B )66 boos -ver afwijzen eferendum Wegwijzers voor Boerhaaveplein Leiden Regio )esign-center geen [>ncurrent voor ^assenaarse winkels' ANDEL Fa WANDEL GroenLinks tegen skatebaan Zijdepark lelkboer Van Leeuwen t winkelwagen na 7 jaar aan de kant Woonzorg verkoopt 62 woningen aan de huurders Bos in handen Landschap Reuzenraket haperend uit de startblokken ^sintratuin Warenhuis op stelten, prijzen op scherp 7.95 oners van Leiderdorp hoeven geen referendum te /achten over heikele kwesties in hun gemeente. Bur- eester en wethouders voelen er niets voor om refe- !|Éa mogelijk te maken. Het gemeentebestuur ziet veel Ir heil in het houden van 'keuze-enquêtes' onder de H )lking. M [DORP JUDY NIHOF jtandpunt is oppositiepartij in het verkeerde keelgat ge ien. Volgens D66-fractie- :itter E. Grootaarts hebben g|n W niet gekeken naar de ■i elijkheid van het houden schriftelijke referenda. Voor soort volksraadplegingen kt zijn partij zich al langere terk. n schriftelijke referenda te en houden in Leiderdorp. Ie D66 enige tijd geleden initiatief-voorstel in. Dit I gesteund door de helft van aadsleden. Maar volgens 1 itaarts weigert het college |j blmatig om het in debat te [1 gen. ,,Ons voorstel wordt bewust getraineerd", aldus )66'er, die zich al langere rgert aan het feit dat er'in if erdorp op het gebied van lurlijke vernieuwing zo ig gebeurt. ,,Je merkt aan dat de wethouders er geen :and van hebben en geen n hebben." lerigens baseren burge- s en wethouders hun af- ng van referenda op de be- ingen van onderzoekster i-Marie Pels, een studente ssei uurskunde die stage heeft hadipen op het gemeentehuis, ens Pels is een referendum het meest geschikte instru ment om de kloof tussen bur gers en gemeentebestuur te ver kleinen. Het referendum is een kostbaar middel dat een aantal praktische problemen met zich meebrengt, aldus Pels. Het zou de burger bovendien tekort doen, omdat een referendum 'het sluitstuk is van het beleids vormend proces'. Je kan burgers beter in een eerder stadium bij de besluitvorming betrekken, denkt Pels. Bij een keuze-en quête kan dat volgens haar wel. Volgens D66-fractievoorzitter Grootaarts, die grote vraagte kens zet bij het onderzoek van Pels, liggen schriftelijke referen da dicht tegen keuze-enquêtes aan. „Maar ze zijn veel beter doordat ze de burger betere waarborgen bieden." Zo heeft de burger bij een schriftelijk re ferendum het laatste woord. Bij een keuze-enquête kan de ge meente de uitkomst naast zich neerleggen. De stelling dat het houden van referenda erg duur is, wordt volgens Grootaarts door onder zoekster Pels nergens onder bouwd. „Bovendien is ook niet zo dat je om de haverklap over elk onderwerp een referendum houdt. Het is een uiterst politiek middel, dat je misschien maar een keer in de tien jaar ge bruikt." iENAAR DIMITRI WALBEEK komst van het 'design-cen- bij het Shell-tankstation aan ijksstraatweg heeft geen ne- ive gevolgen voor de Was- tarse winkeliers. Na de pro- Zuid-Holland, stadsge- Haaglanden en de ge- nte Wassenaar heeft ook esbureau D P de angst de Wassenaarse midden* d ongegrond verklaard. De leliers vrezen concurrentie vinden het centrum niet ihoren in Wassenaar, et 'design-center' met toon- n vol badkamers, keukens meubels en tweehonderd leerplaatsen is onlosmake- erbonden met het project alab waarover de Wasse- rse gemeenteraad zich vol le week uitspreekt. Dankzij waterstaat kunnen de we- rondom het nieuwe ge- worden aangelegd. En kzij het plan voor het ign-center' is bij Kerkehout knelpunt opgelost, ojectontwikkelaar R. Lange- diende het verzoek tot het wen van het hoogwaardig keicentrum vorig jaar in. Hij kte daarmee in op de plan- om de Rijksstraatweg veili- 3ii beter toegankelijk te ma- De komende maand beslist iVassenaarse gemeenteraad fERWOUDE MILA V een kop koffie