ZATERDAGS 4 BIJVOEGSEL Eén vliegtuig te veel P ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 - r fr -«». &kmhun Nederlands nationale luchthaven moet steeds meer moeite doen om binnen de geluidsgrenzen te blijven. De groei van it luchtverkeer is niet stuitenmaar wet is wet. Nederland heeft paal en perk gesteld aan geluidsoverlast ioor het vliegiierkeer. Oorzaak en gevolg (heersten het nieuws van de afgelopen weken. Een inventarisatie van de situatie. emiddeld één extra Jumbo I (Boeing 747) per nacht is de oor- zaak van de grote geluidsproble men rond de nationale luchthaven Schiphol. Vanaf april gingen de Israëlische vliegmaat schappij El Al en het Amerikaanse Polar Air 's nachts wat vaker vracht vervoeren en onge veer tegelijkertijd begon Martinair een aantal keren per week de zwaardere wide-body 747 in te zetten. Binnen enkele weken was de be schikbare geluidsruimte in de nacht voor een groot deel opgesoupeerd en Schiphol in last. Vanaf dat moment boog general manager airside Joop Krul van Amsterdam Airport Schiphol zich dagelijks over de registratiefor mulieren van de vliegbewegingen. Als 'chef Herrie' van Schiphol is Krul de eerstverant woordelijke voor alles wat zich aan de vlieg veldzijde afspeelt. Hij moet ook zijn handte kening zetten onder het zogenoemde Ge bruiksplanwaarin Schiphol aangeeft hoeveel vliegbewegingen de luchthaven het jaar daar op denkt te gaan verwerken. Het Gebruiksplan voor dit jaar zat vol. De daarin voorspelde 350.000 vliegbewegingen pasten precies binnen de wettelijk vastgestel de geluidszone rond de luchthaven. Met an dere woorden: er kan geen vliegtuig meer bij. Krul: „Dit jaar is alle rek eruit. Zelfs een mar ge van 20 procent, die we aanhouden om in te kunnen spelen op verschillende weersom standigheden, is in het Gebruiksplan al inge vuld. Door Schiphol te sluiten voor de meest lawaaiige toestellen en door nauwkeurig baangebruik zouden we het net in de hand kunnen houden. Het was krap, maar het kon lukken." Berekeningen kloppen De berekeningen kloppen. Schiphol blijft on der het voorspelde aantal vliegbewegingen in het Gebruiksplan, "met uitzondering van de nacht. Daar dreigt een overschrijding. De ex tra nachtelijke activiteiten van vooral de Jum bo's blijken te veel van het goede. Er kwam er per nacht gemiddeld één te veel. In het Gebruiksplan zijn voor dit jaar 550 starts van Jumbo-vluchten in de nacht opge nomen. Dat is 13 procent van het totaal aan tal geplande nachtvluchten. Die 13 procent levert echter zoveel lawaai, dat meer dan de helft van het voor het hele jaar beschikbare geluid wordt gebruikt. Eén extra start van een Jumbo per nacht heeft dan tot gevolg dat Schiphol aan het eind van het jaar de wette lijk vastgestelde geluidsgrenzen royaal over schrijdt. Krul: „Iedereen denkt dat hier 's nachts maar raak wordt gevlogen. Maar het is slechts die éne vlucht per nacht die grote problemen veroorzaakt. Daarnaast speelt een rol dat Schiphol een soort vrijhaven is. In luchtvaartverdragen met andere landen zijn geen beperkingen opge nomen voor het vliegen op Schiphol in de nachtelijke uren tussen 11 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. In beginsel kan Schiphol dus geen vliegtuigen weren. Wel kan het vliegver keer voor bepaalde delen van de dag geregu leerd worden. Voor de nacht kunnen beper kingen worden opgelegd op grond van de wettelijk vastgelegde ge luidszone. Zo kan worden besloten de zoge noemde Hoofdstuk-2 vliegtuigen, de grootste lawaaimakers, uit te sluiten. In de recente discussie over de overschrij dingen van de geluidszone speelden twee za ken op een wat verwarrende manier door el kaar. Enerzijds gaat het over de hoeveelheid vliegtuigen dat van Schiphol gebruik mag maken, ofwel het probleem van te veel Jum bo's in te korte tijd. Door aanvullende maat regelen als het weren van deze lawaaimakers kan dit probleem worden opgelost, zodat Schiphol aan het eind van het jaar binnen de geluidsnorm blijft. De Haarlemse rechter heeft echter bepaald dat Schiphol de be voegdheid mist voor het nemen van deze maatregelen. Daardoor is dat tot gisteren niet gebeurd. Wetsovertreding Naast de hoeveelheid vliegtuigen is onlangs ook een directe overschrijding van de ge luidsgrenzen geconstateerd. Dit is het pro bleem van te veel lawaai op een plek, waar dat niet is toegestaan. Door een moeilijk te vliegen S-bocht heeft 70 procent van de vliegtuigen die starten in de richting Zwanen burg/ Spaarndam een afwijking naar het wes ten. Met als gevolg een overschrijding op die