F Malaria bezig aan opmars Buitenland )oolse regeringscoalitie wankelt 'Lichtend voorbeeld voor de jeugd' Onvrede op Montserrat -Koeienbotten filteren drinkwater Jeltsin steekt bemanning Mir hart onder de riem Linkse samenwerking in Spanje staat op springen Israël boos over Arafats dialoog met radicalen IIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 Bejaarde rent vuur in voor kunstgebit uTTAWAEen 88-jarige man die door de brandweer met harde band uit een brandend hotel werd gehaald, moest enkele minu ien later opnieuw worden gered. De bejaarde was het Trans-Ca- oada Hotel in het noorden van Ontario weer binnengegaan om lijn kunstgebit te redden. Bij de reddingsacties vielen over en yeer rake klappen. Uiteindelijk sleepte een brandweerman hem paar buiten, zonder kunstgebit overigens. J Vfghaanse oppositieleider verongelukt iMABADBij een vliegtuigongeluk in Afghanistan is de belang rijkste oppositieleider om het leven gekomen. De kersverse pre- nier van de verdreven regering, Abdul Rahim Gaffurzai, stierf amen met enkele andere inzittenden toen het toestel waarin ze aten bij de landing in het Centraal-Afghaanse Bamiyan neer stortte. Gaffurzai stond sinds een week aan het hoofd van het bondgenootschap dat tegen de huidige machthebbers in de hoofdstad Kabul, de Taliban, strijdt. Hongaren herbouwen brug Mostar iedapest Hongaarse soldaten gaan de historische brug van het Bosnische Mostar herbouwen. De oeververbinding gold ooit als iymbool van de lange multi-etnische geschiedenis van de stad inde regio. Maar in 1993 stortte de brug in na wekenlange artil- Jkriebeschietingen tijdens het etnische conflict tussen moslims 3 nKroaten. De 28 meter lange brug overspande sinds 1566 de ivier Neretva. De Turkse bouwheren gebruikten 456 blokken :l(%en van elk twee ton. BP en Greenpeace vinden elkaar inden Het Britse energieconcern BP heeft gisteren zijn eis tot chadevergoeding aan de milieuorganisatie Greenpeace laten len. Dit nadat de organisatie de verzekering had gegeven de ining van olie in het veld Foinaven ten westen van de Shet- id-eilanden niet te verstoren, zo deelde BP mee. Greenpeace in een verklaring toe te juichen dat BP ook stappen neemt de bevriezing van de tegoeden, waartoe de rechter ook had isloten, weer op te heffen. piplomatieke rel na aanrijding ;kou Rusland heeft de Amerikaanse diplomaten in Moskou ■teren beschuldigd van roekeloos rijgedrag en aangekondigd bbassademedewerker Bryza, die onlangs een voetgangster aanreed, strafrechtelijk te vervolgen. Volgens een woordvoerder ran het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft het Amerikaanse ambassadepersoneel dit jaar al 141 verkeersover- tredingen begaan. Maar volgens een ambassadewoordvoerder atten daar ook bekeuringen wegens vieze kentekenplaten bij. D ilbanees bekent brandstichting Rheine m bteineEen 17-jarige etnische Albanees heeft gisteren bekend dat hij de brand in het plaatsje Rheine heeft aangestoken, waar- "uj een dag eerder zeven mensen omkwamen. Volgens de offi- ier van justitie heeft de verdachte toegegeven dat hij brand leeft gesticht, omdat hij^kwaad was dat de oudste dochter uit ?t Duits-Russische gezin de verkering had uitgemaakt. De ichter is in de vlammen omgekomen, evenals haar moeder, rootvader en nog vier kinderen. ^Taiwan heeft nieuwe premier w iaipei De Taiwanese premier Lien Chan heeft gisteren het aftre den van zijn regering aangekondigd. De nieuwe premier is Vin cent Siew, ook lid van de regerende Nationalistische Partij. Hij is vroeger voorzitter van de raad die zich bezighield met de mtacten met China. Siew zei dat hij tijdens zijn premierschap ragingen zal doen de kille relatie met China te verbeteren. «RESPONDENT Poolse regering dreigt luttele weken voor de irlementsverkiezingen van 21 september te val- over een motie