LEIQBV Rehabilitatie lirecteur kan' uizen op terrein Kooter Vogelcursus in Koudekerk faSa1 IITOBOOT ZOMERHITTE? Benzinestation obstakel 'nieuwe' Rijksstraatweg ■oeterwoudse luidt noodklok na dodelijke ongelukken Leiden Regio IflZEN MARUN KRAMP a koudekerk aan den run Spookverlaat en Avifauna, d jjj bouwbedrijf Verweij uit e op wil op het terrein van !c ïin Benthuizen woningen en. Op de locatie aan de straat moet een apparte- igebouw komen met Weversbaan 12 Leiderdorp i 071 - 58 98 900 huurwoningen en een rijtje van tien koopwoningen. Ook komen er drie vrijstaande huizen die geschikt zijn voor ouderen. Kooter is op zoek naar een nieuwe locatie. Gedacht wordt aan het ITC terrein. Burgemeester en wethouders van Rijnwoude willen ruim ne gen ton beschikbaar stellen voor de verhuizing van het be drijf en de ontwikkeling van het bouwplan. Drie jaar geleden heeft Bureau Zandvoort al eens 'een bouwtekening voor de loca tie aan de Dorpsstraat 120 ge maakt. Het plan van Verweij wijkt daar iets van af. In plaats van een appartementengebouw met drie woonlagen heeft Ver weij er één met vier verdiepin gen getekend. Ook zijn twee blokjes van vier huizen vervan gen door één blok van tien koopwoningen. De gemeente heeft aangege ven dat de woningen geschikt moeten zijn voor ouderen en jongeren. De betreffende com missies buigen zich in de eerste week van september over het plan. op Internet www.hdc.nl/ld Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN KOUDEKERK AAN DEN RUN Vogelliefhebbers en andere amateur-biologen kunnen van af komende maand hun kennis over vogels weer bijspijkeren. De Vogelwerkgroep Koude kerk/ Hazerswoude houdt voor het derde achtereenvolgende jaar de cursus 'Vogels allerlei'. De cursus doet zijn naam eer aan: de meest uiteenlopende onderwerpen komen aan de or de. Van vogeltrek tot determi neren en van nestelen tot zang. De docenten wisselen bijna per week: steeds worden de meest deskundige personen uit de werkgroep 'voor de klas' ge zet. Vogels leren kennen vergt naast de nodige theoretische bagage, vooral ook praktijkerva ring. Vandaar dat de cursus ook een fiks aantal excursies omvat. Zo gaan de deelnemers naar de Oostvaardersplassen, naar het Spookverlaat en Avifauna, de Pier van IJmuiden, de Hoeksche Waard en de Zegerplas (de laatste twee zijn facultatief). Op de buskosten van de Oost vaardersplassen-trip na, zijn al le excursies bij de prijs inbegre pen. Deelname kost 95 gulden. De cursusavonden lopen van 18 september tot en met 14 mei. Meestal is de cursus op de der de donderdag van de maand met een excursie op de zaterdag daarop volgend. De cursus wordt gegeven in de bovenzaal van café De Hoek aan de Dorpsstraat in Koudekerk en duurt van 19.45 tot 22.00 uur. Elke avond is er ook een prakti- cum. Voor meer informatie en opgave kan tussen 19 en 20 uur worden gebeld met T. Renniers (5411315) of B. van Eijk (5893006). Er kunnen maximaal 35 mensen mee doen. tijd voor een waterbed! Wegens 10-jarig bestaan alléén nog deze maand (aug.) ƒ500,- kontante korting! 60 nachten bed op proef met onze unieke niet-goed-geld-terug garantie hygiënisch: geen stof zweet of bacteriën comfortabel: altijd de juiste temperatuur en hardheid/zachtheid op elke vloer en in elk bestaande bed-ombouw te plaatsen u slaapt dieper waardoor u uitgeruster opstaat RDAG 23 AUGUSTUS 1997 idooi voor gesloten zij-afscherming bij vrachtwagens houder weerlegt kritiek op aanpak Hobbitburcht-affaire HAN DEN RUN WIM KOEVOET rehabilitatie van de waarnemend-directeur van alphense openbare basisschool De Hobbitburcht is lijk. „Hij is niet onherstelbaar beschadigd." Die uiging is onderwijswethouder F. Dales (D66) toege- Ik heb de verplichting om aan het herstel van zijn «Ingoede naam bij te dragen", zegt hij. wordt gewaardeerd, niet als ver dachte kan worden beschouwd. Waarna Dales de schorsing, die toen ongeveer een week oud was, ongedaan maakte. De politie heeft het onder zoek nog niet afgerond en de mogelijkheid bestaat dat