Hafmo glanst niet meer wow ft,, of m,m BtmiKwi Feiten &Meningen Uitleg kabinet krijgt kil onthaal Condoommuseum moet Condom van ondergang redden ENJOY YOUR HOLIDAYS I mm Lawaaierig feestvarke MAANDAG 25 AUGUSTUS 1997 De beslissing van D66-ministers Sorgdrager en Van Mierlo om geen verzoek tot arrestatie in te dienen, is 'gebillijkt' door premier Kok. foto cpd phil nijhuis De uitleg van de D66-minis- ters Van Mierlo (buitenlandse zaken) en Sorgdrager (justitie) over het nagelaten verzoek aan Brazilië om de Surinaam se adviseur van staat Desi Bouterse medio juli te arreste ren, heeft geen warm onthaal gekregen bij coalitiepartijen WD en PvdA. Beide partijen zijn ongelukkig met de gang van zaken en zetten vraagte kens bij het besluit van de mi nisters. D66-fractievoorzitter Wolffensperger vindt de han delwijze van zijn partijgenoten verdedigbaar', ook al had hij zich een andere beslissing kunnen voorstellen. Hij vindt dat WD en PvdA na de eerste krantenpublicatie 'te vroeg en te heftig' hebben gereageerd. Oppositiepartij CDA blijft zeer kritisch. Bouterse wordt in Nederland verdacht van drugsmokkel en half juni heeft het openbaar ministerie via Interpol om zijn arrestatie gevraagd. De beide ministers besloten op 18 juli echter geen concreet verzoek tot aanhouding te doen aan de Braziliaanse autoriteiten - ook al wisten ze dat de oud-leger leider in dat land was omdat er geen zekerheid was dat dat dan ook daadwerkelijk zou ge beuren. Een dag later had pre mier Kok zich bij die redene ring aangesloten. Vrijdag avond laat besloot het kabinet na vele uren vergaderen het besluit van Van Mierlo en Sorgdrager te billijken. Vorige week ontstond er grote opschudding rond het besluit, omdat het leek alsof Van Mier lo zich op oneigenlijke gron den tegen de arrestatie van de Surinaamse ex-legerleider had verzet, terwijl Brazilië bereid was geweest Bouterse op te pakken. Het PvdA-Kamerlid Van Oven zei gisteren blij te zijn dat die lezing van de ge beurtenissen nadrukkelijk is weersproken door het kabinet. De medewerking van Brazilië was er niet. terwijl overleg met Van Mierlo wel degelijk for meel noodzakelijk was. Na lezing van de brief die het kabinet hierover vrijdagnacht naar de Kamer heeft gestuurd, begrijpt Van Oven echter nog steeds niet waarom justitiemi nister Sorgdrager zich niet wat krachtiger heeft opgesteld. Ook vraagt hij zich af waarom een mogelijke signalering en arrestatie in Brazilië niet beter is voorbereid. WD-leider Bolkestein wil we ten welke aanwijzingen Van Mierlo had dat Nederland in Brazilië nul op rekest zou krij gen. Ook kan hij zich niet vin den in de redenering van Van Mierlo dat je beter niets kunt doen als je onvoldoende ze kerheid hebt.Als je het niet probeert, krijg je ook nooit ze kerheid", aldus de WD'er. WD-Kamerlid Weisglas vindt dat Van Mierlo in de toekomst het groene licht moet geven ook als er onzekerheid bestaat of een land daadwerkelijk tot arrestatie overgaat. Het CDA-Kamerlid Verhagen blijft bij zijn mening dat het optreden van de ministers Van Mierlo en Sorgdrager onge loofwaardig is en dat er om buitenlands-politieke redenen is ingegrepen in een straf rechtprocedure. Uit de brief blijkt volgens hem dat het ka binet het internationale aan houdingsverzoek zeer slecht heeft voorbereid. Van Mierlo wist dat Interpol zou worden ingeschakeld, maar ondernam klaarblijkelijk te weinig actie om medewerking te krijgen van Brazilië, een buurland van Suriname waar Bouterse regel matig komt. Dat de minister druk was met het Nederlandse voorzitterschap van de EU, vindt het CDA geen