Brand dwingt tot afsluiten weg en spoor Bacterie tast fundering 700 woningen aan Ruzie om erfenis De Vilder in veilinghuis uitgevochten Randstad Brand verwoest Haarlems zwembad Rotterdammer steekt GAK-archief in branc VAN ZELST&ZN. Brug bij Breukele afgeslote Randstad stapt niet in reddingsplan havenpo Amsterdam in startblokken Gay Games VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 Miljoenen guldens schade bij palletgroothandel Schiedam schiedam anp Een enorme uitslaande brand in een palletgroothandel in Schiedam heeft vannacht voor miljoenen guldens schade aangericht. De politie was gedwongen uit voorzorg an derhalf uur lang een deel van rijksweg A20 af te sluiten, omdat het vuur een hoogspanningsmast bedreigde waar van de kabels over de snelweg lopen. Ook het treinver keer tussen Schiedam en Delft-zuid werd tweeënhalf uur lang stilgelegd. sel aansprakelijk is voor de schade-toen van elektriciteits producent EZH, een bedrag van zes ton. Bremer gaat in beroep tegen die uitspraak. EZH heeft vandaag Bremer al weer aan sprakelijk gesteld voor de scha de van deze brand. Wat die schade ditmaal is is nog niet duidelijk. Dat hangt er van af of de mast zelf ook be schadigd is. Is dat het geval, dan loopt de schade al snel in de tonnen. EZH is er overigens he lemaal niet gelukkig mee dat dergelijke bedrijven onder haar masten zijn gevestigd. ..Maar de verantwoordelijkheid daarvoor ligt bij de gemeente. Wij heb ben wel diverse keren onze be zorgdheid uitgesproken. De politie van Schiedam on derzoekt de oorzaak van de brand. „Wij houden alles open", zo zei een woordvoer ster vanochtend. Op de vraag of de brand van vier jaar geleden ook in de zaak betrokken wordt, zei zij dat daar pas naar geke ken wordt als daar aanleiding toe is. Het vuur. met vlammen tot vijf tig meter hoog, was kilometers ver in de omtrek te zien. De hit te was zo enorm dat bij een autodealer aan de overkant alles van de gevel smolt. Een aantal hoogspanningskabels op het terrein is gesprongen en ook de hoogspanningsmast dreigde te bezwijken. Tegen vier uur werd het sein brand meester gegeven. Vanochtend was de brandweer nog steeds bezig met nablussen. De brand brak gisterene aan het eind van de avond uit in de groothandel van Bremer Zn aan de Fokkerweg. Hetzelfde bedrijf van dezelfde eigenaar ging ook in 1993 al in vlammen op met een schade van enkele miljoenen guldens. Het ver moeden bestond dat die brand was aangestoken maar dat ver moeden is nooit bevestigd. Ook toen knapte een hoogspan ningskabel waardoor het trein verkeer moest worden stilge legd. Juist vorige week bepaalde de rechter dat Bremer in begin- - - - B Bij de grote uitslaande brand in Schiedam dreigde een elektriciteitsmast het te begeven. Daarop werd de aangrenzende rijksweg afgesloten. FOTO ANP haarlem anp Een felle brand heeft vanoch tend zwembad De Planeet in Haarlem-Noord grotendeels in de as gelegd. De brandweer gaf rond 09.30 uur het sein brand meester en moest tot laat in de middag nablussen. De schade loopt in de miljoenen guldens. Volgens de brandweer moet het zwembad als verloren wor den beschouwd. De brand werd om kwart voor zeven ontdekt door drie medewerkers die het zwembad wilden ingaan. De oorzaak van de brand, die vermoedelijk in het plafond is ontstaan, is nog niet bekend. Het vuur ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Metingen wezen volgens de brandweer uit dat er geen schadelijke stoffen vrijkwamen. Een opslagruimte met zwavel zuur is gespaard