'Ontspannen knipoog is er beetje a Aanhoudende corruptie zet Kenya's economie onder zware druk" Feiten Meningen Vroegtijdig einde voor alternatieve huizenverkopers VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 De ontwikkelingswerker wrijft zich in het gangetje van een geldwisselkantoor verge noegd in de handen. ..Moet je eens kijken hoeveel qxtra shillings ik voor m'n dollars heb gekregen." De toehoorder, een zaken man. tikt hem verbolgen op de vingers. ..Besef je dan niet dat door die zwakke shil ling de hele economie aan het instorten is; dat dit een ramp is voor het land? Daar zou je als ontwikkelingswerker mee begaan moeten zijn." Geschrokken en beschaamd wendt de man het hoofd af. ..Goh ja, je hebt gelijk." Kenya's economie is sinds de bevriezing van een 220 miljoen dollar grote lening door het Internationaal Monetair Fonds (IMF), enkele weken geleden, aan een snel le val bezig. De nationale valuta, de Keny- aanse shilling, daalde binnen korte tijd twintig procent in waard'e tegenover de dollar. Buitenlandse investeerders verlie zen snel hun vertrouwen in het land. Prij zen voor brandstof, bouwmaterialen, le vensmiddelen en luxe artikelen stijgen in rap tempo. Voor de buitenlanders die worden uitbe taald in dollars of andere valuta, maakt het niet zo veel uit. Ze krijgen toch meer shil lings voor hun geld. Maar voor miljoenen Kenyanen met uiterst magere inkomens is het echter een regelrechte ramp en een aanslag op hun toch al zo armoedige be staan. NIET DRAMATISCH President Daniel arap Moi blijft het besluit van het IMF - ingegeven door de weigering van Moi om de vele corruptieschandalen in zijn land serieus aan te pakken - onder tussen bagatelliseren. ,,We moeten er ook weer niet te dramatisch over doen. Op ons totale jaarbudget van 161 miljard shilling is dit maar een miniem bedrag. Kenyanen moeten niet in paniek raken, maar gewoon hard doorwerken en de economische ont beringen waardig dragen. Economen en andere financiële deskundi gen beseffen echter maar al te goed dat de turbulentie die het IMF teweeg heeft ge bracht binnen de donor- en zakengemeen- schap. desastreus is voor Kenya's econo mie. die tegelijkertijd ook nog eens onder druk staat door de politieke onlusten. Des ondanks zijn Kenyanen en Westerse waar nemers van mening dat het IMF-besluit ei genlijk veel te laat komt en de geldkraan al veel eerder dichtgedraaid had moeten wor den. „Kenva speelt steeds een spel met de internationale donoren", verklaart een Westerse zakenman. „Telkens als de hulp gekort of ingehouden dreigt te worden, toont Kenya bereidheid iets aan de condi ties voor hervatting van die hulp te doen. KLEINE KLIEK Maar zodra het geld weer binnenstroomt, trekken ze zich nergens meer iets van aan en de corruptie gaat weer vrolijk verder. Het werd daarom hoog tijd dat het IMF op zijn strepen ging staan en zei: nu is het ge noeg. Het is eigenlijk een even groot schandaal dat donoren zo lang hebben toegestaan dat geld regelrecht in de zakken van overheidsdienaren verdwijnt in plaats van in de ontwikkeling van het land." De totale Westerse financiële hulp aan Ke nya is de afgelopen jaren weliswaar flink gedaald, maar in 1995 kon het land toch nog altijd rekenen op ruim 750 miljoen dollar (in 1991 921 miljoen). Geld dat bleef binnenstromen ondanks een aantal om vangrijke financiële schandalen waarmee de afgelopen paar jaar zeker vierhonderd miljoen dollar gemoeid was. Ontwikke lingsgeld dat ten goede diende te komen aan 28 miljoen armlastige Kenyanen, maar in plaats daarvan een kleine kliek reeds vermogende leiders en ambtenaren nóg vermogender maakte. GOED BESTUUR De schuldigen zijn in veel gevallen bekend, maar het Moi-regime weigert ze strafrech telijk aan te pakken. Topambtenaren, mi nisters, de vice-president, zakenlieden uit Mois familie en anderen gaan gewoon door met hun praktijken. Toen de staat on langs de zogenaamde Goldenberg-affaire (waarmee honderden miljoenen aan ex portsubsidies zijn gemoeid voor produkten die nooit bestaan hebben, laat staan geëx porteerd) seponeerde, was voor het IMF de maat vol. Het financiële instituut stelt nu een aantal eisen aan 'goed bestuur, alvo rens de hulp hervat kan worden. „De Kenyanen zijn nu aan zet", stelt een