Glaswerk van Frans Molenaar haute verrerie Hildegard Knef in de mode Mode Wr !;^fv MAANDAG 25 AUGUSTUS 1997 REDACTIE CONNY VAN CELDER 0299- kitty van gerven Hebben mode en glas raakvlak ken? Amper. Met uitzondering van het glazen muiltje dat Asse poester eens tactisch van haar voet schopte, lijken kleding en glas twee totaal verschillende grootheden. Behalve wanneer het ontwerp ervoor is ontspro ten aan het brein van Frans Mo lenaar. Want dan wordt mode ineens haute couture en glas werk haute verrerie. Beide met een kapitale H. Dertig jaar lang staat Frans Mo lenaar al aan de top van het Ne derlandse couturewereldje. Zn halfjaarlijkse shows worden door het modeminnende pu bliek steevast onthaald op be wonderende oh's en ah's. Zijn herenconfectielabel Signé Frans Molenaar heeft inmiddels de hele wereld, tot en met Japan veroverd. En in z'n bedrijfskle ding en uniformen valt goed te werken, zo hebben de mensen van de Haagse Reinigingsdienst, het Rode Kruis en Albert Heijn gemerkt. Maar dat de Amsterdamse ont werper zo snel naam zou ma ken als designer van objecten die niets met kleding te maken hebben, komt desondanks als een verrassing. Toch zijn de glasobjecten waarmee Mole naar sinds '94. samen met meesterglasblazer Arie van Loopik van glasfabriek Royal Leerdam, de wereld een beetje mooier maakt al verheven tot collector's item. Ter gelegenheid van zijn zesde lustrum als ontwerper eert het Drents Museum in Assen Frans Molenaar tot en met 12 oktober met een overzichtstentoonstel ling. Een kleine honderd mode foto's in kleur en zwart-wit van zijn meest spectaculaire creaties uit de afgelopen dertig jaar wor den gecombineerd met 25 ma jestueuze vazen, alle unica, uit z'n nieuwste collectie. Haute couture en haute verrerie broe derlijk naast elkaar. Wat opvalt GBUÊBr Frans Molenaar. „Glas biedt een heel andere uitdaging dan kleding; een uitdaging die ik erg spannend vind." is de overeenkomst. In kleurge bruik. vormgeving en afwerking. Het palet met heldere, spreken de kleuren dat Molenaar in zijn kledingcollecties hanteert, is ook voor het kristal gebruikt. Hetzelfde geldt voor de geome trische vormen. Cirkels, drie hoeken en trapeziumvormen, zo typerend voor zijn modecre aties, liggen ook aan de basis van z'n vazen en schalen. Zelfs de geraffineerde biesjes die voor een perfectionistische afwer king van z'n kleding zorgen ke ren in de glasobjecten terug. Ziet Molenaar dan toch over eenkomsten tussen kleding en glas? „De overeenkomst ligt in het kleurgebruik en de monu mentale vormgeving," vindt de ontwerper. „Maar er zijn meer verschillen dan overeenkom sten. Glas biedt daardoor een heel andere uitdaging, die ik erg spannend vind. Bij glas is bij voorbeeld het licht heel belang rijk. Bij kleding vooral de bewe ging-'' Maar er is nog een opvallend verschil. Want Molenaars jur ken en rokken mogen nog wel eens subtiel en klein ogen, z'n vazen zijn per definitie volumi neus. En zwaar. Je kijkt er niet makkelijk aan voorbij. Frans Molenaar heeft een duidelijke voorkeur voor groot waar het glasobjecten betreft. Dat is ook één van de redenen dat hij in november naar Venetië gaat om in samenwerking met glasbla zers daar een collectie grote sculpturen te maken voor een expositie begin volgend jaar in museum Van der Togt in Am stelveen. Hoewel zijn inbreng in het uit eindelijke resultaat beperkt blijft tot het maken van een schetsontwerp, laat Molenaar het uitwerken ervan zeker niet helemaal aan anderen over. Zo dra glasblazer Arie van Loopik de blaaspijp ter hand neemt is Frans Molenaar er bij. „Dan sta ik 's morgens om zeven uur in de fabriek in Leerdam. Dat be tekent om half vijf op. En dat is voor mij heel wat, als je bedenkt dat ik een gruwelijke hekel heb aan vroeg opstaan." Dat geen glazen geesteskind zonder hem ter wereld komt, is tekenend voor de voorliefde die Molenaar in de afgelopen paar jaar voor het materiaal heeft ge kregen. Glas en mooie stoffen staan inmiddels op hetzelfde ni veau voor hem. „Mijn voorlief de gaat inderdaad uit naar glas en haute couture. Die twee. Ik