Alphacare stort zich op thuiszorg Mini-dorp van afvalmateriaal Symposium over stadshart in Alphei Renovatie Koudekerkse Brug begint volgend jaar Rijn Veenstreek Coffeeshops Alphen onder voorwaarden gedoogd Brandweer Rijnland moet samenwerken bij aanvullende taken Omwonende vecht voor behoud laatste Alphense buitenplaats Conflict projectontwikkelaa met Jacobswoude verscherp DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1997 chef hans jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071- 'Redster' valt flauw runsaterwoude» Een 42-jarige inwoonster van Burgerveen is gis teren op de Herenweg in Rijnsaterwoude flauwgevallen toen zij een fietser, die onderuit was gegaan, wilde helpen. De aanblik van het bloedende slachtoffer werd haar te veel. Bij haar val liep ze, net als de man, een hoofdwond op. Beiden konden na be handeling in het ziekenhuis weer naar huis. De fietser, een in woner van Roelofarendsveen, was gevallen doordat de trapper van zijn racefiets afbrak. Bedrijf mist kluis benthuizen» Een kluis met eigendomsbewijzen is de afgelopen nacht verdwenen uit een bedrijf aan het Verbreepark in Bent huizen. Om het pand binnen te komen, werd een ruit vernield. Zoeterwouds zwembad langer open ZQETERwouDEHet gemeentelijk zwembad Haasbroek aan de Nieuwe Weg blijft open tot en met zaterdag 6 september. Oor spronkelijk was het de bedoeling dat er aanstaande zaterdag voor het laatst kon worden gezwommen op de traditionele dag van het diplomazwemmen. Door de gunstige weersvooruitzich ten blijft het bad echter een weekje langer geopend. alphen aan den run» saskia buitelaar De twee huidige coffeeshops in Alphen aan den Rijn worden ge doogd, onder strikte voorwaar den die in de algemene plaatse lijke verordening (APV) worden vastgelegd. In omliggende ge meenten Nieuwkoop, Liemeer, Ter Aar en Jacobswoude zijn op dit moment geen coffeeshops en worden er ook geen toegela ten. De voorwaarden waaronder de softdrugverkooppunten een gedoogverÖaring krijgen, wor den landelijk gehanteerd en passen binnen de afspraken van de politieregio Hollands Mid den, waarmee de gemeenten in april dit jaar instemden. Als cof feeshops geen reclame maken, geen hard drugs verkopen, geen overlast bezorgen, niet aan jeugdigen verkopen en zich aan de bekende vijf gram-regeling houden, laat de gemeente Al phen hen met rust. In Alphen hebben 'Pit Stop' en 'Dutch Gold' in de Hooft- straat een gedoogverklaring van de gemeente. Voor meer shops is evenwel geen ruimte, omdat het regionale beleid gericht is op terugdringing en spreiding van het aantal coffeeshops over de regio. De nieuwe bepaling in de APV voorziet in duidelijke af spraken over straf- en bestuurs rechtelijk optreden bij drugs overlast. „Dat geeft de politie de bevoegdheid om de panden te sluiten wanneer zij niet aan de vijf criteria voldoen of geen ge doogverklaring hebben. Ook een verbod op drugsverkoop op de openbare weg, in openbare gebouwen en op minder dan 150 meter afstand van scholen wordt in de APV opgenomen", aldus burgemeester N.P.M. Schoof. Zoeterwou(f kiest voor bredere A4 aan westkai zoeterwoude eric-jan beren Groot Rijnland krijgt 'beetje concurrentie Thuiszorg Groot Rijnland moet een soortgenoot naast zich dulden. De Alphense kruisvereniging Alphacare vist voortaan in dezelfde vijver. De toetreding van Alphacare past geheel in het beleid van minister Borst en staatsse cretaris Terpstra. leiden/alphen aan den run robbert minkhorst Een echte concurrent van Groot Rijnland wil algemeen directeur G. Boekweit zich niet noemen. „Met een budget van ruim twee miljoen kan dat ook nooit. In het gebied dat wij bedienen zijn we hooguit interessant als vier de zorgaanbieder. De andere drie zijn Groot Rijnland, Rijn en Duin en Amstelland en Meer landen. Grofweg loopt het 'ver spreidingsgebied' van Katwijk tot Liemeer en van Amstelveen tot Voorschoten. Alphacare