Kleine bollen moeten nu de grond in Tuinieren Vraag en antwoord Oranje, oranje... s dat v 'de GREET BUCHNER voorschijn komt. Bij de herfsttijloos is dat niet over het hoofd te zien. Die bol maakt brede donker groene bladeren die ons in het voorjaar wel eens in de weg zouden kunnen staan. Daarom de raad om de bollen na de bloei op te nemen en voorzichtig op een schaduwrijke plaats of onder plan ten met fors blad, zoals Bergenia's te zetten. Vol gende herfst kunnen ze dan weer zichtbaar geplant worden. Trouwens tussen klimop als grondbedekker of andere laag- blijvende grondbedekkers zijn ze ook nog mooi en kunnen ze blijven staan. In het prille voorjaar snakken we, net als in de late herfst, naar wat bloei in de tuin en dan zijn er de lieflijke voorjaarsbolletjes. Een topper qua lieflijkheid is het kleine sneeuwklokje dat soms letterlijk boven de sneeuw uit komt kijken. Vaak mislukt het planten van sneeuwklokjes. Ze zijn namelijk al redelijk ver droogd als we ze kopen. Ze ko men - helaas - vaak uit natuur gebieden in andere landen om hier verkocht te worden. In elk geval verdient het aanbeveling om de kleine bollen een uur of de bloemen bladloos zijn en het drie in lauw (nimmer warm) groen pas in het voorjaar te- water te weken. Eventueel mag tijd hebben met het planten van bollen. Die kunnen er im mers tot november in! Waarom dan haasten zo vlak na de vakantie en vóór alle gerommel aan het begin van het schooljaar? Fout ge dacht. Het kleine grut onder de bollen niet pas over een paar weken. Bij dat kleine grut moeten we bovendien nog onderscheid maken tussen herfst- en voor- jaarsbloeiers. Herfstbloeiers? Wie denkt daar nu aan? In de tuin is alles op kleur en dat blijft nog even zo. Waarom herfst bloeiers? Omdat die nog voor kleur zorgen als de vaste plan ten en het eenjarig spul het voor gezien houden en de tuin er saai bij ligt. Dan fleurt een hoekje met lila herfststijloos of herfstkrokus in diverse tinten paars en rose de tuin op. Mits we de bollen nu in de grond stoppen uiteraard. Alle herfstbloeiers houden van halfschaduw, maar verdragen eventueel ook de zon die nu minder fel is dan 's zomers. Bij het zoeken van de enige goede plaats moeten we bedenken dat er een spoortje superol in het water om schimmelinfecties t voorkomen. Na dit bad gaan 2 meteen de grond in. Ervaring leert dat de meesten kleine bolletjes te ondiep plan ten. Vijf tot zeven centimeter, luidt het devies, afhankelijk var de grondsoort. Hoe droger de die grond, des te dieper de bol ui teraard. Deze diepte geldt voor alle voorjaarsbolletjes. Ik stop ze zonder uitzondering even in bad, alleen de Anemona blanda, mijn lieveling, die gaat er een hele nacht in. De donkere schijfjes zien er zo uitgedroogd uit als ik ze koop en tot nu toe gaat het nachtje nat altijd goed. Ze komen zonder uitzondering op. Dus wordt het tijd snel aan de slag te gaan met de blauwe druifjes, krokussen, winterako- nieten en al dat kleine spul dat ons zoveel vreugde schenkt in het voorjaar. We planten ze, als het even kan, in de halfscha duw. Daar kunnen ze dan blij ven staan en kunnen ze zich rustig vermeerderen. Op de ene grondsoort beter dan op de an dere. Maar nieuwe bollen zijn altijd meegenomen, al duurt het even voor ook de jonkies weer gaan bloeien. AJM. Spook-de Maaré uit Haarlem vraagt welke grote boom met lange gele pluimen bloeit. De boom heeft boven dien lang geveerd blad. Vol gens mijn gegevens voldoet Xanthoceras, van de familie van de Sapindaceae aan deze hoedanigheden. Hij doet het goed op droge, onbeschutte plaatsen en is volkomen win terhard. Maar ik zou mijn hand niet graag in het vuur steken voor deze naam. Waar om niet naar de Leidse Hortus met deze vraag. Daar zitten de echte vaklui. Aan Anneke Soest uit Haar lem het verzoek dat geldt voor alle trouwe lezers van deze ru briek; liefst géén delen van planten of bloemen opsturen. Eer ik ze krijg zijn ze ver droogd en is het moeilijk ziek ten of soorten nauwkeurig te bepalen. Het blijft gokken. Voor informatie over namen is wellicht de Leidse Hortus aan gewezen en voor ziekten kan men terecht bij de Planten- ziektekundige Dienst, Geer- tenweg 15 te Wageningen. Desondanks zal ik een gokje wagen. Naar mijn mening is de snel hoog opgroeiende vas te plant een van de vele zu- ringsoorten: Rumex. De hoog te en forse stengel doen mij vermoeden dat het gaat om de bermzuring die vooral op vochtige, stikstofrijke gronden snel groeit. Hij zaait zich ge makkelijk uit en kan gaan woekeren. Nu maar