eiden Regio V&D haalt asbest uit magazijn j)nderzoek economisch effect Rijn-Gouwelijn El 'Het Groene Hart is geen reservaat' Warm hè? Sportende jeugd etsers uit Emmen leken steun in Leiden 'Annie's' verjaardag wordt 'aardig feesie' Hobbitburcht q Wethouder Dales I J van Alphen aan den Rijn meent dat rehabilitatie van de directeur van De Hobbitburcht mogelijk is Feest De opening van de I schouwburgwordt de gehele maand decem ber gevierd met 'extraa tjes' voor theaterbezoekers terreinen beter bereikbaar." De sneltram gaat door de Leidse binnenstad. „En reken maar dat de komst van de tram de binnenstad een enorme op steker geeft. Ook toeristisch-recreatief zal de tram naar Broeksma's in schatting profijtelijk zijn. „De verbinding tussen Leiden en de kust is nu niet bepaald goed te noemen. Een sneltram legt een mooie link tussen de historische binnenstad en het strand." Een onderzoek, uit te voeren door het onderzoeksbureau KPMG, kost ongeveer 100.000 gulden. Broeksma hoopt en ver wacht dat het bedrijfsleven, de provincie en de gemeenten ge zamenlijk dit bedrag zullen op hoesten. De secretaris buigt zich niet over de vraag wat te doen als de 'partijen' het geld niet bijeen brengen. „Ik ga er van uit dat het geld er komt en het onderzoek doorgaat. Overigens mikt de secretaris eigenlijk op versnelde aanleg. Op dit moment is de planning om over een jaar of zes/zeven te beginnen met de aanleg van de tram. In de Zuid vleugel, de om geving van Rotterdam, wordt hard gewerkt aan Randstadrail, een andere lightrailverbinding. De aanleg daarvan gaat volgens Broeksma trager dan verwacht. „En dus is er bij het ministe rie van verkeer en waterstaat sprake van onderbesteding. Door nu snel aan te tonen dat de sneltram erg gunstig is, kun nen we wellicht gebruik maken van dat geld dat over blijft. Ho pelijk kan de tram dan nog voor het jaar 2001 rijden." onder de koude douche! leiden/alphen aan den run aad rietveld Nationaal Landschap: het is nog niet meer dan een loos etiketje, maar toch is het veel bedrijven in het Groene Hart al in het ver keerde keelgat geschoten. .Alleen al die term wijzen wij af', zegt woordvoerder B. Schuttenbeld van de Kamer van Koophan del. „Die doet denken aan een openlucht museum waar niets gebeurt. Bedrijven zul len zich afvragen: wat doen wij hier nog?" Het was een initiatief van de PvdA in de Tweede Kamer: geef het Groene Hart de ti tel Nationaal Landschap, dan kun je het be ter beschermen tegen 'aanvallen' van bou wers. Wat het etiketje precies inhoudt moe ten het Bestuurlijk Platform Groene Hart en de Tweede Kamer nog uitdokteren. Het bedrijfsleven gaat er al op voorhand van uit dat het effect negatief zal zijn. „Die associeert een Nationaal Park toch met klompen-, kaas- en mandenmakers", zegt secretaris C. Broeksma van de Kamer. „Dat is natuurlijk overtrokken, maar wij ver wachten ook een negatief effect op de lan gere termijn. Bij het nemen van investe ringsbeslissingen zullen bedrijven niet meer snel kiezen voor dit gebied. In een brief vraagt de Kamer van Koop handel de vaste Kamercommissie voor eco nomische zaken er toch vooral rekening mee te houden, dat het Groene Hart geen reservaat is. In het 'ondernemende hart van de randstad', zoals de Kamer het noemt, zorgen 30.000 bedrijven voor 200.000 ba nen. Die bedrijven moeten wel de ruimte krij gen, zegt Broeksma. ,Als die ruimte gevon den wordt langs spoorlijnen en aan wegen en waterwegen hoeft dat ook niet per se ten koste te gaan van de natuurwaarde van het gebied." Ook herindeling van bestaande in dustrieterreinen, hoogbouw en onder gronds bouwen zijn volgens de Kamer van Koophandel goede manieren om de ruim tenood voor bedrijven in het Groene Hart op te lossen. Gouda-Alphen-Leiden-Katwijk is opgenomen in het meerjaren programma van het ministerie van verkeer en waterstaat. De sneltram kost 400 tot 500 mil joen gulden. Provincie, ge meenten en de vervoerregio's Midden-Holland en Rijn- en Bollenstreek pleiten voor de komst van de sneltram. De verkeersaspecten van de tram zijn, aldus Broeksma, de afgelopen jaren grondig