SFOR helpt Plavsic Duik in fontein komt op 1.200 gulden Buitenland logelijke aanstichter an rellen Kenya gepakt Een hoofdkantoor voor de bank Russische raketten niet meer op Westen gericht Diplomaten willen imago Zwitserland oppoetsen Nieuw VN-team zondag naar Congo-Kinshasa Stroomcrisis Mir geweken INDERDAG 21 AUGUSTUS 1997 TA dreigt weer politicus te vermoorden oRiDDe Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren dreigd Joaquin Pascal, een socialistisch gemeenteraadslid ir mplona, te vermoorden als hij de regio niet binnen dertig da- nverlaat. Het dreigement komt een maand na de moord door ETA op politicus Miguel Angel Blanco, die heel Spanje in be- 'an ering bracht. Pascal is niet van plan de regio te verlaten. Op [strand van de Noord-Spaanse kustplaats Comillas zijn giste- idrie op scherp staande granaaüanceerders gevonden, ge- ht op een kazerne van de Guardia Civil. De ETA heeft eerder anaataanvallen op de Guardia Civil uitgevoerd. erliefde baas mag secretaresse kussen Een Italiaanse rechter heeft een werkgever vrijgesproken nongewenste intimiteiten nadat hij een secretaresse die daar ;tvan gediend was had gekust op de werkvloer. Volgens de ;hter was het gedrag van de man te wijten aan zijn verliefd - id. Hij had haar op een galante manier het hof gemaakt en op avond van de bewuste kus zelfs een liefdesbrief en een ring geven. Daarom, aldus de rechter, had de werkgever correct en ipectabel gehandeld. De man is toch veroordeeld, omdat hij secretaresse ontsloeg toen ze hem afwees. De vrouw krijgt 000 gulden schadevergoeding. jngetje overlijdt aan griepvirus vogels ihg kong Een 3-jarig jongetje in Hong Kong is overleden aan n griepvirus dat nooit eerder bij mensen is waargenomen. Het is 'influenza A van het type H4N1dat in een kweek uit de :htpijp van het kind is aangetroffen, komt voornamelijk voor vogels. Er bestaat geen vaccin dat het virus kan uitschakelen, jedonderzoek bij familieleden heeft aangetoond dat verder emand door het virus is aangetast. Er wordt verder gezocht ur de herkomst van het virus. ier doden bij verkeersongeval België erluk Bij een verkeersongeluk op de E17 tussen Antwerpen Kortrijk zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen. Ze ien in een Franse personenwagen die werd geramd door are vrachtwagen. Ze waren op slag dood. De vrachtwagen, die >d in de richting Gent, kwam ter hoogte van Deerlijk door nog bekende oorzaak via de middenberm op de andere rijbaan te- cht en botste op de personenauto. De trucker raakte zwaar ge- and. norm wespennest gevonden in Engeland hden» Op een zolder in West-Engeland is een wespennest ngetroffen van 140 bij 130 centimeter. Het Guinness Book of cords heeft al foto's en andere informatie aangevraagd. De legolf in Groot-Brittannië heeft tot een snelle vermenigvuldi- igvan wespen geleid. Volgens bestrijdingsdeskundige Dennis dor is dit zeker het grootste wespennest dat ooit in Groot- ittannië is ontdekt. Het nest was overigens nog maar twee we- noud en er woonden meer dan de gebruikelijke 18.000 a ,000 wepsen in een nest van doorsneegrootte. gyptische man onthoofdt dochter iRQ' Een 44-jarige Egyptenaar heeft in een dorp ten noorden nCaïro het hoofd van zijn 25-jarige dochter afgehakt om dat [volgens aan zijn buren te tonen. De man was kwaad gewor- ïtoen hij hoorde dat de vrouw op vakantie was geweest met vriend. Het jonge koppel wilde trouwen, maar de vader was tegen. De man bracht het hoofd van zijn dochter naar haar end, die buiten stond te wachten. Vervolgens trok de vader orde omliggende straten, tot de buren de politie alarmeer- i.De man is aangehouden. Het gebeurt in Egypte regelmatig vrouwen