Dagblad Kabinet steunt Van Mierlo Een vorkje prikken in de Leidse schouwburg liljoenenverlies op superparkeerplaatsen VANROYC.S. Op de stoep bij Augustinus euken- ruDio AUTO RIALTO rant later TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. HET WOORD IS AAN Ziel De godsdienst moest eigen lijk eens een godsdienst van deze zijde van het graf wor den. VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Regio11,13 RTV/programma's8,9 Sport23,24,25 Strips6 Uitgaan16 De kortingsbon betreft van daag een feestelijk lezersme nu dat wordt geserveerd in mangerie De Jonge Koekop in Leiden. 's Avonds studeren met een uitstekend toekomstperspectief. Opleiding leraar basisonderwijs/Pabo Dag-avondvariant (4-jarig) toelatingseisen: diploma HAVO, VWO, 3-jarig MBO, V-HBO of via informatieavond donderdag 28 augustus van 19.15 - 21.15 uur iiimenschansweg 130 Leiden ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071) 5122362 leiden Het is dringen bij de Leidse studentenverenigingen. Een grote groep eerstejaars studenten kwam zich gisteren massaal aanmelden bij Augustinus op het Rapenburg. FOTO WFA HENK KOUWENHOVEN zondag 24/8,14 tot 16 uur voor de jeugd: Kleur... uit het plantenlaboratorium in de tuin van het Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214224 Het Groene Goud HOUTWERF KEUKENS ERDAG 23 AUGUSTUS 1997 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Weversbaan 12 Leiderdorp fel, 07.1 - 54 17 49 Lang leve de honderdjarigen! ■fefrecl van Dam .7 registreert eeuwlingen. Na renovatie bij deel van de voorstellingen mogelijk lil de gerenoveerde Leidse schouwburg, die 1 december zijn deuren opent, kun nen theaterbezoekers voortaan ook di neren. Bij ongeveer de helft van alle voorstellingen in het nieuwe seizoen is dit mogelijk. Mede dankzij een nieuwe keuken kunnen per avond maximaal veertig personen een maaltijd gebrui ken in de foyer op de eerste verdieping. „Dineren is mogelijk bij voorstellin gen waarvan we verwachten dat ze veel publiek trekken", zegt schouwburgdi recteur Pim Wallis de Vries.Als het een succes is kunnen we deze service uit breiden." De eerste gelegenheid dient zich aan op 5 december, als Freek de Jonge zijn 'Oudejaarsconférence 1997' komt uitproberen. Verder worden on der meer maaltijden geserveerd voor de programma's van Adèle Bloemendaal ('Adèle's comeback nr. 1') op zaterdag 13 december, Paul van Vliet Waar wa ren we gebleven?') op 1, 2 en 3 januari, 'De Jantjes' op 3 en 4 maart en Waar- denberg De jong ('Bandkaai') op 27, 28 en 29 mei. Belangstellenden moeten minimaal een dag van tevoren reserve ren. Fjet is overigens niet de bedoeling dat schouwburg zelf diners gaat bereiden. De maaltijden worden geleverd door een cateringbedrijf. „Het wordt geen echt restaurant, daar leent de ruimte zich niet voor en daar hebben we ook het personeel niet voor." Wie een tafeltje reserveert voor 37,50 gulden per persoon kan kiezen uit twee voor- en nagerechten en een hoofdge rechtenbuffet. Tijdens de voorstellingen is het 'schouwburgrestaurant' weer ge woon in gebruik als foyer. Mangerie De Jonge Koekop en De Brasserie zien de nieuwe sendee van de schouwburg niet als concurrentiever valsing. Beide restaurants hadden de af gelopen jaren een samenwerkingsver band met de schouwburg in de vorm van speciale - 'theatermenu's': dineren voor een voorstelling, waarbij de schouwburgkaartjes door het restaurant werden verzorgd. Pagina 17: December feest in schouw burg wat winkels, een stomerij, een restaurantje en openba re telefoons. Het wordt gezien als dé oplossing voor het probleem van met auto's verstopte binnensteden. Nederland telt tot nu toe drie transferia: in Gronin gen, in Amsterdam en in Westerschouwen bij Renesse (Zeeland). De eerste twee zijn grote flops, maar het Zeeuwse transferium, dat deze zomer werd geopend, is vooralsnog een succesnummer. Toeristen laten hun auto aan de rand van het dorp staan en gaan naar het strand met een fiets, een huifkar of met de bus. In een maand tijd parkeerden 20.000 mensen mensen er hun auto. Amsterdam lijdt jaarlijks zeker acht miljoen gulden verlies op