Filipijns Mariabeeld op tournee door Europa Vijftig jaar reinigingsdienst in Leiden Kerk Samenleving 'Toenader feministisc theologen r orthodoxei mogelijk' ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 Het begon allemaal met Chilly Donner, een Filipijnse vrouw uit het Duitse Rosrath, niet ver van Keulen. Na een ernstig auto-ongeluk, dat haar bijna het leven kostte, bleef ze sukkelen met haar gezondheid. Vooral het lopen viel haar zwaar. Toen kreeg ze plotseling de behoefte om naar haar geboorteland te vertrekken om te bidden bij het Mariabeeld van Manaoag, ruim 200 kilometer ten noorden van de Filipijnse hoofdstad Manilla, in de provincie Mangasinan. En dat gebeurde ook. Tijdens haar gebed raakte ze het beeld aan en genas spontaan. Daarna deed ze een beroep op enkele plaatselijke priesters om, gelet op haar wonderlijke genezing, een tournee door Europa te maken met dit Mariabeeld, 'Nuestra Senora de Manaoag' geheten, in de Engelstalige versie 'Our blessed lady of Manaoag'. Donner's verzoek werd ingewilligd, nadat kerkelijke gezagsdragers er toestemming voor hadden gegeven. Inmiddels is het Filipijnse Maria beeld al een paar maanden in Euro pa. Engeland was in juni het start punt. Het gaat van land tot land. ver gezeld door een Filipijnse kerkelijke delegatie. Eind deze maand doet het ook Nederland aan. Het bezoek van Our blessed lady of Manaoag' gaat gepaard met een bijzondere gebeur tenis in de Heilige Hart kerk in Hil versum. volgende week vrijdag 29 augustus. Om zes uur 's avonds be gint de plechtigheid als het Maria beeld bij de kerk aankomt. Aanslui tend wordt een hoogmis gehouden in de Engelse en Filipijnse taal (Taga- log)waarin voorgaan de plaatselijke pastor Coen van Loon en een paar Filipijnse priesters, die het beeld ver gezellen. Later op de avond wordt tot middernacht twee uur uitgetrokken voor gebed en zang. Ook Chilly Donner, die volgens eigen zeggen van haar ziekte is genezen toen ze het beeld aanraakte, zal bij dit evenement aanwezig zijn. De in ternationale hoogmis zal. zo is de verwachting, door honderden gelovi gen worden bijgewoond. Onder hen zullen ook velen zijn van de Filipijnse gemeenschap in ons land, die vol gens Marina Quindiagan tussen de vijfduizend en zevenduizend mensen telt. Daarnaast zijn er nog zo'n drie duizend illegaal in ons land. „Veel Filipijnse vrouwen zijn ge trouwd met een Nederlandse man, omgekeerd gebeurt trouwens ook wel. Er is een verkeerd beeld over de Filipijnse vrouwen. Er wordt gedacht, dat velen van hen hier in de prostitu tie zitten, maar dat klopt niet", aldus Marina, die voorzitter is van de lan delijke Stichting Steunpunt Filippijn se vrouwen in Nederland. Deze stichting komt op voor de be langen van deze vrouwen en houdt zich onder meer bezig met de 'verbe tering van de maatschappelijke posi tie van Filippijnse vrouwen in Neder land'. Op de Filipijnen kent men geen maatschappelijke werkers, zoals in Nederland, vervolgt ze. „Priesters daar functioneren als maatschappe lijke werkers. Pastoors hebben niet alleen een taak in de kerk. maar ook daarbuiten. Vandaar dat de inwoners van de Filipijnen met hun proble men naar de priesters gaan. De Heilige Hart kerk in Hilversum is overigens een passende plaats voor de viering van de hoogmis rond het bezoek van het Mariabeeld, aange zien er elke tweede zondag van de maand een kerkdienst wordt gehou den voor de Filipijnse gemeenschap. „Dat onze kerk open staat voor dit soort diensten is een goede zaak. Ook Engelssprekenden uit de omge ving komen op deze diensten af," merkt pastor Van Loon op, wiens kerk ook in de toekomst op de inter nationale toer gaat. „Met het oog op het jaar 2000 gaan we vanaf medio volgend jaar alle vijf werelddelen be handelen. te beginnen met Latijns- Amerika. In 1999 belanden we dan bij Azië en dan komt ook de Filippij nen aan de beurt. Alles is nog in voorbereiding, maar we denken aan een dienst in de taal van het land dat centraal staat, muziek, klederdracht en een foto-expositie." Zachte stem De Heilige Hart kerk bereidt zich in middels voor op de komst van het Fi lippijnse Mariabeeld, dat stamt uit de zeventiende eeuw. 