfde hoek zoekt als Cornwells alter ego, patholoog-anatoom dr. Kay Scarpetta. Bovendien wordt de Amerikaanse debutante evenals haar land genote Cornwell royaal beloond: welis waar beduidend minder dan de 48 miljoen gulden die Cornwell krijgt voor nog drie te schrijven boeken, maar 2,4 miljoen voor twee Reichs-thrillers is toch ook geen mis selijke gage. De kwalificatie 'meeslepend' is echter misplaatst, daarvoor le^t Reichs een te dikke pil op het nachtkastje. Zowel Reichs als haar heldin 'Tempe' Brennan is forensisch antropologe grof gezegd: een botten onderzoekster in het Canadese Quebec en hoogleraar aan de Universiteit van North Carolina. Als de rest van Brennans cv ook overeenstemt met dat van Reichs, verdient de auteur ons aller mededogen. Want Brennan kampt met een alcoholisch verleden, met de grootste moeite weerstaat ze de steeds lui der wordende lokroep van de fles, de scheiding van haar man Pete zit haar ook niet lekker en bovendien ziet ze haar dochter te weinig. En alsof dat nog niet ge noeg ellende is, wordt ze ook nog gecon fronteerd met een seriemoordenaar, die vrouwen gruwelijk verminkt en ontdoet van hoofd en ledematen. Vooralsnog staat Brennan alleen met haar vermoeden dat de provincie Quebec van doen heeft met een killer die het aan de lopende band doet. De politie gelooft haar niet en met name de zuurpruimende rechercheur Luc Claudel zit haar onregle mentair dwars. Dus gaat Brennan alleen op onderzoek uit, een missie die met van gevaren ontbloot is. Als uiteindelijk haar rastaharige vriendin Gabby verdwijnt, krijgt Breiman het gelijk aan haar zijde. Dat Reichs zich in haar leven meer dan eens over stoffelijke resten heeft gebogen, blijkt overduidelijk. De beschrijvingen van de diverse autopsies zijn zo griezelig nauwgezet dat de rillingen je over de rug logen. Maar ook over andere zaken geeft Reichs haar tekstverwerker uitgebreid de sporen. Zo verstrekt ze de lezer een volle dige stratengids (met favoriete afhaalres- taurants) van Montreal om vervolgens een college te geven over alle ins en outs, het aantal tanden per centimeter en de 'valse starts' van vleeszagen. Wie erin slaagt de 500 pagina's te overbruggen, wordt getrakteerd op een werkelijk zinde rende finale die veel goedmaakt. Maar wat beklijft is: Déja Dead is vooraf 'Déjè Dik'. Dan schiet het met Patricia Comwells achtste Kay Scarpetta-thriller, Onnatuur lijke dood, een stuk sneller op. De over eenkomsten met Reichs debuut zijn overi gens talrijk: Ook Scarpetta zeurt over de liefde (gaat ze nou wel of niet door met FBI-agent Benton Wesley) en de zorgen voor haar lesbische nichtje, whizzkid Lucy, die ze als haar dochter beschouwt. Ook zij stuit op een overdosis aan op vuilnisbelten gedumpte verminkte lijken. En toeval of niet, Scarpetta doceert eveneens over vleeszagen. Maar Cornwell heeft het veel beter ge doseerd dan Reichs en kan met 200 pagi na's minder uitstekend uit de voeten. Daarin bewijst ze ook nog dat ze goed met haar tijd meegaat. Zo laat ze Scarpet ta een uiterst onderhoudend Intemet-du- el aangaan met 'dooddoe', de 'serial killer' die verontrustend veel verstand van het verspreiden van een pokkenvirus blijkt te hebben. Door z'n omvang is Onnatuurlijke dood. prima te verteren. De bekende persona ges Lucy, rechercheur Pete Marino en Wesley verrichten nuttig werk en de ontknoping die Cornwell uit haar tekst verwerker tovert is werkelijk verrassend. Deze 'Scarpetta' is weer even beklem mend als de voorgaande zeven. Conclusie van dit vergelijkend warenonderzoek: Pa tricia zit goed in haar kaft, Kathy moet af vallen. 