van wantrouwen van de Boe- npartij, de kleinste coalitiepartner. Het Poolse lo irlement stemt komende woensdag over de mo- waarin het parlement wordt gevraagd het ver- luwen in premier Cimoszewicz op te zeggen. ding is de weigering van Cimoszewics om eer graan af te nemen van boeren die door de :ente watersnoodramp om extra inkomsten legen zitten. De motie leek tot gisteren nauwelijks kans te parus Een half miljoen jongeren hebben gisteren in Parijs paus Johan nes Paulus II en thousiast verwel komd. De paus maakte een ver moeide indruk, maar voelde zich te midden van alle jongeren in zijn element. „Jullie zijn de hoop van de wereld", zo hield hij hen voor. Eerder op de dag had de Franse pre sident Chirac hem een lichtend voor beeld voor de jeugd genoemd. Vandaag brengt de kerkvorst een omstreden bezoek aan het graf van een anti-abortus activist. FOTO EPA Wereldgezondheidsorganisatie voorspelt zestien procent meer slachtoffers Malaria is bezig aan een opmars. De dodelijke parasiet is niet langer alleen in de tropen, maar ook in gematigder streken - waaronder Europa en Noord-Amerika - te vin den. Een vaccin tegen malaria bestaat niet, evenmin als een afdoend geneesmiddel. De Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) voorspelt zestien procent meer slachtof fers rond het jaar 2000. Nu sterven per jaar zo'n drie mil joen mensen aan malaria. ferentie aller tijden die deze week in de Indiase stad Hydera bad wordt gehouden. Daar identificeerde precies honderd jaar geleden de Britse arts Rol and Ross de anophelesmuskiet als de overbrenger van de fatale falciparumparasiet. HYDERABAD CPD-AFP In de jaren zestig voorspelde de WHO dat malaria tegen het eind van de eeuw als volksziekte zou zijn overwonnen. Van dat optimisme is niets terug te vin den op de grootste malariacon- Sindsdien zijn vele pogingen ondernomen de infectieziekte te bestrijden, maar steeds wist de dodelijke parasiet weerstand op te bouwen tegen het nieuw ste bestrijdingsmiddel. De para siet belandt door een beet van een besmette muskiet in de menselijke bloedbaan en richt daar een ravage aan. Bij een volgende beet wordt de parasiet opgenomen door een andere muskiet, die het naar een vol gend slachtoffer brengt. Aanvankelijk bleek kinine een probaat middel en na de Twee de Wereldoorlog werd de mus kietenpopulatie met miljarden tegelijk afgemaakt door DDT en andere insecticiden. Maar ma laria is zeker niet uitgeroeid. „DDT is als chloorverbinding milieuonvriendelijk en wordt al leen in de ergste gevallen nog gebruikt. Bovendien is de mo derne muskiet immuun gewor den voor insecticiden en ook de parasiet blijkt nu bestand tegen de meeste medicamenten", zegt dr. K. Sharma, malariaex pert bij de WHO. De muskiet plant zich niet al leen meer voort in moerassen en stilstaand water, maar gedijt inmiddels ook in steden en an dere bevolkingscentra. Massa toerisme en migratie dragen bij tot verspreiding van mala riahaarden buiten de tropische Derde-Wereldlanden. Reizigers naar besmette gebieden, die voor en na hun vertrek een pro fylactische kuur volgen, mogen niet langer rekenen op afdoen de bescherming. Het beste is daarom om de muskiet of afstand te houden door onbedekte lichaamsdelen in te smeren met een afwerend middel, in de vorm van spray of zalf, vooral tegen het vallen van de avond. De WHO raadt verder aan 's nachts onder een mus kietennet (klamboe) te slapen of in een air-conditioned vertrek. 