Feyenoord heeft Cruz nog niet nodig Toekomst voor team Verstappen rooskleuriger ïen diepe buiging voor hoofdgast Popov Bontekoe gunt opvolger Marcel Wouda alle eer Spelersvakbond onderneemt juridische stappen tegen AZ Sport nderlecht ziet af van protest iissel Anderlecht gaat niet protesteren tegen de geldigheid nde uitslag van de verloren (2-0) wedstrijd tegen RWD Mo- gbeek, het afgelopen weekeinde. De tegenstander paste een ssel te veel toe. Vier in plaats van drie. De scheidsrechter zag over het hoofd. Anderlecht zegt er zeker van te zijn dat het bij n eventueel protest onmiddellijk een reglementaire overwin- ngvan 5-0 toegekend had gekregen. Manager De Pot: „Daar- tr bestaat geen enkele twijfel. We vinden echter dat we geen cht hebben op de punten. Zie het als een sportief gebaar." an schiet per ongeluk zoon dood kara Een Turkse voebalfan heeft per ongeluk zijn vijftien jaar zoon doodgeschoten, toen hij de overwinning vari de na- Ie ploeg van zijn land op Wales (6-4) aan het vieren was. Hij hoot hem door het hoofd. Uit vreugde over het resultaat wilde t fan een kogel door het dak van het huis vuren. In plaats daar- n raakte hij zoon Ilker dodelijk. In de plaats van het tafqreel, j, lana, raakte nog een jeugdige feestvierder door een zelfde oor- ak gewond. In Turkije is het gebruikelijk een goede afloop van fu n belangrijke voetbalwedstrijd te vieren, door geweren af te iien. In principe in de lucht. chultz-McCarthy uitgeschakeld ianta Brenda Schultz-McCarthy is buiten de halve eindstrijd nhet tennistoernooi in Atlanta gebleven. In de Amerikaanse 2 ad hield de als derde geplaatste Iva Majoli haar gisteren in de lartfinales tegen. De Kroatische versloeg de als zesde geplaats- Nederlandse in twee sets: 6-2 7-5. eles trekt zich ziek terug 5: ianta» Monica Seles heeft zich wegens ziekte teruggetrokken I* thet tennistoernooi van Aüanta. De Amerikaanse nummer ee van de wereld had koorts en een keelontsteking. Artsen die iar onderzochten gaven Seles de raad zich terug te trekken. Dit et het oog op de open Amerikaanse titelstrijd ipollini niet in Ronde van Nederland itterdam De organisatie van de Ronde van Nederland heeft chef willem spierdijk, 071-5356464, p rob onderwater, 071-5356463 steren de eerste tegenslag geïncasseerd. Topspurter Mario Ci- I illini zegde af. Aan de andere kant bevestigde lohan Museeuw o komst. De Belgische wereldkampioen vervangt bij Mapei de jolZenon Jaskula. De rittenwedstrijd, die volgende week dins- ig begint, kent ondanks de afzegging van Super Mario een frk deelnemersveld. Toppers zijn Tour-winnaar Jan Ullrich en sprinters Erik Zabel, Nicola Minali, Jeroen Blijlevens en f] ilfried Nelissen. Ilano wint vierde etappe Burgos iviesca» De Spanjaard Abraham Olano heeft gisteren de vierde Li jppe van de Ronde van Burgos, een tijdrit over 21,1 km rond plaats Briviesca, gewonnen. De Fransman Laurent Jalabert hield de leiding in het algemeen klassement. Hij eindigde als :rde op 42 seconden achterstand van Olano. Dat was precies verschil in het klassement tussen beide concurrenten. Jala- frt mag echter in de leiderstrui blijven rijden. Beste Nederlan- was Maarten den Bakker. Hij werd twaalfde in de tijdrit met in achterstand van 1.41 op Olano. o oor het eerst geen prijzen in Toto haag» In Toto 33 van de afgelopen week heeft niemand de 9 iste uitslag voorspeld. Dat is sinds de start van het spel in 1959 9 wit eerder voorgekomen. Er werd daarom geen enkele prijs ),i [gekeerd. Als reden worden