'Chaos en rumoer': duizelingwekkend spel rond realiteit en fictie "hèllLMS AMSTERDAM 1 (020)6278806 13.30, 15.30. 19.15, 22.00: Mar- A 2 13.00, 15.45. 18.30, 21.30: Sling Blade 1 .FA 3 13.15. 15.00. 19.00,21.15: A Month by the Lake LFA 4 19.30, 21.45; do vrmadiook 13.45, 16.00): The Funeral LHAMBRA 1 (020) 6233192 K01 16.00, 18.45, 21.30; do vr madi J ook 13.15: Bean LHAMBRA 2 17.15, 20.45; do vrmadiook 13.30: The English Patient ELLEVUE CINERAMA (020) 234876 12.45, 15.30. 18.30, 21.30: Con spiracy Theory INERAMA 2 12.45, 15.30, 18.30,21.30 Bat- i Robin ALYPSO 1 (020) 6234876 12.30, 15.15, 18.00, 21.00: Face Off ALYPSO 2 12.15, 14.30, 17.00, 19.30, 22.00: Bean ferr INECENTER (020) 6236615 o ook 11.00, 14.00: 16.45, 19.15; zo ook 11.00, 14.00: Romeo Juliet 22.00: Karakter 19.15: Everyone Says I Love You 16.30, 19.15; zo ook 11.00, 13.45: Nelly Et Mr. Arnaud 17.15, 19.45, 22.00; zo ook 11.15, 14.30: Un Air de Familie INEMA OSCAR (020)5475175 20.30: The English Patient |]e INEMA 1 (020)6151243 ste 1(020)6234579 13.30, 16.15, 19.15,21.45;; 11.00. Men in Black Mr. Bean is nog volop te zien in verschillende bioscopen. hcios en rumoer, de vijfde ")man van Joost Zwager- lan (geb. 1963) verschijnt ïorgen (vrijdag). Het is het i°erhaal van een schrijver in plaats van zelf te Jjchrijven een romanfiguur ordt. Een duizelingwek- ;nd literair spel rondom et thema realiteit en fic- The. Bes 12, .20 jt HANS WARREN/CPD Zwagerman. Chaos en Rumoer. Ro- De Arbeiderspers. 248 pag. Prijs: 34,90. wagerman heeft zich laten in door zijn ervaringen als tor bij het VPRO-radio- rogramma Ophef en vertier. De ij hrijver Otto Vallei wordt in boek overgehaald om pre- ator te worden van het cul- irele radioprogramma. In het Dek wordt dat opgenomen in restaurant van het 'Museum msterdam'. Voor veel lezers vermoedelijk meer te erkennen in Zwagermans ver- aal. Het zal duidelijk zijn wie bedoeld wordt met de van te- j/isie bekende 'beau gar^on ■f harles Duingeest met dat ijna obsceen mediagenieke iQipsel van hem.' Je hoeft er ook iet lang over na te denken wie lor de schrijfster Elize Beek- :rgen model heeft gestaan: en oud meisje. Ze was over- impelend slank, had grote, il- isieblauwe ogen en bleekroze akvissenwangen.' De mensen i uitgeverij 'Orakel' zijn voor insiders al even eenvoudig is te brengen. De hoofdre- :teur Wout Rookershoofd toont een 'zelden verslap ende staat van euforie' en rea- op iedere mededeling met uitzonderlijk langgerekt En de directeur die hier Arnoud Zegel heet is ook al naar het leven getekend. Dubbele bodem Joost Zwagerman vindt het leuk om veel werkelijkheid in zijn romans binnen te halen. Deze keer zullen Theo Sontrop, Martin Ros, Margriet de Moor, Adriaan van Dis en al die ande ren vast niet kwaad op hem worden. Bij eerdere romans van deze auteur is dat wel anders geweest. Kunstenaars die zich meenden te herkennen in Gim mick! reageerden boos. En een televisiester was verontwaar digd vanwege de rol die hij dacht te spelen in Vals Licht. Die verhouding tussen bestaan de personen en verhaalfiguren is een belangrijk onderwerp in Chaos en Rumoer. Achter de dubbele bodem vind je nóg een dubbele bodem. Je moet je weg zoeken in een soort spiegelpa- leis van leven en letteren. Pas halverwege wordt duidelijk