Bosnisch-Servische legertop keert zich tegen presidente 'Vakantiekoningin' Diana verliest haar aureool Buitenland Kabouter-bevrij dingsfront [erdenking eeuw zionisme dilemma voor Zwitserland West ontmoet oost Premierswisseling op bedreigd Montserrat Bemanning Mir begonnen aan reparatie ruimtestation 'Soeharto weigert vrijlating Xanana' Meer dan honderd Tutsi's zijn vermoord in Rwanda iTERDAG 23 AUGUSTUS 1997 pnieuw doden in Mombasa imbasa Gewapende aanvallers hebben gisterochtend bij een inval op een kerk ten zuiden van de Keniaanse havenstad lombasa twee mensen vermoord. Een politieman werd in zijn iond geschoten en raakte zwaar gewond. Een woordvoerder an de politie zei dat het incident gebeurde bij een rooms-ka- jlieke kerk in Likoni. De afgelopen dagen hadden ongeveer 30 mensen hier hun toevlucht gezocht om te ontkomen aan golf van etnisch geweld rond Mombasa. abrikant: verband roken en kanker kj palm beach Opnieuw heeft een grote Amerikaanse sigaret- infabrikant het verband tussen roken en kanker toegegeven, listeren ging Steven Goldstone, voorzitter van de RJR Nabisco yinston en Camel), zelfs nog een stapje verder dan Geoffrey Bi- e, directeur van Amerika's grootste sigarettenfabriek Philip orris, donderdag al had gedaan. Een advocaat van de staat orida ondervroeg ex-roker Goldstone in het kader van een thtszaak tegen de tabaksindustrie. „Hij gaf rechtstreeks en on- ibbelzinnig toe dat sigaretten kanker veroorzaken", aldus de ilajor beschuldigd van verspilling nNDENHet Britse ministerie van defensie beschuldigt de vorige «gering van verspilling van honderden miljoenen guldens bij de fckoop van huisvesting van militairen aan een Japans conso- fiior 5,2 miljard dollar aan de Annington-groep. Volgens de cij- •s die Defensie gisteren bekendmaakte zijn de belastingbeta- s er tussen de 250 en 440 miljoen gulden bij ingeschoten. - ieksproces tegen Clinton begint in mei ttle rock Een Amerikaanse rechter heeft gisteren het licht op toen gezet voor een proces tegen de Amerikaanse president linton wegens seksuele intimidatie. De rechtszaak begint op 26 ïei volgend jaar. De rechter schrapte enkele punten uit de lachtenlijst van Paula Jones, de vrouw die beweert dat ze in de 991 door Clinton is lastiggevallen in een hotel in Arkansas. ndiërs lopen te hoop voor aardappel LI whati Meer dan 10.000 moslims hebben zich sinds woensdag aar het huis van Momina Ahmed in het noordoosten van India «geven om een aardappel te aanschouwen, waarop als door en wonder de woorden Allah en Mohammed zouden zijn ver dienen. Momina Ahmed zegt dat ze de woorden zag verschij- - en toen ze de aardappel doorsneed. Momina toog met de won- - eraardappel naar de moskee, waar de imam vergeefs de aard- ij ppelhelften met water afspoelde om te zien of de woorden zou- ;n verdwijnen. "Commissie dagvaardt Winnie Mandela tAPSTADDe Zuid-Afrikaanse Waarheids- en verzoeningscom- ïissie heeft de ex-vrouw van president Mandela, Winnie Madi- izela-Mandela, gedagvaard om te getuigen over mogelijke mis- rijven tegen de mensenrechten. Volgens een woordvoerder van Ie commissie wordt Winnie Mandela onder meer ondervraagd rer de moord op de 14-jarige Stompie Sepei in Soweto. De narheidscommissie heeft tot taak schendingen van de men- irechten ten tijde van het apartheidsregime te onderzoeken. loden in VS door hondsdolheid w york In de Verenigde Staten zijn twee mensen aan honds- ilheid overleden nadat ze in contact waren geweest met vleer- uizen. Volgens het Amerikaanse centrum voor preventie van ekten in Atlanta waren de slachtoffers, een inwoner van Mon- pr ma en een inwoner van