enkele zeer verrassende uitslagen II het rijtje van twaalf genoemd. Er waren zo'n 5000 deelnemers, 15 zien de tijd van het jaar een gebruikelijk aantal. o. ormcrisis Muntz duurt voort ibun Ook ruim een week rust heeft golfer Rolf Muntz weinig 19 led gedaan. In de eerste ronde van het Smurfït European Open de Ierse hoofdstad Dublin speelde de Nederlander de achttien a nies in 81 slagen, negen boven par. Alleen als Muntz vandaag '8 in 'lage' zestiger noteert, heeft hij een kansje om de cut te ha- is' n. Momenteel staat Rolf Muntz op de Europese ranking 125ste. U in het einde van het seizoen moet hij zich bij de beste 115 be iden om zich rechtstreeks te-plaatsen voor de Europese Tour kh 1998. francorchamps ivo op den camp gpd-verslaggever De maker van het programmaboekje voor de Grand Prix van België had een vooruitziende blik. Hij plaatste Jos Ver stappen in de Tyrrell-Ford op de om slag. Een verklaring ügt voor de hand: de Limburger rijdt zondag in Francor- champs, bij gebrek aan Nederlandse Grote Prijs, zijn 'thuisrace'. Toch is er meer, want Tyrrell heeft goede voor uitzichten om volgend jaar met een aanzienlijk kansrijkere bolide aan de start te verschijnen. De vraag is alleen: gebeurt dat met of zonder Verstappen? Tyrrell rijdt al jaren achteraan. De verklaring is even simpel als frustre rend: gebrek aan geld. Daar lijkt nu verandering in te komen. Op korte ter mijn wil Tyrrell bekendmaken dat men een grote Japanse sponsor aan de haak heeft geslagen. ,,Ik kan er nu niets over zeggen", aldus perschef Ben Taylor van Tyrrell, „maar de vooruitzichten voor volgend seizoen zijn veel beter dan menigeen denkt. Er staan meerde re zaken op de rol." De eerste slag heeft Tyrrell onlangs al geslagen. Volgend jaar krijgt het team de beschikking over tiencilinder- motoren. Dat is een flinke stap vooruit, want dit jaar moeten Verstappen en zijn teamgenoot Mika Salo zich behel pen met de hopeloos trage achtcilin der van Ford-Cosworth. Geheimzinnig wordt nog gedaan als het om het merk gaat, maar het ligt voor de hand dat het om de Ford-krachtbronnen gaat. Essentieel in dat kader zijn de goede contacten die teambaas Ken Tyrrell al dertig jaar onderhoudt met Jackie Ste wart. De Schot werd drie keer wereld kampioen (1969, '71 en '73) in een au to van Tyrrell en beschouwt de 73-jari- ge teameigenaar nog altijd als degene die hem de kans heeft gegeven de For mule 1-top te bereiken. Sinds begin dit jaar is Jackie Stewart ook teameigenaar in de Formule 1Hij heeft de beschikking over tien-cilin dermotoren van Ford en bovendien contractueel afgedwongen dat hij al leen bepaalt of andere teams ook ge bruik mogen maken van de beste Ford-producten. Ken Tyrrell mag dan niet meer de jongste zijn, maar weet wel exact hoe hij zijn contacten moet aanwenden om zaakjes voor elkaar te krijgen. Dat Stewart en Tyrrell de laatste tijd elkaar vaak spraken, was zeker niet om de ontwikkelingen op de Engelse voetbalmarkt te bespreken. Of Jos Verstappen in 1998 achter het stuur van een Tyrrell zit is onduidelijk. Zeker is slechts dat het contract met teammaat Salo afloopt en dat Tyrrell een optie heeft op Verstappen voor volgend jaar. De nieuwe (Japanse) sponsor stelt als eis dat de huidige testrijder Toranosuke Takagj wordt ge promoveerd tot Grand Prix-coureur. Dat betekent dat of Salo of Verstappen het team zal verlaten. Verstappen wacht de ontwikkelin gen rustig af. Hij weet dat het team er de voorkeur aan geeft met hem door te gaan, maar