OPRUIMING Match Makelaars definitief ter ziele Arrestatiebevel Bouterse gehandhaafd echtszaken tegen ooligans uitgesteld verstap naar concurrent <<m baas wordt makkelijker en wereldnaam in tapijten sinds 1919 Binnenland Kerwin herdacht Belastingplan kost slechts paar miljard Gewonden bij ongeval Werkdruk gezinsvoogdij treft probleemkind Dit jaar miljarden extra in AOW-fonds Arbeidsinspectie faalt niet bij Cannerberg UDERDAG 21 AUGUSTUS 1997 reenpeace verkoopt actieschip Sirius [tfrdam Het actieschip Sirius van Greenpeace is te koop. 47 jaar oude schip moet 295.000 gulden opbrengen. „Het I |e schip heeft veel onderhoud nodig en is daardoor relatief ir. Bovendien is de Sirius te traag waardoor die niet meer vol- tbij snelle acties", zegt een woordvoerder. De in 1950 ge- iwde en in 1981 door Greenpeace gekochte Sirius is oor- inkelijk een loodsschip. Vrijwilligers bouwden het loodsschip en weken tijd om tot een actieschip. itiënt steeds korter in ziekenhuis cht De trend dat patiënten na hun behandeling steeds kor- neen ziekenhuis blijven, zet door. In 1996 was de gemiddel- erpleegduur van één patiënt 9,3 dag (0,1 dag korter dan in i), Per ziekenhuisbed werden gemiddeld 28 patiënten be- deld (1995: 27,5). De cijfers worden genoemd in het jaarlijkse zicht Gebruik ziekenhuisvoorzieningen van het Instituut onderzoek, informatie en opleidingen in de zorg (NZi). Het >re ziekenhuisverblijf is een gevolg van efficiënter werken. otorpech voor veerboot Discovery |(van holland Met vijf uur vertraging is vanmorgen rond [zes de veerboot Discovery van Stena Line in Hoek van Hol- i aangekomen. Oorzaak was een ernstig defect aan de moto- Aan boord waren circa 1.300 passagiers Bij aankomst in ekvan Holland waren sleepboten nodig om ervoor te zorgen het schip niet uit de koers raakte. De Disvovery kwam eerder et nieuws door de hoge golven die hij langs de Engelse kust orzaakte. invraag bouwvergunning sneller haag Het kabinet wil het aanvragen van een gemeentelijke [wvergunning vereenvoudigen en in veel gevallen bespoedi- Daarvoor wordt de meldplicht voor bepaalde bouwwerken schaft. Voor eenvoudige, veelvoorkomende verbouwingen le gemeente voortaan sneller beslissen. Dat blijkt uit het ka- :sstandpunt dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. nip moet forens uit auto houden bningen Een elektrische scooter moet in Groningen een al- Eaüef gaan vormen voor de auto in het woonwerkverkeer. BVerkeerscoördinatiecentrum (VCC) start vandaag een expe- ■ent met deze scooter, die onder de naam Twip door het le- Igaat. Twip staat voor Two Wheels In Progress. Op het Cen- IlStation in Groningen komen twee Twips te staan, waarvan ■dewerkers van bedrijven en instellingen die bij het VCC zijn ngesloten, gebruik kunnen maken. :oa; tie stelt de rechtszaken uit nvijfFeyenoord-supporters tandaag en morgen voor de e tbank in Haarlem moesten thijnen. Dat hebben de ad- iten van de verdachte hooli- gisteren bevestigd, oor vandaag stonden vier zaken op de agenda. In drie illen is de rechtszaak uitge- I. Van de drie verdachten morgen voor de rechtbank sten komen, zijn twee za- voorlopig ingetrokken. Het 3l|nbaar ministerie (OM) heeft idvocaten gisteren hiervan ehoogte gebracht. ilgens de Rotterdamse ad- at mr. J. le Cocq d'Armand- is de zaak tegen zijn cliënt ehouden om procedurele nen. „Ik heb om herope- van het gerechtelijk voor geen beslissing genomen, betekent dat mijn cliënt gedagvaard kan worden, ffthet OM dat wel dan is die raarding nietig", aldus de icaat. Dinsdag werd om de le reden ook al de rechts- tegen een Feyenoord-sup- ^eraangehouden. Dat het OM in zes gevallen de dagvaarding heeft moeten in trekken, komt door het protest dat de Barendrechtse advocaat mr. F. van Ardenne bij de rech- ter-commissaris heeft inge diend. Volgens hem is in het ge val van zijn cliën.t ten onrechte het gerechtelijk vooronderzoek gesloten. „Het onderzoek loopt nog steeds. Dat blijkt wfl uit het feit dat er vorige week nog steeds