de staat Washington, niet door de in leermuizen gebeten. fenthouse treft schikking met Kohl )nn De Duitse uitgave van Penthouse heeft een schikking ge- loffen met bondskanselier Helmut Kohl en diens vrouw Han- klore, nadat het echtpaar een klacht had ingediend naar aan- iding van een pin-up die het blootblad in januari afdrukte. Het Jitpaar had zich gestoord aan een spotprent van Hannelore in jn-up-houding op de motorkap van een Mercedes, met Helmut alter het stuur. [Tweetal verdronken na bungeejump Twee Spanjaarden zijn gisteren om het leven gekomen Sjbungeejumping. Het ongeluk gebeurde toen de twee een ge- aagde sprong hadden gemaakt van een brug over de rivier de ragon bij Hecho in de Pyreneeën. Volgens de politie ging het - ais toen de 25- en 26-jarige slachtoffers zich bevrijd hadden van ket elastiek waaraan ze de sprong hadden gemaakt. Ze werden ior de krachtige stroom van de Aragon meegsleurd en ver- ronken. Condoomopstand eist zeven levens pngstonDe cipiers van twee Jamaicaanse gevangenissen zijn feteren weer aan het werk gegaan na een tweedaagse staking lie aan zeven gevangenen het leven heeft gekost en die werd Itgeroepen na een voorstel om condooms te verstrekken aan pwel gevangenen als cipiers. Beide groepen vonden dat in dit borstel de suggestie doorklonk dat er sprake zou zijn van on- trlinge homoseksuele contacten. De cipiers van twee gevange ssen vonden dat dit niet door de beugel kon en liepen woens- g weg van hun werk, de gevangenen in anarchie achterlatend. Dreigementen illustreren wanhoop van haviken rond Karadzic De machtsstrijd in de Republika Srpska (RS), het Servi sche deel van Bosnië, heeft gisteren een nieuw hoogte punt bereikt. De top van het Bosnisch-Servische leger dreigde president Plavsic in te grijpen als zij doorgaat met haar activiteiten 'om met steun van de internationa le gemeenschap de staat te ondermijnen'. Republika Srpska. President Plavsic ligt al maanden in de clinch met haar voorganger en diens aanhang die hun machts centrum in het bij Sarajevo ge legen skidorp Pale hebben. Plavsic beschuldigt Karadzic en diverse andere prominente po litici van grootschalige corrup tie. De internationale gemeen schap heeft ondubbelzinnig de zijde van Plavsic gekozen om dat zij, in tegenstelling tot Ka radzic en de zijnen, wel mee wil werken aan de uitvoering van het vredesakkoord van Dayton. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT In een verklaring die door het Bosnisch-Servische persbureau SRNA werd uitgegeven, zei de legertop de Republika Srpska 'met alle beschikbare middelen' te verdedigen. De verklaring kwam tot stand na een urenlan ge nachtelijke vergadering van de legertop met drie politieke zwaargewichten uit het kamp van Radovan Karadzic, de van oorlogsmisdaden beschuldigde voormalige president van de Eerder deze week schoot de door de NAVO geleide vredes macht SFOR de in het nauw ge raakte Plavsic te hulp door een aantal politiebureaus in de stad Banja Luka te omsingelen. Die actie voorkwam waarschijnlijk een coup tegen de wettig geko zen president door politie-een- heden die trouw zijn gebleven aan Karadzic. Bij inspectie van de betreffende politiebureaus werd een grote hoeveelheid ille gale wapens, explosieven en af luisterapparatuur in beslag ge nomen. Onder leiding van de VN-po- litiemacht IPTF is inmiddels een grootschalige zuivering van de politie in Banja Luka en om geving gestart. Agenten die wei geren trouw te zweren aan Plav sic, worden verwijderd. De afge lopen dagen verving de presi dent van de Republika Srpska een groot deel van de politietop al door vertrouwelingen. Het