'Noodluiken op bus moeten beter beveiligd' Onze Top 10 van deze week. OM in beroep na 'foutje' rechtbank Binnenland Indiëslachtoffers herdacht O O O 0 0 O 0 0 0 49 6.98 1.99 1.69 1.99 1.49 3.98 1.79 9.90 1.69 Topper van de week Jongen verdrinkt voor ogen massa recreanten Kwart kinderen haakt bij RIAGG voor behandeling af Bejaarde fietser slachtoffer van achtervolgende auto's Onderzoeker zaait onrust over oorzaak huidkanker Deel archief D66 op straat ANDAG 25 AUGUSTUS 1997 n Nederlands Persbure edofïlie-onderzoekers naar Colombo inMBO» Een team van zes Nederlandse gerechtelijk onder ekers vliegt naar Sri Lanka om getuigen te horen in het proces ien een Nederlander die ervan wordt verdacht dat hij in Co- nbo seksuele handelingen heeft verricht met jonge jongens, ithebben Srilankaanse autoriteiten zaterdag bekendgemaakt, itteam onderzoekt de handel en wandel van eèn 50-jarige in uit Utrecht. In zijn huis zijn pornovideo's gevonden met lankaanse kinderen. Sri Lanka is populair onder pedofielen. Srilankaanse justitie heeft onlangs de maximum straf tegen csueel misbruik met minderjarigen verhoogd tot twintig jaar. DA boert goed bij eigen leden jHAAGCDA-leden hebben nu al één miljoen gulden in de [kiezingskas van hun partij gedoneerd. De partij telt weliswaar nder leden dan vier jaar geleden, maar de leden die bleven, estten wel twee ton meer op. De benoeming van lijsttrekker 'Hoop Scheffer dit voorjaar heeft de opbrengst vergroot, den- p ze bij het CDA. Het geld wordt uitgetrokken voor de verkie- igscampagne. Daar bovenop komen nog de kosten voor een ien verkiezingsonderzoek. ndcrwi jzer verdronken tijdens reisje jHAMEen 40-jarige onderwijzer van basisschool de Maten Den Ham is zaterdagmiddag in zijn woonplaats tijdens een notocht om het leven gekomen. Tijdens een personeelsuit- ipje sloeg de kano van het slachtoffer in de Linderbeek om. Na nkwartier werd de man boven water gehaald. Hij overleed rte tijd later in het ziekenhuis van Almelo. De twee medepas- giers zijn gereanimeerd, maar waren verder ongedeerd. Het igeval gebeurde vlak bij een stuwdam, waar een sterke onder- Dom was. and vindt zwaar mishandelde ouders ocuM' Een echtpaar uit Beckum is in de nacht van zaterdag [zondag zwaar mishandeld in de eigen woning. De 47-jarige In en 43-jarige vrouw zijn opgenomen op de afdeling inten se zorg van het Medisch Spectrum in Enschede. De 15-jarige bn trof zijn vader buiten bewustzijn aan in de garage. De leder lag zwaar gewond in de slaapkamer. Beiden hadden Bar hoofdletsel. Twee andere kinderen van twaalf en vijfjaar d lagen in hun eigen kamers te slapen en mankeerden niets, khet motief van de zware mishandelingen is nog niets be- [reenpeace bezet NAM-platform harpen Actievoerders van Greenpeace hebben gistermor- p tussen Ameland en Schiermonnikoog de opbouw van een Kirplatform van de Nederlandse Aardoliemaatschappij NAM zet. De plek waar gas wordt geboord, ligt honderd meter bui- ihet Waddengebied. Het booreiland dat op weg is naar de op- Aiw, staat op een afstand van ongeveer anderhalve mijl (bijna je kilometer) op zijn poten in zee. Greenpeace ziet de actie inde NAM als een springplank naar permanente gasboringen |het Waddengebied. erhit paard neemt bad Iïïerdam Het paard Stir it Up dacht zaterdagmiddag waar- hijnlijk: bekijk het maar, jij lekker op m'n rug zitten en ik maar lor je rennen. Straks ga jij lekker onder de douche en ik moet ltdoen met een beetje afsponzen. Het is lekker weer, ik'spring Ihet water. Dus voegde de vierbener de daad bij het woord tij- lis een ruiterfestijn bij een restaurant langs het Oosterlandse ft op Schouwen-Duiveland. Met hulp van bootjes en paarden- llhebbers werd het paard naar de kant gedirigeerd. De berijder gediskwalificeerd. 