Ajax zet de toon met 'aardig deuntje EK blijkt een echt 'snoepreisje' Waterpolosters moeten met bro genoegen nemer Verstappen beleeft uiterst sombere dag Sport ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 -RE Oranje Tier dagen in Noordwijk den haag Het Nederlands elftal, dat op zaterdag 6 september in de Knip tegen België speelt, komt vier dagen voor het duel reeds bijeen in Noordwijk. Bondscoach Guus Hiddink begint zijn voorbereiding op dinsdag 2 september in Rotterdam waar de groep s middags in het Feijenoord-stadion de eerste training af werkt. Op woensdag, donderdag en vrijdag wordt in Noordwijk getraind. Maandag 1 september zal Hiddink zijn selectie bekend maken. YYCS zet klacht tegen AZ door alkmaar/Gouda Voor de WCS is de maat wat betreft AZ vol. Nadat de vier 'verbannen' spelers (Hesp. Snijders, Dormusoglu en Amani-Dove) gisteren weer apart van de A-selectie moesten trainen, besloot de spelersvakbond bij de KNVB een klacht in te dienen. AZ is veroordeeld tot een dwangsom van 20.000 gulden voor iedere dag dat het viertal buiten de groep werd gehouden. De WCS wil daar nu aanspraak op maken. Bekerduel uit angst geschrapt Groningen» De bekerwedstrijd Quick'20 tegen FC Groningen is geschrapt. Het duel dat woensdag in Oldenzaal had moeten worden gespeeld, gaat niet door uit angst voor supportersrellen. De politie in de Overijsselse plaats vreesde een confrontatie tus sen fans van FC Groningen en FC Twente. De naburige profclub speelt die avond niet. De clubs hadden met de afgelasting geen problemen, ofschoon Groningen nog voorstelde de wedstrijd in eigen stad te houden. Maar daartegen protesteerde de burge meester van de noordelijke stad weer, omdat op die dag het Gronings Ontzet plaatsheeft. De KNVB heeft nog geen nieuwe datum vastgesteld. Schalken naar halve finale in Boston boston Sjeng Schakelen heeft de halve finales van het tennis toernooi in Boston bereikt. Hij schakelde in de kwartfinales de als eerste geplaatste Spanjaard Alex Corretja uit. De setstanden waren 6-3 3-6 6-3. Gullit slachtoffer macabere grap londen Op de beurs van Londen verscheen een macaber be richt. De computerschermpjes lichtten op en gaven aan: Ruud Gullit is dood. Prompt kelderden de aandelen Chelsea. Gullit kon gisteren geen begrip opbrengen voor de macabere grap ..De bedenker heeft een totaal gebrek aan respect voor mij, mijn familie, mijn vrienden en. zelfs, de supporterszei Gullit. „Blijk baar kunnen bepaalde personen mijn werk bij Chelsea niet waarderen. Als die mensen op die wijze geld hopen te verdienen dan vind ik dat smakeloos." Jalabert wint Ronde van Burgos burgos Laurent Jalabert heeft gisteren de Ronde van Burgos gewonnen. Zijn leidende positie in het algemeen klassement kwam in de rijfde en laatste etappe niet meer in gevaar. De zege in de laatste rit over 180 kilometer van Quintana-Urria naar Bur gos ging na een massasprint naar de Duitser Marcel Wüst. Hij bleef Jeroen Blijlevens nipt voor. Russin eerste in Tour Feminin le-beausset» De 23-jarige Russin Zoelfia Zabirova heeft de tiende etappe van de Tour Feminin gewonnen. In Le-Beausset liet de Olympisch kampioene tijdrijden zien dat ze haar specialiteit nog steeds beheerst. Ze won de rit tegen de klok over 18,6 kilometer in 22 minuten en 41 seconden. De Italiaanse Fabiana Luperini, die in de tijdrit als vierde eindigde, behoudt de gele trui. Foreldorado/Golff stopt als sponsor putten Foreldorado/Golff stopt per 1 januari definitief met de sponsoring van de derde wielerformatie van Nederland. Reden hiervoor is dat de ploeg met het huidige budget van 1,5 miljoen gulden niet kan meedraaien in de top. Renners als Eddy Bouw- mans, John van den Akker en Raymond Meys moeten op zoek naar een andere werkgever. Hockeyers verpletteren India