is de vraag of het Bosnisch-Servische leger daad werkelijk in staat is om iets te ondernemen tegen president Plavsic. Het leger van de RS is volgens internationale waarne mers totaal gedemoraliseerd en wordt slecht geleid. De wapens van het leger staan bovendien onder controle van de NAVO. De krachtige taal van de le gertop lijkt eerder op een wan hoopspoging van Radovan Ka radzic en zijn kliek om het tij alsnog te keren. Karadzic, die altijd veel meer heeft vertrouwd op de politie dan op het leger, zou beseffen dat de al deels ge zuiverde politie niet langer een willig werktuig van zijn macht lille De politie van het Noord- Franse Lille heeft 184 gestolen tuinkabouters teruggevonden. Toen het bericht verspreid was, ontstonden voor het politiebureau rijen mensen die kwamen kijken of hun gestolen tuinkabouter erbij zat. De politie had twee gestolen aardewerken tuinkabouters ge vonden in een auto. Daarna ont dekte zij nog 182 andere gestolen exemplaren in een kelder. De vier verdachten van het 'Bevrijdings front voor tuinkabouters' zijn aan gehouden en worden door de po litie ondervraagd. foto epa Vegetarische heeft Creutzfeldt-Jakob LONDEN AP In Groot-Brittannië is een jonge vrouw die al twaalf jaar geen vlees meer had gegeten, volgens haar vader getroffen door een variant van de ziekte van Creut zfeldt-Jakob (CJD), die op de gekke-koeienziekte BSE wordt teruggevoerd. Als zijn dochter daadwerkelijk door besmet vlees ziek is geworden, dan wijst dat op een beduidend langere incubatietijd dan tot nog toe werd aangenomen, zo zei Roger Tomkins gisteren in Londen. De 24-jarige Clare Louise Tomkins is volgens het Britse ministerie voor volksgezondheid de 22ste patient met de nieuwe CJD-va- riant. De regeringsadviseur inzake BSE, John Pattison, verklaarde dat Tomkins al besmet kan zijn geraakt voordat in 1986 de eer ste gevallen van BSE bij koeien werden vastgesteld. Enkele run deren zouden de verwekker van de ziekte al sinds het begin van de jaren tachtig bij zich gedra gen kunnen hebben. De microbioloog Richard La- cey zei dat de mogelijkheid van overdracht van de ziekte via melk niet buiten beschouwing mag worden gelaten. Bij slachtpartij in Algerije 63 doden ALGIERS AFP Een bloedbad in het Algerijnse dorp Souhane ten zuidoosten van de hoofdstad Algiers heeft 63 mensen het leven gekost. Volgens medewerkers van een ziekenhuis gebeurde de slacht partij door islamitische extre misten in de nacht van woens dag op donderdag. De overval lers van het dorp hebben meer dan tien meisjes ontvoerd. Op één na zijn de slachtoffers -mannen, vrouwen en kinde ren- ter plaatse overleden na dat ze waren gekeeld of tijdens een vluchtpoging doodgescho ten, zo vertelden overlevende familieleden. Een dertigjarige vrouw overleed donderdag in een ziekenhuis in een van de voorsteden van Algiers. In het ziekenhuis liggen nog tien ge wonden die geraakt werden door kogels toen ze probeerden te vluchten. pitserland heeft een halve le- divisie plus alle beschikbare litiekorpsen gemobiliseerd ■bescherming van een zionis- fh wereldcongres, dat dit fekeinde in Bazel van start at. [Precies honderd jaar geleden A namelijk in deze vreedza- Rijnstad de zionistische be- ig opgericht door de Oos- ijkse journalist Theodor fi, die daarmee vorm gaf to het ontluikend verlangen tar een joods thuisland. De ttoistische beweging mondde ri{ tl halve eeuw later uit in de i 'nchting van de joodse staat raël. De herdenkingsbijeenkomst to honderden zionisten uit de e wereld, geleid door de Is- lische vice-president Dan Ti- in en een zware Knesset-de- komt Zwitserland, op n