Van Mierlo in opspraak Sarcofaag in stief halfuurtje rechtovereind i wesselman Luid en duidelijk ")e Ronde vaarnemer n Voorhout 'hilip Morris erkent gevaar roken Feyenoord in spoor Ajax Dynabyte wil Commodore overnemen Supersnel autowassen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. PAG 22 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Vrachtwagens funest voor Brienenoordbrug Steeds meer mensen overlijden aan malaria Henry Rollins: 'Muziek is geschilde aardappel' i Sport Zwemmer Van den Hoogenband 'dacht te kunnen duelleren' Ze hoort niet zo best meer, mevrouw WJ. Verplancke. Niet zo vreemd natuurlijk, want gisteren d ze 102. En hardhorend of niet, ze ging gewoon een discussie aan met burgemeester C. Goekoop, lie langskwam om haar te feliciteren. Of hij ervoor kon zorgen dat er meer parkeerplaatsen bij haar ver- jfgingshuis Huis op de Waard komen. Waarom? Nou, dan zouden haar kinderen hun auto kwijt kun- m. En alle andere bezoekers van het verzorgingshuis natuurlijk ook. De burgemeester antwoordde - lid en duidelijk - dat hij de parkeerwethouder over de zaak zou aanspreken. foto loekzuyderduin Minister ontkent blokkeren rechtsgang in kwestie-Bouterse Politiek Den Haag wil zo snel mogelijk opheldering van minister Van Mierlo van buitenlandse zaken, omdat diens optreden in de kwestie-Bouterse uitgelegd kan worden als politieke inmenging in een strafrechtzaak. Hij ontkende vanochtend op Schiphol met klem dat hij door zijn besluit de arrestatie van ex-legerleider Bouterse in Brazilië tegen te houden, de rechtsgang in deze zaak heeft geblokkeerd. „Deze beschuldiging werp ik verre De minister heeft vorige maand geweigerd mee te werken aan het oppakken van Bouterse. Een mogelijke arrestatie van de ex- legerleider Bouterse in Brazilië bleef hierdoor uit. Gisteravond heeft Van Mierlo in Brazilië ge zegd dat hij onvoldoende zeker heid had dat een concreet aan houdingsverzoek van de Neder landse ambassade aan Brazilië ook daadwerkelijk tot arrestatie en uitlevering zou leiden. De minister kwam vanoch tend terug uit Brazilië, waar hij deze week over de zaak-Bouter- se sprak met de Surinaamse president Wijdenbosch. Na af loop van de besprekingen in de ministerraad vanmiddag zal er tekst en uitleg worden gegeven. Ook premier Kok zal dan reage ren, hij zou deze week op de hoogte zijn gesteld van de ver wikkelingen. Indien Van Mierlo en zijn justitiecollega Sorgdra- ger niet met een goed verhaal komen, kunnen er grote politie ke problemen ontstaan. CDA en WD willen komende dinsdag een spoeddebat over de zaak. Volgens NRC Handelsblad heeft een Nederlandse diplo maat de Nederlandse justitie half juli laten weten dat hij zo juist met Bouterse in een vlieg tuig in Brazilië was aangeko men. Een maand eerder had de Haagse officier van justitie via Interpol een internationaal aan houdingsverzoek laten uitgaan. Ook Brazilië werd dus verzocht Bouterse op te pakken. Het openbaar ministerie in Den Haag heeft bevestigd dat men de Braziliaanse politie half juli wilde vragen Bouterse op te pakken. Dat verzoek ging ver volgens ook naar D66-minister Sorgdrager van justitie. Sorgdra- ger was er volgens NRC Han delsblad vóór en zocht contact met Van Mierlo. Die wilde ech ilM VAN WANROOY de Ronde uit Willem- tad wordt per 1 september •aarnemend burgemeester 4 in Voorhout. Hij bekleedt de positie an eerste burger tot er een :r is gevonden voor iiijam de Goeij-Smulders, 5e per 16 juli is benoemd h ut burgemeester van Ber il en Rodenrijs. Zij volgt ïaarEdo Hofland op. 54-jarige De Ronde )P fas in Berkel en Rodenrijs ïeneens interim burge- neester en als zodanig een alf jaar de voorganger van te Goeij. Eerder was De Ronde al raarnemer in Putte, een unctie die hij bekleedde het burgemeester- diap van Willemstad, waar 11,5 jaar eerste burger Waarnemer De Ronde CDA) maakte gisteravond het gemeentehuis kennis de fractievoorzitters an de politieke partijen in oorhout. Die bleken una- hem voorstander van diens anochtend afgekomen be- ioeming. Loco-burgemees- fr Renée Lucas (PvdA) is .intent met de benoeming. Ik heb er alle vertrouwen dat we goed kunnen sa- aenwerken. Hij kan hier de ïganisatie leiden. Het is de ïdoeling