'Grove onachtzaamheid' bij wegenplan Geen illegale bouw op Horizon-terrein Verstandelijk gehandicapten presenteren nieuw 'industriecentrum' appartementen boven tiieuw bankgebouw ietsen voor goed doel Rijn Veenstreek Aannemer overweegt schadeclaim bolters Kluwer op zoek naar erk voor Alphens personeel In alle rust tussen de drukte Alphense actie voor zusterstad in Polen terwoude eric-jan berendsen Jss t voormalige regionale ifdkantoor van de Rabo- aan de Kerklaan in Zoe- woude wordt gesloopt. Op 'tf welfde plaats komt een 1,1 uw gebouw met op de be- ie grond de bank en daar- ven zeven appartementen. Rabo zit momenteel al in j11 tijdelijke vestiging aan de Bouwdijkstraat. Als de tkzaamheden eind volgend r zijn voltooid en de bank ir nieuwe onderkomen be lt, komt er in de leeggeko- n tijdelijke huisvesting een 'et itheek. ledio oktober hoopt de 11 ik alle benodigde vergun- :n van de gemeente bin- te hebben. Vervolgens «ten gedeputeerde staten aasboerderij mag uitbreiden ietering marieta kroft aasboerderij van L. Caste- nRijpwetering mag worden 'ei ebreid. De commissie ruim te ordening van de gemeen- lkemade heeft het bezwaar r L. van der Pijl onge- id id verklaard. h m der Pijl vreest dat de riër na de uitbreiding meer in gaat verkopen en de con- rc entie met zijn winkel toe- ot. „In kleine dorpen wordt voor de kleine middenstan- steeds moeilijker om het d boven water te houden", lij aan. „Het is nu al zo dat de boerderij niet alleen boter, eieren en zuivel dt verkocht, maar ook ande- oducten die niets te maken len met wat er op de boer- roude/stompwuk. chef hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 hun goedkeuring nog verle nen. „Dus we zijn nog wel even bezig", aldus Rabobank- directeur Q. de Boer. „Ik ver wacht dat we de rest van dit jaar nodig hebben om alle procedures te doorlopen. Be gin '98 kan dan met de nieuw bouw worden begonnen." Het voormalige hoofdkan toor aan de Kerklaan bleek te groot voor één regionale vesti ging. Alternatieve mogelijkhe den voor het gebouw bleken niet voorhanden. Daarom is tot sloop en nieuwbouw beslo ten. Het nieuwe kantoor van de bank in Zoeterwoude Dorp heeft aan de begane grond ge noeg. Om een stukje kapitaal vernietiging te compenseren komen er zeven appartemen ten op de eerste verdieping. Alkemade wil via rechter schade op Wegmeetdienst verhalen De gemeente Alkemade stelt de Koac-Wegmeetdienst aansprakelijk voor het uitbrengen van verkeerde advie zen over onderhoud aan diverse wegen in Alkemade. „Er is sprake van grove schuld en grove onachtzaamheid", aldus B en W. De gemeente probeert via de rechter de schade van minimaal 80.000 gulden op de meetdienst te verhalen. alkemade gerard van der derij geproduceerd wordt." Om de middenstand in Rijpwetering levensvatbaar te houden, is het volgens de slager een slechte keus om Castelijn een bouwver gunning te verlenen. De commissie ruimtelijke or dening meent dat concurrentie geen reden is om een bouwver gunning te weigeren. De politici scharen zich daarmee achter het ambtelijk advies. Volgens de ambtenaren komt daar nog bij dat Rijpwetering voldoende ruimte biedt voor twee winkels die hetzelfde verkopen. „Vroe ger was dat ook het geval toen er nog een kruidenier was die vleeswaren verkocht. Maar de laatste jaren had Van der Pijl het 'alleenrecht'. Door de win kel van Castelijn is die positie aangetast." |an berendsen labobank Rijn en Wouden kwijt. Zaterdag 6 sep- ier organiseert de bank in werkgebied een fietsspon- w icht. Deelnemers kunnen hl in uit routes van 20, 40 of le lometer. Iedereen die de rit (jf jdt, verdient tussen de 10 en t ilden