Aanslag voor vijfhonderd flatbewoners Nachtmerrie op kinderboerderij is nog niet over Stel tolhuis open voor publiek 'abo Oegstgeest fuseert net Ichthus Hogeschool Leiden Regio De Does vol vertrouwen in toekomst Oegstgeest Warmond Raadsel zoekgeraakte elektriciteit opgelost Alphen sluit kurkdroge voetbalvelden op Bijlen Milieuparkjes blijven toch boven de grond Man valt van slechte steiger jtssENAARNa een kleine misstap is een 36-jarige rietdekker gis- eren van een acht meter hoog dak gevallen. Hij viel eerst nog op ien steiger, maar die was 'niet zoals het hoorde', volgens de po- itje. Tegen de eigenaar van de steiger is proces-verbaal opge- naakt. Het slachtoffer is met gebroken schouders, gebroken rib- ien en ernstig buikletsel naar het AZL overgebracht. Aan het >ind van de middag was er bij de man geen sprake meer van le- fensgevaar. Reeks inbraken boten opgelost aar» De reeks inbraken van de laatste tijd in de boten in Jjj |e jachthaven aan de Van Duivenvoordelaan in Wassenaar lij- I en opgelost. De politie, die al enkele dagen 's nachts post in de laven, hoorde vannacht verdachte geluiden. De agenten haal- |en een speurhond die twee 38-jarige Wassenaarders achter- tf( taalde in een van de boten. De twee deden zich daar te goed o, ian sterke drank en versnaperingen. Zij zijn gearresteerd en zit- ez en nog vast. Het is nog onduidelijk of zij alle inbraken op hun )ej eweten hebben. eeflatbewoners om wie het iet at hebben momenteel nog n contract met de reinigings- enst voor de inzameling van lishoudelijk afval. Het bedrag en it ze voor de vuilniswagen be- iat len wordt doorgaans verre- nd met de service-kosten, eii ti oneerlijke situatie, vindt de meente: andere Oegstgeeste- ie( ren, die wel elk jaar worden dl ngeslagen voor reinigings- J chten, betalen namelijk mee etl n andere gemeentelijke vuil- orzieningen zoals papier-, v is- en textielbakken, de che- gocar en de grofvuil-ophaal- h( enst. De gemeente wil dan k dat voor alle inwoners de lfde regels gaan gelden, jstgeest verwacht ongeveer - O.OOO gulden extra te verdie- aan de uitbreiding van de 'ting. bovendien wil de gemeente het bedrijfsafval van winkels hooi wil naar Leiden verhuizen gstgeest thomas erdbrink Pabo in Oestgeest is gefu- erd met de Ichthus Hoge- hool uit Rotterdam. De school opleidt tot leraar in het ba onderwijs, gaat intensief sa enwerken met de andere Pa i s die ook onderdeel van Ich r lus zijn. Zo wordt er een ge I eenschappelijk leerprogram ia gemaakt en komt een hoog y lardige Mediatheek. De Ichtus y. Dgeschool heeft een christelij- identiteit. irtien Ichtus Hogeschool heeft 'et irtien opleidingen in huis aarvan economie in Rotter- un de belangrijkste is. Behalve Oegstgeester Pabo heeft Ich- ook de Christelijke Hoge- hool Rijn-/Delfland in Den lag ingelijfd. Hier worden lomamelijke sociale en maat- happelijke vakken onderwe- Opleidingsmanager J. van uyn van Ichtus Oegstgëest ials de Pabo nu heet, is zeer ithousiast over de fusie. Vol- ns hem biedt de samenwer- ng de mogelijkheid om veel Scienter te werken. Vooral het zamenlijk opstellen van het arplan scheelt veel tijd en. 