Hollands vrieshui op Spaans eiland Onderzoek Verre Oosten blijft nuttig' Randstad 'Tunnel door Groene Hart voor helft prijs' Binnenvaartschip ramt bedrijfspand Honderden handen maken van Afrikahaven een pierenbad i MAANDAG 25 AUGUSTUS 1997 CHEF HANS JACOBS. 071-535641*1, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071- Stankwaarschuwing ingetrokken Rotterdam Stankcode 1 in het hele Rijnmondgebied is vanoch tend ingetrokken. Door het onstabiele weer is de kans op smog nihil. Dat heeft de Milieudienst Rijnmond bekendgemaakt. De code was vorige week ingesteld. Bedrijven moesten hun stank- verwekkende activiteiten melden. Pas bij code 2 gelden beper kende maatregelen. Dode en gewonde bij explosie Amsterdam Bij een gasexplosie in een woning in Amsterdam - Osdorp is zaterdagochtend een 25-jarige man zwaar gewond ge raakt. Een andere aangetroffen man was al een aantal dagen dood. zo meldde de politie. De explosie veroorzaakte een uit slaande brand. Omwonenden wisten het 25-jarige slachtoffer uit de woning te halen. Hij is in kritieke toestand naar het brand wondencentrum in Beverwijk gebracht. Vermoedelijk was de al eerder overleden man zijn vader. Volgens de brandweer hebben buurtbewoners hem dinsdag nog in leven gezien. Sectie moet uitwijzen hoe hij om het leven kwam. Handgranaat ontploft in woning Amsterdam In een woning in Amsterdam-Noord is zaterdag ochtend een handgranaat ontploft. De 40-jarige bewoner raakte daarbij zwaar gewond en is naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de politie trok de man zelf per ongeluk de ontste- kingspin uit het projectiel. Het was de tweede keer in korte tijd dat er in Amsterdam een handgranaat ontplofte. Op 10 agustus bracht een Fransman in een hotel een granaat tot ontploffing. Hij verklaarde dat het explosief in zijn tas zat en dat hij tegen de veiligheidspin stootte toen hij daar iets uit wilde pakken. De man raakte gewond. zoetermeer anp Vijfden kilometer gegraven tun nel voor de hogesnelheidslijn iHSL) voor hetzelfde geld als het kabinet heeft uitgetrokken (f 1 miljard) voor slechts 7,5 kilome ter geboorde tunnel onder het Groene Hart. Volgens ir. W. Bos, bekend van de milieuvriendelij ke Bos-variant voor het tracé van de flitstrein, is dat mogelijk. Vijftien kilometer ondertun neling bestrijkt bijna het hele HSL-traject door het Groene Hart. ..Het kabinet kwam ineens met de boortunnel - een moge lijkheid die eerder niet be spreekbaar was geweest - om het unieke veenweidegebied te sparen en verwachtte dat ieder een enthousiast zou reageren. Maar dat enthousiasme bleef uit", zo zei Bos zaterdag. Het boren van een tunnel kost zo'n 120 miljoen per kilo meter, graven ongeveer 50 mil joen. „De prijs kan zelfs lager uitvallen als het ondertunnelen wordt uitgevoerd met een soort sleephopperzuiger. Enkele aan nemers en adviesbureaus zijn met een dergelijk project voor een 'sleuftunnel' bezig. Daarbij 'zuigt' een machine, een soort bootje, voor zich uit grond weg en via een cilinder aan de ach terkant legt deze de tunnelpla ten op hun plaats. Een voordeel daarbij is dat in geval van pro blemen bij de aanleg er van bo venaf kan worden ingegrepen", zo legt Bos uit. Een probleem bij deze manier van een tunnel leggen, is dat de doorsnede voor een hogesnel heidslijn minder geschikt is. De snelheid kan in een smallere buis problemen geven bij de reizigers, vergelijkbaar met die in een vliegtuig, door de ver hoogde luchtdruk. Dat pro bleem is te ondervangen door luchtkokers te plaatsen om de zoveel (honderd) meter. De ko kers zouden kunnen worden geïntegreerd in het landschap. Maar er is nog niet onderzocht om de hoeveel honderd meter zij zouden moeten komen, al dus de Zoetermeerse ingenieur. Onderkomen voor rederijen Nederlandse visserijreders laten binnenkort een vrieshuis bouwen op het Spaanse eiland Las Palmas. Het vrieshuis is voornamelijk bestemd als opslagdepot voor vis, gevan gen voor de