Bezoekers blij met nieuwe circusplek Taptoe Katwijk '97: zweten als otters Lowlands steeds meer polder-kermis Cultuur Kunst Programmering Jazz Festival Noord wijk kan wat spannender AANDAG 25 AUGUSTUS 1997 chef jan rijsdam, 071 -5356444 ;D Oasis breekt alle records inden De nieuwe cd van de Britse popgroep Oasis, Be Here low, heeft zich bovenaan de Britse cd-top 30 genesteld. Tot lusver zijn naar schatting een miljoen exemplaren verkocht, iaardoor het de snelst verkopende plaat uit de Britse geschiede- j. us is. Op de eerste verkoopdag, donderdag, zijn er al meer dan I50.000 exemplaren van de nieuwe Oasis-cd verkocht, hetgeen |e groep meteen een platinum plaat opleverde. Daarmee bra- en zij het record van Michael Jacksons plaat 'Bad' uit 1987, die ij. ip de eerste dag een verkoop van tegen de 350.000 platen haal- |e. In totaal zijn van de eerste twee Oasis-cd's meer dan twintig u iiiljoen exemplaren verkocht. Srunberg en Meijsing gastschrijver lij msterdam Amon Grunberg zal deze winter aan de University il lollege of London colleges verzorgen over Nederlandse litera- 19 uur. Doeschka Meijsing gaat in de herfst met hetzelfde doel iaar de Freie Universitat Berlin. De zogenoemde gastschrijver- p chappen zijn een initiatief van het Nederlands Literair Produk- u! ie- en Vertalingenfonds en het ministerie van de Vlaamse Ge- A neenschap. Het uitzenden van schrijvers gebeurt al sinds 1993. aj li les jaar voor diefstal De Schreeuw «ioDe Noorse ex-voetballer Paal Enger is in hoger beroep «roordeeld tot zes jaar cel voor de diefstal van het schilderij 'De Ichreeuw' van de Noorse schilder Edvard Munch. Paal Enger - ial in 1994 het beroemde doek uit het Nationale Museum van )slo. De oud-voetballer van de Oslose ploeg Vaalerengen was tot zes jaar veroordeeld, maar de openbaar lanklager vond die straf te laag en eiste zeven jaar. 'De chreeuw' is in 1893 door Edvard Munch (1863-1944) geschil- 111 lerd. Het is zijn bekendste werk. i Ted Brandsen artistiek directeur il «TH» De Nederlandse oud-danser en choreograaf Ted Brand- I, en wordt de nieuwe artistiek directeur van het West Australian lallet in Perth. Het is het oudste van de drie Australische ballet- s pzelschappen en zal volgend jaar zijn 45-jarig bestaan vieren, i )e 38-jarige Brandsen danste van 1981 tot 1991 bij het Nationa- e, eBallet, daarna ging hij zich wijden aan de choreografie. lechten Hollywood-films in aanbieding Q musDe rechten van honderden Hollywood-films die in het erleden zijn verworven door de Franse staatsbank Crédit Lyon- lais, komen in de aanbieding. Tot de collectie behoren kassuc- 'ssen als 'The Graduate', 'Platoon' en When Harry met Sally', ferwacht wordt dat zich zeker twintig belangstellenden zullen uelden. Tot de mogelijke kandidaten behoort Philips-dochter olyGram. Jirecteur NNO stapt op aoNiNGENDirecteur A. Verberne neemt om gezondheidsrede- len afscheid van het Noord Nederlands OrkesuH. van der leer, eerder algemeen directeur van het Residentie Orkest, seemt hem vanaf 1 september voor een jaar waar. Daarna moet reen definitieve opvolger worden aangesteld. Het NNO heeft en roerige periode achter de rug. Chef-dirigent Hanz Drewanz erdween omdat hij zijn vele werkzaamheden niet kon combi ieren. Er waren echter ook orkestleden die zich niet door hem geïnspireerd' voelden. Victor Liberman volgde Drewanz op. Cirque Plume: een belevenis van de eerste orde LEIDEN CEES VAN HOORE Het Franse Cirque Plume heeft in het afgelopen weekein de de grijze loper uitgelegd voor het Leidse publiek. Niet op het terrein van de Groenoordhallen, zoals gebruikelijk bij circussen, maar in de lommerrijke omgeving van het Gorlaeus-laboratorium, nabij