'uilnisbelasting voor heel Oegstgeest >11 >'n vijfhonderd huishoudens in Oegstgeest gaan met van volgend jaar meer betalen voor de vuilnis-op- k taldienst. De gezinnen om wie het gaat, wonen in elf its die op verschillende plekken staan. Om welke flats ,3,1 ;t gaat, wil de gemeente nog niet zeggen. Hoeveel de jwoners precies meer gaan betalen, verschilt van geval 'd it geval. Vast staat wel, dat alle bewoners vanaf de jaar- rl isseling het vaste bedrag van 42 gulden per maand pan betalen. die een contract met een parti culier vuilnisbedrijf hebben af gesloten op vaste dagen wordt opgehaald. Aangezien het be drijfsafval door verschillende vuilnisbedrijven wordt opge haald, kan het gebeuren dat er in sommige winkelstraten elke dag een vuilniswagen langs komt. En dat levert te veel 'wild groei aan inzamelmiddelen en een voortdurend aanbod aan afval' op, vindt de gemeente. Het is niet voor het eerst dat de gemeente probeert alle flat bewoners onder dezelfde belas tingregeling te krijgen. Toen de gescheiden ophaaldienst voor gr9gnjgr[ fruit- en tuinafval ,W£rfl a, ingevoerd, probeerde Oegstgeest de flatbewoners die nog geen belasting aan de ge meente betaalden alsnog voor de reinigingsrechten te laten opdraaien. De vijfhonderd ge zinnen om wie het nu gaat ont sprongen destijds de dans. Het tolhuis stamt uit de zeventiende eeuw, maar is steeds minder toegankelijk voor het publiek. Als het even kan, moet daar verandering in ko men, vindt Oegstgeest. foto dick hogewoning oegstgeest maarten keulemans Oegstgeest gaat aan de eige naar van het tolhuis aan Haar- lemmertrekvaartweg 37 vragen of het terrein niet op bepaalde tijden kan worden opengesteld voor het publiek. Dat heeft wethouder G. van Eisen deze week aangekondigd in de raadscommissie voor ruimte en groenzaken. De wethouder geeft daarmee gehoor aan een oproep van de gemeenteraad, die het jammer vindt dat het publiek steeds minder toegang heeft tot het oude tolhuis. Het fietspad langs het tolhuis wordt immers afge sloten. Contact Erg vervelend vindt Van Eisen het overigens niet om contact op te nemen met de eigenaar. „Het college is ermee eens dat de openbaarheid van dat stukje Oegstgeest eigenlijk zou moe ten worden gewaarborgd. Zo dat de mensen met hun kinde ren erbij er kunnen staan en zien hoe het vroeger met die trekschuiten ging. Het tolhuis is particulier be zit geworden toen de gemeente met de provincie onderhandel de over de aanleg van de N44. „Daar kunnen we niets aan veranderen." Het hek naast de tolgaarderswoning is overigens formeel nog altijd eigendom van zowel Leiden als Haarlem. „Leuk om te horen", vindt voorzitter P. Hellinga van de Vereniging Oud Oegstgeest de nieuwe ontwikkeling. „We heb ben ook wel eens de wens geuit om het terrein open te houden. Maar meer dan een wens was het uiteraard niet; je hebt het wel over iemands eigendom." Het bouwsel stamt uit de ze ventiende eeuw en diende om tol te heffen van de voorbijko mende trekschuiten. Een 'tol huis' is het strict genomen niet meer: alleen het tolhek en de voormalige tolgaarderswoning zijn overeind gebleven. geld, zegt hij. „Normaal moes ten we zo'n plan voor 80 leerlin gen maken. Nu gebruiken we hetzelfde plan voor 400 leerlin gen die op de andere Pabo's zit ten." De nieuwe mediatheek is een ander voordeel voor de school in Oegstgeest. Voor elke acht studenten is er straks één com puter beschikbaar. Verder komt er een internetaansluiting waar mee de studenten naar harte lust kunnen 'surfen'. Er is echter ook een nadeel aan de fusie. De kans bestaat dat leerlingen eerder voor een grote stad zoals Den Haag of Rotterdam kiezen als daar het zelfde studieprogramma wordt aangeboden. Het is niet de be doeling dat leerlingen var dere vestigingen naar Oegst geest komen. De school be houdt zijn functie voor deze re gio. Verhuizing Volgens Van Duyn is de Oegst geester Pabo hard bezig iets te doen aan het teruglopende aan tal leerlingen. Hij kan nog niet vertellen wat deze plannen zijn. Wel geeft hij aan dat de school denkt over een verhuizing naar het centrum van Leiden. leiderdorp» jaap v Manager Remco Pielstroom heeft er het volste vertrouwen in dat zwemliefhebbers