Er klinkt weer 'Ik hou van jou' in de Gerard Do Raad van Kerken: alleen kerkasiel in noodgevallen Kerk Samenleving Meer inkomsten Hervormde Kerk Dopen in Zegerplas Vrouwelijl theologen willen mee erkenning u tdeLeidsch Dagblad MAANDAG 25 AUGUSTUS 1997 amersfoort anp Kerkasiel is volgens de Raad van Kerken alleen geoorloofd bij fundamentele bedreiging van mensenlevens. Christenen kunnen dan in gewe ten geen andere keuze hebben dan kerkasiel te verlenen. Dit zegt de raad in een gisteren uitgegeven ver klaring, waarin het recht van kerkgemeenschap pen wordt benadrukt om in uiterste nood kerk asiel te verlenen. Volgens de raad is er geen te genstelling in de erkenning van de rechtsmacht van de staat en de bescherming van mensen die in uiterste nood een beroep op de kerken doen. In het geval van de asielzoekers uit Iran is er volgens de raad sprake van fundamentele bedrei ging. Er is zoveel onzekerheid over de feitelijke si tuatie in Iran dat uitzetting op dit moment niet verantwoord is. Kennelijk deelt een meerderheid van de Kamerleden de heersende twijfel en wenst zij een hoorzitting over Iran. Verder hebben Am nesty, Vluchtelingenwerk Nederland en het net werk voor kerkasiel INLIA gefundeerde kritiek op de uitzetting van Iraniërs geleverd. Kerkasiel heeft altijd een tijdelijk karakter. Het middel wordt gebruikt om dreigende uitstel te voorkomen. In die tijd kunnen alle juridische, so ciale en humanitaire gezichtspunten worden overwogen. dordrecht anp Hervormden hebben dit jaar gemiddeld 1,66 pro cent meer geld voor hun kerkelijke gemeente toe gezegd dan vorig jaar. In 1996 bedroeg de stijging 0.21 procent, het jaar daarvoor 0,5 procent. Dit blijkt uit het verslag van de landelijke finan ciële actie Kerkbalans op basis van gegevens uit 708 hervormde gemeenten (68 procent van het aantal deelnemende gemeenten). Ook het aantal gemeenten waar de toezeggingen stegen, was groter dan vorig jaar (61 om 51 procent). In het kader van de interkerkelijke actie Kerk balans zeggen kerkleden aan het begin van het jaar een bepaald bedrag toe dat ze aan hun ker kelijke gemeente willen geven. Door middel van een vragenformulier dat aan de deelnemende ge meenten wordt toegezonden, krijgt de hervormde commissie geldwerving inzicht in de toezeggin gen. Verklaringen over de stijging van de toezeg gingen waren toename van het aantal leden die bijdragen, grotere betrokkenheid van predikant en kerkenraad, een nieuwe dominee, meer publi citeit voor Kerkbalans en een extra beroep op de gemeente. Uit een vergelijking met 1987 blijkt dat het aantal gevers met 2 procent is gedaald van 651.683 naar 637.041 gulden, maar dat de bijdra gen stegen van 145,7 miljoen naar 166,9 miljoen gulden. Dat is een stijging van 14,5 procent, die overigens achterblijft bij de stijging van de kosten van levensonderhoud over deze periode met 21,8 procent. alphen aan den run Drie leden van de Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap in Al phen aan den Rijn zijn gisteren gedoopt in de Zegerplas. Dat gebeurde - zoals de geloofs gemeenschap het omschrijft - op 'de meest bijbelse manier', namelijk door onderdompe ling. De Evangelie Gemeenschap omschrijft zich als 'de ongewone kerk voor gewone on- kerkelijken'. Voorafgaand aan de plechtig heid legden de drie dopelingen getuigenis van hun geloof af. foto dick hogewoning REDACTIE DICK V CHANIA EPD/KNA Vrouwelijke theologen len van de kant van keri universiteit meer erl ning voor hun werk. 1 wel zij allang autoi hebben verworven op gebied van de uitleg vai bijbel, bestaat daarvoo de door mannen