December feest in Leidse schouwburg LAK begint seizoen met eigen productie Eerherstel Sjostakovitsj Extra service recensenten schoolkrant Lugubere doosjes en bebloede handen Concert André Knevel biedt heel weinig nieuws onder de zon Cultuur Kunst renten Rembrandt en Van Leyden ontdekt Vie nou nog boer is, is ewoon een superboer! TERDAG 23 AUGUSTUS 1997 MOSKOU AP Voor de Russische compo nist Dmitri Sjostakovitsj zal een monument wor den opgericht in zijn oude woonplaats Sint Peters burg. Een bronzen borst beeld uit 1947 zal daarvoor als basis dienen. Het beeld zal worden neergezet op de binnenplaats van het pand waar Sjostakovitsj (1906-1975) zijn zevende symfonie componeerde. voerd. „Eigenlijk gekkenwerk dat we dat tijdens de verbouwing doen," zegt Wallis de Vries. .Al les loopt nu door elkaar: de ver bouwing en de voorbereidingen voor die productie. Maar het is natuurlijk het leukst als we tij dens de verbouwing toch het een en ander kunnen doen. We worden ook wel opgewonden van het idee dat straks op het podium, waar nu nog enorme bergen stof liggen, een speciale productie wordt opgevoerd. Wallis de Vries zei gisteren dat hij met 'grote verbazing' in het Leidsch Dagblad had gele zen dat de nieuwe Leidse cul tuurwethouder Alexander Pech- told (D66) meer geld wil hebben voor kunst en cultuur. „Dat is een geluid dat we in tijden niet van wethouders gehoord heb ben",'zei hij tijdens de presen tatie van het nieuwe program ma. „We zullen kritisch kijken hoe zich dat ontwikkelt." Pechtold zelf ('het is bijna verkiezingstijd') herhaalde zijn K&O Katwijk viert opening seizoen met concert De opening van het theaterseizoen wordt door K&O Katwijk gevierd met een 'promotieconcert' in de Dorpskerk. Op vrijdag 5 september treedt daar het kamerorkest l'Estro Armonico op, met wer ken van onder anderen Haydn, Mozart en Bach. Nieuwe K&O-cursisten kunnen het concert gratis bezoeken, op vertoon van hun betalingsbewijs. Andere belangstellenden dienen kaarten te kopen bij de plaatselijke VW. Het nieuwe programma van K&O Katwijk bevat zowel cursusssen als voorstellingen en concerten. Een overzicht is verkrijgbaar bij bibliotheek, VWTripodia en het K&O-gebouw. In de gemeenten rondom Katwijk is een exemplaar af te halen bij gemeentehuis of bibliotheek. RECENSIE CEES VAN HOORE Expositie van Els Snijder. Te zien: t/m 28 augustus 24 uur per dag, Blonk etalage, Nieuwstraat, Leiden. Het lichaam, dat stoffelijke omhulsel waarmee we het een leven kort moeten doen. Voor veel kun stenaars is dat lichaam een bron van inspiratie. Ook voor de Leidse kunstenares Els Snijder. In de Blonk-etalage heeft zij in het kader van Leiden Cultuurstad 1997 een expositie ingericht van werk dat de kwetsbare kanten van het menselijk lichaam benadrukt. Zowel de vroege vogel als de nachtbraker kan de foto's en het object dat Snij der heeft gemaakt daar bewonderen. De expositie is 24 uur per dag te zien. Wel door het raam, maar dat mag het genot niet drukken. Door de linkerruit zien we een foto van Associ ated Press. Een foto waarop enkele generaals, ho ge pieten in ieder geval, een doosje met veel eer bied op een tafel zetten die met een wit laken is bedekt. Op de doosjes staan Japanse of Chinese lettertekens. Het militaire vertoon waarmee een en ander gebeurt, de strakke gezichten van de militairen, de witte handschoenen die zij dragen, doen vermoeden dat het hier om iets lugubers gaat. Misschien bevatten de doosjes wel resten van helden die hun leven voor een of ander on zinnig ideaal helpben gegeven. Naast deze foto heeft Els Snijder een