Astra gaat richting grote broer Vectra Zaken-Audi van het jaar Rob Gorris Leiden bv Van der Plas bv Slijtvastheid motoijeans bij schuiver onder de maat Weg en wiel Banden met een kleurtje Bier kan veilig mee op de fiets Sportieve BMW 323ti Compact pittig geprijsd Autotron twee dagen lang paradijs voor terreinrijders Schoolbus op spierkracht YJ (Peugeot/Citroën) en Ren- It hebben samen een nieuwe tomatische versnellingsbak twikkeld. Het gaat om een rtraps automaat voor moto- imet een maximum koppel 'ei 1210 Nm. Dat zijn in de di j^ijk motoren tot ongeveer i ge liter inhoud. De nieuwe 0,i tomaat beschikt over negen lakeiprogramma's, die zich ipassen aan de rijstijl van de eistuurder. 3di nieuwe versnellingsbak valt l door zijn lage gewicht (70 ki- jam) en zijn compacte afme- gen. Dat maakt hem geschikt efi jreen heel breed scala aan 'e* to's. De automaat heeft bo vendien een zeer geringe on- derhoudsbehoefte, want hij is voor het leven gesmeerd. De lancering van de nieuwe au tomaat betekent een uitbrei ding van de samenwerking tus sen Renault en PSA. Voorheen werden alleen motoren geza menlijk ontwikkeld, nu dus ook automatische transmissies. De automaten worden zowel in fa brieken van Peugeot als Renault geassembleerd, maar beide fa brieken maken specifieke on derdelen voor de transmissie en leveren die aan de ander. Op termijn hebben PSA en Renault productiecapaciteit voor 1.600 automaten per dag. fifi Het Motorhuis Auto Expo OPEL - de navolging van zijn voorgan- ,n [Audi 80 is het model A4 van l merk bekroond als Zaken- lo van het Jaar, een verkie- tgdie wordt georganiseerd or het vakblad Automobiel Viagement van uitgever Klu- r. In de nu voor de elfde maal ïouden verkiezing kwam uit aangemelde kandidaten de als beste naar voren. Igens de jury 'weliswaar een le re auto, maar die biedt zoveel meerwaarde in rijkwaliteit en uitstraling dat deze meerprijs zonder meer verantwoord is'. Vooral ook de bijzondëre diesel techniek (uitsluitend heel zuini ge, direct ingespoten TDi-moto- ren) stelt de zakelijke markt op prijs. Tweede en derde in de verkiezing werden de Mercedes E-klasse en BMW 5-serie. Vier jaar geleden werd de A4-voor- ganger Audi 80 tot beste zaken- auto gekozen. Hoge Rijndijk 278, Leiden Telefoon (071)589 60 00 Ambachtsweg 14, Katwijk Telefoon (071)402 61 61 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Ondanks de behaaglijke tem peraturen van de laatste paar weken is beschermende kle ding verplichte kost voor motorrijders. Die kleding moet namelijk bescherming bieden tegen de gevolgen een valpartij. Want een relatief onschuldige 'schui- kan al leiden tot zeer pijnlijke schaafwonden. Wie onderuit gaat, schuurt name lijk een aantal meters over een doorgaans ruw wegdek. Lange tijd was leren kleding het enige alternatief om (on der meer) de gevolgen van schuivers binnen aanvaard- grenzen te houden. Maar de laatste jaren zijn er ook andere materiaalvormen op de markt gekomen waar onder de 'cool' ogende en motorjeans. Liefhebbers van motorjeans doen er echter goed aan het augustusnummer van maandblad Promotor te le zen alvorens met hun motor op pad te gaan. In een verge lijkend onderzoek veegt de redactie namelijk de vloer aan met de beschermende eigenschappen van deze met name onder chopper- en customrijders populaire mo- torkleding. Omdat folders van kledingfa brikanten niet zelden scher men met een combinatie van veiligheid en functionaliteit, besloot Promotor deze slo gans in een praktijktest op hun waarheidsgehalte te on derzoeken. Daarbij werd ge kozen voor een tamelijk on orthodoxe onderzoeksme thode. Om de praktijk van een schuiver zo dicht moge lijk te benaderen, liet een der