doorge rekend en bestudeerd. „Maar naar de economische effecten is eigenlijk nooit goed studie ge daan. Het ministerie van econo mische zaken wil wel inzicht hebben in die effecten. Vandaar dat wij een studie laten doen." De secretaris lijkt de uitkomst van het onderzoek al te kunnen voorspellen. „Aanleg van de sneltram tussen Gouda en Kat wijk heeft drie grote effecten. Ten eerste is er de woon-werk pendel. Duizenden mensen rei zen dagelijks in oost-westelijke richting. Dat gaat nu moeizaam omdat het openbaar vervoer niet best is en de wegen overvol. De sneltram maakt de bedrijfs- met de aanhoudende warmte leegt de Dienst en Beheer komende en volgende week ALLE bruine 25 augustus (wijk D), dinsdag 26 augustus (wijk B) 28 augustus (wijk E) uw groene container wordt mag u op deze dagen óók de BRUINE gft-container pmaandag 1 september (wijk A), dinsdag 2 september 1: oi C) en donderdag 4 september (wijk F) worden óók de idne gft-containers geleegd. s extra service geeft de Dienst Milieu en Beheer 7j e gft-containers die buiten staan ai innaai een gratis wasbeurt! J Dienst Milieu en Beheer N leiden ten doorgaand autoverkeer op !(1 ijnsburgersingel/Maresingel 'verband met werkzaamheden op de Haarlemmerweg is er vanaf landag 25 augustus gedurende drie weken geen doorgaand auto- tteer mogelijk op de Rijnsburgersingel en Maresingel. De Rijns- f igersingel wordt ter hoogte van het Schuttersveld afgesloten. Maresingel ter hoogte van de Koningstraat Omleidingsroutes 'rden met borden aangegeven. Kr informatie: Dhr. J. van Rij, -Itfoon: (071)-516 59 27 ^eentcUiden, MC M monica wesselinc amer van Koophandel md laat de economische van de Rijn- Gouwe- - mderzoeken. De kamer is jj i overtuigd dat het onder- uitwijst dat het positieve is en hoopt hiermee a laars bij het ministerie van Dmische zaken over de s te trekken. Secretaris C. speculeert er zelfs op tramlijn versneld zal worden aangelegd, inleg van een sneltram i.aad rietveld li n deed niet veel meer dan lobbyen om toegelaten k irden tot de kring van ge- 8 ten die geld krijgt van het roor Grote Steden Beleid. TI lfs dat werk liet de Sleutel- g voornamelijk aan bur- ter Pop van Haarlem In het Drentse Emmen 1 icn 25 ambtenaren en leden ervoor op de fiets a i een shirt met de letters sen 100.000+ door Neder- te toeren. Gistermiddag oen ze aan in een re- - chtig Leiden. t Grote Stedenbeleid heeft leg van de boom die hoe r hoe dikker wordt. Eerst d er vier grote steden die het rijk extra geld kregen at zij meer en andere pro- - len hadden dan de rest van Bland. ,ater kwamen daar [jj «ns 21 steden bij die met succes wisten te betogen, dat zij net als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht grootste delijke problemen hadden. Die club werd de G21 genoemd. Leiden hoort bij de G5, de vijf steden die van de G21 een G26 maakten. En het belangrijkste kenmerk van die steden, zeggen ze in Emmen, is dat ze meer dan 100.000 inwoners hebben. Na de fusie met Schoonebeek en Veenoord heeft Emmen dat met ingang van volgend jaar ook. Dus wil ook 'de grootste in dustriestad van het Noorden' extra subsidie. Om hun zaak te bepleiten rij den de fietsers uit Emmen dezer dagen langs negen gemeenten die meer dan 100.000 inwoners hebben. Leiden was de derde op de route. Op een regenachti ge Breestraat werden de Emme- naren ontvangen door gemeen tesecretaris Klaas de Vries. leiden Ze konden voetballen en ze konden tennissen, in toemooivorm. En sporten deden ze gisteren op en vlakbij de tennisbaan in de Stevens hof, de tientallen Leidse jongeren van 12 t/m 18 jaar die op deze zomeractiviteit waren afgekomen. De organisatie van deze toernooien was in handen van de afdeling milieu en beheer van de gemeente, het sportbedrijf Leiden (de voormalige afdeling sport en recreatie) en de Leidse Wel zijnsorganisatie. Tien'jongeren deden mee aan het tennistoernooi. Vijf teams van elk vier spelers streden om de eer in het voetbaltoernooi. FOTO HENK BOUWMAN Werkzaamheden Haarlemmerweg: zoekers sportschool mogen d buurman blijven gebruiken ,j 'an wanrooy ekers van de sportschool