hamburg Het Nederlands hockeyteam heeft tijdens een inter nationaal toernooi in Hamburg dik gewonnen van India. Oranje zegevierde met 6-1. Bij de rust was het al 5-0 door treffers van De Nooijer, Veen en drie keer Lomans. In de tweede helft scoor de Dinesh Naik tegen, alvorens De Nooijer de eindstand bepaal de. Jalink op huurbasis terug naar Sparta Rotterdam Nico Jalink keen op huurbasis per direct terug naar Spana. De Rotterdamse eredirisionist bereiiae overeenstem ming met NAC, waar de middenvelder anderhalfjaar onder con tract stond. Bij NAC staat de speler nog tot 1999 onder contract, maar trainer Herben Neumann had al aangegeven dat hij niet in zijn systeem paste. Jalink speelde vanaf 1993 gedurende drie sei zoenen bij Spana. Daarvoor kwam hij onder meer uit voor For- tuna Sittard, Pon Vale en RKC. Laatste plaats bij eerste training FRANCORCHAMPS GPD De stemming was als het weer: nevelig en een tikje somber. Jos Verstappen had weinig reden het Formule 1-leven gisteren van de zonnige kant te bekijken. Al heeft een eerste traimngsdag bij een Grand Prix weinig of niets om het lijf, het is niet lek ker om een race-weekeinde te beginnen op de laatste stek. „Het kan alleen maar beter," was de schrale troost. Regen en Francorchamps ho ren bij elkaar. Verstappen, een erkend regenrijder, kon deson danks geen potten breken. „Op het verkeerde moment op de baan," concludeerde de Lim burger. „Toen het circuit even opdroogde stonden wij in de pits." Verstappen kon er niet echt mee zitten, ofschoon hij de vele fans langs het circuit uiteraard graag wat meer vuurwerk had voorgeschoteld. Net zo min maakte Verstappen zich druk om zijn uitstapje door de grind bak, kort voor het einde van de eerste trainingssessie. Verstap pen: „Gelukkig tellen de tijden niet mee voor de startopstelling, ofschoon de afstelling van de auto helemaal niet verkeerd was. Maar ook op een droge baan hoeven we geen wonde- chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef rob onderwater,; Na Vitesse ook Fortuna met 5-0 aan de kant gezet Ajax zet, voorlopig, de toon in de vaderlandse competitie. Twee gespeeld, zes punten, tien doelpunten voor en nul tegen. Het is de toon die de muziek maakt. Na de swin gende 5-0 tegen Vitesse speelde Ajax tegen Fortuna Sit tard toch ook weer een heel aardig deuntje. Het werd weer 5-0. Koeler, zakelijker vooral, maar toch met een prachtig slotakkoord. Een duet voor twee heren: Michael Laudrup en Shota Arveladze. SITTARD YPE MINKEMA gpd-verslaggever Als PSV en Feyenoord het 'goe de' voorbeeld blijven volgen, kan het nog een leuke, doel puntrijke competitie worden. Dat hadden weinigen gedacht, na de uittocht van zo veel zoge heten toppers. Vorig seizoen - Ajax ontkomt dit jaar geen seconde aan de vergelijking - vorig seizoen stonden er andere cijfers in de boeken. Na twee wedstrijden was er maar één doelpuntje, op de valreep tegen NAC. En was er in het tweede duel al de eer ste nederlaag. De ploeg was ver moeid. Lichamelijk en geestelijk uitgeput voordat de competitie begon. Niet minder dan tien wedstrijden hadden de Amster dammers toen nodig om een tiental treffers te laten noteren. Verbetering, stelde coach Van Gaal toen vast, zat er voorlopig niet in. Dit jaar kan het waar schijnlijk alleen maar beter. 