de Wassenaarseweg. Het publiek was gisteravond geenzins teleurgesteld door de wisseling van locatie. Evenementen-ambtenaar Aad van der Luit: „Circussen horen in boerendorpen op een gras veld te staan. Sla Dik Trom er maar op na. Nou, dat gras is hier in ruimte mate voorradig." de verandering eens geen ka melen of lama's in een kooi, maar heren in driedelig pak, zoals een dame op leeftijd het uitdrukte. Niet genoeg kan worden ge zegd hoe intrigerend en hart verwarmend de voorstelling van Cirque Plume is. Alles wat je maar aan Europese cultuur kunt bedenken, is hier omge smolten tot puur goud", zo rea geerde een van de toeschou wers achteraf. De muziek herin nert aan het beste werk van Kurt Weill en de aankleding en de kleurige acts bezorgen je een 'trip', waarbij 'Lucy in the Sky with Diamonds' verbleekt. De dorpsfanfare die met Net als deze Arnold Schwarze negger van de gemeente Lei den, waren alle bezoekers van het circus gisteravond enthou siast over de plek „Dit is een schot in de roos van de ge meente. Het past perfect in de optie om dit gebied, met het natuurhistorisch museum, bij het centrum van de stad te be trekken. Heel goed, aldus een bezoeker." Op een met traliehekken af gezet terrasje stonden em- ployé's van de Rabo-bank, de sponsor van dit festijn, voor de aanvang van de voorstelling te nippen van een drankje. Voor mijnwerkerslampen op het voorhoofd in het donker komt aanbassen en zo de voorstelling opent, bezorgt je dat specifieke gevoel dat de dichteres Vasalis eens heeft getypeerd met de versregel: 'Ik voelde me be droefd en goed.' De manier waarop een van de artiesten kijkt naar de kunsten van haar koorddansende collega is zo ontroerend-betrokken; alsof er ook voor haar iets wordt opge voerd dat ze maar niet kan gelo ven. Het schimmenspel van de clown, uit wie opeens een mooie, jonge vrouw verrijst die hem omhelst, is te mooi voor woorden. De fietsacrobaat met zijn Aardige, lange baard en zijn vervaarlijke, koolzwarte ogen, brengt je naar de tijd van de stomme film, waarin zwaarlijvi ge woestelingen met een hoge hoed op Charlie Chaplin tracht ten te wurgen. Kortom: een be levenis van de eerste orde. Wie het leven weer even wil bekijken zoals hij het als kind door een kaleidoscoop heeft ge zien, wie nog in dromen gelooft, zou ik willen aanraden: gaat dat zien, gaat dat zien! Prijs Total Touch De Nederlandse band Total Touch heeft de eerste prijs ge wonnen tijdens een popfestival in het Poolse Gdansk. Broer en zus Oosterhuis, die de spil van de formatie vormen, kunnen op deze manier 20.000 dollar tege moet zien, aldus hun manager. Het zogenoemde Sopot Festival bestaat al jaren en zorgt ervoor dat jaarlijks uit vijftien Europese landen bands naar Polen ko men om daar op te treden. RECENSIE KEN VOS Kert: Internationaal Jazz Festival ordwijk Gezien: 23/8, Hotel Oranje en Boulevard Hotel, Noordwijk. verandert kennelijk niet al te el in cultureel Noordwijk. De ogrammering is nog altijd Ir ddeLijk herkenbaar in handen li n de Leidse Stichting Key- wi Jazz Festival. Die mikt nog :eds op hetzelfde publiek als ht jaar geleden toen het eer festival georganiseerd werd. bezoekers lopen er nu iets eer ontspannen bij dan toen, de programmering heeft zich- ik langzaam verbeterd van ge- akzuchtig braderie-niveau ar niet altijd geheel voor de nd liggende keuzes tussen ide stijl en popjazz. En keuze is er dit jaar genoeg, al zal dat et gelegen hebben aan de te bluesbands, The Bluesai rs en Gina's Band of Blues, ft enthousiasme van de musi- en de vlotte communicatie et het publiek konden niet rhullen dat subtiliteit en origi- iliteit ver te zoeken waren. - "oral de zangeres en zanger