zij een andere verdachte op het oog heeft of krijgt. Dat kan een an der lid van het schoolteam zijn. Ook niet uitgesloten is dat de politie toch weer de waarne mend-directeur in haar onder zoek betrekt. De kans daarop, stelt Dales, is echter zo klein dat hij het risico durfde te lopen de schorsing op te heffen vóórdat het onderzoek is afgesloten. „Vast staat dat er in elk geval iets is gebeurd, dat het verhaal dat de bewuste leer ling heeft verteld niet zo maar uit de lucht is gegrepen. Teke nend vind ik in dit verband dat zelfs de waarnemend-directeur, die ten onrechte werd verdacht, ervan overtuigd is dat er iets aan de hand is en dat ook hij verder onderzoek van groot be lang vindt", aldus Dales die de afgelopen roerige week veelvul dig zijn gezicht heeft laten zien op De Hobbitburcht. Hoewel Dales heeft gehan deld conform de richtlijnen van de VNG („Die het resultaat van iarnemend-directeur werd i uidigd - ten onrechte naar Idels is gebleken - van ,p ele intimidatie en onge- oi e intimiteiten met een m ig, een 4-jarig meisje, van 3i iooI aan de Batenstein. Op li m Dales werd hij nadat er lacht tegen hem was inge- Igeschorst. et als straf', benadrukt de aider, „want een beshul- is nog geen dader." Dales zich bij de aanpak van de- ik mede laten leiden door btlijnen van de Vereniging e, Nederlandse Gemeenten Hierin is de mogelijk- geopend personeelsleden ts orsen 'als ordemaatregel'. gedachte hierachter is dat >p bevoegd gezag', aldus de l de gelegenheid krijgt na- lainderzoek te (laten) ver- Vi d naar de ontstane situa- de school. „En dat is nu wat er is gebeurd", zegt „Niet meer en niet min- onderzoek van de politie ie de voorlopige conclusie de man, die al bijna 25 het onderwijs actief is, staat van dienst en door zijn collega's zeer medezeggenschap zijn") is de wethouder sinds hij woensdag de schorsing ongedaan heeft gemaakt het doelwit van kritiek. Zo heeft WD-fractievoorzitter D. van der Schilden voor de ca mera's van TV West verklaard dat de aanleiding om de waar nemend-directeur te schorsen, klaarblijkelijk flinterdun is ge weest. Een woordvoerder van de vakbond voor onderwijzend personeel voegde daaraan toe dat door de Alphense gang van zaken leerkrachten onnodig worden beschadigd. En SP- voorman G. Harmes verwijt de wethouder dat hij de zaak reeds in de publiciteit heeft gebracht voordat het onderzoek is afge sloten. Dales weerlegt al deze kritiek op rustige toon. Tegen Van der Schilden zou hij willen zeggen: „Als de politie de waarnemend- directeur wél als verdachte zou hebben aangemerkt, dan had ik ongetwijfeld het verwijt gekre gen dat ik hem een week te lang voor de klas heb laten staan." Aan het adres van Harmes zegt hij: „Juist in dit soort kwes ties is het goed openheid te be trachten, hoe moeilijk dat soms ook is. Ik wilde zelf de baas blij ven over de informatiestroom. Daarmee kon ik voorkomen dat geruchten en wilde verhalen hun vernietigende werk deden. Met openheid beschadig je geen mensen, met geruchten des te meer." „Ik denk dat door die open heid het nu ook minder moeilijk is om de rehabilitatie te verwe- WASSENAAR DIMITRI WALBEEK Het grootste obstakel bij het op lossen van de verkeersproble men op de Rijksstraatweg is het benzinestation bij de buurt Ker- kehout. De beoogde oplossing voor de verkeersader, parallel wegen aan beide kanten, ketste ondanks meer varianten telkens weer af op het tankstation. Pas toen een projectontwikkelaar voorstelde een hypermodem design-centrum te bouwen ach ter het benzinestation werd één van de opties financieel haal baar. Dat is te herleiden uit de nota die de komende maand wordt behandeld in de Wassenaarse gemeenteraad. Die beslist op 29 september of het resultaat van twee jaar praten met omwonen den en gebruikers van de weg door de beugel kan. Ook spreekt zij zich uit over het voorgestelde winkelcentrum met toonzalen voor keukens en meubelen. In die twee jaar zochten rijkswa terstaat, de gemeente Wasse naar en regio Haaglanden naar