gebleven, evenals bijgebouwen. Wel is daar flinke rook- en waterscha de. Er vielen geen gewonden. In verband met de rookont wikkeling adviseerde de brand weer omwonenden ramen en deuren dicht te houden. De Haarlemse brandweer, die het vuur met veertig mensen be streed. kreeg hulp van het korps uit Beverwijk. Honderden scholieren van twee nabijgelegen scholen zijn naar huis gestuurd. In één van de scholen krijgen langdurig zieke kinderen les, onder wie astmapatiënten. CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071.53 rotterdam anp Een boze Rotterdammer met een langslepend uitkerings conflict heeft gistermiddag brand gesticht in het archief van het GAK in de Maasstad. Het papieren archief van de uitkeringsinstantie is deels verloren gegaan. Ruim twee honderd mensen moesten het gebouw aan de Rochussen- straat ijlings verlaten. De man, een 52-jarige Rot terdammer, stichtte de brand even voor twee uur door een raam iri te gooien en een blik met een brandbare vloeistof naar binnen te gpoien. Vervol gens stak hij dat aan. Omdat hij de brand stichtte in het ar chief, greep het vuur meteen om zich heen. De brandweer gooide door de ramen smeu lende en onbeschadigde map pen naar buiten. Daar werd het nageblust. Tegelijkertijd probeerde de brandweer door andere stellingen nat te hou den het vuur in toom te hou den. Om vier uur lukte dat niet meer. Het werd te heet. Toen gaf de brandweer groot alarm om met meer manschappen en materieel het vuur te lijf te gaan. „De vuurbelasting werd te groot. We moeten vooral voorkomen dat de brand doorslaat naar andere afdelingen en verdie pingen", aldus hoofdofficier van dienst van de brandweer A. van Leeuwen. De brand weer verwacht nog wel e bezig te zijn met het bluss Veel geëvacueerde mede» kers waren toen al naar vertrokken, omdat het duidelijk was dat ze er giste toch niet meer in konden. dertussen gingen door het le gebouw rookmelders doordat de rook door de e gen en trappenhuizen Brandweerlieden controli den elke melding in bouw. De 52-jarige verdat stond zelf naar de brand te ken toen politie en brand» arriveerden. Hij werd mei opgepakt. Hij heeft al ee ramen van het gebouw ij gooid. Het papier dat door brandweer naar buiten is gooid wordt voorlopig bij reinigingsdienst Roteb 0[ slagen, waar medewerkers het GAK zullen bekijken wi nog te redden valt. Vo|j een woordvoerder van GAK gaat het om oude 1 dossiers van mensen die middels weer een baan 1 ben. Hun arbeidsverledet belangrijk bij verlies van I baan en de aanvraag van nieuwe uitkering. De gege» staan echter ook grotend in de computer, zodat het( niet met de handen haar zit. Originele docum ten, zoals oude werkgevers klaringen, zijn wel verloren amsterdam anp VERKEERSDODE - Na een aanrijding op de oostelijke AIO nabij de Zeeburgertunnel is vanochtend een man aan zijn verwondingen overleden, aldus de politie. Bij de aanrijding waren onder meer een vrachtauto en een personenauto betrokken. De traumahelikopter verleende assistentie, maar kwam voor de man te laat. Wegens het ongeval was slechts één rijstrook voor verkeer beschikbaar. Er ont stond een file van circa drie kilometer. Ford Automobielbedrijf Onbetwist FORD-specialist Het adres voor uw nieuwe auto! Met de hoogste korting Merk en type rr ïodel prijs Ford Scorpio 2.0 nw. type 1996 29 750,- Ford Scorpio 2.0 platinum station 1994 27.250,- Ford Scorpio 2.0 GÜ LPG HB 1991 8.750.