'Deal met Karman onwettig' Binnenland 'We vochten maar even, een Amsterdammer en ik' Piet Pelle staat bij Gazelle Pomphouders grens slijten 40 procent minder Grote stroomstoring was 'gewoon falende techniek' Beleeft mee... Brienenoordbrug gebouwd volgens normen van 1963 ...in de wereld van Privé n Nederlands Persbur jut krijgt schoorsteen binnenwand ge- atst. Een scholier kdaarbij aan- - fatig toe. xvan thullenaar evangenen krijgen geen uitkering >g» Gedetineerden verliezen het recht op een sociale uit- Het kabinet bespreekt vandaag een wetsvoorstel daartoe staatssecretaris De Grave van sociale zaken en minister n van justitie, dat op 1 januari moet ingaan. De Grave dthet onaanvaardbaar dat gedetineerden uitkeringen kun- ontvangen, terwijl ze door de staat worden onderhouden. dit moment genieten volgens een ruwe schatting 2.000 gede- erden een uitkering. an maakt val van vijftien meter jERMALSENEen 22-jarige man uit Uden is gisteren bij het lan- jke distributiecentrum van Albert Heijn in Geldermalsen vijf meter naar beneden gevallen. Hij is in kritieke toestand rhet ziekenhuis in Nijmegen overgebracht. De man zou bij n aanbouw zijnde nieuwbouw op een verdiepingsvloer bezig geweest met het sjouwen van hout. Hij stapte in een mangat tortte naar beneden op een betonvloer. ;1 wegens ontucht jeugdleider hingen Voor de rechtbank in Groningen is gisteren tegen 46-jarige Groningse jeugdleider negen maanden en TBS ge- wegens ontucht met vier kinderen. De man was actief als jdleider binnen de Mormonenkerk. Hij werd in mei aange- iden nadat drie aangiften tegen hem bij de politie waren bin- ïgekomen. Na zijn arrestatie is dat aantal ppgelopen tot acht. slachtoffers, zowel jongens als meisjes, variëren in leeftijd acht tot twaalf jaar. De ontucht had plaats in de proeftijd die man was opgelegd wegens eerdere zedendelicten. Volgens de cier zijn sommige kinderen door de man bedreigd en kampt aantal met problemen als slapeloosheid, huilbuien en angst r wraak. 'ethouder zaak Lancee mag blijven irmqnnikoogWethouder Brands van Schiermonnikoog ft voorlopig niet op te stappen, zo heeft de gemeenteraad »ren besloten. Voor de tweede keer in korte tijd stond de po- van Brands ter discussie. Voormalig politiechef Lancee deed gjaar aangifte tegen Brands, omdat de wethouder zich een rkeer ongewenst toegang had verschaft tot de slaapkamer vrouwen die op het eiland wonen. Brands heeft altijd ont- den de zaak werd in eerste instantie geseponeerd. Lancee opnieuw aan de bel en de rechtbank heeft nu bepaald dat openbaar ministerie (OM) de zaak alsnog in behandeling nemen. Bovendien is nu bekend geworden dat er verkla- in zijn van de vrouwen bij wie hij de slaapkamer is binnen- rongen. De gemeenteraad wacht met maatregelen op een iraak van de rechter. abo verhoogt hypotheekrente ht In navolging van het kleinere Zürich heeft de Rabo- aangekondigd de hypotheekrente voor kortlopende hypo- ;n te verhogen. De rente van hypothecaire leningen met rentevaste periode van 1 en van 2 jaar gaat 0,3 procentpunt hoog naar respectievelijk 4,5 procent en 4,7 procent. De ren- ergoeding bij kortlopende hypotheken is afgeleid van de dmarktrente. Daar is de rente de afgelopen maanden geste- wi LÜe zogeheten lange rente is vrijwel onveranderd gebleven. il arom veranderen de rentes van de hypothecaire leningen met isa ilange rentevaste periode niet. en ts jaar voor wurging hotelgaste da» Een 33-jarige man uit Steenbergen is gisteren veroor- tld tot zes jaar gevangenisstraf en.TBS, omdat hij als nacht- rtier op 10 januari in motel de Wouwse Tol in Bergen op Dm een 26-jarige hotelgaste wurgde nadat hij haar seksueel Imisbruikt. De rechtbank oordeelde dat de man sterk ver- iderd toerekeningsvatbaar was. Door een ziekelijke stoornis r gevaar voor herhaling, aldus de rechtbank. euw kenteken: l ee cijfers, 1 :r letters oh ïrmeer» anp haarlem marcel potters Voor de tweede keer deze week acht de officier van justitie in de Beverwijk zaak