eiden Regio Hardrijders hardleers in Leiden laboratorium roet weg lit Groenesteeg Bijenvolk verruilt boom voor kast Gesprekken en vriendschap als steuntje in de rug 4 Is ik thuiskomis het plafond twee meter gezakt' nquête over Breestraat Parkeerterrein Lammenschans vertoont nog veel lege plekken Lichtmasten inzet slepend conflict IJDAG 22 AUGUSTUS 1997 hans jacobs, 071 -5356414, plv.-chéf rudolf kleijn, 071 -5356436 Aanslag Zo'n vijfhonderd I huishoudensin Oegstgeest gaan volgend jaar meer betalen voor de vuilnis-ophaaldienst. Claim I" Alkemade over- I J weegt 80.000 gul den te claimen bij de Koac-Wegmeetdienst, die verkeerde adviezen gaf. onnen bij verkeerscontrole jn» Bij een verkeerscontrole aan de Voorschoterweg en Mo- werf in Leiden zijn gisteren 35 bekeuringen uitgedeeld. In to- werden acht auto's en 30 bromfietsen technisch onder- ht. Vooral met de tweewielers was het slecht gesteld. Een ot aantal bleek over een te hoog vermogen te beschikken, jamaast droeg een aantal bestuurders geen helm en bleek niet iet bezit van een bromfietscertificaat. utokrakers opgepakt jn» Een 22-jarige Leidenaar en een Hagenaar (18) zijn van- ;ht opgepakt aan de Herensingel in Leiden. Kort daarvoor d een getuige gezien dat het duo aan de Maresingel een auto jnbrak. De politie onderzoekt nog of de twee meer inbraken ïun geweten hebben. afke van der toolen Leids Cytologisch en Patho- sch Laboratorium (LCPL) t na vijfentwintig jaar weg Ie Groenesteeg. De huisves- van het bedrijf in die steeg l in strijd te zijn met het be- nmingsplan. De panden van laboratorium hebben een inbestemming. De gemeen- in gesprek met eigenares Boon over vestiging in de lagruimte van het Nationaal uurhistorisch Museum, aan lerengracht. nderhalf jaar geleden ont- te omwonende A. van der n dat de panden waarin het 'L is gehuisvest een woonbe- nming hebben. Hij kaartte bij de gemeente aan. Daar men van niets. Ambtenaar Schramm van de afdeling ntelijke ordening legt uit: hadden het zicht op de si- tie daar een beetje verloren, huizen in dat deel van de g waren lang geleden onbe- nnbaar verklaard. Verschil- le mensen, onder wie me- ïw Boon, zijn destijds echter het opknappen geslagen. In bestemmingsplan kregen de den alsnog een woonfunc- A1 met al een mistige ge- edenis. u inmiddels duidelijk is dat LCPL inderdaad ten onrech- en aantal woonhuizen be is de gemeente met eigena- Boon gaan praten. De ge meente zou het liefst zien dat het bedrijf zich in het Bioscien ce Park in de Leeuwenhoek ves tigt. „Dat is immers speciaal voor dit soort bedrijven gecre- eerd", aldus Schramm. Boon voelt daar echter niets voor: zij wil per se in de binnenstad blij ven. „Een verknoping van wo nen en werken past in mijn maatschappijvisie", verklaart zij haar standpunt. De gemeente stelt zich in de ze kwestie soepel op omdat de situatie al zo lang bestaat. Bo vendien is er wat de milieulas ten betreft geen bezwaar tegen huisvesting van een dergelijk la boratorium in de binnenstad, volgens Schramm. „In ieder ge val niet op ambtelijk ijiveau. De politiek moet er natuurlijk nog over beslissen." Boon kwam zelf met het idee om te verkassen naar de huidi ge opslagruimte van het Natio naal Natuurhistorisch Museum (NNM) aan de Herengracht. Die wens kan in principe worden vervuld, zegt Schramm: het be stemmingsplan laat het toe. Al lereerst zou de gemeente het gebouw van de Rijksgebouwen dienst moeten overnemen. De begane grond wordt dan gere serveerd voor het LCPL; de ver