zachtst gezegd, uiterst on- Jegen. Het gastland is name- f ^nog steeds het mikpunt van [tornationale kritiek over de ,1 Opende' joodse tegoeden van flocaust slachtoffers en de collaboratie van het Zwitserse bankwezen met nazi-Duitsland. Tichon en de Knesset-parle- mentariër Avraham Burg beho ren tot de felste critici van het Zwitserse oorlogsverleden en daarom had de federale rege ring in Bern in eerste instantie besloten in Bazel verstek te la ten gaan. Nu is na veel wikken en wegen besloten in Bern een officiële delegatie van het con gres te ontvangen en Zwitser- land's joodse minister vein bin nenlandse zaken Ruth Dreyfuss naar Bazel af te vaardigen. Me vrouw Dreyfuss krijgt tijdens de plenaire zitting van dinsdag on getwijfeld onplezierige dingen te horen. De Zwitserse overheid gaf 'terwille van de onpartijdigheid' toestemming het zionistische congres te laten voorafgaan door een 'anti-zionistisch con gres', dat vorige week een aan tal Palestijnse en andere intel lectuelen in de Rijnstad bijeen bracht - overigens zonder enige incidenten. De veiligheidsmaatregelen in Bazel tegen anti-zionistische activisten en mogelijke kamika ze-terroristen zijn zonder weer- LONDEN «AFP-Rtr Krap een dag na het aftreden van Bertrand Osbome is er een nieuwe premier op het door een catastrofale vulkaanuitbarsting bedreigde Caribische eiland Montserrat. Advocaat en parle mentslid David Brandt legde gisteren in het kantoor van de gouverneur de eed af, terwijl de bevolking het eiland begon te verlaten in een evacuatie die met Britse hulp is opgezet. Osborne maakte donderdag zijn aftreden bekend tijdens een betoging van 250 woedende de monstranten voor zijn kantoor. De Britse gouverneur van Montserrat verklaarde het aftre den van Osborne 'met spijt' te aanvaarden. Osbomes stap kwam op een moment van groeiende span ning over een mogelijke zware eruptie die het eiland dreigt te verzwelgen. De Britse regering wil dat de resterende 5.000 be woners vrijwillig vertrekken, maar de meesten zijn ontevre den over de financiële hulp. Londen heeft inwoners die van het eiland vertrekken per volwassene zes maanden ge middeld salaris, ongeveer 7500 gulden, aangeboden. Elk kind ontvangt 1800 gulden. Daarbij komt nog gratis transport per vliegtuig. Maar de meeste inwo ners vinden dit aanbod onvol doende om elders een nieuw bestaan op te bouwen. Honder den van hen hebben tegen de aangeboden vergoeding gepro testeerd. moskou Een skater vertoont zijn kunsten voor de St. Basil-kathedraal in Moskou. Indonesische president verwerpt voorstel Mandela MOSKOU-KOROÜOV DPA-AFP-Rtr De twee Russische kosmonau ten aan boord van het ruimte station Mir zijn gisteren begon nen met de reparatiewerkzaam heden in de Spektr-module, die herhaaldelijk waren uitgesteld. Op de eerste dag zijn belangrij ke stroomkabels weer aangeslo ten op de zonnepanelen. De operatie verliep niet zonder ob stakels. Bij Pavel Vinogradov bleek een gaatje te zitten in de linker handschoen van het ruimtepak. Daardoor was de druk in het pak afgenomen. De Rus maakte uiteindelijk gebruik van een reservehandschoen. Ook waren er problemen met de sluis tussen de Spektr-modu le en het bewoonde deel van het ruimtestation. De Spektr-mo dule is luchtledig, sinds zij op 25 juni beschadigd raakte bij een botsing met het bevoorradings schip Progress. Het luik naar de Spektr-module kan alleen wor den geopend als ook in de sluis de luchtdruk is geweken. Dat wilde eerst niet lukken, doordat lucht uit het bewoonde gedeelte door het andere luik nastroom- de. Uiteindelijk slaagden de kos monauten erin alle negen ka bels van de