eidsch Dagblad Regeringscrisis in Suriname Het extraatje van Persil. 3 Grote waterschade in Katwijk na hoosbui heffen voor lokale radio Vertrouwen in Noordwijkse politiek is weg TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN.. mateurclubs niet blij iet kansen op promotie eigen azen klanten in Schiphol 5DAG 26 AUGUSTUS 1997 97 OPGERICHT 1 MAART 1860 IB innenland Buitenland Er zijn fouten gemaakt bij de arrestatie van politiechef Lancee Nederland stuurt mariniers naar Bosnië NR. 41475 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Cultuur en Kunst Uitmarkt is dit i jaar ruimer van 1 opzet Sport John van Lottum 4% Q verrast routinier j u) Reneberg HET WOORD IS AAN kans op een bui r V> j y fSFfSE? 15*/21° 13720° 13720° 70% 40% 30% 30% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,17 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport18,19 Strips8 Uitgaan20 Met de kortingsbon een gra tis poster of bouwplaat bij een bezoek aan de Romeinse tentoonstellingen in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Dit jaar 27.000 asielzoekers DEN HAAG* ANP Staatssecretaris Schmitz (justi tie) verwacht dat het totaal aan tal asielzoekers dat in Neder land zijn heil zoekt voor 1997 zal uitkomen op 27.000. Dat is 20Cf0 hoger dan was geraamd. De komst van meer asielzoekers uit Irak, Afghanistan en Bosnië is de belangrijkste oorzaak voor de hogere instroom. Dit blijkt uit het antwoord van Schmitz op vragen van het Tweede-Ka merlid Verhagen (CDA). eventuele klasse van onafhankelijken Drie coalitiepartijen trekken ministers terug Regering verliest meerderheid in parlement JOB DE KRUIFF WIM VAN WANROOY De Noordwijkers hebben nauwelijks meer vertrouwen in hun gemeenteraad, na de lange reeks ruzies en affaires daar. Ze erge ren zich bovendien in groten getale aan de manier waarop in het doip politiek wordt bedreven. Na de laatste affaire (rond ge meentesecretaris T. Fierens) vindt een be langrijk deel van de Noordwijkers dat de drie wethouders moeten opstappen. Dit blijkt uit een enquête die het Leidsch Dag blad in Noordwijk heeft laten houden. Het aftreden van de drie wethouders (V. Salman, F. van der Veen en T. Sweers) werd vorige week bepleit door de opposi tiepartijen. Ze vinden dat de drie politici hun boekje te buiten zijn gegaan in hun poging te verhinderen dat de gemeentese cretaris terugkeerde na een ziekte. Onge veer 40 procent van de ondervraagde Noordwijkers steunt de eis dat de wethou ders moeten vertrekken. Ongeveer 34 pro cent meent dat de wethouders kunnen aanblijven. Uit de enquête blijkt duidelijk dat de Noordwijkers het optreden van de plaatse lijke raadsleden en wethouders goed zat zijn. Ruim 76 procent van de ondervraag den zei zich te ergeren aan de manier waarop in Noordwijk politiek wordt bedre ven. Slechts negen procent antwoordde dat dat niet het geval is. Ook het vertrouwen in de gekozen verte genwoordigers is bij het overgrote deel van de geënquêteerden verdwenen. Ruim 75 procent zegt dat vertrouwen niet te heb ben. Bij ongeveer 14 procent is het wel aanwezig. Opvallend is ook het grote aan tal 'zwevende kiezers' in de badplaats. Ruim 57 procent van de ondervraagden zegt nog geen idee te hebben wat ze bij de komende raadsverkiezingen zullen stem men. De Katwijkse professor R. Andeweg, hoogleraar politieke wetenschappen in Leiden, ziet na bestudering van de enquê teresultaten nog maar één uitweg voor de Noordwijkse politiek. De partijen doen er volgens hem goed aan om hun kandida tenlijsten voor