geldig ex- Verhagen vindt dat daarover bij het debat deze week een hartig woordje gesproken moet worden. Het ergert de CDA'er dat het erop lijkt alsof de coalitie de affaire rond de twee ministers nu alweer aan het toedekken is. In politiek Den Haag wordt ervan uitge gaan dat de coalitie er on danks de kritiek geen halszaak van maakt. Niet alleen zou dat 'te veel eer zijn voor Bouterse', het zou ook de val het kabinet kunnen inluiden. DEN HAAG ANS BOUWMANS Politieke blunder kan D66-goeroe danig opbreken Af en toe licht geëmo tioneerd. Overtuigd van zijn eigen argu menten en inzichten, ook al kon hij ze niet allemaal onthullen. Gekwetst door de twij fel aan zijn bedoelin gen. Boos over de be schuldiging van onge oorloofde inmenging in een justitiële proce dure. Minister Hans van Mierlo beet van zich af tijdens de twee persconferenties voor en na de vrijdagse mi nisterraad, waarin hij probeerde begrip te kweken voor zijn in schatting dat Brazilië nog niet toe was aan de arrestatie van Desi Bouterse. Net als Sorgdrager had 'Hafmo' (een koosnaam afgeleid van zijn initialen) heel wat woorden nodig om uit te leggen waarom het was gegaan zoals het was gegaan. Sorgdrager had hem gebeld, want de procedure zat nu eenmaal zo in elkaar met een land als Brazilië waarmee geen uitleveringsverdrag bestond. Als het om een ander land had gegaan, was Van Mierlo er helemaal niet aan te pas geko men. Gered door de procedure, als het Natuurlijk wil Nederland Bouterse op pakken, maar Brazilië was nog niet toe aan een arrestatie, zei Van Mierlo. Al thans, dat was zijn inschatting. In zijn brief schrijft Van Mierlo nogal cryptisch dat Brazilië had laten weten in principe bereid te zijn mee te werken, maar dat de autoriteiten in het midden gelaten hadden of ze dat in een concreet geval ook echt zouden doen. Eigenlijk zei de minister dat de Neder landse overheid zelf nog niet toe was aan een arrestatie en uitlevering. Dat inter nationale aanhoudingsverzoek was dan wel uitgegaan in juni, maar over de prak tische gevolgen had het kabinet nog niet nagedacht. Te druk met het voorzitter schap van Europa, excuseerde de D66- minister zich. Nadat het stof een weekeinde de tijd heeft gehad neer te dalen, valt vooraf- gaand aan het Kamerdebat over de affai re alvast een conclusie te trekken. Van Mierlo heeft zijn best gedaan de schade te beperken, maar dat is nog niet be paald gelukt. De D66-goeroe heeft een politieke blunder begaan, en die kan hem in de toekomst nog wel eens danig opbreken. De zeer zuinige reacties op zijn handel wijze moeten voor de ervaren politicus een teken aan de wand zijn. Zijn redene ring werd op 18 juli door Sorgdrager overgenomen, een dag later door Kok 'gebillijkt' en uiteindelijk na heel wat dis cussie ook door het kabinet 'gebillijkt'. Zijn bezwaren waren niet politiek-in- houdelijk maar gericht op de 'operatio nalisering' van de uitlevering: het zou er niet toe leiden dat Bouterse daadwerke lijk zou worden opgepakt en uitgeleverd en de kans daarop in de toekomst ver kleinen, zo luidde de verdedigingslinie. Het leverde hem en collega Sorgdrager de steun op van de rest van het kabinet, maar erg hartelijk leek die niet. Eigenlijk kan geen mens rich volmondig vinden in de redenering van Van Mierlo, dat als je geen grote kans hebt op uitlevering, je het ook maar niet moet proberen. De vraag is welke gevolgen deze affaire heeft voor het politieke bestaan van 'Hafmo'. De verwachting is dat de coali tie ervoor waakt de zaak tijdens het de bat op de spits te drijven. Maar dan? De D66-leider is vorige week 66 jaar gewor