Leiden Regio Bond dreigt club eruit te knikkeren itatige zwaan op ifstand bestuurd 'Daar in dat kleine café aan de haven' De ramen sprongen er net een enorme klap uit' Solarent kritiseert onderzoek huidarts Krekels )e Zwaluw bouwt zes okalen in Stevenshof Dolle hond bijt drie kinderen Leidse Albatrossen terug op nest Opslagruimte atletiekbaan uitgebrand AANDAG 25 AUGUSTUS 1997 hans jacobs, 071 -5: 7 -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Tunnel yf Een gegraven tun- I Z nel van 15 kilome ter voor de HSL is net zo duur als een geboorde tunnel van 7,5 kilometer. Appartementen /t Projectontwikkelaar I J Den Boer uit Mont- foort wil op de scheeps werf in Hoogmade appar tementen bouwen. )en caroline van overbeeke herrie is niet bevordelijk or de orde in de klas. Het ge- eun is zelfs binnen te voelen, kinderen vinden het in elk cal reuze interessant. Maar ecteur A. Lankhout van de idse basisschool De Zwaluw de Stevenshof baalt ervan dat uitgerekend nu zijn begon- ,e n met heien. „Dat had beter de vakantie kunnen gebeu- Maar blij met onze zes fuwe lokalen ben ik wel." protestants-christelijke sisschool De Zwaluw is met 0 leerlingen een van de snelst Je jeiende scholen in Leiden, is dan ook vrij uniek dat basisschool er in één klap 5 lokalen bij krijgt. Die lokalen in irden de komende weken ge- a uwd bij de dependance aan ii Mary Zeldenrustweg. „We lo orden donderdagochtend dat zouden beginnen", zegt ,1 nkhorst. „En we hebben hals- erkop iets in elkaar gezet om met de kinderen te vieren." 'f Vrijdagmiddag mochten het igste en het oudste kind van Zwaluw met een grote ha- een eigen 'heipaal' de jnd inslaan. Op de paal staan namen van alle schoolkinde- i geschreven en het slaan ge urde onder het zingen van inderhaast geschreven 8 juwlied'. Na afloop was er, tot af)te tevredenheid van de leer- gen, vuurwerk en ijs. In oktober moeten de zes lo kalen klaar zijn. Dan is er in het schoolgebouw ruimte voor vier kleutergroepen en de andere tot en met groep acht. Ook bij de hoofdvestiging aan de Antoinet te Kleynstraat zijn alle groepen ondergebracht. „Dat is dan voor het eerst in ons Zwaluwbe- staan", zegt Lankhout. „Dit is een kinderrijke wijk. We zijn blijkbaar polupair want er zijn nog drie scholen in de wijk. Hoewel we protestants- christelijk zijn, kiest 80 procent van de ouders voor ons uit niet- kerkelijke motieven. Ze vinden De Zwaluw een goede school met een enthousiast team leer krachten, zo blijkt uit gesprek ken die we hebben gevoerd." Zes lokalen is niet voldoende met het oog op de toekomst, zegt Lankhout. „Als we rekening houden met de norm voor klei nere klassen met maximaal 28 kinderen, zouden we er nóg acht lokalen bij moeten hebben. Maar daarvoor is geen geld. Vo rig jaar hadden we een groep acht met 42 en een met 41 kin deren. Dat is wel erg veel. We hebben wel de kleutergroepen kleiner gemaakt. Maar veel meer mogelijkheden zijn er niet. We hebben nauwelijks op slagruimte en waar ik ouders moet ontvangen weet ik ook niet. De staatssecretaris zegt steeds dat we 'creatief moeten zijn'. Dat proberen we dan maar. Maar eens houdt het op." ,1 )en tycho hoff «volg van voorpagina statige zwaan baant zich erdagmiddag rustig een weg het water aan de Beesten- r,i trkt. Het beest lijkt zich nau- üjks te bekommeren om de JU;nsen op de wal, die hem :h met de nodige aandacht Igen. Dan, ineens, draait hij sl nek een halve slag en de schouwer weet zich gefopt, zwaan blijkt niet van vlees bloed, maar zit vol