'Our blessed lady of Manaoag' kwam er, nadat zich daar destijds volgens overlevering een merkwaardige gebeurtenis had voorgedaan. Een jonge man daalde een heuvel af, toen hij een zachte stem hoorde die hem bij zijn naam riep. Hij keek achterom en zag boven in de top van een boom een licht schijnsel, dat zo wil het verhaal, de Heilige Maagd Maria was. Sindsdien is deze plek een druk bezocht bede vaartsoord. Kort na deze Maria-ver- schijning werd bij de heuvel een houten kerk gebouwd, die inmiddels heeft plaatsgemaakt voor een stenen kerkgebouw. Het aantal pelgrims is in de loop der tijd alleen maar ge groeid. „Elke dag komen nog veel mensen naar Manaoag waar het mirakel plaatsvond," aldus Christita Vlashof, die al ruim tien jaar in ons land is en, haar naam verraadt het al, ook met een Nederlander is getrouwd. Chris tita is nauw betrokken bij de voorbe reidingen van 'Our blessed lady of Manaoag'. „Chilly Donner die gene zing vond bij dit Mariabeeld, wilde dat ook andere mensen de mogelijk heid kregen om van dichtbij het beeld te kunnen aanschouwen. Want Christita Vlashof (links), pastoor Coen van Loon en Marina Quin diagan voor de Heilig Hart-kerk in Hilversum, waar een hoog mis wordt ge houden ter ere van de aankomst van het Filipijnse Mariabeeld. foto cpd de Filipijnen is ver weg. Vandaar, dat haar vurige wens, om dit Mariabeeld naar Europa te halen, in vervulling is gegaan. Zij hoopt en bidt dat ande ren, die ziek zijn, ook genezing vin den." In het kader van dit toernee wordt te vens een inzamelingsactie gehouden voor de bouw van een weeshuis op de Filipijnen. Veel kinderen verloren hun ouders bij de laatste uitbarsting van de vulkaan Pinatubo in februari 1994, waardoor veel mensen in de di recte omgeving van de vuurspuwen de berg in het noorden van de Filip pijnen om het leven kwamen. Tien duizenden mensen uit omliggende dorpen moesten worden geëvacu eerd, terwijl ook de Amerikaanse luchtmachtbasis Clark moest worden ontruimd als gevolg van de enorme asregen die zich na de eruptie voor deed. REDACTIE DICK VAN DER PLAS.O GONIA KNA Feministische theologen thodoxe christenen lijken wederzijds uit te sluiten wel orthodoxe spirituaü feministisch gedachti zeer uiteenlopende van het geloof weersj behoort toenadering niet onmogelijkheden. Dit betoogde de giieks doxe theologe Kyriaki Kat nes Fitzgerald in Gonia ta, waar deze week de tu n lijkse conferentie wordt den van de Europese ven v voor theologisch door vrouwen. Behalve de tegensteèu met de orthodoxie zijn i ld nen het netwerk ook sp si gen, aldus de Duitse voi ie Helene Schüngel-Strai if voor wie tijdens deze ca ic tie een opvolgster wordt ir zen. Niet alleen zijn tantse en rooms-kat g vrouwen lid, maar ook doxe, enkele joodse en 'post-christelijke' \TOuwen. De voorzitto verder op de tegenstelli ik sen vertegenwoordigers geitenwollensokkengene de academisch ingestel tenschappers. Verder is er de laats o sprake van een Oost-V genstelling die zich toesp K verschillen van inzicht c orthodoxe vrouwen en a ui gressieve vrouwen uit W! n ropa. De vereniging werd i s opgericht door vooraans feministische theologen Tine Halkes uit Nijmq Elisabeth Moltmann-We 'e Luise Schottroff uit Dui t Inmiddels hebben al mt n 500 vrouwelijke theologi Ie bij het netwerk aangeslot BER0EPINGSWI GEREFORMEERDE KERKE Beroepen: te Hoogezand- meer: prof. dr. E. Noort.l J raar aan de Rijks Univers l Groningen, wonende teKi wolde, die dit beroep hee 10 genomen en afgelopen zï 1 intrede heeft gedaan. Leidsch Dagblad ANNO 1897 Maandag 23 Augustus ALFEN De boerderij van den veehouder J. Van Maurik, onder deze gemeente nabij Zwammerdam zich bevindende, brandde gisteren tot den grond toe af. Eenig huisraad en de voorraad kaas werd gered. Van de dienstbode verbrandde alles, behalve hare gouden sieraden. Van den veehouder was alles geassu reerd. Hooibroei was de