waarin je beland bent, het begin van het verhaal ziet er onschul- dig uit. Otto Vallei heeft drie niet on verdienstelijke boeken geschre ven, met opus vier wil het werk niet vlotten. Op een dag be denkt hij 'dat het misschien geen gek idee was om aan een roman te beginnen over een schrijver die maar niet aan het schrijven komt.' Korte tijd later vertelt hij zijn uitgever echter dat hij de literatuur de rug toe wil keren: 'Wat beteken ik nou eigenlijk helemaal? Niets!' Am- deren krijgen lucht van zijn be slissing en op een dag vraagt ie mand hem of hij misschien co- presentator van Chaos en Ru moer wil worden. Hij gaat op het voorstel in. Op de eerste re dactievergadering bedingt hij dat hij toneel én de succesvolle schrijver Ed Waterland mag ne geren. Hij heeft een hekel aan de laatste omdat deze een affai re met z'n vrouw Karin heeft ge had. Zijn haat groeit als hij de indruk krijgt dat de ander zijn ideeën steelt. Hij ziet namelijk van Waterland net zo'n roman over 'een writers block' aange kondigd als hij zelf had willen schrijven. Vóór de eerste uitzending is Otto zenuwachtig, na een paar maanden is presenteren voor hem 'routine'. Enig onbehagen blijft hij wel voelen, wekelijks ingaan op 'instantproza van de zoveelste brekebeen' valt niet altijd mee. Bovendien moet hij zich door omstandigheden toch in toneel gaan verdiepen. Alles wordt anders wanneer een koerier Het hart aan de rand Joost Zwagerman, rechts de omslag v PUBLICITEITSFOTO. van de stad bezorgt, de nieu we roman van Waterland. In het boek is, volgens Otto tenminste, 'alles terug te vinden wat hem de afgelo pen maanden was overko men.' Erger nog, in de ro man wordt ook verteld wat hij nu doet en wat hij in de toekomst gaat d<?en. Hij verwacht steun van zijn collega's van Chaos en Rumoer, in plaats daar van zijn ze ziedend. Ze menen zichzelf te her kennen in het verhaal en beschouwen Otto als de boosdoener. Zelfs de vergadering waarop men het incident be spreekt, is door Water land beschreven. Otto weet zijn posi tie te redden door sus sende opmerkingen: 'Misschien is er bui ten onszelf niemand te vinden die het als een sleutelroman leest en maken we ons druk om niets De laatste uitzen ding van het sei zoen is gewijd aan de uitreiking van de Eurobankprijs en Waterland be hoort tot de geno mineerden. De prijs zal worden overhandigd door de commis saris van de koningin in Zee land. De opmerkingen over het uiterlijk van de man ('een kolos van een vent') dóen vermoeden dat Zwagerman in feite aan een andere commissaris heeft ge dacht. Want we mogen niet ver geten dat hij, de schrijver van dit vreemde verhaal, met alle pionnen manoeuvreert. Bommelding Vóór de grote prijs kan wor den toegekend, is er een bom melding. Vallei en Waterland treffen elkaar in een café. Otto is kwaad op de ander omdat deze Richard Dormer steeds betere regiseur Conspiracy Theory, de nieuwste film van regisseur Richard Donner, vertelt het verhaal van Jerry Fletcher (Mel Gibson), een New-Yorkse taxichauffeur, die tot in zijn laatste vezel pa ranoïde is. Achter elk detail, hoe klein ook, vermoedt hij een complot. In het begin denken wij toeschouwers, net als ieder een in de film, 'Jaja, Fletcher, het zal wel.' Totdat hij opeens in één geval gelijk heeft en er something rotten blijkt te zijn in de USA, en niet zo'n klein beetje ook. Vanaf dat moment worden we deelgenoot van Jer ry's achtervolgingswaan, wor den we zolang de