doodslag op Ajax-fan Carlo Pi- cornie bewezen. En voor de zoveelste keer wordt een verdachte Feyenoord- supporter verweten lid te zijn van een criminele organisatie, die voor de rel len op 23 maart in de buurt van de Be- verwijkse bazaar verantwoordelijk is. Net als in alle voorgaande gevallen wordt deze stelling door de verdedi ging bestreden. „Het bewijs is flinter dun," aldus de raadsman.' Marco (24) is géén hooligan, betoogt zijn advocaat Van Ardenne. „Zoals u kunt zien," klinkt het in de Haarlemse rechtbank, „is hij gewoon een mens van vlees en bloed." Lid van de harde kern? Welnee, stelt de raadsman. Veel mede- supporters kennen hem niet eens. „Hij komt niet eens voor in de telefoonlijs ten van de diverse jongens." Stilletjes hoort de .verdachte - kort, donker haar en een sikje - het betoog aan. Misschien nog onder de indruk van de donderspeech van zojuist, uit de mond van officier van justitie Ooster huis. Hij had op 23 maart voorop gelo pen in de stoet Feyenoorders die naast de A 9 het akkerland instormde en was wat mevrouw Oosterhuis betreft mede verantwoordelijk voor de dood van Aja- cied Carlo Picornie. De strafeis: vijf jaar cel. Niet dat het openbaar ministerie om komt in het bewijsmateriaal. Er is een verklaring van iemand die hem 'met kracht' op het slachtoffer heeft zien in slaan. En verder citeert de aanklaagster vooral getuigen tegen wie de verdachte iets te openhartig zou zijn geweest. Eén van hen had hem horen zeggen dat hij 'die Amsterdammer een paar moken had verkocht'. De betrokkene, gisteren als getuige in de rechtbank, ging ervan uit dat hiermee Picornie wordt bedoeld. Marco zelf heeft een heel andere le zing. Meegelift met een aantal suppor ters ging hij die zondag op weg naar Alkmaar naar AZ-Feyenoord en beland de net als de rest in het Beverwijkse weiland. Gewapend met een paraplu ging hij de aanstormende vijand, de Ajacieden, tegemoet. „We vochten even, een Amsterdammer en ik. Twee, drie slagen over en weer, en we gingen uit elkaar. Misschien dertig seconden later kreeg hij een fles tegen z'n hoofd. Hij ging weer terug naar z'n groep en ik ook. Even daarna kreeg ik zelf traangas in mijn ogen." Die Amsterdammer met wie hij vocht, benadrukt hij, was niet Picornie. „Ik weet heel zeker dat het iemand an ders was. Een Hollander, met een ten ger postuur. Hij kan dat nooit zijn ge weest." Wel heeft hij, verderop in de modder, een man op z'n knieën zien zitten zo'n honderd meter van hem vandaan. De zwaar gewonde Amster dammer zat destijds in die houding. Z'n raadsman doet er nog een schep je bovenop. De getuige die zijn cliënt Marco had zien slaan, stond op grote afstand - geschat op driekwart voetbal veld - en kon onmogelijk goed zicht hebben ~gehad met al die rook van brandeiMe auto's. Andere getuigenis sen tegen zijn cliënt nuanceert hij, wor den afgezwakt of zijn voor meerdere uiüeg vatbaar. Er is zelfs sprake van een persoonsverwisseling, vindt de advo caat. Opvallend genoeg is het niet de offi cier van justitie, maar de rechtbank die advocaat Van Ardenne de meeste kop zorgen bezorgt. In zijn pogingen om een aantal politiemensen - inclusief de supportersbegeleiders van de politie Rotterdam-Rijnmond - aan de tand te voelen, weet hij telkens een, vinnige rechter op zijn weg. „Wilt u stoppen met de getuigen te overhoren" klinkt het meerdere keren. Mede daarom ziet de verdediger zijn zorgvuldig voorbe reid verhoor van enkele functionarissen voor een deel de mist ingaan. Officier Oosterhuis stelt echter nog maals vast dat alles wat in dit onder zoek heeft plaatsgevonden, wordt ver antwoord. Ze toont zich niet onder de indruk van het verzoek van de raads man om het openbaar ministerie niet- ontvankelijk te verklaren. „Wat me wel opviel," stelt de aanklaagster, „is dat ge tuigen maar ook verdachten weinig me dedeelzaam waren. Misschien uit angst voor represailles. Ook de Ajacieden lie pen, wellicht om dezelfde reden, niet over van informatie. De rechtbank doet ook