eidsch Dagblad Grote schade na noodweer 5 .eidenaar na ruzie loodgereden op flyover Wereldrecords voor (ipketer en Barmasai Olympia's Ronde komt laar Noordwijkerhout Jniversiteiten: Beperkte lemoeienis met onderzoek Miniatuur-giganten op Beestenmarkt Ophef in Zweden over nazi-achtige sterilisatie Kapotte pers, spookbeeld elke uitgever Personeel zet baas uit kroeg Celstraf voor Krenz, laatste leider in DDR TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X AAN DAG 25 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 i Binnenland 'Noodluiken in dubbeldeksbussen moeten veiliger' Buitenland Kans op vrede in Burundi lijkt utopie i Cultuur en Kunst Lowlands steeds meer absurde polder-kermis Leiden Jacques Kerstjens hangt naar het elegante DtN/RUSWUK» ANP p ruzie in een auto is zater- bnorgen vroeg een 47-jarige pi uit Leiden fataal gewor- jn. Hij zat als passagier bij ite anderen in de wagen toen ruzie kregen. De 37-jarige stuurder. eveneens uit Lei- n, stopte op de vluchtstrook renop de flyover op het Prins lusplein. Het drietal stapte uit kwam al ruziënd op de rij- m terecht. Hen passerende lo. die werd bestuurd door 50-jarige man uit Leiden. raakte het slachtoffer frontaal. Hij overleefde de klap niet. De politie onderzoekt of de bestuurder van de auto waarin het slachtoffer zat, kan worden vervolgd wegens dood door schuld. De man verkeerde even als zijn twee metgezellen onder invloed van drank. Ook de be stuurder van de tweede auto had volgens de politie gedron ken. Deze kon door zijn snel heid het slachtoffer onmogelijk meer ontwijken, waardoor hem alleen rijden onder invloed ten laste wordt gelegd. )e atleten hebben hun honger aar wereldrecords nog altijd iet gestild. Na drie beste tij en in Zürich en twee records Stockholm, brachten Wilson ipketer en Bernard Barmasai lij de wedstrijden in Keulen pnieuw twee records in de oeken. ipketer scherpte zijn wereld oord op de 800 meter aan. Ie Deen van Kenyaanse af- omst kwam gisteren tot een ijd van 1.4111 en was daar- lee dertienhonderdste sneller lan anderhalve week geleden uZürich. ,,Ik was het niet van ilan, maar het publiek inspi- eerde me", aldus de Deen. lie met zijn record opnieuw 0.000 dollar incasseerde. Dat elfde bedrag verdiende de Kenyaan Barmasai. die in Keu len het wereldrecord op de 3.000 meter steeple verbeterde tot 7.55,72. De 26-jarige Kipketer werd in de eerste 550 meter geholpen door de Kenyaan David Kip- too, die de eerste ronde in pre cies 49 seconden liep. Dat was bijna een seconde langzamer dan bij zijn record in Zürich. ..Maar dat is theorie, het bete kent niet dat ik nog sneller kan lopen. Ik ben geen machine bij wie je de gaspedaal maar in hoeft te drukken", aldus Kipk eter na zijn recordrace. ,,Ik heb nu rust nodig", aldus de recordhouder. De 23-jarige Barmasai Verbe terde in 7.55,72 ook een we reldrecord dat in Zürich was gevestigd. Daar liep zijn land genoot, de wereldkampioen Wilson Boit Kipketer 7.59,08 en stootte daarmee Moses Kiptanui van zijn troon. In Keulen ging deze oude mees ter van de steeple op jacht om zijn record terug te halen. Bar masai ging mee en versloeg hem in de eindsprint. Kiptanui bleef met een tijd van 7.56,16 ook nog onder het oude we reldrecord. „Ik ben de derde Kenyaanse wereldkampioen op deze af stand in tien dagen", consta teerde Barmasai droogjes. Hij gaf alle eer aan Kiptanui voor diens bijdrage aan de Keny aanse steeple-successen en wenste de door ziekte uitge schakelde Boit Kipketer beter schap. „Maar ook hem had ik vandaag kunnen verslaan", al dus de man die in Zürich nog tweede werd. llympia's Ronde doet volgend aar Noordwijkerhout aan. De ïrganisatie van Nederlands rootste amateurkoers wees it dorp in de Bollenstreek af gelopen weekeinde definitief aan als aankomstplaats van de tweede etappe, op zondag 17 mei. De renners komen die dag uit Ridderkerk. Een dag la ter vertrekt het peloton uit Noordwijkerhout voor een rit naar Tilburg. RECHTANP etenschappers moeten zich in e rust aan hun onderzoek innen wijden. Daarom mag tchts van een klein deel van universitair onderzoeksbud- - 400 miljoen gulden - wor- n verlangd dat het wordt be ted op grond van maatschap- tlijke overwegingen, vindt een trkgroep van de vereniging n universiteiten (VSNU). De ferheid geeft de universiteiten 1 miljard gulden voor onder- lek. Minister Ritzen (Onderwijs) in de begroting nader ingaan zijn opvatting dat universi- len meer onderzoek moeten ien waarvan maatschappelijk valt te verwachten. De uni- rsiteiten zijn fel gekant tegen 2e 'waan van de dag'. Zij wil- juist zo veel mogelijk funda- enteel onderzoek doen. Vol- hen levert dat op termijn ir op. Maar Ritzen is ervan over- »gd dat wetenschappers itschappelijke relevantie raarder moeten laten wegen zij beslissen wat zij willen iderzoeken. De minister wil aar zelf richting aan geven op Zwaartepunt buiencomplex in De Bilt en Den Dolder Het noodweer dat even na middernacht over Midden Nederland trok, heeft voor ten minste honderdduizen den guldens schade aangericht. Het zwaartepunt van het buiencomplex lag in De Bilt en Den Dolder. UTRECHT CPO Blikseminslag beschadigde een woning, windstoten ontwortel den bomen en slagregens zet ten kelders, straten en tunnels blank. In Bilthoven kwam een daklijst van een negen verdie pingen tellend flatgebouw naar beneden en in het stadhuis van Utrecht stortte een deel van het plafond neer na een lekkage in het dak. Het KNMI in De Bilt werd getroffen door de bliksem waardoor een calamiteitensire ne een half uur loeide. Tiental len mensen werden daardoor zo ongerust dat ze de politie belden met de vraag of het soms oorlog was. Hoewel volgens de KNMI bui encomplexen zoals vannacht tijdens dit uitzonderlijke zomer weer niet extreem zijn, was het zeker geen alledaagse bui. In 20 minuten tijd viel er ruim 20 millimeter regen. Ruim vol doende voor de kwalificatie 'wolkbreuk', waarvoor bij de KNMI in een uur 25 millimeter neerslag moet vallen. Ook bliksemde het flink. In Bilthoven telde het weerinsti- tuut vierhonderd inslagen. Het aantal horizontale ontladingen waarbij de bliksem de aarde niet raakte, was nog vele malen groter. Hoewel het vanuit bepaalde plaatsen leek alsof de bui bleef hangen, bewijzen de radarbeel den van het weerinstituut dat het complex zich in een gestaag tempo naar het noorden voort bewoog. Op de Kometenlaan in De Bilt basis van 'scherpe adviezen' van de Overlegcommissie Ver kenningen (OCV). Deze com missie houdt op elk weten schapsterrein uitvoerige ge sprekken met onderzoekers en afnemers, zoals het bedrijfsle ven en maatschappelijke in stanties. Vervolgens adviseert zij aan welke onderwerpen de on derzoekers voorrang moeten geven. De universitaire werkgroep, onder leiding van de Groningse collegevevoorzitter prof.dr. E. Bleumirik, houdt de boot in zijn notitie af. Om te beginnen wil len de leden niet meer dan 400 miljoen gulden bestempelen als maatschappelijk relevant on derzoek. Verder vinden zij dat Ritzen zich niet vooraf moet be moeien met de besteding van dat geld. Zij willen slechts ach teraf, en via een tussenweg, ver antwoorden wat zij er mee heb ben gedaan. Niet aan de minis ter. maar aan onderzoeksorga nisatie NWO. NWO beslist nu al over de besteding van de 'twee de geldstroom', een ander over heidsbudget voor onderzoek. De gezamenlijke universi teitsbesturen moeten het VS NU-rapport nog bespreken. «n leiden Miniatuurvrachtauto's in schaal één op vier reden zaterdag over de Leidse Beestenmarkt. De combinaties, in deze schaal nog altijd eni ge meters lang, waren door het Modelbouwmuseum naar het plein gehaald. Het museum wilde met demonstraties minder bekende model bouwtechnieken onder de aandacht van het publiek brengen. Zo was er ook een gigantisch model van een Jumbojet te zien, voeren er radiogra fisch bestuurde boten door de Blauwpoortshaven en zwom er een elektronische zwaan rond. Pagina Leiden: Statige zwaan op afstand bediend. FOTO LOEK ZUYDERDUIN STOCKHOLM Rtr In Zweden is grote ophef ont staan na het uitlekken van een sterilisatieprogamma waarvan vanaf 1935 mogelijk 60.000 vrouwen het slachtoffer zijn ge worden. De Zweedse regering staat mogelijk duizenden eisen voor schadevergoeding te wachten. Historici