'En Ajax-één wordt kampioen', zong het legioen. Dat is nog flink overdreven, maar het ver schil is duidelijk. Een brede selectie. Het werd het sleutelwoord in de strategie van Ajax. Nooit meer, zei be stuurslid technische zaken Hen- nie Henrichs, nooit meer zou Ronald de Boer 'op negen' hoe ven te spelen. Niet in de spits, gewoon op het middenveld, waar een middenvelder nu een maal het best tot zijn recht komt. Vorig jaar moest het, om dat Van Gaal in de knoop kwam met zijn krappe selectie. De Boer speelde in de spits. Hij of ferde zichzelf op voor het team, zei hij. Niet bepaald de beste voorwaarden voor een goede prestatie. Dit jaar heeft Ronald de Boer het naar zijn zin. Hij hoeft zich niet meer op te offeren. Ajax heeft immers een stuk of vier centrumaanvallers ter beschik king. Het moet wel erg raar lo pen willen ze alle vier tegelijker tijd geblesseerd of geschorst zijn. Vorig jaar moest ook Jari Lit- manen weer meer wedstrijden spelen dan zijn kwetsbare lijf aankon. Dat zijn er niet zo veel meer. De Fin stapte het veld maar weer op, uit vorm, met pijn. Het kon niet anders. Die roofbouw werd afgestraft, gena deloos. Ajax kwam in de beslis sende fase van de (Europese) competitie veerkracht te kort. Gisteravond was Jari Litmanen topfit, heette het. Maar hij. tweevoudig topscorer in de Champions League, zat niet eens bij de selectie. Hij speelde woensdag nog met Finland te gen Noorwegen, hij mocht of moest uitblazen. Net als Mi chael Laudrup. Ook de Deen had woensdag interland-ver plichtingen. Hij verloor met 3-0 bij Bosnië-Herzegovina. Laud rup en Litmanen zijn fenome nen. Olsen koestert ze en prik kelt ze. Ze waren in principe niet nodig, gisteravond. Er zijn gelijkwaardige vervangers, soms zelfs betere. Een volgende keer weer, fit èn scherp. Zelfs tijdens de wedstrijd kan de trainer wis selen, zonder zorgen of omzet tingen. Laudrup kwam voor Hoekstra, Arveladze voor Sibon. Het werd ineens heel leuk in De Baandert. Het zijn vooral de nieuwelin gen, of tweedejaars, die voorop gaan. Oliseh, Babangida, Dani, Laudrup, ze zijn niet zijn belast met het verleden, zitten niet vastgeroest in patronen en tac tieken. Ze voegen, net als hun trainer, frisse ideeën toe aan het Ajacied Dani glijdt voor de voeten van Fortuna's Robbert Roest. spel. Vooral Babangida lijkt, verlost van het altijd wakend oog, weer lol in het vrolijke voetballeven te hebben. 'Baba' mag nu ook fouten maken. „Ik ben nu vrij om te doen wat ik wil met de bal", zei de Nigeri- aan gisteravond met een lach. Olsen lijkt de juiste snaar te hebben gevonden. De Nigeri- aan scoorde in twee duels al twee keer: vorig seizoen slechts vier in totaal. Afmaken was zijn grote - mentale - probleem. Gis teravond, in de 27ste minuut - kwam er ook weer een 'streep' van zijn voeten. Flitsen van vroeger kwamen terug, toen Ajax na welgeteld 36 seconden op 1-0 kwam. Zoals het onder Van Gaal zo vaak ge beurde. Voorzet Babangida, kopbal Sibon. Fortuna was weerloos. De kansen voor Burke kwamen niet door eigen ver dienste, maar door fouten in Ajax' verdediging. Olsen zal er op wijzen, de komende dagen. Op de fase waarin het minder ging. Toen er te veel diepgang in het spel sloop. De bal werd naar Hoekstra en vooral naar Babangida 'gejoekeld'. Sibon en Dani met name, konden niet op de manier van Ajax een stempel op het spel drukken. Dat veranderde na rust, door ingrijpen van Olsen. Hoekstra en Sibon verdwenen, Dani later ook. Twee invallers hadden el kaar gevonden. Vooral de eerste goal van Arveladze was er een voor een lijstje. De manier waarop Michael Laudrup de bal 'dood' onder de voet legde en 'buitenkantje rechts' weglegde, dat was heel mooi. Het lobje van Arveladze was de juiste be kroning van de actie. Later de den aangever en afmaker het nog een keer. Voor de laatste treffer van de avond, brekende doelpunt in hoorde óók bij Fort Lee stak een been uit, de. Van een aanraking j0, sprake, toch een st n 1 Frank de Boer schoot het midden. Dat heet neel. Fortuna Sittard: Van Dirckx, Roest en Herman Kc Van Bommel), Zegrean, Bui !V( Gray en Jeffrey. jj(j Ajax: Van der Sar; Melchiol sell en Frank de Boer; Boni Dani 70. Gorré) en YViischg id> da, Sibon (46. Arveladze) (46. Laudrup). de beste landen van 7 l is acht ad: sevilla gpd ren te