tafeltje opgesteld dat eveneens is bedekt met een wit la ken. Op dat laken liggen twee handen. Van de ene hand zie je de handrug, van de andere de palm. De twee handen zijn met een soort bruine saus overgoten, misschien wel bloed. De witte handschoenen liggen keurig onder de tafel. Het tafereel doet - zeer cynisch - even denken aan een goochelact. Maar ik denk dat Els Snijder wil wijzen op de schone handen die de machtheb bers houden in een oorlog terwijl die van hun on dergeschikten bebloed raken. Een intrigerend ob ject. Achter het raam rechts zien we een aantal fo to's waarin de kwetsbaarheid van de mens nog uitspraak dat 'cultuur geld mag kosten', maar speelde daarna de bal terug naar Wallis de Vries. „Voor mij bent u de komende maanden de machtigste man in leiden. Zoals u weet sneuvelen wethouders cultuur altijd op 'theaters'; ik geloof dat nu de stad Meppel aan de beurt is. Dus ik hoop dat de verbouwing op tijd af is..." In verband met de verbou wing gaat de losse kaartverkoop tot 24 november via K&O (Oude Vest 45). Kaarten voor Mar en Sien zijn daar vanaf maandag 22 september verkrijgbaar. Kaartverkoop voor de vierde Leidse Theatermarathon (woensdag 1 oktober) begint woensdag 1 oktober. Ook de kaarten voor cabaretvoorstellin gen in de Kapelzaal van K&O zijn bij K&O verkrijgbaar. Voor schoolkrantrecensenten heeft de schouwburg het ko mend seizoen een aardig aan bod. Jeugdige recensenten kun nen met twee personen - voor de prijs van één - een voorstel ling te bezoeken. De schouw burgdirectie hoopt zo meer jon geren te interesseren voor to neelvoorstellingen. Het aanbod geldt alleen voor toneel. Voor cabaret" is genoeg belangstel- ling. Een tafeltje met een wit laken, daarop twee handen met een soort bruine saus overgoten. foto loek zuyderduin eens tot uitdrukking wordt gebracht. Tal van li chaamsdelen zijn gefotografeerd terwijl ze tegen een glazen plaat worden aangedrukt. Rare vervor mingen zijn zo te zien. Zoals iemand die bijvoor beeld zijn neus tegen een raam drukt. Een knip oog van de kunstenaar? Moet de toeschouwer, die alles goed wil zien, even de echo voelen van wat zij heeft bedoeld? Spel met een lach en een traan RECENSIE LIDY VAN DER SPEK Orgelconcert door André Knevel op het De Swart/Van Hagerbeer-orgel met werken van o.a.Bach, Corelli, Rheinber- ger, Becker. Gehoord: 22/8. Hooglandse Kerk. Lelden. André Knevel komt één keer per jaar vanuit Canada naar Nederland gevlogen. Om het land van zijn roots weer te zien en om een reeks orgel concerten te geven, 'want waar heb je mooiere orgels dan in Nederland'? In 21 plaatsen laat hij het symfo nisch instrument klinken. Dat doet hij beslist niet in een pro vocerende, progressieve stijl. Zijn spel is uiterst behoudend, populair, een beetje in de rich ting van de smartlap, waarin een lach en een traan zit. Knevels improvisaties roe pen de dagen van weleer op toen Feike Asma nog het orgel roerde. Een thema versnellen en voorzien van een heleboel nootjes, een betrouwbare, niet al te ingewikkelde baspartij er tegen aan en dan maar modu leren en de dynamiek opvoe ren. Dat gaat er in als lamme tjespap. Van een echt stem- menweefsel, stem en tegen stem, is geen sprake. Maar ook als Knevel speelt, valt de prachtige, ingetogen, lichte klank van dit orgel op. Was zijn frasering vaak slordig, de slotakkoorden gaf hij alle tijd om wondermooi in de ho ge ruimte te blijven zweven. In Bachs Fantasie in G gaat het heel snelle eerste deel voetstoots over in het Grave. Hier hoor je Knevels goed ont wikkelde linkerhand het mo tief krachtig overnemen. Het