opereerde al enige jaren als (kleine) thuiszorgorga nisatie in de regio Alphen. Vorig jaar volgde landelijke erkenning door het ministerie van volksge zondheid. Onlangs kreeg Alpha care geld van het rijk toegewe zen. Momenteel telt de organi satie een zeventigtal cliënten. Op hoeveel Boekweit uiteinde lijk mikt, kan hij niet precies zeggen. „Het zullen er vele hon derden zijn, zoveel als ons bud get toelaat." Met zorgverzekeraar Z Z is een contract afgesloten dat Alphacare verzekert van klan ten. De wijze waarop Zorg en Zekerheid inhoud aan dat con tract heeft gegeven, noemt Boekweit chic. „Omdat we ei genlijk alleen aanvullend zijn ten opzichte van de andere zor gaanbieders." Met de komst van Alphacare hoopt Boekweit dat de proble men in de thuiszorg minder worden. Aan de lange wachtlijs ten komt wellicht een einde, denkt de directeur. Verder richt hij zich op samenwerking met de overige thuiszorginstellin- gen. „Het is in het belang van de cliënt." En zit die samenwer king er niet in, 'dan weet de mondige cliënt Alphacare wel te vinden'. „Het is onacceptabel wanneer door marktbehoud van de huidige instanties men sen geen, minder of later zorg krijgen, terwijl er in de regio nog geld beschikbaar is. Thuiszorg Groot Rijnland rea geert gereserveerd op de komst van Alphacare. Volgens alge meen directeur L. Berkhout ligt de situatie ook iets anders dan de Alphense instelling doet voorkomen. „Ze mogen tot het eind van het jaar bijspringen. Of het echt een collega is, weet ik pas volgend jaar. Wij hebben geen wachtlijsten." Ook op sa menwerking met Alphacare zit Groot Rijnland niet op voor hand te wachten. De erkenning van Alphacare als vierde kruisorganisatie sluit aan bij het landelijke beleid. Volksgezondheid past de markt werking ook op de thuiszorg toe. Inmiddels zijn er in geheel Nederland circa 25 nieuwe thuiszorginstellingen bij geko- Zoeterwoude verkoopt groenstrook aan particulieren zoeterwoude eric-jan berendsen Zoeterwoude gaat ge meentelijke groenstroken verkopen aan particulie ren. Hiermee wil de ge meente bezuinigen op de post onderhoud plantsoe nen en tegemoetkomen aan verzoeken van inwo ners om openbaar groen grenzend aan him tuin te kunnenkopen. Voor grond waarop niet mag worden gebouwd, wordt 75 gulden per centi are gerekend. Bouwgrond moet 220 gulden per cen tiare opleveren. Voor groenstroken grenzend aan zogenaamde zelf- bouwkavels wordt de dan geldende bouwprijs bere kend. Als binnen tien jaar na aankoop van een stuk grond waarop niet mag worden gebouwd toch iets wordt neergezet, moet de koper alsnog de prijs van 220 gulden per centiare betalen. Voor de te verko pen stukjes grond wordt geen verrekening van over- en ondermaat toege past. In de praktijk blijken eventuele verschillen tus sen kadastrale maten en werkelijke afmetingen te gen elkaar weg te vallen. Op dit moment liggen 30 verzoeken, tot aankoop van groenstroken op het gemeentehuis en worden nog steeds nieuwe aanvra gen ingediend. Grootschalig onderhoud noodzakelijk runwoude marcel smeets Rijnwoude begint volgend jaar met de opknapbeurt van de Koudekerkse Brug. Het onder houd is hard nodig om verval te voorkomen en om de brug nog zeker tien jaar in bedrijf te houden. De totale kosten schat Rijnwoude op zo'n 840 dui zend gulden. „Het gaat om grootschalig onderhoud en het uitvoeren van de werkzaamhe den valt onze gemeente wat zwaar", aldus een woordvoer der van de gemeente. De Koudekerkse Brug is hard toe aan een onderhoudsbeurt. Twee jaar geleden heeft de ge meente de brug onder de loep genomen en een onderzoek la ten doen naar de gesteldheid van de overspanning. Een jaar later al werd in een onder zoeksrapport absolute priori teit gegeven aan het onder houd van de stalen boven bouw, reparatie van de onder bouw en aanpassingswerk zaamheden aan de elektrische installatie. Met die ingrepen zou de levensduur