in deze zaak op 1 september uitspraak. Vandaag ko men nog twee verdachte Feyenoorders voor de rechter in Haarlem. Antidepressiva ontnemen elke zin in seks amsterdam anp Drie op de tien mensen die an tidepressiva slikken, krijgen daardoor last van impotentie of hebben helemaal geen zin meer in seks. Dat blijkt uit een onder zoek onder tweehonderd psy chiaters die deze mensen be handelen. In meer dan de helft van de gevallen verandert de psychiater de therapie geheel of gedeeltelijk als hij merlrt dat zijn patiënt problemen heeft met seks. In meer dan de helft van de gevallen verandert de psychia ter de therapie geheel of gedeel telijk als hij merkt dat zijn pa tiënt problemen heeft met seks. Het Nipo verrichtte het on derzoek met het oog op de Lan delijke Depressiedag die op 10 oktober wordt gehouden. Jaar lijks worden er 600.000 recepten voor antidepressiva uitgeschre ven. Rechtbank pakt OM hard aan Het vonnis in de strafzaak tegen kroongetuige Karman in de zaak tegen de Hakkelaar, is voor advocaat Spong een» 'geschenk uit de hemel'. De raadsman van de rechter hand van de Hakkelaar ziet in de overwegingen van de Amsterdarrfse rechtbank alle punten bevestigd die hij te gen de deal tussen het openbaar ministerie (OM) en Kar man heeft opgeworpen. „De rechtbank zegt onomwon den dat deze opsporingsmethode onrechtmatig is en deelt voor het OM de hardste sanctie uit: niet-ontvanke- lijkheid. Het OM is naar huis gestuurd." amsterdam anp dieren Piet Pelle, met zijn 85 jaar het oudste stripfiguurtje van Nederland, staat sinds giste ren voor de deur van de Dierense fietsenfa- briek Koninklijke Gazelle, geestelijk vader van Pelle. Kunstenaar Ralph Lambertz vereeuwigde het mannetje met zijn onafscheidelijke fiets in opdracht van de gemeente Rheden en de fiet- senfabriek. In Rheden heeft de komst van Piet Pelle voor een klein politiek conflict gezorgd. Groen Links vindt het beeldje 'pure reclame' en meent daarom dat de gemeente daar geen 25.000 gulden aan moest uitgeven. De ge meente vindt echter dat Piet Pelle door zijn be kendheid meer is dan een beeldmerk. Wielrenner Erik Breukink onthulde het be jaarde fietsertje. Breukink is behalve inwoner van Dieren ook zoon van de oud-directeur van Gazelle. De bronzen Piet Pelle kijkt neer op drie van zijn beroemdste stripavonturen: de angst voor de trein, de koe en de plons in het water. foto anp bunnik anp De pomphouders langs de grens met Duits land hebben sinds de accijnsverhoging van 1 juli hun omzet zien teruglopen met 30 tot 40 procent. Hier en daar zijn zelfs nog ho gere omzetverliezen, die het voortbestaan van een paar honderd tankstations op het spel zetten. Dat blijkt uit gegevens van het oliecon cern Shell en de Bovag, de belangenvereni ging voor garagehouders. Vandaag vechten de pomphouders voor de Haagse rechtbank de accijnsverhoging aan in een kort geding tegen het ministerie van financiën. Uit gegevens van Bovag blijkt dat zeker duizend pomphouders geschaad worden door de accijnsverhoging met dertien cent. Het prijsverschil met de Duitse pompen is daardoor opgelopen tot 35 cent per liter. Benzinestations die omzet hebben zien wegvloeien naar Duitsland bevinden zich in een strook van ongeveer 20 kilometer van de grens. Hier en daar is echter ook op 30 kilometer van de grens nog sprake van da lende omzet, aldus Bovag. Accijns en BTW maken ruim 70 procent uit van de prijs die de automobilist aan de pomp betaalt. De inkoop van de oliemaat schappij neemt ongeveer 24 procent van de pompprijs voor hun rekening, waarna voor de pomphouder een bruto marge resteert van 10 tot 11 cent per liter. Per liter verdient hij netto tussen de één cent (volgens de Bo vag) en drie cent (volgens Shell). De pomp stations hebben daarmee geen enkele ruimte om beneden de adviesprijs te gaan zitten. Volgens Bovag wachten veel pomphou ders de uitslag van het kort geding af, voor dat zij ingrijpende maatregelen treffen. Wel is gebleken dat kortlopende contracten van