116ir' 'J TI9V 09J ijk vermiste man gevonden ZE_i Het lichaam van een 76-jarige man uit Heeze, die sinds augustus was vermist, is gistermiddag gevonden. De politie nkt dat de man aan een acute hartstilstand is overleden. De in verliet op 16 augustus in verwarde toestand het bejaarden- ïuis 'Nicasiushuis' in Heeze. De man lag in een verwilderde in op een steenworp afstand van het bejaardenhuis. choolgebouw door brand verwoest hmaar Bij een grote brand vannacht in Alkmaar is het Alk- ardcollege aan de Havinghastraat in Alkmaar verwoest. Er akte niemand gewond. De brand brak rond twee uur door nog bekende oorzaak uit. Toen de brandweer arriveerde, sloegen vlammen al tien tot vijftien meter hoog uit het dak. De vijftig andweerlieden hadden de vuurzee een uur later onder contro- ns de brandweer moet het gebouw als verloren worden schouwd. ypotheekrente weer hoger fERDAMIn navolging van de Rabobank hebben ook de ING uk en de ABN-AMRO hun rente op kortlopende hypotheken thoogd. Het tarief voor een lening mét een rentevaste periode neen jaar ging met 0,3 procentpunt omhoog. ING Bank ver- ogde de tweejarige hypotheek met hetzelfde percentage; IN-AMRO hield de verhoging beperkt tot 0,2 procent. aatsbosbeheer biet runderen Kir onderzoek ltsbosbeheer heeft twee Jnden geleden in natuurge- 1de Oostvaardersplassen 25 k-ründeren afgeschoten, hun algehele gezondheids- Hand te onderzoeken en om tijken of zij besmettelijke ten bij zich hadden. Dat ft het regiohoofd Flevopol- >van Staatsbosbeheer, A. de Ier, zaterdag meegedeeld, afgeschoten runderen wa- ivrouwtjes van rond de twin- aar, de dieren worden ge- Ideld 20 tot 24 jaar oud. Ge en is voor vrouwtjes van die tijd omdat zij de meeste lopen op een ziekte (leef- en voortplanting). De kudde k-runderen, in 1983 uitgezet iet natuurgebied, bestaat uit [eveer vierhonderd dieren, lerzoek door de Gezond- Isdienst voor Dieren heeft 'evvezen dat de 25 dieren agevvond waren, anleiding voor het onder- 1 is de discussie over het van Staatsbosbeheer om avers van overleden dieren 'et natuurgebied te laten lig- VDat past in het beleid om natuur haar gang te laten n. Boeren vrezen de rotten- kadavers als bron van tenziekten. 'e politiek is verdeeld over waarvan de uitvoering ngens tot nog toe wettelijk boden is. Telefoonlijn voor klachten en lof voor chauffeurs zoetermeer anp Verkeerdeelnemers die zich er geren aan het rijgedrag van be paalde vrachtwagenchauffeurs krijgen wellicht de mogelijk heid telefonisch hun gal te spuwen. De organisatie van transportondernemers, Trans port en Logistiek Nederland (TLN), overweegt achterop vrachtwagens stickers te plak ken met een centraal klachten telefoonnummer. Ook compli menten kunnen via dat num mer worden uitgedeeld. In En geland eii de Verenigde Staten bestaat een dergelijk centraal telefoonnummer al. De stickers worden alleen geplakt op de wagens van transportbedrijven die een ge dragscode onderschrijven. TLN werkt aan een concept-ge dragscode. Op zijn vroegst vol gend jaar kan de code worden ingevoerd. De code kan het imago van het wegtransport verbeteren. „Er wordt veel over ons ge zegd, maar mensen krijgen nooit de kans om direct te rea geren. Met zo'n systeem kan dat wel", aldus een TLN- woordvoerder. Het