redacteuren zich met een snelheid van 15 km/u achter een auto meeslepen over Zeer Open Asfalt Beton (ZOAB). Over een afstand van 25 me ter werden de combinaties, (pantalon en jack) vervolgens zowel rug-, buik- als zijde lings op slijtvastheid onder zocht. Dat dit gesleep ernsti ge gevolgen had, bleek bij nader onderzoek van de kle ding. Ondanks de fraaie fol- derbeloften doorstond geen der combinaties de test glansrijk zodat er volgens Promotor eigenlijk alleen maar sprake is van verliezers. Ondanks het veelvuldig toe passen van aramidevezel (Kevlar) vielen de gaten let terlijk in de broeken en jas sen. Dat stemde tot somber heid en leidde tot een waar schuwend opgeheven ANWB-vingertje: „Er gaat te veel kapot en van veiligheid is in onze ogen nauwelijks sprake. Het woord schijnvei ligheid zou hier beter op zijn plaats zijn. En aan schijnvei ligheid hebben we als motor rijders helemaal niets", aldus éen licht ontdane redactie. IJDAG 22 AUGUSTUS 1997 Nieuwe automaat PSA en Renault miljonairs n autobanden zijn we ge- ■nd dat ze zwart zijn. Af en toe 'ren witte letters met het merk 'zijkant, maar verder is het nWeurloos product. Als het hter aan Michelin ligt veran- tt dat snel. Onder de naam brengt de Franse fabri- nteen band op de markt jatvan een deel van de zij- j and en de middenbaan van loopvlak een kleurtje heeft, is keuze uit de kleuren Rio- Etna-rood en Nordik- °en en de maten 155/70 R 13 175/70 R 13 toegelaten tot felheden van maximaal 190 n/u. •orlopig wordt de Coraldo al- cn leverbaar in de regio Tours Frankrijk, in de omgeving 8 nMünchen in Duitsland en Milaan in Italië. Michelin wil 'Inzicht krijgen in de behoefte ^de consument aan kleur in "obanden. Het toepassen van eilr in banden is sinds de ver vanging van roet door silica al geen probleem meer. Verwacht wordt dat de gekleurde Miche- lins spoedig ook in Nederland leverbaar zullen worden. Ook Vredestein heeft het aan bod aan Axenta-banden uitge breid met een kleurige versie. Het gaat hierbij om banden met een gekleurde baan in de zij kant. Er is keuze uit de kleuren geel en rood. Technisch is de Vredestein Axenta gebaseerd op de T-Trac band en het wegge drag is dan ook vrijwel identiek. Het verschil zit hem alleen in de zijwand, die bij de Axenta een toevoeging heeft gekregen van de stof Exxpro, zodat de onder grond altijd gitzwart blijft. De kleurbaan wordt gemaakt van een kleur-, stoot- en krasvaste polymeer die wordt meegevul- caniseerd tijdens de productie. De Vredestein Axenta is er in de maten 155/70 R 13 en 175/70 R 13 in de snelheidscategorie T. Zaterdag 30 augustus brengt Au totron Rosmalen voor de tiende keer een aantal klassieke auto's 'onder de hamer'. De auto's kun nen van 10 tot 18 uur worden bekeken, waarna om 19 uur de veiling begint. Een van de top pers op deze veiling is ongetwij feld de Ferrari 250 GT Boano uit 1957 (foto). Het Italiaanse sport wagenmerk bouwde in de perio de 1954-1962 een aantal 250 GT's, die technisch vrijwel iden tiek waren, maar waarvan de car rosserieën vaak nogal verschil den. Omdat Ferrari's favoriete carrossier Pininfarina het op een gegeven moment te druk kreeg bracht deze de fabricage van de 250 GT tijdelijk onder bij Carroz- zeria Boano. Mario Boano, die het vak bij Ghia en Pinifarina had geleerd, bouwde de 250 GT ge heel naar zijn eigen smaak. Toen hij eind 1957 in dienst trad bij Fi at, deed Boano zijn bedrijf over aan zijn zwager Ezio Ellena, die het omdoopte tot Carrozzeria El lena. De 250 GT Boano/Ellena was de eerste Ferrari waarvan er meer dan 100 in serieproductie werden gebouwd. FOTO AUTOTRON fietsstrook redactie: Theo van der Kaaij buk in het verleden Het gaat er weer om spannen