plaats van de geluidsgrenzen. Dat gebeurt weliswaar boven een weiland, maar desal niettemin blijft het een wetsovertreding. Al leen door de S-bocht uit dé vliegroute te ha len kunnen overschrijdingen worden tegen gegaan. „Maar dat is de waanzin ten top", roept persvoorlichter Ruud Wever uit, „want dan verplicht je piloten meer boven Zwanen burg te vliegen." Een probleem is bovendien dat Schiphol op geen enkele manier de koers van vliegtuigen kan beïnvloeden. Afgespro ken is daarom dat de luchthaven niet op de gevlogen koers van de vliegtuigen zal worden afgerekend. Joop Krul vindt overigens dat de controle op de gevlogen routes door de overheid moet gebeuren. „In het autoverkeer laat je de con trole op overtredingen ook niet over aan de wegbeheerder. Dat laat je doen door de poli tie", redeneert Krul. Los van de genoemde technische over schrijding maakt ook de onstuimige groei van het vliegverkeer het nemen van maatre gelen noodzakelijk. Krul: „Twee jaar geleden hebben we de minister van Verkeer en Wa terstaat, Jorritsma, instrumenten gevraagd om de zaak in de hand te kunnen houden. Onze mogelijkheden zijn heel beperkt. We zetten als het ware sloten op de voordeur, terwijl door de liberale luchtvaartverdragen de achterdeur wagenwijd open staat." Een systeem dat een selectie maakt uit de toevloed van vliegtuigen, slot-coördinatie ge heten, is volgens Krul de enige manier om de groei te kunnen beteugelen. Schiphol heeft twee jaar geleden het introduceren van zo'n vergunningstelsel voorgelegd aan Jorritsma. In dit systeem bepaalt een onafhankelijke co ordinator hoe vaak luchtvaartmaatschappij en op Schiphol mogen vliegen, rekening hou dend met de geluidszones. De nog in te voe ren slot-coördinatie gooit Schiphol dicht. 'De bomen zijn uitgegroeid' Meer vluchten zijn in de toekomst alleen mo gelijk, als door andere maatregelen geluids overlast wordt teruggedrongen. Nieuw uitgangspunt Het invoeren van slot-coördinatie op Schip hol gaat niet van een leien dakje. Dat komt onder meer, omdat de selectie van vliegtui gen is gebaseerd op geluidsoverlast. Dat is een heel nieuw uitgangspunt. Op andere vliegvelden wordt het systeem gehanteerd vanwege plaatsgebrek. Verantwoordelijke au toriteiten in de Europese Unie vinden selec tie op lawaai op zijn zachtst gezegd merk waardig. Een vliegveld met capaciteit genoeg dat vanwege het geluid een vergunningstelsel wil invoeren! 'Rare jongens, die Hollanders', zo wordt gedacht. De luchtvaartmaatschappijen staan even min te trappelen om invoering van zo'n ver gunningensysteem. Zij werken liever met een vliegveld waar zij vrij af en aan kunnen vlie gen. Tot voor kort was ook Jorritsma niet en thousiast over het voorstel. Er bestond geen dringende noodzaak om het in te voeren en een minister maakt zich niet populair met zo'n maatregel. Slot-coördinatie legt in feite de luchtvaartmaatschappijen aan banden en betekent in die zin een ondermijning van het besluit om Schiphol te laten uitgroeien tot een mainport, ofwel een van de vier centrale luchthavens in Europa. Krul: „Het heeft ons evenzeer verrast. Lan ge tijd was ook hier het beleid te voorkomen dat we een coordinated airport zouden wor den. We hebben ook nooit gedacht dat we vanwege het geluid het vergunningsysteem zouden moeten invoeren. Als het toch zou gebeuren, zo dachten we toen, dan zou dat veeleer het gevolg zijn van een tekort aan capaci teit in de piek uren." „Het rare is", vult Wever aan, „dat op het moment dat in Europa via zo- '1fg genoemde open skies ver dragen de libe ralisatie van het luchtverkeer van kracht is, waar Nederland en Schiphol altijd een groot voorstander van zijn geweest, dat op datzelfde moment Schiphol op slot gaat." Krul: „Wij zeg gen hier wel eens gek scherend 'open skies - airport closed'. Daar lijkt het een beetje op." De omslag Hoe noodzakelijk de invoe ring was van slot-coördinatie drong begin vorig jaar tot de Schiphol-mana- gers door. De grote luchtvrachtvervoerder Fe- dex voelde zich niet prettig in Parijs en wenste zich op Schiphol te vestigen. Fedex zou 3000 arbeidsplaatsen meebrengen. Voor de regio een welkome opsteker, omdat net bekend was geworden dat er bij Fokker 7000 arbeidsplaatsen verloren gingen. De wens van Fedex leidde tot intensieve becijferingen in de Schipholkantoren, waar men het bedrijf graag wilde binnenhalen. Enigszins onthutst moesten de Schiphol- managers echter vaststellen dat de extra vluchten als gevolg van de komst van Fedex niet binnen de geluidsruimte verwerkt kon den worden. Toen