'Ons pap stinkt niet meer' Strijd tegen 'spaghetti'-software ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 Varkensboeren tobben de zomer door Boven het Brabantse land brandt de zon voluit, maar in het leven van de varkensboeren en hun gezinnen ziet het er grauw uit. En wat de toekomst betreft: daar on weert het. De zorgen blijven zich opstapelen. Bezoek aan het door de varkenspest zwaar getroffen Boekei. „Je bent gewond en je krijgt nog een schot na. mMMMMESSMWSa De rust op het Brabantse platte land is niet pluis. Geen verte genwoordigers, vrachtwagens of Berenartsen op het erf. Geen geknor en ge- ijs meer als de staldeur van het slot gaat. een blauwe overalls aan de waslijn, geen arzen voor de staldeur, geen strontvliegen bandensporen van modder en mest. Het is stilte van dood en verderf. Willy van Hees an er niet tegen. Hij is dakpannen leggen iet z'n zwager. Thuis wordt-ie gek. Het is nu iiim twee maanden geleden dat zijn duizend nestvarkens werden geruimd. De weken er- was hij druk met het ontsmetten van de tallen en kleine herstelwerkzaamheden. Imbtenaren met vragen en informatie liepen "en aan. Nu de nasleep voorbij is, resteert en tergende rust, af en toe doorbroken door werterende kinderstemmetjes. „Ons pap tinkt niet meer", roepen drie dochtertjes in oor. Moeder Ine van Hees lacht zuur. Ze list het 'boer zijn'. „We worden er chagrijnig an", zegt ze buiten op het terras. „De pest as al een drama en dan nu ook nog die on- alige plannen van Van Aartsen. Hij wil dat i kwart van de varkens inleveren... Wat lankeert die vent? Kan best dat er teveel var ens zijn in Nederland, maar dat heeft de verheid zelf in de hand gewerkt. In de jaren 0 kon iedereen een stal bouwen en varkens imen. Daarna werden de varkenshouderij- door de overheid en banken gestimuleerd im grootschaliger en intensiever te gaan verken. Hebben we allemaal gedaan. Want rie niet meedeed, kon het hoofd niet boven rater houden. En dan moeten we nu alle- naal kleiner? We kunnen niet plotseling van en kwart minder rond komen. Dan is mijn nan echt genoodzaakt een bijbaantje te zoe- en als loonwerker op het land." Er wordt wat afgepiekerd en gemopperd in luize Van Hees. Vooral als collega-boeren over de vloer zijn, dan zijn 'verdommenissen' niet van de lucht. Aan familie hebben ze wei nig. „Dat zijn veelal burgers. Die snappen er niets van. Ze horen de bedragen die zijn uit gekeerd en bedenken wat voor leuke dingen je daar allemaal voor kunt doen. We hebben goed gebeurd voor de varkens, maar dat geld hebben we natuurlijk hard nodig om straks weer biggen te kopen. Zolang we de stallen niet vol mogen leggen, kost het ons geld. Zo'n tweeduizend gulden per maand." Grote zorgen Om het verlies enigszins binnen de perken te houden is Marcel Nabuurs(29) deze zomer gaan werken bij een nertsenfokkerij. Hij teert maandelijks ruim achtduizend gulden in. Na- buurs heeft zijn bedrijf (250 zeugen, 70 op- fokgelten en 164 mestvarkens) zeven jaar ge helen in de dure lijd gekocht en afgelopen jaar nog uitgebreid met een nieuwe stal van een half miljoen gulden. Zijn bankschuld is enorm. Een kwart minder varkens zou de doodslag voor zijn bedrijf zijn. „Van Aartsen maakt misbruik van de situatie. Ter bescher ming van het milieu heeft hij drie jaar gele den een reductie van 30 procent fosfaat afge kondigd. Dat is ons gelukt met hetzelfde aan tal varkens. Dat had Van Aartsen nooit ver wacht. En dus moeten we nu nog een kwart van de varkens inleveren. Complete waanzin! Het kan en mag niet doorgaan. „En anders gaan we allemaal de weg op", voorspelt Na- buurs. Normaal zou hij zeugen insemineren, biggen castreren en varkens verplaatsen, maar nu wachten de nertsen. Hij vindt er niet veel aan, maar het geld is nodig en „je moet toch wat om handen hebben. Als je thuis blijft, zit je alleen maar te prakkiseren en daar word je hartstikke gek van. Het is muisstil op het erf. Geen leven te be Om het verlies enigszins binnen de perken te houden is Marcel Nabuurs(29) deze zomer gaan werken bij een nertsenfokkerij. Hij teert maandelijks