'De Wereldbank laat miljarden verdwijnen' •Leiders Centraal-Azië regeren als vroegere khans Buitenland Vijf presidenten Nieuw zoogdier ontdekt in Vietnam Razzia onder joodse kinderen nu pas ontdekt ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 tfjgabat greg myre morgen staan de scholie- in Turkmenistan van hun banken op om trouw te zweren aan hun land en, belangrijker, aan president Saparmoerat Nij azov. „Voor de minste laster praat, laat mijn tong afvallen", scanderen zij in koor. ,,Als ik op het punt sta mijn vaderland, haar heilige vlag, mijn president ie verraden, laat mijn adem stoppen." In klaslokalen, op overheids- bijeenkomsten en bij de natio nale televisie begint elke nieuwe met deze verplichte ode aan Nijazov. Om de cultus rond zijn persoon te voeden, heeft de nog uit de Sovjetperiode over gebleven Nijazov kapitalen uit gegeven. Zo heeft deze letterlijk en figuurlijk gewichtige heerser zijn land, dat intussen almaar armer wordt, veranderd in een persoonlijk wingewest. Hij heeft paleizen, moskeeën en luchtha vens gebouwd die zijn naam dragen en tot in de kleinste ge meenten levensgrote beelden en portretten van zichzelf neer gezet. Hij laat zich tegenwoor dig 'Turkmenbasji' noemen, lei dervan alle Turkmenen. Nijazov is het meest spreken de voorbeeld van het type heer ser dat sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie aan de macht Jis in de vijf moslimlanden van Centraal-Azië - Turkmenistan, Kazachstan, Oezbekistan, Tad zjikistan en Kirgizië. Zij dromen ervan de tijden van Dzjingiz Khan en Tamerlan (Timoer Lenk) te doen herleven en hun i, dat eeuwenlang deel uitmaakte van de beroemde zij deroute, tot nieuwe bloei te brengen. Maar hun optimisme dat de voorraden olie, gas, zilver en md waarover Centraal-Azië schikt hun landen in een klap rijk zouden maken, zijn niet uit gekomen. Projecten om de rijk dommen te gelde te maken, verlopen veel trager dan voor zien en het merendeel van de 54 miljoen inwoners leeft in ar moede. Turkmenistan bijvoor beeld beschikt over grote olie- en gasreserves en zou, met zijn Drie presidenten uit Centraal-Azië flankeren de Russische president Jeltsin en de Chinese leider Yinag Zemin: Emopmali Rachmonov (Tadzjikistan) staat rechts, Askar Aakajev (Kirgizië) staat uiterst links met naast hem Nursultan Nazarbajev van Kazachstan. Deze vijf presidenten sloten in april een overeenkomst over troepenvermindering aan de grenzen van hun lan den. roro epa o kmerikaanse onderzoeker hekelt praktijken in Indonesië bevolking van slechts vijf mil joen, niet alleen welvarend, maar zelfs stinkend rijk kunnen zijn. Maar sinds de onafhanke lijkheid in 1991 is de gaspro- duktie gehalveerd en is de pre sident er nog rfiet in geslaagd een pijpleiding aan te leggen waardoor Turkmenistan brand stof zou kunnen exporteren. In tussen bouwt hij wel het ene na het andere statusproject, alsof Turkmenistan het geld van de verkoop van zijn grondstoffen al op de bank heeft staan. „Ondanks het aanvankelijke optimisme bij de onafhankelijk heid hebben alle leiders hun toevlucht genomen tot autori tair gezag", zei Ahmed Rashid, een Pakistaanse journalist en schrijver van het boek 'De we deropstanding van Centraal- Azië'. Rashid zei te geloven dat deze aanpak tot een crisis leidt, 'omdat deze landen een groot aantal jonge mensen hebben die geen echte kansen krijgen'. De democratische experi menten waar andere voormali ge Sovjetrepublieken mee wor stelen, gaan aan de Centraal- Aziatische landen voorbij. De vijf presidenten hebben demo cratische verkiezingen, een vrije pers en andere politieke nieuw lichterij met succes buiten de deur weten te houden. Ze heb ben de communistische ideolo gie weliswaar afgezworen, maar het bijbehorende autocratische bestuur gehandhaafd, in de tra ditie van de machtige khans die alleenheerschappij uitoefenden over de uitgestrekte bergen en woestijnen van Centraal-Azië. Kritiek op het gebrek aan vrij heid wordt in Centraal-Azië af gedaan met een verwijzing naar de landen rondom - het noor den, waar de prille Russische democratie de indruk van een knoeiboel geeft; het zuiden, waar Afghanistan verscheurd wordt door stammenstrijd en moslimfundamentalisme; en het westen, waar de Kaukasus een toonbeeld vormt van insta biliteit. „Vergeleken met