Kaunda mogelijk doelwit aanslag Buitenland Zonovergoten en massale mis Hun Sen slaat slag Plavsic eist controle over Bosnisch-Servische leger Italië heropent onderzoek naar martelingen Somalië Vrede in Burundi: meer utopie dan werkelijkheid DE HELE WEEK GOED KOOP ANDAG 25 AUGUSTUS 1997 ewonden bij explosie vuurwerk rtmund Een verkeerd afgevuurde vuurpijl heeft gisteravond Dortmund 26 mensen verwond. Het ongeluk gebeurde tijdens vuurwerkshow die door enkele duizenden mensen werd bij- Het projectiel kwam terecht tussen het publiek op de waar het explodeerde. De vuurwerkshow zou het hoog- worden van een feest dat in een park was georganiseerd or een supermarktketen. Jeuter aan het stuur: piloten geschorst jDEN British Airways heeft gisteren een piloot en co-piloot schorst omdat ze een 5-jarig meisje him Boeing-757 hadden en besturen. Er was volgens de luchtvaartmaatschappij geen rake van een gevaarlijke situatie, maar de bemanning had de ch dat er een verslaggever van het Britse boulevardblad News the World meevloog die een foto maakte van de kleuter. De htlijnen van BA schrijven voor dat de cockpit slechts toegan- is voor personen van twaalf jaar en ouder. Het bedie- aanraken is uit den boze. ergoeding van tabaksindustrie st palm beach De Amerikaanse staat Florida heeft een ak- ord bereikt met de tabaksindustrie, waarbij sigarettenfabri- nten miljarden dollars zullen betalen. Het gaat deels om een rgoeding voor de kosten die Florida heeft gemaakt voor de edische behandeling van rokers. De autoriteiten wilden geen drag noemen, maar de krant Palm Beach Post meldde dat het 11,3 miljard dollar zou gaan. Het akkoord werd uitgewerkt delegaties van de tabaksindustrie en Florida, zonder deel- van de advocaten die de staat had ingehuurd in het proces de fabrikanten. loden bij bomaanslag in Beiroet roet* In het centrum van de Libanese hoofdstad Beiroet is za- rdag een autobom ontploft. Daarbij kwamen twee mensen om it leven. Het gaat om Khalil al-Moussawi, een militaire functio- iris van de sjiïetische organisatie Amal, en de chauffeur van inister Hmayyed (sociale zaken). De bom zat in de kofferbak ji Moussawi's auto en ontplofte toen hij uitstapte in de dicht- ivolkte wijk Khandak-al-Ghameek. 'e veel apen op rots Gibraltar De aapjes van Gibraltar nemen geen genoegen meer de berg, maar dringen door tot in de stad en vallen mensen Hun aantal is zo sterk toegenomen dat het Britse leger ze oet gaan afschieten. Dat meldde de Sunday Times gisteren. Er zeker 250 apen in Gibraltar en dat is vier keer zoveel als vijf ar geleden. ranse politicus Poperen overleden sus* De linkse Franse politicus en historicus Jean Poperen, die nge tijd parlementariër en twee keer minister was, is zaterdag 72-jarige leeftijd overleden. Poperen heeft zeven maanden in gelegen na een zware val. Poperen was hoogleraar ge- aan de Sorbonne voordat hij in de jaren vijftig.de po- inging. Hij begon zijn carrière in de Communistische Partij stond aan de wieg van de huidige Parti Socialiste, die in 1971 erd opgericht. -liljoenen Chinezen dood door roken king* Van de driehonderd miljoen Chinezen van 29 jaar en inger zullen er honderd miljoen overlijden als gevolg van ro- ;n, zo meldde de Britse omroep BBC vandaag. Britse en Chine- ionderzoekers hebben deze cijfers bekendgemaakt op een in- imationale medische conferentie in Peking. Uit het onderzoek dat China wat dat betreft de Verenigde Staten heeft inge- Momenteel overlijden jaarlijks een half miljoen Chinezen gevolg van hun tabaksverslaving. ladgasten blijven naast dode man liggen Drie uur lang hebben badgasten in de Italiaanse stad ienua gezonnebaad naast een dode man, terwijl zij wisten dat Pman was overleden. In de Italiaanse media is zaterdag ver- ntwaardigd gereageerd op de gebeurtenis. Een 82-jarige hoog- iraar kreeg liggend op het strand een fatale hartaanval. Badgas- in hadden dat in de gaten, maar