ruim achtduizend gulden in. foto gpd roland de bruin kennen. Maar dat gaat veranderen, verzekert Nabuurs. Op zijn rug bevestigt hij een tankje met daarin onkruidverdelger. In de barre zon spuit hij het veldje naast de boerderij nat. „Nu nog een hek eromheen en dan kunnen de konijntjes en geitjes komen. Hebben we toch wat leven rond het huis." De dreiging Een inkrimping van de varkensstapel met een kwart, kost tenminste vijftien procent van de varkensboeren de kop, verwacht Noud van Vught, voorzitter van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB) in het gebied Peel en Maas. „Met driekwart van de varkensstapel van een bedrijf worden de vas te lasten betaald. Een kwart is inkomen. En dat nu wil Van Aartsen afromen." De boeren met kleine bedrijven zullen volgens Van Vught moeten stoppen, evenals de boeren die pas zijn begonnen of veel hebben geïn vesteerd en dus maandelijks flink wat schuld moeten aflossen. Een derde groep afhakers bestaat uit oudere boeren die geen opvolger hebben en niet van plan zijn voor de laatste werkzame jaren nieuwe investeringen te doen. Jo Manders(48) behoort met 130 zeugen en 700 mestvarkens tot de kleinere bedrijven. Hij spreekt van een regelrechte ramp. „Sinds mei zijn de varkens weg. Toen heb ik eerst zes weken moeten wachten of ik gekort zou worden wegens niet tijdig melden. Knetter gek werd ik ervan. Eenmaal uit die onzeker heid, komt Van Aartsen met z'n plannen. Als ze doorgaan, moet ik sluiten." Manders is ei genlijk bouwvakker. Een hernia bracht hem van de steiger tussen de varkens. De eerste jaren vond hij het boeren machtig mooi, „maar nu is er niks meer aan. Je wordt gek van alle regels die ook nog steeds veranderen. Gelukkig is geen van mijn kinderen de var kenshouderij ingegaan, anders hadden we daar ook nog zorgen van. In één van de stallen achter het huis zitten tijdelijk 8200 kippen 'omdat de schoorsteen moet blijven branden'. Om zich zo snel mo gelijk te verzekeren van varkens als het fok- verbod wordt opgeheven, heeft Manders via zijn voerleverancier nu al fokzeugen besteld in België. Over twee maanden zijn de zeugen rijp voor inseminatie. Als Manders ze laat in semineren heeft hij vier maanden later big gen. Vraag is, of die dan al zijn stallen in mo gen. Zo niet, dan worden de dieren in België verkocht of naar de slacht gebracht. „Maar als de overheid met een goed sociaal plan komt, dan stop ik er net zo lief mee en zoek ik ander werk." Vakantie Alle varkensboeren zonder dieren hadden deze zomer de gelegenheid om (soms voor het eerst van hun leven) op vakantie te gaan. De meesten hebben dat ook gedaan, zeggen ze. Een boerin: „Wij zijn twee dagen naar Texel geweest." Twee, drie, hooguit vijf da gen hebben varkensboeren het erf verlaten. „Wij gaan er nooit een paar weken tussenuit. Als we dat nu wel zouden doen, dan is het omdat de varkens weg zijn. Dat zou een zure vakantie zijn", meent Manders. Bovendien kost vakantie geld en willen de boeren in deze onzekere tijd zoveel mogelijk reserveren voor het opstarten van hun be drijf. Jan Beerkens heeft deze zomer zijn ou de vak weer opgepakt als timmerman en vrachtrijder van bouwmaterialen. Vanwege het geld, maar ook om weg te zijn van zijn le venloze bedrijf waar hij met hart en ziel aan verbonden was. „Zeven dagen in de week waren we met de zeugen en biggen in de weer. Met deze temperaturen durfde Jan niet eens te gaan zwemmen uit angst voor uitval van het ventilatiesysteem. En nu houdt niets hem meer hier. Hij moest echt uit deze om geving want hij kon het geestelijk niet meer aan", vertelt zijn vrouw. Zij sluit niet uit dat haar man permanent voor het aannemings bedrijf blijft werken als de 25 procent korting van Van Aartsen doorgaat. „Een van ons zal er een baan bij moeten nemen, vrees ik. In huize Van den Elzen strekken de plan nen zich verder uit. Het echtpaar (met drie kinderen en een vierde op komst) overweegt om naar Canada te emigreren. „We worden gewoon verdreven. En dan heb ik het niet over de pest: ziektes horen bij het risico van een boerenbedrijf. Maar