'Goldstone ook op dodenlijst extreem-rechts' PRETORIA PPA-Rtr-ANP Op de dodenlijst van extreem rechts in Zuid-Afrika stond ook Richard Goldstone, die van juli 1994 tot oktober vorig jaar hoofdaanklager is geweest van het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Dit zei Janusz Walus, de moordenaar van communis tenleider Hani, gisteren voor de Waarheidscommissie in Preto ria. Voor zijn komst naar Neder land verwierf Goldstone zich een reputatie met zijn onder zoeken naar het geweld in Zuid- Afrika. Die toonden aan dat de len van de veiligheidsdiensten direct betrokken waren bij ge heime en illegale operaties te gen het ANC. Met zijn werk dwong Goldstone respect af bij zowel blank als zwart en leverde hij een bijdrage aan de ontman teling van het apartheidssys teem. Goldstone werkt nu als rechter bij het constitutionele hof in Zuid-Afrika. Maker van eerste atoombom dood LOS ALAMOS Rtr Norris Bradbury, de natuurkun dige die de eerste atoombom in elkaar zette en daarna leiding gaf aan het nucleaire laboratori um Los Alamos, is op 88-jarige leeftijd overleden. Bradbury ging in 1944 werken bij het ul tra-geheime Manhattan-pro ject, waar onder leiding van Ro bert Oppenheimer de eerste kernbom werd gebouwd. Brad bury leidde het team dat was belast met de samenstelling van de niet-nucleaire componenten voor de eerste kernexplosie in de geschiedenis. De geslaagde explosie op 16 juli 1945 in Trinity Site in de staat New Mexico maakte de weg vrij voor de kembom-aan- vallen op de Japanse steden Hi roshima en Nagasaki, waarmee een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Na de oorlog werd Bradbury gevraagd directeur van Los Alamos te worden als opvolger van Oppenheimer. Hij stelde zich voor zes maanden beschik baar maar bleef 25 jaar in func tie. Onder zijn leiding werden in de tientallen jaren van de Kou de Oorlog in de top-geheime fa briek nucleaire, conventionele, thermonucleaire en andere wa pens ontwikkeld. 0apest hans certsen maken omdat de Vrijheidsunie, de grootste oppo sitiepartij, deze in eerste instantie afdeed als 'een doorzichtige electorale stunt1'van de Boerenpartij. Gisteren maakte de Vrijheidsunie echter bekend de motie alsnog te willen steunen. Daardoor lijkt een parlementaire meerderheid verzekerd. Als de Poolse regering valt, zou het de opmaat tot een belangrijke politieke omwenteling kunnen zijn. Als de Boerenpartij de regering nu ten val brengt, is een voortzetting van de huidige coalitie na de verkiezingen onwaarschijnlijk. De socialis ten (ex-communisten) kunnen niet zonder de Boerenpartij, terwijl de laatste lijkt te lonken naar een coalitie met de rechts-liberale oppositie. 'mering onder Britse veganisten ■Ader veganisten (mensen die I gen het gebruik zijn van alle I orten dierenproducten) in I oord-Engeland is deze week ote beroering ontstaan na de 1 ïtdekking dat hun waterlei- 1 ngbedrijf filters van verkoolde leienbotten gebruikt om het inkwater te zuiveren. Yorkshire Water PLC heeft la- n weten dat het drinkwater aan alle volksgezondheidseisen voldoet en dat het te ver zou gaan om de drinkwatervoorzie ning aan te passen aan 'indivi duele voedingsbehoeften of in dividuele religieuze, ethische of medische behoeften'. Het bedrijf stelt bovendien dat voor de filters alleen botten van oude, op natuurlijke wijze gestorven koeien uit India wor den gebruikt, omdat alleen de beenderen van deïe heilige 'scharrelkoeien' broos genoeg zijn om tot kolen voor de filters te worden verbrand. „Ik vind het schandalig", zegt veganiste Miriam Scott. Zolang ze niet zeker weet of haar drink water van de zuiveringsinstalla tie komt waar de koeienbotten- filters worden gebruikt, koopt ze water in flessen. Al voelt ze zich ook daar niet lekker bij vanwege al dat plastic. MOSKOU Rtr-AFP-DPA londen De politieke leider van het Caribische ei land Montserrat, dat wordt bedreigd door een cata strofale vulkaanuitbarsting, is gisteren opgestapt. Premier Osbome maakte zijn aftreden bekend tijdens een betoging van 250 woedende demonstranten voor zijn kantoor. Zij eisten zijn aftreden omdat hij zich in hun ogen niet hard genoeg heeft verzet tegen de verhuispremie die door Londen (Montserrat