voor een goed doel. u irig jaar werd er een toer- [georganiseerd ter gelegen- van de ingebruikname van ve hoofdkantoor van lank in het gebied Rijn en Dit jaar staat het eve- lent al in het teken van het jarig bestaan van de bank renigingen moesten mini- 50 fietsers aanmelden en hten zelf het goede doel be waar het geld naar toe gaat. In totaal "hebben zich 2194 fietsers verdeeld over 34 vereni gingen aangemeld. Uitgaande van de veronderstelling dat er gemiddeld 40 kilometer wordt gereden en er op de fietsdag zelf nog 300 deelnemers bij komen, denkt de bank rond de 37.500 gulden aan clubs uit te betalen. Inschrijven op de fietsdag zelf is mogelijk maar de goede doelen zijn al aangewezen. Eén deelnemer heeft ge vraagd om de 75 kilometer hardlopend te mogen afleggen in plaats van op de fiets. Hij start om negen uur en verwacht voor het sluiten van de stempel posten om vier uur weer binnen te zijn. Zijn prestatie wordt ge lijkgesteld aan die van 50 fiet sers en als hij de route succesvol aflegt, krijgt hij 1250 gulden. Dat geld gaat naar een kinderte huis in Polen. Al in '93 voerde de Koac-Weg meetdienst een onderzoek uit naar enkele wegvakken in de hele gemeente. De dienst bracht een advies uit over de onderhoudswerkzaamheden, maar ging daarbij uit van een fundering bestaande uit zand. In werkelijkheid bestaat de grond uit veen en klei. De fout kwam pas aan het licht toen aannemer Te Beest al bezig was met de werkzaamheden aan De Blankenstraat en de Van Veen- straat in Oude Wetering. De werkzaamheden werden on middellijk gestaakt. Inmiddels heeft de dienst in opdracht van Alkemade haar Dakkapel kost Zoeterwoudenaar extra geld zoeterwoude eric-jan berendsen Zoeterwoudenaar C. Hartog van de Weegbreelaan had het zo mooi bedacht. Samen met zijn buren wilde hij bij de gemeente bouwaanvragen indienen voor het plaatsen van twee dakkapel len en uitbreiding van drie woonkamers. In verband met grote haast voor de realisering van één dakkapel werd die aan vraag echter een weekje eerder op het gemeentehuis ingele verd. En dat gaal Hartog hoogstwaarschijnlijk 371 gulden kosten. Als alle aanvragen geza menlijk, gelijktijdig en op één formulier waren ingediend, had dat aanmerkelijk in de kosten gescheeld. De eerste aanvraag uit het gemeentelijk systeem lichten en vervolgens alsnog alle papieren rompslomp tegelijk inleveren was niet meer moge lijk. Bij binnenkomst van een aanvraag geldt namelijk meteen belastingplicht. Hartog voelt zich onheus bejegend door de gemeente. De ambtenaar die hem in eerste instantie infor matie verstrekte rond de aan vraag is een ander dan de be handelend ambtenaar. En er kan altijd een fout zijn gemaakt door de gemeente, zo luidt zijn redenatie. De commissie be roep- en bezwaarschriften is het niet met hem eens. Als B en W haar advies overneemt, moet Hartog betalen. huiswerk opnieuw Daaruit blijkt dat de kosten voor onderhoud ruim één miljoen gulden hoger uitvallen dan de twee miljoen waar de gemeente eerst vanuit ging. De commis sies financiën en ruimtelijke or dening gingen deze week node akkoord met het beschikbaar stellen van vrijwel het hele be- drag. Als gevolg van de fouten wor den de wegen later onder han den genomen dan aanvankelijk de bedoeling was. De Lange- weg, het Noordeinde, de Galge kade, de Poeldijk en de Veen- derdijk gaan binnenkort geheel of gedeeltelijk op de schop. De ze werkzaamheden hadden al moeten zijn uitgevoerd. Een deel van de Alkemade- laan komt nu volgend jaar aan de beurt. Voor de gemeente komt dat enerzijds ook wel goed uit, aldus directeur openbare werken A. Peters van de ge meente