is niet de bedoeling een verplicht systeem in te voeren. „Het is bestemd voor bedrijven die zich willen onderschei den." De code behandelt niet alleen het rijgedrag, maar ook omgang met het milieu en met het wagenpark. roermond Vijfhonderd mensen, onder wie minister Voorhoeve van defensie, hebben zaterdagmiddag in Roermond de jaarlijkse herdenking bij gewoond van de burgers die tussen '45 en '49 in voormalig Nederlands Indië en tussen '49 en '62 in Nieuw-Guinea zijn gevallen. FOTO GPD CEES MOOD Na dood passagiers Het touringcarbedrijf Oostenrijk uit Diemen dat zater dagnacht betrokken was bij het fatale ongeluk waarbij drie voetballers omkwamen, wil dat de bussenbouwers hun noodluiken beter beveiligen zodat passagiers ze tij dens de rit niet kunnen openen. De mannen van de voet balvereniging Zuidvogels uit Huizen kwamen om toen ze met hun hoofd tegen een stalen waarschuwingsbalk sloe gen die over de snelweg was geplaatst. huizen/diemen gpd-anp .ainilzaruyib n De chauffeur, een 38-jarige man uit Soesterberg, heeft niets van het ongeluk gemerkt. Hij werd gewaarschuwd door passagiers. Dit heeft woordvoerster M. Staal van de firma Oostenrijk meegedeeld. „De beveiliging van luiken zou landelijk moeten worden aangepakt, dit is niet het eerste fatale ongeluk met een noodluik." Er zijn al twee soortgelijke ongevallen geweest. Veilig Verkeer Nederland en de Stichting Keurmerk Busbe drijf vindt dat noodluiken van bussen beter moeten worden beveiligd. Ook gaat het Busbe drijf eigen klanten die binnen kort met dubbeldekkers op pad gaan, per brief waarschuwen voor de gevaren van het uit de bus hangen. Oostenrijk wijst iedere ver antwoordelijkheid voor het on geluk van de hand. „De chauf feur beschikt over een camera en een monitor waarmee hij kan kijken wat er boven in de dubbeldekker aan de hand is. Maar op het moment dat het ongeluk gebeurde, was hij op de oprit bezig het andere verkeer in de gaten te houden en te schakelen. Hij had geen tijd om op de monitor te kijken. Boven dien wordt het zicht boven slecht als er mensen in het gangpad staan." Ook was het donker in de bus en bevond het luik zich achterin. Volgens Staal zou de chauf feur de wagen onmiddellijk aan de kant hebben gezet als hij had gezien dat er mensen uit het noodluik hingen. „Ze waren ge waarschuwd dit niet te doen. Bij schoolreisjes vragen we begelei ders altijd in de buurt van de luiken te gaan zitten, maar bij dit soort reizen doen we dat niet. Je gaat er vanuit dat je met volwassen mensen te maken hebt." De politie gaat nog na of de begeleiders voldoende hebben gedaan om de jongens te waar schuwen, aldus woordvoerder C. Bondt van de politie Zuid- Holland Zuid. Vier van de vijf begeleiders zaten bovenin. Bondt verwacht niet dat er voor deze mensen juridische gevol gen aan de tragedie verbonden zullen zijn. „Niet in de zin van onrechtmatig handelen. Ze zijn bovendien psychisch enorm De bus met ruim vijftig spe lers van het eerste en tweede elftal, hun vriendinnen, familie leden en begeleiders was op te rugreis van de traditionele oe fenwedstrijd tegen Zwaluwen in Lage Zwaluwe (bij de Moerdijk- brug). Zaterdagavond na het eten vertrok de dubbeldekker richting Huizen. „Vroeger dan gepland in verband met de hit te", aldus een zeer geëmotio neerde voorzitter G. Honing die zelf beneden in de bus zat. Ondanks meerdere waar schuwingen van de chauffeur om het luik dicht te laten van wege de airconditioning, ging het drietal, dat in een jolige stemming