verwachten." Verstappen hoopt dat het vandaag en morgen droog blijft in de Ardennen. „Dit circuit is hartstikke leuk om te rijden, maar dan wel op het droge. Voor mij is dit circuit het mooi ste van de wereld." Daar heeft ook het angstaanjagende onge luk dat hij vorig jaar tijdens de race had niets aan veranderd. Bij 240 kilometer per uur vloog Verstappen destijds als gevolg van een gebroken wielmoer de vangrails in. „Het was een enor me klap en ik heb toen het dui zendste geluk gehad, maar toen ik vandaag weer langs die plek reed, heb ik er geen seconde meer aan gedacht." Tyrrell is naar Francorchamps gekomen met een iets aange paste Ford Cosworth-motor. „Zo'n zes pk meer," schat Ver stappen. „Dat is leuk, maar veel helpt het natuurlijk niet. Je moet reëel blijven. Op een cir cuit als dit zit er niet veel meer in dan een plekje bij de laatste vijf van de startopstelling." Voor de race van morgen geldt slechts een parool: uitrijden en kijken waar het schip strandt. „Het schijnt warm en broeierig weer te worden. De bandenkeu ze is dan van groot belang en je mag veel uitvallers verwach ten." Bram van Haandel ligt uitgeteld na de voor Oranje zo succesvolle estafette-race. sevilla hans vos GPD-VERSLAGGEVER Voor de figurant, afvaller Dennis Rijnbeek, waren de Spaanse druiven zuur. Bram van Haandel, Martijn Zuijdweg, Mark Veens en Pieter van den Hoogenband konden daar entegen niet met hun vingers van de lekker nijen op de bronzen schaal afblijven. Ge nieters waren ze, jongens die van het EK in Sevilla een echt 'snoepreisje' hebben ge maakt. Nooit eerder wonnen Nederlandse man nen in het borstcrawlgeweld over 4x100 meter een medaille. De lichting van bonds- trainer Rene Dekker, op debutant Zuijdweg na gevormd aan de PSV-zwemschool te Eindhoven, had de prachtige primeur. Ver zaakten de vrouwenkwartetten van Oranje op dit EK, de door de mannen gevormde viertallen braken krijgshaftig door barrières. ,,Alle ploegen verwachtten dat we met de snelste mensen zouden beginnen. Onze truc is geslaagd," riep Dekker uit van blijd schap. Popov en zijn Russische trojka zwommen een Europees record in het plots regenach tige Sevilla (3.16,85), de Nederlanders ach ter de Duitsers een nieuwe nationale toptijd (3.20,82). Rijnbeek beleefde er geen plezier aan. In Atlanta was de Heemskerker de al lereerste Nederlandse olympiër in de ge schiedenis die geen enkele meter zwom. En op dit EK werd Rijnbeek door Dekker ge slachtofferd op grond van slechte cijfers in de ochtendseries. „Ik kan er niets zinnigs over zeggen. Dit toernooi is voor mij verle den tijd," mokte de 25-jarige zwemmer. Wat een contrast, het falen van Rijnbeek en de snelle opmars van nieuweling Zuijd weg, die eerder in de week ook het zilver had meegepikt. Twee series, twee flaters (Rijnbeek), twee finalestarts, twee plakken (Zuijdweg). „Klasse," zei Rijnbeek, Zuijd weg op zijn schouders tikkend. En dat was zeker ook klasse van de geklopte. De twintigjarige Zuijdweg, zwemmend bij Nautilus in Dordrecht, kreeg na het NK van juni in Eindhoven als laatste het retourtje naar Sevilla in handen. De Heerjansdam- mer kneden onder de druk van een groot toernooi, bondstrainer Dekker wilde weten hoe het tot dan toe verborgen talent zich in zo'n situatie zou houden. Tot grote verras sing van Zuijdweg zelf. „Toen op het NK mijn naam bij de geselecteerden werd ge noemd, wist ik niet wat me overkwam." Zuijdweg scheerde zijn hoofddeksel kaal en ging op prijzenjacht. „Natuurlijk had ik examenvrees. Maar slechts weinigen kun nen dat van mijn gezicht aflezen. Alleen de mensen die me heel goed kennen, zien het. En soms zij niet eens. Maar reken maar dat mijn maag een keer of twintig ronddraaide aan de start. Verbergen kan ik mijn zenu wen lang niet altijd, maar nu kon ik