andere (voormalige Sovjet-) republieken is de toestand in Turkmenistan stabieler en rustiger", zei woordvoerder Alty Orazov van het Turkmeense ministerie van buitenlandse zaken. „Onder het programma van de president ontwikkelt Turkmenistan zijn eigen weg." Nijazov zelf zegt dat zijn land 'nog niet rijp' is voor democratie en dat hervor mingen langzaam worden inge voerd, waarbij de 'sociale be scherming" van de bevolking al tijd voorop staat. asjgabat ap Vier van de vijf presidenten van de voormalige Sovjetre publieken in Centraal-Azië zijn al in de Sovjetperiode aan de macht gekomen. Hier vol gen korte schetsen van de vijf en de door hen bestuurde landen. Turkmenistan, het armste land van de vijftien voormali ge Sovjetrepublieken, wordt bestuurd door president Sap armoerat Nijazov, die al in 1985 door Moskou werd be noemd en na de omwenteling is blijven zitten. Hij staat nog steeds aan het hoofd van de voormalige communistische partij, nu Democratische Par tij geheten, en geldt als de meest dictatoriale van de vijf Centraal-Aziatische presiden ten. Zijn pogingen om de na tuurlijke rijkdommen van Turkmenistan te gelde te ma ken zijn tot nu toe mislukt en de vijf miljoen inwoners leven grotendeels in armoede. Om zijn land aan de Russische in vloed te onttrekken heeft Nij azov het cyrillisch alfabet ver vangen door het Latijnse, waardoor veel volwassenen in een klap analfabeet zijn ge worden omdat ze de borden, formulieren en aankondigin gen niet meer kunnen lezen. President Islam Karimov van Oezbekistan heeft het Sovjetsysteem grotendeels in tact gelaten in het dichtstbe volkte land -22 miljoen in woners- van Centraal-Azië. Politieke oppositie wordt in Oezbekistan niet getolereerd, de pers is in handen van de staat en internationale orga nisaties voor mensenrechten hebben Karimov al meerdere malen op de vingers getikt Buitenlandse beleggers lopen in Oezbekistan op tegen bu reaucratie en corruptie. In de eerste jaren na de on afhankelijkheid flirtte presi dent Nursultan Nazarbajev van Kazachstan met demo cratische hervormingen. Maar in 1995 ontbond hij het parlement en drukte hij een referendum door waarmee hij zijn ambtstermijn verlengde tot het jaar 2000. Demonstra ties worden soms toegestaan, zolang zij niet-politieke mis standen betreffen als achter stallige lonen. Openlijke kri tiek op de president is verbo den. Met enorme oliereserves en slechts 17 miljoen inwo ners heeft Kazachstan het po tentieel om als eerste van de Centraal-Aziatische landen tot welstand te geraken, maar het duurt nog zeker een aan tal jaren voor het zover is. Emomali Rachmonov is de enige president die pas na de Sovjetperiode aan de macht is gekomen. Dat was in 1992 toen Tadzjikistan afgleec naar een burgeroorlog. Ge schraagd door 25.000 Russi sche militairen tekende Rach monov in juni een vredes overeenkomst met de opposi tiestrijdkrachten. Thans wor den verzoeningspogingen on demomen, maar het ziet er niet naar uit dat Rachmonov bereid is de macht in het 5,5 miljoen inwoners tellende land te delen of uit handen te geven. Door aanhoudende geschillen tussen regio's en stammen blijft het gisten in Tadzjikistan en lijken de kan sen op economisch herstel minimaal. President Askar Aakajev van Kirgizië is de minst autocrati sche van de vijf Centraal- Aziatische leiders. Hij is de enige die - in 1995 - een pre sidentsverkiezing heeft ge houden die over het geheel genomen als eerlijk werd aan gemerkt. De afgelopen tijd heeft hij echter steeds vaker actie ondernomen om kriti sche politici en kranten het zwijgen op te leggen en laat hij zijn aanvankelijk op her vormingen gerichte beleid steeds meer schieten. Buiten landse beleggers hebben wei nig belangstelling getoond voor het kleine, bergachtige land met 4,4 miljoen inwo ners en Kirgizië staat er eco nomisch niet best voor. „Het spijt me ontzettend dat ik niet kan helpen. Er is nog niet vastgesteld welke stukken we mogen vrijgeven." De functio naris van de Wereldbank in Ja karta lijkt nogal in zijn maag te zitten met de ongezouten kri tiek die de bank dezer dagen over zich heen krijgt. Volgens de Amerikaanse wetenschap per Jeffrey Winters drukken overheidsbureaucraten in Indonesië miljarden van de Wereldbank achterover terwijl de bank een oogje dichtknijpt. jakarta