moet wachten op een sein tje van Ken Tyrrell betreffende de op tie. Manager Huub Rothengatter ori ënteert zich intussen bij andere teams en dat heeft tot contacten geleid bij Sauber, Stewart en Jordan. „Maar con creet is absoluut niets. Het is te vroeg om te onderhandelen." Argentijn scoort weer niet in eenvoudig gewonnen duel tegen MW Om een plaagstootje uit te delen aan de concurrenten in de top, Ajax en PSV, had Feyenoord er gisteravond nog één of twee moeten in schieten. Na de doelpun- tenregen in Amsterdam en Eindhoven zou een mon sterzege van de Rotter dammers de start van de top-drie grote glans heb ben gegeven. Maar met de 3-0 overwinning op MW was men bij de nummer twee van vorig seizoen dik en dik tevreden. Buiten Feyenoord was in de eerste speelronde alleen NEC erin geslaagd om in een uit wedstrijd de volle buit te pakken. maastricht marcel van der kraan gpd-verslaggever Maar zeker zo belangrijk vond Feyenoord de wijze waarop het zich in het tweede bedrijf eta leerde. Bij vlagen spectaculair voetbal, fraaie kansen en hoog standjes van de miljoenenspits Julio Ricardo Cruz. Arie Haan en de spelers vergaapten zich op de schaarse momenten aan de briljante ingevingen van de Argentijnse international, die snakt naar zijn eerste doelpunt. Verwonderlijk is dat niet, want in de twee duels (FC Jazz en MW) heeft de Stadionclub in totaal negen keer het net gevon den. Maar de naam van Cruz ontbreekt nog op de topscorers- lijst. Zorgen maken doet niemand zich, te meer daar de proble men van de aanvaller tot op he den zijn te begrijpen. Cruz moet wennen aan de speelstijl van Feyenoord en hij heeft een zwa re periode achter de rug met zijn club River Plate en met het Argentijnse elftal. „Bovendien", zegt Haan, „begrijpt hij nog niks van het Nederlands. Hij kan al leen maar communiceren via Pablo Sanchez. Maar het gaat elke wedstrijd beter met hem en we weten dat-ie het kan." Enige reserve blijft deson danks gepast bij het beoordelen van de Zuid-Amerikaan, zoals ook het enthousiasme bij het le gioen getemperd moet worden na de eerste overwinning. Vorig seizoen maakte Feyenoord im mers ook korte metten met alle 'mindere goden' in de eredivi sie. Het kwam pas in de proble men toen het de strijd moest aanbinden met clubs van het kaliber Ajax, PSV, Vitesse of Heerenveen. Waar bij een man als Cruz met zijn prijskaartje van 15 miljoen de lat wat hoger mag worden gelegd dan bij een andere Feyenoorder, mag ook het nodige worden verwacht van Feyenoord als ploeg tegen MW. Wat dat betreft viel zowel de Argentijn als de rest van het Rotterdamse gezelschap bar te gen in het eerste bedrijf in de Geusselt, waar bijna achtdui zend toeschouwers voor rust niet één uitgespeelde kans za gen. Haan zag Feyenoord vorig seizoen veelvuldig scoren uit dode momenten en wil daar, zeker na het vertrek van Ronald Koeman, op voortborduren. Een dag voor het duel met MW had hij Giovanni van Bronck- horst en Jean-Paul van Gastel - de Feyenoorders met de beste traptechniek - nog tot vervelens laten oefenen op het nemen van vrije trappen. Een muur op wieltjes, met grote gele poppen, werd door Van Bronckhorst woensdag onder de kokende zon meter voor meter over het trainingsveld verplaatst. Maar 24 uur later zag de jonge inter national al het resultaat en kon hij een ondeugende knipoog naar de bank van Feyenoord ge ven. Van Bronckhorst knalde in de zevende minuut de bal met een sierlijke krul in de rechterbo venhoek, nadat oud-Ajacied Danny Landzaat