langzame deel krijgt steeds meer nerveuze haast om zijn einddoel te bereiken. Aan de ritmiek in deze Fantasia valt nog wel wat te sleutelen. De hel nasale registratie van de bekende Cantilena van Rheinberger is mooi gekozen. Beckers Toccata speelt Knevel met een pikante dosis power. Hij springt en huppelt, speelt soepel en makkelijk, helaas ook over subtiele details heen. Een te prettig in het gehoor liggend concert met weinig nieuws. Tekenfilm over Pippi Langkous li, jALMö* Na vijfjaar produktietijd is de eerste tekenfilm over de weedse jeugdheld Pippi Langkous klaar. De rolprent gaat de Us amende week in de Verenigde Staten en Canada in première, oropa is begin oktober aan de beurt. Omgerekend kostte de te- enfilm van negentig minuten ruim vijftig miljoen gulden. De oltooiing van de film nam zo veel tijd in beslag omdat de be lt enkster van Pippi, Astrid Lindgren, regelmatig dwars lag. De 79-jarige schrijfster van het in 1945 gepubliceerde jeugdboek rilde voorkomen dat de filmversie geweld bevatte. e )pera in de openlucht si iiswuk» Op het Zaandammerplein in Amsterdam zijn zondag- ïiddag enkele operakrakers te horen, begeleid door het Amster- lams Promenade Orkest. Van Verdi schallen delen uit 'Nabucco' n 'la Traviata' door de lucht, van Bizet staan de 'Parelvissers' op et program en de uitsmijter is 'O Sole Mio'. Diverse solisten en et Utrechts Operakoor zetten hun beste beentje voor. ireta Garbo in het Filmmuseum Een van de belangrijkstre producties die het LAKtheater het komend sei zoen op de planken brengt is een eigen productie. 'Socrates' heet de opera die van 19 tot en met 25 oktober te zien is in het Leidse theater. 'Socrates' is een opera die onderdeel uitmaakt van het programma van Lei den Cultuurstad. De muziek is ge schreven door de Leidse componist Warner van Es. De rollen worden ver tolkt door professionele operasolisten. Ze worden ondersteund door het Leid se koor Het Zingend Hart. Fay Lovsky is dit jaar uitgekozen om een speciaal programma te maken voor de periode tussen kerst en oud en nieuw. Samen met haar begeleidings groep Bande Dessinée (waarin onder anderen Joost Belinfante) presenteert ze een aantal avondvullende program ma's onder de noemer porch music. Geheel unplugged maakt ze traditione le muziek die in het zuiden van de Ver enigde Staten 'op de veranda' wordt gespeeld. Ook dit seizoen presenteert het LAK theater de serie 'Nieuwe theaterma kers'. Het gaat om voorstellingen van jonge, veelbelovende, maar nog onbe kende theatermakers. In deze serie tre den onder meer op: Bisproductie met 'Face the music' (28 oktober) en Huis a/d werf/Victoria met 'House of Bam boo' (26 november). Andere nieuwe groepen die het LAK theater aandoen zijn onder meer de Stichting 1,2,3 met 'Muze of de vrou wen van Picasso' (26 en 27 septem ber), de Arnhemse Theaterinitiatieven met 'De gekwetstheid is minimaal' (8 oktober) en Woods (René van 't Hof en Jim van der Woude) met 'Desperado' (11 tot en met 15 november). Tot de 'vaste gasten' van het LAK be horen onder meer toneelgroep De Korre ('Luizengevecht', 9 oktober), poppenspeler Fred Delfgaauw ('t Ge lag', 6 november), De Gebroeders Flin- t/Het Volk ('Een avond met Wiebe, Sietze, Wietze, Siebe en Tjibbe', 4 tot en met 6 februari) en dansgroep Kiszti- na de Chatel ('Duetten', 19 tot en met 21 februari). Gedurende het hele seizoen is er - behalve in december en mei - op zon dagmiddag een jeugdvoorstelling. Voor kinderen zijn er onder meer voorstellingen van Theatergroep Mac- cus ('En daar zaten ze dan', 28 septem ber), Circustheater Elleboog (29 en 30 november) en Dansgroep Arena fVier plus', 22 maart). 