Alkemade. Rijkswater staat begint op korte termijn met de aanleg van een rotonde op de Alkemadelaan ter hoogte van rijksweg A4. Eind volgend jaar moet de rotonde af zijn. Pas daarna kan met de reconstruc tie van de Alkemadelaan tussen de Meerkreuk en de brug over de Ringvaart begonnen worden. Gelijktijdig werken aan beide projecten, zou de verwachte verkeersstremmingen alleen maar vergroten. Wel worden voor 30.000 gulden de ergste scheuren en gaten gedicht. Het is nog niet bekend wan neer en of er een rechtszaak te gen de Koac-Wegmeetdienst dient. Volgens directeur open bare werken A. Peters is er nog correspondentie met de weg meetdienst gaande. Voorlopig worden er geen zaken meer met de dienst gedaan. alkemade marieta kroft Niet alleen de gemeente Alke made is gedupeerd door fou ten die zijn gemaakt door de Koac-Wegmeetdienst. Ook het aannemersbedrijf Te Beest uit Heemstede zit met een forse schadepost. „Het werk aan de wegen in Alkemade had vorig jaar al afgerond moeten zijn", legt directeur P. Te Beest uit. „We hadden daarvoor een planning. Nu beginnen de eer ste werkzaamheden pas de ko mende week." De directeur schat zijn scha de grofweg op een netto-be drag van tussen de dertig- en vijftigduizend gulden. Hij weet nog niet of hij die gaat clai men. Indien het wegenbouw bedrijf dat wel doet, komt de claim bij de gemeente Alkema de terecht, zo maakt Te Beest duidelijk. Maar dat is om for mele redenen. „Wij hebben een contract met Alkemade en niet met de wegmeetdienst." Samenloop Sectorhoofd onderzoek en ad vies bij de Koac-Wegmeet dienst, C. van Gurp, omschrijft de ontstane situatie als 'een hele vervelende samenloop van omstandigheden.' „Uit on ze boorstaten kwam naar vo ren dat in de onderlagen van de wegen die we onderzoch ten, zand zat. Het ging om een steekproef. We gaan niet overal de weg stuk boren. Heel toe vallig zaten we op een zand- sleuf. Als we een meter naar rechts hadden geboord, had den we op klei en veen ge stuit." Verzekering Of de wegmeetdienst de door Alkemade ingediende claim betaalt, weet hij niet en ver wijst naar directeur Gerritse. Gerritse onthoudt zich van commentaar. „Ik heb de zaak doorgeschoven naar de verze kering. Over de uitspraak van B en W dat er sprake is van 'grove schuld en grove onachtzaam heid' zegt hij: „Dat is hun ver antwoording." i aan den run marun kramp t2 dig van voorpagina dl 111 rmedia werd in april al gereorganiseerd. Toen 6 uisden ongeveer zestig medewerkers van de v ling klantenservice naar de uitgeverijen v voor zij in dienst van Intermedia werkten. :h lat moment werd ook duidelijk dat het ver- iflfcentrum van Intermedia was verouderd, ens de directie zou de enige oplossing de van een nieuw centrum zijn geweest. Be- ^leider M. Rosie: „Maar Wolters Kluwers meer van deze centra, daarom is gekozen a( een verhuizing naar een zeer modern ver- Icentrum in Deventer." Een deel van het per- iel, 37 mensen, kan mee naar Deventer. „Voor de overigen zal het bedrijf zeer actief gaan zoeken", belooft Rosie. „Hiervoor stellen wij een sociaal begeleidingsplan op met de bonden. Als dat af is, en goedgekeurd door de raad van be stuur van Wolters Kluwer, gaan we alles op alles zetten om werk te vinden voor onze medewer kers." Voor meer dan de helft van de 112 mensen is dat geen probleem, denkt Rosie. Zij kunnen meeverhuizen met hun werk of een kunnen baan krijgen bij andere werkmaatschappijen van Wol ters Kluwer. Voor degenen die overblijven wordt samen met een gespecialiseerde dienstverlener gezocht naar alternatieven. „We kunnen natuur lijk niet voor 100 procent garanderen dat ieder een aan de bak komt. Maar