Westerse diplomaat. „Het IMF is bereid met Nairobi om de tafel te gaan zitten, maai Kenya heeft tot dusver nog geen en kele serieuze poging ondernomen om met het IMF te praten. Het is op dit moment daarom erg moeilijk in te schatten welke kant het zal opgaan. Ook niet duidelijk is hoe de andere dono ren zullen reageren. De Wereldbank heeft al laten doorschemeren ook haar leningen tegen het licht te willen houden, terwijl Westerse naties nog niet direct, maar zeker op termijn, zich daar mogelijk achter zul len scharen. „Het is duidelijk dat geen en kele donor corruptie wil steunen. De vraag is alleen wat voor consequenties je moet verbinden aan gevallen van corruptie. Zet je alle hulp stop en laat je Kenya helemaal aan haar lot over, dan is de kans grot het slecht met het land afloopt. Maai mand is ermee gebaat dat Kenya del50 van voormalig Zaïre of Somalië opga w is daarom beter om zo veel mogelijk >a uit te oefenen op de Kenyaanse regei hen te blijven motiveren iets aan dei °f ruptietedoen." I® Nederland, legt een beleidsmedewer K Nairobi uit, kiest voor laatste optie. corruptie doen wij zeker niet mee. h geval van corruptie binnen een bewi st gaan we proberen onze hulp vooralt 'f ten op die groep die last heeft van de st ruptie, in plaats van degenen te stem 'P die alleen maar beter worden van co:|[l tie. In het geval van Kenya lukt dat hi nairobi frans van den houdt correspondent NIEUWSANALYSE Ruzies, rechtszaken en faillissementen kenmerken het even korte als turbulente bestaan van Match Makelaars. Het plan om de consument een serieus alternatief te bieden voor 's lands grootste makelaarsvereniging, de NVM, is daardoor nooit van de grond gekomen. Al vanaf het begin van Match Makelaars ondervond het initiatief van Eric Horssius, een goedgebekte dertiger, hevi ge tegenwind. De eerste plannen eind 1995. leden schip breuk doordat financier Centraal Beheer zich op het aller laatste moment terugtrok. Naar kwade tongen beweerden was dat onder druk van de NVM, de Nederlandse Vereni ging van Makelaars die geen concurrent naast zich zou dul den. Horssius spande tevergeefs een kort geding aan tegen Centraal Beheer. De rechter stelde Match Makelaars in het ongelijk, omdat de organisatie niet met harde bewijzen kon komen. Er was geen afspraak op papier gezet. Een maandenlange zoektocht langs grote geldschieters le verde vervolgens niets op. Eind juli '96 ging het adviesbu reau Nauta en Polak, formeel de initiatiefnemer van Match Makelaars, failliet. Kort daarvoor was Horssius al opgestapt als directeur. Hij deed alle aandelen over en richtte een nieuwe bv op: Match Spaar- en Pensioenadvies. Alle schul den bleven achter in de oude bv. Volgens de curator was dat een bedrag van twee a drie miljoen gulden. Horssius vond een nieuwe geldschieter, wiens naam hij niet bekend mocht maken. Onlangs bleek Frank de Leur, sinds september '96 gedelegeerdcommissaris bij Match Makelaars, de naamloze geldschieter. De Leur ontkent ove rigens eigenaar te zijn van de keten. November '96 kon Match Makelaars eindelijk beginnen. In een grootse show in 't Spant in Bussum met Astrid Joos- ten werd de buitenwereld daarvan op de hoogte gebracht. Met 150 match makers, de-helft van het beoogde aantal, ging de organisatie van start. Me bemiddelaars hadden 3.450 gulden inschrijfgeld be taald. In ruil daarvoor ontvingen ze onder meer visitekaart jes, briefpapier, een modem en desgewenst een schriftelijke cursus makelaardij. Ze- mochten zich geen makelaar noe men. Die titel is beschermd, alhoewel het kabinet deze week juist aankondigde die bescherming te willen vermin deren. Horssius' idee was een goedkope, efficiënte organisatie op te zetten. De 'match makers', voor wie woningbemidde ling veelal een bijbaan was, hoefden zelf niet alle kennis in huis te hebben. Ze konden een beroep doen op het hoofd kantoor in Vianen, waar onder meer taxateurs, fiscalisten en bouwtechnisch keurders zouden komen te werken. Dat was veel goedkoper, dacht Horssius. Om die reden konden de bemiddelaars ook lagere tarie ven in rekening brengen dan de NVM-makelaars. Bij Match Makelaars betaalden consumenten gemiddeld 1,2 procent van de koopsom voor de aan- of verkoop van hun woning, tegen minimaal 1,85 procent