ist steun oor beleid üibLeMsdi Dagblad QSESflr *1 1 I Ï2LYI Mierlo 'Zangeres zonder Naam hoort in de Lakenhal' 7 ouder snackbar overvallen Prins terug in Leiden Benefietconcert Santing en Thielemans voor AZL Moederbedrijf ZWN gaat banen schrappen Lot Van der Veen hangt aan zijden draad TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Onder- landelings- ruimte zakentop vergroot. •estie-Bouterse legt bom onder paars Directeur Bolten over plan voor Mary Bey-museum: leiden wim koevoet IAAG GPD-ANP 1/ Auuubi ub iyy/ OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41476 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 innenland Buitenland i Cultuur en Kunst Sport Twee op de drie inwoners grote stad dupe misdrijf 'Crisis Suriname is een historische afgang' 'Artistieke' film weer centraal op festival Venetië Jan Siemerink berust in nederlaag HET WOORD IS AAN Augustinus Zakendoen is het spel der volwassenen. kabinet is vanochtend in spoedberaad bijeengeko- om te voorkomen dat de kwestie-Bouterse tot zijn eidt. Bij het ter perse gaan van deze krant was de uit- ist daarvan nog niet bekend. Voorafgaand aan het ka- Rl;tsberaad probeerden premier Kok en WD-vice-pre- Dijkstal de politieke opwinding te sussen. ren vanochtend vroeg al bij een vooroverleg in het Torentje van Kok. De beide ministers eisen steun voor hun beleid van zo wel het kabinet als de coalitie partners, na voortdurende kri tiek van de regeringspartijen PvdA en met name WD. Volgens Sorgdrager gaat de WD-eis dat er onverwijld een arrestatieverzoek moet uitgaan als Bouterse in een ander land wordt gesignaleerd, te ver. Daar was ze na een nachtje slapen niet anders over gaan denken. „Je moet altijd een afweging kunnen maken", aldus Sorgdra- lier Kok: „Dit is niet het van het paarse kabinet, nog zoveel mooie dingen te zou het zonde zijn dat niet te kunnen voortzet- Volgens Dijkstal moet het koel gehouden worden zaak in zijn juiste propor- vorden gezien. D66-ministers Van Mierlo enlandse zaken) en Sorg- er (justitie) kregen gisteren i debat over de kwes- outerse van de oppositie regeringspartijen PvdA en urenlang zware kritiek op jesluit Bouterse tijdens een ek aan Brazilië niet te laten ouden. Rond middernacht Van Mierlo mede namens drager weten vanwege die rst onbevredigende ontwik- met het kabinet te willen ;n. n Mierlo en Sorgdrager wa- jfuk wim wegman snackbarhouder uit Katwijk innacht overvallen door een onbekende man. De over sprong op de Katwijker af hij omstreeks kwart voor aankwam bij zijn woning de Hoorneslaan. Hij be de snackbarhouder met een pistool en dwong hem zo de dagopbrengst van zijn zaak af te geven. De politie wil niet zeggen hoe groot de buit was. De overvaller (een 20- tot 25-ja- rige man met een petje, en ge kleed in een licht jack en spij kerbroek) ging er te voet van door. Geen 'ja' en geen 'nee' geeft Jetteke Bolten, directeur van stedelijk museum De Lakenhal, als antwoord op de vraag of zij in het gebouw aan de Leidse Oude Singel de ideale plek voor een Mary Bey-museum ziet. Een aantal fans en familieden van Bey, beter bekend als de Zange res zonder Naam, zijn de initiatiefnemers. Voor hen staat al geruime tijd vast dat het museum in de geboor testad van de koningin van het levenslied moet komen te staan. Steeds vaker valt daarbij de naam van de Lakenhal, niet in de laatste plaats vanwege de prominente bijdra ge van Bey aan de recente tentoonstelling De Passie van Leideneen van de grotere hits die Boltens museum heeft gescoord. Volgens Bolten zijn er met haar nog geen gesprekken gevoerd over een Mary Bey-museum, maar ze houdt er rekening mee dat ze in een later sta dium zal worden benaderd. „Hoewel het wat prematuur is om het hier nu over te hebben, vind ik dit een onderwerp om genuanceerd en respectvol mee om te gaan. Ik ben zelf een fan, zeker van haar vroege werk en ik beschouw haar als een na tuurtalent. Over haar betekenis is geen discussie moge lijk; die is enorm, zeker voor de