den. Bij de komende verkiezingen staat hij op de lijst van D66, maar niet als lijst trekker. Dit voorjaar heeft hij zich willens en wetens teruggetrokken uit het politie ke machtscentrum. Niet hij, maar minis ter Els Borst gaat D66 in de verkiezingen voor en vertegenwoordigt daarna de De mocraten bij besprekingen over een nieuw kabinet. En als er een nieuwe coalitie met D66 tot stand komt, is er dan nog een ministers post voor Hans van Mierlo weggelegd? Hij wil graag nog een keer minister van buitenlandse zaken worden. Maar de WD claimt die post ook in een volgend kabinet. Daar heeft de partij de afgelo pen tijd geen geheim van gemaakt. En de liberalen zijn niet bepaald de beste vrienden van Hans van Mierlo. De afge lopen drie jaar zijn er talloze conflicten geweest: het visum voor Poncke Princen, het bezoek aan Oriënt House in Jeruza lem, de Europese Unie, de uitbreiding van de NAVO. Wellicht tempert de affaire rond de ge miste kans om Bouterse aan te houden ook de animo bij andere partijen om Van Mierlo nog eens vier jaar de apenrots van BZ te laten leiden. De recensies van zijn ministerschap tot nu toe rijn niet heel erg lovend. De hooggespannen ver- tekening tom wachtingen heeft hij niet kunnen wi maken. Hij is wat van rijn prestige b geraakt. Natuurlijk, iedereen vindt hem erg dig en roemt rijn charme, zijn geva voor diplomatie, rijn filosofische ga en zijn sociale handigheid. Maar hiji feit te veel en beslist te weinig. Hij is man van de breedsprakige betogem prachtige visies, maar de combinabt minister, vice-premierschap en pari der van D66 was te veel. Het voorzitterschap van de EU wasi mogelijkheid wat van de vergane glc terug te winnen. Maar ook dat lukte helemaal. De Europese Top in Amsti dam werd afgesloten met een Het was echter niet het klaterende si ces waar Nederland op hoopte, bovi dien eiste premier Kok de hoofdroli En na al die inspanningen komt del vensgenieter bruinverbrand terug zijn welverdiende vakantie, en valth met zij neus in de modder. Ooit hee Van Mierlo eens gezegd dat politiek publieke opinie een minister van bu landse zaken niet beoordelen op zijn pact en consistentie, maar op de mo het schandaal en de centen. Die lesl hij nu hardhandig geleerd. DEN HAAG ANS BOUWMANS Voor een burgemeester van een klein, slaperig stadje in een uithoek van Zuid-Frank rijk heeft Gérard Dubrac een volle agenda. De laatste maanden ontving hij in rijn werkkamer de BBC. de Sun day Times, de New York Ti mes. Radio Tokio en Radio IJs land. Maar Dubrac had dan ook een goed plan bekok stoofd om rijn stadje in de vaart der volkeren op te sto ten: hij had besloten er 's we relds eerste condoommuse um te vestigen. Ogenschijnlijk was er mis schien niet bijster veel fanta sie nodig voor dit idee, want Dubrac zwaait toevallig de scepter over een stadje dat Condom heet. Maar daarmee zou de burgervader te kort worden gedaan, want 'Condom' betekent in het Frans helemaal geen con doom; in de taal van Voltaire en Zola is het rubberen voor behoedmiddel gewoon een préservatif. ,,Ik heb hier een apothekers zaak, en het was me al jaren opgevallen dat er veel Ameri kanen en Britten mijn winkel binnenkwamen om con dooms te kopen", zo legt de burgervader uit. „En altijd wilden ze dat ik een stempel met de naam Condom op het doosje zette. Dat was niet het enige. An gelsaksische toeristen die de armagnac (de lokale brandy) wat naar het hoofd was geste gen, lieten zich dagelijks foto graferen bij de plaatsnaam bordjes aan de toegangswe gen tot het stadje. „En", zegt Dubrac, „niet zelden stalen ze die bordjes. Drie