hopen dat het klopt, want nogmaals: ge droogd geeft geen zekerheid. Diek Knotter uit Leiderdorp vraagt waarom de knoppen van een pioen niet open gin gen, ofschoon ze er eerst zo mooi uitzagen. Ik denk dat het weer hier een fatale rol heeft gespeeld, zoals bij veel bloei ende planten. Een of twee warme weken hebben de knopvorming bevorderd, de natte kou die daarna kwam, heeft ze doen wegkwijnen. Volgend jaar gaat het vast be ter. Moeilijker is de vraag waarom de klimhortensia, Hydrangea, zomaar na de bloei geel blad krijgt en het laat vallen. Daar moet iets vreemds mee ge beurd zijn. Is er soms in de buurt met onkruidbestrijding gespoten? Ik neem aan dat de plant langs een pad staat. Of is er te veel van een of andere chemische stof in de buurt op de grond terechtgekomen? In elk geval zou ik de boven grond, voor zover mogelijk, vervangen door goede com post, zeker geen mest toevoe gen nu, en dan maar hopen dat de bladval zich herstelt. Ik veronderstel dat er nu, als dit in de krant staat, alweer wat groen komt. Indien er veel wortels zijn, hebben planten een groot herstellingsvermo gen. Oranje, oranje en nog eens oranje. Dat zijn de kleu ren van Nertera en Citrofortunella. De eerste is een koraalmosje dat uitbundig bloeit met oranje mini- besjes en de tweede is een bossig sinaasappelboom pje met kleine vruchten. Beide bloeiers geven een vrolijk 'zuidelijk' karakter aan het interieur. Nestera is een klein potplantje dat meteen in het oog springt. De planst staat graag een beetje in de scha duw. Met zijn oranje bolletjes of beter gezegd besje zal Nertera zeker aanslaan. Oranje is een trendgevoe lige kleur geworden. Oranje kamerplanten kleuren mooi bij interieurs met aarde-, terra- of natureltin - Citrofortunella behoort, zoals de naam al doet ver moeden, tot de citrusgewassen. Het zijn vooral de glimmende blaadjes, de geurende bloemen en de aantrekkelijke vruchten, waarvoor velen enthousiast raken. Deze boompjes en bossige struiken brengen het vakantiegevoel met zich mee. Maar omdat ci- trusboompjes niet zo goed bestand zijn tegen ons klimaat, hebben de kwekers deze kruising op de markt gebracht die wel goed kan aarden in de woon kamer. De Citrofortunella is een klein sinaasappel boompje met mooie oranje en groenig gekleurde vruchten. De plant verlangt weinig (kalkarm) water en moet in het voorjaar flink worden teruggesnoeid. Daardoor gaat de plant uitbundiger en bossiger bloeien. 1 R z E O G E N L 2 D s A E L T O R 3 C V O N E U R S 4 B K E A R E A F 5 B R L O D 1 O S 6 L N E K K G E R 7 P L S A K A R G 8 A S T c E H R N 9 K T O K 1 E S R 10 S T D R 1 E P M 11 M E O R N A A L 12 S V A E A R E T 13 S T N O B L P R 14 P U I O U T E N OPGAVE OPLOSSING Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat antaai: 1. Schrijflijn; 2. sprong; 3. kegel; 4. tafelfles; 5. licht breekbaar; 6. heerlijk; 7. bezoeking; 8. zeezwaluw; 9. etui; 10. beeldverhaal; 11. ze denleer; 12. kanaal; 13. glazen klok; 14.boerenroos. KRUISWOORDRAADSEL -meerval- s-t-o-i-r li-keu-po u-strip-o wiearm -escorte vlaiep i-mario-i ls-ruk-la t-p-i-z-s -saffier- HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer ,,Parbleu!" prevelde de markies ver blekend. „Wat beduidt dit, Bommel? Heer Ollie wilde de zaak rechtzet ten, doch nu voer er een trilling door het voertuig. Het was de grauwe ra zer, die nerveus werd door het ge roep van zijn huisdier en meende, dat hij werd bedreigd. „Doorgebla zen dolgat!" schreeuwde hij van on der zijn deken uit. „Krotenkoker! Schuddekop!" „Rijden, heer Ollie!" zei Tom Poes haastig. „Direct breekt het monster los en dan is het te laat!" Heer Bommel gehoorzaamde versla gen. „Het is een misverstand, mar kies!" riep hij nog. „Ik kom het mor gen wel even rechtzetten!" Zijn woorden gingen echter verloren in het aanzwellend gebrul van de razer, dat door de kraai werd aangevuld. De edelman sprong haastig terzijde om het tierende groepje door te laten en staarde het geschokt vanuit de berm na. Eerst toen het geroep in de verte verstorven was, kwam hij weer in be weging. „Maudit!" prevelde hij, ter wijl hij driftig naar huis stapte. „Dit gaat te ver! Ik laat me niet ongestraft beledigen door de circustroep van die platte Bommel. Deze vlek moet worden uitgewist. Het was duidelijk dat zijn toorn was opgewekt en hij liet er dan ook geen gras over groeien. Even later kon men hem op het gazon van zijn bui ten waarnemen, terwijl hij orders gaf aan enige potige knechten. „Doet uw handschoenen aan", zo besloot hij, „en dan