werknemers van pompstations niet ver nieuwd worden. Echte ontslagkwesties zijn volgens Bovag nog niet aan de orde ge weest. Het rechterlijk oordeel over de kroongetuige-overeenkomst in de zaak-Karman staat haaks op het oordeel dat de rechter in de Hakkelaarzaak uitsprak. De laatste keurde de deal goed en veroordeelde de bendeleider en zijn kompanen tot celstraffen. „De keuze is nu aan het hof', aldus Spong. Officier van justi tie Witteveen wil de uitspraak eerst bestuderen voordat hij commentaar geeft. Kern van de deal tussen OM en Karman was dat de laatste de toezegging kreeg om niet meer de cel in te hoeven in ruil voor zijn getuigenis. De rechtbank hekelde gisteren in harde be woordingen het feit dat Karman afstand heeft moeten doen van zijn zwijgrecht, zoals ook Spong al had betoogd. Bij de onder handelingen met het OM liet Karman zich niet bijstaan door een raadsman. Ook dat is de rechtbank een doorn in het oog, gezien de grote belangen die voor Karman op het spel ston den. Bij het vaststellen van de uiteindelijke inhoud van de deal heeft de kroongetuige zich 'in belangrijke mate verlaten op de deskundigheid van de officieren van justitie', aldus de recht bank. Een van het OM onafhan- 1" nieuwe serie kentekens zal to aan uit twee cijfers en twee I twee letters. De huidige to s, die nu bij de S is en be- uit twee maal twee letters is1 wee cijfers, is naar verwach- over twee jaar vol. nieuwe kentekenplaten er anders uit dan de huidi- tt loordat ze voorzien zijn van EU-embleem. Bovendien le letters en cijfers kleiner, rdoor het moeilijker wordt f ekenplaten na te maken. ilaten met de nieuwe vorm- 0(1 ng komen overigens al in de 1 van volgend jaar in roula- de e Rijksdienst voor het Weg- '0! eer schat dat de nieuwe se al? zes tot zeven jaar meekan. el rna moet er een ander sys- ri 1 worden bedacht, omdat alle denkbare combinaties twee cijfers en twee letters l>- ruikt zijn. en van de mogelijkheden is kenteken te koppelen aan provincie waar de eigenaar ftt. Een inwoner van Zuid- 1 zou dan een nummer- jgen dat begint met ZH. den haag gpd SEP doet niets om herhaling te voorkomen mand daarvan iets merkt. Een paar minuten later gaf in de Merwedekanaalcentrale een tweede gasturbine er de brui aan, waarna vanuit de SEP-cen- trale in Arnhem de spannings verlaging via het landelijke kop- pelnet wordt gecompenseerd. Even later viel echter ook de Flevocentrale bij Lelystad uit als gevolg van een fout in de soft ware van de regelpomp. Vanaf dat moment is de spanningsuit- val zo hoog dat ook de beide Utrechtse centrales (Merwe- dekanaal en Lage Weide) gro tendeels uitvielen en uiteinde lijk Utrecht, Flevoland en Gel derland zonder stroom kwamen te zitten. Bij het Utrechtse distributie bedrijf REMU zijn 1500 claims van bedrijven en 850 claims van particulieren binnengekomen. Een woordvoerder zei blij te zijn met het technische onderzoek, omdat daaruit blijkt dat de RE MU geen blaam treft. Het be drijf wil eind september duide lijkheid verschaffen over de af wikkeling van de schadeclaims. De stroomstoring van 23 juni, waarbij grote delen van de pro vincies Utrecht, Gelderland en Flevoland zonder elektriciteit kwamen te zitten, is een gevolg van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. In een aantal centrales deden zich sto ringen voor die op zichzelf niet ongewoon waren, maar die sa men voor een nog nooit eerder vertoonde verlaging van de spanning zorgden. „Het is ge woon de techniek die heeft ge faald", aldus topman Ketting van de Samenwerkende Elektri- citeits-Productiebedrijven (SEP). Maatregelen om herha ling te voorkomen wil de SEP niet nemen. Dat zou 'onevenre dig' veel geld kosten, aldus Ket ting. Even voor negen uur in de ochtend van maandag 23 juni viel in de elektriciteitscentrale Merwedekanaal in Utrecht een van de gasturbines uit, een sto ring die zich naar schatting eens in de week wel ergens in Neder land voordoet, zonder dat ie- Vrachh'erkeer zorgt voor scheuren in