is een Britse kolonie) aan de getroffen eilandbewoners was toegezegd. De meeste bewoners eisen het Britse staatsburgerschap, bescherming van de bezittingen die ze achterlaten, medische zorg, werkloosheids compensatie en hulp voor kinderen die elders naar school moeten. De evacuatie van de eilandbewoners is nog steeds op vrijwillige basis. Op de foto wach ten een moeder en haar dochter bij het kantoor waar ze zich aan kunnen melden voor evacuatie. FOTO EPA niet vergeten dat de status van Rusland als grootmacht voor een groot deel afhangt van de staat van onze ruimtevaartin dustrie", aldus Jeltsin. De reparatiewerkzaamheden zijn ook voor de Verenigde Sta ten van onschatbare waarde. Bij alle zorg om het welzijn van hun astronaut Foale en zijn Russsische collega's leren de Amerikanen door de dramati sche ongelukken, fouten en de reparaties aan de Spektr-modu- le alleen maar meer. De Russen eens de concurrenten in de ruimte, tegenwoordig de naaste partners van de VS hebben wat langdurig verblijf in het sta tion betreft veel meer ervaring dan de Amerikanen. Amerikaanse vaklieden en media maken ook geen geheim van hun bewondering voor wat de partners van de NASA in Moskou al de afgelopen weken en maanden aan crisismanage ment in de ruimte, hebben ge presteerd. Bij de opbouw en constructie van het 108 meter lange wereldruimtestation Alpha, waarvan de bouw vol gend jaar begint, zal men profi teren van de ervaringen met de Mir. De Russische president Jeltsin heeft de bemanning van het Russische ruimtestation Mir, die rond het middaguur aan een gevaarlijke en cruciale repa ratiemissie is begonnen, een hart onder de riem gestoken. Hij prees de kosmonauten en hun werk onder extreme om standigheden en beloofde vol gend jaar meer geld uit te trek ken voor de in financiële nood verkerende ruimte- en lucht vaartindustrie. De twee Russische kosmo nauten, Anatoli Solovjov en Pa vel Vinogradov, hebben hun zware ruimtepakken aangetrok ken om hun 'interne ruimte wandeling' naar de beschadigde luchüedige en donkere Spektr- module te maken. Zij zijn al kort na middernacht opgestaan om medische controles te on dergaan en de ruimtepakken te inspecteren. De reparatie die zij gaan uit voeren, is cruciaal voor het voortbestaan van het enige la boratorium dat in een baan om de aarde draait. Ook staat vol gens Jeltsin het aanzien van Rusland op het spel. „Men moet )VSE ook voor erkiezingen in tepublika Srpska ENEN» Rtr-DPA-AFP BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT De samenwerking tussen de Spaanse communisten met andere linkse groeperingen, de Izquierda Unida staat op springen. De al maanden voortdurende wrij vingen binnen het linkse blok zijn deze week tot een uitbarsting gekomen. Julio Anguita, IU-coördinator en tevens leider van de Spaanse communistische partij (PCE), wordt als de grote zondebok aangewezen. De andere groeperingen eisen zijn vertrek. De stammenstrijd tussen communisten, republikei nen, groenen en nationalisten heeft het linkse blok al vanaf de oprichting in de jaren tachtig parten ge speeld. De communisten proberen er de dienst uit te maken. Grote namen als La Pasionaria en Carillo, die in hun strijd tegen Franco de PCE internationale faam bezorgden, worden in Spanje nog altijd met respect uitgesproken. De ondergang van het Sovjet-commu- nisme heeft daar geen afbreuk aan kunnen doen. Het ziet er niet naar uit dat Anguita ooit in dit rijtje van grote namen wordt bijgeschreven. De 55-jarige voormalige schoolmeester, zoon van een militair uit het leger van Franco, veroorzaakt binnen en buiten zijn eigen gelederen steeds meer ergernis door zijn ei genzinnige optreden. Hem wordt door de socialisten (PSOE), die niet deelnemen in de IU, verweten dat hij ertoe heeft bijgedragen dat de rechtse Volkspartij van premier