'Het Plantsoen is geen relict uit vervlogen dagen' Meer macht bij minder mensen Leiden Regio [J" CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 e redacteur Jan Preenen pendelt dagelijks tussen Lei- Centraal en Haarlem. Met enige regelmaat bericht iver de (on)gemakken van die reis en vertelt hij over ivonturen. Spoor zoek hal Je kunt de Nederlandse Spoorwegen van alles verwijten, behalve gebrek aan creativiteit. Dat wil zeggen op mo menten dat je er niet op zit of staat te wachten. Zoals op deze ochtend rond 7.45 uur. De aankondiging dat 'mijn' trein van Leiden Centraal naar Haarlem een vertraging heeft van tien minuten zorgt in eerste instantie voor de nodige irritatie. De opmerkingen daarna leiden echter tot totale verwarring. Bij mij en alle andere spoorzoe kers. 'Vanaf spoor 3 vertrekt de trein naar Voorschoten en Haarlem', klinkt het via de geluidsinstallatie. Naar Voorschoten en Haarlem? Gaan we voortaan eerst terug naar Voorschoten en daarna pas naar Haarlem? Dat is de omgekeerde wereld. Het doet me denken aan al die touringcarbussen, die eerst twintig opstapplaatsen aan- voordat ze eindelijk op weg gaan naar de plaats van bestem- Als je bij de Belgisch/Nederlandse grens bent, heb je het idee er al duizend kilometer op hebt zitten, terwijl je dan pas aan '.is naar de zonbegint. waar is spoor 3? Vanaf de sporen 1 en 2 kun je alleen naar :ht. 4 en 5 leiden naar Haarlem of Schiphol. Ertussen ligt niets. ze niet gewoon informatie geven waaraan je wat hebt. Als il puzzelen, ga ik wel naar een van die winkels hier. Kom ik ook nog eens", stelt een vrouw verstoord vast. Een ander doet j iggestie om 'alvast maar te gaan lopenDat advies neem ik zij het dat ik niet de spoorweg richting Haarlem insla, maar naar het loket. wilt naar Haarlem? Dat kan", wordt me verzekerd. Wanneer, en hoe is echter niet duidelijk. Omdat de lokettist er ondanks roege tijdstip al snel achter komt dat hij me niet echt op weg geholpen, besluit hij een nader onderzoek in te stellen. Bij de persleiding in Den Haag. Daar blijkt dat een schakelaar niet is net. Informatie die was bedoeld voor wachtenden in Den Haag 1 daardoor uitgestrooid over de hoofden van reizigers in Leiden. ioeft dus niet eerst naar Voorschoten. Scheelt u toch weer wat Over creativiteit gesproken: hoe maak je van vertraging li rist. [karmee is spoor 3 echter nog altijd niet gevonden. Waar is dat? rgape vraag'. De man zegt het toonloos, zodat ik niet weet of ik het vo en compliment moet opvatten. De verklaring is uiteindelijk ier el: 3 is een doorgaand spoor zonder perron. Als ik op een 'nor- ke1' manier wil instappen, moet ik me naar perron 4 begeven. ni velijks is die tip verstrekt, of ik krijg via de geluidsinstallatie te O n dat ik op 5 moet zijn. Daarbovenop komt dan nog eens de 'deling in de trein dat 'u zich niet bevindt in de trein naar rebhol'. Waar ik wel inzit, wordt niet verteld. Voorschoten komt door toch weer nadrukkelijk in beeld. PREENEN Universiteitsraad oude stijl stopt i aggencampagne Leiden Promotie loo El het niet prachtig zijn wanneer de Leidenaars in de weken r 3 oktober massaal een Leidse vlag zouden aanschaffen? den Promotie vindt in ieder geval van wel. De opvolger van 'WV, die de Leidse city markering ter hand gaat nemen, viert 1 september haar geboorte met een promotiecampagne voor .eidse vlag. >e promotie van het dundoek in wit en rood met de gekruiste itels begint op 1 september als burgemeester Goekoop bij het 11 uwe bureau Leiden Promotie feestelijk de vlag in top hijst. a volgens is de vlag te koop bij Leiden Promotie aan de Steen- t en de WV aan het Stationsplein. En op de zaterdagse the- larkten aan de Nieuwstraat. Het standaardmodel kost 39,95 den, de bijbehorende vlaggenmast 19,95 gulden. Voor Leide- irs met twee linkerhanden biedt Leiden Promotie een op- tgservice: voor drie tientjes extra komen medewerkers van De Bedrijven een stokhouder monteren. Ni, Ja; <Mat be p nul d< LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Geen bezoek, geen bloemen, staat er op de uitnodiging. De allerlaatse vergadering van de universiteitsraad (UR) 'oude stijl' gaat vrijdagmiddag vrijwel ongemerkt voorbij. Voorzitter Ramón Delima is er niet rouwig om. De afgelopen twee jaar heeft de Leidse student regel matig machteloos toegekeken en hoofdschuddend geluisterd naar het gekrakeel over 'details'. „Bestuurd werd er eigenlijk niet door de UR; er werd een hoop geouwehoerd maar er gebeurde te weinig." Delima had twee jaar geleden bij zijn aantreden een vooruit ziende blik. „Misschien besluit minister Ritzen wel om de UR af te schaffen", zei hij toen. En inderdaad. De minister had schoon genoeg van de overleg structuren uit de jaren zestig en vond het hoog tijd voor een meer eigentijdse bestuursvorm aan universiteiten. Het bestuur van de instellingen zou meer op een moderne leest moeten wordt geschoeid en daarbij een voorbeeld moeten nemen aan het bedrijfsleven: minder be stuurslagen en minder directe invloed van pesoneel en stu denten. Meebesturen is er niet meer bij, medezeggenschap komt ervoor in de plaats. Dat betekent dat in de prak tijk dat per 1 september de vak groepen zijn opgeheven, de universiteitsraad niet meer mag meebeslissen maar een mede- zeggenschaps- of onderne mingsraad wordt met een advi serende taak, de faculteitsdeca nen meer macht krijgen en een Raad van Toezicht het college van bestuur op afstand contro leert. „Meer macht komt bij minder mensen te liggen", vindt Deli ma die ondanks zijn kritiek op de oude UR ook niet gelukkig is met de komende veranderin gen. „De universiteitsraad wordt een inspraakorgaan van zestien mensen, onder wie acht studenten. De leden zullen waarschijnlijk, net als bij een bedrijf, meer hun eigen belan gen behartigen en die van hun achterban, dan die van de uni versiteit als geheel. Dit levert niet de beste besluiten op." „Straks is alleen bij hele in grijpende besluiten, zoals bij voorbeeld een fusie, nog in stemming van de raad nodig. Andere plannen kan het college gewoon uitvoeren zonder dat de UR het ermee eens is. Treite ren kan wel: de raad kan naar de geschillencommissie en een besluit bij de rechter aanvech ten." „Het gevaar bestaat dat het college straks beslissingen neemt waarvoor onder peroneel en studenten te weinig draag vlak bestaat. Bovendien gaat de macht meer naar personen dan naar groepen. Dat vergroot de kans op grote ontsporingen." De UR heeft in het verleden te veel 'gemeenteraadje' gespeeld, vindt Delima. „De democratie werd misbruikt. In de jaren ze ventig werden er zelfs moties aangenomen tegen het bewind in Nigaragua. Dat is toch be spottelijk! Het getuigt van een enorme zelfoverschatting. Ook nu nog zijn er raden die moties naar de Tweede Kamer sturen waarin ze hun afkeuring uit spreken over Ritzens studie beurzen-beleid. Dan heb je het toch echt niet begrepen. De UR moet zich buigen over het be leid van de universiteiten en dat is niet uit de verf gekomen. De UR heeft zijn langste tijd ge had." „Tijdens de vergaderingen was het college van bestuur al leen maar bezig de UR-leden met een kluitje in het riet te stu ren. De raadsleden hadden wel kritiek op het beleid van het col lege, maar bonden altijd in. Er was wel bombarie maar er werd ook veel geslikt: het was vooral een politiek spelletje en nauwe lijks een inhoudelijke discus sie." Soms ging het wel goed, aldus Delima. „Het hoogtepunt vond ik de discussie over het bindend studieadvies vorig jaar. Toen ging het wel goed en praatte de UR inhoudelijk over de plan nen. Bovendien was het bewijs geleverd dat de UR niet alleen maar altijd 'nee' zegt tegen een ingrijpend voorstel van het col- lege." Het naar huis sturen van de collegevoorzitter, zoals bij de Annex-affaire gebeurde, is er niet meer bij na 1 september. „Dat kan de universiteitsraad niet meer. De raad van toezicht Student-voorzitter Ramón Delima: „Bestuurd werd er eigenlijk niet door de univers hoop geouwehoerd maar er gebeurde te weinig." krijgt die functie maar of ze er van gebruik maakt is de vraag. Mensen kunnen straks alleen nog iets bereiken in de wandel gangen." „Ik kan onmogelijk de oude universiteitsraad verdedigen, maar de nieuwe bestuursvorm vind ik