wegdek rotterdam anp De scheurtjes in het wegdek van de 'nieuwe' Van Brienenoord brug worden vermoedelijk ver oorzaakt door het intensieve verkeer en de steeds wisselende belasting door zwaar- en licht- beladen vrachtwagens. De brug is eind jaren tachtig gebouwd volgens normen uit 1963, toen het verkeer onvergelijkbaar veel minder was dan nu. Minister Jorritsma van ver keer en waterstaat erkent dat in de beantwoording van vragen van CDA-Kamerlid Reitsma. In middels zijn de nonnen veran derd en de dekplaat zou nu dan ook zwaarder gemaakt zijn. Bij het ontwerpen van de brug wa ren er wel aanwijzingen dat de voorschriften geen goed beeld gaven van de verkeersbelasting, maar waren er volgens de mi nister in 1987 onvoldoende ge gevens om met die ontwikkelin gen rekening te houden. In juli constateerde Rijkswa terstaat tijdens een routinecon trole dat het beweegbare deel van de brug door kleine scheur tjes in de stalen platen direct onder de toplaag was aangetast. Het ging om de vrachtwagen- strook op de tweede Van Brie nenoordbrug die in 1989 naast de oude gelegd werd. Het euvel- is inmiddels verholpen voor een miljoen gulden. Maar pas volgend jaar in de zomer zal een definitieve repa ratie uitgevoerd worden, zo schrijft Jorritsma aan de Kamer. Zij hoopt nog voor het eind van het jaar definitief te weten waarom de brug zo snel ver moeidheidsverschijnselen be gon te vertonen. TNO, de Tech nische Universiteit Delft en de universiteit van Aken doen in opdracht van Rijkswaterstaat nog een onderzoek naar de vraag hoe het staal door zware, wisselende belasting kan scheu ren. De kwaliteit van het staal is volgens Rijkswaterstaat wel in orde. Naar aanleiding van de pro blemen met de Van Brie nenoordbrug zijn enkele andere beweegbare bruggen tussentijds geïnspecteerd maar daar is vooralsnog niets gevonden, al dus Jorritsma. kelijk advies over de deal ont breekt. Daarmee is, aldus het college, onvoldoende voldaan aan een ander voornaam basis principe: dat van de gelijkheid der wapenen. Dat is des te erger omdat het OM dreigde de beschermings maatregelen stop te zetten als Karman zich niet aan de afspra ken zou houden, terwijl datzelf de OM onderkent dat die be scherming voor Karman van le vensbelang is. Karman is als verdachte tekort gedaan in zijn recht op een eerlijke behande ling, vindt de rechtbank, 'met grove veronachtzaming van zijn belangen'. Het tweede hoofdpunt in het vonnis is dat het openbaar mi nisterie de wet op de rechterlij ke organisatie aan zijn laars heeft gelapt door Karman toe te zeggen dat zij een hem opgeleg de gevangenisstraf in de Hakke laar-zaak niet ten uitvoer zou leggen. De rechtbank wijst erop dat deze wet bepaalt dat het OM zo'n toezegging helemaal niet kan doen. Voor Karman zelf verandert er met het vonnis overigens wei nig: hij is nog steeds bescherm de getuige en zal tijdens het ho ger beroep volgende maand in de Hakkelaarzaak opnieuw moeten getuigen. Bolkestein wil toch best premier worden den haag anp WD-leider Bolkestein wil wel degelijk premier worden als zijn partij de grootste wordt, zo heeft hij gisteren voor de te levisie gezegd. „Ik ben be schikbaar als mijn partij het wil, maar ik zeg niet of ik het zelf wil", zei de WD-leider. Tot dusver heeft Bolkestein steeds gezegd zich pas kort voor de Kamerverkiezingen van mei volgend jaar te willen uitspreken over zijn kandida tuur voor het premierschap. Als Bolkestein premier wordt, gelden in de WD de mi nisters Dijkstal van binnen landse zaken en Jorritsma van verkeer en waterstaat als de belangrijkste kandidaten voor het fractieleiderschap, een functie die bij de liberalen ge lijk staat met partijleider. Dijk stal was vice-fractievoorzitter voordat hij minister werd en wil best fractieleider worden. Maar ook staatssecretaris De Grave van sociale zaken en zijn voorganger, de vorig jaar afge treden Linschoten, worden in de partij als serieuze kandida ten gezien.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3