Kabinet sluit Schiphol voor lawaaivliegtuigen 'Betuwelijn maakt te veel herrie' Binnenland Proces voetbal-geweld dreigt te mislukken WONEN MET ALLURE BIJ VAN TIL Peroneelschef Defensie beschuldigd van fraude Uit de steigers üiii Waterleidingbedrijf wil controle vossen Op Meldpunt Nabestaandenwet staat de telefoon roodgloeiend van tilVliVJiWIh Libertel Life huizen» Het driedaagse popfestival A Campingflight to fnds Paradise is gisteravond zonder problemen begonnen, keer 36.000 mensen vonden een plaatsje op het camping- ktivalterrein naast Walibi Flevo in Biddinghuizen. In totaal n dit weekeinde zo'n honderd acts aan bod in de diverse tenten die op het festivalterrein zijn opgesteld. Blur, Skunk lie, Kula Shaker, Bloodhound Gang (The roof is on fire) en ijn de bands die tijdens deze lustrum-editie het meest in ig springen. foto anp [snapte wolf doodgeschoten ien u it het wolvenopvangcentum Ter Aalst in Terheyden d-Brabant) is gisteren een volwassen wolf ontsnapt. Het eeft niet lang genoten van zijn vrijheid en overleefde het uur niet. Tijdens een drijfjacht nabij het kanaal naar Oos- A iut werd de wolf door een politieman aangeschoten. Gezien nst van zijn verwonding moest het beest daarna worden af takt. Volgens een politiewoordvoerder was het niet de be ng het dier te doden, maar bleek dit nodig na het ongeluk- jichot van de agent. De wolf heeft tijdens zijn kortdurende »id geen mensen aangevallen. auffeur reed twintig uur door iam» De dienst verkeerspolitie heeft bij een controle een u?se vrachtwagenchauffeur van de weg gehaald die al rij ig uur achter het stuur zat. Van de 65 gecontroleerde chauf- \i van vrachtwagens en bestelbussen op de ringweg rondom nj erdam kregen er deze week zeventien een bon en 48 een ra éle waarschuwing voor het overtreden van de Rijtijdenwet. "jvenhonderd kilo drugs in camper De Franse douane heeft twee Nederlanders aangehou- radat in hun camper zevenhonderd kilogram hasj was aan- ffen. Een woordvoerder van de douane in Parijs heeft dat 1 :en meegedeeld. De ongeveer 50-jarige man en de vrouw e verden aangehouden bij een controlepost in het^uidwes- e an Frankrijk. De brokken hasj zaten verborgen onder de a van de camper. De drugs waren geladen in Spanje en zou- 0 n Nederland op de markt komen. Is beticht van seksuele intimiteiten rRiCHTEen specialist van het Academisch Ziekenhuis itricht wordt ervan verdacht dat hij zich schuldig heeft ge- itaan seksuele intimiteiten bij patiënten. Het ziekenhuis tl de zaak gemeld bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg. ?ns een woordvoerder van de inspectie gaat het mogelijk en ernstig delict. Daarom heeft de inspectie het openbaar sterie in Maastricht ook over de kwestie geïnformeerd. Een dvoerder van het ziekenhuis wil niet zeggen om welke spe- tof specialisme het gaat en geeft verder ook geen enkel jadheid door regen, olie en rubber (GENEen combinatie van regen, gladheid en terugkeren- ii kantiegangers heeft gistermiddag op diverse plaatsen ge- ri ot ongevallen en files. Tegen 14.00 tiur stonden er elf files een totale lengte van zestig kilometer. De files groeiden als Igvan de avondspits verder tot ongeveer honderd kilome- iji ii het hele land regende het af en toe na een lange periode ?i lroogte. De neerslag heeft olie- en rubberresten en vuil los er ekt. Daardoor waren de wegen hier en daar glad en ont- den slippartijen en aanrijdingen. Persoonlijke ongelukken inzich niet voor. erde Pers Diensten Jorritsina denkt ook aan sluiting Buitenveldertbaan Beschuldiging gedeeltelijk ingetrokken haarlem» anp Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) sluit niet uit dat later dit jaar nieuwe maatregelen nodig zijn om de geluidsoverlast van Schiphol te beperken. Gisteren be sloot het kabinet al de nachtvluchten op Schiphol verder in te dammen, maar nog