Afrikaanse kust. De activiteiten, inclusief stuwadoorswerk, levert werk op voor ongeveer 200 man. Met de bouw van het complex willen de reders voorgoed een einde maken aan het omslachtige vistransport per schip van Afrika naar IJmuiden en omgekeerd. Veel vis soorten worden namelijk ook weer in Afrika verkocht. UMUIDEN GPD Direct aan de kust, bij de pie ren, wordt volgende maand be gonnen met het complex (op pervlakte: 60 bij 350 meter) dat uit twee delen bestaat. Een ge deelte van het pand is bestemd voor een Spaanse ex- en impor teur van vis, groente en fruit. De ruimte ernaast is het onderko men van de vangsten van de Nederlandse rederijen Vrolijk, Parlevliet Van der Plas, Jaczon en Van der Zwan. Het vries veem heeft een capaciteit voor 30.000 ton vis en bestaat uit vier afzonderlijke gedeelten, voor el ke reder één. Verder is er een grote verpakkingsruimte. Vermoedelijk medio volgend jaar is het gebouw operationeel. De Nederlandse reders slaan al geruime tijd vis over bij de Ca- narische eilanden. Hierbij wordt de lading van de vissersschepen overgeslagen in koelschepen die de vis verder transporteren. Ook wordt een gedeelte van de vangsten (veelal sardinelias en sardienen) ondergebracht in bestaande vrieshuizen die de Nederlandse reders huren. „Wij vonden dat geen optimale situ atie", aldus woordvoerder C. Vrolijk. „Vandaar dat wij voor deze oplossing hebben geko zen." Een werkgroep heeft ge keken naar locaties op de eilan den Las Palmas en Tenerife. De voorkeur ging uiteindelijk uit naar het eerste eiland. De Nederlandse reders heb ben enkele jaren geleden een langdurige visserijovereen komst gesloten met Maureta- nië. Ook bestaat al enige tijd een dergelijk contract met Nige ria. Waarschijnlijk volgende week sluiten de reders een vis serijcontract met Marokko. De Nederlandse trawlervloot is noodgedwongen een groot ge deelte van het jaar voor Afri kaanse kustwateren te vissen. De vangsthoeveelheden voor vissoorten in de Noordzee en de Atlantische Oceaan zijn de laatste jaren behoorlijk ten draaid. De visserij-overeeii sten met deze Afrikaanse den houdt momenteel voa groot gedeelte de Nederlj trawlervloot op de been. gens Vrolijk zijn de vangstj taten bij de Afrikaanse goed te noemen. Zo zeer dat drie rederijen al dan vergevorderde uitbreid plannen hebben. Rederij Parlevliet Van Plas laat in Spanje aanvari één trawler bouwen die in in de vaart moet komen, licht dat de Katwijkse rede een extra trawler bij de Spi scheepswerf in de toekont stelt. Binnen enkele mat bestaat hierover duidelij" Ook rederij Jaczon uit Sr ningen heeft een nieuwe tn besteld. Het 120 meter vaartuig wordt bij de YY( selwerf in Capelle aan de gebouw. Het verst gevorderd i nieuwbouwplannen van Atlantic Fishing Compam Engelse dochtermaatsch van rederij Cor Vrolijk uit den. Op de YVC-IJsst wordt driftig gewerkt achterschip. De tewaterlati volgens Vrolijk gepland voc tober. In het begin van hd gend jaar is de \Tiestrawta als de Carolien door hetl zal gaan, operationeel. rotterdam anp hillegomVele nieuwsgierige Hillegommers kwamen zaterdagavond een kijkje nemen bij de spectaculai re 'Saturday Night Cruise' op het Henri Dunantplein. Ruim driehonderd Amerikaanse sleeën, voornamelijk uit de jaren '50, '60 en '70 en motoren waren er te bewonderen. 'The Haagse Blues Brothers' en 'That Cra zy Beat' zorgden voor swingende rock roll-muziek. Het evenement was georganiseerd door 'The Cruise Brothers' uit Den Haag, een groep enthousiaste verzamelaars. Regelmatig organiseren zij cruises op de visafslag in Scheveningen en rondritten door de streek. Zaterdagavond was het een waar autoparadijs voor de liefhebbers van alle mogelijke Amerikaanse sleeën. Gordon van Swol uit Voorburg demonstreerde voor het gretige publiek hoe zijn paars glimmende Lincoln Continental, een Low Rider uit 1972, door de hy draulische vering alle kanten op kon dansen. „Als je één keer in zo'n auto hebt gereden, ben