de overheid heeft deze epidemie veel te ver uit de hand laten lopen. En dan nu ook nog 25 procent inleve ren? Je bent al gewond en je krijgt nog een schot na. We hebben al tegen elkaar gezegd: we gaan gewoon politiek asiel aanvragen.' Het echtpaar Van den Elzen bezit met 200 zeugen, en 2400 mestvarkens een groot be drijf, maar heeft ook veel geïnvesteerd. Vorig jaar nog een nieuwe varkensvriendelijke 'Groen Label'-stal gebouwd die tot zeker 2010 aan alle eisen zou voldoen. „Nu gelden die eisen misschien al niet meer. Zo blijven we aan de gang. Onder het mom van dieren welzijn en milieu worden wij langzaam maar zeker de nek omgedraaid. Waar het Den Haag eigenlijk om is te doen, is de grond, die ze wü gebruiken voor industrie, woningbouw en recreatiegebieden. Niet alle boeren gaan gebukt onder de on zekerheid. Achter op het erf van huize Verste den klinkt gitaarmuziek en pronken courget tes zo groot als schoothondjes. „Normaal zou ik in de stallen zitten. Maar nu heb ik een lui zenleventje", zegt Jeanne Versteden. Het was wel even wennen. „Lege stallen zijn zo vreemd, 's Ochtends denken we de varkens soms nog te horen." Op 14 mei zijn hun tweehonderd zeugen afgevoerd. Sindsdien is de oudste zoon gaan helpen bij een koeien- boer en had vader Henk eindelijk tijd om de paardenwagens te maken die hij al zo lang in gedachten had. Hij levert ze op bestelling. En straks gaat-ie helpen bij de maïsoogst. Zo is Henk, altijd in de weer. Jeanne Versteden: „Hij zou graag ergens anders opnieuw willen beginnen. In Drenthe of zo. Maar ik moet er niet aan denken.... We redden het hier ook wel." Er gloort hoop voor wie met angst en beven het jaar2000 ziet naderen. De voorspelde chaos door het op hol slaan van computersystemen, kan worden afgewend. TechForce uit Hoofddorp heeft de oplossing in huis. Maar niet genoeg personeel om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. „We moeten nee verkopen", zegt directeur Fred Hirdes spijtig. „Wezijn enorm op zoek naar personeel. esesebdesei TechForce pakt2000-problematiek 'fabrieksmatig'aan steeds opnieuw te beginnen." Daar komt bij dat programmeurs er vaak voor terugschrik ken om oude programma's, werk van hun voorgangers, aan te pakken. „Dat heeft altijd goed gewerkt en als hetdan opeens mis gaat, krijgen zij dat aangerekend." Rampenfilm Werden de eerste berichten over het 'pro bleem 2000' enkele jaren geleden nog wegge wuifd, inmiddels kan niemand er meer om heen. Desondanks worden niet altijd afdoen de maatregelen getroffen. „Het probleem is veel omvattender dan iedereen denkt", zegt Hirdes. „Er is in het begin nauwelijks geld voor uitgetrokken. En nog zie je die houding van 'dat komt wel goed'. Veel mensen heb ben het niet in de gaten. Er gaan straks be drijven aan failliet." Niet alleen bedrijven, ook 'de burger' kan zich voor vreemde verrassingen geplaatst zien. Liften houden stil, de elektriciteit valt uit, creditcards zijn van de een op de andere dag ongeldig. Het klinkt als het scenario voor de nieuwste rampenfilm of de profetie van doemdenkers. Het is barre realiteit. De over gang naar een nieuw millenium maakt plot seling duidelijk hoe ontzettend afhankelijk wij in korte tijd geworden zijn van informa tie-technologie. „Het uitvallen van de elektriciteit in de provincie Utrecht onlangs is daar een goed voorbeeld van", zegt Sander Verheijen. „Dat kwam door een computerstoring. „De pro blemen kunnen overigens al in 1999 gaan spelen, omdat ook de dubbele negen door veel programmeurs is gebruikt voor van alles en nog wat." Dal liften, verkeersinstallaties, pompsta tions etcetera er mee ophouden komt vol gens Verheijen omdat de geautomatiseerde onderhoudssytemen aangeven dat onder houd nodig is, dus het systeem uit voorzorg stilzetten. „Van alle creditcards is in e'e'n keer de 'verloopdatum' bereikt. Maar ook te lefooncentrales, medische apparatuur en ap paraten thuis, eigenlijk alles met een inge bouwde chip vormt een potentieel risico. Hoe heeft het zo ver kunnen komen? Hir des: „Het probleem is dat veel software wordt