aan gedwongen ont slagen denken we momenteel niet." langeraar» Een kleurig lint van kinderen met ballonnen, voorafgegaan door muziekvereniging Arti et Re- ligioni trok gisteravond door Langeraar. Het jongetje op de foto kijkt in alle rust naar de drukte om zich heen. Vandaag, morgen en zondag worden de Oranjefeesten voortgezet, met als traditionele klappers vanavond de beddenrace en het optreden van de Achterhoekse rockformatie Normaal. FOTO LOEK ZUYDERDUIN alphen aan den run aaarun kramp Alphen gaat de komende weken een inzamelingsactie houden voor zijn Poolse zusterstad Jele- nia Góra die in juli twee keer werd getroffen door een over stroming. De bliksemactie, die zondag begint en twee weken duurt, komt ten goede aan de inwoners van de zwaarst getrof fen wijk van de stad; Lomnicka. De Initiatiefgroep Stedenband Alphen aan den Rijn - Jelenia Góra hoopt met de actie vijftig duizend gulden binnen te halen en tweedehands meubilair. Een van de leden van de initi atiefgroep, W. Klaassen, heeft onlangs een bezoek gebracht aan Jelenia Góra om de schade te inventariseren. Ter plaatse bleek dat het water uit de rivier de Böbr met name in de wat ar mere wijk Lomnicka zeer hoog was gestegen. Ongeveer 65 ge zinnen hebben aanzienlijke wa terschade opgelopen. De gedu peerden gaven aan vooral be hoefte te hebben koelkasten, wasmachines, meubilair en bouwmaterialen voor het her stel van de woningen. De laatste wens blijkt in de praktijk moeilijk uitvoerbaar te zijn. De benodigdheden zijn volgens de voorzitter van de ini tiatiefgroep, F. van Rijn, zeer di vers en daardoor moeilijk te in ventariseren. Ook stuit de in voer van bouwmaterialen aan de grens vaak op problemen. De eerste drie wensen hoopt de initiatiefgroep wel te vervul len. Met het geld wil zij 20 koel kasten en 35 wasmachines ko pen. De initiatiefgroep wil ook een deel van het ingebrachte geld besteden aan de reparatie van de verwarmingsinstallatie van de basisschool. De kosten hiervoor zijn geraamd op onge veer tienduizend gulden. Voor de inzameling van tweedehands meubilair heeft de groep hulp gekregen van de kringloopwin kel die een chauffeur en vracht wagen beschikbaar heeft ge steld. Hoe het transport verder gaat naar Polen is onduidelijk. Hiervoor zoekt de initiatief groep nog een transportbedrijf. zoeterwoude eric-jan berendsen Horizon Tuinmeubelen aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude heeft niet illegaal gebouwd op zijn terrein en ook niet tegen de regels gehandeld door daar af- valmaterialen op te slaan. Hori zon mag tevens twee uur per dag gebruik blijven maken van een heftruck, zowel binnen als buiten de bedrijfshal. Dat rapporteert de commissie beroep- en bezwaarschriften aan burgemeester en wethou ders van Zoeterwoude. De com missie reageert hiermee op een bezwaarschrift van buurtbe woonster D. Koppenol die zegt hinder te ondervinden van acti viteiten van de onderneming. Volgens de commissie is van illegale bouw en opslag van af- valmaterialen geen sprake om dat het zonebesluit van de pro vincie, waarop Koppenol zich beroept, in dit geval niet rele vant is. Dat besluit betreft alleen nieuw te vestigen vergunning- plichtige bedrijven. Horizon is reeds jaren ter plekke gevestigd en is meldingsplichtig. Dit bete kent dat de gemeente alleen op de hoogte moet worden ge bracht van nieuwe bedrijfsacti viteiten. Daarom mag Horizon ook twee uur per dag gebruik blijven maken van de heftruck die al ja ren onderdeel üitmaakt van het bedrijf is. Weliswaar was het ge bruik van de heftruck op het buitenterrein niet aangemeld, maar dat bleek voor de com missie geen