mas saal hun weg naar zwembad De Does in Leiderdorp terug vinden. Na een langdurige slui ting als gevolg van brand open de het zwembad afgelopen maandag weer de deuren. Van middag was het wethouder C. Kerner (CDA/sport en welzijn) die voor de officiële handeling zorgde. Pielstroom blikt tevre den terug op de afgelopen week: „We draaien hartstikke lekker. Het voortgezet onder wijs was nog een week vrij, dus er waren vrij veel jongelui." Het waren de laatste maan den drukke tijden voor De Does. Naast het herstellen van de brandschade werd ook be sloten aan aantal zaken in het zwembad te verbeteren. Zo is het tegelwerk in de bassins ge deeltelijk vernieuwd, is de ruimte achter de kassa ver bouwd en zijn de rotsblokken verwijderd. „Een stukje velig- heid",'meent Pielstroom, want rotsblokken geven dan wel een subtropisch sfeertje, een uitglij der op de gladde obstakels is zo gemaakt. De Does wil het publiek te rugwinnen door onder meer na het leszwemmen kinderen op ijs te trakteren. Ouders en be geleiders krijgen gratis koffie. En in het weekend is er groot feest. Inmiddels heeft De Does be sloten het leszwemmen met een groep uit te breiden. Dat betekent wel dat de vrij-zwem- mers nog eerder richting kleed kamer moeten: Vanaf kwart over drie kunnen zij niet meer in het recreatiebad terecht. Dit tot woede van een aantal zwemmers. „Ik hoorde van wethouder Kerner dat een zwemmer haar daarover boos Hoogstandje op de rand van het bassin. had opgebeld. Ik vind het jam mer dat mensen zich daar druk over maken", zegt Pielstroom. Ondanks de tegenstand blijft hij optimistisch over de toe komst. Zo hoeft De Does voor het tekort van 20.000 gulden misschien helemaal niet aan te kloppen bij de politiek. Door strenge voorschriften bleek dat het zwembad meer moest in vesteren in brandwerend mate riaal. Pielstroom suggereerde eer der nog dat de gemeente wel licht zou moeten bijspringen. Nu zegt hij: „Ons is 1,1 miljoen gulden verzekeringsgeld in het vooruitzicht gesteld. Ik heb goede hoop dat we binnefi dat budget blijven." Of dat lukt wordt over een foto mark lamers jaar duidelijk, wanneer De Does de jaarrekening presen teert. Zijn medewerkers heb ben er in ieder geval alles aan gedaan om de kosten zo laag mogelijk te houden. „Het nieuwe plafond in het horeca-gedeelte hebben we er zelf ingezet", gebruikt hij als voorbeeld. rins van Lignac schenkt 25.000 gulden voor bewaking en verhoogt tipgeld g «senaar dimitri walbeek kinderboerderij in Wassenaar leeft '8 steeds in een nachtmeme. Be- I8J «rder Walter Donders pijnigt zich, aar blijft 's nachts over 'zijn' dieren aken. Tot de daders zijn gepakt die 'hge week Tommy, het jonge bokje, wdknuppelden. Noodgedwongen ijft hij op, want eerder kan hij ge- '?n niet slapen. Toch is er wel een am lichtpuntje; de reacties die hij de- week heeft ontvangen maken veel Die zijn geweldig", volgens de vermoeide Donders. De dierenverzorger kreeg over-de sa distische daad en de actie 'Nood- Alarm' namelijk al tientallen steunbe- tuigende telefoontjes. De actie, waar mee geld wordt gevraagd voor een professioneel alarmsysteem voor de boerderij, is een succes geworden. „Ze bellen uit het hele land om ons giro nummer te vragen. Ze voelen zo met ons mee." Bijvoorbeeld de rijke Bram van Leeuwen, alias de Prins van Lignac. Hij is zo geschrokken dat hij zelfs 25.000 gulden heeft geschonken voor de be waking. Ook heeft de gepensioneerde Prins het tipgeld verhoogd met tien duizend gulden. „Hiermee en met de bijdragen van andere bellers, is de gouden tip al bijna 25.000 gulden waard. De mensen willen gewoon dat daders worden gepakt. Dat blijkt wel", concludeert