gemaakt door creatieve jonge mensen, zon der dat anderen kunnen zien wat ze bouwen. Als een timmerman een balk scheef afzaagt, dan ziet een aannemer gelijk dat het niet goed zit. Software-makers zijn achter hun schermen bezig. Dat is voor een baas niet te controleren." Nieuwe ontwikkelingene vergen aanpas sing van de software en programmeurs staan vaak onder druk om snel oplossingen te be denken. „Helemaal opnieuw beginnen, wat soms het beste zou zijn, kost dan te veel tijd. Dus breien ze aan het oude programma ver der." Dat veroorzaakt 'spaghetti-software', een warboel van omslachtige verbindingen waarvan een groot deel overbodig is. „De software is zo' complex geworden dat het slecht te onderhouden is. Maar die software doet we'l precies wat er geprogrammeerd is. En dat leidt straks tot grote problemen." Dat programmeurs voor een datum maar twee in plaats van vier cijfers gebruikten, is volgens Hirdes niet zo gek. „Vier cijfers neemt veel meer ruimte in. Toen de eerste programma's ontwikkeld werden, was een megabite kostbaar. Dus werd daarop zuinig met de ruimte omgesprongen." De consequenties zijn enorm. De kosten voor alle benodigde aanpassingen worden wereldwijd geschat op een onuitspreekbaar bedrag. In cijfers: 1.510.000.000.000 dollar. Aanpak in stappen Veel tijd gaat volgens Hirdes verloren omdat programmeurs onvoldoende overzicht heb ben. „Dus die gaan die twee cijfers overal veranderen in vier. Als je erin slaagt om het zodanig aan te passen dat je toch met twee cijfers kunt volstaan, boek je tien tot honderd keer productiviteitswinst. De aanpak van TechForce is 'fabrieksma tig'. De software wordt in stappen behandeld. Eerst een analyse waarbij alle datumvelden worden opgespoord. Daarna licht Cosmos de kritieke velden eruit. Deze worden vervolgens omgezet en getest. Hirdes: „Met onze aanpak winnen we 10 tot 100 keer aan productiviteit. Dat brengt enorme besparingen met zich mee." Ondanks alle inspanningen zullen niet alle systemen op tijd herzien kunnen worden. „Met ons 'fabrieksproces' kan één program meur het werk doen van honderden. Dat leidt tot een grotere productiviteit. Voor een aantal bedrijven is er geen alternatief. En wie het nu nog niet gelooft, die is helemaal te laat om alle fouten emit te halen. Dan kun je al leen nog maar een keus maken en de meest dramatische fouten aanpakken. De rest komt dan later wel." TechForce is niet het enige bedrijf dat zich op het probleem heeft gestort. „Het is een miljardenmarkt. Wereldwijd zijn er zo'n tweehonderd bedrijven mee bezig, die zo'n tweeduizend tools hebben ontwikeld." Daar van is Cosmos er een, maar wel een die er uitspringt. In 1996 riep het toonaangevende Amerikaanse onderzoeksbureau Gartner de technologie van TechForce uit als beste op lossing voor de Jaar 2000-problematiek. Vorig jaar viel het bedrijf ook de Europese IT on derscheiding ten deel. Maar de gespecialiseerde technische ken nis van TechForce reikt verder dan de mille- niumwisseling. Hirdes: „Onze oplossing reikt verder dan alleen 2000. Wat wij toepassen is algemene techniek. Daar kunnen we na 2000 mee verder." Maar niet met de huidige veer tig mensen. „We zijn enorm op zoek naar personeel. We moeten momenteel 'nee' ver kopen." Terwijl bedrijven in de informatie technologie zoveel te bieden hebben, denkt Hirdes. „Het biedt kansen voor mensen die een technische uitdaging zoeken. Je moet slim zijn met een computer, analytisch kun nen denken, maar ook sociaal vaardig zijn, met klanten om kunnen gaan. En wat talen kennen. Veel gaat in het Engels, maar we hebben ook vestigingen in Duitsland en Frankrijk. Daar hoef je niet met Engels aan te komen." Maar voorlopig staat een deel van de ruim te leeg. Hirdes: „Er moeten toch mensen uit de regio zijn die elders in het land werken, en blij zijn dat ze op de fiets naar het werk kun nen?" Hij lacht om de tegenstrijdigheid. „We zit ten in een branche die een enorme interna tionalisering veroorzaakt, maar tegelijk heb ben we een regionale functie."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 41