in wat ze in Duitsland de 'Golf-klasse' noemen. In dat deel van de automarkt waar zich populaire modellen als de VW Golf, Ópel Astra, Ren ault Mégane (de nummers een, twee en drie in ons land) en Ford Escort bevinden, staat een aantal belangrijke modelvernieuwingen op stapel. In november komt als eerste de nieuwe (vierde) Golf op de markt, die we twee weken gele den al lieten zien. Een jaar later is de Escort aan de beurt. Naar verluidt gaat deze populairste Ford rigoureus veranderen in de richting van de goed verkopen de Ford Ka, dus dat belooft wat. Maar eerst start in het voorjaar de verkoop van de nieuwe Opel Astra. Zowel de Golf als de Astra zijn volgende maand voor het eerst te zien op de autotentoon stelling van Frankfurt. De tweede generatie Astra gaat wat uiterlijk betreft duidelijk in de richting van de Vectra, met vriendelijke, ronde vormen die in contrast staan met scherpe FIAT Kort geleden rolde in de Pool se fabriek in Tychy het mil joenste exemplaar van de Fiat Cinquecento van de band. In middels is de Italiaanse com pact in ons land de bestverko pende Fiat. Na zijn lancering, 5 jaar geleden, ging de ver koop gestaag omhoog. In de eerste helft van dit jaar gingen er maar liefst 4.340 de deur uit. In heel Europa leverde Fi at ruim 90.000 Cinquecento's in de eerste zes maanden. OPEL De Astra is de meest succes volle Opel van de afgelopen jaren. Sinds de productiestart in september 1991, zijn meer dan 3,8 miljoen exemplaren van deze bestseller van de band gerold. Daarmee is Astra de laatste Kadett-generatie (3.779.289 exemplaren) voor bijgegaan. De meest populai re Astra, met 1.397.902 gepro duceerde eenheden, is de 5- deurs hatchback. Op de voet gevolgd door de stationwa gon, waarvan er tot nu toe 1.335.141 werden gebouwd. RENAULT De mini-ruimtewagen Twin- go kwam halverwege 1993 op de markt en heeft nu zijn eer ste miljoen bereikt. Het jubi leummodel rolde onlangs in de Franse fabriek te Flins van de band. De kleinste Renault is te koop in slechts één car rosserievariant en met één motortype, maar heeft de be schikking over een omvang rijk pakket leverbare extra's. In de eerste helft van dit jaar verkocht Renault 3.898 Twin- go's in ons land. Jaguar staakt productie V12 Kort geleden liepen in de Brit se Jaguar-fabriek de laatste exemplaren van de Daimler Double Six van de band. Daar van komen er tien naar Neder land, getooid met een plaquet te die aangeeft dat ze uit de laatste bouwserie stammen. Als enige model in het Neder landse gamma beschikte deze Daimler nog over de 6.0 liter V12-motor welke Jaguar in 1971 (toen nog met 5.3 liter in houd) voor het eerst toepaste in de legendarische E-type. Sindsdien zijn exact 161.996 van deze prestigieuze aggrega ten gebouwd. Formaat, ge wicht en brandstofverbruik van de exclusieve 12-cilinder zijn hem tenslotte noodlottig geworden, nadat eerder met diverse ingrijpende verande ringen de brandstofdorst nog enigszins beteugeld kon wor den. In de V8 van de nieuwe model XK8, die later ook in de Jaguar/Daimler sedans zal verschijnen, ziet men een waardige opvolger. BMW komt in september met een nieuwe, extra sportieve ver sie van de 3-serie Compact op de markt, de 323ti Compact. De auto is uitgerust met een krach tige 2.5 liter 6-cilinder motor, biedt met zijn 170 pk voortreffe lijke prestaties en een mooi complete en tegelijk sportieve uitrusting. Jammer genoeg zal de prijs van krap 70 mille ervoor zorgen dat de 323ti Compact op de Nederlandse wegen een zeldzaamheid blijft. De Compact-uitvoering neemt in de 3-serie van BMW om ver schillende redenen een aparte plaats in. Elke modelvariant uit de 3-serie kon direct rekenen op een warme ontvangst van