bij de NVM. Op een woning van twee ton scheelt dat dertienhonderd gulden. Na enkele maanden ging het al mis. De NVM spande met succes enkele rechtszaken aan tegen 'match makers', die zich toch hadden uitgegeven voor makelaar. De naam Match Makelaar klonk onbetrouwbaar en amateuristisch, zeker voor mensen die het eerdere faillissement nog niet waren vergeten. Begin dit jaar deed Horssius afstand van zijn aandelen in Match Makelaars. De keten kwam in handen van Fortif bv, waarvan Frank de Leur enige aandeelhouder was. Op zijn beun is Fortif bv eigendom van Fortif nv, gevestigd op Cu rasao. De Leur ontkent ook hiervan de eigenaar te zijn. Wie dat wel is, wil hij niet zeggen. In juli stapte Horssius ook op als directeur. Match Make laars was economisch en organisatorisch de problemen te boven, zei hij. Het werd tijd voor een nieuwe uitdaging. De Leur nam zijn werkzaamheden over. Nauwelijks drie weken later sprak de rechter het persoonlijk faillissement uit over beide mannen. Het hoger beroep van De Leur dient van daag voor het gerechtshof in Amsterdam. De 'match makers' begonnen intussen te morren. Van de beloofde ondersteuning vanuit het hoofdkantoor kwam niets terecht. De toegezegde nationale reclamecampagne, die van Match Makelaars een begrip moest maken, bleef uit. Enkele bemiddelaars wisten zich aardig te redden, maar de meesten verkochten nauwelijks of geen woningen. Hun pri vé-investeringen (mobiele telefoon, pc met intemet-abon- nement, ISDN-telefoonlijn, fax, antwoordapparaat) verdien den ze bij lange na niet terug. Eergisteren barstte dan eindelijk de bom. De directeur en de 'match makers' staan lijnrecht tegenover elkaar. Openlijk beschuldigen ze elkaar van leugens en bedrog. Beide partij en beweren namens de meerderheid van de bemiddelaars te spreken. De scheuring is een feit. Match Makelaars defi nitief voorbij. De bemiddelaars beseffen dat ze hun inschrijfgeld kwijt zijn. Waar het geld is gebleven, weten ze niet. Maar hoe hoog de ruzie met directeur De Leur ook is opgelopen, ver dacht van oplichting wordt hij niet. „Integendeel", zegt voorzitter Felix de Wit van de vereniging van 'match ma kers'. „Hij is straatarm geworden van dit initiatief. Ik weet zeker dat hij geen gulden voor zichzelf heeft gebruikt." Dat geldt volgens de vereniging ook voor Eric Horssius. „Hij bakte er niets van als directeurzegt secretaris Dick Zeelenberg. „Maar de boel opgelicht? Nee, daar geloof ik niets van. Het hele avontuur heeft hem alleen maar geld ge kost." utrecht-vianen erik van der struus Wiarda Iaat na zware periode gezond Utrechts korps achter Hoofdcommissaris mr. Jan Wiarda neemt vandaag in de Utrechtse stads schouwburg officieel afscheid van de Politie Regio Utrecht. Na veertien jaar leiding te hebben gegeven aan eerst de gemeentepolitie en daarna het re giokorps, begint hij op 1 september als korpschef in Den Haag. Zijn taken in Utrecht draagt hij over aan zijn voor malige plaatsvervanger mr. Peter Vo gelzang. Beiden sluiten een zware pe riode af en beginnen aan een nieuw hoofdstuk in hun loopbaan. Ruim een jaar lang was het stil rond Jan Wiarda, ooit één van Nederlands meest spraakma kende politiechefs. Hij hield pleidooien voor de legalisering van harddrugs, betoogde dat een winkelier wat hem betreft een knuppel achter de toon bank mocht hebben en haalde daarmee internationaal de me dia. Maar sinds hij in de ge ruchtmakende IRT-affaire in de vuurlinie terecht kwam, is hij voorzichtiger geworden. Voor Wiarda is het afgelopen jaar leerzaam geweest, maar niet gemakkelijk. „Dat mag je wel zeggen. Maar ik heb het ge voel dat ik er persoonlijk sterker ben uitgekomen. Ik heb geleerd datje het onmogelijke nooit voor onmogelijk moet houden. En dat als zo n zaak explodeert, iedereen voor zichzelf gaat. In die periode was het echt nodig om voortdurend tehedenken: hoe is je positie en van welke kant wordt die bedreigd? Dat is een vorm van strategisch den ken die voor lieden in dit soort kwetsbare posities natuurlijk niet slecht is. Maar je steekt wel energie in de verkeerde dingen, denk ik." HYPOCRIET Als ingevoerde buitenstaander bekeek Peter Vogelzang, de voormalig plaatsvervanger van De Utrechtse korpschef Wiarda heeft een moeilijk jaar achter de