dat hij de porte- ?uilles overneemt die me- touwDe Goeij had." Een mannetje of vijf, een paar stalen binten en wat kettingen met katrollen; méér was er niet voor nodig om anno 1997 de zesduizend kilogram wegende sarcofaag van de Eyptische op perrechter Ahmose (6de eeuw voor Chr.) in een stief halfuurtje rechtovereind te zetten. Het massieve deksel - de eigenlijke basalten grafkist van nog eens vierduizend kilo blijft horizon taal - prijkt in verband met de grootscheepse verbouwing van het Rijksmuseum van Oudhe den (RMO) vanaf gisteren in de centrale hal, pal naast de tem pel van Taffeh. En krijgt daar, de komende week, gezelschap van nog eens 54 van die kolossale beelden uit het oude Egypte. Voor deze interne verhuizing nam het RMO het Amsterdamse bedrijf SAAN in de arm, dat ge specialiseerd is in het transport en takelen van extreem zware objecten. De klus loopt voorals nog op rolletjes. Het RMO had op voorhand wél een paar extra maatregelen genomen. Zo is voor de nieuwe galerij een spe ciale fundering aangebracht om te voorkomen dat de vloer het onder het gewicht van deze 'zware jongens' zou begeven. Daarnaast is er, om de sarcofa gen en beelden van 'oud' naar 'nieuw' te brengen, een groot gat in de wand gehakt. „Toch benieuwd hoe de oude Egyptenaren dat een paar dui zend jaar geleden zelf deden, zonder al die moderne hulp- De sarcofaag van opperrechter Ahmose hangt in de kettingen en is gereed om getakeld te worden, middelen", vroeg een argeloze bezoeker zich bewonderend af ker de lucht in ging. „Touwen, een medewerker van het muse- pyramiden, dan moet het ver toen het tweeënhalve meter ho- zand en een paar honderd um droog. „En ach, als ze in plaatsen van zo'n sarcofaag ook ge gevaarte langzaam maar ze- mannetjes meer", repliceerde staat waren tot het bouwen van voor hen een fluitje van een ondervraging van de be- ürsvoorzitter van de grootste Üjkaahse sigarettenfabri- Philip Morris, heeft giste- volgens advocaten een orbraak opgeleverd in de sle- [ide zaak die tegen de tabaks- ■ustrie is aangespannen, pman Geoffry Bible van Phi- 'Morris erkende dat honderd- send Amerikanen, „moge zijn overleden aan de ge lenvan het roken, deed deze uitspraak tij dens een bijna twee uur durend verhoor door de openbaar aan klager in een vooronderzoek. Dit vooronderzoek vindt plaats in het kader van de schadever goeding van 12,3 miljard dollar (25,5 miljard gulden) die de staat Florida heeft geëist. Flori da stelt de tabaksindustrie ver antwoordelijk voor de kosten die de zorgsector heeft moeten maken in verband met ziekten die door roken zouden zijn ver oorzaakt. De advocaat Ron Moüey, die namens de Amerikaanse over- )e mooiste rieten banken vindt u bij Hein Chris pijn Donderdag en vrijdag koopavond Rotan Design Hoge Rijndijk 260 Leiden Tel 071-5812345 heid optreedt, is van mening dat de verklaring van Bible gro te gevolgen kan hebben. Hij is de eerste topman die vermeen de schadelijke gevolgen van ro ken toegeeft. Tot nu toe had al leen Bennett LeBow, die aan het hoofd staat van Liggett Group, de kleinste van de vooraan staande fabrikanten in de VS, verklaard dat roken verslavend werkt en de dood tot gevolg kan hebben. Alle anderen hebben een dergelijk verband altijd te gengesproken. Volgens cijfers van de Ameri kaanse gezondheidssector ster ven elk jaar 450.000 Amerika nen aan de gevolgen van roken en meeroken. Overigens stelde Bible na drukkelijk niet te geloven dat roken longkanker veroorzaakt. Mocht zijn wetenschappelijk team hem vertellen dat dat wel het geval is, „dan zou ik de fa brieken ogenblikkelijk sluiten om de zaak beter in de hand te krijgen". Het best verkochte merk van Philip Morris is Marlboro. Daar naast voert dit concern in zijn drankendivisie onder meer het biermerk Miller en op voedings- gebied het merk Kraft. MAASTRICHTIn navolging van PSV (5-1 tegen RKC) en Ajax (5-0 tegen Vitesse) is Feyenoord met een ruime zege aan de competitie begonnen. De ploeg van trainer Arie Haan versloeg MW in eigen huis met 3-0. Verdediger Fernando Picun was gisteravond met twee treffers topscorer in De Geusselt. Giovanni van Bronckhorst scoorde uit een vrije trap. Op de foto viert hij dat doelpunt. Henk