was, op de stoelen staan om vanuit het noodluik naar buiten te kijken. Verzor gers van Zuidvogels hebben na het ongeval nog vergeefs gepro beerd eerste hulp te verlenen. „Bij aankomst konden de hulp verleners niets anders doen dan constateren dat de drie waren overleden", aldus een politie- voorlichter. De medepassagiers hoorden dat tragische nieuws pas in de brandweerkazerne van Sliedrecht, waar een crisis centrum was ingericht en waar de groep werd opgevangen. De voetbalvereniging hield gistermiddag een bijeenkomst voor familie en vrienden van de slachtoffers. Er kwamen twee honderd mensen. De media werden niet toegelaten. Het eer ste elftal van Zuidvogels speelt voorlopig geen officiële compe titiewedstrijd. Sperziebonen, 500 gram Braadworst, 500 gram .6r25"3.75 kilo ®ffl©® 1458 Ctl Krentenbollen, zak 10 stuks _258 Ctl Knakworst, blik 200 gram 1ST Cfl Magere vmchtenyoghurt, alle smaken, pak 1 liter 355" Yogho Yogho, cassis, peer; framboos, perzik of aardbei, pak 1 liter ®®s® JL8 Dubbeldrank, alle smaken, pak 1 liter Nü 3 halen, 2 betalen Jï&r Verkade San Francisco, naturel, tarvita, meetgranen, chocolade of volkoren, per rol Nü CtlZaanlander pikant 48+, kilo ®s® J&9U CU Snelkookrijst wit Ü79T of zilvervlies, pak 400 gram J2A3 ChTissue toiletpapier, n QQ wit, pak 24 rollen -iSSé |jr| Nil met gratis fles Glorlx reiniger tw.v. L69 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 augustus a s. Een 80-jarige fietser uit Lent bij Nijmegen is gistermiddag in zijn woonplaats overreden door een twintigjarige automobilist uit Utrecht. Het dodelijke onge val is volgens de politie mogelijk het gevolg van een achtervol ging in Arnhem, waarbij de Utrechtenaar betrokken was. De Utrechtenaar was in Arn hem klemgereden door twee nog onbekende automobilisten. Die vielen hem lastig door sterk te remmen en vervolgens weer op te trekken. Waarom de auto mobilisten het op de Utrechte naar in zijn wagen voorzien hadden is nog onduidelijk, al dus de zegsman van de politie. De inwoner van Utrecht zag kans aan zijn twee belagers te ontglippen en reed met hoge snelheid de A325 richting Nijmegen op. Bij Lent koos hij de afslag, maar zag daarbij de bejaarde fietser over het hoofd. De fietser overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De man uit Utrecht bleek iets teveel ge dronken te hebben. Het weekeinde-verkeer eiste ook elders zijn tol. In Wijde- wormer verloor een twintig-jari ge bestuurder in een bocht de controle over zijn auto. De wa gen vloog uit de bocht en kwam op zijn kop in het water terecht. Twee meisjes van 14 jaar die meereden overleefden het niet, twee 15-jarige meisjes liggen zwaar gewond in het zieken huis. Een 47-jarige man uit Leiden werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op een viaduct van het Prins Clausplein bij Den Haag overreden. De man was ter oldenzaal anp/ annalaura molducci Een 17-jarige jongen uit de Verenigde Arabische Emira ten is gisteren in refcreatieplas het Hulsbeek bij Oldenzaal verdronken. Een vriend van het slachtoffer probeerde hem tevergeefs te redden. Op hulpgeroep naar de water kant, waar volgens de politie honderden waterrecreanten zaten, werd niet gereageerd omdat mensen de roep om hulp niet begrepen, zegt de politie. Volgens de politie heeft de jongen wel alarm geslagen maar zagen dp omstanders geen slachtoffer en heeft nie mand dus de relatie gelegd dat er iemand aan het ver drinken was. „Toen de jongen naar de EHBO-post ging om te vertellen dat zijn vriend