mensen zijn verhoord en dan kan een onderzoek niet worden gesloten. Er is een juridische truc verzonnen om de verdach te toch te kunnen dagvaarden. Deze constructie is hier echter niet voor bedoeld. Daarom heb ik om heropening van het on derzoek gevraagd en mijn colle ga's hierop geattendeerd", al dus Van Ardenne. De advocaat verwacht dat overigens het proces tegen zijn 24-jarige cliënt vandaag wel doorgaat. „Ik zal me in ieder ge val niet verzetten tegen behan deling", aldus Van Ardenne. De raadsman wil verschillende ge tuigen voor de rechtbank horen. Het openbaar ministerie in Haarlem was niet voor com mentaar bereikbaar. je haag» anp knemers moeten makkelij - kunnen overstappen naar concurrent van hun baas. Hom moeten de wettelijke ls voor het opnemen van concurrentiebeding in ar- Isovereenkomsten worden gepast. Dat staat in een rap- de ministers Melkert zaken) en Sorgdrager ötie) gisteren naar de Twee kamer hebben gestuurd, en concurrentiebeding is 'lepaling in een arbeidscon- cüe moet voorkomen dat taemers zomaar bij een mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit! ■lijar 195x145 van voor 895,- Tepali 300x200 van JÜWT- voor ƒ1.390,- abbeh 242x172 van 5T- voor 999,- ïeriz 246x171 van voor 1.250,- rend-Art 240x170 van ƒ4*7207- voor 695,- tabbeh 301x202 van 50T- voor ƒ1.495,- Mooiste Tapijten - grootste voorraad - 'laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! Amsterdam, Apollolaan 83, tel. 020 - 6620098 Heemstede, feronsteeweg 2, tel. 023 - 5292509 GPD Geassocie» Interne strubbelingen breken makelaarsvereniging op De keten van woningbemiddelaars Match Makelaars is uit elkaar gespat. Directeur Frank de Leur en de aangesloten 'match makers' verkeren op voet van oorlog. De kans op verzoening is uitgesloten. zou naar huis worden gestuurd en de telefoon werd afgesloten. Later veranderde hij echter van mening. „Ik heb inmiddels 135 steunbetuigingen gekregen van bemiddelaars. Die staan alle maal achter me. Daarom ga ik door." Namen wilde de direc- utrecht-vianen gpd Match Makelaars had een alter natief moeten worden voor de NVM, de grootste makelaarsver eniging van het land. De keten rekende lagere tarieven dan de beëdigde makelaars. Vooral door interne strubbelingen is het initiatief nooit echt van de grond gekomen. Een aantal bemiddelaars hoopt nu onderdak te vinden bij het makelaarskantoor Woonaccent in 's Hertogen bosch. Na hun beëdiging tot makelaar kunnen daar tien 'match makers' aan de slag. Tussen de tien en twintig be middelaars maken kans op een baan als agent, een functie die vergelijkbaar is met die van as sistent-makelaar. Aanleiding tot de breuk bij Match Makelaars is de vorde ring die de 154 woningbemid delaars hebben gedeponeerd bij directeur De Leur. Zij eisen hun inschrijfgeld van 3.450 gulden terug, omdat de beloofde on dersteuning vanuit het hoofd kantoor in Vianen nooit gestalte heeft gekregen. De Leur, die onlangs per soonlijk failliet werd verklaard, wil niet betalen. Hij zegt dat de bemiddelaars aan het verkeerde adres zijn, omdat zijn voorgan ger Eric Horssius het geld heeft geïnd. Dat geldt ook voor de afspra ken over de financiële en bouw technische steun vanuit het hoofdkantoor. „Ik vind dat de bemiddelaars door ons ade quaat worden geholpen", aldus de directeur in een telefonische reactie. In Vianen werken in to taal zes mensen. In een brief aan de vereniging van 'match makers' liet De Leur aanvankelijk weten dat hij de juridische eigenaar van Match Makelaars, Match Eerste Natio nale Woningmakelaardij bv, zou opheffen. Het personeel teur echter niet noemen. „Dit is een interne zaak. Daar heeft de buitenwacht niets mee te ma ken." Volgens voorzitter Felix de Wit van de vereniging van 'match makers' is dat 'klinkklare onzin'. „Hij bluft. Die lijst heeft hij helemaal niet." Het startkapitaal van Match Makelaars, circa een half mil joen gulden, is in rook opge gaan. De organisatie blijkt de afgelopen maanden verschillen de rekeningen niet