diepingen daarboven worden appartementen. Het gebouw komt vrij zodra het NNM zijn nieuwe opslagtoren aan de Dar- winweg in gebruik neemt. n enj_ u Ide piramides komen in het rjaar van 1998 ook bredere Je ipen, nieuw straatmeubilair, aarns en fietsenrekken naar Ireestraat. Bewoners en on- nemers van de winkelstraat gen tot het eind van deze k melden welke wensen zij ben voor die herinrichting. l bestraat wordt begin volgend met elektronische obstakels sloten voor sluipverkeer. De men voor de herinrichting, Ruim 16.000 bekeuringen in drie maanden Nog immer wordt er veel te hard gereden op de grote toegangswegen in Leiden. „We zijn nu vanaf december 1996 bezig en nog steeds rammelt het van de verbalen", zegt P.J. Nieuwenburg van het politie-projectteam 'Veili ger rijden in Leiden'. „Als je de cijfers ziet, dan schrik je gewoon. En de mensen rijden vaak niet zomaar een beetje te hard, maar véél te hard." De afgelopen drie maanden werden er 16.659 bonnen uitgeschreven. De bijen hadden in de meidoorn in speeltuin Oosterkwartier al zeven raten gebouwd. FOTO DICK HOCEWONINC leiden aad rietveld De Leidse imker G. Borst is de koning te rijk met het bijennest in speeltuin Oosterkwar tier aan de Ambonstraat. Niet zomaar een zwervend zwermpje, nee, een heel volk vond hij gisteren in een meidoorn in de speeltuin. Een paar duizend bijen die al maanden in de boom aan de Ambonstraat wonen en al zeven raten naast elkaar ge bouwd hebben. Borst hakte vanmorgen het 'land' los en verhuisde het volk naar zijn ei gen bijenkasten in park Cronesteyn. De vrijwilligers van Oosterkwartier von den het maar niks: die duizenden bijen die in hun speeltuin woonden. Ze zorgden dat de kinderen op een veilige afstand bleven. En da's maar goed ook, zegt Borst. „Want als ze steentjes gaan gooien of met een stok naar het nest slaan is het leed niet te over zien. Trouwens, een uurtje voordat het gaat onweren worden bijen ook altijd agressief en gaan ze steken. Nee, dat nest moet daar echt weg." En de imker? Die kwam bijna woorden tekort. Prachtig, schitterend, een i noemde hij het nest. „Meestal gaat een zwerm bijen die bij een imker vandaan komt een dag of drie, vier in een boom han gen en trekt weer verder. Maar dit is een nest van raten zoals bijen dat in de vrije na tuur maken. En dat is echt heel bijzonder." Het bijenvolk van Borst en dat van de speeltuin werden vandaag verenigd in Cro nesteyn. „Je kunt ze ook meenemen in een zak en die dan in de polder uitkloppen, maar dat vind ik zonde. Ze verenigen zich zelf. Nu heb ik alleen twee koninginnen. Daar wordt er eentje van bedankt. leiden annet van aarsen Nieuwenburg had graag gezien dat het aantal snelheidsovertre dingen in Leiden de afgelopen drie maanden fors was terugge lopen. Maar de cijfers die on langs uit de computer rolden, vertellen een ander verhaal. De afgelopen drie maanden flitsten de camera's - te vinden onder andere op de Willem de Zwij gerlaan, Churchilllaan, Voor schoterweg en Dr. Lelylaan - minstens zo vaak als in de pe riode ervoor. De nieuwste top-drie van het gemiddeld uitgeschreven pro cessen-verbaal per 24 uur laat een treurig beeld zien. Zo ston den er in een etmaal tijd 608 auto's op film op de Willem de Zwijgerlaan, hoek Floris Ver- sterstraat; was het op de Chur chilllaan ter hoogte van de Ken- nedylaan 463 maal raak en lie pen op de Voorschoterweg 227 automobilisten tegen een prent aan. Maar liefst 16.659 processen- verbaal wegens te hard rijden gingen er de