elektroni- en wordt van afstand be- 1 lurd. „Kijk, dat is er ook een", [t André Ros van de Haagse idelboot Club (HMBC) trots. (u Dp uitnodiging van het Leidse a )delbouwmuseum probeert HMBC, samen met andere bbyisten, het winkelend pu- ek beter bekend te maken et it de miniatuur-wereld. „De 26 tnsen denken daarbij vaak al- n aan elektrische treintjes, 1 >ar we willen laten zien dat er ïl meer bestaat", zegt Boude- jn Leeuwenburgh, bestuurslid het Modelbouwmuseum. Bovendien dient de demon- a atie ook nog een praktisch el. De gemeente vraagt voor huisvesting van het museum het oude pand van de Zee- irtschool - een dermate hoge ur, dat het voortbestaan in raar komt. „Het liefst blijven in Leiden, maar als het niet anders kan moeten we maar verhuizen", verzucht Leeuwen burgh. „Het modelbouwen is onderdeel van de volkscultuur, dat trekt toch een ander soort publiek dan de reguliere musea. In het eerste jaar kwamen er elf duizend bezoekers, en dat was boven verwachting. Daarom willen we hiermee ook een sig naal aan de gemeente geven." In samenspraak met de win keliersvereniging, die het plein van de Beestenmarkt graag wat levendiger ziet, kregen de mo- del-liefhebbers mede hierom de gelegenheid hun kunsten te ver tonen. Dat de hobby meer be helst dan rondrijdende treintjes werd allengs duidelijk. Vracht wagens, olietankers, driemas ters en eenden; als het beweegt, kan het ook bewogen worden, lijkt de gedachte. „In principe kunnen we alles realiseren", zegt André Ros, „Van het bedie nen van de zeilen tot het bestu ren van waterkanonnen en vuurwerk". Niet alles lijkt echter mogelijk. De Boeing-747 'op schaal', pronkstuk van het Modelbouw museum, mag de lucht niet in. Leeuwenburgh: „Het ding is een paar meter lang en kan ge woon vliegen. Maar volgens de officiële richüijpen moet er een echte piloot in zitten en dat gaat natuurlijk niet." Drukte onder de korf. Om de situatie goed in te schatten maakt een van de spelers zijn bril schoon. foto loek zuyderduin G-korfbal bij Sporting Trigon leiden herman joustra Hoe maak je reclame voor G- korfbal, korfbal voor verstande lijk gehandicapten? Nou, met een demonstratiewedstrijd bij voorbeeld tussen de teams van KOAG uit Krimpen aan den IJs- sel en Thor uit Rotterdam. En door een bandje van verstan delijk gehandicapten langs de kant te zetten. Dat doet korf balvereniging Sporting Trigon tenminste deze zaterdag, met een open dag op het sportpark aan de Zoeterwoudse Singel. G-voetbal, voetbal voor ver standelijk gehandicapten, is al jaren lang een begrip in Neder land. Nu is het de beurt aan G- korfbal! En daar beginnen ze dan, KOAG en Thor, in hun titanen strijd van een half uur. „Zet vast hè, Jer. Tjeerdspringen. „Kleine stukjes, kleine stuk jes. Partij „Mooie actie." „Olé, olé-olé-olé, we are the champions, we are the cham pions." „Effe rustig gooien. „Dat is het." „Lopen, lopen, lopen." „Deze kant." „Naar Michiel. „OioioL" „Hand in hand kameraden, hand in hand, voor Feyenoord één." „Hè, ik sta bij je." „Ööööh." „Shit." „Pakkum, pakkum." „Jaaaaah!" „Deze kant, deze kant. „Nederland die heeft die bal, die mooie bal van goud." „Hou vast." „Sonja, ik sta vrij." „Ja, maar Michiel ook. „Opletten.' „Springen, Tjeerd." „Hup Holland hup, laat de leeuw niet in zijn hempie staan." .Aaaaai." Kom op hè, je kan het. „Jaaaah." „Okay, Jeroen." Handen omhoog. Afgelopen! De eindstand 2-2, niet bepaald een korfbaluitslag. Maar verder verschilt G-korfbal hoegenaamd niets van het re guliere korfbal. Of