te hebben betaald. Zo wacht 't Spant in Bussum, waar de keten zijn start op grootse wijze vierde, nog altijd op geld. Amsterdam Circa 150 mensen hebben gister avond in Amsterdam op de Dam deelgenomen aan de herdenking van de moord op de vijftienja rige Antilliaan Kerwin Duinmeijer veertien jaar geleden. De bijeenkomst werd afgesloten met een kranslegging bij het standbeeld Moeder Aarde in het Vondelpark. Een 16-jarige skinhead stak Ker win op 20 augustus 1983 neer onder het uiten van racistische opmerkingen. Een taxichauffeur weigerde de gewonde Kerwin vervolgens te ver voeren, omdat hij niet wilde dat zijn wagen met bloed besmeurd zou raken. De jongen overleed de volgende dag aan zijn verwondingen. De jaarlijk se herdenking van de dood van Kerwin is uitge groeid tot een symbool van protest tegen racisme en vreemdelingenhaat. „Door bij elkaar te komen op dagen als vandaag, geven wij aan dat wij ui tingen van racisme en extreem geweld in onze sa menleving grondig afkeuren", aldus burgemees ter Patijn in zijn toespraak. „Als wij dit gedrag als samenleving accepteren en tolereren, dan vrees ik dat wij zullen verstikken en een doodlopende weg van intolerantie zullen inslaan." foto anp marcel antonisse rio de janeiro gpd Nederland overhandigt de Surinaamse re gering vanmiddag een nota waarin nog maals wordt uitgelegd waarom het interna tionale aanhoudingsbevel tegen de van drugshandel verdachte oud-legerleider Bouterse blijft gehandhaafd. Minister van buitenlandse zaken Van Mierlo en de Suri naamse president Wijdenbosch hebben dit gisteren afgesproken tijdens een ontmoe ting in Rio de Janeiro. De Nederlandse nota heeft tot doel een eerdere brief van de Surinamers, waarin ze zich beklagen over het internationaal aan houdingsbevel tegen de oud-legerleider, te weerleggen. Van Mierlo's bezoek aan Wij denbosch was bedoeld om de Nederlandse visie nog eens toe te lichten. De bewinds man heeft daarbij uitgelegd dat het aan houdingsbevel een zaak van het openbaar ministerie (OM) is, en niet van de Neder landse regering. „De relatie tussen beide landen is in een moeilijk parket gekomen. Het is de taak van een minister van buiten landse zaken die relatie te verbeteren", zo verklaarde Van Mierlo. Volgens de bewinds man bood het gesprek hem de mogelijk heid 'feitelijk en op rustige toon' de Neder landse visie uiteen te zetten. Wijdenbosch op zijn beurt zou enig begrip voor die visie hebben getoond. Inmiddels beraadt het OM zich over de voorstellen die advocaat A. Moszkowicz heeft gedaan voor een eventueel verhoor van Bouterse. Ontduiking wordt moeilijk den haag anp concurrerend bedrijf kunnen gaan werken. Meestal geldt zo'n beding slechts voor beperkte tijd. Volgens de werkgroep die het rapport heeft opgesteld, belem mert de huidige toepassing van het concurrentiebeding de doorstroming op de arbeids markt. De werkgroep vindt dat een concurrentiebeding moet worden verboden in een ar beidscontract voor een bepaal de tijd. .Ook moet het komen te vervallen als de arbeidsrelatie in de proefperiode wordt beëin- Minister Zalm en staatssecreta ris Vermeend van financiën hebben volgens nauw betrokke nen maar 2,5 miljard gulden nodig voor hun belastingherzie ning zonder koopkrachtverlies voor burgers. Deze 'invoerings kosten' kunnen betrekkelijk laag blijven doordat het nieuwe stel sel allerlei vormen van belas tingontwijking tegengaat. De meest betrokken bewindslieden bespreken het plan vandaag. Het is de bedoeling dat het ka binet het op prinsjesdag kan presenteren. Kem van de voorstellen is een aanzienlijke verlaging van de ta rieven voor de inkomstenbelas ting en het afschaffen van de vermogensbelasting. Daar staat het schrappen van fiscale af trekposten (onder meer lijfren tes en reiskostenforfait) en de belastingvrije som tegenover. Ook zou de BTW op milieu-on vriendelijke producten ietsje hoger worden. D66 en PvdA hebben positief gereageerd op de hoofdlijnen die dit weekeinde uitlekten. De PvdA maakt