het Nederlandse publiek, maar ten opzichte van de Compact was er aarzeling. Dat zal veel te ma ken hebben gehad met het ui terlijk, dat door de afgekapte achterkant veel van de oor spronkelijke aantrekkingskracht was verloren. Daarnaast was de auto aanvankelijk alleen lever baar met de kleinste motoren, waardoor hij ondanks zijn toch nog vrij pittige prijskaartje de reputatie van een instapmodel kreeg. Toch waren de BMW- dealers blij met de auto, want veel mensen die kwamen kijken naar een 3-deurs Compact, gin gen uiteindelijk met een 4- deurs sedan de deur uit. En de Compact zelf is ook nog steeds goed voor bijna duizend auto's per jaar. Het is een beetje vreemd dat BMW op dit moment met een extra sportieve Compact komt. Als 'image-builder' komt de 323ti gewoon veel te laat, want de Compact is al 3,5 jaar op de markt. En de auto hoeft ook de aandacht niet op de gewone 3- serie te vestigen, want daarvoor staat de opvolger al in de start blokken (presentatie maart 1998). BMW houdt het er zelf op dat men een ultra-sportieve vertegenwoordiger wilde heb ben in de middenklasse. Een soort tegenhanger van de Volks wagen Golf VR6 en Peugeot 306 GTi dus. Maar met een prijs van 69.850 is de 323ti pakweg tien mille duurder dan de concur rentie. En da's zelfs voor een BMW van dit formaat erg pittig. Zo'n negentig procent van de berijders van een vierwielaan- gedreven terreinauto gaat nooit het terrein in. Dat komt hoofd zakelijk doordat er in Nederland nauwelijks mogelijkheden zijn. Daarom organiseert het Auto tron in Rosmalen op zaterdag 4 en zondag 5 oktober een spe ciaal off- the-road-evenement. Er is dat weekeinde een boscir- cuit uitgezet voor 4x4-berijders met weinig ervaring. Voor de meer doorgewinterde 'offroa- der' wordt elders op het com plex een veel zwaarder traject uitgezet met hindernissen in verschillende moeilijkheidsgra den. Net als vorig jaar wordt er ook nu een wedstrijd gehouden om de Off Road Trophy. Vorig jaar trok deze competitie, waar bij het meer om stuurmans kunst en voertuigbeheersing gaat dan om vermogen, liefst 600 deelnemers. In het 'promo dorp' zullen enkele automerken zich presenteren en verschillen de fabrikanten stellen terreinau to's beschikbaar om off road-er- varing op te doen. Ook is er ge legenheid om kennis te maken met een quad, een soort vier wielige crossmotor. Deelname aan dit evenement met een eigen terreinauto kost 55 gulden. In dat bedrag is de toegang voor vier personen in begrepen. Wie zonder terrein- auto komt betaalt 19,50 per persoon, kinderen tussen 4 en 12 jaar betalen 17,50. Voor meer informatie: tel. 073 5219 050. Wegschuivende pedalen, die meer bescherming bieden voor de voeten en de onderbenen in geval van een frontale botsing, zijn overgenomen uit de Vectra. Een ABS-systeem en zij-airbags zijn voor alle Astra's als extra te bestellen. Nieuw is de mogelijk heid van in het stuur geïnte greerde bediening van radio en telefoon. De levering zal beginnen met de hatchback, sedan en stationwa gon. Over een jaar komt er ook een mini-ruimtewagen (a la Mégane Scénic) op de markt, maar die gaat Zafira heten. In 1999 worden nog een coupé en een cabrio aan het gamma toe gevoegd, beide gebouwd door de Italiaanse ontwerper Berto- ne. Wat de nieuwe Astra gaat kos ten is nog niet bekend. BiRTAMODIn het Nepalese stadje Birtamod beschikt de Siddhartha High School over een heus wagenpark voor het vervoer van de leer lingen naar en van school. Ten minste drie van deze 'schoolbussen' staan overdag geparkeerd bij de school in dit uiterst vlakke deel van Nepal. Ze zijn dagelijks in gebruik, en helaas van onduidelijke herkomst. De passagierscabi ne met plaats voor acht tot tien