zeggen dat de opeenvolgende regeringen de campagne met nazi-achtige trekjes jarenlang in de doofpot hebben gestopt. De journalist Maciej Zaremba heeft de affaire aan het licht ge bracht in het dagblad Dagens Nyheter. Uit zijn onderzoek blijkt dat naast Zweden ook Noorwegen en Denemarken al na de Eerste Wereldoorlog zijn begonnen met wetenschappe lijk onderzoek naar „raciale schoonmaaktechnieken Doel van het programma was het zuiveren van de Zweedse maatschappij van „minderwaardige" raciale types en het bevorderen van arische kenmerken. De sterilisaties be gonnen in Zweden in 1935 en beleefden hun hoogtepunt in 1946. Zij gingen door tot 1976. Officieel waren de operatieve ingrepen vrijwillig, maar slacht offers zeggen dat zij gedwongen werden toestemming te geven op straffe van het verlies van hun eventuele andere kinderen en maatschappelijke voorrech ten. De meeste slachtoffers wer den gekenschetst als „minder waardig" of van „armoedige of gemengde raciale kwaliteit". Daarmee werd bedoeld mensen met leermoeilijkheden, van ar me families of zij die niet van Noordse bloede waren. Volgens Zaremba zijn bijna alle verwij zingen naar veertig jaar van ge dwongen sterilisaties verdwe nen uit Zweedse school- en ge schiedenisboeken. Minister van sociale zaken, Margot Wallstrom zei zaterdag: „Wat hier is gebeurd kan niet anders worden betiteld dan bar baars." Zij voegde er aan toe bereid te zijn wetten te wijzigen die stellen dat slachtoffers geen schadevergoeding kunnen clai men, omdat sterilisaties in de wetgeving zijn opgenomen. Een van de slachtoffers, de in middels 72 jaar oude Maria Nordin, zei dat zij was be schouwd als minderwaardig, omdat zij als kind leermoeilijk heden had. Dat kwam, omdat zij geen bril had en dus het schoolbord niet kon zien. Zij werd geplaatst op een school voor geestelijk onvolwaardigen. Tijdens de Tweede Wereld oorlog - zij was toen 17 jaar oud - werd haar opgedragen naar een bepaald kantoor te komen om wat handtekeningen te zet ten. „Ik tekende omdat ik wist dat ik er anders niet uit zou ko men. Ik werd naar een zieken huis gestuurd waar ze alles ver wijderden. Een dokter zei tegen mij: Jij bent niet al te slim, jij mag geen kinderen hebben." LEIDEN ONNO HAVERMANS Een vertraging van uren en een kantoor dat voor velen onbereikbaar bleef. Leidsch Dagblad beleefde afgelopen za terdag een zwarte dag. De pers stokte door een storing, net toen de dikke zater dageditie moest gaan draaien. Daardoor kwam de krant uren te laat in de bus. Omdat duizenden abonnees naar de be- zorgklachtenlijn belden, raakte de tele fooncentrale overbelast. „Het spookbeeld van elke uitgever", stelt adjunct-directeur J. Kiel. „Als zo'n machine stuk gaat, dan is het ook echt mis. De bezorgers hebben natuurlijk hun eigen zaterdagprogramma, dus konden ze de krant in sommige gevallen pas laat in de middag bezorgen. Wat er precies misging in de drukkerij wordt vandaag onderzocht. Het euvel is inmiddels verholpen. „Het defect was puur mechanisch. Het was in elk geval zo erg dat de pers meteen stilstond", zegt W. van der Meer, chef van het grafisch bedrijf bij Dagbladuitgeverij Damiate BV. De krant van zaterdag wordt gewoonlijk vroeg in de ochtend bezorgd. De persen beginnen vrijdagnacht om 4 uur te draai en. Afgelopen zaterdag kon dat pas na achten en dan nog op beperkte schaal. „Ik ben om half vijf 's nachts uit mijn bed ge beld", vertelt N. van Lammeren, hoofd lo gistiek. „We hebben overwogen om een noodeditie uit te brengen, maar in overleg met de hoofdredactie hebben we daarvan afgezien. Die zou evengoed laat komen." De hele zaterdag is het team van Van Lammeren in touw geweest om de kran ten bij de lezers te krijgen. „We hebben 1.500 bezorgers, maar het lukte niet om ze allemaal vast te houden. Bovendien gingen mensen die hun krant misten met duizenden tegelijk bellen. Daardoor kre gen velen de in-gesprektoon, ook al zaten we hier met vijftien man extra." werden enkele auto's geplet on der vallende bomen. Een tien tallen kilo's zware daklijst waai de van een negen verdiepingen hoge flat af en beschadigde twee auto's. In