bekpmmerden zich daarna iet meer om de overleden man. Zij verlegden hun handdoeken lechts enkele meters. Pas drie uur later werden de stoffelijke door een begrafisondernemer verwijderd. Somaanslag op stadion in Zweden Een stadion in de Zweedse stad Gothenburg is af nacht door een bomontploffing getroffen, aldus het weedse persbureau TT. Er vielen geen slachtoffers. Het is de rngste in een reeks aanslagen die samenvalt met de Zweedse landidatuur voor de Olympische Spelen van 2004. Op 7 augus- us ontplofte een bom in het olympisch stadion van Stockholm, laarvoor was al een aantal brandaanslagen op tennisstadions in ehoofdstad gepleegd. 'edofiele priester sterft in gevangenis ubunDe Ierse priester Brendan Smyth, die eind juli wegens edofïlie tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is vrij- ag in de gevangenis overleden aan een hartaanval. Een recht- ank achtte Smyth vorige maand schuldig aan 74 zedendelicten, 'ij had zich in Ierland aan zeker twintig jongens en meisjes ver tepen. Ambassadeur Noord-Korea loopt over eoul De ambassadeur van Noord-Korea in Egypte heeft poli- iek asiel aangevraagd in de Amerikaanse ambassade in Cairo, lat meldde een Zuid-Koreaanse krant vandaag op gezag van re- eringsbronnen. Washington heeft inmiddels besloten hen asiel iverlenen en de regering in Seoul gisteren hiervan op de hoog- gesteld. Vorige maand vluchtte de ambassadeurszoon uit Cai- nadat hij kritiek op het Noord-Koreaanse bewind had geuit. Politie schiet op auto van ex-president Zambia LUSAKA AFP-Rtr-AP De voormalige president van Zambia, Kenneth Kaunda, heeft gisteren zijn opvolger Frederick Chiluba beschul digd van poging tot moord. De 'Vader van de Natie' raak te zaterdag licht gewond toen de politie het vuur opende op de auto waarin hij zat. Kaunda heeft gewaarschuwd dat zijn aanhang mogelijk gewelddadig zal reageren op de moordaanslag. op een manifestatie. Volgens Kaunda suisde er een kogel over zijn hoofd, maar raakte hem maar licht. Chong- we werd recht in zijn gezicht getroffen. ,,Het was een moord aanslag. Daar ben ik van over tuigd. Chiluba wil ons aanpak ken. Hij beseft dat wij erg popu lair zijn geworden. Al onze ma nifestaties verliepen vreedzaam totdat de politie op het toneel verscheen." Een woordvoerder van de po litie heeft overigens ontkend dat agenten het vuur openden op Kaunda in opdracht van Chi- De leider van het Liberale Pro gressieve Front, Chongwe, die bij Kaunda in de auto zat, raak te zwaar gewond. Chongwe is na een spoedoperatie inmiddels buiten levensgevaar. De schietpartij had zaterdag plaats in de Zambiaanse stad Kabwe, toen de politie plotse ling begon te schieten op de au to waarin diverse oppositielei ders zaten. De oud-president, die leider van de Verenigde Na tionale Onafhankelijkheids Par tij (UN1P) is, had willen spreken luba. Volgens hem was de bij eenkomst in Kabwe illegaal en had de schietpartij daarmee te maken. President Chiluba versloeg Kaunda bij de eerste vrije ver kiezingen in 1991. Het staats hoofd is op reis in Azië en be vond zich zaterdag in Indone sië. Kaunda is ervan overtuigd dat het bevel aan de politie om bij oppositiemanifestaties met scherp te schieten rechtstreeks van Chiluba afkomstig is. De oppositie in Zambia be gon zich na de verkiezingen van vorig jaar te roeren. De meeste oppositionele partijen boycot ten de stembusronde uit onvre de over Chiluba, die zijn rivaal Kaunda verhinderde zich kandi daat te stellen, omdat zijn ou ders niet in Zambia zouden zijn geboren. Kaunda leidde Zambia van de onafhankelijkheid in 1963 tot 1991. Hij is nog steeds ongekend populair. Groot-Brittannië en Montserrat ruziën over hulp LONDEN AFP-Rtr Na de uitbarstingen van de vul kaan Soufrière heeft het Caribi sche eiland Montserrat ook de woede van de Britse regering over zich heen gekregen. Minis ter Short van ontwikkelingssa menwerking is woedend op de leiders van de Britse