behee kerken te weinig waai ring. Dit zegt de Europese eniging van vrouwe theologen, die deze wei Chania op het Griekse land Kreta haar tweej lijkse vergadering hield volgende vergadering over twee jaar in het Di Hofgeismar onder het n to Tijd, utopieën, esch logie. Tot voorzitter werd Duitse theologe dr. Hed Meyer-Wilmes gekozen is universitair hoofddo feministische theologit Nijmegen en bijzoi hoogleraar vrouwenstu theologie in Leuven. amsterdam anp/dirk visser De choepah, de trouwhemel, waaronder bruid en bruidegom plaatsna men, symboliseert het huis van het jonge paar. foto anp Er wordt weer gelachen in de Gerard Dousynago- ge in de Amsterdamse Pijp. Rabbijn J.S. Jacobs begon gisteren de toespraak in de huwelijks- dienst van Rob Berendsen en Bettine Denne- boom met een grap. Toen de bruidegom ging sol liciteren bij de bank waar de bruid werkt, had zij gezegd: Dan zijn we straks een bankstel. De choepah, de trouwhemel, waaronder bruid en bruidegom plaatsnamen, symboliseert het huis van het jonge paar. Verwijzend naar het bankstel waarop altijd plaats voor anderen is, sprak rabbijn Jacobs de hoop uit dat hun huis sja- loom zal uitstralen. Het huwelijk vond plaats kort na 15 Av. Er is geen dag op de joodse kalender die zoveel vreug de geeft als deze jomtof (feestdag). Dan wordt de herbouw van de Tempel na de verwoesting her dacht. Kenmerk ervan is dat de mensen elkaar helpen zonder iets terug te krijgen, zei rabbijn Ja cobs. De 105 jaar oude synagoge was dan wel het to neel van een stralende bruid en bruidegom, als de actie 'Behou de Gerard Dou' niet de benodig de 800.000 gulden opbrengt, vreest voorzitter Willy Lindwer dat het gebouw het eind van deze eeuw niet haalt. De muren brokkelen af, het re genwater lekt door het dak en de voorzanger heeft al een andere plek gezocht uit vrees dat hij door vallende stenen wordt getroffen. Aan het eind van de vorige eeuw groeide de (joodse) bevolking van de Amsterdamse Pijp vooral door de bloeiperiode in de diamantindus trie. Omdat er behoefte aan een eigen bidlokaal was, richtten diamantairs en commissionairs in effecten de vereniging Hulpe Israëls op. Aanvan kelijk was er een synagoge in de Quellijnstraat, die spoedig te klein bleek. In 1891 gaf de vereni ging opdracht tot de bouw van de synagoge in de Gerard Doustraat die in het erop volgend jaar werd geopend. De synagoge die achter een gewone gevel ver scholen is, werd in de oorlog niet door de bezet ter ontdekt. Maar het bestuur benadrukt dat de synagoge mede dankzij het toeziend oog van de buurtgenoten de oorlogsjaren ongeschonden is doorgekomen. De laatste dienst in 1943 werd ge houden op de eerste avond van het joodse nieuwjaar (Rosj Hasjana). Tijdens een razzia heeft rabbijn Prins zich met anderen onder de Heilige Arke schuil gehouden. Doordat de synagoge als enige in Amsterdam niet was verwoest, werden de eerste diensten na de oorlog in de Gerard Dousjoel gehouden. Ech ter pas vanaf de tweede sabbat. Op de eerste sab bat was er geen sleutel te vinden. Niemand van het oude bestuur was teruggekeerd. De synagoge kende in de jaren zeventig een tij delijke inzinking. Vaak was het moeilijk het min- jam, het vereiste aantal van tien mannen aan het begin van de dienst, te realiseren. Dan werd een joodse koopman vanachter zijn marktkraam in de Albert Cuypstraat gehaald, die het met vreug de deed. Het is immers een hele eer deel van het minjan uit te maken. De Gerard Dousynagoge, die eigendom is van de vereniging Hulpe Israëls, neemt binnen de Joodse Gemeente in Amsterdam een eigen plaats in. „We zijn zeker