jaar geleden boog de plaatselijke Kamer van Koop handel zich over de vraag hoe Condom voor de ondergang kon worden behoed. Het stadje had nog maar amper 7.000 zielen, en gevreesd F' -fw. A' j" Een ansichtkaart uit Condom. moest worden dat dat aantal zou verschrompelen. Niet dat de plaatselijke bevolking te veel condooms gebruikte, maar ieder kind dat werd ge boren was voorbestemd op latere leeftijd rijn geluk in de grote stad te gaan zoeken. Met vijftien procent was de werkloosheid in Condom, een stadje dat van de landbouw leeft, hoger dan het landelijke gemiddelde. „De Kamer van Koophandel wilde het imago van Condom opvijzelen", herinnert Dubrac (45) zich. „Sommige aanwezi gen opperden om Condom tot 'hoofdstad van de jacht' te bombarderen, anderen zagen meer in 'hoofdstad van de ar magnac'. Toen kwam ik met de idee om Condom 'hoofd stad van het condoom' te dopen. Eerst werd er gelachen, maar het gelach stierf snel weg toen Dubrac doorzette. Een jaar la ter werd de apotheker geko zen tot burgervader, en in middels is het project vrijwel af. Dubrac heeft een commis sie van 25 wetenschappers aangesteld, die onder leiding van een in Condom en omge ving wereldvermaarde gynae coloog de museumcollectie opbouwt. Er is ook al een ge bouw gevonden, een leeg staande kliniek, en de ope- ningjs nu een kwestie van tijd. Dubrac grijnst: „Voordat hij werd weggestemd, had ik een lunch met premier Juppé. Ik vroeg hem: 'Noem mij één se rieus project dat in enkele maanden de gehele wereld pers heeft gehaald, van de BBC tot Amerikaanse kran ten?' Juppé dacht na, en ant woordde: 'Ik zou er geen ken- In een handomdraai is Du brac een wereldautoriteit op het glibberige gebied van het condoom geworden waar nie mand meer om heen kan. De burgervader: „Japan is hevig geïnteresseerd in wat wij hier doen, want daar is het con doom het enige toegestane voorbehoedmiddel. Deze maand kreeg ik een verzoek van het Japanse ministerie van gezondheid of een minis teriële delegatie bij de ope ning van het museum aanwe zig mag zijn." Dubrac gaat ook Internet op met zijn museum, want, zo bevroedt hij: „Het woord 'condoom' wordt enorm vaak gezocht op het net. Ongetwij feld zal onze informatie door honderdduizenden mensen uit de hele wereld worden ge lezen." Reeds nu krijgt Dubrac leuke reacties uit die wereld. „Van morgen kreeg ik een brief uit Australië van iemand die een geschenkje voor het museum bijgesloten had." De burger vader opent een enveloppe, en toont een voorwerp dat een soort kruising is tussen een condoom en een dildo. Hij leest voor: „Dit exemplaar is bedoeld de penis langer te maken." Een andere fan, een Frans man, schreef: „Ik heb juist en kele dagen in Tokyo doorge bracht, waar ik in een winkel ben geweest waar condooms in alle mogelijke en onmoge lijke vormen worden ver kocht. Ik heb er tevens een komische poster gekocht, die in Nederland was gemaakt. Hierbij geef ik u het adres in Tokyo." Maar de burgemeester hoeft straks misschien niet eens naar Tokyo te reizen om orgi- nele voorwerpen voor zijn museum te vinden. De plaat selijke Citroën-dealer bijvoor beeld staat klaar om rijn graantje mee te pikken van de ruim 300.000 bezoekers die Dubrac met zijn museum hoopt te trekken. Alain Pison heeft naar eigen zeggen nog nooit een con doom gebruikt, maar dat wil niet zeggen dat hij er geen kan verkopen. Terwijl hij over de motorkap van een oude Citroën gebogen staat, zegt hij: „Ik heb hier een grote kel der als laboratorium inge richt, waar ik de mogelijkheid onderzoek om condooms met de smaak van armagnac te produceren, de drank