onduidelijk is of dat genoeg is om binnen de geluidsnormen te blijven. Als aanvullende maatregel denkt Jorritsma aan bijvoorbeeld sluiting van de Buitenveldertbaan, die bekend staat als de 'Bulder- baan'. den haag gpd gaan op zijn vroegst in oktober Het kabinet besloot gisteren geen nieuwe starts en landingen meer in de nacht toe te staan en bestaande nachtvluchten van te lawaaiige 'wide-body'-toestellen te schrappen. Wel wordt vol gens Jorritsma 's nachts 'flexi bel' omgegaan met (vertraagde) landingen van toestellen van Nederlandse chartermaat schappijen. De maatregelen in en gelden vooralsnog tot eind dit jaar. De chartermaatschappijen hebben op hun beurt beloofd op vrijwillige basis al komende week zoveel mogelijk starts van lawaaiige toestellen te vermij den. Daarnaast passen ze de motoren van hun Boeings-737 zo aan, dat deze veel minder la waai produceren. Jorritsma zei zich ervan be wust te zijn dat haar maatrege len leiden tot veel pijn en com motie. Zo kan de Israëlische maatschappij El Al zijn vracht vluchten vrijwel niet meer in de nacht uitvoeren. ,,Ons succes dreigt ons probleem te wor den", zo verwees ze naar de on stuimige groei van Schiphol. Pas eind dit jaar wordt duidelijk of Schiphol binnen de grenzen blijft. „Lukt dat niet, dan kom ik met een correctie", zo zei ze. De chartermaatschappijen en vrachtvervoerders zijn boos dat het hen onmogelijk wordt in de heel vroege ochtend te vertrek ken. Volgens hen draait het ka binet de zorgvuldig opgebouw de mainport-strategie van Schiphol in één keer de nek om. De milieubewegingen overwe gen echter een kort geding, om- den haag gpd De directeur-generaal personeel van Defensie, W.J.M. Bunnik, heeft zich schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. Dit zegt voormalig defensiemedewerker Fred Spijkers, die door het mi nisterie als maatschappelijk werker aan de kant is gezet. Zijn advocaat heeft een aanklacht wegens valsheid in geschrifte ingediend bij de hoofdofficier van justitie in Den Haag. Topambtenaar Bunnik heeft volgens Spijkers de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag bewust misleid. Bij deze recht bank diende op 27 maart 1996 een juridische procedure in de zaak-Spijkers. Bunnik liet de landsadvocaat tijdens deze zit ting onjuiste gegevens verstrek ken die Spijkers ernstig hebben benadeeld. De aanklacht is een nieuwe ontwikkeling in de zaak-Spij kers die dertien jaar geleden be gon met de dood van de militair Rob Ovaa. Deze technisch spe cialist kwam om het leven toen bij een oefening in Het Harde een ondeugdelijke mijn ontplof te. Aan de weduwe werd in eer ste instantie meegedeeld dat Ovaa geen schuld had aan het ring gevraagd. NTERNATIONAAL Stijlvol wonen is van alle tijden. Toch verschuiven ook daarin geleidelijk de trends. Van 'Hollands klassiek' naar 'wereldwijde allure'; zodat het beste uit vele landen thans door Van Til aan u wordt gepresenteerd. Op een speciale afdeling ziet u oude en nieuwe meubelontwerpen van hoge kwaliteit en met ongekende allure. Een feest van herkenning, beroemde namen en verrassende momenten daar tussenin! dat betwijfeld wordt of Schiphol binnen de milieugrenzen blijft. Jorritsma kan rekenen op de steun van de regeringspartijen PvdA, WD en D66. Ze vinden de maatregelen voorlopig vol doende. Oppositiepartij CDA is verontrust dat de minister zo weinig steun heeft bij de vlieg maatschappijen. Volgens woordvoerder Reitsma is daar mee de kans op een nieuwe rechtszaak groot. De WD dringt volgende week wel aan op een spoedwet voor snelle aanleg van de vijfde baan, vergelijkbaar met de noodwet waarmee twee jaar geleden de verhoging van de rivierdijken werd bespoedigd. WD-woord- voerder Te Veldhuis denkt dat met zo'n wet, die alle procedu res vervangt, binnen een jaar de spa de grond in kan. De verwachte reeks hoge straf eisen