ontwerp ook wel andere dingen, maar haute couture en glas hebben toch mijn voorkeur. Desondanks is de lijst van arti kelen waar Frans Molenaars handtekening onder staat in drukwekkend. Behalve haute couture, herenconfectie en kris tal omvat die immers ook zon nebrillen, juwelen en fietsen. En als het meezit wordt daar bin nenkort nog damesconfectie aan toegevoegd. „Heel vroeger heb ik een da- mesconfectielijn gehad en ik ben momenteel in gesprek om opnieuw damesconfectie te gaan maken," verraadt de ont werper zijn plannen voor de toekomst. Of er nog meer volgt hangt af van de mate waarin een product Frans Molenaar aanspreekt. „Ik ontwerp echt niet alles. Er is me eens ge vraagd om keukenrollen te ont werpen. Maar dat moet een an der maar doen. Ik doe alleen waar ik zin in heb." Ter gelegenheid van de exposi tie is een boek uitgegeven met de titel Frans Molenaar Design. Het bevat ongeveer 200 foto's in kleur en zwart-wit, gelardeerd met teksten en interviews van bekende persoonlijkheden uit de kunst- en modewereld. Het boek ligt in de boekhandel voor 59,90. De vazen die op de ex positie, die van dinsdag tot en met zondag van elf tot vijf uur te bezichtigen is, zijn overigens ook te koop. Op de zondagen 14 september en 5 oktober zal Frans Molenaar van twee tot vier uur in het museum aanwe zig zijn om een toelichting op de tentoonstelling te geven en zijn boek te signeren. conny van gelder. De oudere vrouw komt er in de mode maar bekaaid«f-wgnt ontwerpers doen net of al- le*vrouWrisfanke tieners zijn met maatje 36, luidt de klacht. De actieve vrouw van boven de zestig die comfortabele kleding en mooie stoffen prefereert, zit in een vergeten groep. De Duitse vedette Hildegard Knef wil daar iets aan doen. Ze heeft zich onver wacht in de mode gestort. Waar elke andere ontwerper de eerste stap pen op het modische pad enigszins huive rig zet, zet Knef hoog in en gokt schaamte loos meteen op heel Europa. Inmiddels heeft ze samen met de firma Lotzmann Be- kleidung GmbH uit Leipzig een zomercol lectie ('98) in de markt gezet die staat als foto peter schat een huis. Aan de wintercollectie wordt ge werkt. Knef presenteerde haar eerste eigen collectie onlangs op de Collectionen Pre mieren in Düsseldorf aan de internationale modepers. Knef in de mode? Het perscen trum was tot de laatste plaats bezet. Niet al leen omdat de modeprofessionals razend nieuwsgierig waren naar de kleren, maar ook om een glimp van de vedette zelf te kunnen opvangen. Knef is inmiddels 71, ze heeft enkele facelifts achter de rug. Hoe zul len haar rimpels eruit zien? De komst van Frau Knef aan de arm van Martiria-Elvira Lotzmann (Duitslands za kenvrouw van 1993) had weinig van de en tree van de wereldster die ze eens was. Knef blijkt een breekbaar oud vrouwtje in een mannenkostuum met das dat aarzelend voetje voor voetje zet. Eenmaal achter de microfoon zit daar ineens weer de vedette van weleer. Met haar rauwe stem kondigt ze zelfverzekerd haar collectie aan. .Actieve zakenvrouwen willen comfort. Ze willen klassieke kleren waarin ze kunnen reizen zonder dat ze in de kreukels op de plaats van bestemming komen." Als uit de luidsprekers Knefs bekende 'schlagers' klinken, tonen de mannequins wat Frau Knef bedoelt: klassieke androgyne kleren. Fraai ogende sportief/elegante broekpakken en mantelpakken van soepel- vallende wollen stoffen. De belijning is een voudig en comfortabel, de roklengte tot even onder de knie en de kleuren klassiek: veel donkerblauw, zwart, lindengroen en camel. Stropdassen, sjaals en hoedjes zor gen voor de vrouwelijke touch. p u z z E L E E B R O T A R O P A V E S R U E B N E T C E F F E E R E D A C R A B M E R T M V E E 1 T 1 D U R E A Z A G E E 1 N E T 1 P R M A L E E N SEE N O E E O A C D O L V M R O O M 1 L L E F 1 1 1 E R K O R S P E R L s R K T E E O R M 1 T R E O 1 U T E L G K T D E E D N 1 E A G A T O E E 1 H S T R EBA V M J L R N T L E M EST E 1 G E E R E G A A LEE R S T 1 E E F O O R REE N D E R N T S N E K 1 U K N E D N E E Ebro Einde Er eis Edik Elfde Erepoort Edison Elite Erin Eega