door familieleden worden vermoord, omdat ze seks ir of buiten het huwelijk hebben gehad. GB'er: 'Stalin vermoordde Wallenberg' ickholm Raoul Wallenberg, de Zweedse diplomaat die 000 Hongaarse joden redde uit de handen van de nazi's en [volgens verdween, is vermoord door de autoriteiten van de ijetunie omdat hij weigerde een KGB-spion te worden. Dat weert Oleg Gordievski, een voormalige Russische dubbelagent nde KGB, in een boek dat deze week in Finland is gepubli- ?rd. Wallenberg werd in 1-945 in Boedapest door de Sovjets ge- esteerd en is volgens Moskou in 1947 in een cel overleden, irdievski beweert nu dat Sovjet-leider Josef Stalin Wallenberg spion wilde inzetten, maar dat hij hem liet vermoorden toen Zweed weigerde. rrestatie na brand in Duitse Rheine ene» De brand in de Duitse plaats Rheine, vlakbij Hengelo, is er waarschijnlijk aangestoken door een 17-jarige Albanees uit isovo. Het vuur kostte zeven mensen het leven. De inmiddels ngehouden Albanees was volgens justitie een vriend van één nde omgekomen dochters. Volgens getuigen was er dinsdag- ond hevige ruzie in het huis voordat de brand uitbrak. De ichtoffers zijn een Duitse familie van Russische afkomst. rand verwoest leefgebied leeuwaapjes ldejaneiroEen brand heeft een deel van het Braziliaanse na- irreservaat Pogo das Antas bij Rio de Janeiro verwoest. Daar rindt zich het enige natuurlijke leefgebied ter wereld van de ïuwapen. De brand is aangestoken volgens de directeur van treservaat, waar ongeveer 350 leeuwaapjes (Leontopithecus alia) leven. Het park herbergt verder kaaimannen, herten, sen, otters, luiaards en vele soorten slangen en vogels. De «nheul in Apeldoorn heeft één van de grootste leeuwaapjes- lonies in gevangenschap ter wereld. '-8ASA Rtr-ANP-DPA de arrestatie van Omar Ma- ibuko heeft de politie van iya waarschijnlijk één van de ingrijkste aanstichters van Moedige onlusten in Mom- Een omgeving opgepakt. De houding, gisteren, heeft [«r het moorden niet doen 'pen. lasumbuko leidt een door zelf in het kustgebied op- E'te jeugdbeweging van de rende Kenyaanse Afrikaan- tonale Unie (KANU). Hij een beruchte beul tijdens 'erreurregime van Idi Amin. ejaren zeventig gaf Masum- 0 leiding aan Ugandese tedcommando's. Later klom 'olgens oppositiebronnen in obi snel op in de hiërarchie de Kenyaanse regeringspar- 3n president Daniel Arap tovervallen, brandstichtin- en moordpartijen kostten afgelopen week tientallen rsen het leven. Gisteren den in een dorpje iets ten zuiden van Mombasa nog twee mensen door een woedende menigte gelyncht. De achtergrond van het ge wéld is nog altijd niet opgehel derd. Bijna alle slachtoffers zijn Kenyanen die niet uit de kust streek afkomstig zijn. Volgens ingewijden heeft de geweldsex plosie te maken met de grote politieke spanningen in de aan loop naar de parlementsverkie zingen later dit jaar. De opposi tie, die in de Kenyase havenstad veel aanhang heeft, en de KA NU beschuldigen elkaar ervan belang te hebben bij de onlus ten. Buitenlanders bleven tot nu toe ongemoeid maai" onder de tienduizenden westerse toeris ten in de kuststreek bestaat on rust. Het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken ad viseert zoveel mogelijk in het hotel te blijven en samenscho lingen te mijden. Vooral Duit sers en Italianen, voor wie Ke nya een populair vakantieland is, annuleren massaal. NA VO-troepen beschermen president van Republica Srpska De door de NAVO geleide SFOR-vredesmacht in Bosnië is gisteren met honderden soldaten en groot materieel in actie gekomen om de president van de Republika Srpska, Biljana Plavsic, te beschermen. Om te voorkomen dat de wettig gekozen president