f! Je Voorschoterweg in Val- g« urg mogen gebruik blijven n van de ingang aan de Jzijde van het daar geves- ;9i pand. Zij mogen het pad, evens de toegangsweg tot roning van professor D. 0, ïmeister is, echter alleen l iets of te voet gebruiken. En in d als de sportschool in ge el is, zij zich niet aan die dan moet sportschoolei- -ar P. Smit uit Katwijk of leigenaar A. Arbouw uit ji en duizend gulden per treding betalen. Dat be rt le rechter F. Robbers giste ren na een kort geding. De hoogleraar aan de Leidse universiteit had zich beklaagd over de overlast van bezoekers van de sportschool, die hem vaak de weg versperden en bo vendien een dreigende houding aannamen. Arbouw mag er op grond van erfdienstbaarheid weliswaar ook gebruik van ma ken en zijn huurder Smit van wege de overdraagbaarheid van dat recht van overpad eveneens, maar de overlast was te groot en onnodig. De sportschoolhouder had volgens Schaffmeister de ingang na de verbouwing hele maal' niet naar de noordzijde hoeven te verplaatsen. En daar was nu alle ellende van gekomen. De rechter deelt die mening. Annie's Verjaardag wordt bin nenkort tien jaar en dat moet, vindt eigenaar jan Lange, wor den gevierd met zoals hij het zelf noemt 'een aardig feesie'. Dit lijkt echter zwak uitgedrukt want het belooft volgende week vrijdag een enorm festijn te worden. De Rijn voor het café aan de Hoogstraat wordt dicht gegooid met dekschuiten en voor De Waag komt een podi um waarop tussen acht en twaalf uur 's avonds vier bands aantreden. Lange heeft zijn collega's van De Kroon, Bacchus, Einstein en Scarlatti ook uitgenodigd voor Annie's verjaardag. Deze hore cazaken doen mee aan het feest op de Rijn en 'verrijken' de om geving met tapinstallaties. Scar latti zal bereikbaar zijn via de dekschuiten. Tot nu toe heeft Lange 11 boten geregeld om het punt waar de twee Rijnarmen samen komen, te overdekken. Hij verwacht er de komende da gen nog een aantal bij te rege len. Tussen de boten worden netten gespannen om ongeluk ken te voorkomen. Op het podium voor De Waag geven onder andere het popu laire jongensgroepje BED en de 23-koppige salsaband Kiliman jaro acte présence. „We zijn nog achter Gordon en Lois Lane ge gaan. Maar zij gaven te kennen dat ze niet onder 75 decibel, de Leidse geluidsnorm, willen spe len." Lange begrijpt dat wel. „Het is net als dat jij je nieuwe Porsche aan mij laat zien en we gaan een proefritje maken en we mogen maar 100 kilometer per uur. Dat is toch niks, daar koop je geen Porsche voor. Zo is dat ook met Gordon, die komt niet uit de verf als hij onder de 75 decibel moet blijven." De uitbater heeft echter niet lang getreurd om de afwijzing door de twee grote namen. De programmering zoals die nu is spreekt zeer tot zijn verbeel ding. „Een 23-koppige salsa band, dat is toch waanzinning. Dat wordt feest." Hoeveel men sen op Annie's Verjaardag ko men weet Lange niet. .Andere zeggen vijf- a zesduizend man, maar ik doe niet aan schatten. Ik ben al lang blij als het weer goed is, iedereen het naar zijn zin heeft en er geen ongelukken gebeuren." Onderzoek in Leiden De komende weken wordt in Leiden, in opdracht van de gemeente en in het kader van het Grote-Stedenbeleid, een onderzoek gehouden. Een aantal inwoners van de stad zal daarvoor worden benaderd. Dit gebeurt deels schriftelijk, deels telefonisch. Het onderzoek be-staat uit een aantal vragen. Waarom een onderzoek? De gemeente vindt het belangrijk dat inwoners van Leiden het hier naar hun zin hebben. Dat kan onder meer worden bereikt door voor zieningen zo goed mogelijk te laten aansluiten op de persoonlijke om standigheden en wensen van inwoners. De gemeente wil daar inzicht in krijgen, zodat zij er rekening mee kan houden in haar beleid- Het is van belang dat zoveel mogelijk mensen aan het onderzoek meedoen. Alleen zo kan de gemeente een goed beeld krijgen van wensen van de bevolking. Als u wordt gevraagd om aan het onder zoek mee te doen, kunnen wij u verzekeren dat de gemeente de gege vens strikt vertrouwelijk zal behandelen. De onderzoeksgegevens worden niet voor