in deze blues-rockformaties ekten de indjruk nooit zichzelf een bandje te hebben ge- ford. De enige lichtpuntjes in tze muzikale duisternis waren toetsenspelers die beiden, in slaagden om het sleetse re- srtoire enig leven in te blazen for speelse verwijzingen naar e genres. avond werd nogal tam in zet door het Gipsy Swing nintet dat ingetogen het geijk- zigeunerjazz bracht met veel wijzingen naar andere amu- mentsmuziek. Techniek heb- tn de heren kennelijk genoeg huis, nu moeten ze eens in fraad om meer spanning in de «entatie te brengen. The hek Dogs wisten daarna in de- !lfde zaal binnen enkele mo- 'nten de aandacht van het "bliek voor zich op te eisen •t het meest gevarieerde en best gearrangeerde muziek "i het festival. Het Amerikaan zestal, voor de tweede keer in "ordwijk, speelt met veel ver en humor een aanstekelijk ingsel van verschillende soor-' i oude stijl die op natuurlijke 'jze aan modernere vormen in jazz en andere muziek wor- ;n gekoppeld. Niets voor pu iten dus, maar dit is de enige 'Re om de zogenaamde dixie- nd nieuw leven in te blazen, band heeft een uitstekend valkenburg arjan van puk Twee streng ogende militairen houden de wacht bij de ingang van vliegbasis Valkenburg, waar afgelopen zaterdagavond de Taptoe Katwijk '97 werd gehou den. Na elke auto of fiets die het tweetal passeert, gaan de slag bomen dicht en richt de aan dacht van de 'defensie-ambte naren' zich op het volgende voertuig. Wie niet al van verre met de groene toegangskaart wappert, wordt gesommeerd onmiddellijk rechtsomkeert te maken, want ongeïdentificeerde individuen zijn op een militair object even welkom als Castro in Washington. De militairen hebben de han den vol aan hun taak. De laatste van de drieduizend kaarten hadden zaterdagochtend hun weg naar een koper gevonden, zodat de mariniers zeker veertig volle auto's moesten terugstu ren. „Maar met die mensen hoef je geen medelijden te heb ben", bromt de ene marinier, „want in de hangar is het nu bloedje heet. Ik zou er zelf voor geen goud willen zitten." Inderdaad heeft de taptoe met deze hitte iets weg van zelf kastijding, vooral voor de deel nemers. Zeker als een bontmuts deel van het uniform uitmaakt, wat bijvoorbeeld bij het Sassen- heimse Adest Musica het geval is. De leden van de band zweten als otters en de blazers zien knalrood. Maar op het optreden heeft dat alles geen effect. De muziek klinkt net zo zuiver als anders en de muzikanten lopen feilloos in de maat, zoals je dat mag verwachten van een band, die zich vice-wereldkampioen op het onderdeel mars mag In schrijnend contrast tot het modelwerk van Adest Musica staat het marcheren van de le den van de 'Napoleontische As sociatie der Nederlanden', een genootschap dat zich ten doel heeft gesteld de militaire ge schiedenis van rond 1815 tot le ven te brengen. De uit wagge lende, pruimtabak kauwende associatie speelt in de hangar een kleine oorlog na, compleet met geweren en een schietend kanon. Dat laatste leidt tot op getrokken wenkbrauwen bij een hoge defensie-piet die het ge- sclfiet in zijn hangar niet echt op prijs kan stellen. Als de kruitdampen zijn op getrokken, maakt Katwijks mu zikale ambassadeur, de Christe lijke drum- showfanfare Door Vriendschap Sterk, trots zijn op wachting. Trots, omdat zowel de junioren als de senioren van daag voor het eerst hun nieuwe uniform aan het publiek tonen. Twee jaar lang heeft de band naar dit moment toegewerkt. De nieuwe uitdossing mag er dan ook zijn: junioren spelen voortaan in zwarte broeken met rode jassen, terwijl de senioren in groen gekleed gaan. Op de trommels prijkt het wapen van Katwijk. Om de uniformpresentatie nog meer luister bij te