de komende gemeente raadsverkiezingen radicaal te vernieuwen. „Dat is één van de weinige mogelijkheden voor de Noordwijkse politiek om uit dit moeras te komen. Schoon schip maken", aldus Andeweg. De Noordwijkse gemeenteraadsleden kunnen zich het gebrek aan vertrouwen wel voorstellen. Geconfronteerd met de enquêteresultaten vintien alle partijen dat het eens uit moet zijn met het openlijke geruzie. „Wij hebben het aan onszelf te danken. En we zullen er met z'n allen wat aan moeten doen", klinkt het uit bijna alle kelen. Pagina 15: Politiek schrikt niet van en quête Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.ni. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92.05) l automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 N» GERTJAN VAN GEEN Bgionale amateurclubs voe- niets voor een eventuele notieregeling naar de eerste sie via een klasse van onaf- kelijken. Het zaterdag ge- ienteerde Bedrijfstakonder- 1 Betaald Voetbal bespreekt mogelijkheid. Gisteravond ïderden de 84 hoofdklassers Nederland in Zeist over dit port. langer is sprake van de op- Qiting van een klasse van on- mkelijken (met daarin zater- en zondagclubs), die bo de huidige hoofdklasses en ït onder de eerste divisie it. De bollenstreekclubs zit- echter niet te wachten op nieuwe competitieopzet. Eigenlijk is er weinig op tafel imen", zei Katwijk-voorzit- Gerrit de Best vanmorgen. een heel verhaal ver- fit. De trend is dat zondag- is veranderingen willen en de zaterdagclubs niet. Op dit moment zitten wij niet te wach ten op promotie naar de eerste divisie." Ook UVS-voorzitter Bart van Leeuwen werd niet veel wijzer gisteren. „Feitelijk was het al leen een 'hearing', waarin wat informatie werd gegeven. Er is een werkgroep opgericht, die het een en ander moet onder zoeken. Ik voel wel voor een mix van zaterdag en zondag clubs. Maar laten we reëel zijn, de bollenstreekclubs willen bij elkaar blijven en die hebben een vrij sterke positie." Van Leeuwen ziet de klasse van onafhankelijken niet snel van de grond komen. „De me ningen zijn verdeeld. Er is abso luut geen eensgezindheid en er zijn te veel praktische proble men." Pagina 19: Hoofdklassers moe ten vanaf 2000 kunnen pro moveren. hthavens in België zijn op tvarende wijze bezig ge- ikers van Schiphol als klant nen te halen. In een brief dt de Waalse deelregering luchtvaartmaatschappijen op termijn 's nachts niet er op Schiphol mogen star- of landen, van harte welkom lop de luchthavens van Luik Charloi. fervoerders van luchtvracht, ir ook chartermaatschappij nsavia hebben de afgelopen jen een dergelijke brief ont- igen. Martinair is (nog) niet laderd. „Maar de inhoud van brief is ons bekend", aldus orvoerder Udo Buys. „Er rt heel direct naar de jong- ontwikkelingen rondom liphol verwezen. Voor Mar- lir is dit echter geen oplos- g. Daarvoor zijn we te zeer i Schiphol-gebonden be- ransavia was vanmorgen I voor commentaar bereik- ir. Maar de verwachting is de maatschappij de Belgi- ie aanbieding om dezelfde lenen als Martinair naast zich r zal leggen. tan, de branche-organisatie ir de Nederlandse lucht- ihtvervoerders, toonde zich een eerste reactie uitermate elukkig met de wervings- npagne van de Belgen. 