realiseerde men zich voor het eerst, dat een nieuwe tijd was aangebro ken. Wever: „Dat was de omslag. Toen wisten we: het kan niet meer. De bomen zijn uitge groeid." De marketing managers kregen van af dat moment een andere boodschap mee. Tegen nieuwe klanten moesten ze voortaan zeggen: "U vertegenwoordigt een nieuwe maatschappij. Jammer, we kunnen u niet meer toelaten'. Over de toekomst is Krul glashelder. „We zitten nu met 350.000 vliegbewegingen per jaar op ons verzadigingsniveau. Alle geluids ruimte is daarmee verbruikt. De meest la waaiige toestellen zijn vrijwel verdwenen, dus daar kunnen we nauwelijks winst boe ken. Alleen technisch operationele maatrege len en het weren van de oudere Jumbo's in de nacht hebben nog effect Ik schat dat we daardoor nog zo'n 10.000 vliegbewegingen erbij kunnen doen. Dat betekent een kleine jaarlijkse groei van ongeveer 2 a 3 procent te genover de 10 procent, die we nu al jaren achtereen kennen. Met die 2 a 3 procent zijn we, zo ver wacht ik, spekkoper. Krul voorziet dat de huidige ontwikkelin gen ten koste gaan van de concurren tiepositie en het marktaandeel. Schiphol schurkt nu tegen de top vier van lucht havens in Euro pa aan en heeft zich daar een degelijke posi tie verworven. Door de invoe- ring van het vergunningen stelsel zal, zo verwacht hij, het marktaandeel af nemen. De som bere voorspel ling luidt dan verloop van tijd plaatsen op de ranglijst zal gaan verliezen. Een minstens zo nadelig gevolg van de rem op Schiphol is de rem op de ontwikkeling van de nationale luchtvaartmaatschappij KLM. De KLM wordt even hard geconfronteerd met de geluidszone. Plannen voor uitbreiding van het aantal vluchten zullen stranden op de ge luidsgrenzen van de luchthaven. In het sys teem van slot-coördinatie zal KLM slechts aanspraak kunnen maken op een deel van de schaarse beschikbare capaciteit. Schiphol vestigt haar hoop op nieuwe technische voorzieningen en maatregelen om nog wat gebruiksruimte te winnen: stille re motoren, steiler landen en starten. Dit laatste uiteraard met inachtneming van alle veiligheidsvoorschriften. Het invullen van de vrijkomende ruimte heeft Schiphol vervol gens niet meer zelf in de hand. Internationale regels over slot-coördinatie bepalen hoe de onafhankelijke deskundige de beschikbare vliegmogelijkheden gaat verdelen. Een deel is bestemd voor nieuwe maatschappijen en een deel valt onder de zogenoemde grandfather- rights ofwel de rechten van de maatschappij en, die al op Schiphol vliegen of Schiphol als thuisbasis hebben. Home-carriers als Martin air, Transavia en Air Holland krijgen in dit stelsel niet meer rechten dan andere maat schappijen. Zo'n vorm van concurrentiever valsing wordt in de internationale vliegwereld niet gepikt. Toekomst Pas in het jaar 2003 krijgt Schiphol weer wat meer lucht. Als alles volgens plan verloopt, komt dat jaar de nieuwe vijfde baan gereed. Die baan veroorzaakt minder geluidsoverlast en kan dus meer vliegtuigbewegingen ver werken. Krui: „Maar ook daar geldt, dat je snel vol zit. Luchthavencapaciteit in Europa blijft schaars en alles wat vrij komt, wordt ogenblikkelijk gevuld. Alle indicatoren voor het vliegverkeer staan op groei. Marktanaly ses en Boeing-analyses wijzen dat uit. Er is steeds meer internationale samenwerking. Liberalisatie wint aan invloed. De samenle ving wordt multi-cultureler. Het Verre Oosten ontwikkelt zich in een ongelooflijk tempo. De welvaart groeit. Wereldwijd zal het vliegver keer de komende jaren alleen maar toene men." Mede daarom realiseert Krul zich dat er rond Schiphol iets zal moeten gebeuren. On beperkte groei is namelijk uitgesloten. Daar zal de omgeving van de luchthaven veel over last van ondervinden. Dat besef is er wel de gelijk. Tegelijkertijd heeft de rem op de groei van Schiphol eveneens verstrekkende gevol gen. Krul: „Ik denk dat de luchtvaartindustrie in Nederland en de Kamerleden zich nu pas beginnen te realiseren welke gevolgen de wetgeving over de geluidszones heeft. Ze houden in dat Schiphol vol is. Dat vliegmaat schappijen worden afgewezen, arbeidsplaat sen verdwijnen en dat de vakantieganger straks duurder uit is. Maar dat zijn de offers die je moet brengen als je geluidsoverlast wilt inperken." MtNititiniffi mituriiiiir r* m PKrul, general manager airside Schiphol: „ledereen denkt dat hier maar raak wordt gevlogen. Maar het is slechts die éne vlucht per nacht die grote problemen veroorzaakt." FOTOMONTAGE UNITED PHOTOS DE BOER EN CAPITAL PRESS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33