Smaak Zomers zwoegen 'Oude Rijn* biedt voedsel uit alle windstreken VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 Ooit in Frankrijk geweest? Ooit een Frans toilet gezien. Dat is schrikken geblazen. Maar ja, de Fransen staan erom bekend het niet zo nauw te nemen met het kleinste ka mertje. Ieder jaar verbaas ik me er weer over en ik begrijp er ook helemaal niets van. In onze lage landen wordt het toilet, met name in de horeca, beschouwd als het visitekaart je van de zaak. Als het met het toilet goed zit, zal de rest ook wel schoon zijn, oordeelt de Nederlander nuchter. In Frankrijk, met name in het zuiden, waar ik mijn jaarlijkse congé doorbracht, geldt precies het tegenovergesteld. Hoe viezer het toilet hoe schoner de keuken, zo leek het dikwijls. Maar dit terzijde. Terug naar de keuken, waar met het hoge kwik van de laatste weken een extra aanslag op de ener gie van de witte brigade wordt gedaan. Want zwoegen is het zeker. De thermometer in de keuken stijgt zomers met alle gemak van de wereld tot astronomische waarden rond de 50 graden C. Wat wil je, gasvlam men op volle toeren, ovens op 180 graden C gecombineerd met de hitte van de vaatwas- machines. Het werk gaat gewoon door want de innerlijk mens op het zonnige buitenter ras wil gestreeld worden. Gelukkig maar want genieten is belangrijk maar onder schat daarbij zeker ook het werk van de zwarte brigade niet. Ook voor hen zijn het 'tropen-dagen Vooral als je voor een pa tron werkt die er op toeziet dat het jasje dasje (strikje) het hele jaar rond, ongeacht de buitentemperatuur een must is. Juist in deze periode is hygiëne in de keuken een duurzaam goed. Niet voor niets dat we bij binnenkomst van de bestellingen als vis, vlees en groente uiterst alert te werk gaan. Met een thermometer in de aanslag worden bacteriegevoelige produkten gecontroleerd en onmiddellijk afgekeurd als de waarde af wijkt van de door het Ministerie van Volks gezondheid opgelegde normen. Daarbij moet liet mij wel van het hart dat sommige produkten door de tropische tem peraturen in een 'kwaad daglicht' worden gesteld. Ik noem de oesters die nu in een adem worden genoemd met mosselen. Dat terwijl het oesterseizoen nog niet eens is be gonnen en nu al wordt geadviseerd ze niet rauw te eten. Nog even terug naar Frankrijk waar mij op viel dat rosé nog steeds heel populair is. Dit in tegenstelling tot ons land waar deze wijn nog altijd een onderschoven kind is. Men associeert rosé, zo leert de ervaring, ener zijds met zoet en anderzijds met een witte wijn waaraan wat rode kleurstof is toege voegd. Jammer want het is en blijft een prachtig (zomers) produkt. Wat mij tot slot nog opviel aan de Franse Cöte is de Proven- caalse inrichting in de toonaangevende restaurants. Fleuri ge placemats, in combinatie met sierlijk glaswerk en kleurig aardewerk serviesgoed. Deco raties zijn veelal uitbundig en be staan vooral uit zink en kunstig ge- styleerde natuur- produkten als touw, aardewerk, JOHN BEEREN, ei- schelpen, hout en genaar van de Bok- katoen. Een lust kedoorns, een met voor het oog en twee Michelin-ster- voor menigeen een ren gedecoreerd res- bron van inspira- taurant in de duinen tie. van Bloemendaal. Onbekende producten en smaken uit verre keukens en streken zijn soms verrassend dichtbij verkrijgbaar. Deze zomer in Smaak een tochtje langs internationale markten en winkels in de provincies Noord- en Zuid-Holland. MARTHA DE JAGER. 