verdronk, is er meteen een reddingsactie op gang geko- men waarbij het publiek werd betrokken. Mensen zijn in een lint van zeker 25 naast el kaar door het water gegaan, maar ze vonden niemand. Ter plaatse is de plas wel vier me ter diep, dus dat was ook zeer moeilijk", erkent de politie woordvoerster. Duikers van de brandweer vonden het lichaam van de zwemmer in vijf minuten zegt ze. Pogingen om hem te rea nimeren bleven zonder resul taat. utrecht anp Eén op de vier kinderen die bij een Riagg aankloppen voor hulp, haakt af voordat een goe de diagnose is gesteld. Twintig procent van de kinderen maakt de therapie niet af. Dit blijkt uit een onderzoek van het Trim bos-instituut over de afdelingen jeugdzorg van de Riaggs. Van daag neemt minister Borst (volksgezondheid) het rapport in ontvangst. De onderzoekers stellen voor in sommige gevallen de diagno se sneller te stellen zodat er minder kinderen de hulpverle ning vroegtijdig voor gezien houden. Ook stellen de onder zoekers voor om jongeren niet altijd even intensief te behande len. Hierdoor zal de kans toene men dat zij hun therapie afma ken. De jongeren zijn dik tevreden met de hulp die ze krijgen. Zij geven gemiddeld een 7,4 als rapportcijfer. Pubers hebben meer kritiek dan jongere kinde ren. Ouders zijn nogal eens on tevreden over de procedures van de Riaggs. Van de kwart miljoen mensen die jaarlijks een beroep doen op de Riaggs, komt een derde te recht bij de afdeling jeugdzorg. Meisjes hebben vaker dan jon gens angst, depressie en identi teitsproblemen. Jongens wor den vaker behandeld voor op- voedings- en gedragsproble- Vermeende verkrachter vrijgelaten geneveanp Het openbaar ministerie in Arn hem stelt vanmorgen hoger be roep in tegen een Rotterdam mer die wordt verdacht van ver krachting. De rechtbank in Arn hem stuurde deze man donder dag door een juridische vergis sing naar huis. Dat heeft L. Borghuis, woordvoerster van het OM, vanmorgen bevestigd. De Rotterdammer zou een 15-jarig Nijmeegs meisje heb ben verkracht. Tijdens de be handeling van zijn zaak voor de rechtbank stelde de advocaat dat het meisje niet zelfstandig aangifte had mogen doen om dat zij nog geen zestien jaar is. Haar ouders hadden dat moe ten doen. De rechtbank gaf de verdedi ging na een kort beraad gelijk en verklaarde het OM niet ont vankelijk. Vrijdag bleek dat de rechtbank een uitzonderingsbe paling over het hoofd had ge- zien, waarin staat dat minderja rigen in gevallen als verkrach ting wel degelijk zelf aangifte mogen doen. De rechtbank heeft echter geen juridische middelen om het foutje te her stellen. Het International Council van Defence .for Children (DCI) heeft zaterdag zijn 'afschuw' uitgesproken over dè 'schokkende beslissing' van de Arnhemse rechtbank. Het DCI wil dat minister Sorgdrager (Justitie) een voorlichtingscam pagne begint om minderjarigen op hun rechten te wijzen. Het is volgens DCI 'schrijnend' dat zelfs rechtbanken niet weten welke rechten jongeren hebben. Weekeinde-verkeer eist zijn tol plaatse uit een auto gestapt, na dat hij met de bestuurder daar van ruzie had gekregen. In de bebouwde kom van En schede knalde gistermiddag een twintig-jarige jongeman na een inhaalmanoeuvre met meer dan tachtig kilometer per uur tegen, een boom. Hij was op slag dood, een 17-jarig meisje dat met hem meereed raakte zwaar gewond. Door de kracht van de botsing brak de auto door mid den. Een te hoge snelheid werd za terdagochtend in Moordrecht ook een 25-jarige en een 32-ja- rige