leerlingen is vermoedelijk gebouwd bij de plaatselijke smid. In het warme klimaat van de Nepalese vlakte zijn dichte ramen niet nodig: gaas in plaats van glas voor de openingen zorgt voor de nodige frisse lucht. De chauffeur zit voorop, helemaal in de frisse lucht, die hij ook wel nodig heeft, want zijn spierkracht moet de schoolbus in be weging brengen. FOTO PIET ARP lijnen en hoeken. Om meer ruimte te creëren heeft Opel de wielbasis met 9,7 centimeter verlengd tot 2,61 meter. Ook de spoorbreedte werd vergroot en de voorruit ging 12 cm verder naar voren. In totaal wordt de Astra, net als de Golf, langer en wel 6 centimeter. De nieuwe Astra is de eerste Opel die beschikt over een vol ledig verzinkte carrosserie, meldt Opel. De torsie- en buigstijfheid in de carrosserie structuur is bijna verdubbeld, onder meer door het gebruik van hoogwaardig staal. On danks deze robuuste construc tie wordt het gewicht van de As- tra laag gehouden door het ge bruik van diverse lichtgewicht constructies. Ook het chassis werd volledig nieuw ontwikkeld. Drie nieuwe krachtbronnen met meerkleppentechniek maken hun opwachting in de nieuwe Astra, waarmee het totale aantal 16-kleppers op zes komt. Het motorengamma omvat zes ben zinemotoren (tot 136 pk) en twee dieselkrachtbronnen (tot 82 pk). Het brandstofverbruik van alle motoren ligt volgens de fabrikant beduidend lager dan in de huidige Astra. De zuinig ste nieuwe benzinemotor zou 6,7 liter per 100 kilometer ge bruiken, ofwel 1 op 15. De meest economische dieselmo tor doet het met 5,4 liter per 100 km, dat is 1:18,5. De Astra is standaard uitgerust met een uitgebreid veiligheids pakket, met onder andere air bags, gordelspanners voor, drie driepuntsgordels achter, een elektronisch startblokkerings systeem en nieuw ontworpen bevestigingspunten voor het in stalleren van een kinderzitje. en krat bier is a makkelijk per fiets te ver voeren. Wel is een hulpstuk daarbij on ontbeerlijk, want de smalle bagagedrager is een te wankele basis voor zware lasten. Bo vendien is een hand aan het krat en de an dere aan het stuur geen Een krat garantie voor een veili- breed bagagerek, ge rit. Het hulpstuk is een metalen rek dat met een beugel aan de spij len van de bestaande drager wordt bevestigd. Het bagage oppervlak meet nu 24 x 28 cen timeter en is daarmee dubbel zo groot. Een flinke opstaande rand geeft het krat extra steun en de mogelijkheid tot stevig vastsjorren. De fietser kan zo veilig twee handen aan het stuur houden. Het rek kost on geveer vijftien gulden, inclusief Railstar Batavus heeft een oerdegelijke fiets ontworpen, speciaal be doeld voor verhuur door de sta tionsstallingen van de NS. Deze Railstar kan tegen een stootje, is politie, Veilig Verkeer Neder- Railstar kost eigenlijk 1.100 gulden, maar via de NS-stallingen is hij goedkoper te krijgen. Huren kost acht gul den per dag. Examen 50-plus Voor een vijftig-plusser is het verkeersexamen op de fiets zo'n 35 tot 40 jaar geleden. De stichting Prisma in Groningen heeft het initiatief genomen om de ken nis van de verkeersregels bij ou deren op te frissen. Er is een examen in theorie en praktijk bedacht dat niet veel verschilt met dat op de basisschool. De voorzien van anti-lekbanden en extra sterke wielen. De fiets heeft trommelremmen en ver snellingen en heeft geen kwets- land en de ouderenbonden staan erachter. Volgens de poli tie voorziet het examen in een duidelijke behoefte, omdat veel bare bouw. Volgens de fabrikant ouderen geen notie meer heb- trapt hij uiterst licht en zit er ben van de juiste betekenis van een comfortabel zadel op. De borden en verkeersregels.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7