het moest de sfeer langs de kant zijn. Wedstrijden „Er zijn al veertien G-teams in Nederland", zegt Aurelia Eysbach na afloop van de open dag. Zij is een jaar of twee gele den door het bestuur gevraagd het G-korfbal bij Trigon leven in te blazen. „Die teams spelen toernooien en vriendschappe lijke wedstrijden. En jaarlijks is er het Nederlands kampioen schap." En, krijgt Trigon een eigen G- team? „Dat zit er dik in. Er heb ben zich elf mensen opgegeven voor de trainingen die volgen de maand beginnen. Vier van hen weten al zeker dat ze wil len gaan korfballen. En een team telt acht mensen, dus..." Problemen voor Wandelkring Leiden De Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding (KNBLO) heeft de Wandelkring Leiden en om streken gedreigd met administratieve opheffing, als die club zijn leven niet betert. In de praktijk zou dat beteke nen dat de wandelvereniging uit de bestanden van de KNBLO, de overkoepelende organisatie van wandelvere nigingen, wordt gewist. De reden voor het dreigement is dat de kring zich volgens de bond al al sinds jaar en dag niet meer houdt aan de statuten. leiden herman joustra De bond vindt het onaanvaard baar dat de Wandelkring Leiden al jaren geen algemene leden vergadering meer heeft uitge schreven. Als ik de statuten erop na sla dan lees ik dat een wandelvere niging binnen zes maanden na afloop van een kalenderjaar een algemene ledenvergadering dient te houden", zegt woord voerder E. Karsten. Belangrijk „De bond vindt dat niet voor niets belangrijk, als bond ben je toch verantwoordelijk voor al je leden. Wij willen graag dat de mensen die contributie betalen, weten wat er met het geld ge beurt." Dat is niet het enige, de leden kunnen daarom niet zelf hun bestuursleden kiezen en ze kunnen geen invloed uitoefe nen op het beleid. Karsten: „We hebben de leden nu allemaal persoonlijk een brief gestuurd waarin we ze vragen het be stuur ter verantwoording te roe pen." Volgens de KNBLO is de kring al een paar keer gewaarschuwd een algemene ledenvergadering te houden, maar de waarschu wingen zijn steeds in de wind „We hebben ze aangeboden een accommodatie te regelen. We hebben ze aangeboden de berichtgeving naar de leden te verzorgen. We hebben ze aan geboden de financiële rapporta ge te verzorgen. En we hebben ze aangeboden te zoeken naar bestuursleden, want voorzover ik weet is het bestuur niet com pleet. Maar op al onze voorstel len is niet gereageerd." De Wandelkring Leiden heeft nu tot 15 september de tijd ge kregen een algemene ledenver gadering uit te schrijven. Ge beurt dat niet, dan stelt de bond in een eigen algemene leden vergadering voor de vereniging eruit te knikkeren. Niet wakker Secretaris J. Woordes van de Wandelkring Leiden en omstre ken zegt niet wakker te liggen van het voornemen van de bond. „Algemene ledenverga dering? Wij bepalen als bestuur of die worden gehouden en nie mand anders. En onze individu ele leden staan achter ons. Bo vendien, opheffen is juridisch niet mogelijk. De wandeltoch ten gaan gewoon door." „Dat klopt", is de reactie van Karsten. „De wandeltochten zullen dan gewoon doorgaan. Alleen is de Wandelkring dan een lege dop, om het zo maar eens te zeggen. Een vereniging die niet bij de bond is aangeslo ten." Een dolle hond hield vrijdag avond flink huis bij de Leidse Damlaan. De hond beet een 6- jarige jongetje dat met twee jongere vriendjes in de tuin aan het spelen was. De moeder van de jongen probeerde de hond weg te jagen door hem te