Den Dolder sloeg de bliksem in een woning, waardoor zelfs een stuk van de gevel werd weggeslagen. De puien van enkele renovatiewo ningen werden door storm ont zet. De politie in De Bilt en Zeist rukte met helmen op uit. Minister Wallstrom zei zich te schamen dat zij in 1996 een ver zoek van Nordin om compensa tie van de hand wees. Zij be loofde de kwestie opnieuw in het kabinet aan de orde te stel len. „Dat is het minste wat ik kan doen". „De stilte die rond deze zaak heerst komt omdat de kwestie zo diep in de maat schappij ingrijpt. De mensen proberen zich te beschermen." Veel Zweden schamen zich dat hun land in de Tweede We reldoorlog neutraal bleef en in het geheim Duitsland steun ver leende. Deze nieuwe affaire wrijft extra zout in de wonden. „Het meest verbazingwekkende aan deze zaak is het ideologi sche verschil. In Duitsland wa ren het de nazi's en in Scan dinavië waren het welvaartssta ten die de grootste bereidheid toonden om zichzelf te vrijwa ren van „raciaal en sociaal infe rieure types", aldus de journa list Zaremba. Normaal moet je als kroeg baas de grootst mogelijke moeite doen om je dronken klanten na sluitingstijd de deur uit te werken. Ze be ginnen te zeuren, vallen an deren lastig en kotsen de zaak onder. Een 47-jarige Leidse ho- reca-ondernemer besloot om de rollen eens om te draaien. Hij was afgelopen zaterdag zo dronken, dat hij de overgebleven klanten lastig viel. Hierop besloot zijn eigen personeel om de man buiten de deur te zet ten. Daar had de kroegeige naar natuurlijk geen zin in. Om dat duidelijk te maken gooide hij een glas naar een van de aanwezigen, deze wierp er echter een terug dat de dronken man vol in het gezicht trof. De kroeg baas moest met een flinke wond naar het AZL. Eerste Ajacied veroordeeld tot zes maanden HAARLEM ANP De politierechter in Haarlem heeft vanochtend een 27-jarige Ajax-supporter veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk, wegens zijn betrok kenheid bij de massale vecht partij tussen aanhangers van Ajax en Feyenoord op 23 maart van dit jaar in Beverwijk. Bij de supportersveldslag in Beverwijk kwam Ajax-fan Carlo Picornie om het leven. Politierechter mr. C. Beijer- Lazonder legde de Amsterdam mer tevens een stadionverbod op voor twee jaar. Ze sprak de man vrij van het plegen van ge weld, maar verklaarde bewezen dat hij, door aanwezig te zijn, heeft deelgenomen aan de vechtpartij. De politierechter vonniste iets hoger dan de officier eiste we gens de grote ernst van het inci dent. HET WOORD IS AAN Dale Carnegie De hond is het enige schep sel dat van de vriendschap een bestaansmiddel heeft gemaakt. ,4723° 14722° 13722° 40% 40% 30% 30% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 23 Strips14 Uitgaan8 De Katwijkse Rederij Triton houdt boottochten van 3 of 4,5 uur, waarvooreen kor tingsbon. De laatste partij- en staatsleider van de DDR. Egon Krenz. is vanochtend door het Landge richt van Berlijn tot zesenhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens doodslag. De rechtbank achtte bewezen dat Krenz (60) mede verant woordelijk is geweest voor het 'schietbevel', waarbij Oost- Duitse militairen aan de grens opdracht hadden op vluchters te schieten. Het is voor het eerst dat leden van de politieke top van de DDR wegens het 'schietbevel' worden veroordeeld. De voormalige partijleider van Oost-Berlijn, Günter Scha- bowski. kreeg drie jaar, evenals de partijeconoom Günther Klei- ber. Krenz werd in vier gevallen schuldig bevonden aan dood slag, Schabowski en Kleiber ie der in drie gevallen. De aanklager had elf jaar te gen Krenz geëist. In het vonnis werd rekening gehouden met de rechtszaak tegen de vroegere defensieminister van de DDR Heinz Kessler, die in 1993 ze venenhalfjaar cel kreeg. Krenz noemt de zaak die te gen hem wordt gevoerd een po litiek proces, waarbij de justitie van de Bondsrepubliek zou wil len afrekenen met de DDR. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) automatisch if. 31,95) Oacceptgiro (f. 93.05) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, t Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1