tegen veertien geweldda dige Feyenoord-aanhangers is deze week uitgebleven. Het openbaar ministerie moest toe geven dat in de meeste gevallen niet kon worden bewezen, dat de verdachte supporters betrok ken waren bij de dood van de 35-jarige Ajacied Carlo Picornie in Beverwijk. Dat betekent een flinke streep door de rekening van justitie dat aan het begin van het nieuwe voetbalseizoen duidelijk een voorbeeld wilde stellen. Het proces is echter an ders gelopen dan de openbare aanklagers zich hadden voorge steld. Om 'procedurele redenen' werd op het laatste moment van vijf verdachten de dagvaar ding ingetrokken. Alle acht overgebleven ver dachten was betrokkenheid bij de dood van Picornie en de mishandeling van Ajax-suppor- ongeluk. Toenmalig maat schappelijk werker Spijkers kreeg echter direct daarna op dracht van Defensie om de we duwe te vertellen dat haar man wel degelijk schuldig was aan het ongeluk. Hierna deed De fensie alle mogelijke moeite om de zaak in de doofpot te stop pen. Daarbij werd de voormalig maatschappelijk werker zwaar onder druk gezet en werd de weduwe Ovaa jarenlang voorge logen. Defensie probeerde zelfs Spijkers geestesziek te laten ver klaren en zou daartoe met psy chiatrische rapporten hebben geknoeid. Onlangs behaalde Marjolijn Ovaa een overwinning in de strijd voor het eerherstel van haar man. Minister Voorhoeve liet in een persoonlijke brief we ten dat haar man geen enkele schuld had aan het ongeluk dat tot diens dood leidde. Tegelij kertijd liet Defensie echter we ten dat de excuses geen gevol gen hebben voor de zaak-Spij kers, omdat er geen relatie zou bestaan tussen de twee zaken. D66, PvdA, Groenlinks, SP en het CDA hebben minister Voor hoeve inmiddels om ophelde- Amsterdam Vanaf het dak van een flat in aanbouw op de Sumatrakade in het Amsterdamse stadsdeel Zeeburg kijken bouwvakkers in de diepte naar de resten van een bouwsteiger. Het vijftien meter hoge en veertig meter lange gevaarte stortte gisterochtend in. foto anp marco okhuizen Gedetineerden verliezen recht op uitkering ter Joos ten laste gelegd. Op de zitting bleef hier maar weinig van over. Bij zes verdachten ontbrak het bewijs hiervoor, er kenden ook de officieren van justitie. Wat restte was openlijke geweldpleging en deelname aan een criminele organisatie en hiervoor werden, tot grote ver ontwaardiging van de aanwezi ge Ajax-fans, relatief lage straf fen geëist. Bij twee Feyenoord-aanhan gers bleef het openbaar minis terie erbij dat ze betrokken wa ren bij de gewelddadige dood van Picornie. Voor hun aandeel hoorden zij vijf jaar celstraf te gen zich eisen. Zelfs als de rechtbank de twee mannen op 1 september veroordeelt voor hun aandeel in de dood van de Amsterdammer, is dat een schamele oogst voor Justitie. Bij de dood van Picornie zijn, zo blijkt uit getuigenverklaringen, immers zeker vijftien tot twintig Feyenoorders betrokken ge weest. Bovendien werd deze week duidelijk dat de twee hoofdda ders nog steeds op vrije voeten zijn. Het gaat om een man met rood haar, die volgens ooggetui gen Picornie met een houten paal op het hoofd beukte, en een man met een witte pet. Van de laatste is op een video-opna me van Rijkswaterstaat te zien hoe hij aan het eind van het ge welddadig treffen stekende be wegingen maakt naar Picornie. Het openbaar ministerie heeft ook geen bevredigend antwoord kunnen geven op de vraag waarom alleen de harde kern van Feyenoord vervolgd wordt voor deelname aan een crimi nele organisatie. De Ajacieden hadden immers, net als in fe bruari bij de AIO, de aanval ge opend. Het veroordelen van de harde kem van Feyenoord-aanhan gers, ook wel bekend als de Sport Club Feyenoord (SCF), als criminele organisatie is het voornaamste doel geweest van het politieonderzoek en niet het opsporen van de moord op Pi cornie, concludeerde raadsman mr. F. van Ardenne dan ook. De rechtbank bepaalt op 1 september of het OM dit be twiste juridische middel kan gaan inzetten in de strijd tegen het voetbalvandalisme. Als de rechtbank dit afwijst, kan het proces voor het ÓM als een mislukking worden beschouwd. den haag anp Gedetineerden verliezen het recht op een sociale uitkering. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel van staatssecretrais De Grave van sociale zaken en minister Sorgdrager van justitie. Het gaat om arbeidsongeschiktheidsuit keringen, de Ziektewet, de Alge mene Nabestaandenwet en de Toeslagenwet. De Grave vindt het onaanvaardbaar dat gedeti neerden deze uitkeringen kun nen ontvangen, terwijl ze door de staat worden onderhouden. alkmaar anp Het Provinciaal Waterleidingbe drijf Noord-Holland wil graag zeker weten dat de vossen in de duinstreek niet lijden aan een lintworm, die voor mensen ge vaar oplevert. Het is daartoe in overleg getreden met het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu dat bij dode vossen in de grensstreek met België en Duitsland zo'n lintworm heeft aangetroffen, dodelijk kan zijn. Het instituut kan nog niet voorspellen of de parasiet zich door geheel Nederland zal ver spreiden. De Echinococcus multilocularis, zoals de vossen- lintworm heet, kan bij mensen een dodelijke leverbeschadiging veroorzaken. Het waterleiding bedrijf acht het overigens niet waarschijnlijk of aannemelijk dat de lintworm zich al tot in het duingebied heeft verspreid. Het adviseert eenvoudige maat regelen ter preventie, zoals geen ongewassen bramen te eten en geen dood aangetroffen vossen of vossenkeutels aan te raken. Duinwandelaars die de laatste tijd ongewassen bramen heb ben gegeten, hoeven zich vol gens het waterleidingbedrijf geen zorgen te maken. „De kans op besmetting is bijzonder klein". amsterdam anp DESIGNCENTRUM Het telefonische meldpunt Nabestaandenwet van de Vrouwenbond FNV (020-5816699) staat sinds de openstelling afgelopen maandag roodgloei end. Er zijn tot gistermiddag al meer dan 450 meldingen binnengekomen, zegt coördinator L. Rigters van de bond. De meeste meldingen komen van weduwen die door de nieuwe Nabestaandenwet vanaf 1998 met een flinke inkomensachteruitgang krijgen te maken. Volgens Rigters loopt dit in veel gevallen op tot duizend gulden per maand. „Vooral wedu wen die naast het pensioen erbij werken, komen in de problemen door de inkomenstoets. Zij moe ten een deel van hun ANW, vroeger het nabe- staanpensioen, inleveren als zij boven een be paald inkomen komen. Ze raken dat pensioen zelfs helemaal kwijt zodra ze boven de 3950 gul den bruto per maand zitten." Doordat de telefooncentrale van de FNV door de drukte bijna overbelast raakte, is het aantal lij nen uitgebreid van twee naar vier. Verder is be sloten ook de hele volgende week het nummer van tien tot vier uur open te houden. Van begin tot eind september kunnen mensen alleen nog op maandag en donderdag bellen. De Vrouwenbond, die het meldpunt opzette sa men met de Nationale Ombudsman en het comi té Weduwen in de kou, zal de meldingen bunde len en aan de politiek aanbieden. Veel overtredingen bij vakantiewerk den haag anp De Arbeidsinspectie heeft tot nu toe driehonderd overtredingen geconstateerd bij vakantiewerk door jongeren. De jeugdigen moesten te lang werken of te veel verantwoordelijkheid dra gen. Dat blijkt uit een tussen tijdse rapportage. Bijna de helft van de overtre dingen had te maken met te lange werktijden, te weinig pau zes of te lang doorwerken. Bijna honderd jongeren moesten werk doen dat volgens de wet te zwaar is voor hun leeftijd. In zestig gevallen was het toezicht onvoldoende geregeld. De Ar beidsinspectie kwam bij de be zoeken twintig vakantiewerkers tegen die nog geen 13 jaar oud waren. Zij zijn naar huis ge stuurd en tegen hun werkgever is een