van het Servische deel van Bos nië zou worden afgezet, omsingelden Britse en Tsjechi sche troepen en leden van de VN-politie gistermorgen in Banja Luka het hoofbureau van politie, de politie-acade- mie, een kazerne van speciale politie-eenheden en drie districtsbureaus. Vanuit dit bureau zijn Plavsic' telefoon en fax afgeluisterd. De SFOR-troepen kwamen op uitdrukkelijk verzoek van presi dent Plavsic in actie. De Bosnisch-Servische president, die in een keiharde machtsstrijd is verwikkeld met haar voorgan ger, de wegens oorlogsmisda den aangeklaagde Radovan Ka radzic, deed dinsdagavond laat een klemmend beroep op de SFOR-vredesmacht haar te be schermen. Plavsic voelde zich bedreigd BOEDAPEST HANS CERTSEN CORRESPONDENT Bij de actie werden vijftig pant servoertuigen, gevechtshelikop ters en meer dan 350 soldaten ingezet. Volgens een NAVO- woordvoerder in Sarajevo trof fen de troepen in het hoofdbu reau van politie een grote hoe veelheid illegale wapens aan, waaronder automatische gewe ren, explosieven en munitie. In totaal nam SFOR drie truckla dingen wapentuig in beslag. en kwetsbaar nadat SFOR-troe pen dinsdag een politie-een- heid die haar trouw is, had ont wapend. Ze zei over aanwijzin gen te beschikken dat politie- eenheden die de zijde van Ka radzic gekozen hebben, haar wilden afzetten. De tweedeling binnen de politiemacht ont stond toen Plavsic vorige maand de Karadzic-gezinde mi nister van binnenlandse zaken Dragan Kijac, de chef van de politie, wilde ontslaan. Dit werd geblokkeerd door het parle ment. Dat werd daarop door Plavsic ontbonden en ze schreef vervroegde verkiezingen uit. Enkele uren na het begin van de omsingeling verlieten poli tieagenten die trouw zijn aan Karadzic de betreffende gebou wen om plaats te maken voor agenten die de president steu nen. Dankzij het SFOR-ingrij- pen lijkt Plavsic de situatie in Banja Luka, de enige grote stad van de Republika Srpska, nu weer meester te zijn. Ze maakte van de gelegenheid gebruik om een geheel nieuwe politietop te benoemen. In het oosten van Bosnië, rond het skidorp Pale waar de regering en het parlement van het Servische deel van Bosnië zijn gevestigd, lijkt de politie in meerderheid echter nog altijd trouw aan Karadzic. Het officië le persbureau van de Bosnische Serviërs, SRNA, verspreidde gis teren een verklaring van de po litieleiding in Pale waarin Plav sic ervan werd beschuldigd 'openlijk op te roepen tot bloedvergieten'. Volgens de ver klaring zal de politie 'alle be schikbare legale middelen' ge bruiken tegen Plavsic. Zij krijgt echter in Banja Luka en omge ving steeds meer steun voor haar openlijke campagne tegen het corrupte regime in Pale. 'ordpartijen in regio Mombasa gaan door Algerijnen betogen tegen terreuracties ALGIERS AFP-DPA-Rtr In verschillende steden van Al gerije hebben gisteren tiendui zenden mensen gedemon streerd tegen de terreur. Tot de betogingen had onder meer de vakbond UGTA opgeroepen. In de hoofdstad Algiers gaven slechts enkele honderden men sen gehoor aan de oproep. On der de demonstranten waren veel vrouwen. President Liamine Zéroual had in een toespraak aan de na tie benadrukt hoe vreselijk de talrijke slachtpartijen door radi cale moslims in het Noord-Afri kaanse land zijn. „De mensheid heeft, in verschillende eeuwen en op de verschillende conti nenten, nog niet eerder dergelij ke daden gezien." In Algerije zijn zeker 60.000 mensen omgekomen door ge weld van radicale moslims en tegenacties van de autoriteiten, sinds in 1992 de parlementsver kiezingen werden afgelast. Die zouden waarschijnlijk door het fundamentalistisch Islamitisch Heilsfront (FIS) zijn gewonnen. Israël