je verkocht. Ik kan er niet meer buiten, het is echt een levensstijl geworden!" foto united photos de boer Een binnenvaartschip heeft za terdagmorgen op de Schie bij Rotterdam een naast het water gelegen bedrijfspand geramd. De bijzondere botsing deed zich voor ter hoogte van Over- schie. Het getroffen pand aan de Overschiese Dorpsstraat heeft volgens een woordvoerder van de politie schade aan de gevel opgelopen. De muur is ontzet. In het pand stond een voor raad porselein opgeslagen. Een deel hiervan is kapot. Ook twee andere panden hebben schade opgelopen. De omvang hiervan is nog niet be kend. Ook aan de andere zijde van de Schie heeft het scnip schade aangericht. De oorzaak van het ongeval is nog niet duidelijk. De opvarenden van het mfl schip de Aquarius hebben i blaastest afgelegd en hienj volgens de politie gebleken ze niet hebben gedronl Vermoed wordt nu dat technisch mankement aan boegschroef de oorzaak is het uit de koers raken van schip. De rivierpolitie stelt nader onderzoek in. Boer Vink: 'Ik ga de zaaimachine maar weer halen ruigoord jacob van der meulen Als een zeer tevreden opzichter beziet boer Piet Vink (52) uit Spaamdam de gravende massa langs de Afrikahaven in aanleg. Een gebied waar hij als vierde generatie zaaide en oogstte. Totdat de machines enkele maanden geleden een geul van 350 bij 20 meter groeven. Vori ge week riep GroenFront op tot een menselijke strijd tegen de machine. Zo'n driehonderd ac tievoerders beklommen gister middag de berg van 8000 m3 en namen er met schep en hand een flinke hap uit. GroenFront hoopte dat hon derd mensen zich bij de actie voerders van Groenoord zou den voegen. Het werden er driehonderd. Wat begon als een symbolische actie om de eerste graafwerkzaamheden aan de haven ongedaan te ma ken, groeide op de vlakte bij Ruigoord uit tot serieus graaf werk. Onder de brandende zon, maar met opzwepende muziek ging de massa de strijd aan met de hardnekkige klei. Aan de voet van de mieren hoop beleeft de projectleider van de Afrikahaven, T. Winkel Buiten, een matige laatste va kantiedag. „Het staat een ieder vrij zijn mening te uiten. Ik heb altijd bewondering gehad voor de koninklijke wijze waarop Ruigoord tegen de komst van de Afrikahaven heeft gestreden. Dat ging altijd via correcte pro cedures. Wat hier gebeurt, daar sta ik niet achter." Uit de losse hand berekent Winkel Buiten dat het met de schade overigens mee zal val len. „Een dragline heeft twee dagen werk om deze actie on gedaan te maken." De grootste problemen ontstaan, aldus de projectleider, als GroenFront de vervolgwerkzaamheden gaat blokkeren of vernielingen aan richt aan het materieel. Woord voerder Peter van GroenFront ontkent dat het laatste zal ge beuren: „Er zijn keiharde af spraken over het geweldloos blokkeren van het graafwerk. Als de graafmachines komen gaan we er voor zitten. We zul- Actievoerders zijn bezig om een brede sloot, die is uitgegraven voor de aanleg van de Afrikahaven, dicht te gooien. len ons niet op andere manie ren richten tegen mensen en machines." Wanneer de werkzaamheden door acties stagneren moet de politiek ingrijpen, vindt Winkel Buiten. Die opvatting wordt niet gedeeld door Roel van Duyn van de Amsterdamse Groenen, die zich met een ko lenschep zwaar in het zweet werkt. Ook Marianne Polder man, fractievoorzitter van de PvdA in Haarlemmerliede en Spaamwoude, vindt de actie een zinvolle besteding van de zondagmiddag. „Je moet het ook zien als een stimulans voor de werkgelegenheid. Anderen verdienen weer hun brood met het ongedaan maken van ons werk." Inmiddels springen kinderen ter afkoeling in de geul, die een ongevaarlijke diepte heeft be reikt Piet Vink herinnert zich zijn eigen jeugd. „Mijn geboor tehuis stond hier. Die bomen stonden in onze tuin. Dit was onze grond." Zijn vader wei gerde 25 jaar geleden 33 hecta re zeer vruchtbare IJpolder- •grond te verkopen aan de ge meente Amsterdam. Hij werd