Donders tevreden. Maar ondanks de steun is het voor lopig nog steeds wanhoop troef op de kinderboerderij aan de Rodenbur glaan. „We hebben maai' lampen neer gezet om de hekken te bewaken. Vanaf half elf 's avonds zitten we hier in het kantoor te waken. Tot het licht wordt. De politie heeft ons gewaarschuwd dat de daders na een paar rustige dagen terug kunnen komen. Daar zijn we ook echt bang voor." Tot ovennaat van ramp wordt Don ders 's nachts ook nog flauw geplaagd. Bellers verstoren de toch al vermoeien de nachtwakes door de hoorn snel neer te leggen zonder iets te zeggen. „Dat gebeurt wel drie keer per nacht. Waarom doen ze dat? Ik heb ook een dierenambulance en ik moet die tele- CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF DUIVENVOORDE Ongeveer 230 woningen in de Leidschendamse wijken Duivenvoorde en de Zijde krijgen de komende twee jaar ge- luidswerende voorzieningen. Door de verdubbeling van het spoor Amsterdam-Den Haag hebben de bewoners erg veel last van ver keerslawaai. De bewoners worden de komende weken geïnfor meerd over het project dat 4,4 miljoen gulden kost. Alle geluidswe- rende maatregelen worden in principe vergoed. LEIDSE BUURT Een rotonde op de kruising Geversstraat-Rijnzicht- weg-Rhijngeesterstraatweg is technisch haalbaar. Dat blijkt uit on derzoek dat de gemeente heeft laten uitvoeren. De rotonde op het kruispunt, dat geldt als een van de gevaarlijkste van Oegstgeest, is een oude wens van de gemeente. Nu het onderzoek naar de techni sche mogelijkheden af is, verwacht het gemeentebestuur dat de discussie over de rotonde 'binnenkort' kan beginnen. RHUNGEEST De Stichting Zuid-Hollands Landschap krijgt binnen kort een opmerkelijk cadeau van de gemeente Oegstgeest: een houten brug. De brug bevindt zich in het bos Rhijngeest, dat bin nenkort samen met de bijbehorende weilanden formeel wordt overgedragen aan de landschapsstichting. „Een van de vele wan delbruggetjes is in zo'n slechte staat dat het dringend moet worden opgeknapt", zegt een woordvoerder van de gemeente. „En om de overdracht een feestelijk tintje te geven, willen we de reparatie van de brug aan de Stichting Zuid-Hollands Landschap cadeau doen." HET WEDDE De scholen zijn weer begonnen, maar dat weerhoudt zwembad Het Wedde er niet van om het buitenbad open te laten. Dankzij het verwachte mooie weer is daar volgens de directie alle reden toe. Het bad is dagelijks geopend van één tot vijf uur 's mid dags. Zaterdagen is het buitenbad geopend van half elf tot vijf uur. Op zondagen is het bad open van tien tot vijf uur. Het zwembad blijft open tot en met zondag 31 augustus. CENTRUM De praktijk van tandarts H. Middelweerd wordt momen teel verbouwd. Sinds een week is de praktijk tijdelijk gevestigd in de voormalige ruimte van het consultatiebureau in hetzelfde gebouw aan de Herenweg 77 in Warmond. Verwacht wordt dat de verbou wing in februari of maart kan worden afgerond. De nieuwe tand artspraktijk is groter dan de oorspronkelijke. Het aantal assistenten wordt uitgebreid van twee naar drie. Mogelijk komt er in de toe komst een tandarts bij. Het telefoonnummer van de tandarts is on gewijzigd gebleven. weest energiezuinige lampen in de straatlantaarns te schroeven. De gemeente en de EWR snapten er niets van. Totdat ontdekt werd, dat vier van de elektriciteitsmeters die het stroomverbruik registreren al leen nog maar het dure dagta rief telden en niet meer het goedkopere avondtarief. De EWR heeft de fout toege geven en stort het te veel be taalde geld terug. Om welk be drag het precies gaat is nog on duidelijk. „De EWR is druk aan het rekenen", zegt een woord voerder van de