beschiet doelen in Libanon JERUZALEM Rtr-AFP De Israëlische luchtmacht heeft gisteren een reeks luchtaanval len uitgevoerd op verschillende doelen in Libanon. Israël noem de deze grootste luchtactie te gen de noorderburen in zestien maanden een waarschuwing aan het adres van Libanon om niet samen te werken met de is lamitische terreurbeweging He zbollah. De Hezbollah heeft het ge munt op Israël en het Zuid-Li- banese Leger (SLA), de Israëli sche bondgenoot in de veilig heidszone in het zuiden van Li banon. De drie Israëlische aan vallen lijken een vergelding voor de raketaanvallen van de Hez bollah dinsdagochtend op Noord-Israël. Gisteravond namen ook pro- Israëlische SLA-milities wraak. Zij beschoten in Zuid-Libanon iets buiten de veiligheidszone vermeende bolwerken van de Hezbollah. De aanval met tanks bij Kfar Roummane duurde on geveer een kwartier. Vanoch tend kwam een Libanees om het leven toen hij met zijn vrachtwagen op een bom reed. Amnesty vraagt vrijlating van gevangenen Peru DEN HAAG ANP Amnesty International eist van de Peruaanse regering de vrijla ting van honderden gevange nen die ten onrechte worden vastgehouden op beschuldiging van terroristische activiteit. Vol gens mensenrechtenorganisa ties in Peru zitten zeshonderd mensen vast wegens hun poli tieke overtuiging, religie of af komst. Amnesty noemt twee studenten die al vijf jaar gevan gen zitten om een misdrijf dat zij niet hébben begaan. Ze werden in 1992 in Lima onterecht beschuldigd van het in bezit hebben van 'revolutio naire literatuur' en explosieven. Beiden zeggen te zijn gemarteld tijdens verhoren. Een rechter die hun zaak bestudeerde, vond te weinig bewijsmateriaal om het tweetal te kunnen veroorde len. In oktober werden de stu denten niettemin door een hooggerechtshof veroordeeld tot twaalf en tien jaar gevange nisstraf. Zij zitten nu vast. Commandant Russische atoomtroepen: de atoomraketten per ongeluk kunnen afgaan omdat het waar schuwingssysteem niet goed meer werkt, als 'volstrekt onge fundeerd' van de hand. Ex-mi nister van defensie Rodjonov heeft echter diverse keren zijn twijfels over de betrouwbaar heid van de strategische wapens geuit. Jeltsin heeft als blijk van ver trouwen in het Westen zijn ra ketten dan wel anders gepro grammeerd, de toenemende in vloed van het Westen in voor Rusland strategische regio's baart hem zorgen. Gisteren noemde hij vooral de toegeno men rol van de Verenigde Sta ten in de altijd onrustige maar voor de oliewinning vitale Kau- kasus. „De VS hebben verklaard dat de Kaukasus binnen hun belangenzone ligt. Onze belan gen worden zwakker, maar de Amerikanen beginnen daaren tegen zonder voorbehoud te pe netreren", zei hij tijdens een zit ting van de Nationale Veilig heidsraad. Jeltsin, die verklaar de zeer bezorgd te zijn, wil een internationale regeling voor het gebied, waarbij zeer nadrukke lijk rekening wordt gehouden met de Russische belangen. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russische strategische kern raketten zijn niet langer gericht op westerse doelen. Dat ver klaarde een woordvoerder van de Russische Strategische Strijdkrachten gisteren in Mos kou. „De belofte van president Boris Jeltsin is daarmee volledig nagekomen", zei de woordvoer der tegen het persbureau Reu ters. Jeltsin verbaasde op de NAVO-top in mei in Parijs vriend en vijand met de mede deling dat zijn land alle kern koppen zou verwijderen van ra ketten die op het Westen zijn gericht. Later corrigeerde hij dit enigszins en zei dat ze anders gericht worden. Wat er nu precies veranderd is, is niet geheel duidelijk. Maar het semi-officiële persbureau Itar-Tass citeerde een woord