het ge lukkig wel. Jammer voor Dennis Rijnbeek, maar wat een mooie ervaring is dit voor mij." Het WK-perspectief is inderdaad mooier dan ooit. Beslist ook voor schoolslagsprinter Benno Kuipers, die zijn tweede EK aan greep voor een forse stap voorwaarts. De Edenaar van 23 jaar miste de aansluiting naar het erepodium op de 100 meter op ne genhonderdste seconde (2.14,83). Twee for se nationale recordverbeteringen op een dag (Marcel Wouda raakte in Sevilla dus ook wat kwijt) plaatsten de zwemmer van DWK uit Barneveld bijna voor het Europese voetlicht. Vierde werd Kuipers, de rottigste klassering. Ze zochten naar goud, maar vonden brons in het San Pablo zwembad van Sevilla. Buitenge sloten voor de finale van het EK. voor de twee keer sedert 1995, deed het Nederlands vrouwen- waterpoloteam zijn sportieve plicht. Spanje, dat iets terugver langde voor zijn gastvrijheid op deze titelstrijd, ving bot in de strijd om de derde plaats: 10-5. Tegen de verkeerde tegen stander in de verkeerde 'finale' op de slotdag van vrouwentoer nooi had Oranje zijn zaakjes voor elkaar. Hoewel het aan vankelijk moeizaam ging in de buitenbak waaruit zwemmer Marcel Wouda in zijn eentje wel het goud had opgedoken. Voor de Spaansen en hun fa natieke aanhangers, die het in de poulewedstrijd tegen Neder land ook al zwaar te verduren hadden gehad, leek de lol van de tweede krachtmeting er na twee keer een voorsprong in de eerste periode (1-0 en 2-1) af. Maar de wolkbreuk verfriste de Spaanse aanval in de derde pe riode, waarin de toernooi-orga- nisator Oranje zowaar weer in het vizier kreeg: 5-4. Na een demarrage van de Ne derlandsen, geplaatst door Pe tra Meerdink (eind derde perio de) en Gillian van den Berg (be gin vierde), vervloog de hoop van het waterpololand Spanje op de eerste EK-medaille voor zijn vrouwenploeg. Ingrid Leij- endekker en Karin Kuipers na men met ieder drie doelpunten afscheid van Sevilla. Het eindloon was voor bondstrainer Kees van Harde- veld even hoog als dat van twee jaar geleden in Wenen na an derhalve week waterpoloën met Maar stilstand voor de coach van een Dat is Nederland bij wen nog steeds in het lo. het adembenem - vecht met Italië in deh le van dit EK bewees hl f Maar door de het eens onaantastbai groeien de takken van de kleintjes waren. Li wereldkampioen Hoi de EK-finale gehoudi Russinnen), titelverde J lië en ook Griekenlani u de top na een inhai zendsnel verbreed. Bf ropa doet vooral Cana 0( nadrukkelijker van zi r'( ken. Van het kostenpli extra trainingsuren en ten schrikken Oranjes rivalen niet af.. Water •stromen in grote boet de zwembaden binne nu in Athene of in >F staan. Nederland is na vier titels en een mondia (nog) niet zo goedgeef het waterpolo voor buiten de olympischeI j!' wordt gehouden zal di ?- onveranderd blijven. Z Rl morele en financiële van het NOC/NSF maat blijven. Van weet dat als de beste, vinden ons op een kn J,, we gaan door zoals inn pen tien jaar, of we gaa sionaliseren. Die kcuzi we nu maken De Italiaanse vrout ben de gouden med sn overd en daarmee hui prolongeerd. In de fint ;0 de Zuid-Europese pi ne land met 6-5. Geurts als snelste naar fii sevilla anp Carla Geurts en Kirsten Vlieghuis starten vandaag in d 4 van de 800 meter vrije slag. Geurts ging gistermorgen! 0, tijd van 8.42,74 als eerste over. Kirsten Vlieghuis, die in J- op dit nummer brons won, zwom met 8.45,53 de vierd< 5j Geurts, Kerstin Gielgass (Dui) en Kristyna Kynerova (Tsj) van de Nederlaridse vrouwen bleven in de schaduw van1 nen steken. Madeion Baans kwam niet mee op de finale ter schoolslag (zesde), Wilma van Hofwegen ondanks aa 2 pingen van haar persoonlijke tijden eveneens niet op de ter vlinderslag (derde in de overbodige B-finale).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24