'Graanmagazijn voor den armen' staat er op de 18e eeuwse gevel aan de verlaten Oude Rijn in Leiden. Op de levendige markt langs de Nieuwe Rijn herin nert niets meer aan schaarse tijden en is het voed selaanbod groots en gevarieerd. Appelbanaantjes uit Brazilië en de paarse mangis- tan, waarin een erg lekker wit 'mandarijntje' zit, uit Azië. De groene meloen met steel en piramidevor mige stekels is een doerian uit Zuidoost-Azië waar van het romige, gele vruchtvlees rond de pit alleen met behulp van stevige handschoenen te bemach tigen is. De bijnaam 'stinkvrucht' slaat op de pene trante geur die een rijp exemplaar verspreidt en er zijn in de productielanden speciale regels voor het vervoer van doerians in gesloten ruimtes. Minder avontuurlijk, maar makkelijker te hanteren zijn de diepgevroren bolletjes vruchtvlees met pit uit de toko. De pitten kunnen in plakjes gesneden geroos terd of gefrituurd worden en hebben dan een noti- ge smaak. Achter de vele bosjes verse kruiden liggen in dezelf de kraam grote groene peulen, de petébonen, waarvan de groene amandelvormige boontjes in kleine hoeveelheden in Indonesische groenten- en gamalengerechten worden meegestoofd. Ze heb ben een bijzondere, karakteristieke smaak en wor den wel stinkboontjes genoemd, omdat de gebrui ker een luchtje aan zijn plas op de koop toe moet nemen, maar daar maalt de liefhebber niet om. Onder de uit triplex gezaagde paddenstoel van de paddenstoelenkraam wordt advies gegeven over de hoed, de rand en of het steeltje wel of niet de pan in gaat en zonodig volgt aanschouwelijk onder richt. Tevreden klanten. Er is aanbod in verse cantharel, de bundelzwam nameco met bruine hoed en slimegi, een grijze bundelzwam die in ei gen land is opgekweekt uit geïmporteerde Ko reaanse sporen. Nameco en slimegi lijken op enoki, een wit-geel, langstelig Japans/Chinees padden stoeltje die in bosjes ingeblikt verkrijgbaar zijn (gol den mushrooms) en hier sinds kort op kleine schaal worden gekweekt. Uit China komt de ge droogde ton-ko en Frankrijk levert morieljes, de zwarte cantharel 'trompettes de la mort' die als hoorn des overvloeds bekend staat en cèpe, eek- hoomtjesbrood. Paddestoelen zijn rijk aan minera len, proteïne en sporenelementen. Vooral eek hoorntjesbrood bevat een hoogwaardig eiwit en is door de smaak een aanwinst in bouillons en stoof- gerechten. De aanvoer van verse boleten komt in september weer op gang. Op de Kamemelksebrug worden plastic zakjes vlot gevuld met olijven, kappertjes, knoflooktenen, dol- ma's of een paar artisjokkenharten. Uit grote scha len worden ze uit de geurige marinades getild waarin citroenen, pepertjes, knoflookpitjes en groene kruiden verwerkt zijn. Het zijn niet alleen de olijven die in toenemende mate in de smaak vallen, de olijfolieconsumptie is de laatste tien ja ren bijna verdrievoudigd in ons land. Het is nog niets vergeleken met Kreta, waar de oudere inwo ner driekwart liter per week verbruikt, maar dat de Kretenzer met de consumptie van weinig verzadig de vetten gezonder blijft, raakt steeds meer bekend. Rauw zijn olijven oneetbaar maar wel geschikt om te persen en vijf kilo vruchten levert een liter olie 'extra virgin' op. Consumptieolijven krijgen eerst een speciale behandeling waarna ze in een zouto plossing geconserveerd worden en gemarineerd op de markt terecht komen. De 18e eeuw lijkt tot leven te komen om de hoek van de markt waar op de Hogewoerd het oudste koffie- en theewinkeltje van Nederland is gevestigd. De geur van versgemalen koffie en het VOC-teken aan het geveltje wijzen de weg. Hier schept men verfijnde Indiase darjeelingthee, first flush, uit de verpakkingskist en heeft men rooibosthee uit Zuid- Africa in 'sakkies' voor de mensen die makkelijk te bereiden kruidenthee prefereren. De rooibosplant (aspalathus linearis) is inheems in Zuid-Afrika en een aftreksel van de rode naaldjes bevat mineralen en vitamine C. Als kruidenthee benadert deze soort het meest de smaak van gewone thee. 10 11 PUZZEL 123456789 I 1 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1Roofvis; 3. Chine se afstandsmaat, biljartstok, nachtspiegel; 4. beeldverhaal; 5. vragend vnw., behoeftig; 6. ge wapend geleide; 7. nagerecht, loofboom; 8. jongensnaam; 9. briefaanhef, haal, bergruimte; 11. edelsteen. verticaal:1. Geslepen, soort