zijn transferium. Groningen, met driehon derd parkeerplaatsen, telde een jaar na de ingebruikne- waren vannacht grote jnische problemen bij drukken van deze it. Daardoor wordt de it vandaag veel later lorgd dan op zaterdag doen gebruikelijk. Bij bieden wij u daar- ronze excuses aan. KCtie en Hoofdredactie irtinair zeer urgesteld Jorritsma luchtvaartmaatschappij inair heeft „buitengewoon d" gereageerd op Kluit van minister Jorrits- an verkeer en waterstaat e nachtvluchten op Schip- beperken. De charter- ichappij voorziet aanzien- vertragingen voor haar giers en een miljoenenna- lüor het eigen bedrijf. „Dit ons miljoenen", aldus Ivoerder Buys, atinair mag door de maat niet meer om 5.15 uur met zijn chartervluchten Boeings-747-200. Ook de [diensten van Martinair worden gedwarsboomd de aanpak van Jorritsma. ia 3: Kabinet sluit Schip- oor lawaaivliegtuigen and verwoest dentenpand willem spierdijk van de drie Nederlandse transferia, grote parkeer den met een overstap naar het openbaar vervoer, ulstrekt mislukt. Minder dan tien procent van de likbare plaatsen wordt gebruikt. Er worden miljoe- crliezen op geleden. Volgens de plannen komt het volgende transferium ten westen van Leiden, langs H-A4. Verder staan er transferia op stapel voor dit (Westraven), Almere, Hoorn, Bodegraven (A12), hugowaard, Raamsdonksveer en Sittard. transferium is een veilige parkeerplaats aan de van een stad, direct naast de snelweg. De automo- 'lan er, zonder noemenswaardige wachttijd, over- «n in trein, bus of metro. In het transferium zijn ining (zomer 1996) gemiddeld twintig auto's per dag. Ondanks de geflopte transferia bij Groningen en Am sterdam blijft de overheid erbij dat het transferium een 'heel belangrijk element' is in de strijd tegen de met au to's verstopte binnensteden. Het rijk trekt daarom 40 miljoen gulden uit om rond de eeuwwisseling de vol gende acht transferia aan te leggen. Voor nog meer transferia in de komende eeuw is honderd miljoen gul den gereserveerd. Het rijk springt gemeenten bij voor maximaal tachtig procent van de realiseringskosten. In het Zaterdags Bijvoegsel: Renesse bevrijdt de strandganger HAMAWY® GRANIETEN TEGELS AANRECHTEN race een ruime voorsprong op die aan het einde terugliep. Maar hij hield genoeg over om de tijd te verbeteren. De presta tie is des te fraaier, omdat hij vooraf aankondigde een poging te wagen. Het publiek bij de Ivo van Damme-memorial was nog nauwelijks bekomen of een nieuw wereldrecord kondigde zich aan. Paul Tergat, eveneens een Keniaan, liep 26.27,85 op de dubbele afstand. Het oude re cord stond op 26.31,32. Pagina 25: 'Onttroonde koning kan blijven lachen' i Postcode:Plaats: 1 Tel: -(I.v.iu. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 92,05) i l automatisch (I 31.95) Oacceptgiro (f. 93,05) i Nr. bank/giro:Handtekening:i i Bij automatische berating krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Het corselet Y-Yvan Schiphol. De commissaris vertrekt. Politiebaas Erik Nordholt voelt dankbaarheid. I Elton John: actief en gelukkig. Ik leg alles open'. Kok: Gerechtvaardigde beslissing in zaak-Bouterse Het kabinet steunt het beleid van de D66-ministers Van Mierlo (buitenlandse zaken) en Sorgdrager (justitie) in de kwestie-Bouterse. „We zijn het volledig eens met het beleid van de ministers", aldus premier Kok gisteravond na afloop van de ministerraad. Vol gens Kok stond de handelwijze van Van Mierlo 'niet haaks op de rechtsgang'. Van Mierlo verhinderde op 18 juli na overleg met zijn collega Sorgdrager dat Bouterse tijdens een bezoek in Brazilië aange houden zou worden. De voor malig legerleider wordt op ver zoek van ons land internatio naal gezocht op verdenking van drugssmokkel en het witwassen van drugswinsten. Van Mierlo verklaarde dat hij geen zeker heid had dat de Braziliaanse au toriteiten Bouterse ook daad werkelijk zouden arresteren en uitleveren. Bouterse zou vol gens de minister inmiddels hebben begrepen dat hij gevaar loopt bij een nieuw bezoek aan Brazilië. Premier Kok noemde het be sluit van Van Mierlo gister avond gerechtvaardigd, omdat Nederland geen