gemeente. oegstgeest maarten keulemans Het mysterie van de elektriciteit die zoekraakte in Oegstgeest is opgelost. Vier kapotte appara ten van energiebedrijf EWR zijn ervoor verantwoordelijk dat de gemeente vorig jaar een onbe grijpelijk hoge energierekening in de bus kreeg. Oegstgeest sloeg in het voor jaar alarm, toen bleek dat de kosten van de straatverlichting in 1996 bijna twintig procent hoger waren dan normaal. Het leek erop dat de gemeente veel meer stroom had gebruikt. Ter wijl zij juist druk bezig was ge- gehad", weet P. Vriesekoop van de gemeente Alphen. „Dat het vandaag regent, heeft geen in vloed op de terreinen. Die zijn namelijk zö droog, dat er nog veel oneer regen moet vallen om ze weer optimaal te krijgen. Zie deze beslissing maar als een voorzorgsmaatregel. Over een paar weken begint de competi tie en dan moeten de velden in goede conditie zijn. Elk plukje gras dat nu wordt weggetrapt, komt niet meer terug." Op de verdorde velden mogen de E- en F-junioren wèl spelen. De maatregel van de gemeen te geldt niet voor sportpark Ze- gersloot. Bij ARC is een automa tische sproei-installatie die de velden in conditie houdt. eric-jan berendsen De gemeente Alphen heeft twee van de negen voetbalvelden op sportpark De Bijlen gesloten. De terreinen zijn door de aanhou dende warmte gortdroog en on bespeelbaar. De regen van van daag heeft nog geen positieve invloed op de gesteldheid van de velden. Het probleem speelt voorals nog alleen in Alphen aan den Rijn. De voetbalvelden in ande re delen van de Rijn- en Veen- streek, in Leiden en de Duin- en Bollenstreek kunnen worden bespeeld. „De velden hebben de afgelo pen weken een behoorlijke tik foon wel opnemen", zegt Donders. De klap na de dood van Tommy blijft zo nadreunen en Donders wordt er radeloos van. „Er is ook nog geen tip binnengekomen. Morgen ga ik maar weer eens de politie bellen. Daar heb ik niets meer van gehoord", zucht hij. „We zijn er echt nog steeds elke mi nuut mee bezig. De dieren ook. Bij het minste of geringste geluid schrikken ze zich te pletter. Ze raken steeds in pa niek. We worden hier zo moe van", volgens Donders, die snakt naar de dag dat de daders zijn opgepakt. voorschoten dimitri walbeek De zes milieuparkjes in Voor schoten worden niet verplaatst of weggehaald en gaan ook niet onder de grond, zegt de ge meente. Voorschoten nam de parkjes, die twee jaar in gebruik zijn, onder de loep. Er waren in die twee jaar pro testen tegen de containers. De middenstand verzette zich erte gen, omdat ze de winkelgebie den zouden ontsieren. Omwo nenden aan de Van Beethoven- laan en de Chopinlaan klaagden in juni nog over geluidsoverlast. De glascontainer zou buiten de toegestane tijden worden ge bruikt en te vroeg worden ge leegd. Wethouder J. van de Poel beloofde toen het bedrijf dat het glas ophaalt te vragen zich aan de regels te houden. De gemeente houdt de moge lijkheid wel open om de contai ners ooit onder de grond te plaatsen houdt. Bovendien riep zij Voorschotenaren in adver tenties op om alleen op nette tijden het glas weg te gooien. Maar alle kritiek ten spijt blijven de containers staan zoals ze er nu staan, luidt de conclusie. „De milieuparkjes zijn beeldbe palend en de locaties goed ge kozen. Gelet op het belang van de gescheiden inzameling blij ven de containers deel uit ma ken van het Voorschotense straatbeeld", schrijft de ge meente aan de burgers. De evaluatie over de milieu parkjes ligt tot 30 september ter inzage op het raadhuis. Tot die tijd kan men nog reageren. Die bijdragen worden in de einde valuatie in de gemeenteraad meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13