'Mensen maken elkaar gek' Feiten Meningen Vijfde baan Optiehandelaar heeft geen ti Actie Van Mierlo gaat in tegen rechtsgevoel Chronologie van zaak rond arrestatiebevel tegen Bouti Wilt u ook een complete ziektekost ai verzekering vanaf f 20,- per maandi I 'JA, De ware aap is uit de mouw gekomen! De dreigende taal van lorritsma ('ik moet delen van Schiphol misschien wel gaan slui ten'). de daaropvolgende maatregelen van de luchthaven, het proces te Haarlem - het was één grote, vooraf in scène gezette klucht, een perfect staaltje, knap geregisseerde zwendel om ons de \ljfde Baan door de strot te drukken. Die moet. vinden Wijers en lorritsma. nu zo snel mogelijk worden aangelegd. Beiden be treuren het dat er nog zoveel democratische procedures 'doorlo pen moeten worden' voor 'de eerste schop in de grond kan'. Pontificaal verklaart minister Jorritsma in het Journaal dat we moeten 'kijken waar we in de procedures nog kunnen knijpen.' om die baan erdoor te rammen. Met andere woorden: hoe hel pen we de democratie, de inspraak om zeep om coüte que coüte die Vijfde Baan te realiseren! Alsof je de geluidshinder kunt vermin deren door de start- en landingsmogelijk heden op Schiphol te vergroten! Nee maar. hoor ik de minister al zeggen, het gaat erom de nachtelijke geluidshinder te verminderen. En dat kunnen we bereiken door vluchtverkeer overdag via de Vijfde Baan af te handelen. Ach, ach. wat een illusie! Trouwens: wat dankzij deze hele perfide zwendel, dit schandelijke burgerbedrog al bereikt werd, is dat geen sterveling nog klaagt over de geluidshinder overdag. Het lijkt alsof alleen die geluidshinder 's nachts het grote probleem is. Niemand hoor je meer over het feit dat het leven in een straal van veertig kilometer rondom Schiphol in deze warme zomer met noodzakelijkerwijs open staande ramen totaal onleefbaar is geworden. Óf vindt u het normaal dat ik mijn columns moet schrijven met oordoppen in omdat om de twee minuten boven mijn hoofd een straalvlieg tuig met z'n remmotoren zo'n hoog gierend geluid begint te produceren? En 't eigenaardige is dat s nachts ondanks die gebalde vuisten van lorritsma op elk willekeurig moment een vliegtuig kan over komen. In de nacht van maandag op dinsdag van deze week werd ik. noodgedwongen slapend met oordoppen die een lieve lezeres mij toestuurde, even na twee uur wakker van het beken de gierende geluid. En vervolgens gingen er met tussenpozen van een minuut of tien nog drie vliegtuigen over. Even na vier uur weer hetzelfde. En zulke dingen gebeuren elke nacht! Want al die vertraagde vliegtuigen mogen gewoon binnenkomen, die worden geen strobreed in de weg gelegd ondanks alle beperkin gen tussen 23.00 uur en 6.00 uur. Je kunt Schiphol bellen en erover klagen! Dan krijg je midden in de nacht een antwoordapparaat. Daar kun je dan je gal tegen spugen! Je klacht wordt geregistreerd en komt in een tabelletje -terecht. Weet u dat er aan de horizon een lichtpuntje gloort? De olie raakt op! Het gaat zelfs veel sneller dan men een aantal jaren te rug dacht. Nog even en er zal sprake zijn van schaarste. Dan zul len de prijzen van kerosine in razend tempo duizelingwekkend gaan stijgen. Vliegen zal peperduur worden. Niet meer naar Ma laga. maar een fietsvakantie in Drente! Wat een blij vooruitzicht. Tegen de tijd dat die vijfde baan er ligt. zullen er geen vliegtui gen meer zijn om er gebruik van te maken. In 2015 is alle olie waarschijnlijk op. Zelfs Jorritsma zal op haar oude dag nog moe ten gaan fietsen! MAARTEN 