voerder van de Strategische Strijdkrachten dat een aantal raketten zo is geprogrammeerd, dat ze nergens naar toe vliegen en dat van andere de kernkop pen zijn verwijderd. Tegelijkertijd wezen de Stra tegische Strijdkrachten een Duits rapport dat Russische ou- BERN BOB KROON Regering vindt plan te kostbaar streden oorlogsverleden. Verscheidene ambassadeurs hielden hun chef voor dat Zwit serland in de wereld niet meer meetelt. Zij pleitten voor toetre ding tot de Verenigde Naties en de Europese Unie, meer geld voor het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) en intensievere ontwikkelingshulp. „Te kostbaar en politiek onhaal baar", zei Cotti en zijn staatsse cretaris Jakob Kellenberger voegde toe dat er alleen maar imago-problemen zijn in Ame rika, Engeland en Israël. In an dere landen is volgens Kellen berger 'niets aan de hand'. Het lopende tekort op de staatsbegroting bedraagt mo menteel tien miljard franken (13,5 miljard gulden), er wordt allerwegen bezuinigd en dat heeft men in het rijke Alpenland sinds de oorlog niet meege maakt. De voor de hand liggen de remedie is een fikse belas tingverhoging, maar zoiets zou door het 'souvereine volk' per referendum vermoedelijk snel worden getorpedeerd. CORRESPONDENT Om het diepgezonken imago van Zwitserland in het buiten land weer wat op te vijzelen heeft Flavio Cotti, de Zwitserse minister van buitenlandse za ken, alle ambassadeurs voor in tern overleg naar Bern ontbo den. Maar de conferentie ont aardde al snel in de zoveelste crisis in het federale regerings- bestel. Cotti, bekend als een dictatoriale bewindsman, waste zijn 72 afgezanten fors de oren over vermeende tekortkomin gen in hun taakuitvoering. Ver der kondigde de minister een korting aan van 7,2 miljoen franken (tien miljoen gulden) op de post diplomatensalaris- sen en onkostenvergoedingen. Dat viel slecht en leidde tot slaande ruzie met de ambassa deurs, die juist naar Bern waren gekomen met een collectief plan om extra geld te vragen voor een 'meer resolute buiten landse politiek' en betere voor lichting over Zwitserlands om- GENEVE «AFPaPPA londen Een constructiewerker daalt een trap af in het karkas van beton en staal dat over enige tijd het Britse hoofdkwartier zal zijn van de Nederlandse bank ABN-AMRO. FOTO REUTERS GREG BOS Een nieuw team van de Vere nigde Naties begint zondag met een onderzoek naar bloedbaden onder vluchtelingen en andere ernstige schendingen van de mensenrechten in het voorma lige Zaïre. Dit heeft het hoofd van de missie, de Togolees Atsu-Koffi Amega, gisteren in Genève verklaard. Het team werd vorige maand aangewezen door VN-secretaris-generaal Kofi Annan. President Laurent- Désiré Kabila van de Democra tische Republiek Congo weiger de eerder een team onder de leiding van de Chileen Roberto Garreton de toegang tot zijn land omdat hij vooringenomen zou zijn. Uit Rwanda, het oostelijke buurland van Congo-Kinshasa ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Het is zo verleidelijk bij 35 graden, maar sinds gisteren definitief af te raden: een duik in een van de honderden fonteinen van Rome. Nadat dinsdag een drietal Itali aanse onverlaten een meesterwerk van Gian Lorenzo Bernini had beschadigd, be sloot de gemeente elk bad voortaan te be straffen met een boete van een miljoen li re, ongeveer 1.200 gulden. In heel Italië is grote ophef ontstaan over de schade'die is toegebracht aan de 'Fontein van de vier Rivieren', door Berni ni in 1651 neergezet op het centrale punt van Piazza Navona, het monumentale en meest bezochte plein van Rome. De drie vandalen, allen Romeinen en in leeftijd variërend van 30 tot 45 jaar, doken in