bij zijn klan- in de Zoeterwoudse Van ietenstraat heeft hij al af- eid genomen. Na 27 jaar ut een einde aan het bestaan Louis van Leeuwen als rij- )de melkman. Komende id verruilt hij zijn EMHA- :n voor een supermarkt aan lomburgerlaan in Leiden. int [i zijn Zoeterwoudse klanten hij bij zijn afscheid een de vorm van een Bij de overhandiging kon gijn ontroering niet verber- „Na 27 jaar krijg je toch binding met de mensen. Je precies welke boodschap-' OEGSTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN Hemelsblauwe letters op een witte achtergrond: Oegstgeest heeft er sinds gisteren acht nieuwe verkeersborden bij. 'Oegstgeest Winkelcentrum Haaswijk' staat erop. Het is het presentje dat de winkeliers van het Boerhaaveplein zichzelf al vast voor hun tienjarig jubile um gaven. En ook een beetje een cadeautje van de gemeen te. „We moeten ze zelf betalen. De gemeente heeft er echter voor gezorgd dat het voor el kaar kwam", vertelt een blije bloemiste Dolly Perfors. Op zaterdag 13 september viert het winkelplein van Haas- wijk zijn tiende verjaardag. De Boerhaavepleiners zijn op zich tevreden met wat ze in die tijd hebben opgebouwd. „We zijn een klein, maar gezellig koop centrum. Dorpsachtig", zo ty peren ze zichzelf. Het pro bleem is echter dat veel men sen het niet kunnen vinden. Vandaar de nieuwe wegwijzers. Daarnaast vinden de winke liers hun winkelcentrum eigen lijk té klein. „Echt uitgebreid winkelen kan je hier niet: je bent het cirkeltje van zes win kels zo rond." Er kunnen ech ter geen winkels bij. Een ander punt is dat een aantal winkels uit zijn jasje knapt. Daarom lig gen er al geruime tijd plannen om de hoogte in te gaan. Van de gemeente mag het. De ge plande extra verdieping stuit echter op bezwaren van de omwonenden, die vinden dat die ten koste gaat van hun uit zicht. Ook zijn ze bang voor meer drukte. De winkeliers zeggen dat ze wel moeten. „Als het niet door gaat sterven we af', stelt bloe miste Perfors. Zelf zit ze be hoorlijk krap. „Ik had onlangs drie bruidsparen in mijn win keltje. Dat past dus echt niet." En bij bedrijfsleider Laurent Roemer van Cl000 is de wens duidelijk de vader van de ge dachte: „Die paar bewoners die tegen zijn mogen toch niet de overhand krijgen. Dit is een De verwijzingsborden naar winkelcentrum Haaswijk worden opgehangen. Een jubileumcadeautje van de winkeliers aan zichzelf. foto henk bouwman winkelcentrum voor heel Haas- keiiers van het Boerhaaveplein extra verwend zal worden. En wijk. Nee, dat komt wel goed." vooral toe naar het jubileum op die klant, die komt er. Dankzij Maar voorlopig leven de win- 13 september. Waarbij de klant acht mooie nieuwe wegwijzers. 'ovende aanleg van parallelwe gen 'naast de Rijkstraatweg én over het design-center van Lan- gelaan. Als de plannen doorgaan be tekent het dat acht woningen en enkele bedrijfspanden rond het Shell-tankstation bij Kerke hout worden gesloopt. Het ge bied tussen meubelzaak Borg's en de Wittelaan wordt daarna weer opnieuw opgebouwd. Pro jectontwikkelaar Langelaan gaat alle gronden kopen en neemt ook het tankstation over. Het aaneengesloten woningblok dat verrijst, maakt de aanblik van Kerkehout een stuk beter, is de verwachting. „De aan nieuw bouw te stellen wetistandseisen zullen het gebied ruimtelijk en visueel een positieve impuls ge ven", vindt D P. Als vervan gende huisvesting zijn de Witte laan en de locatie Reijerse aan gewezen. In totaal krijgt het design center een winkeloppervlakte van 3500 vierkante meter. Het bestemmingsplan Kerkehout moet voor het centrum op drie punten worden aangepast. Be langrijk daarbij is dat het nieu we bestemmingsplan het cen trum eigenlijk verbiedt. De 'de tailhandel in volumineuze goe deren' is alleen beperkt toelaat baar. LEIDSCHENMDAM/DEN HAAG MONICA WESSELING