ook niet goed. Bij mijn aantreden zei ik dat ik de Groenoordhallen vol wilde heb ben met toehoorders bij UR- vergaderingen: de discussies moesten spannender worden. Dat was niet reëel. Gelukkig ge beurt er nu voor het eerste in eeuwen iets in Leiden: de plan nen om de kwaliteit van onder zoek en onderwijs te verhogen, het bindend studieadvies. Dat vind ik positief. De raad heeft het initiatief voor deze verande ringen dan wel niet zelf geno men, maar het wel onder steund." „Ik ben de laatste besturende student van de UR", zegt hij melancholisch. Delima hoopt op 30 september af te studeren op de 'Talen en culturen van Latijns Amerika'. Op 1 oktober heeft hij een baan. Als beleids medewerker bij de universiteit waar hij zich over de verbete ring van het onderwijs gaat bui gen. „Nu kan ik nog openlijk kritiek uitoefenen op mijn toe komstige baas, straks kan dat niet meer", zegt hij lachend. Buitenbaden langer open De buitenbaden in Leiden blijven nog een maand lan ger open. Dat heeft sportwet houder Alexander Pechtold gisteren in overleg met het sportbedrijf Leiden - voor heen sport en recreatie - be sloten. De Vliet en De Zijl blijven nu tot 29 september open. Oorspronkelijk zouden beide zwembaden aanstaan de zondag al stoppen. Maar de gunstige weersvooruit zichten en de behoefte van de mensen om te zwemmen heeft de gemeente ertoe doen besluiten de baden lan ger open te houden, zo laat een woordvoerder van het sportbedrijfweten. Speelplaats op Kamerlingh Onnesplein Kleinere kinderen uit de Profes- sorenwijk kunnen nog dit na jaar veilig spelen op het Kamer ling Onnesplein. De gemeente legt hier binnenkort een speel- plekje aan met een hinkelbaan, een bandenschommel en twee wipkippen. Het speelplekje wordt van de parkeerplaatsen afgeschermd door struikgewas. Bewoners van de Professoren- wijk dringen al jaren bij de ge meente aan op de aanleg van een speelplaats voor hun kroost. Bijenexcursie in Heempark Het Instituut Voor Natuur- en Milieu-educatie (IVN) houdt op zondag 31 augustus een bij enexcursie in het Leidse heem park aan de Oegstgeesterweg. Het park herbergt talloze bijen kasten. Na een slechte start door een koud en nat voorjaar, hebben de insecten hun achter stand inmiddels aardig inge haald. Kleine bijenvolken zijn uitgegroeid tot grote. Sommige kasten zijn bijna niet meer op te tillen door de vele kilo's honing die zich daarin bevinden. Lang zamerhand wordt het tijd voor het verwijderen van de honing. Tijdens de excursie wordt uitge breid ingegaan op de materie. Aanvang 14.00 uur. Boekje 'Eene aangename publieke wandeling' van Ed van der Vlist bouwsteen voorplan van aanpak voor oud Leidspark én ding is duidelijk. In vroeger tijden laaide het stadsbestuur er niet zo om n het Plantsoen, historisch stadspark Leiden, rigoureus en zonder nu direct letten op het oorspronkelijke ontwerp laten 'verbouwen'. Bomen werden gerooid, bomen werden geplant, de üadenloop veranderde keer op keer, er kwam een fonteintje, het fonteintje hciween, een heuvel werd afgegraven, een vijvertje aangelegd, een ruziektempel gebouwd... Gewoon, al naar gelang er behoefte was aan verandering. HIHMBMaaW d van der Vlist dook voor het boekje 'Eene aangename publieke leling' diep de archieven in loek naar het verleden van Plantsoen. Liet resultaat van speurtocht moet een van bouwstenen gaan vormen het plan van aanpak voor park, dat de gemeente mo- iteel ontwikkelt. Buiten dat len de bevindingen van de Ise wetenschapper gewoon aardig inkijkje in de ge- idenis van het Plantsoen, is een verhaal geworden verzakende tuinlieden, ru de politici, baldadige jonge- en grote feesten. 