'Hoog soortelijk gewicht' vanwege kort seizoen msterdam Het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam start et nieuwe seizoen met het programma 'Greta Garbo, stil en ir praakmakend'. Van 4 tot en met 30 september zijn bijna alle »ti itille' films van de Zweedse sfinx te zien. Zelfs haar eerste recla- ls lefilmpje uit 1921 is erbij. Bijna alle films zullen in het Filmmu- j eum met live muziek worden gedraaid. Greta Garbo (1905- oi 990) is één van de grootste mythen uit de filmgeschiedenis. Ze fas niet alleen een bijna onaardse schoonheid op het witte oek, maar ze kon ook meer dan fatsoenlijk acteren. De opening van de schouwburg wordt de ge hele maand december ge vierd met 'extraatjes' voor theaterbezoekers. „Dat moeten verrassingen blij ven. Maar je moet denken aan dingen die erbij komen als je naar een voorstelling gaat", zegt directeur Pim Wallis de Vries. De feeste lijke openingsavond op 1 december heeft een beslo ten karakter. Alleen abon nementhouders hebben, naast een grote hoeveel heid genodigden, de kans om binnen te komen. On der hen worden 50 vrijkaarten verloot. I IHEM GPD S' nservator Ype Koopmans van het Arnhemse iseum voor Moderne Kunst heeft bij het door- mi men van een oude doos prenten werken ont- i kt van Rembrandt, Lucas van Leyden, Jan jcken en Albrecht Dürer. De doos maakt deel van een legaat dat precies honderd jaar gele- n door Alexander Ver Huell in handen van de d Arnhem werd gesteld. n totaal zijn twintig opmerkelijke prenten te vj Orschijn gekomen. Een deel ervan is met in- ngvan 10 oktober te zien op een expositie over r Huell in het Arnhemse museum Het Burger- eshuis. Het museum sluit niet uit dat er bin- jkort meer ontdekkingen worden gedaan. Éoopmans heeft onder andere aangetroffen: igeling met doodshoofd' van Lucas van Ley- 1. 'Melencolia I', 'Ridder, dood en duivel' en 'tiret van man en vrouw1 van Dürer, een zelf- dret en 'Zelfportret met Saskia' van Rem- andt. Laurentius, kunsthandelaar en expert op het gebied van prenten, heeft de echtheid van de werken inmiddels bevestigd. Het ziet er naar uit dat er geen sprake is van zeer kostbare prenten. De werken brengen naar schatting 5000 gulden per stuk op. Het bijzondere van de vondst is eer der dat er niet vaak meef prenten van genoemde kunstenaars worden gevonden. Het legaat-Ver Huell is, blijkt nu, nooit grondig onderzocht. Eén van de redenen is de enorme omvang van de nalatenschap die uit schilderijen, prenten, porselein, huisraad en andere voorwer pen bestaat. Koopmans spreekt van een 'kunst en rariteitencollectie'. Overigens zijn er volgens Koopmans ook, met name in de oorlogsjaren, werken uit de collectie verdwenen, onder meer van Holbein en Goltzius. Conservator Ype Koopmans zegt dat er nog meer dozen bij het Gemeentearchief liggen die nu aan een nadere inspectie zullen worden on derworpen. Iderie, faldera, falderha ha ha ha ha'. Iedere mannelijke aanwezige 4 eft zijn t-shirt uit voorzorg uitgetrokken. foto henk bouwman t gerucht dat de band Nor- Z« lal mee zou hebben geholpen t het verspreiden van de var- ïspest kan haast niets anders n een fabeltje zijn. De grote ei eveelheden alcohol die tij- ns een concert van de popu re groep uit de Achterhoek leien, zorgen haast vanzelf r irdesinfectie. if i'oordat de band nog maar noot heeft gespeeld in de sttent van Langeraar hebben biertjes de dienbladen al hé- naai doorweekt als kranten in stormbui. Iedereen haalt r consumpties voor de hele il. En dat letterlijk. Het gooi- van