kolonie, die klagen over de volgens hen te lage vergoeding die Londen de eilandbewoners voor hun eva cuatie wil toekennen. De be stuurders van Montserrat ma ken zich schuldig aan 'hysteri sche bangmakerij', zei Short gisteren tegenover The Obser ver. De Britse regering wil dat de resterende vijfduizend bewo ners vrijwillig vertrekken, omdat de vulkaan elk moment op nieuw tot uitbarsting kan ko men. Iedere volwassene die weggaat, kan rekenen op 7.500 gulden, kinderen krijgen ieder 1.800 gulden. De bestuurders van Montserrat menen dat dit niet genoeg is om elders een nieuw bestaan op te bouwen. Zij eisen 30.000 gulden voor volwassenen en 15.000 gulden per kind. o'smach Troepen van de nieuwe Cambodjaanse leider Hun Sen hebben gisteren na een dagenlange strijd O'Smach veroverd. De grensstad, enkele kilometers van Thailand, was het laatste bolwerk van de aanhangers van de verdreven kroonprins Norodom Ranarid dh. De val van O'Smach volgde na hevige beschietingen. Volgens ooggetuigen en Thaise militairen trachtten soldaten van Ranariddh de grens over te vluchten, maar Thaise grenstroepen weerhielden hen daarvan. De royalisten verscholen zich daarop in het Cam bodjaanse oerwoud. Zij lieten weten hun verzet tegen Hun Sen voort te zetten. In verband met de strijd zochten al meer dan dertig duizend Cambodjanen hun toevlucht in Thailand. foto reuters darren whiteside 'Berechting Karadzic mag ook in Bosnië' BANJA LUKA-PALE Rtr-DPA-AFP De machtsstrijd tussen de Bosnisch-Servische president Plavsic en haar rivalen wordt harder. Nadat de regering van de Republika Srpska (RS) het af gelopen weekeinde had laten weten alle contacten met Plav sic te verbreken, sloeg de presi dent terug met de mededeling dat zij de controle over de Bosnisch-Servische strijdkrach ten opeist. De regering van de RS vindt het onaanvaardbaar dat Plavsic weigert zich neer te leggen bij de uitspraak van het Constitu tionele Hof die de ontbinding van het parlement door haar als ongrondwettelijk bestempelde. Ook het ontslag van de minister van binnenlandse zaken was te gen het zere been van de rege ring in Pale. Alle besluiten en daden van Plavsic zullen in de toekomst worden beschouwd als illegaal, onwettig en niet- verplichtend, verklaarde de re gering. Het leger lijkt verdeeld in de machtsstrijd tussen Plavsic en oud-president Karadzic. De ge nerale staf waarschuwde eind vorige week dat hij zou ingrij pen als Plavsic voortgaat op de door haar ingeslagen weg. Waarnemers menen echter dat het machtige Eerste Krajina Korps van generaal Talie, dat in Banja Luka is gelegerd, op de hand van de president is. Volgens de Britse minister Cook (buitenlandse zaken) kan Karadzic ook in Bosnië worden berecht wegens oorlogsmisda den. Volgens hem is nergens vastgelegd dat dat in Den Haag moet gebeuren. parus» Paus Johannes Paulus II heeft het afge lopen weekeinde schuld beleden voorde moord op duizenden protestantse hugenoten in 1572 (Bartholomeusnacht). De herinnering aan dit drama temperde de triomftocht die de kerkleider tijdens zijn vierdaagse bezoek aan Parijs heeft afgelegd. Ongeveer 1,2 miljoen mensen, onder wie honderden bisschoppen, woonden gisteren een openluchtmis bij op de paardenrenbaan van Longchamp. Niet eerder kreeg de paus in Frankrijk zoveel mensen op de been. In zijn preek riep de kerkvorst alle jongeren in de wereld op om het evangelie van Christus daadwerkelijk uit te dragen. „Vergeef en verzoen. Toon het evangelie." Tijdens de massale mis kondigde de paus aan dat hij de heilige Thérèse van Lisieux (1873-1897) op 19 oktober zal verheffen tot kerkleraar. Het is de derde vrouw in de geschiedenis van de rooms- katholieke kerk die deze onderscheiding ont vangt. Eerder dit weekeinde verklaarde de paus Frédéric Ozanam zalig. Ozanam was een van de oprichters van de caritatieve arbeid in de kerk. De dertiende editie van de Wereldjon gerendagen wordt in het jaar 2000 in Rome jammu Rtr-afp gehouden. In dat jaar herdenken de gelovigen de tweeduizendste geboortedag van Jezus Christus. foto epa Jdamien meyer Zware gevechten in Kashmir het voorjaar van 1993 ver moord. Het onderzoek naar de aanslag bevindt zich al tijden op een dood spoor. De wachtmeester brengt de aanslag direct in verband met de martelpraktijken. Volgens hem zou de journalist kort voor haar dood hem hebben toever trouwd meer angst te hebben voor de Italianen dan voor de Somaliërs. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse minister Andreat- ta (defensie) heeft het afgelopen weekeinde gevraagd om her- opening van het op 8 augustus afgesloten onderzoek naar mar telpraktijken van Italiaanse VN- soldaten in Somalië. Er is nieuw, vooral voor de legerlei ding belastend materiaal boven water gekomen. De door Andreatta zelf inge stelde onderzoekscommissie concludeerde dat er gedurende de vredesmissie Restore Hope, die van 1992 tot 1994 duurde, martelingen en verkrachtingen hebben plaatsgehad. Er werd echter gesproken van 'zeer geï soleerde gevallen', waarvan de militaire bevelhebbers ter plek ke geen weet kunnen hebben gehad. Het nieuwe belastende mate riaal is afkomstig uit een dag boek van een wachtmeester van de militaire politie. De man noemt daarin nieuwe gevallen van martelarij en stelt dat 'de le gerleiding er van op de hoogte was'. In één geval zouden de gene raals op de hoogte zijn gebracht door een journalist van de staatsomroep RAI in Somalië, Ilaria Alpi. De journalist werd, samen met haar cameraman, in Aan de grens tussen India en Pakistan is het afgelopen week einde zwaar gevochten. Beide partijen bestookten elkaar op diverse plaatsen langs de 1.200 kilometer lange grens in de deelstaat Kashmir. Hoeveel mensen daarbij zijn omgeko men, is niet bekend. Beide lan den beschuldigen elkaar de be schietingen te zijn begonnen. India sprak het verwijt van Pakistan tegen dat de gevechten zijn bedoeld om het onlangs be gonnen vredesoverleg tussen beide landen te torpederen. In dia beschuldigde Pakistan op zijn beurt van pogingen de ge sprekken te laten mislukken. India en Pakistan kwamen voort uit het voormalige Brits- Indië. Sinds 1947 'is Kashmir de inzet geweest van twee van de drie oorlogen tussen de twee landen. rankrijk haalt 1.000 spenen it de handel Frankrijk zijn dertigduizend bberen spenen van zuigfles- n uit de handel genomen, adat het gevaar bestaat dat ze n kankerverwekkende stof be tten. De consumentenorgani- UFC-Que choisir sloeg trm nadat uit een analyse van spenen van het merk Ré- ond was gebleken dat elf het nkerverwekkende nitrosa- ine bevatten. Twee soorten enen van dit merk overschre- tendgemaakt alle rubberen tenen die vóór 1 juli zijn ge takt -dertigduizend in to- 1- uit de handel te hebben nomen. De spenen die na die turn zijn vervaardigd, zouden nkzij een gewijzigd produc- proces wel veilig zijn. BUJUMBURA FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Het afslachten van Hutu's en Tutsi's is nog altijd een dagelijks ritueel in Bu rundi. Al vier jaar lang kijkt de wereld toe. Alleen Burundi's buren zijn bereid een vredesconferentie te houden, die onder leiding van de Tanzaniaanse ex- president Nyerere de strijdende partijen nader tot elkaar zal proberen te bren gen. De hoop dat dit lukt is miniem. De eerste tegenslag is er al: het overleg zal wel vandaag beginnen maar zonder deelname van de regering van Burundi. ,,De problemen in Burundi liggen zo diep, zijn zo complex, dat ze niet zo maar even kunnen worden opgelost. Dat gaat heel, heel lang duren", bena drukt een Westerse diplomaat in Bu jumbura. „Er bestaan daarom ook nau welijks verwachtingen over de uitkomst van het vredesoverieg. Ik denk dat ie dereen het al heel positief vindt als alle belangrijke partijen aanwezig zullen zijn." Etnische slachtpartijen hebben de afge lopen decennia regelmatig plaatsgehad in