Eloge Erts Eendenkuiken Embarcadere Eruditie Eender Emelt Esbattement Eerroof Emir Etage Eerst Emoe Eterniet Eetzaal Emotie Etherreclame Effectenbeurs Enigma Etui Egaal Enorm Evaporator Eierkoker Erediploma Evenveeltje OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. citaat Regel, roos, conus, karaf, broos, lekker, plaag, stern, koker, strip, moraal, vaart, stolp, pioen. Het citaat is van Napoleon Bo naparte: 'Zonder verbeeldings kracht is de mens een bruut' Al JAA/Z zj7t£a/ Of* AT ON8£WOOA/0£ f/taa/p Heer Bommel en de grauwe razer Om vijf minuten over een werd er een torenvenster op Bommelstein geopend en de bediende Joost boog zich naar buiten om een plumeau uit te slaan. Zover kwam hij echter niet, want het naderende geronk van een auto trok zijn aandacht. ,,Dit geluid herken ik, wanneer men mij toestaat", prevelde hij. ,,Daar na dert heer Olivier uit den vreemde! Ach, het was rustig zonder hem, maar toch ben ik blij, dat hij er weer is. Nu krijgt het stof afnemen weer een diepere betekenis." Ontroerd trok hij zijn werktuig terug en haastte zich naar beneden om zich op het bordes op te stellen. Hij was juist op tijd; onder gepiep van remmen rondde de Oude Schicht een toren en kwam voor de stoep tot stilstand. Welkom thuis, met uw welnemen", riep de trouwe knecht bewogen uit. „Hebt u een goede reis gehad?" „Dat kon beter zijn, Joost", zei heer Bommel zuchtend. „De rit was zeer vermoeiend; ik heb uren achter het stuur gezeten." „Zeer betreurenswaardig", hernam de bediende. „Dan zal een kopje soep zeker smaken, heer Olivier. En een glaasje melk voor de jongeheer, vermoed ik. Komt u gauw binnen; ik zal wel voor het voertuig en de baga ge zorgen. Helaas heb ik geen maal tijd gereed, maar als u mij toestaat, zal ik snel een krachtige bouillon uit een pakje trekken..." „Krotenkoker!" schreeuwde op dat moment iemand boven zijn hoofd. "Zoetekoeker! Lijmgaren!" DOOR JAN VISSER Het stabiele zomerweer is voorbij. Tijdens de afgelopen nacht is< gebied met zware regen en onweersbuien over Nederland getrokk Plaatselijk vielen daarbij in korte tijd grote hoeveelheden neerslq Bilt 31 mm), traden zware windstoten op en kwam het tot hagel, man in Stompwijk sprak over het voor zijn omgeving zwaarste on» sedert juli 1991. Op Schiphol viel overigens amper een halve mil meter. In een kleffe atmosfeer kwamen er vanochtend boven Zee nog meer buien (zware regenval) tot ontwikkeling. Deze buien hij samen met een koufront waarachter vanavond en de komende na minder warme lucht ons land binnenstroomt. Morgen wordt het in deze luchtmassa's omstreeks 22-23 graden, belangrijkste buienhaarden zijn dan naar Duitsland doorgeschovi Later op de dag kan er echter wel weer een regen- of onweersbuil ontwikkeling komen. De wind is dinsdag in het algemeen zwak va sterkte en veranderlijk van richting. Aan de voorzijde van het kou van een volgende oceaandepressie zou het kwik op woensdag nof even kunnen opveren. Daarna wordt het echter minder warm met maxima omstreeks 21 graden. Bovendien is er naast zonneschijè kans op bui. Een overgang naar koel weer is nog niet aan de orde. komt doordat de depressies vooralsnog op grote afstand blijven. Aan het einde van de week, zaterdag, ligt er waarschijnlijk weer ei hogedrukgebied boven onze streken. Het mindere warme weer do geen afbreuk aan het historische karakter van deze maand. Tijdei het afgelopen weekeinde was het op zaterdag lange tijd zwaar be wolkt. Wel werd het ondanks de bewolking steeds warmer. Gisten was het meestentijds zonnig en stegen de temperaturen met uitzi dering van de kustgebieden tot meer dan 25 graden. Op Schiphol werd 27,0 graden geregistreerd: in Limburg zelfs toppers tot 32-j graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Vandaag eerst hier en daar zon. Daarna vanuit het zuiden kans op veel regen en actief onweer. Middagtempe- ratuur meest tussen 16 en 22 graden. Zweden: In het noorden zowel zon als wolkenvelden en vooral vandaag droog. In het zuiden tijdelijk flink warm en kans op een onweers bui; ook zon. Middag- temperatuur