Leidse hedendaagse ge schiedenis. Ze is behalve de belangrijkste zangeres van het levenslied ook de exponente van de rol die de tele visie in de Nederlandse samenleving heeft vervuld." „Ze heeft hele volksstammen aan haar voeten gehad, zowel in het theater als op de televisie. En aan de hand van de prachtige jurken die ze op het podium droeg, kan ook worden getoond hoe het modebeeld zich de laatste decennia heeft gewijzigd." „Ook nu ze haar zangcarrière heeft beëindigd en in een verpleeghuis in België verblijft, neemt deze erebur geres van Leiden in het leven van veel mensen een be langrijke plaats in. Kortom, haar nalatenschap verdient het om zorgvuldig te worden bewaard en gepresen teerd. Ik vind zeker dat de Zangeres zonder Naam in de Lakenhal thuishoort, absoluut, daarvan hoeft niemand mij te overtuigen. Maar over de vorm en de plek moet nog wel worden gesproken. Een apart, klein museum- pjfe, zie ik niet zitten. Ook kan van de Lakenhal geen Mary Bey-museum worden gemaakt. Voor een aparte, permanente tentoonstelling, is op dit moment te wei nig ruimte. Ik denk dat veel afhangt van de uitbrei dingsplannen. Als de gemeenteraad daarvoor het licht op groen zet, zouden de besprekingen over dit onder werp wel eens heel snel heel concreet kunnen worden." Pagina 14: 'In een De paarse partijen verwach ten niet dat hèt komt tot een ka binetscrisis, maar sluiten het evenmin uit. Pagina 2: 'In Godsnaam Hans, niet kwaad worden' Alarmfase 1 bij D66 leiden Even was hij terug in de stad waar hij zijn studententijd doorbracht. Prins Willem-Alexander bezocht vanochtend de Leidse Hooglandse Kerk waar hij zich door hoogleraren liet informeren over 'Hollandsche welsprekendheid'. De prins kwam naar Leiden voor de viering van twee honderd jaar neerlandistiek. De Leidse universiteit herdenkt vandaag het eerste college over Nederlandse taal- en letterkunde dat in 1797 door Matthijs Siegenbeek werd gegeven. Onduidelijk was of Willem-Alexander later op de ochtend nog een vorkje zou meeprikken bij het jaarlijkse Rapenburg-ontbijt van 'zijn' studentenvereniging Minerva. foto henk bouwman wordt Mary abstract' Deel winkels Commodore naar Dynabyte nieuw-vennep margot klompmaker Het Zwolse computerbedrijf Dynabyte neemt 17 van de 34 Commodorewinkels over en is geïnteresseerd in een deel van de voorraden. De meer dan 300 medewerkers van de gisteren failliet verklaarde computerke ten Commodore uit Nieuw- Vennep zijn formeel ontslagen, maar de curatoren hopen dat de helft van het personeel elders aan de slag kan. Naast Dynaby te heeft ook het Japanse elektro nicabedrijf Fujitsu interesse ge toond voor onderdelen van Commodore. Het bedrijf laat een schuld achter van zeventig miljoen gul den. Gewone crediteuren ma ken geen enkele kans op een te rugbetaling van hun geld, laat curator P. Heidinga weten. Hoe veel de Rabobank, de huisban kier van de winkelketen, ver liest, wil hij niet bekendmaken. Commodore vroeg begin vorige week uitstel van betaling aan. Het is het derde faillissement van directeur Bernard van Tienen. Eerder mislukten zijn avonturen met de computerbe drijven Escom en The Champs. Het is nog onduidelijk wat er gaat gebeuren met de fabriek in Nieuw-Vennep. Pagina 18: Dynabyte versterkt positie met overname 13720° 13721° 13723° 40% 30% 30% 30% 40% 40% weeroverzicht op pagina "j Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's Sport StriDS VOETBAL OP TV 19.50-21.50 uur, Ned. 2, FC Jazz-Feyenoord, voorronde Champions League. EIKEN BEUKEN MAPLE 4nun EUROPA PARKET den haag/leiden pablo cabenda Het gelegenheidsduo Mathilde Santing en Jean 'Toots' Thiele mans geeft maandag 15 sep tember een eenmalig concert waarvan de baten ten goede ko men aan de afdeling beenmerg transplantatie van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Het concert in het Scheve- ningse VSB Circustheater maakt deel uit van een reeks benefiet concerten georganiseerd door de stichting Day by Day. De stichting zet