orthodox, maar misschi toleranter dan de andere synagoges", zegt taris dr. Abby Israëls van het bestuur. „Wei niet bij voorbaat nee, maar kijken of het w Misschien is de drempel iets lager. Noem o toleranter." In ieder geval streeft de Gerard Dou ern dereen, ook de bezoeker die er voor de keer komt, erbij te betrekken. Jongeren zich daardoor aangetrokken, want de gen groeit de laatste jaren, zij het heel lanj Sommingen komen van heel ver lopen i dienst bij te wonen. Nu kost het geen meer het minjan te halen. Gemiddeld zitte tot 40 mensen in de dienst op sabbat. Het bestuur hoopt het gebouw te kunn houden, niet alleen voor de synagogedie maar ook voor culturele en sociale, bij de sj ge passende activiteiten. Het is van belai ook in dit oude stadsdeel waar nog maar i joden wonen, een bloeiend centrum van joi ven gehandhaafd blijft. ANNO 1897 j Woensdag 25 Augustus ALKEMADE De arbeider J. Van L., te Nieuwe-Wetering, die hevig gebeten schijnt op de gemeente-politie, en deze, vooral in den persoon van den veldwachter P. Du Pau, bij her haling heeft gesard en beleedigd, ging Zondagnacht, onder den invloed van sterken drank, hierin zóó ver, dat hij genoem den veldwachter kwaad deed aan den lijve. Deze kranige diender, op tegenweer bedacht, greep den delinquent aan en wist hem op een hek zóódanig te knellen, dat hij luidkeels ,,hulp en moord" begon te roepen. Bijgestaan door de inmid dels toegeschoten gemeente- en rijkspolitie, alsmede door eenige welwillende burgers, bezorgde Du Pau aan dezen be kenden belhamel vrij logies in het arrestantenlokaal der ge meente, en maakte tegen hem proces-verbaal op over het ge beurde op denkoop toe. ADVERTENTIËN 3-October-Vereemging. Oproeping. H.H. Broodbakkers, Vischandelaars, Bierbottelaars en Sigarenhan delaars, alle gedurende minstens vijf jaren Lid dezer Vereeni- ging, worden uitgenoodigd zich schriftelijk aan te melden vóór 6 September bij den Heer J. Goedeljee, Hoogewoerd No. 152, ter levering van de voorde uitdeeling benoodigde arti kelen. Uitdeeling. De gewone jaarlijksche inschrijving grijpt plaats op Zaterdag 4 September a.s., in de Stadszaal, 's avonds tusschen 6 en 10 uren. Zie verder Aanplakbiljetten. I Het Bestuur. ANN01972 vrijdag 25 augustus HAZERSWOUDE De zestienjarige Jan v.d. Kraats en de zeventienjarige Henny Schel lingerhout uit de Potgieterlaan, Hazerswoude-Rijndijk, hebben gisteravond een enorme kar per in het water langs de Gemeneweg, nabij het Kromme Jaagpad, gevangen. De jeugdige vis-enthousiasten slaagden er met vereende krachten in om de karper (72 centimeter lang, 12 pond zwaar) op het droge te halen. OLYMPISCHE SPELEN/MÜNCHEN De Nederlandse wiel renners zijn vrijwillig op dieet gegaan. De eerste dagen van hun verblijf in het Olympisch dorp zijn zij zich, zoals trou wens de meeste sportlieden, te buiten gegaan aan de uitge zochte gerechten in het deelnemersrestaurant. De eerste die inzag dat ze te veel in gewicht zouden toenemen was Cees Priem. Hij bekende eerlijk tegen soigneur Jan Kuiper-. ,,Jan, ik weet dat ik er niet van kan afblijven. Haal jij maar wat voor me, dan krijg ik beslist niet te veel." Zijn voorbeeld werkte aanstekelijk. Fedor den Hertog was de woordvoerder voor de andere wegrenners: ,,Haal dan ook maar eten voor de rest", zo zei hij tegen Jan Kuiper. Om eventuele moeilijkheden te omzeilen gaan alle wielrenners nu elke morgen op de weeg schaal De leiding van de ploeg neemt geen risico. LEIDEN Geboren Sebastiaan Jo hannes zv. W.L. van der Voort en M.W.J. de Vries Lidwina Wilhelmina dv. W.L. van der Voort en M.W.J. de Vries Leuntje