schoppen en te slaan. Deze beet vervolgens de twee andere kinderen in de rug en zij. De drie kinderen moesten, nadat de hond was weggejaagd, worden overgebracht naar het AZL. De eigenaar heeft de hond laten inslapen. >en timoteus waarsenburg it een ongeluk in een klein ft ekje kan zitten, bleek vrijdag- p ond weer eens. Een omgeval- i kaars zorgde ervoor dat een iisjesstudentenhuis aan de .1 oenesteeg afbrandde. Ge- flfnden vielen er niet, maar •rlopig is het huis onbe- onbaar en moeten de be- önsters op zoek naar vervan- nde woonruimte. Zaterdag jjkerde de politie het huis af Bi plundering te voorkomen, kond half twaalf liep ik door Groenesteeg. Plotseling ren- een meisje in paniek het huis Imet het verhaal dat er brand Met een andere toevallige Orbijganger gingen we direct ar binnen, terwijl een over- Urman het alarmnummer aaide. We wilden kijken of er meer mensen in huis wa- maar door het vuur konden de tweede verdieping niet Eer bereiken. Er was een 'orme rookontwikkeling en we nesten naar buiten", vertelt Malbroek. toevallig liep hij net langs het is toen het vuurdrama zich 'peelde. „Vervolgens drukte ik op* alle bellen en ben de buren gaan waarschuwen. Die andere jongen stond op het andere buurhuis te bonzen. Doordat de hele steeg echter gevuld was met rook, zagen de omstanders aan mijn kant niet dat hij stond te bonzen. Hierdoor ontstond lichte paniek. Men dacht dat er nog mensen in het pand waren. Op dat moment sprongen de ramen er met een klap uit en schoot er ook een blauwe steek vlam uit het pand. Ik vermoed dat dat de geiser was.'1' Op het moment van de brand was er slechts één meisje in het pand aanwezig. De negen overi ge bewoners waren niet thuis. Toen de telefoon ging, haastte de studente zich naar de gang om op te nemen. Door het openslingeren van haar kamer deur, moet een brandende kaars omgevallen zijn. De ka mer van het meisje is volledig uitgebrand, evenals enkele aan grenzende kamers. De tweede verdieping is weliswaar in tact gebleven, maar niet meer be woonbaar door water- en rook schade. Twee andere bewoon sters waren op het moment van de brand op Quintus in verband met hun ontgroening. Zij heb ben noodgedwongen daar de nacht doorgebracht. Na enkele minuten arriveerde de brand weer, die het vuur vrij snel on der controle had. „Een goede bekende van mij woonde tot twee maanden gele den in dat huis. Ik heb haar ge beld om telefoonnummers van de andere bewoonsters te krij gen. Sommigen zaten bij hun vriendje of waren aan het werk. Vervolgens heb ik voor zover mogelijk iedereen ingelicht over de brand," aldus Walbroek, die al een keer eerder iets soortge lijks meemaakte. Vijf jaar gele den was hij getuige van een brand in een'studentenhuis op de Hogewoerd. Walbroek: „Ge lukkig vielen er ook toen geen gewonden. Maar het blijft een drama voor die meisjes. Stu denten hebben nu eenmaal vaak hun hele hebben en hou den op hun kamer staan. En dat is door zo'n ongeluk in een klap weg. Zaterdag kwam ik het on gelukkige meisje in de stad te gen. Ze had helemaal niets meer." Het meisje zelf was niet voor commentaar bereikbaar. leiden Het zijn sloepjes en ze heten Albatros. Maar liefst veertig van deze,scheepjes voeren zondag over de Leidse grachten en de Kaag. Boten bouwer B. Pel organiseerde de tocht om te vieren dat hij precies één jaar geleden jachtwerf Albatros heeft overgenomen. Volgend jaar keren de Albatrossen terug. foto mark lamers Leidenaar steekt plaatsgenoot met schroevendraaier Een korte