commerciële doeleinden gebruikt Het onderzoek zal in de laatste week van augustus en in de maanden september/ oktober plaatsvinden. Leiden Zwemvierdaagse in Zijl en Vliet leiden Voor de 22ste keer wordt de komende week de Leidse zwemvier daagse gehouden in de zwembaden De Zijl en De Vliet. De be doeling is dat de deelnemers over vier keer 500 meter zwem men, waarvoor ze van maandag 25 tot en met vrijdagavond 29 augustus gelegenheid krijgen. Er kan tussen 19.00 en 20.15 uur worden gestart. De zwemavonden worden opgeluisterd met op tredens van bandjes en blaaskapellen. De voorverkoop van deel nemerskaarten is inmiddels al begonnen. Onderdeel van grootscheepse sanering Bij Vroom Dreesmann in Leiden wordt op dit moment asbest verwijderd uit het magazijn. Het betreft isolatie van verwarmingsbuizen en liftschachten. Volgens voor lichter P. van Bakkum, van het moederconcern Vendex International in Amsterdam, lopen zowel klanten als per soneel geen enkel gevaar. ,,Er wordt alleen in het maga zijn gewerkt en die ruimte is hermetisch afgesloten." leiden herman joustra Bij sommige klanten van Vroom Dreesmann was onrust ont staan omdat ze enige perso neelsleden met elkaar over as best in het gebouw hadden ho ren praten en over strenge vei ligheidsmaatregelen. Geen ver rassende reactie van de klanten, vindt Van Bakkum. .Asbest is de afgelopen jaren zo vaak in het nieuws geweest. Zodra men het woord asbest hoort, schrikt men. Terwijl asbest zich in tal loze gebouwen en woonhuizen bevindt. Dat beseffen veel men sen niet. Op zich hoeft dat ook niet zo erg te zijn, zolang je maar niet gaat boren en zagen." Dat gebeurt dus nu wel bij het filiaal van Vroom Dreesmann. „Maar uiteraard is de ruimte hermetisch afgesloten. Asbests anering heeft altijd achter de schermen plaats. Zolang er wordt gewerkt is het magazijn verboden terrein voor iedereen. Behalve natuurlijk voor de men sen die het asbest moeten ver wijderen. En die dragen be schermende kleding. De werkzaamheden in Leiden zijn onderdeel van een groot scheepse asbestsanering van de warenhuisketen. Vroom Dreesmann is bezig met reno vatie van verschillende vestigin gen door het land. Daaraan voorafgaand is vorig jaar een in ventarisatie gemaakt van de wa renhuizen waarin zich asbest bevindt dat moet worden ver wijderd. Leiden is één van de fi lialen. Van Bakkum benadrukt dat de asbestsanering beperkt blijft tot het magazijn. „Op de afdelingen is geen sanering no- dig." Veranderingen bij Plesmanrotonde De rotonde voor het Belastingkantoor wordt binnenkort een T-splitsing. De werkzaamheden van de eerste fase zijn al in april begonnen. Het verkeer wordt ter plaatse omgeleid. Dit wordt voor auto's en (brom)fietsen met borden aangegeven. Het werk wordt in 3 fasen uitgevoerd, waarbij de verkeerssituatie steeds iets anders is. Hieronder volgt informatie over de derde fase. De werkzaamheden De werkzaamheden starten op woensdag 27 augustus erv duren tot half november. Er wordt gewerkt aan de zijde van het belastingkantoor aan de rijweg en aan de renovatie van de zuidelijke viaductbuis (aan de belastingkantoorzijde) van het Plesmanviaduct. Dit betekent dat de (brom)fietsen en het gemotoriseerd verkeer door de viaductbuis aan de stationszijde worden geleid. Vanaf de Morssingel wordt het gemotori seerd verkeer dat richting stationspleintunnel of Plesmanlaan wil, langs de noordwestkant van de (voormalige) Plesmanrotonde geleid. (Brom)fietsen die richting Plesmanlaan willen, worden eveneens langs de noordwestkant van de (voormalige) Plesmanrotonde geleid. (Brom)fietsen richting centrum of station kunnen via de Morssingel, respectievelijk langs het Stationsplein, hun weg vervolgen. Op onderstaande tekening is de route voor (brom)fietsen, gemotori seerd verkeer en bestemmingsverkeer in het gebied aangegeven. Meer informatie Voor meer informatie over de werkzaamheden kunt u contact opnemen met de heer B. Smits, opzichter van het Ingenieursbureau van de gemeente Leiden, tel. 071 - 516 59 35. Dienst Bouwen en Wonen Leiden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11