Adriana dv. J.C. van der Plas en N. van Duijn Joppe zv. J. Dubbeld en A.M. Bakker Mara Eveline dv. M.P JJ. Jongeneelen en L.W. Blees William zv. D.A. de Mooij en J.J. van den Eijkel Bartzv. R. Groen Robin dv. C.W. Plug en A. Faber Tessa Ashley dv. A.J. Er- kendiep en I.W. Dresscher Mare zv. G.L. Dijkhuizen en T.A.N. Faas Johan nes Glicerioszv. T.G.H.W.M. van der Ven en M.C.B. Rufo* DominickTroy zv. R. Heijer en H.S. Thierry William Tho mas zv. B.H. Moynihan en A L. Littler - Saskia Eline dv. G.C. Floor en A. van Rijn Isabelle Sophie dv. M R. Heere en M. Kwaad Cornelis Wouter zv.C.A. Bukman en M. Neervoort Xanthe Ke- kea'o Aurinko dv. Fitra Jaya en D.W.J.H. van Oosterhout Eefje Engelien dv. J.A. Buma en E.l. Bakker Philip Diederik zv. J. de Wilde en A. van Gellecum Dionne Alojzija dv. M M. van Alenburg en W.D. Verdijk Lars zv. M. Fasel en J. Guleij Yasmin dv. P.J. Otten en J.J. de Graaf Nadia Tamara dv. G. Hanna en J.D. Bink Mark zv. J.W.Rvan der Plas en J. Pronk Koen zv. C.A. de Best en M.V. Bosz Eveline Margrietha dv. A.H.K. Katerbergen SJ. van Bekkum Sabine Luduina dv. B. Guijten I.L.J.M. van der Heijden Sander Cornelis zv. G.C. van Duijn en C.A.T. van Zon Caro line Eva Mathilde dv. P.F. Dijkman en L.F. van de Stadt Sanne dv. R.l. Boek kooi en C. van Mastrigt Mare Anne Oli- va dv. M.L. Koens en Y.P.I. Noppen Denise Stefanie dv. W.A.M. Postma en N.C. Hoek Maas Roland zv. R.P. Prin sen en J.H. Broekhof «Quintus Johan nes Bernarduszv. J.W. Huijers en C.M. Westrik Broeksma Danny zv. J.J.P.N. Rietkerken en J. Kordijk Sander zv. J.M. van Huiten en M.A.L. Creuwels* Vita Julia Cornelia dv. M.A. Schouten en C.C.M. Persons Bastiaan zv. J.C.A. van der Lee en J.G.M. Slats Dirk Jan zv. J. Plugen J.D. Kuijt Dylan Jan zv. J.B J. Staren J.J. Lingen Pheebe dv. W. Bu- tah Giosuè zv. G. Gerini en R. Montesi Linda Anne dv. J.J. van As en J.C. Schouten Giel Dirk zv. H.P. van den Berg en J. Barkema Miselle Maria dv A.J. Makinen en A.M. Makinen Daniel le Guinevere dv. F.G. Wulp en M. Smit Pink Duifje dv. P.A.P.E. Kattenberg en I.D. ven der Velden Joost zv. A. Kooi- stra en M.I.J. Schaap Petrus Cornelus Kjell zv. P.A.M. Warmerdam en A.H.W. van Stein Vera dv. A.L. Janson en J. Duinkerken* Mees Levi zv. H.M.B. Huisman en M.M. Krapels Karim zv. Y.A.A. Selim en G.A.M. Weijers Johan nes Jacobus zv. J.W.A. van Beelen en H.A. van Oosterhoud Chelseij dv. W.A. Mare de Kruijs, geboren op 14 augustus, zoon van Hans en Joyce de Kruijs uit Sassenheim. van Delft en P. Lumoindong Melissa dv. L.C.J. Smit en P.J.G. van Rijn Joy ce dv. L.C.J. Smit en P.J.G. van Rijn Jeanine Riskia dv. E.A. Noordhuis en S Burgemeister Donna dv. R. van Beelen en C.C. de Ridder Douwe Robert zv. W.L. de Valk en W.A. Gebhardt Esther Deborah dv. J.C. van der Plas en A, Ko ning Sheila dv. D. Stouten en Y.C. van Winkel Arno Maria zv. A.W.M. Vreeswijk en C.G. Hölzel Georgina dv. N. Guijt en I. Ligtvoet Florence Javiera dv. G. Schaatsbergen en V.D.C. Monta- ner Ugarte Daily Dietmar zv. J.L. Hoogkamer Nick zv. P. Riethoven en N.E.L.M. Smits* Matthijszv. G.C.M. Verlaan en M. Buitelaar Walter zv. G.C.M. Verlaan en M. Buitelaar Jolien Anna Agneta dv. L.C. van der Geest en G.M.T. van Haaster Fabienne Esther dv. H.R. Stügeren S. Kapitein Rik Franklin zv. J.H.L. Boekhoud en N.S.J. Vlootman Karim zv. M.Y. Taha en M. Fartsi Claire Francisca dv. P.J.A.M. Zonneveld en S. Laseur Lisa Esmée dv. A.M. van der Sman en P. Koekebak- ker Michel Giovanni Mauriciozv. M. Pen en A. van Wanrooij Hendri Rode- riek Ernst zv. H.R.E. Geerathsen E.A.M. van Schaijk Aninda Kintari dv. B.T.L.E. Couwenbergh