ronald frisart Winters heeft vijftien jaar ervaring met We reldbank-projecten in Zuidoost-Azië en do ceert politieke economie aan de Northwes tern University in Chicago. In februari opende hij de aanval. In het blad Far Eas tern Economie Review schreef hij dat dertig procent van het geld dat de Wereldbank aan Indonesië leent 'ergens in het over heidsapparaat verdwijnt'. Een bankwoord- voerder sputterde wat tegen, maar verder bleef het stil. Toch is het niet niks, wat Winters beweert. Sinds 1967 is de Wereldbank één van de nesië bijna vijftig miljard gulden. Als het waar is dat dertig procent 'verdwijnt', is in middels zo'n zestien miljard gulden ver donkeremaand. Twee weken geleden herhaalde Winters zijn aantijgingen met meer succes op een pers conferentie in Indonesië. Jakarta was meteen in rep en roer en het debat woedt oog steeds voort. Directeur Denis de Tray van het plaatselijke Wereldbank-kantoor is druk aan het uitzoeken welke informatie naar buiten kan worden gebracht om het geschonden blazoen weer wat op te poet sen. Winters' kritiek komt voor de bankop een ?ngelukkig moment. In Kenya zet haar zus je, het Internationale Monetaire Fonds (IMF), de regering momenteel onder zware druk om de corruptie in te dammen. Eind mei publiceerde de bank zelf een Indone- sië-rapport dat benadrukt hoe belangrijk schoon' bestuur is voor ontwikkelingslan den. Het rapport citeert Wereldbank-top man James D. Wolfensohn die vorig jaar zti: „Laten we er geen doekjes om winden: De Wereldbank één van de grootste geldschie ters van president Soeharto, maar eenderde van de leningen 'verdwijnt' voor de plaats van bestemming wordt bereikt. foto epa we moeten de kanker van corruptie aan pakken." Corruptie, aldus Wolfensohn, leidt ertoe dat geld dat voor de armen is bedoeld, terecht komt bij de rijken. Mooie woorden. Maar de Wereldbank heeft een Janus-kop, zegt Jeffrey Winters. Het ene gezicht daarvan noemt hij de Retorische Bank. „Dat is de filosofische tak die de won deren van de vrije markt predikt en aan moedigt tot efficiëntie, liberalisatie, deregu lering en minder bureaucratie." Het andere gezicht is dat van de Echte Bank. Die gaat over het geld en maakt volgens Winters de dienst uit. „De Retorische Bank stelt zich zelf voor als een instituut voor ontwikke ling. De Echte Bank zegt dat ze een bank is en geen ontwikkelingsagentschap.') De Wereldbank is trots op haar goede ban den met Jakarta. Winters: „De bank heeft Indonesië nodig als uitstalkast van leningen en succesvolle ontwikkeling. Terwijl andere landen schulden niet kunnen of willen af betalen, voldoet Indonesië altijd aan zijn verplichtingen." Omgekeerd heeft Indonesië de bank nodig als voorzitter van de Raadgevende Groep voor Indonesië (CGI), een club van donor landen en -instellingen. Half juli besloot de CGI Indonesië het komende jaar krap elf miljard gulden te lenen. Bijna drie miljard daarvan komt voor rekening van de We reldbank. Het treurige is volgens Winters dat dertig procent van het Wereldbank-geld verdwijnt in de zakken van overheidsbureaucraten. Minister Ginandjar Kartasamita (nationale ontwikkelingplanning) zegt dat dat hele maal niet kan, omdat de bank heel goed in de gaten houdt waar de centjes blijven. „We weten precies waar ons geld heen gaat. We tolèreren geen corruptie", bevestigde Jean- Michel de Severino, vice-president van de bank voor Azië en de Pacific. Vervelend voor de Wereldbank is echter dat Winters zich baseert op bronnen binnen deze instelling zelf. Zo zou het toenmalige hoofd van het kantoor in Jakarta, Atilla Son- mez, op 3 januari 1990 tegen hem hebben gezegd dat 'ongeveer een derde' van de le ningen aan Indonesië zoekraken. Nadien hoorde hij van anderen hetzelfde. Winters' beweringen komen aardig overeen met gegevens van Indonesische deskundi gen. Vorig jaar onderzocht de gerespecteer de econoom en oud-minister Sumitro Djo- johadikusumo de Indonesische overheids uitgaven. Een derde daarvan raakt zoek, concludeerde Sumitro. In een reactie op Winters' cijfers zei Christiano Wibisono van het Indonesian Business Data Center dat dertig procent 'lekkage' hier te lande zo'n beetje het gemidddelde is. Om zijn bronnen te beschermen, weigert Winters concrete projecten te noemen waar geld zou verdwijnen. Het Indonesische