reden het gebruik in de open lucht te verbieden mits de grens van 45 decibel niet wordt overschreden. ti lelevaer krijgt ch noodlokaal sschool de Roelevaer in ofarendsveen krijgt binnen- 'een noodlokaal. De bezwa- omwonenden hadden diend, zijn door de com- 'ie ruimtelijke ordening on- ond verklaard. De omwo- Jlen vonden dat hun uit- nS! t door de plaatsing van het al te veel zou worden be- nerd. De zes gezinnen j ten voor een andere plek. |)geltjesmarkt vogelbuurt ofarendsveen M fes irste Vrije Veense Vogel- Harkt wordt zaterdag ge len op het Merelplantsoen gn oelofarendsveen. Kinderen ten vanaf tien uur tot onge- gp vier uur hun spulletjes te 1 aanbieden. Volwassenen en hun koopwaar aan op Jlein ernaast. De deelname 'eciaal voor en door alle be- irs van de Vogelbuurt en niets. nieuwkoop willem sprenkeler De een vond het jammer dat ze ergens anders moest gaan wer ken, de ander juist wel span nend. Iedereen was echter en thousiast bij de presentatie van het nieuwe industriecentrum voor verstandelijk gehandicap ten in Nieuwkoop. Vanaf 1 sep tember gaan daar 36 verstan delijk gehandicapten aan de slag met eenvoudige werk zaamheden zoals inpakken en licht montagewerk. Tijdens de presentatie van het nieuwe industriecentrum lieten de deelnemers aan het project alvast zien welke werk zaamheden ze in het centrum verrichten. Er worden bijvoor beeld sponsen voor in de auto ingepakt en kleine bloembin- dertjes worden geteld en in een zakje gedaan. Caro Otte uit Lei den denkt dat ze het in het nieuwe centrum wel naar haar zin zal hebben. „Het is leuk om in een nieuwe omgeving aan de slag te gaan". Ze zal wel moeten wennen aan het reizen elke dag. „Ik moet twee bussen nemen om hier helemaal te ko men". Naast deze werkzaamheden heeft Audrey Viereda uit Nieuwveen nog een speciale taak. „Ik word de nieuwe kanti nejuffrouw", zegt ze stralend. Zij zal tijdens het werk voor de koffie en thee zorgen. Verder zal ze ook stofzuigen en doet ze de afwas. Met de hand welte verstaan want een afwasmachi ne hebben ze helaas niet. Ze vindt het echter niet erg om hard te werken. Het industriecentrum is een samenwerkingsproject van de Stichting Ursula uit Nieuwveen en de Stichting De Hoven uit Koudekerk aan den Rijn. Beide stichtingen werken al langer samen en namen wel eens werk van elkaar over. Na bijna een jaar zoeken, hebben ze ein delijk een geschikte locatie ge vonden waarin ze samen te recht konden. „We wilden in ieder geval een pand op een in dustrieterrein", zo laat Paul Breet van Stichting De Hoven weten. Behalve een grote werk plaats, hebben ze nu ook de beschikking over een opslag ruimte en een kleine kantine. Korting krijgen industriecen trum niet. „We betalen gewoon de normale huurprijs", aldus Breet. De kosten worden betaald met het geld dat verdiend wordt met de verschillende werkzaamheden. Werk is er ge noeg. Henk Veen van de Stich ting Ursula: „We hebben hele maal geen moeite om werk te vinden. Sommige bedrijven denken echter dat wij heel goedkoop zijn. Maar we zijn geen liefdadigheidsinstelling. We maken een reële prijsbere kening". De catering tijdens {ie pre sentatie werd ook geheel zelf verzorgd. De vijf verstandelijk gehandicapten die de mensen van een hapje en een drankje voorzagen vormen samen met hun begeleiders inmiddels een professioneel cateringbedrijf. Ze werken regelmatig voor het Rode Kruis en gaan binnenkort voor het eerst op een bruiloft aan de slag. Het nieuwe 'industriecentrum' in Nieuwkoop. Gisteren werd alvast getoond welke werkzaamheden daar vanaf 1 september worden verricht. FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15