een oplossing om de drukke Rijksstraatweg te onlasten. De oplossing moest op korte ter mijn werken, voor 1999 klaar zijn en niet meer dan 30 mil joen gulden kosten. Vooral dankzij deze laatste, dwingende voorwaarde bleken de eerste drie oplossingen voor de 'oostelijke' parallelweg niet haalbaar. De westelijke weg kan wel zonder problemen worden aangelegd. De parallelwegen zijn nodig om het plaatselijke en doorgaande verkeer te schei den. Toen de rivaliserende par tijen, de omwonenden en ge bruikers, deze oplossing hadden bedacht en de 'organisatoren' de oplossingen gingen testen, was het steeds de eigenaar van het benzinestation die dwars lag. Bij de eerste poging was het de bedoeling om het tanksta tion van "de hoofdrijbaan af te halen en aan de parallelweg te plaatsen. De eigenaar dreigde toen met schadeclaims wegens inkomstenderving. Bij de twee de optie zette de eigenaar ook zijn voet dwars, ditmaal vanwe ge de bereikbaarheid van zijn onderneming. Toen werd beslo ten het tankstation toch aan de Rijksstraatweg te laten liggen en de parallelweg eromheen te la ten lopen, bleek dat de sanering van de grond weer te veel zou kosten. Op dat moment meldde pro jectontwikkelaar R. Langelaan zich. Hij wil een sjiek winkel centrum bouwen op de grond die vrijkomt achter het tanksta tion. Dankzij de bevestiging van Bouwfonds Vastgoed om het hypermodem centrum met 200 parkeerplaatsen te bouwen, hoeven de overheden niet meer extra te betalen. Daarmee is de ze variant de enige die haalbaar lijkt. De buurtvereniging Kerke- hout heeft ondertussen al aan gekondigd blij te zijn met de komst van het hoogwaardige winkelcentrum, schrijft zij in een brief aan de gemeenteraad. „Het winkelcentrum zou een fa celift voor de buurt zijn", zegt ook een gemeentewoordvoer der. Het bureau D P laat zich lovend uit over het plan. De middenstand in Wassenaar daarentegen heeft verbolgen gereageerd op de plannen. Vol gens hen is er geen behoefte aan meer winkels in het dorp. B en W houden zich nog op de vlakte en wachten de reacties op een inspraakavond op .8 sep tember en de commissieverga dering op 15 september af.Daarna komt het college met een voorstel. Als de raad zich achter de plannen schaart, be tekent het voor de Rijksstraat weg dat de hoofdrijbaan tussen de Klein Persijnlaan en het Ker- kehout 7,5 meter wordt opge schoven om plaats te maken aan de oostkant. Tussen de Van Bommellaan en de Persijnlaan wordt het dan eenrichtingver keer richting Leiden. Een krui sing met een fietspad moet daar spookrijden voorkomen. Aan de westzijde wordt het fietspad verbreed tot een doodlopende parallelweg. Om sluipverkeer te voorkomen. De gemeente en projectont wikkelaar Langelaan presente ren hun plannen aanstaande dinsdag in raadhuis De Paauw tussen 15 en 17 uur en 's avonds tussen zeven en negen uur. De overduidelijk drukke Rijksstraatweg moet ontlast worden door parallelwegen aan weerszijden. De ge meenteraad van Wassenaar beslist volgende maand over de toekomst van de belangrijke verkeersader. foto archief l jlWOUPE ERIC-JAN BERENDSEN If schrikt door drie dodelijk igelukte kinderen uit deze ïin twee maanden tijd, is b ïoeterwoudse G. van der in actie gekomen. Sinds Ie maanden pleit zij voor tal zij-afscherming bij iitwagens; een scherm aan szijden van de wagen be- f tussen voor- en achter- Zo wordt de kans dat t éts, bromfietsers en voet iers onder een vrachtwagen re en, aanmerkelijk verkleind, tf ril april dit jaar overleed 16-jarige Leidse jongen aan volgen van een ongeluk op lijnsburgerweg. Hij kwam ïr de wielen van een truck 35 echtsaf sloeg. Aan de Leidse j. wenweg werd 21 mei een ig Zoeterwouds meisje la r een vuilniswagen overm en 5 juni reed een scholier uit Zoeterwoude op de e gravenlaan in Leiden met Mottige afloop tegen een htwagen op. Hij kwam on- j ile wielen terecht en was op dood. eze trieste serie is voor Van Voet reden genoeg om de e« Mdok te luiden. De Zoeter- dse, zelf moeder van 4 olgaande dochters, wil de fde