'T HART medewerker Woeste beursuitslagen te wijten aan 'het gokpaleis op het Rokin Aller ogen zijn dezer dagen gericht op de optiebeurs. Woeste koersuitsla- gen op de effectenbeurs worden aan het 'gokpaleis op het Rokin' gewe ten. ,,Het is een beetje verslavend", zegt een optiehandelaar, middenin het centrum van Neêrlands grote geld. De helft tot driekwart van de omzet op de AEX-effectenbeurs vindt zijn oorsprong hemels breed vierhonderd meter ver derop, op de AEX-optiebeurs. Dit jaar gaat er naar verwacht dagelijks zes miljard gulden aan waarde in contracten vervat over de toonbank. Ongeveer zeventig procent van de opties is afkomstig van parti culiere beleggers en die zijn voornamelijk de veroorzakers van de heftige uitslagen. Op de AEX-Optiebeurs is het af en toe 'supersupersuperdruk', zegt Marcel Rietveld (30) optiehan delaar bij ING Bank. „Het is keiharde business ge worden, waar gevochten wordt voor dat ene dubbeltje. De mar ges zijn kleiner. Als je geen buy of sell roept, doet je buurman het wel", vertelt hij. Door de grote drukte legt de beurs regel matig de optiehandel in een be paald fonds een uur of ander half stil. Wat vooral de zelfstan dige handelaren een doorn in het oog is: er staan grote bedra gen open. maar zij kunnen zich niet afdekken. De grote drukte, op- en neer vliegende beurskoersen en het geregeld stopzetten van de han del hebben de druk op de optie handelaren alleen maar ver hoogd. Elke seconde afleiding kan het verschil tussen 10.000 gulden winst of verlies beteke nen. De directie laat zelfs geen bezoekers meer toe op de vloer. „De stress daar leer je mee om gaan". zegt Rietveld. „Tijd voor de lunch? Er worden hier broodjes gebracht en dan sta je soms met een broodje pinda kaas tussen de tanden de klan ten te woord. Ondanks de sterk gegroeide handel en drukte en het feit dat de optiebeurs bijna uit zijn voe gen barst, vindt Rietveld zijn werk nog steeds leuk. „De snel heid waarmee je werkt, de ge zelligheid, het is een beetje ver slavend. En na half vijf de admi nistratie bijwerken en dan gaat de knop om. Ik kijk alleen 's avonds op Teletekst nog even wat Wall Street heeft gedaan." De grote winnaar van het optie- spel is volgens de ING-man 'het publiek'. „Dat komt maar ko pen, kopen. Er zitten ook gok kers bij, dat kan niet anders. En als de beurs van die enorme koersuitslagen vertoont dan worden sommige mensen soms helemaal gek. Volgens mij is het massahysterie, de mensen ma ken elkaar gek. Wie nog meer de grote winnaar is, dat zijn de optiejongens zelf. vooral degenen die voor zichzelf handelen. Volgens de halfjaar rekening van Van der Moolen. één van de grotere onafhanke lijke bedrijven, zit een beetje handelaar op een salaris van 150.000 gulden, plus dit jaar een bonus van 190 mille en een pakket personeelsopties (deels vorig jaar toegekend) waarvan de waarde tegen de drie ton loopt. Met opties zijn de meest specu latieve en grof winst- of verlies gevende constructies mogelijk. De voorzichtige belegger ge bruikt ze echter als verzekering. Voor zevenhonderd gulden kun je januari volgend jaar honderd aandelen Ahold verkopen voor een prijs van zestig gulden per stuk. Staat de grootgrutter tegen die tijd onder de zestig piek, dan is het koersverlies verze kerd. Staat de koers hoger dan loopt de put-optie waardeloos af (je gaat niet het aandeel voor zestig gulden verkopen, als je er op de beurs bijvoorbeeld zeven tig piek voor kunt vangen). Wie denkt dat Ahold flink gaat stijgen kan ook voor 13.000 gul