zonnepanelen van de Spektr-module weer te ver binden met de accu's. De kabels liepen door het geopende luik van de Spektr-module en moes ten na de botsing in allerijl door de vorige Russische bemanning worden gekapt, omdat het luik anders niet dicht kon. Sluiting was noodzakelijk, om te voor komen dat in de hele Mir de luchtdruk zou zakken. ga en hebben vanwege de kos ten in rechtse kringen nogal wat kritiek losgemaakt. Voor de eer ste top-ontmoeting Reagan- Gorbatsjov werden in 1985 in Geneve 3.000 militairen en poli tiemannen op de been ge bracht, in Bazel zijn het er maar liefst 11.000. Overigens was Theodor Herzl, de profeet van het moderne zio nisme, in zijn tijd zelf een ietwat omstreden figuur. Als liberaal aristocraat sprak hij in zijn kro nieken geringschattend over 'geldjoden' en 'gettojoden' en ijverde aanvankelijk voor assi milatie van de Europese joden in de christelijke samenleving, waarbij hij zelfs een petitie aan de paus zond om Israëlieten massaal op te nemen in het ka tholieke geloof. Maar als Oostenrijks dagblad correspondent in Parijs was Herzl geschokt over het rabide antisemitisme in Frankrijk van die jaren. Na de schandelijke af faire-Dreyfus van 1894 rijpte bij Herzl het idee van een eigen joods thuisland in Palestina en daartoe organiseerde hij het eerste zionistische congres in Bazel. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT De gevangen Oost-Timorese verzetsleider Xanana Gusmao wordt niet vrijgelaten. De Zuid- Afrikaanse president, Nelson Mandela, kan een brief met die mededeling tegemoet zien van zijn Indonesische ambtgenoot Soeharto. Gisterochtend meld de de krant Jakarta Post dat te hebben vernomen van een hoge regeringsfunctionaris die ano niem wil blijven. In juli bezocht Mandela Indo nesië en in een veelbesproken brief aan Soeharto drong hij daarna aan op vrijlating van de 51-jarige Xanana. Volgens Man dela wordt het makkelijker een oplossing te vinden voor de kwestie Oost-Timor als alle be trokken leiders op vrije voeten zijn. In het officiële antwoord aan Mandela schrijft Soeharto vol gens de hooggeplaatste zegs man dat Xanana geen politiek gevangene is, maar een crimi neel. Diverse Indonesische mi nisters stelden zich eerder ook al op dat standpunt. Hoewel hij Mandeia's suggestie verwerpt, gaat Soeharto in november wel op bezoek in Zuid-Afrika. Indonesische troepen trokken in 1975 de voormalige Portuge se kolonie Oost-Timor binnen. Een jaar later annexeerde Jakar ta het gebied. Het verzet daarte gen van de bevrijdingsbeweging Fretilin gaat nog steeds door. Een van de verzetsleiders, Alexandre 'Xanana' Gusmao, werd in 1992 gearresteerd en in 1993 tot levenslang veroordeeld. President Soeharto zette die straf later om in twintig jaar cel. Op Indonesiës nationale feest dag kreeg Xanana afgelopen zondag drie maanden strafver mindering wegens goed gedrag. geneve Rtr Meer dan honderd vluchtelin gen uit het toenmalige Zaïre zijn donderdagavond vermoord bij een aanval op het vluchtelin genkamp Mudende in de Rwan dese grensstreek bij Gisenyi. Volgens de VN-vluchtelingenor ganisatie zijn er 107 doden en dertig gewonden. De Rwandese overheid zegt dat er 120 doden zijn. Na de aanval zijn de 8.000 overlevende Tutsi's het kamp ontvlucht. Wie de aanval hebben ge pleegd is niet duidelijk, maar hulpverleners vermoeden dat de Hutu-rebellen erachter zit ten. In het kamp wonen etnische Tutsi's die de strijd tussen de verschillende bevolkingsgroe pen in de omgeving van de Zaï rese stad Masisi waren ont vlucht. De aanvallers hebben met hun kapmessen ook Rwan dese burgers vermoord, aldus de woordvoerster