film duurt zelf een beetje paranoïde en verwachten we achter alles en iedereen een groot gevaar. De film is niet uniek, paranoïa-film is in Hollywood een erkend ge- me, maar Conspiracy Theory is wel een zeer geslaagd exem plaar. Jerry is zo bezeten van alle mogelijke samenzweringen, dat hij in zijn absurd zwaai' ver grendelde huis een tijdschrift samenstelt waarin hij zijn theo rieën uiteenzet voor zijh (naar zal blijken: vijf!) abonnee's. Als Jerry het voor een keer bij het rechte eind blijkt te hebben komt een van die abonnee's in actie. De andere vier worden vermoord en Jerry wordt ont voerd en gemarteld door de si nistere Dr. Jonas (Patrick Ste wart). Jerry weet vooralsnog te ontsnappen. Hij meldt zich bij de, door hem in stilte aanbe den, officier van justitie Alice Sutton (Julia Roberts), die an- Julia Roberts en Mel Gibson in Conspiracy Theory. ders dan voorheen langzaam iets van zijn verhalen begint te geloven. Ze is daar ook wel ge voelig voor, gezien het trauma waarmee ze worstelt: de raad selachtige en onopgehelderde moord op haar vader. Alice en Jerry worden zo naar elkaar toegedreven, tot Dr. Jonas een beroep doet op haar gezonde verstand en haar vervolgens wijsmaakt dat jerry de moorde naar van haar vader is. Zo ont staat er een angstaanjagend spel van waarheid en onwaar heid, van werkelijkheid en illu sie. wgarbij een van de vele achtervolgingen zelfs wordt uitgevoerd door helicopters die geen geluid maken. Bij een neurotische taxi chauffeur uit New York denk iedereen ogenblikkelijk aan Taxi Driver, Richard Donner natuurlijk ook. Van het begin van zijn film heeft hij een groot stijlcitaat gemaakt, compleet met swingende muziek. Een grapje, want Conspiracy Theory is verder lang zo zwartgallig niet als Scorsese's legendari sche film uit 1976. Zo zitten er ook knipogen in naar Natural Born Killers van Oliver Stone en Mamie an Hitchcock, maar het aardige is dat het om niet meer dan kleine extraatjes gaat. Als je die films allemaal niet kent, mis je niets van het ver haal. Dat is door scenarist Brian Heigeland knap in elkaar gestoken, maar dat de film werkt komt toch vooral door de slimme enscenering van Don ner, die alles zo realistisch mo gelijk heeft gehouden om slechts af en toe uit te pakken met een irreëel effect. Na As- sasins van vorig jaar bewijst Donner met Conspiracy Theory eens te meer dat hij een steeds beter regisseur wordt. zijn 'hele leven ge annexeerd' heeft. Waterland vindt juist: 'Ik heb heel veel van mezelf in die hoofdfiguur ge stopt.' Auteur en personage worden weerspiegeld tot je ten slotte geen origineel meer kunt zien. Aan chaos en rumoer is er al met al geen gebrek. Toch is het niet de beste ro man uit het oeuvre van Zwager man geworden. Er wordt ver rukkelijk gespot met het heden daagse kunstklimaat waarin tentoonstellingen 'van jonge seroposietieve Haïtiaanse kun stenaars', 'zuipschrijvers met het charisma van een pomphouder' en toneelgezel schappen die Shakespeare met zwemvliezen, duikbril en snor kel op de planken brengen zo goed gedijen. Uiteindelijk gaat dit boek echter anders dan zijn andere boeken niet over het leven maar over de literatuur. En het blijkt weer eens dat de adviezen van uitgever Amoud Zegels zo gek nog niet waren. Je moet de le zers niet 'te veel met het vak als vak' vervelen had hij gezegd. En: 'schrijf nooit over het schrij ven zelf.'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19