den (of veelvoud) het recht call) kopen in januari duizend aandelen Ahold voor vijftig piek te kopen. Stijgt Ahold naar tach tig dan is de opbrengst 1 dui zend keer dertig gulden (het verschil tussen optieprijs en beurskoers) ofwel 30.000 gul den, meer dan een verdubbe ling van de investering. Er moet wel onderpand worden gestort, tenzij men de aandelen bezit. Zakt Ahold onder de vijftig gul den, dan is de 13.000 gulden weg! Verder bestaan er allerlei uit eenlopende contracten waar mee beleggers zich kunnen in dekken tegen koersschomme lingen van de dollar, goud of staatsleningen op de verschil lende termijnen. Er zijn ook op ties voor verschillend samenge stelde plukjes aandelen als hon derd grote Europese fondsen (Eurotop 100), de beursthermo- meter (AEX index) enzovoorts. Dit bespaart de belegger de moeite om per fonds een optie te kopen om zijn portefeuille te verzekeren. In veel gevallen tellen de aande len in het bezit als onderpand voor de opties. Wie ze niet heeft, moet een deel van de waarde van het optiecontract storten (margin). Daar vinden we de optiebeleggers zonder aandelen. Dat zijn vaak de ech te gokkers: het verlies kan na melijk ongelimiteerd oplopen! amsterdam raymond peil Drukte op de Amsterdamse optiebeurs. FOTO CPD ROLM ,u „Neeeee, nee! Ik zeg toch nee. We hebben geen tijd", schreeuwt de woordvoerder van optiehuis Van Berkel Options door de telefoon. Luide kre ten op de achtergrond maken zijn gebrul er niet verstaanbaarder op. Op de optiebeurs is het iede re dag hectisch. De herrie begint rond half tien. als alle opties van die dag bij elkaar zijn geveegd en de strategie is bepaald, en gaat door tot een uur of half vijf, als de handel wordt gesloten. De drukte op de vloer heeft te maken met het open-outcry-system. Handelaren roepen en bie den met briefjes tegen elkaar in en dwars door el kaar heen. Bij de effectenbeurs is dit in 1992 afge schaft. „Er wordt wel eens geopperd om ook hier het systeem te vervangen door computers. Maar handelaren zijn daar niet voor. Dit werkt beter, eerlijker en het publiek krijgt de scherpste prij zen", legt voorlichter Robert Bakker uit. „Het gaat er soms grof aan toe. Maar er zijn wel ongeschreven omgangsregels. Iemand die te ver gaat met schelden, zal er uiteindelijk zichzelf mee hebben. Je hebt elkaar nodig, ook al staj als vijanden tegenover elkaar", aldus Bal g De werkvloer ligt er bij als een grote an in rennen de jonge honden, of liever )unj if wen. Als om half vier Nederlandse tijd Ai v wakker is geworden en Wall Street open| bi trekt de spanning aan. Honderden 'man él een enkele vrouw daargelaten lopeni richt doch nonchalant door elkaar. Hunl dracht komt van één kapper, het 'unifoi staat uit overhemd, stropdas en broek m zakken. Tegen vier uur hangt er in het trappenht g mag worden gerookt, een dikke mist. On gaat de gong voor de slot-call. Het eerste vast iedereen doet zodra hij zijn voet ovt drempel naar buiten zet: snel de stropda y wrikken en in de binnenzak steken. Wee voorbij. amsterdam margreet fogteloo[j De politiek zit vol toevallighe den. Eén alerte diplomaat en een stelletje wrokkige justitie ambtenaren hebben de D66- ministers Van Mierlo (buiten landse zaken) en Sorgdrager (justitie) in een oogwenk in de penarie geholpen. Aan de voor avond van het vierde en laatste parlementaire jaar van het kabi net-Kok is de zoveelste rel gebo ren. Nu al staat vast dat het alle betrokkenen nog heel wat be hendig manoeuvreerwerk kost om de schade aan Hans van Mierlo en Winnie