van de vluch telingenorganisatie. londen hans geleunse correspondent Het mediakoor in de liefdesoperette van prinses Diana en haar playboy-vriend Dodi Fayed zorgde gisteren voor een fik se partij dissonanten. Diana, de zelfbe noemde 'koningin van de harten', kreeg van de sensatiepers de bijnaam 'vakan tiekoningin' nadat ze donderdagnacht met haai- minnaar het land uitsloop voor een verblijf in diens weelderige en door twintig lijfwachten bewaakte villa in het Franse St. Tropez. Dit is de vierde vakantietrip in veertig dagen, schreef tabloid de Sun veront waardigd. De meer ingetogen Times vol stond met een droge, en daardoor wel licht dodelijker, opsomming van Diana's recente uitstapjes. Daarin ontbrak een humanitair werkbezoek op 8 augustus aan de slachtoffers van landmijnen in Bosnië. De discrepantie tussen dit ver toon van mede-menselijkheid en het vertoeven in de armen en privé-straal- vliegtuigen en helicopters van de 43-jari- ge Harrods-erfgenaam begint echter da nig op te vallen. „Ongelooflijk dat ze nog tijd voor werk kan vrijmaken", orakelde de Sun cynisch. Diana verliest met dit jet-setgedrag haar aureool als het zielige slachtoffer van een overspelige troonpretendent en een tegen haai complotterend konings huis. Donderdag was ze teruggekeerd van een korte vakantie in Griekenland, waar ze met een vriendin de zomergar- derobe wat aanvulde. Dodi arriveerde diezelfde dag uit Amerika. Verondersteld wordt dat het paar on middellijk gezamenlijk afreisde om afge schermd van de buitenwereld eens uit te praten hoe het precies zat tussen Dodi en het Amerikaanse model Kelly Fisher, zijn vorige geliefde. Fisher heeft hem voor de Amerikaanse rechter gedaagd wegens het verbreken van een huwelijks belofte. Volgens de Sun is Diana lang niet ze ker van haar verhouding met de schatrij ke Egyptenaar. Ze heeft volgens het blad raad gezocht bij de tv-ster Michael Bar- rymore, een showman die volgens eigen zeggen precies weet wat het betekent om voortdurend onder het vergrootglas van de media te moeten leven. Barrymore heeft na lang aarzelen openlijk bekend dat hij ook van mannen houdt en raakte meteen in alcoholproblemen en depres siviteit. Dat schiep kennelijk een band met de in het verleden eveneens door psychische problemen geplaagde prin ses. Diana zou volgens een 'goedingelichte koninklijke bron' zeer 'nerveus' zijn ge weest in het 2,5 uur diuende gesprek met de tv-star. „Ze weet niet goed hoe ze moet omgaan met alles wat er over Dodi wordt gezegd en geschreven", hoorde de Sun van deze bron. Het publicitaire spektakel rond wat moet doorgaan voor een nieuwe roman ce - Diana heeft de afgelopen weken van iedere 'royalty' commentator het advies gekregen om als moeder van de toekom stige koning uit de buurt van de omstre den playboy te blijven- gaat gepaard met uiterst sympathieke berichtgeving over de vriendin van prins Charles, de 50-jarige Camilla Parker-Bowles. Zij is, zeker in de sensatiepers, plotse ling veranderd van een geraffineerde hu- welijkbreekster in een de kroonprins waardige, oerdegelijke rots van vertrou wen en stabiliteit. Opvallend is ook dat ze zelf meer en meer de schijnwerpers zoekt. Volgende maand organiseert ze een partijtje waar de creme de Ia crerne van de Engelse aristocratie zich mengt met VIPS uit de sport- en kunstwereld. Pijnlijk voor Diana is dat een aantal van haar kennissen ook een uitnodiging heeft ontvangen. Met grote belangstel ling wordt gewacht op een publicititaire tegenzet van de prinses, die de aandacht van Mediterrane uitspattingen afleidt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5