zetten, is ook Katwijks eerste burger, Van Wouwe, op het festijn aanwezig. In een korte speech steekt de burgemeester de loftrompet over 'zijn' fanfare, die hij na mens het gemeentebestuur een 'geweldig compliment' en later ook een gemeentepenning geeft. „DVS is een sterke vereni ging met een sterke leiding", zegt de burgemeester, waarna hij tamboer-maitre Arie van Duin 'het zwaard behorend bij de rang van kapitein' overhan digt. Die neemt het geschenk stralend in ontvangst, waarna de band nog een staaltje van zijn kunnen ten beste geeft. Uitstekende muziek Skunk Anansie en Pavement Jensens New Orleans Jazzband: technisch niet indrukwekkend. gevoel voor timing en dynamiek en bovenal zeer goede solisten op cornet, trombone en sousa foon die oorspronkelijke dingen weten te doen met trucs van de oude meesters. Een andere verrassing was de stemkwaliteit van Deborah J. Carter die meer door haar tech nische kwaliteiten opviel dan door de gemakzuchtige reper toirekeus van jazz-, pop- en r &b-standards. Deze van oor sprong Amerikaanse zangeres heeft de typische kwaliteiten die we met de zwarte Amerikaanse zangtraditie associëren: zuiver heid, swing en het spiritual-vi brato. Haar band was compe tent, maar een keyboardspeler die het presteert op zijn synthe sizer een melodica-geluid te kiezen, geeft te denken. Stilistisch serieuzere muziek werd gebracht door het kwartet onder leiding van Bob Rigter, de bop-saxofonist die toevallig ook in Noordwijk woont. Het viertal had als vele anderen last van de warmte en moest het boven dien doen met een matige pia- ge sound van Rigter klonk het kwartet minder energiek dan gebruikelijk. Ronduit luste loos was de revival-jazz van de Engelse Cambridge Jazz Com pany onder leiding van zange res Rosie Val. Mede door het mierzoete repertoire leek het er op dat de band tegen zijn zin speelde op een dansavondje van een bejaardensoos. De on beholpen presentatie van Jen sens New Orleans Jazzband uit Denemarken was daarbij verge leken sympathieker, hoewel technisch niet bepaald indruk wekkend. Een mooie climax was het on derdeel van de gelegenheidsfor matie The Boogie train, waarin de drie pianisten (Rob Hoeke, Rob Agerbeek en Jaap Dekker) in een soort estafette doorscho ven langs de klavieren van bei de vleugels. De organisatie kan tevreden terugkijken op een goed bezocht festival, maar een meer evenwichtige programme ring zou haar volgende streven moeten zijn. BIDDINGHUIZEN «JOHN OOMKES Geduldig zit een stelletje jonge ren te wachten op een seintje van de vrouw die van ieder van hen het aura gaat lezen. Het vo lumineuze geluid van twee bands dringt zich op deze plek op het festivalterrein van twee kanten op, maar kennelijk on gehinderd gaat ze in meditatie. 'A Flight to Lowlands Paradise' is in veel opzichten opmerkelijk, maar de 36.000 bezoekers bele ven steeds meer een feestje in plaats van een concert. Het pu bliek wordt compleet dolge draaid in een kermis in de Fle- vop older. Ze zijn er nog wel: goeie, soms zelfs fantastische optre dens tijdens het Lowlands Festi val, maar om een of andere re den lijkt de muziek er minder en minder toe te doen, laat staan dat het niveau van som mige optredens onderwerp van gesprek is. Er wordt door dui zenden nèt zo genoten van een flamboyant gespierde show van Skunk Anansie met de brood magere zangeres Skin als dui- velsbezweerster als van een ka- raoke-show in de tent van een de fast-food leveranciers. Je kunt er de geest van de tijd uit aflezen, maar je moet ook vaststellen dat de rockmuziek op dit evenement muurvast zit en dat terwijl juist Lowlands een reputatie heeft opgebouwd als dè showcase voor de indepen dents onder