uitleveringsver drag heeft met Brazilië. „Er was zeer gerede twijfel of het ver zoek tot aanhouding ook tot de arrestatie en uitlevering van Bouterse geleid had." Kok zei op 19 juli thuis in Amsterdam door Van Mierlo op de hoogte te zijn gesteld. „Ik heb dat toen gebillijkt, net als het kabinet het nu gebillijkt heeft", aldus Kok. Van Mierlo's handelwijze leidde in Den Haag tot opwin ding omdat de minister uit poli tieke overwegingen zou hebben ingegrepen in een juridische procedure. De WD blijft ook na het kabinetsberaad vraagtekens plaatsen bij het besluit. WD- Kamerlid Weisglas stelt dat Van Mierlo ondanks alles de kans had moeten aangrijpen om Bouterse te laten arresteren. Ook het CDA vindt de handel wijze ook na de uitleg van Van Mierlo nog steeds onvoorstel baar. D66 verklaarde gerustge steld te zijn. De PvdA-fractie wilde gisteravond nog niet rea geren. Overigens zijn het Openbaar Ministerie en de rechter-com- missaris in Den Haag bereid naar Suriname af te reizen om Bouterse ter plekke te verhoren. Bouterse's raadsman Moszko- wicz blijft echter bij de eis dat eerst het internationale opspo ringsbevel moet worden inge trokken. Het OM voelt er niets voor dat op voorhand te doen. Wel heeft men laten weten dat het verhoor aanleiding kan zijn het bevel te heroverwegen. Pagina 2: Actie Van Mierlo gaat in tegen rechtsgevoel Beurs gaat hard onderuit amsterdam anp De Amsterdamse effectenbeurs is gisteren hard achteruitgehold. De toonaangevende AEX-index liep uiteindelijk met 31,87 pun ten terug naar een eindstand van 918,23. Eerder op de dag dreigde zelfs een nog veel groter verlies (van 58,47 punten). „Voorlopig is hier geen stabili teit te verwachten", concludeer de een handelaar na het hecti sche koersverloop. Het Damrak opende al met een flink verlies onder druk van de lage sluiting van de beurs van New York donderdagavond. Vervolgens ging het verder naar beneden onder invloed van een slechte obligatiemarkt en een lagere dollar, die terugviel naar 2,03 gulden. Ook elders in Euro pa vielen harde klappen. De beurs van Frankfurt sloot bijna vier procent lager. Londen ging 1,5 procent achteruit. Dat het Damrak zijn verlies in het laatste handelsuur beperkte, was vooral te danken aan pro fessionele handel. Die lifte mee toen de lagere openingskoers van Wall Street aantrok en de dollar en de obligatiemarkt ver beterden. De nervositeit bleef groot. Aegon kon als enige hoofd fonds nog enigszins standhou den. De verzekeraar meldde een winststijging van 27 procent. Beleggers beloonden de onder neming met een koersverlies van slechts een dubbeltje (op 156,10 gulden). Verschillende hoofdfondsen moesten met meer dan vijf procent achteruit. Randstad leverde 5,50 gulden in op 105,50. Philips verloor 9 gul den op 150,50. Uitgevers Else vier en VNU zaten ook bij de grote verliezers, met minnen van respectievelijk 1,90 op 31 gulden en 2,40 op 43,60 gulden. Pagina 2: 'Mensen maken el kaar gek' itslaande brand heeft gis- und een studentenpand in oenesteeg grotendeels ver- L De Leidse brandweer met groot materieel uit it het vermoeden bestond rnog mensen in het huis l Dat bleek niet het geval, rand was binnen enkele ten onder controle, brand werd ontdekt door ewoonster van het studen- lis. Zij rende in paniek buiten en waarschuwde tevallig passerende buurt- oer. De brand is ontstaan n benedenkamer van het Vermoedelijk is een om- len kaars de oorzaak van uur. Advertentie stvolgende transferium komt bij Leiden Gebrselassie in één avond twee records kwijt Haile Gebrselassie staat sinds gisteravond niet meer in de boeken als wereldrecordhouder op de 5 en 10 kilometer. De jon ge Keniaan Daniel Komen liep in Brussel tijdens de Grand Prix- meeting van de Golden Four 12.39,75 op de 5000 meter. Daarmee was hij ruim sneller dan de tijd die zijn grote rivaal Gebrselassie ruim een week ge leden in Zürich liep: 12.41,86. Komen bouwde zijn race an ders op. Hij startte als een ra zende en bouwde gedurende de Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden of bel 071-51 28030 8 7121

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1