11 eerder liet de vereniging ten dat het zonder meer lachts op slot doen van iiphol voor grote lawaaiige Egtuigen een ernstige bedrei- ig vormt voor de toonaange- ide positie van de luchthaven vrachtgebied en voor de ikgelegenheid in de sector, i woordvoerder sprak vorige van een dreigend verlies 1)25.000 banen. gina 3: Coalitie akkoord met latregelen tegen lawaai van biphol Ann Landers Wie te snel praat, loopt de kans iets te zeggen waar hij nog niet over heeft nage dacht. KATWUK. PETER VAN DER HULST ROBBERT MINKHORST Drieëndertig auto's en twee motoren hebben gisteren forse schade opgelopen na een hoosbui in Katwijk. De gemeen telijke parkeergarage aan de Tramstraat liep rond vier uur vol met water, omdat het riool de wateraanvoer niet meer aan kon. Iq korte tijd steeg het hemelwater dat zich vermengde met rioolwater tot zo'n zestig tot zeventig centimeter. Het water, waarin de uitwerpselen ronddreven, liep de auto's binnen en tastte bekleding, elektriciteit en motoren aan. De wagens konden niet meer wor den verwijderd. Over de hoogte van de schade is nog niets bekend. Naast de parkeergarage liepen enkele kelders on der winkels en woningen vol. De brand weer was tot gisteravond laat bezig de kelders leeg te pompen. Het front met zware regen- en on weersbuien en felle windstoten dat gis termiddag en -avond over Nederland trok, luidde het einde in van het warme weer. De buien gingen gepaard met hef tige slagregens en windstoten van soms 100 kilometer per uur. Het verkeer in de avondspits ondervond veel hinder. Rond zes uur stonden er 22 files met een geza menlijke lengte van 130 kilometer. Het bedrijf L'Oreal in Alphen aan den Rijn werd zeer zwaar getroffen door het noodweer. Een flink deel van het dak van het pand aan de Boerhaaveweg bleek niet bestand tegen de hoeveelheid regen. De afwateringsbuizen braken af en vielen door het dak op de werkvloer. De schade is aanzienlijk. Bij Rick's Meu belhome aan de Euromarkt ontstond eveneens waterschade, toen de afvoer niet al het hemelwater kon verwerken. Een deel van de meubels moest in alle haast in veiligheid worden gebracht. De regen leidde niet tot overlast in Leiden, de wind bezorgde sommige mensen wel ongemakken. Op een bouwplaats aan de kop van de Witte Singel waaiden twee hekken op gepar keerde auto's. De politie kreeg ook mel dingen van kapotgewaaide ramen. Uit enquête Leidsch Dagblad blijkt: ALKEMADE MARIETA KROFT Alkemade wil zijn inwoners la ten betalen voor de lokale radio. B en W stellen voor dat er maxi maal één gulden per jaar aan extra omroepbijdrage wordt ge heven. Alkemade is de eerste ge meente in de Leidse regio die deze maatregel neemt. In heel Nederland zijn er inmiddels vijftien gemeenten die de zoge noemde 'lokale opcenten' hef fen. In een aantal plaatsen heeft dat geleid tot bezwaarschriften. Sinds anderhalf jaar mogen gemeenten volgens de Media wet maximaal twee gulden extra omroepbijdrage heffen, om daarmee de financiële positie van de lokale radio te verster ken. Het bestuur van de Alke- madese omroep Heatwave greep de wetswijziging aan om bij de gemeente aan te kloppen. Indien de gemeenteraad in oktober akkoord gaat, vangt de lokale radio tussen de vier- en vijfduizend gulden per jaar. Het verkeer in het centrum van Katwijk ondervond de nodige overlast door enorme regenval. In de Tramstraat moest de brandweer er aan te pas komen om een ondergelopen parkeer- Alkemade. iuistergeld Een Italiaans extraatje bij Persil. Het bestaat uit een prima - en leuke! - ovenwant, die Is versierd met pasta figuurtjes. (In dezelfde kleur als de pastapan die u elders in de winkel kunt kopen.) De ovenwant zit gratis bij elke navulzak Persil Megaperls. Persil Megaperls of Color Megaperls, 1/1/IQ navulzak 1.5 kilo JL&49JrT.T*/ Nu met leuke Italiaanse ovenwant (ter waarde van 5.95) gratis. week