MW door een handsbal buiten het strafschop gebied in de problemen had ge bracht. Doelman Rein van Duynhoven zweefde vergeefs door de lucht: 0-1. Ook de tweede en derde Rot terdamse treffer kwamen voort uit dode momenten. Na een via Julio Cruz verkregen hoekschop - zijn eerste behoorlijke actie na rust - kopte Henk Vos de bal door naar de tweede paal. Daar stond Fernando Picun klaar om met de linkervoet de bal over de lijn te frommelen. Helaas voor de Feyenoorder was op dat mo ment verdedigende MW-spits Nygaard hem net voor. Hij liet de bal van Vos met zijn schou der zodanig afwijken dat het leer achter Van Duynhoven in het net plofte. Tien minuten voor het einde prikte de Zuid- Amerikaan zijn doelpunt wel binnen en gaf hij het voorbeeld aan zijn ploeggenoot Cruz. MW, dat de complete begro ting zou kunnen financieren uit de transferprijs die Feyenoord voor Cruz betaalde, kon het elf tal van Haan nauwelijks iets in de weg leggen. De kampioen van de eerste divisie leek, in de eerste wedstrijd terug op het hoogste niveau, doodsangsten uit te staan. MW - Feyenoord 0-3 (0-1). 8. Van Bronckhorst 0-1, 49. Picun 0-2, 80. Pi cun 0-3. Scheidsrechten Jol. Toeschou wers: 8000. Gele kaart: Heubach (MW). MW: Van Duynhoven: De long, Jans sen, Luypers en Heubach; Joordens, Volmer en Landzaat; Perez, Nygaard (75. LacroLx) enTaivvu (66. Bouma). Feyenoord: Dudek; Boateng (80. Van Gobbel), Fraser, Picun en Graff; Van Wonderen, Van Gastel. Sanchez (73. Bosvelt) en Van Bronckhorst; Cruz (84. Kornejev) en Vos. klopte Van den Hoogenband: 'Ik dacht te kunnen duelleren iermaal was Aleksander )ov de Russische hoofdgast het koningsnummer van de emsport, de crawl over twee antjes van elk 50 meter. De derlander Pieter van den igt ögenband was weer diens la- op royale afstand (vijfde), op het zongedroogde EK Sevilla bleven de verhou- _;en zoals ze waren voor de sïukte aanslag op het leven Popov, kort na de Olympi- ie Spelen van Atlanta. Echt, wat heb ik een respect or die kerel", zei een Eindho- nse bewonderaar van 19 jaar, n den Hoogenband ge- amd. Bij Popov werd op 24 a gustus van het vorige jaar in Jj iskou een scherp mes in zijn benkast geplant. Door een altijd voortvluchtige onver- op een markt in de hoofd- 1 van Rusland. Eerst werd I Popovs leven gevreesd, la- voor zijn bestaan als ster ft emmer met vier olympische els in Australisch beheer, town under, in zijn tweede ferland, kwam Popov er bo ni "op. Zeven kilo's aan gewicht 'I door hij, maar gewichtige 'Ppen bleef hij doen. Hij "eerde trouw aan zijn partner Ttia Sjmeleva, werd gedoopt de Russisch orthodoxe kerk hij liet zich voor de vierde B 'al in successie kronen tot de hendigste 100-metersprinter a Europa. „Als hij had ver- cht hier te verliezen, was hij ht niet naar Sevilla geko- (n", zo verwoordde Jacco ij 'haeren, trainer van Van den Wgenband, niet de minste jfels over Popovs Spaanse in- Bes. ai Achter het pronkstuk van gj Pov moest Van den Hoogen- iu ad zich verschuilen, zich ei 'amend voor zijn zwakke bij- in de finale van de 100 vrij. i de runner-up .van Atlanta :rde), had zich lelijk ver- 3 op de 100 meter v Alexander Popov (rechts) blijft kalm na zijn gouden r. juicht om zijn behaalde tweede plaats. galoppeerd. Aan de straatzijde zijn stijl", orakelde Verhaeren. van de tribune vervloekte hij In de series had Van den Hoog- zijn povere daad, in een pittig tenband de WK-limiet bedwon- conclaaf met zichzelf. „Op alle cruciale momenten ging het mis, start, keerpunt en