Kamer onder druk zet- 18 Noten zij-afscherming zo dig mogelijk verplicht te 41 m. „Want drie fatale onge- en in Leiden in korte tijd is utlijk niet normaal. Iedere te 'is er een te veel. Landelijk in we wél over 50 dodelijke «offers en 80 zwaargewon- per jaar. Daar moet iets aan ui taen. Door zij-afscherming G. van der Voet: „Drie fatale ongelukken in korte tijd is natuurlijk niet normaal. Iedere dode is er een te veel". foto marklamers kan het aantal slachtoffers aan merkelijk omlaag. Sinds 1 januari 1996 moeten nieuwe trucks zijn voorzien van open zij-afscherming maar die maatregel gaat nog niet ver ge noeg, vindt Van der Voet. „On der het mom van te hoge kosten houdt de auto-industrie de in voering van dichte schermen volgens mij tegen. Maar wat kost de verpleging en nazorg van slachtoffers van dit soort ongelukken niet", vraagt zij zich retorisch af. In samenwerking met het Ste delijk Gymnasium, de Rem brandt-scholengemeenschap en het Da Vinei College heeft zij een brief gestuurd aan de Twee de-Kamerfractie van de WD, waarin zij pleit voor een betere bescherming bij vrachtwagens. Tevens heeft ze onder meer de ANWB, Veilig Verkeer Neder land en de Eerste Nederlandse Fietsers Bond ingeschakeld om de druk op Den Haag op te voe ren. „Want als iedereen een af wachtende houding aanneemt, gebeurt er nooit wat", meent Van der Voet. Mevrouw M. van Wijk van de ANWB is blij met het initiatief van Van der Voet. „Een goede zaak als zoiets vanuit de burgers zelf komt. De ANWB is al jaren bezig met deze kwestie. Waar wij komen, slingeren wij het aan. Het probleem is dat er geld en Europese wetgeving mee ge moeid zijn. Niemand op de hele wereld is naar mijn mening te gen gesloten zij-afscherming maar het heeft tijd nodig. Als al les volgens schema verloopt, moeten vanaf 1 januari 1999 al le nieuwe vrachtwagens zijn voorzien van gesloten zij-af scherming." Probleem Transport en Logistiek Neder land, de organisatie van de transportondernemers, ziet een praktisch probleem van geslo ten zij-afscherming, laat een woordvoerster weten. „Voor vrachtauto's die op bouwterrei nen komen is het een onhaalba re zaak. Door de oneffenheid van het terrein kan de auto be schadigd raken." Ook wijst zij op de kosten. „Het aanbrengen van zij-afscherming op een trekker kost tussen de 2000 en 4000 gulden. Voor een oplegger loopt die prijs op naar maxi maal 15.000 gulden. Daar staat tegenover dat het aanbrengen van zij-afscherming tot 5 pro cent brandstofbesparing ople vert."* Mevrouw Van der Voet wil over de centenkwestie helemaal niets horen. „Geld, altijd maar die discussie om geld. Daar snap ik helemaal niks van. Een mensenleven is immers niet te betalen." zenlijken. In het voordeel van de waarnemend-directeur is daarbij dat hij van meet af aan op steun van zijn collega's en de ouders heeft kunnen rekenen. De rehabilitatie is echter pas 'af als de politie haar onderzoek af sluit en bekend wordt wat er nu precies is gebeurd." Over de kritiek van de vak bond zegt de wethouder: „Het zijn niet alleen mensen uit het onderwijs die extra kwetsbaar zijn door dit soort beschuldigin gen. Ook artsen, notarissen, ad vocaten, dominees en wethou ders moeten erop bedacht zijn. Dat zijn allemaal functionaris sen met veelvuldige persoonlij ke contacten in de zogeheten 'één-opréén-situatie'. Van een bevriende arts hoorde ik on langs dat hij om zich te wape nen tegen onjuiste beschuldi gingen zijn assistente overal zo veel mogelijk aanwezig laat zijn. Als een soort getuige. Ik zeg niet dat dit de oplossing is, ik zeg wel dat het geen kwaad kan er over na te denken. Maar we moeten ook weer niet te kramp achtig worden." De Alphense D66-wethouder F. Dales. „Ik wilde de baas blijven van de informatiestroom." foto archief -jap UUflT€RG€DD€NC€NTRUM Mp Kom nroeflianen en ervaar het retf! Den Haag Leiden Javastraat 267/293 Lammenschansplein 6 bij Koninginnegracht voormalig Ford Rijnland gebouw

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13