de platenmaat schappijen. Er vallen uitsteken de shows van Pavement, dEUS en Kula Shaker te noteren, er spelen zich carnavaleske volks feestjes rond de platteland bands Rowwen Hèze en De Heideroosjes af en J. Mascis van metalband Dinosaur Jr. hebben we zelden zo gedreven in de weer gezien als tijdens dit festi val. Maar is het nieuw? Verras send? En laat de elektronica- brigade in de dance-tent (mati ge shows van Headrillaz en Dar ren Emerson) zich ook niet voorspelbaar vastplakken aan de tijdgeest? Op zondagmiddag is het kwik - na een aanvankelijk vochtig ingezet weekeinde - gestegen tot boven de 30 graden als een helikopter het populaire Britse kwartet Blur afzet. Direct daar na betreedt zanger Damian El- barn met frisse tegenzin het po dium van de grote tent. Hij staat stijf van de penicilline; een dag eerder is hij op het Belgische Pukkelpop, net zo'n festival, on deruit gegaan en zijn stem kwijtgeraakt. Elbarn is ondanks de medicijnen een watje. Hij klaagt en zingt meliger dan ooit tevoren en merendeels zijn ou de songs. Zo klinkt She's so hot' als een kleffe handdoek die je in je gezicht geslagen wordt. Nee, dan de tegendraadse blues van John Spencer, die de muziek van The Cramps heel makkelijk in verband brengt met Muddy Waters; of neem de Finse dwarskop Jimi Tenor, die een puike blazerssectie laat doormarcheren op één enkel akkoord en er toch een avon tuur van weet te maken. Mooie shows zijn er op de tweede dag van Andrew Dorff, ManBreak (een tikje Black Gra pe), Summercamp (vrolijk), The Gourds (vakmatig veel beter dan Rowwen Hèze), Luna en Swell. Beide laatste bands dra gen sporen van Captain Beefhe- art en Tom Verlaine in zich mee en maken wat van hun melo dielijnen. Je ziet hun gedreven heid van hun aanwezigheid af. Een festival dat zijn reputatie dankt aan de durf waarmee het ooit is opgezet, moet de komen de jaren proberen af te stappen van het verwachtingspatroon dat inmiddels is opgebouwd. Het is voor Lowlands van le vensbelang niet de gebaande wegen langer te gaan en meer oog en oor te hebben voor af wijkende en vreemde muziek richtingen, die óók in de pop muziek doorwerken. Waarom zo weinig aandacht voor genres als triphop en jungle? Er was al leen aandacht voor een magi sche show rond het Engelse col lectief Reprazent en daaruit valt onmiddellijk af te leiden wat er allemaal aan de hand is op het grensgebied tussen allerlei mu ziekstromingen. Waarom niet een apart podium voor muziek uit verre gebieden, zoals de In dische pop die momenteel in Londen zichtbaar wordt? Of La tijns-Amerikaanse acts die ver geefs proberen de wereldmarkt op te komen? Of werkt succes in dit geval soms verlammend? Jazzpianist Tete Montoliu overleden BARCELONA AFP/DPA De beroemde Catalaanse jazzpianist Tete Montoliu is gistermorgen op 64-jarige leeftijd in Barcelona overle den. Montoliu werd blind ge boren. De Spaanse jazzmuzi kant verwierf zich in de loop der jaren een internationale reputatie en was een van de weinige Europese muzikan ten die er in slaagden te wor den opgenomen in de Ency clopedie van de Jazz van JLeonard Feather. In 1955 werd Montoliu opgemerkt door Lionel Hampton die per toeval in een Catalaanse bar kwam waar Montoliu speel de. Twee jaar later kreeg hij de titel van de beste jazzpia nist van Europa en maakte hij deel uit van een groep met Ben Jaedig, Dick Spen cer, Peter Trunck en Alfons Blesses. Tete Montoliu maakte vele tournees in Eu ropa en in de VS. Zijn be kendste platen zijn 'Body and Soul' (1971). 'Tête k Te te' (1976), 'The Music I like to play' (1986), 'The Man from Barcelona' (1990) en 'T'Estimo tant' (1995).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7