stof; 2. dun. 3. Frans voegwoord, oliehoudend gewas, familielid; 4. karaat, voertuig; 5. deel van een schip, voerbak; 6. bolgewas, persoonlijk vnw.; 7. tandeloos zoogdier, binnenhof, persoon lijk vnw.; 8. hertachtig dier; 9. zuivelproduct, grappenmaker. SLEUTELWOORD De woorden in de eerste en der de kolom zijn: TELEGRAM en ONGEVEER Het sleutelwoord luidt: UITGE BRAND toonbank eentoni g logement executie gevreesd roei ri em anekdote morsebel c o4a<? isas laatst -n ££s/ ✓HÊW.SV.f S3 LO&S/S Heer Bommel en de grauwe razer De markies De Canteclaer liep met rustige tred van de natuur te genie ten, terwijl hij een gedicht reciteerde, dat hem onder het lopen inviel. „O gouden lover", sprak hij mijmerend. „O, tover van de late herfst, hoe gloeit uw blad'rentooi..." Achter hem knarsten remmen en een toeter ver scheurde de stilte, zodat de edelman gehinderd een blik achterom wierp. Daar naderde een stoffig en be smeurd voertuig met klepperende spatborden door de ontberingen van een lange reis. Op het verzakte kapje zat een oude kraai, die telkens „reke laars" riep en uit de bagageruimte stak een harige arm naar buiten. „Fi done", prevelde de edelman. „Een stuitend toneeltje! Kermisgas ten, wed ik. Hoe stuitend is dit!" Het getoeter werd dringender. „Neem me niet kwalijk, markies!" riep heer Ollie vanuit de kreukel. „Mag ik er even langs?" „Par exemple!" mompelde de edel man. Hij wendde zich nu geheel om en monsterde het voertuig enige tijd zwijgend door zijn oogglas. „Het is Bommel met zijn makkers!" sprak hij. „Net als ik dacht. Gedaan is het met de tover van de late herfst..." „Ja, het begint al koud te worden", gaf heer Ollie toe. „Mag ik er even langs, buurman? Ik heb uren gereden, ziet u? Daarom wil ik nu graag eerst even naar huis, voordat we weer eens ge zellig kunnen praten als heren onder elkaar." Nu verhief de kraai zich. „Opgelapt krothuis!" riep het dier krijsend. „Stukschrootkoek!" H E W E DOOR JAN VISSER Geen fraaie zonsopkomst en wolkenloze luchten maan grijze wolkendeken waaruit het licht regende. Zo zag hs vanochtend uit en dat weerbeeld hebben we lange tijd gehad. De bewolking hing samen met een frontensysteem van omvangrijke depressie bij IJsland. Hoewel het front de overgang markeert naar minder warme lucht was de afj pen nacht een van de warmste van deze zomer. Bewolking en van origine vochtige subtropische luchtrr sa's in de nabijheid van het front hielden het kwik op n mumtemperaturen rond 20 graden (Schiphol 19,7 Onder invloed van een naar zuid tot zuidwest draaiend) hoogtestroming trekt het front morgen weer naar het ni den. Ook een storing, die zich over Engeland naar het noord ten verplaatst, zet in front weer in beweging. Hetgevoj dat de zon morgen van het zuiden uit weer de overhani krijgt. Verder blijft het droog en de temperaturen stijge ter op zaterdagmiddag tot 27 graden. Op zondag en maandag wordt het warmer met maximu temperaturen tot 29-30 graden. Het front komt evenwi weer in de buurt van ons land liggen. De kans op een ri of onweersbui neemt daardoor toe. Het einde van de uitzonderlijke warmtegolf is dan ooki niet nabij en de kans dat augustus zich een historische plaats weet te verwerven wordt met de dag groter. Ooki uitzonderlijke reeks zomerse dagen, die vandaag tijdel wordt onderbroken, komt in de buurt van het absolutei cord. Gisteren was het vrijwel de hele dag zonnig en opnieu» warm. Voor het gevoel was het drukkend doordat de lui vochtigheid lange tijd hoog bleef. Pas later op de midd werd de lucht droger. Op Schiphol werd maximaal 28,. graad geregistreerd, Leiden 27,2 en in Bloemendaal 2i In het zuiden maten verschillende meetposten ruim 30 graden. op vrijdag kans op een stevige bui, mis schien met onweer. Middagtemperatuur omstreeks 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrijdag een wisselend beeld met soms zon maar ook een regen- of onweersbui. Zaterdag meest bewolkt en af en toe re gen. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 18 in het westen tot 24 in het zuidoosten van Engeland. België en Luxemburg: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog; in de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur iets boven 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij rustig weer met zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog Aanhou dend warm met bijna overal maxima tussen 25 en 30 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Warm met maxima van een graad of 30 aan zee tot ruim 35 in het binnenland; alleen in het noordwesten iets koeler. Madeira: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 26 gra- Spanje: Vrij zonnig; vooral zaterdag kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur in het binnenland rond 35 graden; aan de meeste kusten rond 30 graden, maar in het noordwesten een stuk frisser. Canarische Eilanden: Flink wat zon maar ook een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur dicht bij 30 graden. Marokko: Westkust: naast zon ook kans op een re gen- of onweersbui Middagtemperatuur aan zee bijna overal rond 30 graden. Tunesië: Veel zon maar ook kans op een regen- of onweersbui, vooral zaterdag. Middag temperatuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar vooral in de middag en avond een toenemende kans op een onweersbui. Middagtempe ratuur omstreeks 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon en daarnaast een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur iets boven 30 graden. Italië: Geregeld zon, vooral in het midden en zuiden enkele fikse regen- of onweers buien. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en een kleine kans op een regen- of onweersbui, met name op Sardinië. Maxima omstreeks 30 graden. Malta: Naast zon ook kans op een onweersbui, zaterdag misschien met veel neerslag. Middagtemperatuur ongeveer 30 gra- Griekenland en Kreta: Vrij zonnig maar in het westen mogelijk een flinke regen- of onweersbui De ste vige noordelijke wind op de Egeïsche Zee houdt aan. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig; in het uiterste noorden mo gelijk een bui. Middagtemperatuur aan zee op de meeste plaatsen iets onder 30 graden. Duitsland: Vrij zonnig en warm met maxima tegen 30 graden. Later in het noordwesten meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Zwitserland: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden. Oostenrijk: Geleidelijk meer zon en bij droog. Middagtemperatuur i 25 graden Veel zon en droog. Middagtemp rond of iets boven 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden en droo& mumtemperatuur omstreeks 28g Hongarije: Vrij zonnig en dr< tuur ongeveer 27 graden. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.38 Zon onder Maan op 23.23 Maan onde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.49 20.18 07.22» Laag 03.24 15,43 03.05» Weérrapporten 22 augustus 08 ui station weer wind ten Maastricht regen onbew. licht bew grondmist Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas mistbanken v licht bew. z half bew. r licht bew. 2 half bew v New Orleans New York Tel Aviv Allerlei soorten en smaken olijven op de Leidse zaterdagmarkt, hier op de Kamemelksebrug. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en van tijd' tot tijd buien, mis schien met onweer en vooral in de omgeving v^n Bergen mogelijk veel re- Geleidelijk lagere temperaturen; zaterdag maxima uiteenlopend van 16 graden in het noorden tot 21 in het zuidoosten. Zweden: Naast zon ook bewolking kans op enkele regen- of onweersbuien, vooral in het midden en noorden. Vrijdag maxima uiteenlo pend van 20 graden in het noorden tot 27 lokaal in het midden en zuiden; za terdag overal een graadje Denemarken: *>nn|g

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8