rug. „Maar ik heb het ge voel dat ik er per soonlijk sterker ben Wiarda, de gang van zaken des tijds met gemengde gevoelens. „Ik vond het goed dat onder- zoeksmethodieken indringend ter discussie kwamen. Door die kwestie is een enorm accent ge komen op de inhoud van het vak en dat is alleen maar goed. Maar het is wat hypocriet om vervolgens ook heel direct naar mensen persoonlijk te kijken. Als je een gigantisch reorganisa tieproces trekt, weet je dat daar heel veel energie in gaat zitten. Dat gaat dus ten koste van an dere zaken. Dat was vooraf ook gezegd, alleen besef je nog niet welke consequenties het heeft. Ik kan die lijn zo doortrekken naar het werk bij de KNVB. In de periode dat we daar heel in tensief bezig waren met de on derhandelingen over een nieuw tv-contract, hadden we bedui dend minder aandacht voor de eigen organisatie. De Utrechtse korpschef was on voldoende op de hoogte van de onderzoeksmethoden die het Interregioneel Recherche Team Noord-Holland/Utrecht had ge bruikt, concludeerde de parle mentaire onderzoekscommissie Van Traa. Bovendien had hij zijn Amsterdamse collega's te impulsief van corruptie be schuldigd. Wiarda betaalde de prijs. De tijd dat vanuit Utrecht vrijelijk tegendraadse opinies TOM JANSSEN MCXJ., Her 6 Hem w mmw m ym s&tR am QRwKt M... konden worden geventileerd, was voorbij. Wiarda heeft er begrip voor. achteraf. .Alles heeft z'n tijd en z'n plaats. Sinds de parlemen taire enquête is die knipoog, de ontspannen vrolijkheid, er een beetje af. In de jaren tachtig werd met een zeker genoegen gekeken naar politiechefs die zich manifesteerden. Het werd geaccepteerd en gewaardeerd. Maar na verloop van tijd heeft dat irritatie gewékt, vooral bij de politiek. En heel begrijpelijk. Dan moet je je plek weten. Ik ben geen politicus, ik ben amb tenaar." De Utrechtse burgemeester Op stelten schroomde niet zijn korpschef publiekelijk te herin neren aan de nieuwe verhou dingen: Wiarda moest maar eens even zijn mond houden. „De werkelijkheid neemt soms vormen aan die je niet als vlei end kunt ervaren," stelt Wiarda vast. „Maar het was hartstikke reëel in die fase. Ik heb met de heer Opstelten heel intensieve gedachtenwisselingen gehad. Na een periode van grote inge- houdenheid kwamen we tot de conclusie dat het wel weer ietsje steviger kon. Dat is in goed overleg gebeurd." Ook Vogelzang heeft de afgelo pen maanden ervaren hoe het is om onder vuur te liggen. Het KNVB-bestuur onder leiding van voorzitter Jos Staatsen sloeg een nieuwe weg in door met steun van grote sponsors een eigen televisiezender op te zet ten. Al snel bleek dat het draag vlak veel te optimistisch was in geschat. Als werknemer van het bestuur was Vogelzang weliswaar niet de eerstverantwoordelijke voor het Sport7-debacle, maar hij maakte wel deel uit van het ge zelschap waarop tijdens bonds vergaderingen vrijelijk werd ge schoten. Toch had Vogelzang de ervaring niet willen missen. „Als ik het over zou kunnen doen, zou ik het weerv meemaken. Dat meen Het is een heel interessa er staat veel te gebeuren voetbal. Het is leuk omi vloed op te hebben." WINST Vogelzang keert nu ter pofitiewereld, waar de re nog wel even nagalm! wel Wiarda de kwestie ii voorbijgaan reduceert t( opsporingsmethode, gel teerd door een paar men de politie, die veel te ver is volgens hem de winst kenbaar. „De parlement quête heeft ons geleerdl het nauw moeten neme het uitgangspunt datlej bij de politie boven doet gaat. Daar zit een histoi ontwikkeling achter. De en zijn rakkers werdenii tend op resultaat beooni Ze moesten boeven van de tijd van de inquisitie les toegestaan, als er ma bekentenis kwam. Erisi vooruitgang geboekt. M ook verandering is geko de maatschappelijke do ling van de politie, valti bezien." Volgens Wiarda is de tijfi om de politie weer watl te geven. „De beeldvort loopt achter de realiteit reorganisatie is een gr» ces. Het gelamenteer oï politie in de media end tiek berust in sterke situatie van voor de red tie, met een sterk gefrafl teerde politie. En op het buiten komen van het rt satieleed. Wat je nu, inl fusietijdperk ziet, moet: leen mij, maar ook del* vrolijkheid stemmen." utrecht bart lauret EN BART VAN OORTMERSSEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2