GroenLinks is tegen de aanleg van een skatebaan in het Zijde park in Leidschendam. Staten lid C. van Laar zegt in vragen aan het provinciebestuur, dat skatebanen goed bereikbaar moeten zijn voor ambulances. Bovendien moet er in de buurt een telefoon zijn zodat bij nood snel hulp kan worden ingeroe pen. Het Zijdepark voldoet niet aan die criteria, aldus Van Laar. In het park, zegt zij, gaat waardevolle natuur 'verloren terwijl elders in de gemeente een betere locatie beschikbaar is. Het statenlid vraagt het pro vinciebestuur om opheldering. De skatebaan kan niet zo maar worden aangelegd: daarvoor moet het bestemmingsplan worden gewijzigd en is dus goedkeuring van de gemeente en provincie nodig. Van Laar: „Er gebeuren elk jaar 4800 ongevallen op skate banen. Je kunt ze niet verbie den, want er beleven heel veel mensen plezier aan. En goed aanleggen maakt een baan al veiliger. Maar zelfs op een veili ge baan gebeuren ongevallen." Het Zijdepark in Leidschen dam is zó afgelegen dat, aldus Van Laar, de jongens - 'want dat zijn het meestal' - minuten moeten hollen voor ze ergens een telefoon vinden. „Boven dien kan een ambulance niet OEGSTGEEST MONICA WESSELING Het bos Rhijngeest in Oegst geest komt zaterdag 6 septem ber in handen van het Het ZuidHollands Landschap. Het bos, pal tegenover het psychia trische ziekenhuis Endegeest, blijft voor iedereen toegankelijk, honden moeten aan de lijn. Omdat er maandag 1 septem ber een voorlichtingsbijeen komst is (20 uur in het gemeen tehuis van Oegstgeest), wil de beheerder van het bos niets kwijt over de toekomstige maat- pen ze willen. Ik heb altijd mijn uiterste best gedaan en heb al tijd op tijd gereden. Het is fijn om te merken dat dat wordt ge waardeerd." Louis van Leeuwen streefde altijd naar perfectie. „Een zo groot mogelijk assortiment en de beste kwaliteit. In deze buurt kwam ik s avonds altijd even te rug omdat er veel mensen over dag werken", vertelt de 43—jari ge melkboer. De EMHA-wagen wordt overgenomen door Jos, de broer van Louis. „Die had al een wijk, maar die hebben we nu samengevoegd. We zijn een echt familiebedrijf. Mijn vrouw runt de EMHA-supermarkt op de Schcnkelweg. En mijn doch ter heeft al gezegd dat zij de su permarkt in Leiden weer wil CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 eens bij de plek komen." Het Zijdepark trekt veel wan delaars en hun rust zou door skaters danig worden verstoord. Van La?u vindt het Fluitpolder- plein een veel betere plek. Goed bereikbaar, goed ontsloten, wei nig overlast en geen natuur- schade. Het statenlid vraagt de pro vincie dan ook om geen mede werking te verlenen aan de aan leg van de baan. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Woningbouwvereniging Woon zorg wil 62 huurwoningen in de Voorschotense Nassauwijk ver kopen aan de huurders. De wo ningen staan aan de Nassauka- de, de Mauritslaan, de Louise de Colignylaan en de Frederik Hendrildaan. Gistermiddag be spraken Woonzorg en de be trokken huurders het voorstel. De helft van de huurders is ge ïnteresseerd in het voorstel. Woonzorg wil de huizen ver kopen omdat er een 'scheef beeld' in de Nassauwijk dreigt te ontstaan. „De mensen wonen er al heel lang. De huren zijn geharmoniseerd waardoor ze niet meer dan vijfhonderdvijftig gulden per maand betalen voor een eengezinswoning met tuin. Dat is minder dan een drieka- merflatje. De woningen moeten echt fors duurder worden. De huren zijn niet meer van deze tijd", volgens woordvoerder Van der Meulen van Woonzorg. De huizen worden verkocht voor negentig procent van de taxatiewaarde. De woningen die niet worden gekocht, krijgen een grote onderhoudsbeurt van Woonzorg. Zonder dat de huren stijgen. De opbrengst van de woningen wordt vooral gebruikt om portieken in de Vlietwijk op te knappen. De eventuele