afgelopen drie maanden de deur uit, tegen 11.584 in de periode ervoor. Dat beeld is overigens enigszins ver tekend; in de jongste meetpe- riode is er vaker gecontroleerd. Nieuwenburg vermoedt dat de komende tijd nog veel meer au tomobilisten beboet zullen wor den. De procureurs-generaal hebben de politie de opdracht gegeven om de ondergrens (was zestig kilometer per uur) te ver lagen naar 57. De kassa rinkelt, maar daar is het - zegt Nieuwenburg - de po litie niet om te doen. „Het gaat om verkeersveiligheid. Je kunt in Leiden niet hard rijden. Dan gebeuren er ongelukken. We zouden het liefst zien dat de au tomobilisten structureel langza mer gaan rijden, zich aan de re gels houden. Niet omdat ze an ders voor een boete moeten vrezen maar omdat ze weten dat hard rijden onveilig is", ver klaart hij. Eén lichtpuntje is er wél te bespeuren. Het aantal automobilisten dat door rood licht rijdt vertoont een dalende lijn. Als het project 'Veiliger rijden in Leiden' op 3 december is af gerond, moeten snelheidsdui vels overigens niet denken dat ze ongestoord hun gaspedaal in kunnen trappen. „We blijven controleren", zegt Nieuwen burg. ,,'t Blijkt nodig." Home-Stait wil ouders ontlasten die dan meteen worden uitge voerd, wil de gemeente samen met bewoners en bedrijven ma ken. Zij mogen op een formulier aangeven welke knelpunten er zijn in de straat en welke oplos singen zij daarvoor bedacht hebben. De plannen voor herinrich ting van de Breestraat zijn al en kele jaren oud. Zij zouden aan vankelijk al in 1996 worden uit gevoerd maar werden keer op keer vertraagd. leiden caroline van overbeeke „De oudste is een oïkaan in huis. Hij bepaalt door z'n gedrag wat er gebeurt, wanneer en hoe. Dat was een van de redenen dat ik overspannen werd. Het heeft twee jaar geduurd voordat ik hulp kreeg. Ik kan er wel over praten, maar het wordt weggeschoven. Het zou vaak al genoeg zijn als mensen zouden zeggen: 'Ik kan me voorstellen dat je daar moe van wordt Voor deze moeder zou Home-Start een uit komst kunnen zijn. Dit project dat binnenkort in Leiden begint, is bedoeld als steuntje in de rug voor ouders die het moeilijk hebben. Vrijwilligers komen wekelijks aan huis om emotionele en praktische steun te bieden aan een van de ou ders, meestal de moeder. Vaak gaat het alleen om een luisterend oor, tijd en begrip voor de opvoe ders. Home-Start wil voorkomen dat lichte pro blemen uitgroeien tot zware gezinsproblematiek. Als ouders zich niet zo lekker voelen, bijvoor beeld door ziekte, gebrek aan contacten, overbe lasting, problemen op het werk, geld of partner, kunnen ze een beroep doen op Home-Start. „We bieden ondersteuning, vriendschap en praktische hulp aan gezinnen met jonge kinderen", vertelt coördinator Annemiek van Keulen. „Voorwaarde is dat er minimaal één kind jonger dan zes in het gezin aanwezig is." „Het is niet de bedoeling om zware problemen op te lossen: we willen ouders ontlasten. Ouders geven zelf aan waar ze behoefte aan hebben. Ze bouwen een vertrouwensband op met de vrijwil liger. Dat kan hen stimuleren de kracht te hervin den om moeilijke situaties het hoofd te bieden en weer greep te krijgen op het leven." Home-Start is in de jaren zeventig in Engeland ontwikkeld en sloeg daar aan omdat deze vorm van hulp laagdrempelig is. „Tussen vrijwilligers en ouders is geen kunstmatige afstand zoals in de professionele hulpverlening gangbaar is. Ouders hoeven ook hun huis niet uit maar bouwen een vertrouwensrelatie op in hun eigen omgeving. Een relatie die bovendien gelijkwaardig is." „We proberen een vrijwilliger te vinden die iets gemeenschappelijks heeft met de opvoedende ouder: een hobby of een gedeelde ervaring met een huilbaby bijvoorbeeld. Dat schept een band. Verder is het van belang dat vrijwilligers ervaring hebben met het opvoeden van kinderen. Dan be grijpen ze eventuele opvoedingsproblemen van de ouders beter." Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft inmiddels met het project in Limburg geëxperimenteerd. Dat ging goed, al dus Van Keulen. „Deze ouders voélen zich beter in staat kinderen op te voeden, de stress dert en moeders maken minder gebruik voorzieningen in de gezondheidszorg. De achter liggende gedachte is dat een moeder die goed in haar vel zit, een betere moeder is dan een moe der die slecht in haar vel zit." Uit het experiment in Limburg bleek dat vrij willigers gemiddeld 14 maanden in een gezin blij ven. „Maar dat is helemaal afhankelijk van de vraag van de ouders", zegt Van Keulen. Ouders kunnen niet rekenen op huishoudelijke hulp. Het Leidse Home-Start streeft ernaar volgend jaar 20 vrijwilligers in 30 gezinnen aan het werk te hebben. Daarvoor heeft de organisatie nog wel een groot aantal vrijwilligers nodig. De eersten worden binnenkort opgeleid. Geïnteresseerden kunnen op maandag, dinsdag en donderdag con tact opnemen met Annemiek van Keulen, tel. 071 - 5130170/5149748. 'arenhuizen stallen de loolspullen breeduit, de voorman buigt zich zuchtend over de eelste roostervvijziging. angzaam verdwijnt de merstilte uit de stad. In Tankrijk hebben ze er een naam voor: La Rentrée, de grote rugkeer van vakantie, ze week een serie over e mensen en bedrijven 'eer aan de slag gaan. Vandaag de laatste aflevering: het cateringbedrijf. DE TERUGKEER1 Vlietlanden, vlakbij Leiden. Op zo'n anderhalve kilometer van zijn woning zette Andries zijn caravannetje neer, en nu zit hij er nog. En hij blijft, zolang het 'geen beestenweer' wordt. Andries vouwt zijn handen voor zijn buik en glimlacht als een tevreden Boeddha. „Als ik thuiskom, is altijd het plafond twee meter gezakt." Om hem heen de ruisende bomen met van de hitte hijgende kauwen. Hij wijst omhoog naar de knal blauwe lucht: „Kijk, dat is zes weken m'n dak geweest, begrijp je?" Wat kan je je dan ontzet tend burgerlijk gaan voelen. Nou, uh, da's toch fijn, lekker in je eigen huis, iets met comfort misschien? Andries lacht. „Er is hier een wasmachine, ik heb zo'n strijkijzertje, weetje wel?" Hij heeft dat al zijn hele leven, altijd maar trekken, voortdu rend op pad. Zelfs als hij een lekker plekkie heeft gevonden, bij een meer, 'er moet water zijn', dan pakt hij z'n bootje. „Ik vaar een beetje, leg 'm voor an ker en ga onder een boom lig gen lezen." Zijn zoon is net zo, wijst hij op Hans, die af en toe commentaar levert. „Je moet een camper kopen", roept hij tussen het opblazen door, als pa uitbundig zijn snoepie van een caravan prijst. Uit de reactie van Andries is op te maken dat deze discussie regelmatig met liefde wordt gevoerd. „Joh, ga weg, die kan je nergens parke ren, je ziet ze toch niet voor niks met die kleine brommertjes d'r op." O, ja, nu Andries er over na denkt, z'n broer is net zo gek. „Die kom ik tegen op de cam ping in Italië, dat hebben we niet afgesproken hoor, maar die duikt ineens op." En trouwens, zijn dochter Selma, die heeft het ook, wéken door Afrika trekken. Je moet trouwens niet denken, dat hij nu op vakantie is