Yarrid Adrian zv. H.P.M. Knijnenburgen L.E.T. Schaerlaeckens Amine zv. S. Jali en J. Rhioues Lean dv. R. Diseraad en J.P. Ahrens* Marco zv. W.A. Kuijt en S.J.M. Guijt Marc zv. J.J.H. de Kruijs en J. van Leeuwen Rick Lauren zv. T.G.M. Weijtensen C.P. van Houtert* Jillian Beau Frederique dv. E.P. van Weeren en M.C.M. Bieshaar Amanda dv. A. de Jong en E.C. den Heijer Isa Mara dv. L. Remmelzwaal en M.J. van der Bent Dion zv. H.J.A. de Mooy en A. Rijkhoek Phine Charlotte dv. J.H. Wesseling en M.A.J. Wempe Emma Victoria dv. P. de Heus en A.Y. Guérin Jihad dv. R. Ayachi Laurens Johannes zv. S.J. Kok en A.C.M. Kleinsman Wessel Willem zv. W.P. de Bruin en P.M.J. Teuthof Laura dv. F.G. Schröer en E. Bakker Thomas Adriaan zv. H.T. Bemelmansen M.A M. Oonincx Bianca dv. G. van der Plas en W. van Beelen Natasja dv. A.P.W. Brands en W.K. Dubbelaar Sa rah Maria Jacobine dv. O.I.C. van Kout- rik en E.W.R. van Hove Gözde Nur dv. D. Cebeci en E. Cebeci Nma Kirstine dv. K. Falbe-Hansen en C.M. Tesser Ruben Pieter Antoniuszv. P. Falk en G.H. Ancher Rebecca dv. M.L. Zand vliet en I. Merx. Gehuwd J. van de Walle en M.W. Hart- wijk B. Kuijpers en I.C.E. Biemans P.G.A. Aerts en K.E. Schuemie R.V. Jaharia en M.A. Sietaram R.F. Favier en W. Heusdens J.C. Frederiks en M C. van Dalen J.H.B. Luykxen S. Overgaauw V. Di Calogero en C.W.J. Groenenboom E. Schoonbeek en M.H. Thiam H.H. Hoving en M.H. de Vries P.R. van den Merendonk en J.M. van den Heuvel M. van der Mee en E.C. de Boer* M.R, del Pradoen M.H.L. Waas dorp M. Tettero en C. Schouten J.T.A. Jacobs en S.M. Jongma J.P.F. Buijk en P. Pongsaklang P D. Yeo en J.N, Buijsen C.P.G. D'Orioen J.J.M. van Oosten E. Willemse en C.H. Bunk B. de Langen en M. Parera. O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brusselfed/unct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 0 Hoofdredactie. 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 tot 17 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch af* van het abonnementsgeld, ontvang korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk Ie; ogen hebben of blind zijn (of een art leeshandicap hebben), is het regionale nieuws uit het Leidsch Di geluidscassette beschikbaar. Voor infor 0486-486486 (Centrum voor Gesprok Lectuur, Grave). N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vans woensdag 13 00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuit dagelijks St. Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 ui Kraam- en zwangerenafdeling. buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 u overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegku Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14 00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klasse Ier daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 ia Kinderafdeling. 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 uuren 18.30 Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, k daarnaast ook 11 15-12. OOuur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19 00 uur, 19.00-20.00 uur(Alh Partners/echtgenoten met kinderen.) Voorzwangeren: zaterdagen zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluitendvct partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is i mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkun neurologie: 14.15-15.00 uuren 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkundi 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur, babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. e bezoi

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10