vechtpartij in een woning aan de Anna van Burenhof had grote gevol gen kunnen hebben. Een 32-jarige Leidenaar ging op de vuist met een 34-jarige stadsgenoot. Deze stak de jongere Leidenaar met een schroevendraaier in de nek. Het slachtoffer kon ter plek ke aan zijn verwondingen worden behandeld; de da der is aangehouden. Een opslagruimte bij de atle tiekbaan aan de Antonie Duycklaan is gisteren in vlam men opgegaan. Het vuur werd aangestoken door twee onbe kend gebleven jongens. Door de brand ging onder meer een du re springmat verloren. De poli tie stelt een onderzoek in. leiden herman joustra vervolg van voorpagina De reactie van Henk van der Tuin laat aan duidelijkheid niets te wensen over: „Dat is nog eens goed nieuws." Het be richt dat twee Engelse onderzoekers het verband tussen huidkanker en ultravio lette straling in twijfel trekken, komt de eigenaar van het Leidse zonnenbank- centrum Solarent goed uit. Net als hun uitspraak dat dermatologen vanwege hun banden met de farmaceutische in dustrie de vrees voor huidkanker aan wakkeren. „Inderdaad, ze moeten eens ophouden met paniekzaaien." Van der Tuin stuurde recent - nog voor de bekendmaking van de resultaten van het Engelse onderzoek - dermatolo- ge G. Krekels van het Academisch Zie kenhuis Maastricht een brief, met als strekking: compleet veilig bruin worden bestaat niet, maar verantwoord zonnen wel. Ook onder de zonnebank, daarom is het onzin dat alle bruiningscentra ge sloten moeten worden. Van der Tuin reageert daarmee op de uitspraken die Krekels vorige maand deed naar aanleiding van de resultaten van haar promotieonderzoek naar zon nebaden. Haar belangrijkste uitspraak luidt dat kunstmatig zonnen èn natuur lijk zonnen blijvende genetische schade en daarmee huidkanker veroorzaken. En dat hoeft echt niet per se, vindt Van der Tuin. Er zijn wel degelijk zonnestudio's die op verantwoorde wijze te werk gaan, zegt hij. Samen met enkele collega's richtte Van der Tuin in 1994 de organisatie Sa- nezo (Stichting Algemene Nederlandse Erkende Zonnestudio's) op, een organi satie die onder meer tot doel heeft de zonnebankbranche te promoten. Verder 'erkent' Sanezo alleen zonnestudio's die aan strenge kwaliteitseisen voldoen. Zo dienen de medewerkers van de studio's de klanten individueel te begeleiden en voor elk een programma samen te stel len waarin rekening wordt gehouden met het huidtype en de gewenning van de huid aan straling. Ook aan de appara tuur en hygiëne worden strenge eisen gesteld, zo schrijft Van der Tuin. „Het is erg aanvallend om alle zonne bankstudio's over één kam te scheren, want door dit soort paniek-artikelen komt de hele branche in een kwaad dag licht te staan. Terwijl met de komst van het tropische weer van de afgelopen da gen hele volksstammen op onverant- woordde wijze htm huid aan het slopen zijn door onbeperkt op het strand in de volle zon te gaan liggen." Sluiting van alle zonnestudio's lost volgens hem dan ook niets op. „Zolang er vraag is naar een bruine tint, zullen mensen daarnaar op zoek zijn. Als er geen studio meer is, dan maar in de eni ge echte brandende zon. En ik hoef u niet te vertellen wat daarvan de gevolgen zijn." Beter is het, zo besluit Van der Tuin, de handen ineen te slaan. „Eigenlijk zou ik graag zien dat alle vakkundige betrok kenen (de professionele zonnestudio's, de medische wereld en dermatologen) gezamenlijk hun inspanningen richten op verantwoord zongedrag."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9