Aznar vorig jaar de verkiezingen heeft gewon nen. Het is duidelijk dat PSOE-leider Gonzalez en de zij nen de verkiezingsnederlaag voornamelijk aan zich zelf hebben te wijten. Maar opvallend is wel de steun die de linkse leider Anguita bij herhaalde gebeurtenis sen aan Aznar heeft bewezen. Zijn bezoeken aan pa leis Moncloa wekten achterdocht toen hij kort daarna zijn steun gaf aan de nieuwe, zeer omstreden wet op de digitale televisie. Met deze wet heeft Aznar een sterkere greep gekregen op de elektronische media. Nog onbegrijpelijker was de tegenstem van Anguita op de wet over de hervorming van de arbeidsmarkt. Hiermee ondergroef hij het moeizame compromis dat door de verwante communistische vakbond CCOO met de werkgevers was bereikt. Een groot deel van de 2,5 miljoen IU-stemmers stammen uit de gelederen van deze bond. Eind vorig jaar haalde Anguita de kolommen van de Britse roddelbladen met zijn aanval op de 'constitutionele monarchie'. De huidige staatsvorm is na het Franco-tijdperk door alle politieke partijen on derschreven, inclusief de PCE. De aanval op de koning werd door veel Spanjaarden beschouwd als een vorm van heiligschennis. Anguita's meest fervente tegen stander binnen de IU-gelederen is Cristina Almeida, zelf ex-communist en nu voorzitter van Nieuw Links. Almeida vertegenwoordigt de stroming die aankoerst op samenwerking met de socialisten. Ze verwijt Ang uita dat hij de IU steeds dieper in een isolement stort. Volgens haar moet een partij die ruim tien procent van de stemmen heeft, meer invloed kunnen uitoefe nen op het Spaanse politieke toneel. Almeida kreeg deze week bijval uit Galicië. De afde ling van de IU daar besloot om bij de komende regio nale verkiezingen op 19 oktober een pact te sluiten met de socialisten. Toen Anguita de opzegging eiste van de geplande samenwerking en de afdeling daarop weigerde daaraan gehoor te geven, was de breuk een feit. Dit dreigt ook te gebeuren in de andere regio's, waar men het dictaat van Anguita niet langer pikt. De voormannen van de IU in Catalonië en Andalusië hebben zich de afgelopen dagen vierkant uitgespro ken tegen het beleid van hun leider. Het lijkt erop dat er maar één manier is om de eenheid van 'links Span je' te redden: het aftreden van Julio Anguita. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL mas-leider Rantisi het bekende verlanglijstje, zoals de vrijlating van alle 'politieke gedetineer den', een 'confrontatiepolitiek' tegenover de nederzettingen, en een recht op terugkeer voor alle Palestijnen. Volgens Netanyahu's media- adviseur, Bar-Ilan, belooft Arafats dialoog met de islamis- ten weinig goeds. „Sinds de Pa lestijnse Autoriteit werd gesticht heeft Arafat overeenkomsten gesloten om terreurorganisaties te behagen. Wij geloven niet dat dit soort zoethouderij werkt.' Voor Arafat vormt de dialoog met Harnas een antwoord op de Israëlische strafmaatregelen, die zijn ingesteld na de bomaanslag van vorige maand in Jeruzalem. Hij wil zijn volk duidelijk maken dat hij niet zal toegeven aan wat hij omschrijft als 'de dictaten van Netanyahu'. CORRESPONDENT Israël heeft kwaad gereageerd op de pogingen van Arafat een dialoog aan te gaan met radica le islamitische groepen als Ha rnas en Islamitische Jihad. „Nie mand kan van ons verwachten dat we het vredesproces voort zetten en door de vingers zien dat Arafat geen werk maakt van de terreurbestrijding", aldus premier Netanyahu. De tweedaagse vergadering, die beoogde een 'nationale dia loog' tot stand te brengen tus sen voor- en tegenstanders van het vredesproces binnen de Pa lestijnse Autoriteit, heeft giste ren in Gaza weinig concreets opgeleverd. De leiders van de organisaties hielden toespra ken, maar van een dialoog was geen sprake. Zo herhaalde Ha-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5