hoor, want hij werkt bij het bedrijf van zijn zoon. „Ik was af en toe een koppie af." Vroeger zat An dries in het onderwijs. „Kan je je voorstellen, de hele tijd bin nen", zegt hij, „maar ik had al tijd een raam open." Hans loopt weg om discreet de mobiele te lefoon te beantwoorden. Zo- meteen is de directie op het wa ter te bereiken. marina van den berg leiden thomas erdbrink Het tweede parkeerterrein van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden, aan het Lammen- schanspark, loopt nog niet zo goed als verwacht. Van de twee honderd plaatsen zijn er op een gemiddelde zaterdag slechts veertig bezet. Mede-organisator C. Verplancke maakt zich echter geen zorgen. „Het wordt een succes, net als aan de Haag- weg." Het terrein is ongeveer een half jaar geleden in gebruik ge nomen om de drukte op de par keerplaats aan de Haagweg te verlichten. Een voordeel is dat binnenstadbezoekers uit Voor schoten en Zoeterwoude het Lammenschanspark veel beter kunnen bereiken dan de andere parkeerplaatsen van de stich ting. Toch loopt het nog geen storm aan het Lammen schanspark. Volgens Verplancke komt dat door de korte tijd die het terrein open is. „Bij de Haagweg duurde het ook even voordat het publiek ons wist te vinden. Nu hebben we op éen goede dag soms wel 600 bezoe kers", zegt hij. Een andere reden voor de te genvallende belangstelling kan volgens hem zijn dat het Lam- menschansparkterrein alleen op zaterdag open is. Op andere dagen wordt de parkeerplaats gebruikt door de MTS. Om ervoor te zorgen dat meer mensen de weg naar het Lam menschanspark vinden is een betere bewegwijzering aange bracht. Verplancke gaat ook meer reclame maken. „Als de mensen weten dat er kan wor den geparkeerd komen ze van zelf." den haag/leiden aad rietveld De lichtmasten van hockeyclub Roomburg geven een plas licht waar je in de achtertuinen van hui zen aan de Hazewinkelstraat nog de krant bij kunt lezen. Dat zei bewoner A. van Raan gisteren voor de Raad van State, waar het beroep tegen de milieuvergunning van de hockeyclub diende. Voorzitter F. Geurts van Roomburg vond de klacht erg overdreven. „Ik heb gesproken met mensen die pal op die velden wonen, en die heb ben nergens last van." De zitting over de hockeyclub was de laatste in een procedure die al jaren sleept. In december 1994 bepaalde de Raad van State in een voorlopi ge voorziening al eens, dat de hockeyclub iets moest doen aan het lawaai van ballen tegen de borden. Maar aan het licht moet nog wel wat ge daan worden, zei Van Raan. „Want wat een don kere stadstuin zou moeten zijn lijkt nu 's avonds wel een terras in de binnenstad." Geurts en de woordvoerders N. Kettenis en C. de Wit van de gemeente probeerden de Raad van State ervan te overtuigen, dat Van Raan eigenlijk alleen staat en dat zijn wensen volstrekt in strijd zijn met het beleid van de gemeente. De hockeyvoorzitter wees erop, dat de meeste bewoners in de buurt zelf voor buitenverlichting bij hun huis hebben gezorgd. Voor hun veilig heid, betoogde Geurts. „Bij de tennisclub op het sportpark wordt een keer per maand ingebroken. Ik woon er zelf vlakbij en het is een niet veilige buurt, die je niet onverlicht kunt laten." Onzin, zei Van Raan. „In sportkantines wordt altijd inge broken. In de buurt hebben we nergens last van." Voor beide partijen is het nu wachten op de uitspraak van de Raad van State. Die kan nog wel een paar maanden op zich laten wachten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11