Fraser is in de achtervolging. foto anp foto loekzuyderduin cent zijn geweest. Die Egypte naren konden letterlijk bergen verzetten, hoor." Wolters Kluwer sluit bedrijf in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN MARUN KRAMP Uitgeverij Wolters Kluwer gaat haar werkmaatschappij Inter media aan de Dr. Sacharowlaan in Alphen aan den Rijn sluiten. De verwachting is dat er voor ongeveer de helft van de 112 personeelsleden werk is bij de bedrijven die de activiteiten van Intermedia overnemen. Voor de overige werknemers worden nog banen gezocht. Gedwongen ontslagen zijn nog niet aan de orde, maar worden ook niet uit gesloten. Intermedia verleent diensten aan vijf andere uitgeverijen en omvat onder andere een ver- zendcentrum. De activiteiten van dat centrum verhuizen naar Libresso in Deventer, een ande re werkmaatschappij van Wol ters Kluwer. Andere afdelingen worden direct ondergebracht bij de uitgevers waaraan ze nu nog diensten verlenen. Pagina 15: Wolters Kluwer op zoek naar werk voor Alphens personeel ZWOLLE/NIEUW-VENNEP ANP De Dynabyte-keten is in onder handeling over de overname van de 35 vestigingen van Com modore, de keten computer winkels die sinds kort in uitstel van betaling verkeert. Dynabyte heeft zeventien ves tigingen in Nederland. Volgens woorvoerder H. Jonkeren heeft Dynabyte met de meeste leve ranciers van Commodore al overeenstemming bereikt over de afhandeling van garantie claims op door Commodore verkochte apparatuur. Dynaby te heeft volgens Jonkeren een breder assortiment computer- merken te bieden. Daarom denkt hij dat Dynabyte de vesti gingen van Commodore wel rendabel kan maken. Mocht de overname door gaan, dan zullen de Commodo re-winkels verder door het leven gaan als Dynabyte. De gevolgen van de overname voor de 450 werknemers van Commodore zijn niet bekend. Jonkeren: „We zullen onrendabele onderdelen waarschijnlijk wel moeten af stoten." De bewindvoerders van Com modore, mr. P. Heidinga en mr. J. Tanger walden geen commen taar geven. Commodore verkeert in fi nanciële problemen. De moei lijkheden werden acuut toen een fusie met fabrikant van computers Tulip mislukte. Kia dealer Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten HET WOORD IS AAN John Eyberg De waarheid doet pijn. Niet het zoeken ernaar, maar het vluchten ervoor. ter niet meewerken, de ambas sade mocht niet worden inge schakeld. De minister vreesde dat Nederland volledig in zijn hemd zou staan als Brazilië het verzoek zou afwijzen. CDA-Kamerlid Verhagen vindt het 'onvoorstelbaar' en 'ongeloofwaardig' als Van Mier lo persoonlijk een mogelijke ar restatie van Bouterse zou heb ben tegengehouden. WD-Ka- merlid Weisglas zegt de zaak zeer hoog op te nemen. WD- fractievoorzittèr Bolkestein noemde het een merkwaardige kwestie, maar wil eerst Van Mierlo de kans geven de zaak uit te leggen. „Het kan zijn dat hij goede redenen heeft, maar die moeten wij eerst van hem, vernemen." Ook de regerings partijen D66 en PvdA waren min of meer voorzichtig in hun reacties. O warmte keert!'/ r terug h Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11,13,15 RTV/programma's9 Sport18,19 Strips Uitgaan De kortingsbon betreft het Internationaal Jazz Festival Noordwijk in Hotel Oranje en Hotel Boulevard. Uitdagende ff banen bij TechForce BV Hoófddorp Stroom nieuwe abonnees meldt zich bij Canal+ In twee maanden tijd heb ben zich bij Canal+ (het voormalige Filmnet) maar liefst 20.000 nieuwe abon nees gemeld. Dat heeft de ze abonnee-tv-zender van daag bekendgemaakt. In totaal telt Canal+ Neder land inmiddels circa 200.000 abonnees. De zen der brengt live voetbal wedstrijden uit de eredivi sie. Canal+ trok onlangs Kees Jansma aan, de voormalige chef van het NOS-pro- gramma Studio Sport. Hij gaat werken als presenta tor en commentator. Ja; ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Npanv. Vfiurli-lipr;- M V 'Adres;—-1 -- i 1 Tel: a1 - (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J ld Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 92,05) l automatisch (f 31,95) O acceptgiro (f. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch ÉÉfDagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1