van de brug met zo'n tien jaar kunnen wor den verlengd. Nieuwe milieuregels maken de werkzaamheden duur en moeilijk. „Om de brug te kun nen verven, moet hij eerst wor den gestraald. Om te voorko men dat verfsplinters in het water komen, moet de brug vervolgens worden ingepakt. Dat kost geld en dat betekent ook dat we de brug tijdelijk moeten afsluiten voor ver keer," aldus de woordvoerder. Hij verwacht dat de brug gedu rende zes weken op slot gaat en fiets- en voetverkeer dan via een noodbrug of een pontje de oversteek kan maken. „Om dat soort zaken in kaart te kunnen brengen, hebben we nu een krediet van de raad nodig", al dus de zegsman die eraan toe voegt dat de gemeente zelf niet over voldoende geld beschikt. In de ogen van Rijnwoude dient de oeververbinding tus sen Hazerswoude-Rijndijk en Koudekerk niet alleen het ge meentelijk belang, maar profi teert ook de regio ervan. Aankloppen bij de provincie voor een financiële bijdrage De Koudekerkse Brug. Groot onderhoud kost 840.000 gulden. leek Rijnwoude logisch, maar bleek zinloos. De Koudekerse Brug behoort niet tot het pro vinciale wegennet en als vaar wegbeheerster heeft de provin cie geen probleem met het huidig gebruik van de brug. Wel raadde de provincie Rijn- FOTO HIELCO KUIPERS woude aan de brug voor te dragen voor een plaatsje op de monumentenlijst. Wat de financiële conse quenties zijn van een status als Rijksmonument, is echter nog onduidelijk. rampen en ongevallen moet re gionaal georganiseerd en gefi nancierd worden om efficiënter te kunnen werken. De invoering van dit project onderdeel in de regio Rijnland kost 1,9 miljoen gulden extra. De besturen van de regionale brandweer hopen op een flinke vergoeding door de overheid. Het resterende bedrag dragen de gemeenten gezamenlijk. Per saldo gaat Alphen er waar schijnlijk vijfentwintig- tot vijf tigduizend gulden per jaar op vooruit. Dat bedrag wordt gebruikt voor invulling van andere on derdelen uit het Project Verster king Brandweer, waaronder brand-, ongevallen- en ramp preventie en het op voorhand betrekken van de brandweer bij de bouw of het ontwerp van ge bouwen en infrastructuur. Bij voorbeeld de HSL-tunnel door het Groene Hart. De regionale brandweren streven ernaar het repressie-on derdeel uiterlijk 1 januari 1999 van start te laten gaan. saskia buitelaar Brandweerkorpsen in de regio Rijnland moeten, buiten de ba sisbrandweerzorg om, samen werken bij specialismen als hulpverlening bij waterongeval len en incidenten met gevaarlij ke stoffen. Deze zogenoemde repressie is onderdeel van het Project Versterking Brandweer. De besturen van de regionale brandweren en minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken wer ken hiermee aan optimale brandweerzorg en veiligheid. De basisbrandweerzorg, blus sen en optreden bij verkeers- en waterongevallen, blijft onveran derd in elke woonkern aanwe zig. Onder aanvullende brand weerzorg wordt verstaan de be schikking over autoladders, een hulpverleningsvoertuig, duik teams, een team gevaarlijke stoffen en volledig opgeleide functionarissen voor de com mandovoering. Ook grootscha lig optreden en bestrijding van In navolging van Leiderdoe* provincie Zuid-I lollan® Rijkswaterstaat kiest ookit terwoude voor een verbid aan de westkant van de sn tt A4 Leiden-Burgerveen. Ht cl lege wil in die variant een tunnel onder de Oude Rij n schr ijven burgemeester ei ei houders in een brief aai keersminister Jorritsma. deze keuze komen de 1 van de bewoners van de houderslaan in Zoeterw ij Rijndijk niet in de knel er u ruimte voor de bouw van a 50 woningen ten oosten v, j straat waar nu een plantei kerij is gevestigd. In Leiderdorp gaat de Vi ding van de A4 ten koste sloop van tientallen huizt - de minister de plannen keurt. Zoeterwoude blijft waard van deze probleme de A4-verbreding aan de kant doorgaat, is handl] van de overige woonbeboi en