verkoop wordt volgende week donderdag be sproken in een gecombineerde commissievergadering. Formeel heeft Woonzorg geen toestem ming van de raad nodig omdat de woningcorporaties sinds kort autonoom zijn geworden. In de prestatieafspraken tussen Voor schoten en Woonzorg staat wel dat de opbrengst van de ver koop ten goede moet komen aan de huisvesting in het dorp. „We hoeven inderdaad geen verantwoording af te leggen, maar we willen toch graag ad vies van de raadsleden. Dan kunnen we daar misschien op inspelen. We wachten daarom het collegestandpunt af, volgens Van der Meulen. Volgens wet houder H.-Smits legt het college de oren eerst te luister bij de commissies. „We leggen de ver koop voor aan de raad. Die kan bezwaar maken, maar dat is niet de bedoeling. In overleg met Woonzorg moeten we tot een oplossing komen. De ver koop van woningen is volgens de prestatieafspraken mogelijk, onder voorwaarden", volgens de wethouder. PvdA-raadslid W. Carabain heeft grote bezwaren tegen de verkoop. Het standpunt van Woonzorg dat met de verkoop een reëler beeld ontstaat in Voorschoten, deelt hij niet. „Het zijn voor een deel sociale huur woningen onder de zevenhon derd gulden. Deze lage-huur- woningen mogen niet verloren gaan. Voorschoten heeft twee duizend woningzoekenden. Als je de huizen verkoopt, verhoogt dat de druk op de woning markt", meent Carabain. De woningmarkt in Voor schoten zit muurvast. Vooral starters hebben grote proble men om in het dorp een betaal bare huurwoning te krijgen. Volgens Woonzorg is de Nas sauwijk toch al een 'versnipper de buurt', waar ook de gemeen te al veel woningen heeft ver kocht. Maar Carabain wil daar niet aan. „Een paar jaar geleden heeft de gemeente al 91 wonin gen aan de Paganinidreef en het Schubertplantsoen verkocht. Die verkopen moeten een keer ophouden", vindt hij. Bovendien maakt Woonzorg gebruik van 'oneigenlijke argu menten', volgens het raadslid. „Woonzorg zegt dat de op brengst van de verkoop onder meer ten goede komt aan de portieken in de Vlietwijk. Dat is een mooi streven, maar een on eigenlijk argument. Dat moeten ze namelijk sowieso doen. Woonzorg moet de 62 wonin gen gewoon opknappen. Ze hebben nou eenmaal de maat schappelijke verantwoordelijk heid om een goede verhuurder te zijn. De gemeente heeft de woningen vroeger verkocht aan Woonzorg. Die kan daar nu zo maar winst op maken. Dat kan niet", vindt Carabain. regelen. De voormalig voorlich ter van het ZHL liet eerder we ten dat in elk geval de sloten worden uitgebagggerd en de oude laanbeplanting wordt ge snoeid. Ook herplant is voor zien. Met de aankoop van het ze ven hectares grote bos, een ou de buitenplaats, wil het land schap de cultuur-historische en natuurwaarden voor teloorgang behouden. Nu het terrein in handen is van een particuliere natuurbeheerder, is verdere ver snippering uitgesloten. Kind breekt been bij aanrijding Een zevenjarig meisje heeft gisteren bij een aanrijding in Oegst geest haar been gebroken. I Iet kind stak ter hoogte van de Cornelis van Eesterenlaan op haar fiets de Dudoklaan over op het moment dat een 35-jarige Rotterdamse in haar bestelwagen aan kwam rij den. Het slachtoffertje is per ambulance naar het AZL gebracht. rubriek voor zakelijk nieuws telefoon 071 -535 64 36, fax 071-532 19 21 Voorlichting Ook dit nieuwe seizoen zijn er weer oriëntatiebijeenkomsten voor startende ondernemers. De voorlichtingsavonden zijn bedoeld voor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen. De eerste bijeenkomsten zijn op 12 augustus (Leiden), 26 augus tus (Alphen), 9 september (Lei den) en 22 september (Lisse). Inlichtingen en opgave bij me vr. A. Warner-van Minnen, Ka mer van Koophandel in Lisse, telefoon: 0252-421999 of fax 0252-423112. Cursussen De Stichting Werkgelegenheid organiseert vanaf