alleen bij Albert Heijn. bosch 'machtsdronken'. „De president dwingt mij tot slikken of stikken en heeft met mijn ontslag gekozen voor het machtsmiddel." De Bouterse-affaire zorgt in Nederland intussen voor toene mende kritiek op de D66-minis- ters Van Mierlo (buitenlandse zaken) en Sorgdrager (justitie). Gisteren werd bekend dat de Braziliaanse politie wel degelijk bereid zou zijn geweest de Suri naamse ex-legerleider te arres teren. Vanavond houdt de Tweede Kamer een spoeddebat over het politiek omstreden be sluit de ex-legerleider niet aan te houden. Pagina 2: Justitie is getreuzel van 'Bu- Za' beu 'Sommige Surinamers zeg gen liever dat ze uit India ko men' Brandstichting in Turkse supermarkt ARNHEM ANP Onbekenden hebben vanoch tend rond twee uur brand ge sticht in een Turkse supermarkt aan het Onder de Linden in de Arnhemse wijk Klarendal. Ook beschilderden zij de ramen met hakenkruizen. De Arnhemse politie sluit een racistische aanslag niet uit, maar laat ook alle andere moge lijkheden open. „We hebben de laatste tijd al zoveel aanslagen gehad die racistisch leken maar achteraf iets heel anders waren. Bijvoorbeeld de molotov-cock- tails bij het asielzoekerscentrum in De Steeg. Ook deze brand stichting kan wel weer een heel andere achtergrond hebben", aldus politiewoordvoerder J. Koehorst. De brandweer heeft de ramen van de supermarkt dichtgespij kerd. Over de schade kon de Arnhemse brandweer vanoch tend nog niets zeggen. Het pand lijkt niet verloren. De politie stelt een nader technisch onderzoek in, maar heeft bij een eerste verkenning al verschillende brandhaarden gevonden. Er zal vandaag onder andere ook een buurtonderzoek worden gehouden. De regering-Wijdenbosch heeft gisteren haar meerder heid in het parlement verloren, nadat drie coalitiepartij en hun ministers terugtrokken uit de regering. Na de BVD van de ontslagen minister van financiën Atta Mun- gra, stapten ook de kleine regeringspartijen HPP en PVF op. raadt de KTPI zich nog op haar positie, terwijl de kleine OPDA in de coalitie blijft, aldus Mun- PARAMARIBO ANP-GPD Mungra, voorzitter van de twee de regeringspartij BVD (Basis partij voor Vernieuwing en De mocratie), werd gisteren ontsla gen door president Wijden bosch, na overleg met adviseur van staat Desi Bouterse. Daarna stapte de BVD (vier ministers, vijf parlementsleden) uit de co alitie. Vervolgens trokken de HPP en de PVF elk hun minister terug. Daardoor heeft de regering- Wijdenbosch nog slechts de steun van 22 van de 51 afge vaardigden in de Nationale As- semblée, het parlement. Van de overige regeringspartijen be- gra. Wijdenbosch verklaarde dat de relatie met Mungra 'uitzicht loos' was geworden. Die zou zich schuldig hebben gemaakt aan 'schending van de eenheid van het regeringsbeleid naar buiten toe'. Mungra zei gisteren dat hij al maanden een groot meningsverschil met de presi dent had over het door Wijden bosch gewenste beleid, dat vol gens Mungra monetaire finan ciering in de hand werkt. Als Wijdenbosch hem niet had ont slagen, was hij waarschijnlijk zelf opgestapt, zei hij. President Wijdenbosch in Paramaribo, waar werd besloten tot het ont slag van minister van financiën Mungra. foto anp Raymond rutting Onduidelijk is of het vertrek van Mungra verband houdt met de Bouterse-affaire. Volgens de Volkskrant en Trouw van van daag zouden uitlatingen van Mungra over de kwestie aanlei ding zijn geweest voor het ont slag. Volgens Mungra is Wijden-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1