- Ford Scorpio 2.9 Ghia aut. Sedan Cosw. 1993 22.750,- Ford Scorpio 2.9 HB Ghia Aut. 1988 5.500,- Ford Mondeo 1.6 inj. noblasse HB 1996 29.750,- Ford Mondeo 2.0 2.4 V HB 1996 37.750,- Ford Sierra 2.3 Dsl HB 1989 4.500,- Ford Sierra 2.0 Azuur stuur HB 1992 10.250,- Ford Sierra 2.0 PMC Sedan 1989 9.750,- Ford Escort 60 pk 3-drs LPG 1993 14.250,- Ford Escort 1.6 XR III inj. cabrio 1990 13.750,- Ford Escort 1.4 5-drs 1992 11.950,- Ford Escort 1.6 CLX Sedan 4-drs. 1991 10.250,- Ford Fiesta 1.3 Laurent David CTX aut. 1995 19.750,- Ford Fiesta 11 Cheers 1992 10.250,- Ford Fiesta 11 CTX aut. 1990 9.500,- Ford Fiesta 11 Cheers 1991 9.000,- Fiesta 1.4 CLX 5-drs. 1991 9.000,- Ford Escort 1.6 inj. Bravo 5-drs. 1990 8.750.- Speciale aanbiedingen Andere merken Daihatsu Cuore 1991 6 500,- Opel Corsa 1.4 inj. 1992 10.000,- Peugeot 205 Accent 5-drs. 1991 9750.- Peugeot 205 XS 1.4 1991 10.250,- Nissan Sunny Coupé 1990 7.250,- Seat Marbel la Fun 1995 9.000,- Citroen BX 1990 3.750,- Toyota Starlet 1.0 1988 4.900,- Toyota Starlet 1.0 1987 2.750,- Opel Astra 2.0 GT Sport 1992 17.250,- ERKEND INBOUWSTATION AUTO ALARM STERK IN ELK MERK nog keuze uit plm. 10 APK gekeurc jil-financiering. Ind. afl. beurt APK-keu id: 9.00-18.00 uur Donderdag koopa Het juridisch geharrewar over de erfenis van wijlen voorzitter van de Amsterdamse kamer van koophandel R. De Vilder sr. gaat een nieuwe fase in. De zaken man W. Laverman die bij de zoon van De Vilder een schuld heeft uitstaan van een slordige 13 miljoen, gaat dan het wils- recht van De Vilder junior op zijn legitieme portie van de er fenis op de veiling in Haarlem brengen. Dat heeft Laverman gisteren gezegd. Tien jaar geleden gaf Laver man De Vilder jr. 10 miljoen gulden in handen om deze te beleggen. Robin de Vilder gooi de het geld echter over de balk. In 1995 werd De Vilder tot twee jaar cel veroordeeld. De rechter veroordeelde hem ook tot het terugbetalen van de 10 miljoen, maar zover kwam het nooit. Volgens Laverman omdat de bezittingen van Robin op naam van zijn vader kwamen te staan. Toen De Vilder senior in april overleed, bleek dat hij zijn zoon had onterfd en dat junior daar mee had ingestemd. In april liet Laverman beslag leggen op de erfenis, om zo alsnog zijn geld. dat met rente inmiddels is op gelopen tot 13 miljoen, terug te krijgen. De rechter stelde in een kort geding echter dat dit beslag moest worden opgeheven. La verman liet toen ook beslag leg gen op het wilsrecht van De Vil- der junior. Dat is het recht dat iemand heeft op de legitieme portie van de nalatenschap van breukelen»anp zijn vader. Als schuldeiser brengt Laver man dit wilsrecht volgende week woensdag naar de veiling met de bedoeling dit zelf te ko pen. Hij verwacht dat ook De Vilder een bod zal doen, maar erg hoog kan dit niet zijn, om dat junior altijd heeft beweerd geen geld te hebben. De Vilder jr. probeert volgende week dins dag in een kort geding voor de rechtbank in Amsterdam de executieverkoop te verhinderen. Daarnaast loopt er een bodem procedure over de schuldkwes- De brug over het Amsten Rijnkanaal in Breukelen i< ochtend met onmiddellijk gang afgesloten voor alle keer. De fundering van de dreigt ondermijnd te wt door een tijdens de nachl uren gesprongen waterle Deskundigen zijn inmidde plekke. Zij gaan ervan uit afsluiting enkele dagen zz ren. Gebruikers van de bru voorlopig gedwongen he naai over te steken acht kil ter zuidelijk in Maarssen kilometer noordelijk in Lo sloot. haarlem anp Een schadelijke bacterie heeft in Haarlem de fundering aangetast van ruim zevenhonderd wonin gen. Dat