september weer cursussen voor de starten de ondernemer. Dit najaar wordt het cursusaanbod uitge breid met twee cursussen: PC boekhouden en Internet voor overnemen." goede zorgen. We komen kijken schijnt bij de Roomburgerlaan ondernemers. Meer informatie Terwijl Louis zijn laatste ron- hoor, naar je nieuwe super- in Leiden ook een gezellige over de inhoud van het cursus- de maakt schudt hij handen markt", beloven de vaste klan- buurt te zijn. Daar leer je je programma: Maudy Koop en met zijn klanten. „Het ga je ten. klanten ook snel kennen, je Anja Quist, telefoon: 071- goed Louis, bedankt voor de „Ach ja", zegt Louis „het moet toch verder." 5146878. Medewerkers van Ola en de Oranjevereniging poseren trots bij de mega-raket. foto gpd HELLENDOORN/KATWUK MARIAN KRUGSMAN Het verbreken van wereldre cords is intussen een vast on derdeel geworden van de na jaarsfeesten in Katwijk aan de Rijn. Naast het wereldrecord schommelen en ijsscheppen, wordt komende zaterdag ook het grootste ijsje van de wereld tentoongesteld. De lekkernij weegt 9150 kilogram. Maan den van voorbereidingen gin gen aan de recordpoging voor af. Met grote spanning werd dan ook uitgezien naar het moment dat het ijsje uit de vrieshal bij Ola in Hellendoorn uit zijn jasje werd gehaald. Gisteren was het zover, 's Morgens in alle vroegte gaat een aantal leden van de Oran jevereniging met een grote ta kelwagen op weg naar Hellen doorn. De deUr van het vries huis wordt uitgezaagd, omdat de mal er nu horizontaal uit moet. Met man en macht wordt het gevaarte met een lier uit het vrieshuis getrokken. Centimeter voor centimeter schuift de mega-raket op het plateau van de takelwagen. Na twee uur is het ijsje klaar om omgedraaid te worden. Een moment dat voor onrust zorgt. De mal is bol gaan staan door het uitzetten van het ijs. „Kan 'ie er wel uit", wagen de aan wezigen zich af. Nog eens twee uur later hangt de mega-raket rechtop in de takels. De mal wordt ge keerd. Nu moet het ijsje als een cake uit de vorm floepen. Inmiddels stromen er liters li monade uit. Met een tempera tuur van 27 graden boven nul smelt ook een mega-ijsje snel. Het is een spannend moment. Als het ijs wordt teruggelegd op de vlonder - zodat de mal kan worden verwijderd - ge- beult er iets verschrikkelijks. De vlonder zakt finaal door. Het is nu onmogelijk gewor den het ijs terug in het vries huis te krijgen en het smeltwa ter blijft er maai' uit lopen. „Dat kunnen we niet gebrui ken", roept het team. „Daar gaan kilo's verloren. Het ding moet zo snel mogelijk weer in het vrieshuis." Om half vijf worden speciale wielen onder de gebroken vlonder gezet. Het ijs heeft dan al vijf uur buiten gelegen. Met de kraan wordt het ding naar binnen geduwd. De mal wordt in het vrieshuis opge licht. Gelukkig is er niets met het ijs gebeurd. Ondanks alle uren in de buitenlucht is er slechts honderd liter verloren gegaan. Een zucht van verlich ting gaat door de medewer kers. Het ijsje kan morgen met een gerust hart op de vracht wagen worden geladen. Na het tentoonstellen van de mega-raket in Katwijk - waarbij duizenden gewone ijs jes worden uitgedeeld - gaat het gevaarte terug naar Hel lendoorn en ondergaat een roemloos einde. „Het ijs is ge schikt voor consumptie maar dat is niet fe realiseren. In Hel lendoorn laten we 'm smelten, waarna de limonade aan de koeien wordt gevoerd. Maar ja, dat is de weg van alle ijs. Of het wordt opgegeten, óf het smelt." WINKELCEN1 HAASWIJK Nu tijdens de Warenhuis op Stelten-dagen zeer scherpe aanbiedingen. Mooie bolchrysant, extra groot en bomvol met knoppen. U kunt kiezen uit verschillende prachtige herfstkleuren. Van 12.95 voor Melkboer Louis van Leeuwen krijgt bij zijn afscheid in Zoeterwoude een plant aangeboden. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15