proces-verbaal opge maakt. De inspectiedienst van het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft deze zomer bij 2400 bedrijven onderzoek ver richt. Een minderheid van de bezochte bedrijven had in het verplichte risico-inventarisatie plan aandacht aan jongeren be steed. De Arbeidsinspectie heeft inmiddels besloten om, gezien de voorlopige resultaten van dit jaar, ook volgend jaar een inten sieve controle te houden onder vakantiewerkers Goederenspoor zit drie decibel boven wettelijke normen Amsterdam Airport Schiphol rotterdam gpd De Betuwelijn, het goederenspoor van Rot terdam naar Duitsland, zal veel meer herrie maken dan wettelijk is toegestaan. In een brief van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer aan de Tweede Kamer van 11 juni 1996 wordt dat bevestigd. Als de treinen rijden met een gemiddelde snelheid van honderd kilometer per uur, maken ze drie decibel meer lawaai dan aanvankelijk de bedoeling was. Voor omwonenden betekent dit een verdubbeling van het lawaai. In de brief wordt ook opgemerkt dat er al een oplossing is om de extra herrie tegen te gaan. Door zogeheten betonnen 'mo- nobloc' dwarsliggers in plaats van houten bielzen tussen de rails te plaatsen, neemt het geluid van de goederentreinen met twee decibel af. Verder wordt overwogen de treinen langzamer te laten rijden (85 kilo meter per uur) en ook vaker overdag dan in de nacht. Dat levert een 'besparing' op van één decibel. Volgens Zwijndrechter J.P.M. Zandee, die vlak bij rangeerterrein Kijfhoek woont langs het toekomstige tracé van de Betuwelijn, moet de overschrijding van de geluidsnorm voor Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land een reden zijn om de vergunning voor de Betuwelijn niet te verlenen. „Het is op z'n minst opmerkelijk dat het ministerie eerst toegeeft dat er te veel herrie is, maar dat even later al direct de compen serende maatregelen worden opgesomd", stelt Zandee. Hij is verrast door de medede ling, omdat de overschrijding tijdens de drie jaar vergende inspraakprocedure nooit aan de orde is gesteld. „Het is al die tijd in de stukken verscholen gehouden. Nadat het Tracébesluit voor de Betuwelijn was vastge steld, kwam men er ineens mee op de prop pen." De NS geven de overschrijding toe, maar laten in een reactie weten dat het met de overlast wel meevalt. „Op Kijfhoek rijden de treinen hoofdzakelijk met veel lagere snel heden. Daar treedt de extra geluidsbelasting niet op. Je hebt daar vooral te maken met piekgeluiden van het rangeren", stelt een woordvoerster. Het extra lawaai komt vol gens de NS ook door de nieuwe, acht wie len tellende goederenwagens die meer her rie maken dan de 'oude' voertuigen die vier wielen hadden. Uitleg over Schiphol? Geluidscontouren 5e baan tolerantiegebieden gebruiks plan mainportsystemen Planologische Kernbeslissing Schiphol en Omgeving nachtvluchten uitvliegroutes economie toekomst van de luchtvaart luchtkwaliteit passagiersbewegingen veiligheid werkgelegenheid Bezoekerscentrum Schipholscoop biedt uitvoerige informatie over bovenstaande onderwerpen en meer. Daarnaast liggen in de studieruimte van Schipholscoop vele rapporten en actuele publicaties ter inzage. Deze geven uitgebreide achtergrondinformatie over de ontwikkelingen op Schiphol. Medewerkers van Schipholscoop zijn elke dag aanwezig om uw vragen te beantwoorden en uitleg te geven. Ook zijn er infor matiepakketten beschikbaar. Bel ons of kom langs. Bezoekerscentrum Schipholscoop Gevestigd in Aankomsthal 1, Luchthaven Schiphol Elke dag geopend van 10.00 - 18.00 uur (weekend tot 17.00) Tel: (020) 601 20001 (020) 601 3652 Gratis toegang Op je leven geschreven. Libertel Regiovoordeel in Nederland: ruim 40% lager Piektarief voor alle Toontjes. Standaard bij ieder Personal abonnement.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3