oorzaak. TER AAR Het aantal overledenen op 1000 inwoners be droeg over 1896:15.42. De 45 óverledenen zijn naar den leef tijd te rangschikken als volgt: beneden het jaar 11van 1-5 jaar 9, van 5-14 jaar 2, van 14-20 jaar 2, van 20-50 jaar 8, van 50-65 jaar 3. van 65-80 jaar 8, boven 80 jaar 2. Er kwa men 3 aangiften van levenloos geborenen voor. Het aantal ge boorten bedroeg 100. NOORDWIJK Onze kermis is in vollen aantocht, tot groote blijdschap der jeugd, in wier onverdeelde belangstelling de toe bereidselen voor deze jaarlijksche plechtigheid hoe primitief ook zich mogen verheugen. Moge het traditioneele Noord- wijksche kermisweer, dat is regen c.a., zich ditmaal eens lo genstraffen; de vooruitzichten zijn echter niet schitterend. ANNO 1972 woensdag 23 augustus MÜNCHEN De dreiging van de Afrikaanse landen om de spelen te boycotten, was gistermorgen nog steeds niet afge wend. In een poging uit de impasse te raken heeft Avery Brun- dage zich tot de regering van Groot-Brittannië gewend, of ze wil bevestigen dat Zuid-Rhodesië nog steeds als Britse kolonie te boek staat. De hoop dat de Engelse regering een oplossing zou kunnen vinden, werd vrijwel onmiddellijk de bodem ingesla gen. Londen liet simpelweg weten niet het plan te hebben in te grijpen in de strijd over het al dan niet deelnemen van Rho- desië. Ten overvloede werd gesteld dat de regering van lan Smith volgens Londen illegaal is en dat alle bewoners van het land Britse staatsburgers zijn. De strijd om Rhodesië heeft 48 uur geduurd. Maandag viel tijdens de zitting van het IOC geen beslissing. Dinsdag pas volgde de stemming na beraadslagin gen die opnieuw bijna een hele dag hadden geduurd. Avery Brundage werd na zijn mededeling over het uitsluiten van Rho desië gevraagd of hij meende dat de invloed van de politiek in de Olympische beweging zeer groot is geworden. De voorzitter antwoordde teneergeslagerc ,.Yes". Het IOC heeft voorgesteld de Rhodesische atleten toch aan de Spelen te laten deelne men, als "individuelen", zij zouden dan moeten uitkomen on der de Olympische vlag. Dit was voor de vertegenwoordigers van Zuid-Rhodesië onaanvaardbaar. Grant Stewart, de voorzit ter van het Olympisch comité van Zuid-Rhodesië verklaarde dat atleten en officials in München zouden blijven om de spelen als toeschouwers bij te wonen. Hij voegde er aan toe bitter te leurgesteld te zijn over de beslissing van het IOC.Dit besluit heeft niets met sport te maken, het is een zuiver politieke aan gelegenheid." WÊÊÊÊm LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Geen geschikter gemeente had den de reinigingsdirecteuren volgens het Leidsch Dagblad in het najaar van 1963 kunnen uit zoeken voor hun jaarvergade ring. De Gemeentelijke Reini- gings- en Ontsmettingsdienst (G.R. en O.D.) vierde enkele maanden later het vijftigjarig bestaan en tevens werd een maand later de eerste paal ge slagen voor een nieuwe vuilver brandingsinrichting. Kortom, de directeuren vielen wat de krant betreft met de neus in de boter. In een toespraak zei directeur H. Hoom van de G.R. en O.D. dat zijn dienst als verzorger van de reinheid van de stad een ui termate belangrijke taak heeft. „De dienst heeft in de afgelopen vijftig jaar veel ups en downs beleefd en helaas ook moeten ervaren, dat niettegenstaande de inspanning en zorg, dat het ideaal een schone Sleutelstad een ongrijpbaar ideaal bleek te zijn." Al in de Middeleeuwen riep het stadsbestuur de burgers op tot reinheid. Geruime tijd werd het vuil door de inwoners domweg ergens op straat gedeponeerd. Het zou nog eeuwen duren voordat aan deze praktijk een einde kwam. In 1911 nam de gemeenteraad het besluit om de vuil inzame ling in eigen beheer te nemen en hiervoor ook een verbran dingsinstallatie te bouwen. Het ophalen van het huisvuil begon in 1914 met paard en wagen. Na twintig jaar kwamen er vracht auto's. Het huisvuil werd tot 1929 verbrand bij de Stedelijke- Lichtfabrieken Leiden (SLF). Daarna werd het Leidse vuil dertig jaar lang afgevoerd naar