1 juni 1836 gingen de hek van het Plantsoen voor het voor het publiek open. De ze Wandelplaats ten genoegen van het publiek aangelegd wordt onder deszelfs bescher ming gesteld. Men verwacht, dat men zich onthouden zal eenige schade aan het plantsoen, of hetgeen tot de wandelpaden be trekking heeft, toe te brengen, en dat een ieder zal medewerken anderen daarvan terug te hou den, meldden de borden bij de twee ingangen via de Hoge- woerdspoort en via de brug over de Binnenvestgracht bij de Kraaierstraat. Maar al in 1840 verschijnen de eerste berichten over vernie lingen. Het verschijnsel vanda lisme zou nooit meer uit de stukken over het Plantsoen ver dwijnen. Burgemeester en wet houders schrijven in 1889: De verschillende plantsoenen wer den behoorlijk onderhouden, 't Is echter te betreuren dat zoo weinig medewerking bij het pu bliek gevonden wordt. Vooral in het Plantsoen hebben heesters en bloemen zeer veel te lijden zoo van vernielzucht als van begeer lijkheid. Soms werd gezocht naar een zondebok. Zo haalde het raads lid De Moen in 1862 uit naar Jo hannes Bolt, onbezoldigd veld wachter, die in die tijd was aan gesteld voor het onderhoud en het schoonhouden van het Plantsoen. Ik kan als waarheid mededeelen, dat in de 'laatste twee maanden eene schrikkelij ke ravage door de jongens is toe- gebragt door middel van stokken als anderszins, ten einde de ei kels van de boomen te slaan. Dat gaat maar zoo ongestoord voort. Ik heb dat van iemand die bijna iederen dag des morgens, bij goed weder, het plantsoen be zoekt, hen meer dan eens ver bood, doch zonder vrucht. Poli tie zag men er zoo min als den tuinman, en dat getidgen meer andere ingezetenen. De talrijke drastische veran deringen, die het Plantsoen in de loop der decennia onder ging, beslaan in het boekje 'Eene aangename publieke wandeling' vele pagina's. Van der Vlist spitte onder andere in gemeenteverslagen en hande lingen van de gemeenteraad en stuitte zodoende op heftige dis cussies in de politiek. Zo was er het plan in 1880 om dure he renhuizen te bouwen. Daarvoor moesten de Binnenvestgracht en de Geregracht worden ge dempt en zou er een flink stuk park moest sneuvelen. Niet doen, vond onder andere raadslid Du Rieu „daar men hierdoor van de wandeling veel zal moeten missen en het jam mer zal zijn dat het uitzicht der bewoners aan de Binnenvest gracht zal worden belemmerd. Raadslid Cock vond dat die rijke woningzoekenden ook wel er gens anders in de stad een wo ning konden betrekken. Im mers, Leiden is geen stad waar men voor zijn pleizier gaat wo nen, zoo als er sommige steden in Nederland zijn." Maar on danks de tegenstand werden de twee grachten gedempt en kwa men de herenhuizen er. Ze zijn nog steeds te zien. Ach, de problemen van nu zijn eigenlijk dezelfde als de problemen van toen. Al maakte de Leidenaar in het verre verle den geen probleem van grote, luidruchtige feesten. Zo mocht in 1910 Minerva voor een lus trumfeest gebruik maken van het Plantsoen en omgeving. Op kosten van de gemeente werd een weiland aan de overkant van de Zoeterwoudsesingel op gehoogd. En in het Plantsoen zelf mochten de'studenten een houten feesttent bouwen. Op het water verrees een 'middel eeuwse burcht'. Het gemeentebestuur deed zijn uiterste best om de feesten zo veel moglijk luister bij te zet ten. Het regelde zelfs toestem ming tot verkoop van sterke drank in het feestgebouw, waar voor een machtiging van konin gin Wilhehnina nodig was. En burgemeester De Gijselaar re gelde nog een kredietje om ook de armlastige Kraaierstraat van feestverlichting te voorzien. Van het station tot aan het feestter rein werden alle straten vrolijk versierd en verlicht. Zo feestlus- tig is het huidige gemeentebe stuur, met de nu geldende eve nementennota, beslist niet. Hoe het nu verder moet met het Plantsoen? Van der Vlist geeft een kleine vingerwijzing. „Het Plantsoen is geen relict uit vervlogen dagen dat ten koste van alles geconserveerd moet worden. Het is een langzaam gegroeid natuur- en cultuurmo nument waarmee Leiden en de Leidenaars zorgvuldig moeten omspringen. Hoe? Het woord is aan de toekomst, de bomen zwijgen." 'Eene aangename publieke wandeling' bevat naast de na speuringen van Van der Vlist bijdragen van de Amsterdamse hoogleraar C.M. Steenbergen en architectuur- en tuinhistori- cus EA. de Jong. Het boek is ge schreven in opdracht van de gemeente Leidende Vereniging Cidtureel Erfgoed Zuid-Hol land en de Nationale UNESCO CotJtmissie. Zaterdag 6 septem ber wordt het gepresenteerd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13