grote hoeveelheden 6j tht dient als herkennings-, led jroetings- en ontmoetingsri- 14 tel. Twee jongens staan branie- itig tegen elkaar op te du- Q. De één kiepert een beker- om op het hoofd van de an- u) r, waarop die hartelijk begint lachen en zijn biertje op zijn ürt opoffert aan zijn vriend, iden schudden hun haren uit G honden die net uit de sloot ir i geklommen, en kijken daar- d gelukzalig naar elkaar. Sterk Milderde onschuld met natte ikharen. Us de band eindelijk inzet, ervalt iedereen een allesover- frsend oergevoel dat niet tciezer uitgedrukt had kun- n worden dan het opstijgen- langgerekte 'Heeeeuuuuu.' is de krachttoer voor de su perboer. Handen, meer beker tjes en een flink aantal stukge scheurde T-shirts gaan de lucht in. Een jongetje van hooguit twaalf met borstjes en een be ginnende bouwvakkerspleet is voorzichtig bij de bar aan het höken. Een man in rode overall en klompen met kpeienprint dreunt angstaanjagend uitgela ten mee. 'Falderie, faldera, fal derha ha ha ha ha.' Iedere man nelijke aanwezige heeft zijn T- shirt uit voorzorg uitgetrokken. En tijdens 'Hekikkowokan' beu ken er twee ontblote en getatoe- eerde bovenlijven op elkaar. Als er één op de grond valt, springt de ander er bovenop en rollen ze vrolijk door, todat er ruzie volgt. Een meisje met bloeme tjesblouse zit zich te verbijten om niet toe te geven aan haar eerste impuls en direct uit te halen als er iemand tegen haar opstoot. Dan is het even tijd voor een serieuze noot en zanger Bennie Jolink bezingt de boer en zijn problemen. „Wie nou nog boer is, dat is gewoon een SUPER BOER!" Instemming alom. Een een blik klassiekers wordt open getrokken. Bij Heidi (derin, deraus) vliegt een rubberen deerne in Tiroler klederdracht over de uitzinnige menigte. En daarna de nieuWe single 'Da mes loat die rockjes now moar waaien.' De jongens die net nog ruzie hadden hangen nu ge broederlijk bij elkaar. Het is tijd voor een biertje, ik ga maar naar buis. „We hebben straks een stralen de schouwburg met een stra lend programma," aldus Wallis de Vries. „Dat komt ook omdat dit door de verbouwing een kort seizoen is en we dus alleen de beste voorstellingen hebben ge selecteerd. Het soortelijk ge wicht is daardoor hoog." Op het programma staan on der meer de premières van 'Scè nes uit een huwelijk' met Will van Kralingen en Edwin de Vries (29 en 30 januari) en 'Voor het pensioen' van de Blauwe Maandag Compagnie (7 april). Andere hoogtepunten in het programma zijn 'Animal Farm' van Northern Stage (engelstalig; 6 december), 'Loslopende vrou wen' met onder anderen Kitty Courbois (29 en 30 december), 'Hooikoorts' met Anne-Wil Bl- ankers (13 en 14 januari), 'Jane Eyre' (Pia Douwes en Gerrie van der Klei; 28 februari) en 'Jasperina de Jong zingt Kurt Weül' (29 april). Andere opvallende producties zijn van Het Nationale Toneel ('De Nacht van de Pauw, 12 de cember), het Koninklijk Ballet van Vlaanderen ('Jacques Brei Blues', 15 januari), het RO The ater ('Het neerstorten van de Hindenburg en wat er daarna gebeurde' 20 januari) en De Meekers ('Souls on sale', 6 mei). Voorafgaand aan de officiële opening van de vernieuwde schouwburg kan het publiek in oktober vanaf tribunes op het podium naar een speciale reeks voorstellingen kijken. Marja Kok en Shireen Strooker hebben speciaal voor de Leidse schouw burg een exclusieve productie gemaakt, 'Mar en Sien', die in totaal vijftien keer wordt opge- Souls on Sale, hartstochtelijk theater op de puinhopen van de cultuur. foto marco bakker

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17