van de streek waarin Condom gele gen is. CONDOM CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het is maar dat de Mosko- vieten in augus tus met vakantie /ant het le ven in de stad is een hel, een kakofonie van la waai. De reden is simpel: 5 sep tember bestaat de 'gouden stad' aan de Moskva 850 jaar. Dat je een 500-, 750- of 1.000-jarig ju bileum viert, is normaal. Maar 850? Er is niets aan te doen. De al machtige Moskouse burge meester Loezjkov heeft het be sloten en dus krijgt de hele stad een opknapbeurt. Al maanden lopen tienduizenden gemeente werkers met kwasten en verf potten rond, worden oude Stali nistische pronkgebouwen van hun vuil ontdaan en ziet het Bolsjoi-theater er als nieuw uit. De twee grootste prestigeobjec ten van Loezjkov, de herbouw van de door Stalin opgeblazen grote kathedraal Jezus de Ver losser en een enorm winkelcen trum onder het beroemde Ma negeplein, zijn nog niet klaar. De tijd begint te dringen en dus zijn vele duizenden bouwvak kers dag en nacht in touw om Loezjkovs 'geschenken' aan de stad op tijd klaar te krijgen. Pneumatische boren, draglines, bulldozers, betonmolens en zware vrachtauto's bezorgen bewoners van het centrum al maanden slapeloze nachten. Maar niet alleen in het oude stadshart slaat Loezjkov toe. Tientallen straten zijn opgebro ken om, uiteraard 's nachts, van een nieuwe laag asfalt te wor den voorzien. Dat zorgt voor een verstoring van de nachtrust die alle perken te buiten gaat. Ook onze buurt is 's nachts niet meer veilig voor de mannen van Loezjkov. Met drilboren worden stukken weg opengebroken en storten vrachtwagens tonnen asfalt in de vele gaten. De man nen die dit met antieke houten harken verspreiden, mogen bij dit slopende werk graag een luidruchtige conversatie voeren. En regelmatig zingen ze uit vol le borst Russische deunen. Door de carré-vorm, waarin onze flat gebouwen rijn neergezet,* een effect bereikt alsof ze in Scala in Milaan zingen. Hi hard dus, maar niet echt z Vijf minuten is dat leuk, ma een hele nacht.... Geschilderd wordt er bij het ven. De hekken van de schc in onze buurt zijn hard roze geel en lichtgevend blauwj schilderd. Maar ja, het licht nachts niet al te best en dei sische kwastartiesten zaten dan ook geregeld naast. Het sultaat is dat we nu behahit blauwe, roze en gele hekkffl ook bomen en struiken in zelfde kleur hebben. Loezjkov heeft verder veron dat iedereen die in de hand rit, of dat nu de kleine mart koopman met watermeloen is of de meubelzaak voorde superrijken, eer betoont aai 850 jaar oude stad. En dusiJ stad vergeven van de grote kleine borden en spandoeki waarop de stad en haar be* ners worden gefeliciteerd mi het heuglijke feit. En passai worden alle bedelaars en.vü zover 'grijpbaar', de hoeren stad uit gezet zodat de vele' zoekers begin september ti) de feestweek een goede indi zullen krijgen. Veel Moskovieten vinden I* lemaal erg overdreven. Nati lijk zijn ze er niet tegen dan monumenten worden opgf knapt en de ergste gaten in1 wegen gedicht worden, mai vragen zich wel af of de enfl bedragen die met het helef ject Moskou 850 gemoeid i niet beter hadden kunnen' den besteed om de achterst ge lonen en pensioenen ui! betalen. Loezjkov denkt daar uiterai anders over. Deze herdenk! zijn werk. Iedereen zal wete waartoe deze energieke 60 plusser in staat is. En, hoe« hij het steevast ontkent, isd kans om de Russen te ton# Loezjkov over drie jaar heel goed Boris Jeltsin in het Krd kan aflossen. HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT -J

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2