Sorgdrager. aan D66 én aan het kabinet-Kok te beperken. Suriname ligt in een deuk over die rare en inconsequente Ne derlanders, Bouterse zet zijn marionettentheater ongehin derd voort en de enige die voor alsnog in de problemen zit, is het paarse kabinet. Er was een mogelijkheid om Bouterse op te pakken en willens en wetens is dat niet gebeurd. Nederland be ween consequent dat de ver houding met Suriname en poli tieke overwegingen geen in vloed mogen hebben op de rechtsgang, maar tegelijkertijd wordt om onduidelijke redenen besloten Brazilië niet te vragen Bouterse op te pakken. Hoe valt dit goed te praten? Feit is dat Van Mierlo heeft ge weigerd om in een concreet ge val - half juli - Brazilië op te porren de door Nederland ge- zochte-Desi Bouterse te arreste ren. De Surinaamse ex-legerlei- der heeft veel politieke macht in Suriname sinds zijn partijge noot Wijdenbosch er president is. Hij is 'adviseur van staat', heeft een diplomatiek paspoort en komt met enige regelmaat in Brazilië. Maar in Nederland wordt hij verdacht van betrok kenheid bij drugshandel en wit waspraktijken. De Haagse poli tie is al sinds 1992 bezig met een onderzoek. Het openbaar ministerie wil Bouterse arresteren. Om dat te bereiken is via Interpol een sig naleringsverzoek uitgestuurd. Justitie kan Suriname niet dwingen een eigen onderdaan uit te leveren, maar kan wel an dere landen vragen hem aan te houden. Dankzij een behulpzame diplo maat wist de Haagse politie dat Bouterse op 18 juli naar Brazilië reisde. Ieder weldenkend mens denkt dan: even bellen met de Braziliaanse politie dat ze die Desi oppakken. Maar zo een voudig is dat niet geregeld. Er zijn procedures. En die proce dures houden in dat zo'n spe ciaal arrestatieverzoek naar een land buiten Europa formeel via Buitenlandse Zaken gaat, hoe wel het in de praktijk de laatste tijd ook vaak louter een zaak van de justitiële autoriteiten on derling is. En daar kwam minister Van Mierlo, de baas van Buitenland se Zaken, in beeld. Het komt ei genlijk nooit voor dat er inge grepen wordt. Maar nu wel. Want Desi Bouterse is niet zo maar iemand. In Suriname zijn ze boos over de Nederlandse pogingen om Desi voor het ge recht te brengen. En met het collectieve schuldgevoel over het koloniale verleden in het achterhoofd, zet de regering al tijd haar beste beentje voor om de relatie goed te houden, ook al wil justitie de verdachte cri mineel Desi Delano B. voor het gerecht krijgen. Wat moest Van Mierlo doen? Het arrestatieverzoek gewoon doorsturen en dan maar het beste ervan hopen? Dan moest zijn ambassade de kat de bel aan binden en vervolgens was de kans groot dat Brazilië hem zou laten lopen. Brazilië was op dat moment niet zo happig om 'diplomaat' Bouterse te arreste ren, aldus Van Mierlo gisteren. Hoe langer hij er op die mooie vakantiedag in juli over dacht, hoe meer wolven en beren hij op zijn weg zag. Zou Nederland niet verschrikkelijk afgaan als Brazilië niks ondernam? Bouter se zou de lachende derde wor den. Het was toch beter om eerst eens zekerheid te krijgen van Brazilië voor er actie werd ondernomen? Een poging om Bouterse op dat moment te ar resteren zou niet leiden tot een 'efficiënte rechtsgang', was de redenering. Bang voor de gevolgen koos de aartstwijfelaar Van Mierlo voor de gemakkelijkste weg: niets doen. Eerst alles nog maar eens op een rijtje zetten en een stra tegie uitstippelen. Ook Kok en Sorgdrager kozen ervoor, zich op dat moment waarschijnlijk niet realiserend dat de conse quenties van