is het resultaat van een onderzoek dat de gemeente heeft laten uitvoeren bij in to taal 1050 huizen met grenen houten funderingspalen. Het grootschalige onderzoek is ver richt nadat TNO eerder had vastgesteld dat in Haarlem de bacterie pseudomonas actief is. Deze heeft het vooral gemunt op grenenhout. De omvang van het probleem blijkt nu veel gro ter dan aanvankelijk was ge dacht. Vooral de situatie in de Amsterdamse buurt is slecht. Daar zijn 470 funderingen aan getast. Maar ook in de Leidse- buurt en twee andere Haarlem se wijken is de bacterie actief. Daar is de fundering van nog eens bijna 250 huizen slecht. Haarlem wil de fundering van de betrokken woningen herstel len of ze slopen en nieuwe hui zen bouwen. Dat hangt af van een zogeheten casco-onder zoek, waarvan de resultaten vol gend voorjaar bekend worden. Eigenaren van huizen waarvan de fundering is aangetast, krij gen tekst en uitleg over de kwestie tijdens informatie avonden. Sommige bewoners van de Amsterdamse buurt hebben aangegeven dat ze hun fundering snel willen verbete ren. De gemeente wil volgend jaar beginnen met een herstel operatie voor ruim honderd wo ningen en trekt daarvoor als bij drage in de kosten 56 miljoen gulden uit. In 2005 moeten de funderingen van alle getroffen huizen zijn verbeterd. Over de exacte herkomst en de groeiomstandigheden van de pseudomonas-bacterie is wei nig bekend. Volgens TNO-me- dewerker J. de Jong staat de bacterie op zichzelf en vreet die als een soort plantje de cellen van het hout op. „Dat gebeurt heel traag, over tientallen jaren. Het is niet zo dat de bacterie zich voortplant naar andere pa len. Het bijzondere aan deze bacterie is dat die voorkomt over de hele lengte van de palen en juist onder water. WV Amsterdam: toerisme belangrijkste banenmotor amsterdam anp Toerisme is voor Amsterdam de belangrijkste motor voor groei van werkgelegenheid. De afgelopen vijf jaar groeide het aantal banen in deze sector met twintig procent en tot 2005 komen er nog 11.000 ba nen bij. Dit heeft WV-Amster- dam gisteren bekendgemaakt. De WV wil de komende acht jaar 5,7 miljoen extra dagjesmensen en 1,7 miljoen extra slapers naar de hoofd stad lokken. In 2005 moeten bezoekers 2,6 miljard gulden uitgeven. Dat was 1,8 miljard in 1995, de voorlaatste keer dat dit gemeten werd. Het aantal banen in de sector zal volgens dat scenario stijgen naar 31.000. Volgens de WV kan de stad deze groei wel aan. Er is nu al sprake van een grotere sprei ding van attracties over de stad, zoals New Metropolis in het Oostelijk Havengebied en de plannen voor een uitgaans centrum bij de Amsterdam ArenA. Verder pleit de organi satie voor meer culturele en historische attracties gericht op de wat rijkere dertigers zonder kinderen, die buiten het seizoen naar de stad kun nen komen. Amsterdam en de politiek moeten volgens een VW- woordvoerder het toerisme se rieuzer nemen. De politieke belangen van de sector zijn verspreid over te veel verschil lende wethouders. Ook de be leidsambtenaar toerismezaken brengt daar geen verlichting in. De WV wil dan ook meer betrokken worden bij beleids ontwikkeling. amsterdam De kans op een snelle redding van de in financiële problemen verkerende Amsterdamse ha- venpool (300 werknemers) is een stuk kleiner geworden. Uit- zendketen Randstad heeft giste ren bekendgemaakt niet bij de pool betrokken te willen raken. De uitzendketen heeft dat na een maand studie besloten. Randstad noemt een aantal redenen om niet in het red