man fataal. Hun auto bots te op een boom. Een 35-jarige man uit Someren kwam vrij dagavond om het leven, nadat hij met zijn bestelbusje van de weg was geraakt. Twee inzitten den werden gewond. De Waalbrug bij Zaltbommel is in de nacht van vrijdag op za terdag anderhalf uur geblok keerd geweest als gevolg van een gecompliceerde botsing tussen drie auto's en een tou ringcar. Enkele inzittenden lie pen verwondingen op. Het treinverkeer werd op ver schillende plaatsen ontregeld door aanrijdingen op overwe gen. In Nuland negeerde een automoblist gisterochtend de bellen en rode knipperlichten van een overweg. Het meege sleurde autowrak vernielde een schakelkast van de NS. De twee inzittenden van de auto kwa men op. Bij Grouw kwam een fietser onder de trein, bij Zeven bergen een voetganger. Het spoorwegverkeer had overigens te lijden van blikseminslag en op het spoor gewaaide boom takken. 'Advies blijji: Ga niet te lang in de zon leioen anp/afp/ caroline van overbeeke Brits onderzoek dat het ver band tussen huidkanker en de blootstelling aan ultravio lette straling in twijfel trekt, heeft verwarring gezaaid on der Britse kankerspecialisten. Het Imperial Cancer Research Fund erkende vandaag tegen over de BBC dat er geen een duidig verband is. Volgens de hoogleraren Jo nathan Rees en Sam Shuster van de universiteit van New castle staat het niet vast dat de kwaadaardige huidkanker gezwellen melanomen zich ontwikkelen onder invloed van de ultraviolette straling van de zon. Uit hun onder zoek blijkt dat de gezwellen vaak op lichaamsdelen zitten die weinig aan de zon 'zijn blootgesteld, zoals de voetzo len, en in werelddelen voor komen waar een zonnebad niet gebruikelijk is. „Het gaat allemaal om de marketing", aldps Rees tegen over de Sunday Times. Vol gens de twee hoogleraren on derhouden veel dermatolo gen nauwe banden met de farmaceutische industrie, en verdienen ze hun geld door de vrees voor huidkanker aan te wakkeren. „Er is geen be wijs dat ultraviolette stralen de belangrijkste oorzaak voor melanomen voor zijn. Dr. W. Bergman van de af deling Huidziekten van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) reageert sceptisch. „Rees is een enfant terrible die wel vaker dit soort provo cerende uitspraken doet. Er is wel degelijk een verband tus sen huidkanker en melano men, maar er spelen meerde re factoren een rol, bijvoor beeld erfelijkheid. Hoe het proces precies in zijn werk gaat, weten we niet" „Wel weten we dat zonlicht een schadelijke invloed op de huid heeft. Ook is bewezen dat zonlicht een rol speelt bij de twee meest voorkomende en goed te genezen vormen van huidkanker Het plavei sel- en het basaalcel-car- cinoom. We blijven bij ons advies niet te lang in de zon te gaan en verbranding te voorkomen." den haag gpd Archiefmateriaal van D66 is dit weekeinde letterlijk op straat komen te liggen. Onder de stuk ken bevinden zich brieven van mensen die hun lidmaatschap van de partij opzeggen en per soonlijke aantekeningen van Kamerleden bij het verkiezings programma. Voorbijgangers troffen de rommel gistermorgen aan bij een container in de Bil- derdijkstraat in de buurt van het landelijk D66-kantoor in Den Haag. Medewerkers van het D66-kantoor hebben het half verbrande materiaal vanoch tend opgeruimd. Een woordvoerster van D66 spreekt van een 'reuze vervelen de zaak'. „Zowel uit privacy - oogpunt als vanwege het milieu hoor je de troep niet op straat te

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3