deze handelwijze net zo pijnlijk zouden worden. Als het allemaal keurig geheim was gebleven, was er niets aan de hand geweest. Maar daar kwamen die wrokkige ambtena ren bij Justitie en/of het open baar ministerie in beeld. Die konden niet verkroppen dat Van Mierlo hen dwarsboomde in hun pogingen Bouterse op te pakken en zich tegelijkertijd uit sloofde om bij Suriname in een goed blaadje te blijven staan. De recente reis van Van Mierlo - naar Brazilië nog wel - moet de druppel zijn geweest die de emmer deed overlopen. Het fameuze Haagse 'lek' bood uit komst. "Van Mierlo belette arrestatie Bouterse', kopte NRCHandels blad. Tja, dan zijn de poppen aan het dansen. Formeel heeft Van Mierlo als minister van bui tenlandse zaken een rol in de procedures rond zo'n speciaal arrestatieverzoek. Op dat over leg tussen Sorgdrager en Van Mierlo valt strikt formeel dus niets af te dingen. Maar nu zich een geval voordoet van een ver dachte die politiek gevoelig ligt, ontstaan er gelijk problemen. En blijkt de procedure eigenlijk niet te kloppen. Via een achter deur haal je de politiek de rechtsgang binnen. Dat kan toch niet de bedoeling zijn. Hadden Van Mierlo en Sorgdra ger de gevoeligheden niet kun nen voorzien? Wellicht hadden ze zich er beter niet persoonlijk mee kunnen bemoeien, om elke verdenking van politieke beïn vloeding van deze kwestie voor te zijn. Nu is het beeld ontstaan, dat de Nederlandse regering he lemaal niet zit te wachten op de arrestatie van Desi Bouterse. De krachtdadige Van Mierlo die met hand en tand het interna tionale arrestatieverzoek van In terpol verdedigde, is tegelijker tijd de tegenwerkende Van Mierlo die wel heel veel 'als- dan-angsten' nodig heeft om uit te leggen waarom hij niet ge woon een faxje naar de Brazi liaanse politie liet sturen. De enorm goede band met Bra- Van Mierlo legt tijdens een pers conferentie op Schiphol uit waarom hij Bra zilië niet om de arrestatie van Bouterse wilde vragen. zilië kan toch wel een onwelge vallig verzoekje van Nederland verdragen? En als de autoritei ten daar een Nederlands ver zoek negeren, dan maak je toch gewoon ruzie? Dan laat je toch gewoon weten dat je boos en teleurgesteld bent speel je de zaak op? Wat is daar op tegen? Nu heeft Nederland toch een internationaal lachertje van zichzelf gemaakt. Wat een angsthazerij op diplomatiek hoog niveau. Twee brandende vragen blijven over. Kost dit Van Mierlo en Sorgdrager hun politieke hoofd? En zijn de kansen om Bouterse daadwerkelijk op te pakken door de handelwijze van het ka binet gedaald of gestegen? Om met het eerste te beginnen. Je weet het maar nooit, zoiets kan altijd ineens uit de hand lopen. Maar erg waarschijnlijk is het niet. Paars is zeer aan het pluche gehecht. Tot nu toe heeft het kabinet Kok alle publi citaire stormen overleefd en slechts één deelnemer heeft het veld moeten verlaten: ex-staats- secretaris Linschoten. Als twee D66-ministers zouden moeten gaan, onder wie de vice-premier, dan valt het kabi net. En wie wil er nu zo'n eco nomisch succesvol kabinet in zijn laatste oogstjaar laten val len? De regeringspartijen zijn niet voor niets erg voorzichtig, met hun reacties. En wat betekent het voor de kansen dat Bouterse daadwer kelijk ooit in Nederland voor het gerecht komt? De kans dat Bui tenlandse Zaken zich er nog eens nadrukkelijk in mengt, is nu wel heel klein geworden. Dat hebben de lekkende justitie ambtenaren waarschijnlijk wel bereikt. Maar ook dan blijft het zeer de vraag of Desi Bouterse ooit daadwerkelijk terecht staat voor een Nederlandse recht bank. den haag ans bouwmans 6 augustus: Justitie maakt bekend dat In terpol op verzoek van Nederland in april een internationaal arrestatiebevel heeft uit gevaardigd tegen de Surinaamse oud-leger leider en Adviseur van Staat, Desi Bouterse. 