fris de handen uit de mou wen. Ik beloof u een extra drinkgeld." DOOR JAN VISSER Gedurende 18 dagen achtereen zijn er op enkele plaatsen in het zuidoosten van het land tempera turen boven de 25 graden gemeten. Aan deze in drukwekkende reeks kwam gisteren echter een einde. Bewolking en regen van een gebagatali- seerd frontaal systeem hielden het kwik overal on der de 25 graden. In onze streken kwam Lisse op 21,7 graad. Pas aan het einde van de middag werd het in het uiterste zuiden van Limburg zo'n 25 graden maar dat was op een meetpost waar de reeks minder lang was. De regen van gisteren was voor plaatsen de eerste meetbare neerslag sedert begin augustus. Plaatse lijk viel er meer dan 10 mm, in onze regio viel tus sen de 5 en 10 mm. In Bloemendaal viel 6, Val kenburg/Leiden 5 en in Lisse en op Schiphol 4 mm. Voor de mensen die zo langzamerhand ge noeg hebben van het warme weer heb ik slecht nieuws. Vooral begin volgende week krijgen we op nieuw met zeer warm weer te maken. Tussen een luchtdrukmaximum boven Rusland en depressies over Europa's westrand wordt met een zuidelijke tot zuidoostelijke stroming zeer warme lucht aan gevoerd. Maandag lijkt een ronduit hete dag te gaan wor den. Op veel plaatsen wordt dan de 30 graden overschreden. Ook dinsdag kan het nog tropisch warm zijn maar de onweerskansen nemen toe. Over westelijk Frankrijk trekt namelijk een in acti viteit toenemende storing naar het noorden. Vandaag trekt een front, dat gisteren vanuit het westen naar ons land trok, langzaam noordwaarts. Daardoor zal het nog geruime tijd bewolkt zijn. Te vens kan er nog een bui vallen. Pas tijdens de mid daguren van het zuiden uit geleidelijk meer zon. De temperaturen lopen dan op tot 23-24 graden. Morgen waait de wind uit het zuiden en zijn er pe rioden met zon. De temperaturen lopen op tot maximaal 28 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Wisselend bewolkt en tijd tijd vooral in het zuidwesten mogelijk veel regen. Mid- dagtemperatuur tussen 15 en 22 graden. Zweden: bewolking. Zondag vanuit en onweersbuien. Middag- temperatuur ongev gen of motregen. Middag- temperatuur omstreeks 24 Engeland, Schotland, temperatuur uiteenlopend va den in het westen van Schotl, bij zon in Engeland. België en Luxemburg: Perioden met zon en kleine kans op een onwéersbui. Middagtemperatuur zater dag rond 25 graden, zondag oplopend Flinke zo Maxima ti IJmuiden Katwijk Hoog 07.49 20.18 07.22 Laag 03,24 15.43 03.05«I I Weerrapporten 22 augustus 08 uor d 30 graden. nge peru Zondag mis noorden een enkele bui 28 en 35 graden, in he ïgeveer 24 graden. Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur rond 26 graden. Vri) zonnig met kans op een lokale on weersbui. Middagtemperatuur in he binnenland rond 35 graden; aan d kusten rond 30 graden, maar ii Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 30 graden. Marokko: Westkust: naast zon ook kans op een re- gen- of onweersbui, vooral in het noor den. Middagtemperatuur aan zee bijna overal rond 30 graden. Zon, maar ook enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, maar vooral in de middag en avond kans op een onweersbui. Middag temperatuur omstreeks 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur circa 30 graden. Italië: Vrij zonnig, maar in het midden en zui den ook enkele fikse regen- of onweers buien. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vooral zaterdag nog kans op een (onweers)bui. Middagtem peratuur omstreeks 30 graden. <ele zeer pittige regen- Mogelijk zelfs met ha gel en zware windstoten. Maxima tegen de 30 graden aan. Griekenland en Kreta: mogelijk een regen- of onweersbui. De stevige noordelijke wind op de Egeïsche Zee houdt aan. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur aan zee op de meeste plaatsen iets onder 30 graden. Duitsland: Vrij zonnig en warm met maxima tegen 30 graden. Vooral zaterdag een kleine kans op een regen- of noorden zaterdag eer nig en droog Middagtempera- Flinke zonnige perioden met in de och tend lokaal mist. Droog. Middagtempe ratuur rond of iets boven de 25 graden. Polen: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond of iets boven 25graden. Tsjechië en Slowakije: Zonnig en warm. Maximumtemperatuur omstreeks 28 graden. In de middag en avond kans op een lokale (onweers)bui. Hongarije: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur tegen de 30 graden. In de middag en avond kans op een verspreide (on- weers)bui.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6