weekblad D&tR ging daarom te rade bij Kas- torius Sinaga. Hij doceert aan de Universi- tas Indonesia en heeft als consultant We reldbank-projecten onderzocht. Geld lekt vooral weg bij projecten op het gebied van energie, transport en infrastructuur. Die zijn namelijk van A tot Z in handen van de overheidsbureaucratie, zegt Kastorius. Veel geld steekt de Wereldbank juist in dit soort projecten. De bank zelf houdt intussen vol dat 91 pro cent van haar Indonesische projecten een voldoende scoort. Winters brengt daar te genin dat volgens accountants van het Amerikaanse parlement wereldwijd dik veertig procent van de Wereldbank-projec ten flopt. Bovendien, zegt hij, vaart de bank blind op cijfers van de Indonesische over heid. Als ze echt geloven dat die kloppen, waarom zeggen bankfunctionarissen dan tegen mij dat een derde van de leningen verdwijnt?" Net als Kastorius Sinaga vindt Winters dat de Wereldbank eindelijk eens iets moet on dernemen tegen de roverspraktijken in Indonesië. Om te beginnen, zegt hij, moet de bank zelf gaan controleren wat er met haar geld gebeurt. „Het wordt tijd dat de Wereldbank haar gewicht in de schaal legt om de belangen te verdedigen van de ge wone Indonesiërs, en niet die van de mach tigen die toegang hebben tot het geld van de bank." Hanoi Onderzoekers van het Wereldnatuurfonds hebben in het westen van Vietnam de schedels gevonden van een nog onbekende zoogdier soort, een kleine blafhert of muntjak. Het team keert in oktober terug naar het Truong Son-gebergte, waar de schedels werden gevonden, in de hoop levende exemplaren van het dier te vinden. foto reuters Houd Schiphol aan de wet Jorritsma voor de rechter! De lawaaioverlast van Schiphol loopt de spuigaten uit. Wanneer minister Jorritsma komende week nog niet voldoende maatregelen heeft genomen om Schiphol aan de wettelijke geluidsgrenzen te houden, stapt Milieudefensie naar de rechter. Doe mee als eiser in het kort geding! Post de bon vóór zondagavond 24 augustus, 18.00 uur. Dan voert Milieudefensie het kort geding ook uit uw naam. Hoe meer eisers, hoe sterker we staan! Ik word ook eiser in de rechtszaak voor milieugrenzen aan het vliegverkeer. Ik machtig Vereniging Milieudefensie om eenmalig (minimaal f 25,-) af te schrijven van rekeningnummer: girorekening bankrekening Ik machtig tevens advocaat Mr. Phon van den Biesen om mede namens mij de rechts zaak te voeren. Eventuele financiële risico's worden door Milieudefensie gedragen. Als de minister onverwacht toch krachtige maatregelen neemt gaat de rechtszaak niet door. Het geld wordt dan door Milieu defensie teruggestort. Sturen naar: Vereniging Milieudefensie, Antwoordnr. 83917 000 RA Amsterdam (postzegel mag, maar hoeft niet) In Voiron in de Franse Alpen wordt op 14 september een mo nument onthuld voor zestien joodse kinderen en twee vol wassenen die naar pas onlangs is gebleken in maart 1944 door de Gestapo werden opgepakt en gedeporteerd. Dat de razzia heeft plaatsgehad kwam aan het licht tijdens de voorbereidingen voor een expositie van het Ver zetsmuseum in Grenoble. De burgemeester van Voironi Philippe Vial, die in de oorlog een kind was, zei voor de Fran se radio nooit van de razzia te hebben geweten. Hij zei niet te weten waarom de inwoners van de plaats nooit over de razzia hadden gesproken, maar hij wees erop dat de politie in Voi ron, die deel uitmaakte van het met de nazi's collaborerende Vichy-regime, 'nogal actief was en dat mensen zichzelf als het ware een spreekverbod opleg den. De kinderen, die in leeftijd varieerden van 7 tot 21 jaar, wa ren in Voiron terechtgekomen na aanvankelijk naar Marseille te zijn geëvacueerd met nog 54 leerlingen van een joodse school in Parijs wier ouders wa ren gedeporteerd. Toen het Duitse leger het tot dan toe on bezette deel van Frankrijk bin nenviel werden de kinderen overgebracht naar Saint Etienne de Crossey in de Alpen, een ge bied dat in handen was van Ita lië. Toen de nazi's in Grenoble aankwamen werd besloten de kinderen over het gebied te ver spreiden, om vervojgens te pro beren hen naar ZtVKS'erland te laten ontsnappen. Zestien kin deren werden naar Voiron ge stuurd, waar ze waarschijnlijk na te zijn verraden door de Ge stapo werden opgepakt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7