dingsplan te willen stappen. De belangrijkste is dat de haven werkers veel te duur zijn, omdat ze zulke goede arbeidsvoor waarden hebben. Randstad stelt dat het heel veel moeite zou kosten om deze mensen bij andere werkzaam heden in te zetten dan haven werk. „We zouden onze beste mensen moeten inzetten. Dan rijst de vraag: is het die investe ring wel waard?", aldus een woordvoerder. Verder denkt Randstad d werkgelegenheid in de hav komende jaren alleen ma afkalven door toenemend! chanisering ten koste menskracht. Daarnaast Randstad de markt \z aanbod in de haven te dii „De vraag is sterk afhanl van informele netwerken e de afspraken. Wij zijn te v ingevoerd om daar een aphter te krijgen", zo lich woordvoerder van Rai toe. Directeur P. Wentink v Arbeidspool, zoals de orga tie officieel heet, gaat zit komende dagen beraden o ontstane situatie. Hij wijst dat de havenpool met mee uitzendbureaus in gespit „Binnen een paar maan moet er een reddingsplai gen. amsterdam Burgemeester Patijn: „Fantastisch dat de games zich in Amsterdam af spelen." FOTO ANP thea van beek/gpd Margreet Dolman en zangeres Mathilde Santing hebben een weddenschap wie van de twee de - niet bestaande - 300 meter vlinderslag wint. De Amster damse burgemeester Patijn heeft zich bij de Gay Games 'als eerste hetero' ingeschreven voor het golfen. Dolman vindt het niet erg om van Santing te winnen. „Ik heb een aërodyna mische badmuts met inge bouwd motortje. In de spelre gels staat niet dat je zo'n muts niet mag gebruiken." Winnen mag, maar meedoen is minstens zo belangrijk, is het motto van de Gay Games Am sterdam 1998. Met zo'n 15.000 deelnemers en 200.000 bezoe kers moet het evenement van 1 tot 8 augustus Amsterdam tot een 'Gay capital of inspiration' melken. Ruim 7000 mensen hebben zich al ingeschreven. Het is de vijfde editie van de spelen voor homo's en lesbo's, waarbij overigens ook hetero's welkom zijn. Voor de eerste keer worden de spelen nu bui ten de Verenigde Staten gehou den. Zo'n 3000 journalisten zullen Gay Games verslaan. Hoewel er nog 49 weken te gaan zijn, was er gisteren in de Amsterdam Arena alvast een presentatie. In het stadion zul len zowel de openings- als slui tingsceremonie worden gehou den. Op het programma staan dertig officiële en zes demon stratiesporten. Alleen het zwemmen is in het Sportfond- senbad in Amersfoort. Alle ove rige wedstrijden zijn onderge bracht op sportlocaties in en om de hoofdstad. Een uitgebreid cultureel pro gramma lardeert de Gay Ga mes. Zo besteden acht Amster damse musea aandacht aan de spelen. In het Concertgebouw is een korenfestival met 2000 zangers. Er is de inmiddels al traditionele Canal Parade, er zijn straatfeesten en party's in het homo-uitgaanscircuit. De Gay Games gaan mini maal twaalf miljoen gulden kosten. Dat bedrag is inmiddels toegezegd door donateurs en twintig sponsors. De gemeente Amsterdam geeft een subsidie van een miljoen, de spons brengen samen 2,3 miljoen de kassa. Games-directeur Mare Ja! sens: „De komende maani! willen we nog 1,5 miljoen g den werven. Die moeten 1 mogelijk maken om 375 rni sen te laten overkomen uit li den waar je niet of moei voor je geaardheid kunt inü Burgemeester Patijn, uit rust met speciaal golfpe vindt het „fantastisch dat games zich in Amsterdam spelen. Het betekent een gfl uitstraling voor de stad. 1 keer hebben we in elk gf minder politie en afzettinJ nodig, zoals bij de Eurotop I geval was."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14