onteigend en kreeg een hartin farct. Toen de ontwikkeling van de haven vervolgens op de lan ge baan werd geschoven kreeg Piet Vink toestemming de grond weer te gebruiken. „Dit jaar haalde ik de laatste graan oogst van het veld. Ik vind het mooi dat deze actie wordt ge voerd. Ik kreeg het idee om de zaaimachine te gaan halen en weer in te zaaien. Maar ik ver wacht dat ze over een week of twee met groot graafmaterieel komen. Dan kun je de hoop wel laten varen." De uiteindelijke Afrikahaven krijgt een lengte van 1900 bij 350 meter en moet volgens het Havenbedrijf rond de eeuwwis seling klaar zijn. Winkel Buiten wil geen enkele mededeling doen over de hervatting van het werk. Nu de bouwvakantie afgelopen is, zou dat elk mo ment kunnen gebeuren. GroenFront houdt daar reke ning mee, aldus woordvoerder Peter. „Als ze morgen komen houden we ze tegen. Tijdens de bouvak hebben wij daarvoor het gebied geprepareerd." Hij doelt daarmee op de tunnels die werden gegraven en de boomhutten die in bedreigde bomen zijn gebouwd. Ook zou den maatregelen zijn genomen om de toegangswegen tot het gebied snel te kunnen blokke ren. GroenFront hult zich daar over verder in stilzwijgen. Statenfracties Noord-Holland: alkmaar anp De reis die vijftien politici en ambtenaren van de provincie Noord-Holland in oktober naar Osaka en Hongkong onderne men, is niet onzinnig en achter haald, maar juist uitgesproken nuttig en noodzakelijk. Dit vin den de voorzitters van de sta tenfracties van PvdA en WD. De vijftien willen zich oriënte ren over in zee gebouwde lucht havens. Het statenlid C. Kruij- mer van RPF/GPV vindt de reis onnodig nu de provincie een standpunt heeft ingenomen over de aanleg van een luchtha ven in zee. Hij heeft daarover bij Gedeputeerde Staten aan de bel getrokken. Fractievoorzitter E. Neef van de PvdA-statenfractie stelt met klem dat er geen sprake is van een onzinnige reis. „Schiphol domineert op het moment de discussie in Noord-Holland. In juni hebben Provinciale Staten het oordeel van GS onderstreept dat een luchthaven in zee de voorkeur heeft. Het provinciaal bestuur heeft de toon gezet voor de beperkingen van het vliegverkeer op Schiphol zitten met de lusten en de ten. Op het moment dat i toekomstbepalende ondet pen aan de orde zijn, is I* plicht van een democratisd gaan zich te oriënteren." WD-fractievoorzitter Al gers onderstreept dit. „In ja ri is besloten te wachten o{ standpunt van GS. Het kal is nu aan zet, maar dat re niet weg dat we ons moeten eiïteren op alle aspecten een luchthaven in zee. Del nis die we opdoen, kan i vervolgdiscussie van b< zijn." GroenLinks neemt niet aan de reis. De partij is te stander van uitbreiding van vliegverkeer, maar volgens I tieleider J. Onstenk is voorbarig. „Het staat heler niet vast dat er een luchthi in zee komt. Schiphol en Markermeer zijn in onze waarschijnlijker opties." Zij het liefste dat de reis wordt gesteld tot de Tweede Ka een definitief oordeel heeft veld. Peper sluit opnieuw discothee rotterdam anp Burgemeester Peper van Rotterdam heeft met onmiddellijk* gang discotheek Beatcorner gesloten. De aanleiding is een sd partij zaterdagochtend vroeg waarbij één persoon werd gewont De discotheek op de hoek van de 's-Gravendijkwal en de Nk Binnenweg is al vaker het toneel geweest van ruzies die uitl* op vecht- en schietpartijen. Op advies van de politie heeft Peper besloten dat de discotl in elk geval tot 10 september de deuren gesloten moet houd® de tussentijd wordt bekeken of de sluiting langer moet duren, een woordvoerder van de politie. Peper heeft het afgelopen jaar meer discotheken gesloten, werd de bij liefhebbers van gabberhouse populaire discotl Parkzicht gesloten na twee schietpartijen, moest La Xala dicht dat werd geconstateerd dat de toiletjuffrouw in XTC-pillen hal de en kwam er een einde aan het bestaan van Imperium en Sol klachten over overlast.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12