zich wel zorgen over de koopkrachtpositie van minima en bejaarden, die in de knel kunnen komen door het verdwijnen van de belasting vrije som. Volgens een nauw betrokkene zijn de inkomensef fecten voor minima juist 'meer dan mooi'. De WD wil pas rea geren als het hele plan er ligt. Studentenbonden hebben gisteren heb kabinet gewezen op de gevolgen die het nieuwe belastingplan voor hen kan hebben. Hun inkomen valt voor het overgrote deel onder de be lastingvrije voet van 7.000 gul den. Verdwijnt die voet, dan moeten ze veel meer belasting gaan betalen. den haag anp Leeuwarden Bij een busongeval in het Friese Follega zijn vanmorgen om half zes dertien mensen gewond geraakt, van wie er drie ernstig aan toe zijn. Het busje, dat op de foto in de takels hangt om te worden afgevoerd, was op weg van Sneek naar Lemmer toen het uit de bocht vloog en te gen een antieke sleepboot botste die in de Follegasloot lag. Elf inzittenden konden zelfstandig het busje verlaten. Twee personen zaten bekneld en zijn door de brandweer bevrijd. De bestuurder van het busje heeft verklaard dat hij in slaap was gevallen. De inzittenden van het busje waren Turk se en Iraanse asielzoekers die op weg waren naar de Noordoostpolder om daar bij een boer te werken. foto anp peter wouda tingmeevallers over 1997 in het fonds te stoppen. Normaal ge sproken worden die gebruikt om het financieringstekort te verlagen, maar het AOW-fonds telt volgens de normen voor de Economische en Monetaire Unie ook mee als verlaging van dit tekort. Voor volgend jaar is voorlopig een bijdrage van 1,5 miljard ge reserveerd voor het AOW-fonds, maar ook dat wordt zeer waar schijnlijk meer. Het kabinet heeft immers 3,75 miljard extra te verdelen in 1998. Het is van plan dat geld te gebruiken voor lastenverlichting, tekortreductie (inclusief AOW-fonds) en nieu we investeringen. De eerste storting in het spaar fonds voor de AOW valt waar schijnlijk fiks hoger uit dan de eerder afgesproken 750 miljoen. Premier Kok en minister Melkert van sociale zaken willen een aantal uitgaven- en inkom stenmeevallers in het fonds storten, zodat de eerste storting drie miljard gulden wordt. Het kabinet wil dit jaar een begin maken met het AOW- fonds. Het spaarpotje is bedoeld om de vergrijzing de komende tientallen jaren betaalbaar te houden. Volgens ingewijden heeft mi nister Zalm van financiën er geen bezwaar tegen om belas- maarsbergen arnoud cornelissen Afgezet tegen de problemen van hun pupil len hebben gezinsvoogden geen klagen. Maar zelf achten ze de werkdruk zo hoog gestegen dat zij gezamenlijk op de rem hebben getrapt. Nieuwe zaken moeten wachten, dan kan de achterstand met de lo pende gevallen tenminste worden ingelo pen. Hoe schrijnend dat ook is voor lande- ren die werkelijk hulp nodig hebben, ze vonden dat er geen andere mogelijkheid was om duidelijk te maken dat het zo niet langer kon. „Het is een ontzettend zwaar dilemma. De mensen die toch al in het verdomhoekje za ten, krijgen nu opnieuw de klappen", zegt gezinsvoogd Marjolijn Honing van de stich ting Jeugdhulpverlening Midden Nederland in Utrecht. „Toch zijn wij blij dat onze koe pelorganisatie Videvo het besluit over de wachtlijsten heeft genomen. Wij hebben namelijk al zó lang geroepen dat er iets ge daan moest worden." Sinds november 1995 hebben gezinsvoog den een flink aantal taken van de kinder rechter moeten overnemen. Opeens wer den zij zelf verantwoordelijk voor machti gingen, verzoekschriften, beschikkingen en wettelijke rapportages over pupillen. Daar bij bleef de norm gehandhaafd dat een vol ledige kracht twintig nieuwe pupillen dien de te begeleiden, 27 jongeren die al langer dan een jaar onder toezicht waren gesteld en dertig voogdijgevallen. „In de praktijk zitten wij nu hele dagen ach ter de computer om die taken uit te voeren die de wet ons voorschrijft. Eerder sprak ik elke pupil eens in de vier of vijf weken. Nu ben ik al blij als ik een bespreking over hem kan bijwonen." Op