het sportcomplex MeeJA gegarandeerd. De gemeente streeft zelf de aanleg van een fietspad de Nil met een doorsteeg ting polderpark Cronestei een vrije busbaan van naar industrieterrein Grot jj der. Aan de verbreding vr A4 stelt Zoeterwoude restrictie. Ter hoogte van!jj terwoude-Rijndijk moet |f maximumsnelheid geldei 100 kilometer per uur uitstoot Vein uitlaatgasse a veel mogelijk te beperken. den haac/alphen persbureau cerberus De laatste Alphense buiten plaats 'Weltevreden' aan de Oudhoomseweg moet behou den blijven. Daarom moet de eerder al verleende vergunning voor de bouw van een woning tussen Groenoord en de Oud hoomseweg en voor de verbou wing van een koetshuis worden ingetrokken. Dat bepleitte buurtbewoner J. Bahlmann gis teren bij rechter G. Doorne- waard. Die doet op 3 september uitspraak. De bouwplannen zijn inge diend door het vroegere WD- raadslid M. Maring. Bahlmann is zich ervan bewust dat een deel van de oorspronkelijke bui tenplaats inmiddels is dichtge slibd met woningbouw. Niette min zou wat er nog rest, waard zijn om behouden te blijven. De nieuwbouw van Maring valt weliswaar buiten het meest aangewezen gebied om te be houden als buitenplaats, maar kan een aanzet zijn om het ge bied verder vol te bouwen aldus Bahlmann gisteren tijdens de hoorzitting in Den Haag. Bahlmann vindt het merk waardig dat om de geldende be stemmingsplannen te omzeilen, is gekozen voor de zogenaamde 'anticipatieprocedure' in plaats van voor een bestemmingsplan- herziening. De anticipatiepro cedure wordt toegepast voor plannen die spoedeisend zijn of bij eenvoudige vergunningen. De verbouwing van een oude paardenschuur van 50 vierkante meter tot een woning van 240 vierkante meter valt daar niet onder, meent Bahlmann. Er is kennelijk iets bijzonders aan de hand en Bahlmann wees in dat verband op de grote be trokkenheid van lokale kopstuk ken uit de WD bij de afgifte van de bouwvergunningen. Be vergunninghouder Maring horen ook de verantwoor wethouder en de betrokkei keiaar tot dezelfde partij woordvoerder namens df meente Alphen, A. van Pu noemde deze opmerld 'suggestief. Hij wees eroj het voltallige bestuursa - achter de afgifte van de vergunningen staat. Vergunninghouder M fj wees de rechter erop dat flink heeft geïnvesteerd t< hoeve van zijn bouwpla De bezwaren van Balili L richten zich volgens het malig gemeenteraadslid op bouwplannen die even volgen. Overigens zet M grote vraagtekens bij het ven van Bahlmann om de tenplaats Weltevreden te houden. „Weltevreden be|(. niet meer en wordt al 150p- verkaveld", aldus Maring. al phfm aam hfn riim hoogmade robbert minkhorst De een schikt bloemen, de an der verzamelt postzegels. Niet de Hoogmadese Anneke van der Pouw Kraan. Van der Pouw Kraan legt zich toe op afvalma- terialen. Haar voortuin in de Van Alcmerlaan staat er vol mee. Wie een beetje creatief met troep om weet te gaan, kan er iets heel bijzonders van ma ken. Eerst haar vader Leen Els- geest, en nu zijzelf. In haar tuin tje staan een kerk en een pitto reske hoeve. Het kasteel is mo menteel in reparatie. Op het hoogste punt van de tuin staat de kerk. Fraai beschil derd. Van een oud zeil sneed haar vader de dakpannen uit. Een pad slingert naar beneden, naar de boerderij. Die bouwde de Hoogmadese zelf. Het dak is een restant van een rieten rol gordijn. Achter de ramen heeft ze plaatjes van een kalender ge plakt. „Mijn vader werd op een dag ziek. Omdat hij niets te doen had, besloot hij met allerlei ma terialen die kerk te bouwen, naar het model van de Petrus Bandenkerk in de Veen, die nu gesloopt is. Dat was zo'n twintig jaar geleden. Toen hij stierf, vond ik het zo zonde om alles weg te gooien. Dit is een mooie herinnering aan hem." In de af gelopen jaren heeft haar tuin al de nodige bekijks gehad. „Toen hotel Rijnland nog open was en de toeristen langs kwamen, nou, toen werd er wat