de gemeente Nieuwkoop, waar het werd gestort. Eind 1963 ging de eerste paal voor de vuilverbranding in Lei den de grond in. De vuilver brandingsinstallatie verrees in Leiden-Noord. In die tijd pro duceerde de Sleutelstad ook aJ het nodige afval. In de brochure Helpt mee Leiden schoon te hou den! Het is ook Uw Stad is te le zen dat er per jaar drie miljoen De zware emmers hebben inmiddels plaatsgemaakt voor containers en hoeven ook niet meer met de hand te worden geleegd. Ook de kleding van de werklui is wat aangepast. foto henk bouwman daling van 4,5 procent. Het oud vergelijking met 1995. Er werd papier en karton dat werd inge- 6162 ton opgehaald. Dat is 52,6 zameld steeg met 17 procent in kg per inwoner per jaar. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12 00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) PUBUC RELATIONS W H C. M Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R D Paauw 071-5356215' Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red Groot Leiden A J .8 M Brandenburg, chef eindred. regio F Blok. chef eindredactie algemeen Lectuur. Grave) W.F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie ff Hoofdredactie ff ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch ah van het abonnementsgeld, ontvan i korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETH Voor mensen die moeilijk lezen.* ogen hebben of blind zijn (ofetm leeshandicap hebben), is een sameffn - het regionale nieuws uit het Leidsch D geluidscassette beschikbaar Voor into s< 0486-486486 (Centrum voor Gesprot jg Het huisvuil werd in 1963 aangeboden in zware metalen emmers. Veel vuilnismannen moesten dan ook voortijdig afhaken met gezondheidsklachten. foto archief holvast emmers huisvuil werden inge zameld door de mannen van de gemeentereiniging. Deze em mers op rijen gezet, vormen een weg - zes emmers breed - van Leiden tot Groningen. Een af stand van 241 kilometer. Vandaag de dag is de situatie aanzienlijk veranderd. Het afval wordt gescheiden ingezameld en de zware emmers hebben plaatsgemaakt voor de wat han delbaardere groene of bruine containers, plastic zakken of bakken die op bepaalde plaat sen in de stad staan. In 1996 werd 32.638 ton zogenoemd restafval opgehaald. Een daling met 0,3 procent ten opzichte van 1995. Vorig jaar werd 4477 ton grof huisvuil opgehaald, een daling van maar liefst 17,3 pro cent ten opzichte van het jaar ervoor. De Leidenaars boden vorig jaar ook minder groen afval aan dan in 1995. In 1996 haalde de dienst 4824 ton gft-afval op. Een ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vani fn woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhvl'; dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partntfL. bovendien van 10 30-11 15 uur en van 19.45 - 21 00 uur w Special Care Unit: 10 30-11 00 uur, 15.00-15 30 uur en 19.00-19.30 uurer^ overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur. na overleg met de dienstdoende verpleeg»' C Jongerenafdeling. 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uuren 18 30-19 30 uur. klassele daarnaast ook 11 15-12.00 uur Kraamafdeling: 14 30-15 30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 00i jji Kinderafdeling: 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur r, klasse li" f Spoedeisende hulp dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) dagelijks 14 00-15 00uuren 18.3C daarnaast ook 11 15-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15 00 uur en l! F 19.30 uur <ll Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19 00 uur, 19 00-20.00 uurf* m Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur uitsluitend partners/echtgenoten en eigen kinderen.) t Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bes mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelku |j( neurologie: 14 15-15 00 uuren 18 30-19 30 uur; oogheelkunde en heelku^ nf 14 15-15 00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17 OOuil babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12