finish. Er zat geen power in", concludeer de bondscoach Rene Dekker na het misbaksel van de op papier tweede snelste man van Euro pa. Sjokkend had Van den Hoog enband de arena verlaten na Popovs winnende 49,09, een tijd waarop hij een volle secon de had moeten toegeven. En die gang hield hij, lang na afloop van zijn falen. „En dat is niet gen, erna zijn doel van de dag nog scherper gesteld: een heus titelgevecht' met Popov. Maar de PSV'er maakte een kostbare inschattingsfout. „Ik dacht met hem te kunnen duelleren, ik meende dat ik hem aan kon. Maar Popov was weer eens een maatje te groot. Elke keer staat hij er op een groot toernooi. Heel knap." De Ierse Michelle de Bruin (Smith) zwom eens een dagje niet in weelde. Maar van de ver wachte terugval van de drievou dig olympisch kampioene, die op de eerste twee dagen van het EK twee keer prijs had, werden Carla Geurts en Kirsten Vlieg- huis niets wijzer. De Nederland se inbreng in de tombola van zes Atlanta-finalistek bleef met plaats vier voor Geurts en stek vijf voor Vlieghuis aan de zuini ge kant. Vlieghuis, in Atlanta fi nishend achter De Bruin en de Duitse Dagmar Hase, viel het verst terug van de top drie van '96. Hase en De Bruin wisselden van positie. „Een loterij was het niet", zei De Bruin op gehoor- stand van man Erik, haar trai ner. „Ik had de tegenactie van Hase verwacht. Zij alleen kon dat onder deze druk. Van Geurts en Vlieghuis was dat teveel gevraagd. „Een me daille zat er voor mij niet in", zo vatte Vlieghuis de voor haar vruchteloze eindstrijd samen. „Normaal is de tweede helft van de race mijn sterkste kant, nu kon ik niet eens aansluiten." Geurts op haar beurt kon wel aanklampen bij De Bruin en Hase, maar was niet bij machte de aanval op brons van de Duit se Kerstin Kielgass te attaque ren. Het zilver van Wenen kreeg aldus geen aanvulling voor Geurts. „Dit EK vergelijken met dat van twee jaar geleden vergelij ken, is niet interessant. Want ik ben eigenlijk heel tevreden over mijn race", stelde ze. Geurts week eind vorig jaar uit naar Canada (na onenigheid met ontdekster Marianne Heems kerk) en keert daar na het EK te rug om zich te.prepareren voor het wereldkampioenschap en Sydney 2000. „Tenminste als mijn sponsor het per 1 januari aflopende contract verlengt. De jongste Oranje-pupil, de achttienjarige Suze Valen, maakte in twee races van het fi naleprogramma haar opwach ting. In de hete gevechten viel er voor de ranke sprintster van AZ&PC niet veel eer te behalen. Keurig was haar kwalificatie voor de 100 meter rugslag, daar waar viermalig Nederlands kampioene Brenda Starink was verwacht. Maar de 1.04,13 (achtste tijd) hield niet over. Dat gold ook voor de score van 3.47,05 (zesde positie) op de 4x100 meter vrije slag, maar dat prutswerk viel ankervrouwe Va len niet aan te rekenen. Start zwemster Wilma van Hofwegen, Angela Postma en Manon Mas seurs hadden voor haar geen vaart kunnen maken. „We mis ten de snelheid die Brienesse en Muis in de ploeg brachten", zei Dekker bits. Na vijfendertig jaar even weer in de spotlights staan, het komt Johan Klaas Bontekoe (54) ietwat vreemd voor. Zijn vrouw moet er zelfs hartelijk om lachen, al die aandacht. De oud-HPC'er werd in 1962 in Leipzig Europees kampioen op de 400 meter vrije slag. Het zou daama liefst 35 jaar duren eer Marcel Wouda in zijn 'zwem- sporen' trad. „Ik vind het fan tastisch voor die jongen. Daar moet je over schrijven. Terug kijken naar '62 heeft niet zo veel zin. Maar ja, zo zit