afgefoto- grafeerd hoor. Mijn tuin is over de hele wereld bekend", lacht ze. „Er gaat heel veel tijd en ge duld in zitten." Duur is haar hobby niet. Haar vader maakte voor de kerk een mal van hout, stortte daar beton alphen aan den run» "Werk in uitvoering, maar houd het stadshart kloppend'. Onder die titel organiseert MKB Rijn streek een symposium over de gemeentelijke plannen met het centrum van Alphen aan den Rijn. De bedrijvenórganisatie stelt vast dat het centrum niet al leen nu, maar ook tijdens de bouwactiviteiten en daarna maximaal bereikbaar moet zijn voor fiets, auto en openbaar vervoer. Het hart van AJphen is de komende tien jaar een grote bouwput. Dit najaar gaat het eerste project van start. Winkeliers, middenstanders en ondernemers vrezen al ger voor de bereikbaarheid hun centrum. MKB Rijnsti [g wil de gemeente 'bijstaan K het overleg over de bereikbi E( heid. Mede-organisator K het symposium is Winkels lt Alphen. De discussie-avom ,t •op 1 september in Hotel en begint om acht uur. in en schilderde er in een later 'van lieverlee verder nog kon stadium de steentjes op. Van gebruiken'. Plannen om haar der Pouw Kraan gebruikte daar- dorpje uit te bouwen, heeft Van naast stukken plexiglas, zeil, der Pouw Kraan niet direct. Ze overgebleven hout en wat ze wil in ieder geval het kasteel nog repareren en opknappen. „En verder heb ik ook nog tig andere hobby's." Ze komt haast tijd te kort, bekent ze. Maar haar tuin is zo ook al mooi. jacobswoude» robbert minkhorst Het conflict tussen projectont wikkelaar Woningbouw Cen traal Nederland (WCN) en de gemeente Jacobswoude ver scherpt. De projectontwikkelaar stuurt aan op een rechtszaak, nu beiden het nog steeds niet eens zijn over een stuk grond langs de Beukenlaan in Leimui- den. Directeur J. Wieringa: „We zijn druk bezig met een jurist. Jacobswoude ontkent zijn ver plichtingen." WCN neemt geen genoegen met de brief van burgemeester en wethouders van Jacobswou de waarin zij samenwerking met de projectontwikkelaar uit Nieuwegein afwijzen. Nadat de gemeente twee weken terug bij na 7,5 hectare grond aan de Beukenlaan in Leimuiden had gekocht, verlangde de project ontwikkelaar opheldering. WCN meent namelijk eerder al een koopovereenkomst met de twee eigenaren te hebben afgesloten. Wieringa wil de gemeente vasthouden aan een afspraak die hij vorig jaar met het college maakte. Beide kwamen overeen om WCN het gewilde terrein te laten ontwikkelen. WCN hield vanaf het moment dat het in beeld kwam vol dat het een juri dische claim op de grond had. Het akkoord met het college ketste evenwel af omdat de ge meenteraad haar goedkeuring weigerde te verlenen. Vanaf het moment dat de raad 'nee' zei tegen het aanbod van WCN, leek het erop dat de projectontwikkelaar gewoon de bouwgrond zou kopen. Ja cobswoude behield echter het contact met de eigenaren en presenteerde twee weken terug tot ieders verrassing de koop overeenkomst. Het akkoord werd vervolgens door de poli tiek met luid applaus ontvan gen. Opvallend is dat B en W zich direct richtten tot de eigenaren en niet tót hun bemiddel» ev Bellaar, met wie WCN si onderhandelde. Inmiddels ook vast dat die tussenper zijn opdracht aan de eigen )e heeft teruggegeven. Wier bevestigt dat. De directeur alleen niet zeggen waarom ,a tot een breuk tussen Bellaa de eigenaren is gekomen, d, laar weigert commentaar tt n, ven. Volgens Wieringa heeft |a breuk 'geen consequen u voor WCN gehad. In zijn o n, kunnen de grondbezitters p onder de deal met hem uil i0 ben nog steeds voor honi [g( procent overtuigd dat wij n fj- hebben op het terrein." De q recteur wil niet langer meei houdelijk op het conflict [n gaan. Wieringa heeft eei jj, steeds gezegd dat hij en Bel het eens waren over de verki je maar dat alleen over de v van betalen nog overeenst ming moest worden bereikt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16