zich al jaren in voor de bestrijding van leuke mie en de concertopbrengsten komen altijd ten goede aan be handelcentra voor beenmerg transplantatie in Nederland. Dit keer gaan de inkomsten naar de afdeling beenmergtransplanta tie van het Kinder- en Jeugd centrum (KJC) van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Het KJC is het grootste centrum in Nederland waar kinderen een beenmergtransplantatie kun nen ondergaan. leiden annet van aarsen Het Verenigd Streekvervoer Ne derland (VSN) staat aan de vooravond van een enorme sa neringsoperatie. De Boston Consulting Group, die voor ad vies werd ingeschakeld, heeft voorgesteld om op korte termijn 1.500 banen over heel Neder land te schrappen, een tiende deel van het huidige perso neelsbestand. Dat kan ook ge volgen hebben voor busmaat schappij ZWN, die onder meer actief is in de Leidse regio. Vol gens het advies moet de VSN naast het schrappen van banen ook nog vier busbedrijven ver kopen. Daarbij is niet ZWN. Di rectiesecretaris E. Geerdes van de ZWN weet nog niet welke ge volgen de saneringsoperatie voor zijn bedrijf heeft. „Het voorstel van het adviesbureau is nog niet aangenomen door de raad van bestuur van VSN. We weten nog niet zoveel. Binnen enkele weken verwacht ik een besluit", zegt hij. Motie van wantrouwen tegen Noordwijkse wethouder de problemen niet afgesproken om donderdag verder te praten en tot die tijd radiostilte aan te houden? Ook loco-burgemees ter V. Salman had de afspraak zo begrepen. Van der Veen zelf was diep ontstemd, want hij meende dat het klimaat net be gon te verbeteren. De indieners van de motie vonden dat zij geen afspraken schonden. Ze hadden nog eens nagedacht en vastgesteld dat de aanwezigheid van Van der Veen een onoverbrugbare belemme ring is om samen te werken. P. van Bockhove (De Noordwij- ker) wilde overigens wel tot donderdag wachten en ook Klein Gunnewiek toonde plots interesse in twee dagen uitstel. Pagina 15: Van der Veen wil WD op andere gedachten brengen noordwuk job de kruiff Het politieke lot van de Noord wijkse wethouder F. van der Veen hangt aan een zijden draad. Tijdens de raadsvergade ring gisteren is een motie van wantrouwen ingediend, ge steund door 11 van de 21 raads leden. Tegelijkertijd is besloten om pas donderdag over de mo tie te stemmen. Van der Veen liet weten dat hij er niet over piekert om zelf op te stappen. Hij hoopt voor donderdag enige van zijn tegenstanders ervan te overtuigen hun handtekening onder de motie van wantrou wen in te trekken. Van der Veen is onlangs in opspraak gekomen toen bleek dat onder anderen hij had ge probeerd te verhinderen dat de gemeentesecretaris terugkeerde na een ziekte. Gisteren diende D66'er T. van Rijnberk daarom Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. j Naam: - - Voorletters: -M IV 'Adres: 'Tel: de: Plaats: - -- - --- -(I.v.ra. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i d Per maand Per kwartaal Qautomarisch l i. 92,05) i i automatisch (f. 31,95) O acceptgiro Cf. 93,05) iNr. bank/girt - Handtekening: - Wethouder F. van der Veen. foto henk bouwman de motie van wantrouwen te- Gestemd werd er echter nog gen hem in, getekend door alle niet. Eerst uitten Noordwijks leden van de oppositie en door Belang en CDA hun teleurstel- G. Klein Gunnewiek van colle- ling, want was maandagavond gepartij WD. tijdens een besloten sessie over Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 '712141'400114" maandag t/m vrijdag i Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. De Mitsubishi Galant stationwagon. Compleet v.a. 49.195,-. De Galant stationwagon biedt bij zonder veel ruimte. Ruimte waarin niemand iets te kort komt. Standaard met o.a. elektrische raambediening, ABS en vanaf de GLS met vol automatische airco. In 2.0 of A 2.5 liter V6 of 2.0 liter turbodiesel met intercooler. motors Hulshoff Leiden: Nieuwe m «08(1 Haag «LeWschendam «Rotterdam «Voorscho

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1