van 17 graden in het noorden tot ruim boven de 25 in het zuiden. Oenemarken: Vandaag flink wat zon, een lokale onweersbui en warm. Morgen en kele stevige regen- en onweersbui en. Middagtemperatuur vooral van daag 25 graden of hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vandaag vooral in het oosten van Engeland eerst nog flink wat regen en onweer. Verder geregeld zon en overwegend droog. Middagtempe ratuur meest rond 20 graden. België en Luxemburg: Vandaag vooral in de Ardennen en in Luxemburg nog zon. Verder flink wat regen en stevig onweer. Mid dagtemperatuur vandaag van 25 graden in Oostende tot 30 in Luxemburg; morgen minder warm. Noord- en Midden-Frankrijk: Van het westen uit stevig onweer en plaatselijk flink wat regen. Van daag in het oosten, en morgen in het westen, ook zon. Vandaag in het oosten nog erg warm, daarna maxima van 22 tot 26 graden. Portugal: Vandaag wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Morgen meest droog en meer kans op zon. Maxima vlak aan zee van 20 gra den rond Porto tot 25 in de Algar- ve. Madeira: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 24 graden. Spanje: Kans op enkele stevige regen- en onweersbuien. Tussendoor ook zon. Middagtemperatuur vlak aan zee van 20 graden in het noorden tot rond 28 aan de costa's. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: naast zon ook kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur vlak aan zee iets on der de 30 graden. Tunesië: Eerst nog zon, maar vooral morgen meer wolkenvelden en kans op on weer. Middagtemperatuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag veel zon, later langs de westkust onweer. Morgen breiden de buien zich naar het oosten uit, maar aan de Middellandse Zeekust blijft het nog droog. Maxima rond 28 graden, morgen langs de west kust wat koeler. Mallorca en Ibiza: Toenemende kans op een regen- of onweersbui. Ook van tijd tot tijd zon. Middagtemperatuur iets onder de 30 graden. Italië: Flink wat zon en tot morgenavond slechts lokaal een fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur^ tussen 26 en 31 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag nog flink wat zon, morgen grote kans op buiige regen en on weer. Middagtemperatuur iets on der de 30 graden. Malta: Flink wat zon maar morgen toene mende kans op een onweersbui. Maxima ongeveer 30 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon. Landinwaarts van daag misschien nog een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 27 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust kans op een stevige regen- of onweersbui. Verder flink wat zon. Middagtem peratuur vlak aan zee op de meeste plaatsen iets onder 30 graden. DINSDAG 26 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06 43 Zon onder Maan op 00.39 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.43 «23.21 10.16» Laag 06.14 18.46 05.55 Weerrapporten 25 augustus 0 De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurl Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca halt bew. hall bew. halt bew half bew Split Stockholm half bew zwl 26 Warschau onbew ver. 1 27 - Wenen onbew. i2 28 Zurich onbew. w.s. 0 30 Bangkok licht bew zzw8 36 Buenos Aires zwaar bew nnw5 18 Casablanca half bew wzw2 27 Johannesburg onbew. w.s. 0 23 Los Angeles onbew. w3 21 New Orleans onbew no 5 28 New York zwaarbew w.s. 0 24 Vancouver zwaar bew. Duitsland: Zonnig en erg warm. In de w ke helft vooral morgen kanso vig onweer. Maxima tussen 32 graden. Zwitserland: Vrij zonnig, mogelijk ook 6 weersbui. Middagtemperatuu' sen 26 en 31 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden en i westen kans op een onwee Middagtemperatuur rond f" den. Polen: Vrij zonnig en waarschijnlijk!! Middagtemperatuur 25 hoger. Tsjechië en Slowakije: Vrij zonnig en warm. Maxi temperatuur iets onder de 30 den. In de middag en avond op een lokale (onweers)bui. Hongarije: Zonnig en droog. Middagtetf tuur iets onder de 30 graden middag en avond wellicht e spreide (onweers)bui.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14