Burundi, maar voor 1993 bleef het steeds bij kortstondige acties. De Tut si's, de minderheid, maar van oudsher de machthebbers en onderdrukkers van de Hutu's, weigerden lange tijd een de mocratisch proces op gang te brengen en de macht te delen met de Hutu's. Toen president Buyoya in 1993 einde lijk democratische verkiezingen uit schreef, raakten de Tutsi's meteen de macht kwijt. Hutu-president Ndadaye begon vrijwel onmiddellijk met het her vormen van het staatsapparaat om de Tutsi-hegemonie binnen leger en over heid te doorbreken. Maar dat werd hem niet in dank afgenomen doorTutsi-sol- daten, die in oktober '93 een staats greep pleegden. Ndadaye werd gedood maar de coup mislukte. De moordpar tijen die vervolgens over en weer be gonnen, zijn echter nimmer gestopt. Niet door de Hutu-presidenten die Ndadaye opvolgden (Ntiramira - die in april '94 samen met Habyarimana van Rwanda omkwam - en Ntibantunga- nya) en niet door Tutsi-leider Buyoya die vorig jaar juli de macht weer in han den kreeg. Toch krijgt Buyoya van me nige Burundees en buitenlandse waar nemer het voordeel van de twijfel. „De hoofdstad Bujumbura heeft z'n veilig heid terug. En de kampen waar hon derdduizenden Hutu's in zijn gestopt, worden afgebouwd en de mensen kun nen terug naar huis. Bovendien is er nog steeds financiële stabiliteit", aldus een diplomaat. Critici menen echter dat het aantreden van Buyoya geen noemenswaardige verbeteringen heeft opgeleverd. Inte gendeel, zeggen zij, Buyoya is juist de man die de kampen voor Hutu-burgers opzette en volstopte. Om de veiligheid van die mensen te waarborgen, zegt het regime. Om de Hutu's makkelijker te kunnen onderdrukken, martelen en af slachten, menen oppositiepartijen en mensenrechtenorganisaties als Amnesty International. En de hoofdstad mag dan redelijk veilig zijn, in de rest van het land wordt nog immer gemoord en geplunderd. Vooral in de zuidelijke provincie Bururi wordt zwaar gevochten en vallen veel doden, wat direct verband houdt met het feit dat de Hutu-rebellengroepering De Na tionale Raad voor de Bescherming van de Democratie (CNDD) sinds de val van het Mobutu-regime in Zaïre vooral vanuit Tanzania opereert. Gezien deze recente ontwikkelingen wordt Tanzania door diverse betrokke nen als partijdig en dus ongeschikt be schouwd om als gastland voor vredes overleg te dienen. Bovendien is ook voorzitter Nyerere volgens hen niet on partijdig. J. van Eek van het Centrum voor het op lossen van Conflicten in het Zuid-Afri kaanse Kaapstad, dat nauw betrokken is bij Burundi, zegt: „Tijdens de eerste ontmoeting tussen de diverse partijen koos Nyerere overduidelijk de zijde van de Hutu's. Toch wordt hij gehandhaafd, men behandelt hem als onaantast baar." Scotland Yard weer in opspraak LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De reputatie van Scotland Yard als onkreukbaar politiekorps is danig afgebrokkeld. Volgens zondagsblad Sunday Times ver dienden Yard-rechercheurs er een aardig centje bij door zich te verhuren als privé-detectives en verkoop van geheime politie - informatie. Tevens bezondig den zij zich aan illegaal afluiste ren. Al eerder raakte het korps in opspraak nadat ongeveer 1,5 miljoen grilden 'zoek' bleek van een geheime bankrekening van het korps, opgezet voor under cover-operaties. Twee recher cheurs werden toen geschorst. Daarna volgde nog eens een blunder op de afdeling vingeraf drukken. Scotland Yard heeft inmiddels een grootscheeps onderzoek in gesteld naar wangedrag in eigen gelederen. Volgens de zondags krant gaat het om de grootste anti-corruptiecampagne sinds begin jaren zeventig, toen hon derden Yard-rechercheurs, om een rechtzaak te voorkomen, hun ontslag moesten aanvaar den. AQUA VIVA TAFELWATER ROOD literfles 49 van 14T m 199 doos 10 stuks van 345' RUNDERGEHAKT 500 gram Hlpl NU I I J99 Aanbt&ingen getóg va ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5