het bassin waarna één van hen zich op trok aan één van de zeemonsters die zich daar bevinden. Hierbij brak de staart van het beest in drie stukken. De drie werden vrijwel meteen gearresteerd en afgevoerd. Een jonge Ierse toerist dook de stukken van het beeld op en leverde die af bij de politie. Hoewel de schade relatief gering is en de restauratie niet moeilijk zal zijn, is de verontwaardiging groot. Burgemeester Francesco Rutelli zei dat zijn geduld op is. „Degenen die geen res pect voor de kunst kunnen opbrengen, dienen zwaar te worden gestraft." Hij on derstreepte dat de gemeentepolitie de af gelopen weken 250 personen uit de Ro meinse fonteinen heeft gevist. Zij kwamen er nog af met een boete van een kleine tweehonderd gulden. Walter Veltroni, minister van cultuur en vice-premier, zei een wetsontwerp in te dienen dat ook voorziet in een verhoging van de straffen voor vandalen. Tegenover een daad als het beschadigen van de fon tein van Bernini zal in de toekomst in plaats van één, drie jaar gevangenisstraf komen te staan. Van vèrschillende kanten wordt aange drongen op meer bescherming van de monumenten en zelfs het inzetten van het leger. De kunst-criticus en parlementariër Vittorio Sgarbi, zelf woonachtig aan het Navonaplein, stelt voor de politieagenten die dag en nacht geposteerd staan voor de huizen van politici en ambassades ook te laten kijken naar de monumenten. Voor een land dat volgens de Unesco tweederde van alle kunstschatten van de wereld in huis heeft, is een effectieve be scherming bieden een vrijwel onmogelijke opgave. Zelfs de grootste meesterwerken blijken niet veilig. De meest illustere slachtoffers van van dalistisch gedrag zijn tot nu toe de 'Piëta', het beeld van Michelangelo dat in de Sint Pieter staat en de 'David' van dezelfde kunstenaar dat zich bevindt in de Galleria dell'Accademia in Florence. Beide beelden werden door een gek met een hamer be werkt. Piazza della Signoria, het centrale plein van Florence, is ook in trek bij onverlaten. Al twee keer werd een been gebroken van één van de paarden die deel uitmaken van een beeldengroep gemaakt door de kun stenaars Ammannati en Gianbologna. dat Kabila heeft geholpen aan de macht te komen, blijven be richten komen over moordpar tijen. Volgens de mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch zijn deze maand honder den burgers het slachtoffer ge worden .van gevechten tussen het regeringsleger en Hutu-re- bellen. In het district Gisenyi, in het noordwesten van Rwanda, zou den vierhonderd doden zijn ge vallen tijdens gevechten op een lokale markt. Volgens getuigen vielen de meeste slachtoffers na afloop van de confrontatie. Mi litairen zouden honderden bur gers hebben doodgeschoten na de rebellen te hebben verdre ven. In de regio wonen vooral Hutu's, de Rwandese regering bestaat vooral uit Tutsi's. MOSKOU DPA-ANP-BELGA De stroomvoorziening in de Mir is weer op peil. De kosmonau ten aan boord van het Russi sche ruimtestation Mir slaagden er gisteren in het automatische positioneringssysteem te her stellen. Met een complex stelsel van twaalf wieltjes is de Mir in staat zijn zonnepanelen naar de zon te richten en zo maximale energie te krijgen. De automatische stabilisering was maandag uitgevallen door een storing in de centrale boordcomputer. Die was dins dag al gerepareerd. Nu de stroomvoorziening weer nor maal verloopt, willen de kosmo nauten de beschadigde Spektr- module ingaan. Volgens het vluchtleidings- centrum beginnen zij op zijn vroegst morgen of zaterdag de aansluiting van de stroomka bels tussen de module en het moederstation te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5