deze manier is volgens Honing geen sprake meer van voogdijschap. Praktische zaken als specialistische gezinshulp of schuldsanering zijn allang aan andere in stanties uitbesteed. Directe contacten tus sen het gezin en de voogd zijn er niet of nauwelijks. Hoe groot het gelijk ook is van de voogdijin stellingen, degenen die naar hun hulp smachten zijn de dupe. In gezinnen waar een zoon het huishouden terrorriseert, is el ke dag uitstel een nieuwe nachtmerrie. Een kind dat dagelijks de afstraffing van zijn va der vreest, wil liever gisteren dan vandaag het huis uit. Daar past geen wachtlijst bij. En dan zijn er de jongeren die ondanks de misère waarin zij zitten, helemaal niet op hulp zitten te wachten. „Want als je lekker met je stickie in het winkelcentrum rond hangt terwijl je leeftijdgenoten op school zitten, heb je geen behoefte aan iemand die zegt: hé jochie, wij moeten eens wat aan je toekomst doen", weet directeur W. Kooi man van het centrum voor jeugdzorg Val- kenheide in Maarsbergen. Op het ogenblik verblijven 93 jongens op Valkenheide, waar ze vooral leren het leven weer recht in het gezicht te kijken. Een kwart van hen doorloopt vrijwillig het trai ningsprogramma. De overigen moeten. „Er zijn hier geen hekken. We hebben niets dan ons eigen gezag om de jongens hier te hou den. Daarin vragen we de medewerking van de ouders. Er zijn echter situaties dat de ou ders niet willen meewerken. Dan kan een gezinsvoogd zeggen: 'Je moet'." En juist in die gevallen is een gezinsvoogd onontbeerlijk. Hij is de enige die het proces van verplichte hulp in gang kan zetten. Zonder die hulp wacht de jongeren vrijwel zeker het zwerfcircuit, de psychiatrie of de gevangenis. „Dat is de prijs die ze dan op latere leeftijd moeten betalen", aldus Kooi man. Nu de voogdij 'verzaakt', dreigen jon geren weg te zakken in een maatschappelijk moeras waar bijvoorbëeld Valkenheide hen uit had kunnen redden. Het centrum leert hen de sociale vaardigheden om in de maatschappij te kunnen functioneren. Ze worden weerbaarder, krijgen een opleiding of leren een vak. Kooiman: „Maar als je hier weg bent, moet je in staat zijn sociale con tacten aan te knopen om je verhaal kwijt te kunnen. En ook daarin kan een gezins voogd belangrijk werk verrichten." den haag anp De Arbeidsinspectie heeft in 1991 nadrukkelijk gewaar schuwd dat zonder bescher mende maatregelen werkne mers van het militaire com mandocentrum de Cannerberg gevaar zouden lopen. Het ver moeden dat de inspectiedienst in gebreke is gebleven is dan ook onterecht, stelt staatssecre taris De Grave (sociale zaken). De Grave rapporteert over de bevindingen van de Arbeidsin spectie in een brief aan de Tweede Kamer. Een onderzoek was nodig na berichten dat de dienst in 1991 geen rigoureuze beschermingsmaatregelen zou hebben voorgesteld. Volgens de rapportage hoorde de Arbeidsinspectie al in 1971 van Defensie dat deze het ge bruik van asbest in het NAVO- commandocentrum zou staken. Het gevaar van vrijkomende as- bestdeeltjes, die zelfs na een zeer lange periode nog tot kan ker kunnen leiden, zou te groot zijn. In 1991 kreeg de inspectie de zorgwekkende situatie in de Cannerberg weer op tafel. Naar aanleiding van TNO-onderzoek constateerde de dienst dat het gehele gangenstelsel van het commandocentrum als niet-be- gaanbaar moest worden be schouwd. Onmiddellijke ver strekking van persoonlijke be schermingsmiddelen voor ie dereen is een voorwaarde, luid de het advies. Ook filters bij het ventilatiesysteem waren nodig. Defensie besloot tot versnelde sluiting van de Cannerberg en vroeg om ontheffing van het plaatsen van de filters. Na druk van de Arbeidsinspectie kwa men de filters er wel, maar een bezoek leerde de dienst dat be schermende maskers nauwe lijks werden gedragen. Eind mei 1992 vroeg de dienst de com mandant deze afspraak na te le ven. Het NAVO-commandocen- trum sloot zijn poorten in sep tember van dat jaar.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3