8 augustus: Wijdenbosch vraagt minister van Mierlo (buitenlandse zaken) per brief het arrestatiebevel tegen Bouterse in te trekken. 11 augustus: De Surinaamse regering roept haar ambassadeur Evert Azimullah in Ne derland terug voor spoedoverleg in Parima- ribo. 12 augustus: Bouterse wil van de Neder landse justitie een vrijgeleide om vijftien mensen te spreken die tegen hem zouden willen getuigen in vermeende drugszaken. Het openbaar ministerie in Den Haag zegt dat Bouterse niet het recht het verhoor van getuigen of deskundigen bij een rechter commissaris bij te wonen. 15 augustus: Premier Kok sluit niét uit dat minister Van Mierlo zelf de Surinaamse re gering op de hoogte gaat stellen van de Ne derlandse reactie op het verzoek het aan houdingsbevel in te trekken. 18 augustus: Het kabinet wordt het erover eens dat niet op het Surinaamse verzoek wordt ingegaan. Van Mierlo zal dat per soonlijk aan Wijdenbosch meedelen. 19 augustus: Bouterse trekt mr. A. Moszko- wicz aan als advocaat. De zitting van het Surinaamse parlement, waar ook de zaak- Bouterse aan de orde zou komen, wordt uitgesteld. 20 augustus: Via zijn advocaat laat Bouter se weten dat hij bereid is voor een naar Nederland te komen. Voorvva wel dat hij een vrijgeleide krijgt. V; en Wijdenbosch ontmoeten elkaar 1 Janeiro (Brazilië)Van Mierlo wil pi n de angel uit een dreigend conflictti 21 augustus: Van Mierlo blijkt oph laatste moment de arrestatie van B half juli in Brazilië te hebben afgeb B Tweede Kamer eist snel ophelderii k, bassadeur Azimullah blijkt alweeri oi dagen terug in Nederland. ee 22 augustus: Van Mierlo ontkent b Ig keer op Schiphol met klem dat hij tegenhouden van de arrestatie dei Ir gang in deze zaak heeft geblokkeei e FBTO Ziektekostenverzekering een aantal pluspunten op een r JGratis wereldwijde FBTO Alarm Service; y Nieuw! FBTO Zorgbemiddeling; Eigen risico naar keuze, ieder jaar bij te y Uitgebreide Tandartsverzekering (tot 27 jaar standaard); Rechtstreekse betaling: u hoeft niets voor te schieten; Bon voor voordelige FBTO Ziektekostenverzekering. Monique van de Ven: "Ik heb voor de FBTO Ziektekosten verzekering gekozen omdat ik dan beter èn voordeliger verzekerd ben." Al vanaf 20.- per maand (volwassenen tot 35 jaar bij 2.000.- eigen risico, exd. wettelijke heffingen) kunt u uitgebreid verzekerd zijn met de Particuliere FBTO Ziektekostenverzekering. Bovendien heeft u bij FBTO geen verplicht eigen risico. Zo kunt u bij FBTO al gauw honderden guldens per jaar besparen. ik wil weten hoeveel ik kan besparen met de Particulid Ziektekostenverzekering*. Stuur mij een vrijblijvende d I Naam en voorl.: I Straat: Postcode: Tel. privé: Geb.datum aanvrager: Leeftijd kinderen: Plaats-. Zakelijk-. Ik ben: verzekerd vla het ziekenfonds I J7j particulier verzekerd bij: 'Voor iedereen tot 65 jaar. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel n partner: FBTO Verzekeringen. Afd. Ziektekosten Antwoordnummer 10. 8900 VC Leeuwarden. Bel: (058) 234 55 55 of vul de bon in voor een vrijblijvende offert Telefax (058) 234 55 54. Internet: http://www.fbto.nl. De meest complete ziektekostenverzekering van Nederland. FBTO doet het ge*

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2