de mens nu eenmaal in elkaar. Toen ik Europees kampioen werd in Leipzig, werd Kees Ho ving ten tonele gevoerd. Hij ging mij op zijn beurt voor in 1938 met een gouden plak op de 100 meter vrije slag." Bontekoe, tegenwoordig woonachtig in Bergen, vindt het veel opvallender dat naast Wouda de estafetteploeg op de 4x 200 vrij' zilver veroverde. „Dat is nog nooit eerder voor gekomen en geeft wat aan over de breedte in de zwemsport van dit moment In mijn tijd was het maar een 'dunne' be doening." Bontekoe woonde in zijn middelbare schoolperiode in Heemstede en was lid van de Heemsteedse Polo Club. Wim Geurtsen trainde de ploeg. „De top van Europa was in mijn periode goed, al stellen de tij den van toen nu natuurlijk niks meer voor." De geboren Assenaar was tweemaal deelnemer aan een Europees kampioenschap. In 1964 deed Bontekoe mee aan de Olympische Spelen. Verder dan de series op de 400 vrij, 4x 100 vrij en 4x 200 vrij kwam hij in Tokyo niet. „Wereldkam pioenschappen bestonden in mijn tijd nog niet Aan de Olympische Spelen zou ik ei genlijk tweemaal hebben mo gen meedoen. In 1960 was ik aangewezen, maar bleek het geld op te zijn en moesten er een aantal deelnemers afval len. Het bedrijfsleven reageer de heel verontwaardigd en zet te een actie op touw om geld in te zamelen. Maar alles was toen nog heel amateuristisch. Het NOC weigerde het geld, hetgeen mij dé Spelen kostte. Na het zwemmen heeft Bon tekoe een periode in het bui tenland gewoond. „Ik heb het zwemmen daardoor niet altijd meer gevolgd. Mijn medaille van dat EK in '62? Ja, die heb ik nog. Het zwemmen heeft mij veel tijd eiï inspanning gekost, maar ik denk er nog altijd met heel veel plezier op terug." alkmaar/gouda anp De spelersvakbond WCS gelooft niet dat AZ de vier door coach Van Hanegem naar het tweede elftal verbannen spelers weer met de hoofdselec tie zal laten meetrainen. De bond zal daarom alle mogelijke juridische stappen nemen. De arbitrage-commissie van de KNVB oordeel de eerder dat AZ de vier, Danny Hesp, Mark Snij ders, Kenan Durmusoglu en Hamasi Amani-Dove weer volledig in de groep moet opnemen. Per dag dat dit niet gebeurt, moet de club een dwangsom van 20.000 gulden, 5000 per speler, betalen. De WCS stapt naar de tuchtcommissie van de KNVB met als klacht dat AZ weigert uitvoering te geven aan de uitspraak. Daarnaast zal de bond voor de rechtbank toestemming vragen het von nis tot uitvoering te brengen. „Dat is een formele zaak", zegt Ad Dieben van de WCS. „Over een dag moet de club over de brug komen." AZ stuurde gisteren rond het middaguur een fax naar de spelersorganisatie. Daarin stond dat de club „naar behoren" uitvoering zou geven aan de uitspraak. „We hebben daar weinig vertrou wen in", zegt Dieben. „We vinden het al heel vreemd dat alle spelers van AZ vandaag vrij heb ben gekregen. Met belangstelling zullen we mor genochtend bekijken wat er gaat gebeuren." Volgens AZ is de zaak opgelost. „We zullen doen wat ons is opgedragen", zegt een woord voerder. „Dat wil niet zeggen dat we het met de regels eens zijn, maar we hebben nu eenmaal weinig keus. De betreffende spelers horen inder daad gewoon bij de trainingsgroep. Wel zullen ze zich waar moeten maken in het tweede elftal. Dat lijkt me een normale zaak. AZ kan weinig anders dan zich hierbij neerleggen. Dat doen we, ook Van Hanegem. Verhalen als zou hij overwegen om als gevolg van deze affaire op te stappen zijn wat opgeblazen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19